NA TWEE RUSSINNEN REED ATTJE KEULEN NAAR BRONS Eddie Verheyen moest Rus totaalzege laten SPRINTERSGOUD VOOR VREEMDELING Ongelooflijke dingen in land van onbegrensde mogelijkheden VERREGENDE WEDSTRIJDEN IN DEVENTER Dominee leidde „emigrantenkoor" Bols snel op 3000 meter IJSHOCKEYTEAM WEINIG SUCCES Oostenrijk naar B-groep Uitgeschakeld Henny Roos: „Dat moet ik niet" Jan Bazen kwam er niet aan te pas MAANDAG 23 FEBRUARI 1970 WEST ALLIS. Loedmffla JHfitova, de Russin met de koele atschoonheid van een Griekse trage- 3_ liespeelster, is de eerste sprint- lampioene van de I.S.U. geworden, o- ünige jaren reeds behoort zij tot le sterkste rijdsters ter wereld. n Grenoble won zij goud op de >00 meter. In Heerenveen was zij iet snelst op de 500 en op de ('1000 meter. Het ontbreken van de L500 en de 3000 meter op het ((jj irogranuna van West Allis schonk g; ïaar eindelijk de zozeer begeerde u' lege in een klassementswedstrijd. Tot drie afstanden was Attje Keulen- leelstra haar voornaamste concurrente. )e Friezin vocht op de 500 m twee recht- treekse duels met haar uit. Op de 500 m lan zaterdag verloor zij slechts vierhon- Serdste seconde, zondag ging zij in haar ucht Titova bij te houden op het laatste echte eind iets te ver voorover hangen, vaardoor zij een misslag maakte. Het verschil liep daardoor op tot ruim ander- lalve seconde, of bijna vier seconden op e duizend meter, een onoverbrugbare 2—Jloof. Op haar beurt was Nina Statke- ritsj, die zaterdag door het harde vriezen afj p de baan werd benadeeld, de Friezin af; ot tweetiende p. genaderd. Dat verschil *- verkte de Europese kampioene in de af- luitende duizend meter van zondag ge- J nakkelijk weg. Elly van den Brom legde in het eind- lassement beslag op de vijfde plaats, chter de Noorse Sigrid Sundby. Zij on- ervond zondag veel hinder van het te achte ijs. De oppervlaktetemperatuur het ijs bedroeg toen vijf graden en nul, zodat een laagje water op de (ipaan kwam. Bovendien raakte zij danig '*uit concentratie door vier valse starts an haar zelf en haar tegenstandster) op e 500 meter. Gespaard De prestaties van de Nederlandse ames waren toch niet slecht. Attje Keu- in, die zeer bedachtzaam naar dit kam- lioenschap had toegewerkt, derde; Elly an den Brom vijfde; Ans Schut zon- lag sterk teruggekomen zesde en Car- y Geyssen elfde. Stien Kaiser nam ge- ioegen met de bescheiden zestiende >laats. Er viel uit haar reacties niet op e maken of zij zich gespaard had of dat :ij niet harder kon. Gezien haar prestatie- urve van dit seizoen lijkt het eerste het aeest aannemelijk. Alles bij elkaar een ijferlijst, die ruim voldoende is om vol- aff ;end jaar in Inzeil van vijf startplaatsen -erzekerd te zijn. Geen ijs Er gebeurden overigens ongelooflijke lingen in West Allis. Zaterdag was er kunstijsbaan zonder ijs, in Amerika, land van de onbegrensde mogelijk- leden. Een dikke wolk stoom markeerde plek waar de machines met dreunend jeweld bezig waren het ijs van niet al te >este kwaliteit in een papperige massa veranderen. Een temperatuurstijging tien graden onder tot tien graden 'en nul had de ijsmakers volkomen 'errast. „Toen er natuurijs was, heeft de machines afgezet", aldus scheids- echter Henny Roos. „Als ze dan weer Protesten Henny Roos stelde in eerste instantie de start een kwartier uit, liet toen drie ritten rijden, annuleerde ze vervolgens en verschoof het nieuwe aanvangsuur tot vier uur in de middag en later zelfs tot zes uur 's avonds. Dat gebeurde onder hevige protesten van de Noren. Hun Kir- sti Biermann was in de derde rit met haar korte kittige slag rondgekomen in 45.85 sec., meer dan 3Va sec. sneller dan de veel breder rijdende Elly van den Brom. „Het ging helemaal niet", aldus Elly. „De punten van mijn schaatsen gin gen dwars door het ijs en bij de plek waar de finishlijn voor de 1.000 meter ligt, moest je gewoon springen om er langs te komen". Beperkt De stijging van de temperatuur kon moeilijk als een verrassing worden ge kwalificeerd. Radio en televisie hadden het uitgebreid voorspeld. De ijsmaker verontschuldigde zich echter. „Ik heb vannacht maar een uur geslapen en geen tijd gehad om te luisteren". De man bleek er een bijbaan op na te houden. Hij was 's morgens naar de baan gegaan en had op eigen houtje de maatregelen ge nomen, waartoe de rijkelijk laat gearri veerde Henny Roos hem achteraf nog eens opdracht gaf. Het kwaad was toen al geschied en een correctie was niet gelijk. De imposante machinerie bleek een uiterst beperkte capaciteit te hebben. „Wij hebben twee machines, waarvan wij er een op maar 50 kunnen laten werken", vertelde een ijverig sleutelende monteur. „Wij hebben wat moeilijkheden met het koelwater". Dat werd echter ont kend door een haastig toegeschoten in genieur van het bureau dat de baan in West Allis aanlegde. „Het samenspel van zon en wind heeft de ellende veroorzaakt. Daar kan geen machine tegen op. Dit soort moeilijkheden hebben wij altijd. Daarom zullen wij de 400-meterbaan van (Van c sportredactie) DEVENTER De 1500 toeschou- ers, die op de tweede dag van de „De- 2 enter schaatsinternationale", de tribu- ie van de Deventer kunstijsbaan be- 'olkten, verlieten na de vierde rit op de .000 meter, tussen Ronnie Nooitge- lacht en Eddie Verheyen, enigszins te- eurgesteld de piste. Het (fanatieke) pu- 1 >liek was naar de (verregende) invita- icwedstrijden gekomen om plaatselijke avoriet Eddie Verheyen op eigen ter- in te zien winnen. Die hoop werd ech- r niet bewaarheid. De totaaloverwin- ting ging naar de Russische sprinter 'aleri Troitzky. De luide aanmoedigingen van het pu- >liek konden Eddie Verheyen niet naar ie overwinning dragen. De elf seconden iie hij moest goedmaken waren juist jets te veel van het goede geweest. Bij :lke slag, die Verheyen maakte, spatte iet water hoog op De voortdurende re- lenval had van de anders zo spiegel- lladde kunstijsbaan een „ondergelopen j ituk land" gemaakt. De verwachting dat Verheyen de inter- ïationale invitatiewedstrijden, waaraan inige Russische en Westduitse rijders en een Australiër deelnamen, op één been zou winnen, kwam derhalve niet uit. Het publiek, maar ook Eddie Ver heyen, had zich vergist in de kracht van de Russische sprinter Valeri Troitz ky, die onlangs op de wonderhaan in Al ma Ata de 500 meter had gereden in 38.9 sec. en Russische recordhouder is op de 1500 meter (2.03.6). De twee overwinningen van Eddie Verheyen op de 1500 meter (2.11.7) en de 500 met< (7.57.9 waren niet voldoende om de 21 jarige Rus de eindzege te ontnemen. Valeri Troitzky had in deze barre weersomstandigheden er stond veel wind en er viel veel regen de basis voor de overwinning reeds gelegd op zijn sterkste afstand, de 500 meter. De Rus, die op de eerste dag de wedstrij den opende met 41.3 sec., was daardoor al meteen favoriet voor do eindzege. Eddie Verheyen moest met de zesde plaats (43 sec.) tevreden zijn. Het ster ke rijden van de Deventernaar op de rige twee afstanden kon het verlies niet meer goedmaken. Ex-wereld- en Europees kampioen Fred Anton Maier, die aan deze wed strijd zou deel nemen, belde zaterdag morgen (half acht) de organisatoren op met de mededeling, dat hij wegens ver huizing naar Rotterdam niet kon starten. De Noor begint vandaag zijn werkzaam heden in Rotterdam. Erg gelukkig met deze late afmelding was het bestuur van de Deventer IJs club en mede-organisator kunstijsbaan directeur Piet Bergstöm niet. Bij de junioren zegevierde Jan Derk- sen, de 18-jarige zoon van oud-sprint- kampicen Jan Derksen, en bij de dames ging de eindoverwinning naar de Frie zin Sijtje van de Lende. Denver ook Goedkoop >UlOS Toen hem werd aangeraden een kijkje Arüga 1.37.2: Europa te nemen, waar banen liggen die met zeventien graden boven nul nog ijs van goede kwaliteit produceren, kwam de werkelijke oorzaak naar voren. „Wij hebben deze baan zo goedkoop mo gelijk moeten aanleggen. Daarom hebben de gemiddelde temperaturen van de afgelopen twintig winters als uitgangs punt genomen, met een vrij kleine marge naar boven. Die marge is nu over schreden". Blijft nog de vraag wat scheidsrechter Roos bewogen kan hebben na een oor spronkelijk uitstel alsnog met de wed strijden te beginnen. Op het moment dat het startschot klonk, ontdooiden de machines. Roos meende echter verstaan te hebben dat tot vriezen was over gegaan en liet het startschot geven. Een bevel datt hij enige minuten later ijlings moest herroepen. Daarover zal nog veel te doen zijn. Jackson 1.44.2-, 26. Rey 1.45.0; 27. Pr a.45.7 28. Dletiger 1.50.2. EINDKLASSEMENT 1. Titova 184.290 pnt.2. Statkevltsj WEST ALLIS. Het aantal suppor ters was klein, maar uitermate stand vastig. Geen macht ter wereld kon het groepje geestdriftige Amerikanen en het verhouding grotere Nederlandse emigrantenlegioen de toegang tot dc „olympische" kunstijsbaan van West Allis beletten. 's Zaterdagsmiddags om 12 uur zaten zij er al, om vier uur waren zij er weer cn toen eindelijk pas na zes uur 's avonds het eerste startschot werd gegeven, brul den zij zich, onder aanvoering van domi- I nee Arie Bestebreurtje, de kelen schor tot 's nachts kwart over twaalf toe. Dat was het tijdstip waarop de laatste rijder. Maedo. over de finish ging. Daar tussen door hadden zij adht maal, voor telkens twintig minuten, de warmte van de ten toonstellingshal opgezocht. Zoveel keer werd de baan, die 's middags een pap perige massa was geweest, maar nader hand veel te hard was opgevroren, ge dweild. Die ontmoedigende onderbrekingen werden door scheidsrechter Henny Roos verordonneerd toen was gebleken dat de laatste paren van de de 500 m dames onder duidelijk slechtere omstandig heden hadden gereden dan de eerste. Door het sterke opvriezen sloeg de baan dicht en kwam er rijp op. „Hij kreeg een baard", vond Stien Kaiser, die tot de gedupeerden behoorde. Voor de deel nemers moet dat voortdurende uitstel frustrerend hebben gewerkt. Het eet- schema raakte in de war, sommigen kwamen aan inrijden niet toe. anderen waren meer dan vijftig minuten op de baan, kortom de gehele sfeer was vol komen ongeschikt voor het bedrijven van topsport. STEINKJER. Tijdens schaats wedstrijden in de Noorse plaats Steinkjer was Jan Bols zaterdag snel op de drieduizend meter. Hij werd eerste in 4.29.5. Na de vijfhonderd en vijfduizend meter, die gisteren werden verreden, eindigden Verkerk en Bols op de derde vierde plaats in het eindklassement. Eerste werd dc floor Bjoern Tveter. l."™?eksander Tsjekoeljajev (Rusl.) en J an b TOUtoIU "lilcii- (It en Jappie van Dijk (Ned.) 43.8. - 4.29.5; 2. Guttormsen :.3; 4. Tveter 4.33.5: 5. GALATI Het Nederlandse Ushockey- team is in Galati op de zesde en voor laatste plaats geëindigd bjj de stryd om het wereldkampioenschap in de C-groep. De Nederlandse ploeg behaalde één over winning (71 tegen België) en één gelijk spel (33 tegen Denemarken). Daar staan tegenover nederlagen tegen Frank rijk (9—2). Oostenrijk (9—2), Hongarije (7—1) en Italië (6—1). In de laatste wedstrijd van het toer nooi tegen Oostenrijk dat naar de B-groep promoveert was de eenheid in de Nederlandse ploeg ver te zoeken. Alleen Hans Christiaans, Wil van Dom melen, Ron Gentis. Ab de Kok en doel man Freddie de Wit bereikten een aan vaardbaar peil. Dat landen als Frankrijk en Italië boven de Nederlandse ploeg zijn geëin digd. moet voornamelijk worden toe geschreven aan het feit dat in deze ploe gen genaturaliseerde buitenlanders zit ten. Zo heeft Frankrijk de beschikking over enkele Tsjechen van origine. Italië kon ex-Canadezen opstellen en Denemar ken. dat gelijk eindigde met Nederland, had enkele oud-Zweden in de ploeg. De Nederlandse treffers tegen Oosten rijk werden gescoord door De Kok, na knap voorbereidend werk van Toon van Gooi en Jo Simons na een pass van Bakker. De laatste uitslagen zijn: Frankrijk— Denemarken 2—0, Hongarije—Denemar ken 62, FrankrijkBelgië 110; Hon garijeBelgië 152, OostenrijkItalië 3—3. De eindstand ln groep C is GEEN COACHES OP IJS WEST ALLIS. Leen Pfrom- mer, de alom tegenwoordige op- vanger, aanvoerder en sc,ï .at - leider van Innsbruck en Oslo, heei; hi West Allis niet uit de voeten gekund. Evenals de andere coaches mocht hij de schaatsen niet onderbinden en stond hij aan de buitenkant van de baan. Het was hem verboden het ijs te betreden Opdracnt van de Neï-r.a.iJ.e wedstrijd leider Henny Roos. „Ik moet dat gedoe van die coaches op de baan niet hebben Ze hinderen de rijders, die nog moeten finishen. Vooral Pfrcmmer heeft daar een handje van", aióus de I.S U.-afge vaardigde. Toen Pfrommer tijdens de loting naar de reden van deze nieuwe regeling informeerde, werd hem door Henny Roos te verstaan gegeven dat (to baan in West Allis te smal was om coaches op het ijs toe te laten (Van onze sportredactie) Bob Boylc, de Canadese gastspeler uit Den Bosch, die vrijdag tijdens de ijs- hockeywedstrijd van HIJS IIOKIJ tegen Krefcld onfortuinlijk in botsing kwam met Albrecht, waardoor hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, is zaterdagmiddag geopereerd. Hij bleek bij de val zijn jukbeen te hebben gebroken, dat van binnenuit gezet moest worden. Een eerdere con statering van een lichte hersenschudding, blijkt achteraf niet juist te zijn. Wel is zijn linkerooglid zwaar beschadigd en moest over anderhalve centimeter ge naaid worden. Boyle zal ten minste twee weken in het Rode-Kruisziekenhuis moeten blijven. ROTTERDAM De Rotterdamse prof Aad Jansen zal zaterdag 28 februari in Noeux les Mines (Fr) in een wedstrijd over tien ronden boksen tegen de Frans man Gerard Thomas. WEST ALLIS Een vreemdeling veroverde de eerste sprintlitel van de Internationale Schaats Unie bij de heren. Valeri Moeratov, die door gaans slechts rijdt op zijn jachtterrein, de Medeobaan in Alma Ata en ook wel eens een enkele keer zijn gezicht in Oost-Berlijn heeft laten zien, bleef bij verrassing vóór medesprint- specialisten als Keiichi Suzuki (tweede), Ivar Eriksen (vierde) en Erhard Keiler (zevende) en allrounders als Magne Thomassen (derde), Göran Clacsen (vijfde) en Ard Schenk (zesde). Valeri Moeratov was dit seizoen wel al ettelijke malen in het nieuws gekomen door fabelachtige tijden te rijden in Alma Ata. Valeri Moeratov is dus geen volledig onbekende maar niemand had toch ernstig met hem rekening gehou den in het snelle sprintersspel. Die tijden van Alma Ata zullen wel geflatteerd zijn, zo dacht men schou derophalend. Maar Moeratov werd zaterdag derde op de 500 meter en vijfde op de kilometer en had zich daarmee al op het voorste plan gewerkt. Zondag volgde dan nog eens een vierde plaats op de 500 en een derde op de 1000 meter. De regelmaat had gezege vierd, want Keiichi Suzuki, tweemaal tweede achter Hasse Boerjes op de kortste afstand, kwam te veel Jan Bazen kwam er niet aan le pas. H(j eindigde geen enkele maal oin de top van het klassement. Zjjn techniek is niet voldoende uitgebalanceerd zoals bij de erkende specialisten als Suzuki en Keller. Die verwrongen techniek werkte op het te zachte üs extra-nadelig. 41.26: 20. Claeson 41.30: 2). Hums Höglln 41.7925. Carroll 41.81: 26. B 27. Lichtenstern 41.83^ 28. Hodge* 'reden stellen Afgetroefd Banket De kwaliteit van het ijs was zondag ronduit slecht. De twee ijsmachines konden het weer niet meer aan. Bij- vriezen was er haast niet bij en dit had tot gevolg, dat de bovenlaag van het ijs een temperatuur van vijf graden boven nul had. Dit leidde weer tot water vorming en vooral op de 1000 meter tot het uittrappen van de bochten. De zwaardere rijders, zoals Ard Schenk ondervonden veel meer weerstand van de brij dan de lichtgebouwde deelnemers. Toch slaagde de Europese en wereldkampioen eitn deze afstand te winnen in 1 min. 21.0 sec. Er is zelfs sprake van geweest dat men na de 500-meterritten zou stoppen en de 1000 meter naar maandag zou verzetten. Dit ook mede in verband met een banket dat de Ameri kaanse organisatoren in de avonduren hadden gepland en onmogelijk meer konden verschuiven. Met de overwinning van Valeri Moeratov hebben de sprinters de klassementsrijders afgetroefd. Het dient echter gezegd dat de typische specialisten zich veel beter hebben kunpen voorbereiden dan de allroun ders, die een week geleden in Oslo nog voor het wereldkampioenschap reden. Ard Schenk miste op de 500 meter juist dat beetje explosieve kracht dat hem in het spoor van de specialisten had moeten houden. Toen moest hij op de kilometer te grote verschillen wegwerken en dat lukte niet. Ook niet op de tweede dag, toen hij met brede slagen door de uitgetrapte bochten laveei'de en met 1.21.0 de overwinning op de 1000 m opeiste. Hij eindigde tenslotte als zesde. Niet zo slecht, aldus Pfrommer. Voor het begin van het kampioenschap had ik hem de vijfde plaats toege dacht. Dat is ongeveer uitgekomen. Je moet rekenen dat jongens als Schenk en Claeson een dergelijke wedstrijd met een geheel andere instelling rijden dan bijvoorbeeld Suzuki en Moeratov. ratov 1.24.1; 6. Höglin 1.24.3; 7. Fornaess 1.24.8; 8. M. Suzuki 1.25.0; 9. Keiler 1.25,0; 10. K. Suzuki 1.25.0; II. Könlg 1.25.5; 12. Hlda 1.25.9; 13. Bazen 1.26.0; 14. Goeljajev 1.26.8; 15. Kosklnen 1.26.9; 16. Lanlgan 1.27.0: 17. Hodges 1.27.0: 18. Holmgren 1.27.0; 19. Maeda 1.27.2;. 20. Llnd 1.27.3; 21. Carroll 1.29.2: 25. Blat L2J?8; '(j21 Högiln"'' Eriksen 1.21.3; 3. Moe- on 1.21.7: 5. Th..nid«.-n 1.0; 7. Könlg 1.22.5; 8. 2a 1.22.8; 10. Fornaess 13. Suzuki 1.23.5; 14. Boerji Lanlgan 1.24.0; 16. Suzuki 1.24.0; 17 Lind 1.24.8 20. Maeda 1.24.8;*21.'Slróls Eindklassement 1. Koeratov 163.450 pnt.; 2. K. Suzuki 163.850 pnt.; 3. Thomassen 164.200 pnt.; 4. 5. Claeson 164 360 pnL; it.; 7. Keiler 164.530 pnt.; Eriksen ^164.210 M. Suzulcl

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11