AKKOORD AMMAN MET GUERRILLA'S Stomste daad ian guerrilla 's Posthumus: splitsing bij I universitaire studie nodig Man schiet na ruzie twee vrouwen neer PAK: overleg over keuze kandidaat premierschap Pompidou op weg naar Amerika Isr. minister tegen staken bombarde menten xRANT IN BEIROET 99 Vliegtuig- ramp ban zwaar bewaakt up bezoek n Dachau Overlevenden van treinramp bij busongeluk omgekomen Overkoepeling progressieve kiezers .NDAG 23 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Visitator ntmoet verzet in Ravenna (IE (KNP) De vroeger nuntius ilgië, thans curiekardinaal Oddi, de paus benoemd tol „apstolisch or" van het bisdom Ravenna, zijn eerste contact al met de op gehad. Hij toonde zich om te al bijzonder verontwaardigd bet feit, dat mgr. Baldassarri de «nomen controle van het Vaticaan ubliek gemaakt had. rop had de bisschop de visitator nnen gegeven, dat deze controle ele bisdom aangaat, priesters en zodat dezen recht erop hebben te wat er gebeurt. Bovendien bleek ïaal Oddi kwaad, dat 9 priesters et dekenaat Campino zich voor ver het celibaat hadden uit- >ken, terwijl de paus iedere dis- geweigerd heeft. Mgr. Baldassar- eft dc kardinaal-visitator geantr dat de Italiaanse bisschoppen- [entie eerst de priesters een vra- 'oorgelegd had met daarbij een er het celibaat. Men kan het iesters dan toch niet verwijten, ij inderdaad eerlijk hun mening Als de paus geen discussie wil, noeten de bisschoppen ook niets AMMAN - TEL AVIV (A.F.P.). Uit goede bron is in de Jordaanse hoofdstad Amman vernomen dat de Jordaanse re gering en de guerrillastrijders op alle punten overeenstemming hebben bereikt bü hun besprekingen over de gezagsver houdingen in hel land, Kemal Nasser heeft namens het verenigd opperbevel bekendgemaakt dat de crisis als geëin digd moet worden beschouwd. De Jordaanse delegatie werd geleid door koning Hoessein zelf. Yasser Arafat, leider van El Fatah, nam aan de be sprekingen deel. Hij was net in Amman gearriveerd na een bezoek van tien da gen aan Moskou. De sfeer tijdens de be sprekingen is gespannen genoemd. De Palestijnse verzetstrijders bleven bij hun eis dat hun strijd voor de bevrijding van Palestina niets in de weg wordt gelegd. Vlak voor de besprekingen hebben be- doeinen-sjeiks koning Hoessein hun trouw betuigd. De Israëlische minister van voorlich- i ting Israël Galili heeft zich zaterdag voor i de radio uitgesproken tegen het idee de j bombardementen op Egyptisch grondge bied thans te staken. Zoals bekend heeft minister Abba Eban van Buitenlandse j Zaken, die thans een rondreis door Europa maakt, onlangs de gedachte ge opperd van tijdelijke opschorting van de aanvallen diep in Egypte. In Jerusalem verbergt men niet dal al lange tijd een bijna openlijk conflict bestaat tussen Eban en Galili. Eban zou met ontslag hebben gedreigd als Galili zich ook met de voorlichting aan het buitenland zou bezighouden. ew York Times eist boycot ICH (Reuter). Overal uit de we- komen reacties op le vliegramp in Ierland, waarvoor 't Volksfront voor iivrüdlng van Palestina (algemeen ando) aanvankelijk de verantwoor- lieid op zich nam. De organisatie, ider leiding staat van Achmed Go- ën die haar hoofdkwartier in Bei- heeft. is een van de kleinere fana- l Palestijnse gucrillabewegingen en dezelfde als hel grotere Volksfront de bevrijding van Palestina. tl woordvoerder van eerstgenoemde nisatie verklaarde echter later in jet, dat zijn groep niet voor de ex- (Vervolg van de voorpagina) ideren om terug te keren, stortte oestel neer. Delen van het toestel de lijken van de slachtoffers lagen n der verspreid. Oostenrijkse toestel had 33 passa- ;n vijf bemanningsleden aan boord, and werd door de explosie gewond. :en onderzoek door de justitie te cfort werd meegedeeld dat da in- een postzak tot ontploffing was terwijl men in de resten van .ontploffingsmiddelen" had aan- ffen. De Caravelle had een grote telheid post voor Israël aan boord, en Boeing van dezelfde maat- plj vanuit Wenen naar Tel Aviv worden gevlogen. Bij de explosie ond een gat van 80 bij 50 centimeter de eerste klas cabine, onderzoekingen zijn de Zwitserse iteiten tot de conclusie gekomen dat ian boord inderdaad een ontploffing voorgedaan, volgens de piloot ach- 1 het toestel. Vervolgens ontstond die een goed overzicht van het xmentenpaneel voor de piloot ver- ;rde. Vandaag komt het Zwitserse iet bijeen in speciale zitting. De ing zal alles doen om de oorzaak ie ramp op te sporen, terwijl maat- zullen worden genomen als het ioeden juist is, dat de ramp het g is van sabotage. (Van zspondent )NN Abba Eban, de Israëlische ter van Buitenlandse Zaken, heeft en een bezoek gebracht aan Mün- Onder bescherming van de streng- eiligheidsmaatregelen die een reactie op explosies in een Israëlisch vlieg- eekend en op de aanvallen op ilischc en .joodse instituten in Duits- paar dagen geleden. jna 1000, man van de veiligheids- s in de buurt toen Eban een bezoek bracht aan het voormalig entratiekamp Dachau. Laat in de id vloog hij naar Bonn. waar een e officieel bezoek aan Duitsland door Israëlische minister begon, sinds de isrepubliek werd opgericht, gezien van de aanvallen op vlieg- vliegvelden. die aan het bezoek afgingen, is het in de ogen van de en beetje ongelukkig gekozen tip voor een visite, nieuwe federale regering zoekt naar m de relaties met de Arabieren irbeteren, waarbij haar motieven om doen ongetwijfeld niet meer dan ivens zijn om haar goede wil aan te tonen, te meer nu ze pogingen haar betrekkingen met Moskou te plsies verantwoordelijk is en dat de aan vankelijke verklaring door 'n onbevoeg de was verstrekt. (Deze gang van zaken deed zich ook bij enkele vorige aanslagen met ernstige gevolgen voor). Wij hebben alleen maar gezegd, dat onze beweging elke actie goedkeurt, die gericht is tegen landen die Israël steunen, zoals Zwitser land en Oostenrijk, aldus de woordvoer- Het Verenigd Commando, dat alle Palestijnse verzetsorganisaties omvat, wees in een zaterdagavond uitgegeven verklaring alle verantwoordelijkheid voor het gebeurde af. Niettemin sprak het in Beiroet verschijnende blad Daily Star zondag in een commentaar van de stom ste en onverantwoordelijkste daad. die Arabische guerilla's ooit hebben begaan. De Arabische volkeren en hun regeringen hadden al direct na de eerste aanslag op een passagiersvliegtuig de moed moeten hebben de bevoegde guerillaleiders aan het verstand te brengen, dat dit niet de juiste weg is om Palestina terug te krij- gejj. Met de aanslagen is niets bereikt. Eerder staat de wereldopinie wederom volledig achter Israël, aldus het blad. Het Israëlische kabinet is zondagoch tend bijeengekomen om over het ge beurde te beraadslagen. De Zwitserse regering houdt maandag een buitenge- De New York Times eiste zondag een luchtverkeerboycot tegen de Arabische landen. Het antwoord moet van de hele wereld komen en niet alleen van Israël, aldus het blad, dat er niet aan twijfelt, dat zeker voor de ramp met het Zwit serse vliegtuig een fanatieke Palestijnse groepering verantwoordelijk is. Het ant woord, zegt de New York Times, moet bestaan uit het stopzetten van alle lucht verkeer met Arabische landen tot het moment dat men de zekerheid heeft een middel te hebben gevonden dat een eind maakt aan de Palestijnse dreiging tegen over vliegtuigen, passagiers en onschul dige bemanningen. Het blad waarschuwt tegen represailles van Israël zoals het bombarderen van Arabische bevolkings- De regering van Jordanië heeft haar spijt betuigd over het ongeluk met het vliegtuig van de Swissair. Dit heeft een Jordaanse woordvoerder volgens radio Amman gezegd. Deze voegde er nog aan toe: Dit ongeluk kan op geen enkele wijze verband houden met welke Ara bische actie ook. De Jordaanse Tegering betuigt haar leedwezen aan de regering en het Zwitserse volk over deze tragedie. LAGOS (DPA) 53 personen die vorige week het ei-nstige treinongeluk in het noorden van Nigeria hadden over leefd, zijn naderhand op weg naar het ziekenhuis bij een busongeluk omge komen. Ze waren, deels met zware ver wondingen, uit de puinhopen van de verongelukte trein gered, en moesten voor behandeling in het dichtsbijzijnde ziekenhuis worden opgenomen. Zoals be kend werden bij het treinongeluk, dat in de buurt van Kadoena plaatsvond, min stens 105 personen gedood. DEN HAAG. Prof. Posthumus houdt vast aan opdeling van de universitaire opleiding in twee gedeelteneen gedeelte van onge veer vier jaar dat een sterk op het beroep gerichte opleiding geeft en een vervolggedeelte van ongeveer drie jaar, waarin een beperkt aantal studenten verder studeert voor zijn promotie. Prof. Posthumus, die door minister Veringa (O, en W.) is aangesteld om een advies te geven over een nieuwe inrichting van het onder wijs aan universiteiten en hoge scholen, schrijft dit in zijn tweede nota, die ingaat op kritieken op zijn eerdere nota, die najaar 1968 geschreven was. Deze nota, die vanmiddag openbaar is gemaakt, is vooral een antwoord op kritiek van zogenaamde radikale stu denten. Prof. Posthumus is van plan binnen enkele maanden nog een ver- volgnota over inrichting van dë uni versitaire studie samen te stellen, die vooral zal ingaan op kritieken uit kringen van hoogleraren en universi taire bestuurderen op de oorspronke lijke voorstellen gedaan in de nota van 1968. In zijn vervolgnota's gaat de heer Posthumus niet in op democrati sering van het bestuur van de univer siteiten. Daarover heeft precies een week geleden minister Veringa een wetsontwerp bekend gemaakt. Als nieuw argument voor verkorting van de duur van de universitaire stu die noemt prof. Posthumus dat met name in de Engels sprekende landen de afgestudeerden veel jonger zijn wanneer zij een baan beginnen, zon der dat gezegd kan worden dat ze minder bekwaam zijn dan de Neder landse afgestudeerden. De heer Pos thumus verduidelijkt in zijn vervolg- nota dat het eerste gedeelte van de universitaire studie de universitai- re beroepsopleiding van globaal vier jaar, bestemd voor het gros van de studenten niet minder wetenschap pelijk mag zijn dan het vervolgge deelte bestemd voor de selecte groep, die nog globaal drie jaar door studeert tot de promotie. De universi taire beroepsopleiding mag geen oplei ding worden tot vakidioten, direct bruikbaar voor het bedrijfsleven, zoals linkse studenten meenden te moeten vrezen. De arts, apotheker, jurist, le raar, psycholoog, ingenieur, econoom allemaal typisch universitaire be roepen zullen niet minder weten schappelijk mogen zijn dan de weten schappelijke onderzoeker, schrijft de heer Posthumus. De heer Posthumus is afgestapt van zijn vroegere voorstel dat de studen ten die na hun eerste opleidingsge deelte, afgesloten met het doctoraal examen, willen door studeren voor promotie, moeten solliciteren naar een functie van assistent-onderzoeker. Wel houdt de heer Posthumus vast aan dc betaalde functie van assistent-onder zoeker als vorm voor de opleiding tot de promotie. Hij meent dat hierdoor het promove ren bevorderd wordt. Hoe de selectie dan wel moet plaatsvinden, laat prof. Posthumus in het midden. Hij gaat ervan uit dat het normaal is dat een selectie plaatsvindt wanneer er meer studenten zullen komen die voor pro motie willen doorgaan, dan er plaats voor en behoefte aan assistent-onder- zoekers is. Selectie op talent en ont wikkeling is onontkoombaar voor een samenleving die op arbeidsverdeling berust, aldus de heer Posthumus. Overigens moet de student die uitge selecteerd is voor een functie als as sistent-onderzoeker niet menen dat hij door straks te promoveren, een trapje hoger komt in de hiërarchie vafl onze maatschappij. Want de doctoran dus die wetenschappelijk onderzoek pleegt geniet niet minder waardering in onze maatschappij dan de weten schappelijke onderzoeker die gepro moveerd is, aldus prof. Posthumus. Studieduur Prof. Posthumus geeft in zijn vervolg- nota toe dat het niet mogelijk is voor alle studierichtingen een cursusduur van vier jaar voor te schrijven. Hij wil nog geen uitgewerkt voorstel doen over de duur van de verschillende cursussen, omdat daarvoor nog een studie gaande is door de Stichting Interuniversitair Instituut voor Soci aal-wetenschappelijk Onderzoek. Nieuwe nota herstructurering Dé belangrijkste reden om de cursus duur vast te leggen, acht prof. Posthu mus de geweldige toevloed van stu denten, die allemaal om een plaats aan de universiteiten vragen. Hij on derstreept de ideeën van de Utrechtse prof. Freudenthal, die onder meer heeft voorspeld dat tegen 2000 liet aantal studenten in ons land tienmaal zo groot zal zijn dan nu. Behalve de enorme geldbedragen, die het opvan gen van al deze.studievragen zal kos ten, is er ook nog de verkleining van de klassen van lagere en kleuterscho len, de uitvoering van de mammoet wet, de gerechtvaardigde eisen van de werkende jongeren, die allemaal veel geld zullen kosten, aldus prof. Posthu mus. Volgens hem zal in het acade misch statuut vastgelegd moeten wor den de cursusduur voor de verschil lende studierichtingen. Over het projectonderwijs, dat door veel studenten als de grote oplossing wordt gezien, zegt prof. Posthumus: „het idee dat een studie uitsluitend zou kunnen bestaan uit het deelnemen aan projectgroepen is een fictie". De heer Posthumus verzet zich tegen de gedachte dat projectonderwijs de op lossing voor alle universitaire proble men zal bieden. Wel stelt hij voor ermee te experimenteren, en het als epn van de mogelijke onderwijsvor men te erkennen. Daarnaast moeten echter andere vormen blijven bestaan, zowel omdat niet elke student is inge steld op onderwijs in projectvormen. alsook omdat vele studierichtingen zich niet lenen voor uitsluitend pi'o- jectonderwijs. Ook aan zijn idee over het propadeu- tisch examen houdt prof. Posthumus vast. Dit is het examen dat alle stu denten na het eerste studiejaar moe ten aflegen, om te zien of zij ge schikt zijn voor de studie die ze heb ben gekozen. Prof. Posthumus vindt dat elke stu dent die slaagt voor het propadeutisch de verdere studie i principe gegaran- wordt toegelaten, deei-d moet worden dat hij binnen de gebruikelijke tijd zal slagen voor het doctoraal examen. De student en de docenten moeten het dan als een mo rele plicht beschouwen ervoor te zor gen dat de student niet mislukt of alsnog ongeschikt voor de gekozen studie blijkt. Wanneer het academisch statuut voor een bepaalde studierichting bepaald heeft hoe lang de cursusduur moet zijn, moeten studenten en docenten samen uitmaken hoe de studie moet worden ingericht, zo stelt prof. Pos thumus. Hij wil uitdrukkelijk de stu denten hierbij betrekken, omdat zij naar zijn mening als onderwijson- vangenden hier een bijzondere des kundigheid bezitten. Vanwege de gro te toevloed van studenten in de naaste toekomst zullen nieuwe gemechani seerde en geprogrammeerde onder wijsmethoden moeten worden toege past, meent prof. Posthumus. Examenmogelijkheden Tot slot pleit de heer Posthumus voor handhaving in de wet van de bepaling dat iedereen die eenvereist diploma bezit, bijvoorbeeld van een middelbare school, bevoegd moet zijn examens af te leggen aan een universiteit, onge acht of hij nu wel of niet een univer sitaire studie heeft gevolgd, of als student ingeschreven staat. Door deze bepaling zou elke student de studietijd zelf kunnen bepalen, omdat het aca demisch statuut volgens prof. Posthu mus namelijk niet moet voorschrijven hoe lang iemand over zijn studie mag doen, maar hoe lang hij als student ingeschreven staat aan een universi teit en beslag legt op een plaats in projecten, colleges en practica. (Van een onzer verslaggevers) ALMELO Om zich de schande van een echtscheiding te besparen heeft de 30-jarige Turkse gastarbeider M. T. uit Almolo zaterdagmiddag in de Almelose Geraniumstraat pal voor het huis van zijn schoonouders geprobeerd zijn vrouw cn schoonmoeder te vermoorden. Van dichtbij schoot dc gastarbeider zijn pistool leeg op de twee vrouwen J. A. D. T. van de T. (22) en J. M. E. van de T- van de W. (44) die beiden door een kogel werden getroffen. Beiden werden ernsti* gewond. De Turk die al vxer jaar in Almelo woont en werkt, kreeg enige tijd geleden huwelijksmoeilijkheden. Besloten werd uit elkaar te gaan en een echtscheiding werd aangevraagd. Mevrouw T. v. d. T. ging weer bij haar ouders inwonen en T. zelf bleef alleen aohter in zijn huis. De Turk die in Almelo als zeer aggres- eief bekend staat, hetgeen ook de reden was van de echtelijke moeilijkheden, had echter geen vrede met de op handen zijnde echtscheiding. Zaterdagmiddag trol hij zijn vrouw en schoonmoeder toevallig in een lunch room bij Vroom en Dreesmann en hü deed toen een laatste poging zijn kapotte huwelijk te lijmen. Na veel heen en weer gepraat in de drukke lunchroom volgde hij de twee vrouwen naar hei huis van zijn schoonouders waar het laatste woord over de echtscheiding zou worden besproken. Bij de voordeur werd hem medegedeeld, dat zijn vrouw de eds tot echtscheiding niet wilde intrekkoo. Woedend hierover trok de gastarbeider zijn pistool, gekocht in Duitsland, waar bü eveneens een ex-vrouw heeft van wie hü gescheiden is cn vuurde in totaal drie schoten af op dc vrouw en schoonmoeder. Het eerste schot was een misser, het tweede trof zü»> vrouw in de borst, waarna het afschampte en dwars door dc hand heen ging. de derde kogel kreeg de schoon moeder in de buik. Geschrokken over zijn daad sloeg de Turk. die zün lege pistool Inmiddels al had weggeworpen, op de vlucht, achtervolgd door omstan- Op het balkon van het kasteel te Lignières, waar haar zoon werd gedoopt, laat prinses Irene het jonge prinsje Carlos zien aan Carlisten, die hun nieuwe hoop op de Spaanse troon kwamen huldigen. Naast prinses Irene leden van de familie van haar man, de Bourbons. Belg in Moskou vrijgelaten BRUSSEL (AP) De jeugdige student Victor van Brantegem uit Gent, die enkele weken geleden in Moskou tot een jaar dwangarbeid was veroordeeld hij had pamfletten verspreid in een theater aldaar, waarin kritiek werd geleverd op de houding van het Kremlin tegenover de intellectuelen is weer in België. Hij was zaterdag plotseling uit de gevangenis gehaald en op een vliegtuig naar Kopen hagen gezet. DEN HAAG Dc werkgroep progressieve concentratie (PAK) wil een nieuwe overkoepelende organisatie in het leven roepen, die moet beslissen over de kandidaat-premier cu de belangrijkste kandidaten voor een vooruitstrevend kabinet. Van deze organisatie kunnen lid worden vooruitstrevende leden van welke partjj °°k en partijlozen. Hierbij denkt men vooral aan leden van de P.v.d.A., de PPR. de PSP. D '66. AR-radicalen, KVP-radicalen en aan mensen, die tol nu toe bij geen enkele partij onderdak hebben kunnen vinden. Zij moeten echter wel progressief willen denken en willen optreden. „Voor mensen, die een regerings coalitie als het kabinet-De Jong na de landelijke verkiezingen terugwillen, heeft het geen zin lid te worden van deze organisatie", aldus een rapport, dat de werk groep progressieve concentratie vandaag heeft gepubliceerd. De landelijke werkgroep PAK. bestaan de uit de individuele leden van de PvdA. de KVP (sinds kort), dc AR. de PPR en D '66 en de PSP. sluit zich voor deze nieuwe organisatie aan bij de pro- gressieve stromingen in de gemeenten Amersfoort en Hilversum. Daar heeft men als eersten besloten een overkoe pelende instantie in het leven te roepen, die de gemeentepolitiek van de steunen de partijen wil onderstrepen. De landelijke werkgroep gaat echter verder. De nieuwe landelijke organisatie zou namelijk de kandidaat-pi-emier moe ten aanwijzen en tegelijk beslissen over de belangx-ijkste kandidaten voor een vooruitstrevend kabinet- Deze kandida ten moeten dan boven aan de lijst komen Ontvangst niet enthousiast? tijd Minister Eban bij het verlaten rennende man bij te houden, maar toen werden ze het spoor bijster. Inmiddels hadden andere getuigen van de schiet partij de twee slachtoffers per auto naar Almelose ziekenhuizen gebracht, waar ze na snelle eerste hulp werden opgenomen. De politie startte een snelle intensieve opsporingsactie, die in eerste instantie echter geen succes had. Geruchten gingen dat dc Turk reeds over de Duitse grens had weten te komen en ondergedoken was bij zijn eerste vrouw. Achteraf bleek dat niet waar tc zijn. want een politieman zag de Turk gistermiddag zitten in een passerende auto. Na een wilde achtervolging werd de man. naar wie de hele politiemacht ruim vieren twintig vergeefs had gezocht, gearres teerd. Hij was totaal overstuur. Na uren lange verhoring, die gisteravond nog voortduurde, had de poliiibie niet de in druk, dat de man met voorbedaohte rade had geprobeerd zijn vrouw en sohoon- moeder te vermoorden. PARIJS Vanmiddag is de president van de Franse republiek, Georges Pompi dou met zijn vrouw en gevolg reis van acht dagen trokken. De DC 8 mei waarin h(j de reis ov cn weer maakt, is vc ciaal ingericht. Voor i vinden zich een werkka kamer en een slaapkai de VS ver vier startmotoren, r dc oceaan heen >r dit bezoek spc- i het vliegtuig be- een ect- r het echt paar. terwijl achterin dc fauteuils staan voor het gevolg, onder wie dc minister van Buitenlandse Zaken. Schuman. Nixon zal vanzelfsprekend officieel zijn best doen om aan het bezoek een zo hartelijk mogelijk karakter te geven. Nixon en Pompidou kennen elkaar niet Op het program staat o.m. voor morgen eën onderhoud tussen de twee presiden ten van drie uur, waarbij een tolk aan wezig zal moeten zijn, want Pompidou spreekt en verstaat maar slecht Engels. De voornaamste problemen van de agen da zijn de crisis in het Midden-Oosten en de verhouding Oost-West. Tijdens zijn bezoek zal Pompidou o.a. bezoeken bren gen aan San Francisco, Chicago en New York. Pompidou zal eveneens een onder- Over de ontvangst van Pompidou in de VS is men in Parijs niet helemaal gerust. Officieel doet men het voorko men. of de twee landen het over het Midden-Oosten volkomen eens zijn, en dat Frankrijk alleen maar de bedoeling heeft om de gemeenschappelijke vijand Rusland buiten het bekken van de Middellandse Zee te houden. Dat Pompi dou naar Amerika komt als vertegen woordiger van een land, dat kanonnen en Mirages verkoopt aan Arabische lan den. terwijl Isrgël onder het Franse wa penembargo blijft vallen, verzwijgt men in officiële Franse kringen zoveel mo gelijk. Er valt zelfs in pers en radio een toenemende neiging te bespeuren om van eventuele anti-Franse demonstraties bij voorbaat de joden de schuld te geven. Opvallend wordt telkens verwezen naar het feit, dat in Amerika zes miljoen jo den wonen en dat van alle steden New York de grootste joodse kolonie heeft. Daardoor wordt handig verdoezeld, dat ver buiten de joodse kolonie de grote meerderheid van de Amerikanen Pom pidou beschouwt als een waardige op volger van De Gaulle, die geen gelegen heid voorbij liet gaan om de Amerikanen dwars te zitten in het Verre Oosten, Mexico. Zuid-Amerika en in de Ara bische landen. De stijl van Pompidou moge iets veranderd zijn, maar de bui tenlandse politiek van Frankrijk is se dert het vertrek van de generaal onge wijzigd gebleven van de eigen partijen. De organisatie moet tegelijk een aantal „strategische programpunten" formuleren, die een hoofdrol vervullen in de verkiezings strijd van alle deelnemende partijen en groepen. De kandidaten zijn daaraan bij voorrang gebonden. „Daarnaast kunnen zij gebonden zijn aan het program van hun eigen partij, voorzover dat program verder gaat", aldus het rapport. De werkgroep zou liever een gemeen schappelijke kandidatenlijst voor de vol gende landelijke verkiezingen willen op stellen Maar zij gelooft dat de partijen nog niet zover zijn. om dit in handen te willen geven van de overkoepelende or ganisatie. De voorlopige opzet van de werkgroep 1. De werkgroep zelf wordt opgeheven. 2. Een nieuwe landelijke organisatie is noodzakelijk als concentratie van kie- 3- Leden van deze organisatie kunnen leden van partijen en partijlozen zijn. 4. De organisatie bepaalt door middel van congressen wat in de landelijke politiek gebeuren moet. 5. Na deze congressen wordt de politieke partijen gevraagd in principe een deel van hun zelfstandigheid aan de or ganisatie over te dragen- Doel van dit alles is, aldus het rapport, een groep mensen bijeen te brengen, die het gezicht van een vooruitstrevende bundeling kunnen bepalen. Middel daar toe is het in het leven roepen van een organisatie, die onafhankelijk is en dwars door de partijen heenloopt. De KVP wordt hiervoor niet de ge schikte partij geacht. Het rapport houdt een voortdurende afwijzing van de KVP in, tenzij deze partij bereid is een hecht samenwerkingsverband met de ver- nieuwe partijen en groepen aan tc gaan op de manier, die de werkgroep PAK voorstelt. Deze KVP zou met de be staande slechts de naam gemeen hebben. Immers: „Zo'n KVP zou niet alleen haar voornaamste kandidaten door de concen tratie moeten laten aanwijzen, maar ook de uitgangspunten van die concentratie moeten aanvaarden. Bovendien zou zij moeten beloven niet in de regering te gaan zitten als de partners dit niet wil len", aldus het rapport. Drie doden door drugs in New York NEW YORK (AP) Drie personen in New York, onder wie een jongen van 18 jaar, zijn zondag dood aangetroffen. Zij waren gestorven aan een overdosis heroïne. Hierdoor is het aantal personen dat door misbruik van verdovende mid delen in New York sinds 1 januari is gestorven op 141 gebracht, waarvan 35 tieners. Vorig jaar kwamen ongeveer 900 per sonen in New York om het leven door misbruik van drugs, van wie 224 tieners

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5