„Adri is het type speler als een Tonny Nieuwenhuis Volgende Europa Cupronde was voor Haag 68 na een uur verkeken Ej«r is «LfiiaMm»""" FC BARCELONA DEED BOD OP CRUIJFF SCHAATSCRACKS VREEMDE WEZENS VOOR DOUANIERS Voor proftennissers is 3,5 ton te weinig IJshockeyploeg had te veel kansen nodig voor drie doelpunten Van Praag: ..Wachten lot grens open gaat DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 DE T.ETDSE COURANT PAGINA 9 ALPHEN/UTRECHT Het sprookje waar Adri Lagendijk drie jaar geleden binnenschreed blijkt een illusionaire wereld te zijn. Aanvankelijk ging het bijzonder goed. Adri, die van afdelings club Alphense Boys naar DOS werd getrokken drong snel tot het eerste team door. Maar tussen dat eerste sei zoen en nu liggen vijf trainers: Tim van der Laan, Louis v. d. Bogert, Stjj- ger, Donnenfeld en thans Laszlo Zalai Zslros. Maar toen v. d. Laan zich mysterieus wegspoedde uit het koken de, en van alle franje verstoken beton nen stadion Galgewaard, schrok Lagen dijk wakker. Kanarie Lagendyk zong een toontje en speelde een klasse lager. Bovendien viel Alphenaar Lagendijk weer op zijn semi-profstatus terug: „lk had eerst een jeugdcontract. In het tweede jaar adviseerde v. d. Laan mij m'n baan op te zeggen. Ik kreeg werk geld. 's tMorgens moest, ik maar uitrus ten. Donenfeld maakte er direct een „Van november tot januari moest ik maar zien rond te komen. Tot elf uur bleef ik op bed liggen, 's Middags had je niets te doen. Ik hoefde niet te wer ken. Geld had ik nog genoeg overge houden aan mijn A-contract". Adri La gendijk, eens een afwachtende jongen van 18 jaar, die het machtig vond te mogen spelen voor een eredivisiever eniging, nu een knaap van 21 jaar, zelfbewust, zit nog altijd vol idealen, al liggen die niet zozeer meer op het voet- balvlak. „Ik sta nu vaak reserve. Dat word je op den duur ook beu. Het hele weekeinde ben je van huis af. Eerst vond ik het wel fantastisch. Nu zie ik het als een goede bijverdienste en als sport. Er echt van leven wil ik niet. Je kan heel moeilijk terug in de maat schappij. Dat heb ik in dat jaar, dat ik full-prof was wel ondervonden. Je wordt veel te lui. Ik kan me zo voor stellen dat jongens, die tien jaar mee lopen in het betaalde voetbal echt moeite hebben om over te schakelen. Je doet natuurlijk veel mensenkennis op. Je komt overal". 33 Contractspelers In juli 1967 kwam Adri Lagedrjk van Alphense Boys, een maand later stond hij met het geelzwarte tricot in een eredivisiewedstrijd. Heeft hij niet te hoog gegrepen? „Misschien wel. Ik heb er wel eens eerder aan gedacht. Maar je denkt zo gauw, ach je kan wel naar eerste-divisieclubs gaan, maar wat houdt dat nu in Maar een Blauw Wit draait toch ook goed. Dit seizoen zat ik al bijna bij de Amsterdammers". DOS telt 33 contractspelers. Je kan dan moeilijk zeggen „ik zit goed". Concur rentie is er genoeg. Bovendien is daar het Utrechtse publiek dat, om het eens zachtjes uit te drukken, zich heel wat meer roert dan het publiek in Alphen. Hoe was die ervaring? „Het DOS-pu- bliek is erg fanatiek. A-sociaal vaak. Zo'n honderd man heb je, die soms be taald worden. Of ze Sieg heid willen roepen. We hadden dat in die wedstrijd tegen Rot Weiss Oberhausen. Of in de 3: Adri Lagendijk tijd van v. d. Laan: Weg met v. d. Laan etc. Door al die geintjes moest er op het veld een tunnel komen van twaalf meter, 't Is net het circus van Boltini. De sfeer onder de jongens is goed. Twee weken geleden ben ik verloofd. Na dc wedstrijd kwamen de jongens me spontaan feliciteren. Sommigen van hen kunnen geen kwaad doen bij het publiek. Matthias Maiwald bijvoorbeeld is de lieveling van het publiek. Ook al speelt hij slecht, dan blijft hij er in". Lagendyk is ook van speelwyze ver anderd: „Van de spits ben ik naar de halflinie gegaan. Ik speel nu beter, al heb ik nu een defensieve taak. De eerste twee seizoenen was ik topscorer, maar ik ben te klein. Vooral de kop duels verlies je. Je ziet het zo vaak dat aanvallers naar de middenlinie ver huizen. Kijk maar eens naar een Willy v. d. Kuylen bij PSV. Dat vind ik het prachtigste voorbeeld van de terugge trokken speler. Hij was toch een paar maal topscorer van Nederland'. Slechte looptechniek De meningen over meubelmaker La gendijk, die volgend jaar samen met Gouwenaar Piet van den Oudenallen zijn teamgenoot met wie hij tegelijker tijd een naar het nu schijnt krampach tige sprong naar het betaalde voetbal ondernam) zal trachten het D-diploma trainer te behalen, zijn nogal verdeeld. Penningmeester F. v. d. Scheer spreekt van een inzinking. Van de beloftevolle 'speler, die juist die laatste stap niet kan zetten en evenals ztfn collega's de nadelige invloed heeft ondervonden van de veelvuldige trainerswisseling. Laszlo Zalai Zsiros, die vorig jaar tevergeefs trachtte Nieuwkoop boven haar stand te laten voetballen zegt: „Technisch is Adri bekwaam. Met de bal kan hij alles. Zijn sterkste punt is het afgeven van de bal. Hij is een goede combinatie speler. Een van de vaste steunpilaren van het tweede elftal. Hij is hard in duels, maar hij mist snelheid om zich in het eerste te handhaven. Dat kan hij niet verbeteren. Dat is aangeboren. Hij heeft een slechte looptechniek, die we met sprintjes en aanzetten proberen te verbeteren. Lagendijk vind ik het type voetballer als Tonny Nieuwenhuis. Uiterst solide. Een intelligente jongen, die gemakkelijk te benaderen is". La gendijk weet waar hij aan toe is. Zijn uitgebreide dagtaak geeft hem niette min voldoende tijd hierover te mijme ren. Hij begint 's morgens om half acht. Om kwart over vijf 's middags gaat voor hem de bel. Drie kwartier later begint de training. Tot 8.15 uur. „Dan was ik me, laat me masseren eet nog wat in Utrecht en ga dan snel naar huis. Je blijft niet hangen in het stadion. Iedereen heeft er een dag op zitten. Dan blyf je niet tot elf uur zit ten". De eerste keus is hem als het ware opgedrongen. Alles werd fraai af geschilderd. Hij kon geen nee zeggen. De tweede stap, doorgaan in het be taalde voetbal, en zo ja op welk ni- Vorig jaar wilde ook Cees Righart van Gelder weten wat er voor een ta lent geboden werd. Als vierde volgt de oud-ASC'er morgen in deze talenten- Jan Preenen. DEN HAAG De eerste stappen die de dames van volleybalkampioen Haag '68 hebben gezel in het „echte" Europa Cuptoernooi, zullen wel meteen de laatste zijn geweest. Haag gaat en dat is na gisteravond wel duidelijk naar Polen om daar drie sets te spelen tegen het sterke G.T.S. YVisla Krakow. Zo gemakkelijk als de dames van Haag '68 in de voorronden het (Van onze sportredactie) Zwitserse Universitat Basel uitschakelden, zo gemakkelijk plaveiden de Poolse dames de weg naar de volgende ronde. In de sporthal aan de Steenwijklaan moest Haag '68 de kracht van het Oosteuropese volleybal ervaren. Na een uur was Haag '68 duidelijk verslagen (31). De Haagse ploeg kwam er nt>g genadig af. Nadat Haag '68 de eerste set met 152 en de tweede met 150 had verloren, kon de ploeg een set winnen (1512), maar in de daardoor nood zakelijk geworden vierde set, zakte het „lzeren" gordijn definitief. Onder aanvoering van de wel zeer lakonieke Jozefa Ledwig driemaal met de Poolse ploeg uitgekomen op de Olympische Spelen werd Haags produktiviteit weer tot een minimum beperkt (156). iMMMisnaiiBiBtk. Broodje vlees in bps lag genomen 6 MILWAUKEE Een enkele anjer vormde op het primitieve vliegveld van Milwaukee de weinig uitbundige wel komstgroet voor Europees- en wereld kampioen Ard Schenk. Het comité van ontvangst bestond uit argwanende doua nebeambten, die in een hangar tussen olievaten en enige tafeltennistafels alle koffers grondig doorzochten. Daarbij werd geen enkele consideratie getoond voor de schaatsers uit Nederland, Zweden, Noorwegen en Japan, die in tien uur vliegen (vanuit Kopenhagen en Oslo) zeven uur tijdsverschil hadden over- De snuffelende ambtenaren in Mil waukee slechts zelden geconfronteerd met vliegtuigpassagiers uit Europa werden steeds zenuwachtiger. Tenslotte visten zij uit de bagage van teamarts dr. De Waard een broodje met vlees, dat zij met een triomfantelijk gebaar in beslag namen. Ard Schenk was onopgemerkt in het toestel blijven zitten toen de ner veuze douaniers hun plicht te nauw gezet vervulden. Schaatsen onbekend De enige onderbreking van de vlucht was een half uur durend oponthoud op het vliegveld van Montreal. Daar mocht men uiteraard op vertoon van het pokkenbriefje verpozing zoeken in een lange gang van het complex. Onderweg had de secretaris van de United States Skating Association, James Hawkins, het gemengde gezelschap reeds duidelijk trachten te maken, dat men in de Ver enigde Staten slechts oog heeft voor football en baseball: De schaatssport is er volkomen onbekend en het moet dan ook aan de goedgeefsheid van het Ame-, rikaanse Olympische Comité worden toe geschreven dat zowel de ISU-sprintkam- pioenschappen (komend weekeinde) als de wedstrijden voor het wereldkampioen schap dames (28 februari en 1 maart) in het nabij Milwaukee gesitueerde West Allis worden gehouden. OPEN FRANSE ZONDER CRACKS? (Van onze sportredactie) PARIJS Hoewel het pryzenbedrag van de open internationale tenniskam pioenschappen van Frank rijk fors werd verhoogd, bestaat er onzekerheid of het aanlokkelijk genoeg is voor bekende prof spelers als Rod Laver, Spelers van de grootste twee profgroepen hebben de organisatoren van „Roland Garros" drie weken geleden gevraagd hen voor 6 februari defini tieve voorstellen te doen. De Franse Tennis Federa tie heeft toen geantwoord dat het totale prijzengeld reeds is verhoogd tot 100.000 dollar (ongeveer 360.000 gulden) en dat de bond hoopte dat de spelers daarvoor wilden uitkomen. Sinds dit antwoord is er geen contact meer ge weest tussen de prof- groepen en de Franse federatie. De organisatoren hebben gisteren te kennen gegeven, dat men niet aan de van de twee profgroepen tegemoet komt en dat mer desnoods het toernooi zon der deze spelers za houden. Pas op 6 mei, als de in schrijvingstermijn sluit, i: zeker of de profs zullen deelnemen aan de kam pioenschappen van Framk rijk. Op het ogenblik wordt in Londen een vergadering van de vier grote tennis- naties (Australië, Ver enigde Staten, Frankrijk en Engel-and) gehouden over de mogelijkheid var de vorming van eer „front" tegenover de veel- ?isende tenn-ispromotors. Meeste aandacht Rijders en rijdsters als Ard Schenk, Goeran Claeson, Dag Fornaess, Stien Kaiser en Ans Schut, die in een groot gedeelte van Europa faam genieten, wer den op het vliegveldje van Milwaukee nauwelijks bekeken. De meeste aandacht kreeg nog de 82-jarige voorzitter van de Internationale Schaatsfederatie. Sven Laftman, wegens zijn martiale uiterlijk. De sprintkampioenschappen en de we reldtitelstrijd voor dames zullen in feite gehouden worden op ijs van Squaw Valley. Na de Olympische wedstrijden van i960 raakte de ijsbaan van Squaw Vallev geheel uit de belangstelling. Er kwamen nauwelijks mensen om een baantje te rijden en de Amerikaanse Schaatsbond besloot toen om het com plex over te brengen naar West Allis. Daar beschikt men nu over de enige kunstijsbaan met een wedstrijdlengte van 400 meter, die in de Verenigde Staten te Bierbrouwers Speciaal voor de komende evenemen ten zijn tribunes met 5000 zitplaatsen om het ijsovaal geplaatst. Men verwacht dat de toeschouwers grotendeels Neder landse emigranten zullen zijn, die aan de overzijde van het Michiganmeer (waar onder meer het plaatsje Holland ligt) wonen. In Milwaukee bestaat de bevol king voor 80 procent uit afstammelingen van Duitse en Poolse emigranten, die zich voornamelijk bezighouden met bier- brouwen. POOLSE DAMES STONDEN EEN SET AF „In de eerste twee sets stonden ze ons gewoon uit te lachen", zei trainer Arie 't Hart, toen de sporthal leegstroomde. „Vooral die tweede set was een lacher tje. Zó puur geconcentreerd zijn in het veld, kunnen wij niet." Dat kon Haag '68 inderdaad niet. De Poolse dames, die zich voor de wedstrijd hadden bezigge houden met het tonen van hun soepel heid, lieten er geen gras over groeien. Na bijna tien minuten sloeg wie an ders Jozefa Ledwig de eerste se1 uit. Haag '68 speelde zwak. miste zelfver trouwen en leek vooral in de tweede set verblind door de roem die voornamelijk van Ledwig afstraalde. Geen punt tegen De verdediging blunderde keer op keer, vandaar dat 't Hart voortdurend speel sters wisselde. „Alleen om de verdediging sterk te maken". Het haalde niets uit. De Poolse dames, bij wie ook Terese Zajac schitterde, sloegen met verbluffend ge mak keer op keer door de te haastig opgetrokken stellingen. De bal belandde altijd precies daar waar net geen Haagse speelster stond. Dat lukte vijftien keer achtereen, zonder dat Haag '68 ook maar één punt tegen kon scoren. De oproep van de speaker die om meer aanmoediging vroeg, klonk als een wan hoopskreet, maar hielp, toen Haag '68 in de derde set eindelijk punten kon ver zamelen, tot 44. Toen liepen de Poolsen uit naar 95 en leken zij onbe dreigd naar de derde setzege te wan delen. Ook zonder Ledwig, wie even rust was gegund. Setwinst Ski kampioene STRIBSKE PLESO De 27-jarige Russin Alevtina Oljoenina is gisteren in Stribske Pleso wereldkampioene gewor den op het onderdeel 10 km cross coun try. Zij had meer dan 20 sec. voorsprong op de als tweede eindigende Finse Mar- jatta Kajosmaa. Tegen die Poolse meisjes is niet te spelen, je kunt er maar beter om lachpn. En dat doet Nel Kooien vaii Haag dan ook nadat Jozefa Ledwig met een zeer laconiek tikje de verwarring in. de Haagse ger lederen heeft vergroot. Dity Hoo- gendoorn kruipt achter de bal aan die Ledwig even later op zal rapen. Marijke Bruggeman en Joke van Beekum (bij het net) kijken toe. slechts sporadisch sprake was geweest van lichte paniek, vielen grote gaten. Marijke Bruggeman maakte er dank baar gebruik van, vooral toen door weer speelsterswisselingen meer aan- valsters voor het net kwamen. Eindelijk kon Haag '68 tonen dat het kan volley ballen. Via 1212 grepen de Haagse dames de enige setwinst (1512). Daar om was 't Hart niet teleurgesteld: „Elke setwinst is pure winst. We hebben toch wel laten zien dat we het ook kunnen. Het was een goed slot. Alleen het was te laat, maar na die eerste set hadden we een grote tik gekregen". Prestatie De Poolse dames lieten er geen twijfel aan bestaan dat elke setwinst inderdaad een prestatie was. In de vierde set met Ledwig weer in de gelederen maakten zij Haag '68 duidelijk dat hun laatste schreden in het Europese Cup toernooi in Polen gedaan zullen worden. (15—6). Feijenoord zoekt oefenwedstrijd (Van nze sportredactie) DEN HAAG De met horten en stoten verlopende voetbalcompetitie heeft Feijenoord in een moeilijke positie ge wrongen. Op 4 maart moet worden aan getreden tegen Vorwarls Berlin en de competitie heeft voor bitter weinig wed strijdritme en „inspelen" kunnen zorgen. Feijenoord probeert dan ook in het bui tenland een of meer oefenwedstrijden te spelen. Er is contact opgenomen met Max Merkel voor een wedstrijd tegen Sevilla, waarvan hij trainer is. Ook voet balmakelaar Ukrainczyk is benaderd om te trachten oefenduels te arrangeren in landen waar wel kan worden gespeeld. AMSTERDAM Vick Buckingham, oud trainer van Ajax en momenteel in dienst bij FC Barcelona, blijft aandringen op een trans fer van Johan Cruyff naar zijn vereniging. Dezer dagen heeft de leiding van Barcelona Ajax een brief gestuurd, waarin een bod wordt gedaan op Cruyff. Behalve de transfer som die Barcelona wil betalen en die ligt beneden het bedrag dat Ajax en Cruyff zijn overeengekomen als uitgangspunt voor even tuele transferonderhandelingen biedt de Spaanse club Ajax aan een wedstrijd te •pelen, waarvoor een bedrag van 100.000 julden zou worden betaald. Voorzitter Van Praag zei gisteravond: De brief van Barcelona heb ik ontvangen en Ajax heeft bom ook al beantwoord. Wij hebben teruggeschre ven dat wij op dit moment niet willen praten over een mogelijke transfer van CiMyff en ook niet over het bedrag dat daarmee zou zijn gemoeid. Een bedrag overigens dat wij, in overleg met Cruyff niet openbaar zullen maken. Wij hebben gesteld dat Ajax, Barcelona en Cruyff pas dan om de tafel gaan zitten voor het voeren van be sprekingen als de grenzen van Spanje werkelijk open zijn voor buitenlandse voetballers, dus pas als er zekeiheid is. Ajax stelt zich op het stand punt dat praten, onderhandelen en marchanderen geen zin heeft zo lang die zekerheid nog ontbreekt. Afspraak „Ajax heeft Cruyff beloofd en deze heeft daarmee uigtsleitrj d*t pu ^•Lfiarh.^ndelingt'" zullen worden geopend als de kans werkelijk bestaat dat hij in Spanje kan voetballen. Wij houden ons aan die afspraak, maar wij zullen er niet op vooruit lopen. Wij weten dat Cruyff graag naar Barcelona wil en wij zullen hem niet op een onredelijke wijze tegenhouden. Barcelona heeft dus, wat ons betreft, een zekere prioriteit als er transferbesprekingen met Spaanse clubs zouden komen". Verzoek In september 1962 werd in Spanje het verbod uitgevaardigd om buitenlandse spelers te con tracteren. Onlangs heeft de Spaanse voetbalbond aan de Nationale Delegatie voor Spoit- en Licha melijke Opvoeding een verzoek van een aantal vooraanstaande clubs doorgezonden waarin wordt gevraagd de grens weer open te stellen voor buitenlanders-. Het Amerikaanse persbureau Associated Press weet te melden dat Barcelona bereid is voor Cruyff 22 miljoen peseta's (314.285 dollar) te betalen. FREDDY DE WIT l ITSTEKEMD l\ DOEL GALAT1 Net als in de wedstrijd tegen Frankrijk heeft het Nederlandse Üshockeyteam gisteren in de ontmoeting met Denemarken (33) veel te veel kan sen nodig gehad voor het maken van drie doelpunten- In de eerste periode kwam vier keer een Nederlandse speler vrü voor de sublieme Deense doelman Bent Hansen. Er kwamen nog eens vier goede scoringskansen, maar geen doel punt. De nationale ploeg miste niet alleen het beetje geluk dat voor scoren nodig is, maar ook de kunde, die nog dringen der gewenst is. De Denen, die voortdurend onder druk werden gehouden, namen in de tweede periode een voorsprong van 20 door treffers van Carstcn Nielsen. Bij de twee de treffer ging doelman Van de Boogaart niet vrijuit. Hij werd door de Tsjechische Nottet (sprinters) en Bols (allround) eerste plaats VERDAL Peter Nottet heeft giste ren in Verdal (Noorwegen) by interna tionale schaatswedstrijden de sprinters- klasse gewonnen. Op de 500 meter werd Nottet derde na Bjoerang en Herjuaunc, maar op dc 1000 meter maakte hy met het baanrecord van 1 minuut 26,1 secon den z(jn verlies meer dan goed. In de allroundklasse won Jan Bols zowel de 500 meter (42,4 seconden) als de 3000 meter (4.29,4) Ongeveer vijfhon derd toeschouwers doorstonden, evenals de rijders, een temperatuur van twintig graden onder nul. coach Pletticha van het ijs gehaald en in zijn plaats kwam Freddy de Wit, de re servedoelman van HIJS HOKIJ op de baan, die evenals tegen Frankrijk een uitstekende wedstrijd speelde. Kort voor het einde van de tweede periode maakte Gentis het eerste doelpunt, maar hij had de fortuin dat de puck door een Deense stick van richting werd veranderd (12). Toch nog gelijk In de laatste periode kreeg het over wicht van Nederland (40 schoten op doel, tegen de Denen 23) ook gestalte in de score. In de tweede minuut doelpuntte Bakker na een voortreffelijke aanval, op gezet door De Groot en De Kok (22) en zeven minuten voor tijd maakte Van Dommelen na een pass van Gentis het derde Nederlandse doelpunt. De sportieve wedstrijd acht straf- minuten voor de Nederlanders, van wie de jonge Tilburgc-rs Christiaans en De Kok op een beste wedstrijd kunnen terugzien, en veertien voor de Denen eindigde toch nog gelijk doordat Ei-iksen vijf minuten voor tijd scoorde (33), Oostenrijk versloeg België met 110 .3—0, 3—0, 5—0) en Italië leed tegen Hongarije de eerste nederlaag: 63 (31. 1—0, 2—2). De stand Is Oostenrijk 4 0 0 as- 7 DHC weer twee punten rijker (Van onze sportredactie) DEN HAAG De commissie van beroep van dc KNVB heeft de aan dc Delftse tweedeklasser DHC opgelegde straf van twee winstpunten in minde ring vernietigd. De Delftse club was in eerste instantie door de strafcommissie schuldig bevonden aan het staken (drie minuten voor tijd) van de op 28 septem ber vorig jaar gespeelde wedstrijd Blauw ZwartDHC'. Blauw Zwart leidde op dat moment met 1—0. Indien d« stand op de ranglijst dat noodzakelijk maakt, zal de nog resterende tijd te zijner tijd worden uitgespeeld. v. Beek schorsing en geldboete (Van sportredactie) heeft gisteren de vierde etappe de Ronde van Andalusië gewonnen. Harm Ottenbros behoudt de leiderstrui. DEN HAAG Rechtsachter Van Beek van SVV is door de strafcommissi van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst en heeft een boete gekregen van 100 gulden. Van Beek bezondigde zich tijdens de op zaterdag 7 februari gespeelde wedstrijd SVVFeyenoord bU herhaling aan ruw spel, in het bijzonder tegenover Mouljjn.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9