Nixon vol zorg om Sovjethulp aan Arabieren Nog geen verdachten rituele moord VS ASCHWIN NIET BIJ DOOP PRINSJES Automaat bedreigt koffiejuf Niet losmaken van Europa Dolle Mina vond agenten in creche Benoemingen bisdom R dam Politie zoekt naar motief Brusselse politie kiest 9 mm-pistool Dagvaarding drug-zaken ingetrokken DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT iVASHINGTON (ANP). De betrekkingen met de Sovjet-Unie zijn verre van bevredigend, zo meent president Nixon in zijn boodschap aan het "ongres over de toestand in de wereld de „State of the World". Met name ervult het de V.S. met zorg, indien de Sovjet-Unie zou pogen om met haar teun aan de zaak van de Arabieren een overheersende positie in het fidden-Oosten te bemachtigen. Anderzijds zijn er vooruitgangen geboekt op het gebied van een vermindering van de bewapeningswedloop. Met zijn boodsdiap over de toestand wereld heeft Nixon een nieuw ement gebracht in de Amerikaanse ïlitiek; analoog aan de gebruikelijke iteenzetting over de toestand van het nd in het begin van het jaar. Belang- jke punten uit Nixons boodschap zijn: 1.) De VS blijven de verdragsverplich- ngen nakomen en zullen de niet-com- iunistische landen blijven verdedigen, >nder de vrogere rol van „politieman". 2.) Europa is de hoeksteen van blij- ?nde vrede; de Europese bondgeno- n zullen, overeenkomstig hun groei 'n oter aandeel in de gemeenschappelij- e lasten moeten dragen. 3.) De VS houden een gepaste hoeveel- eid conventionele strijdkrachten in tand. om eventuele communisti- :he aanvallen in Europa en Azië het oofd te kunnen bieden. 4.) De VS dienen rekening te houden n groeiende Russische kracht ten anzien. van kernwapens en met het ooruitzicht, dat China te zijner tijd in taat is intercontinentale ballistische ra- etten te bouwen. De Russen zijn de merikanen al voorbijgestreefd wat be eft het aantal operationele afstandra- 'erdeeldheid Nixon stelt, dat het internationale com- ie verdeeld is. Rusland en China jn bittere tegenstanders geworden, tusland heeft na de oorlog zijn troepen itsluitend gebruikt tegen eigen bondge- Oost-Duitsland (1953), Honga- je (1956), en Tsjecho-Slowakije (1968). droom van internationale commu- istische eenheid is vervlogen. De Ame- ikaanse president pleit voor een vrede verder gaat dan de afwezigheid van orlog alleen: een duurzame vrede be- oeft deelgenootschap, kracht en be- cidheid tot onderhandelen. Wat Europa betreft is Nixon van me ling, dat de tijd dat de VS praatten zon- te luisteren voorbij is en plaats eeft gemaakt voor de tijd van werkelijk ►verleg. „De VS kunnen zich evenwel i Europa niet meer losmaken dan i Alaska. De VS zullen hun bijdrage 1 bepaalde gebieden als-handhaving vaat' et leernschild en een zekere mate van ^tokken zijn moetep vqortzetten om jachtige positie van de Sovjet-Unie n fttst-Europa in evenwicht te houden". i gelooft dat de mogelijke econo- nische prijs voor een waarachtig ver- nigd Europa wordt goedgemaakt door Ie winst bij de politieke vitaliteit. Wat de verdediging van Europa be reft is Nixon van mening dat een nau- s vereniging tussen de VS en Europa soodzakelijk is evenals een harmonise- ig van de defensiepolitiek én de wil onderhandelingen om de spanning ssen Oost en West te verminderen. In lit verband juicht Nixon de Westdultse lolitiek jegens Oost-Europa zeer toe. Wat betreft Vietnam merkt Nixon op, Jat geen enkele stap tot vrede tot resul taat heeft geleid: ..Het is tijd dat Hanoi acht slaat op de bezorgdheid van het mensdom en onze onderhandelingen tot serieus geven en nemen maakt. Hanoi zal ons plooibaar en tegemoetkomend vinden". De VS zullen doorgaan met de Vietnamisering en Saigon de nodige hulp blijven geven. De terugtrekking van de Amerikaanse troepen zal voortgaan op basis van drie criteria: het peil van de vijandelijke ac tiviteit, de vooruitgang van de onderhan delingen en de stijging van het tempo, waarin de Vietnameze voor hun eigen verdediging kunnen zorgen. Aldus pre sident Nixon in zijn rapport over de toe stand van de wereld André v. d. Louw mogelijk opvolger Geert Ruygers DEN HAAG (ANP) Het is niet uit gesloten dat het overleden Tweede-Ka merlid voor de P.v.d.A., Geert Ruygers, zal worden opgevolgd door André van der Louw, vice-voorzitter van de P.v.d.A. en een van de voormannen van Nieuw Links. Van der Louw staat weliswaar als derde op de lijst van opvolgers na W. J- Schuitemaker (Apeldoorn) en A. van Ruk (Nijmegen) maar men houdt rekening met de mogelijkheid dat, beiden zullen afzien vón een benoeming. Mocht Van der Louw Inderdaad in de Kamer komen, dan zal de P.v.d.A. een nieuwe vice-voorzitter moeten kiezen. UTRECHT (ANP) Een actie van Utrechtse ..Dolle Mina's" is gistermiddag bijna in het water gevallen. Toen de vrouwen met hun kleuters demonstratief de en treehal van een flatgebouw aan de Korfoedreef in Utrecht-Overvecht tot crèche wilden inrichten trof/en tij daar zeven overigens uiterst vriendelijke politieagenten aan. die hen resoluut verboden ..zich in de hal te bevinden". Het bleek dat de exploitant van het flatgebouw, de Utrechtse makelaarsfirma Hol en Molenbeek Waltmann, de politie had verzocht een en ander te ver hinderen. De firma was niet van tevoren om toestemming verzocht trde i nielingen. Een der bewoonsters van hei flat gebouw, bood daarop spontaan haar woning aan die al spoedig was gevuld met minstens dertig kinderen en een overeenkomstig aantal Dolle Mina's plus sympathi serende moeders. Terwijl de vol wassenen zich bezighielden met ideologische problemen aangaande de positie t'an de vrouw, vermaak ten de meeste kinderen zich. als of er niets aan de hand was. met kleurkrijt en bladen uit behangsel- boeken. Een van de agenten moest beloven dat hij zijn vrouw zou ver tellen over een dolle Mina-bijeen- komst vanavond in Utrecht. Een andere agent zei dat hij met de ac tie sympathiseerde, ook al vond hij ,.dat rotzooi vermeden moest worden". Ondertussen bekeken vier heren van het makelaarskantoor vanuit hun auto, die zij weigerden te ver laten, het geheel op de eerste ver dieping van het flatgebouw. Zij vonden het geen stijl dat niet te voren toestemming voor de actie was gevraagd. De actie hangt sa men met een voorstel van B. en W. van Utrecht, de subsidiering «oor kinderdagverblijven te verhogen rn te paan bestuderen of een ge meentelijke crèch gewenst Is. Lancering tweede Duitse kunstmaan PARIJS/BONN (DPA) West-Duits- land zal op 9 maart zijn tweede kunst maan met de naam „Dual" met een Franse „Diamant-B"-raket van de lanceerbasis Kourou in Frans Guyana ln een bijna equatoriale baan rond de aarde laten brengen. Dit project was op 18 februari vorig jaar door het West- duitse ministerie van Wetenschappen en het Franse ruimtevaartcentrum „CNES" bekendgemaakt. De kunstmaan is, zoals de naam al zegt, tweeledig. Zij bestaat uit een technologische en een wetenschappelijke capsule, die van el kaar gescheiden zullen worden, wanneer de kunstmaan in een baan om de aarde is gekomen. De Ierse minister van Buitenlandse Zaken, dr. P. Hillery, heeft op zijn reis door Europa in verband met de eventuele toetreding van Ierland tot de Europese gemeenschappen ook Nederland aangedaan. Gistermiddag is hij door minister Luns ontvangen met wie hij t over diverse vraag stukken sprak tijdens een werklunch. Arabieren wilden in München toestel van El Al kapen MUENCHEN (DPA) De drie gewa pende Arabieren die dinsdag in München in hechtenis werden genomen, waren van plan zich van een toestel van de Israëli sche luchtvaartonderneming El Al mees ter te maken, Dit heeft de politie van tMünchen bekendgemaakt. Het zou nog niet vaststaan, op welke luchthaven de Arabieren hadden willen toeslaan. Des noods zouden zij het gekaapte toestel in de lucht hebben willen vernietigen door In hun bezit trof de politie niet alleen wapens aan, maar ook een in het Engels gestelde oproep, die zij na het slagen van hun actie aan de verkeerstoren had den willen doorgeven. Een dergelijke tekst bezaten ook de drie Arabische man nen, die vorige week dinsdag op het vliegveld van München werden aange houden, nadat zij een aanslag hadden ge pleegd op de bemanning en passagiers van een lljntoestel van de El Al. ROTTERDAM De bisschop van Rot terdam, mgr. M. A. Jansen, heeft, ir overleg met de provinciaal van de do minicanen, pater dr. J- Th. Ernst O.P. benoemd tot kapelaan van de St.-Domi- nicusparochie te Rotterdam. Op eigen verzoek werd aan rector J. C. de Groot van „Huize de Goede Herder" te Zoeterw6ude eervol ontslag verleend. Rector De Groot gaat met emeritaat. Op eigen verzoek werd aan pastoor H. C. A. P. van Drunen eervol ontslag verleend als pastoor van de H. Familie- parochie te Den Haag en werd hij be noemd tot kapelaan van de St.-Jacobus- parochie te Den Haag. Moderator N. Bijnsdorp van de r.-k. uts te Den Haag- werd benoemd tot pastoor van de H, Familieparochie te Den Haag. Problemen door ziekte ds. Kater UTRECHT (ANP) De broer van prins Bernhard, prins Aschwin, is ver hinderd zaterdag in de Utrechtse dom kerk de doop bij te wonen van zijn ach terneefjes Constantijn en Bernhard. Hij zal als peet van prins Constantijn (wiens vierde naam Asehwin is) worden vervan gen door prln3 Bernhard. Dc Amsterdamse predikant H. J. Ka ter, die de prinsjes zal dopen, heeft op het ogenblik griep. Als hij zaterdag nog niet beter is. wordt zijn taak overgeno men door prof. dr. H. Berkhof, die ook de preek houdt. De ziekte van ds. Kater kan de hervormde gemeente van Utrecht voor problemen stellen. De doopoorkon- des worden namelijk geculligrafeerd op Lamsvel en het zou niet alleen tijdro vend maar ook duur zijn om nieuwe exemplaren zonder de naam van ds. Ka ter te laten maken. Prof. Berkhof deelde gistermiddag me de, dat het doopformulier een combina tie is van de formulieren die zijn voor gelezen bij de doop van prins Maurits en van prins Johan Friso. De twee prins jes krijgen, zoals bekend, elk vier peten. Prof, Berkhof zei dat „het instituut peet" in de Hervormde Kerk van Nederland weliswaar niet bekend is, maar dat er ook niets is dat het verbiedt. Niet op zondag Naar aanleiding van de kritiek,-dat de prinsjes niet op een zondag „temidden van de gemeente" maar op een zater dag in een speciale dienst worden ge doopt. merkte hij op, dat hierbij ook praktische overwegingen een rol spelen. Er komt nu eenmaal een grote schare genodigden, terwijl de doopdienst boven dien door radio en televisie wordt uitge zonden („het hele volk is in zekere zin familie van het koninklijk huis"). Als het op zondag gebeurde, aldus prof. Berk hof, zouden de kerken leeg blijven om dat iedereen naar de televisie ging kij- en zouden er klachten binnen kun- komen over ontheiliging van de Sabbath, onder meer omdat een grote schare politiemannen moet worden in geschakeld. 1150 toeschouwers Onder de 1150 mensen die zaterdag in de Domkerk aanwezig zullen zijn bevin den zich alle ministers op de heer Wit- teveen na en staatssecretarissen met hun echtgenotes, leden van de hofhou ding, vrienden en kennissen van de ou ders van de dopelingen, vertegenwoor digers van het Prinses Beatrixfonds, deputaties van de marechaussee, de koopvaardij en de Koninklijke Lucht macht (die p'eet is van de kleine prins Bernhard), de medische teams die bij de geboorten in Utrecht en Nijmegen prinses Beatrix en prinses Margriet ter zijde stonden en leden van de hervorm de gemeente van Utrecht. De liturgie voor de dienst is in over leg met de doopouders opgesteld. Prin ses Beatrix heeft een lied uit een Ame rikaans gezangboek uitgekozen dat door het kinderkoor zal worden gezongen als de doopstoet de kerk verlaat. Prof. dr. J. W. Schulte Nordholt heeft het in al lerijl vertaald, omdat er nog geen Ne- derlandse versie van bestond. FORT BRAGG (AP) Het Ameri kaanse leger heeft meegedeeld dat er reeds honderden personen zijn ver hoord in verband met de moord, door messteken, op de zwangere echtgenote van een legerarts en diens twee doch ter».' Maar verdachten zijn er nog niet gevonden. Men zocht naar een motief voor de moorden. De arts, kapitein Jeffrey Mac Donald, die 26 jaar oud is, heeft bij de aanval die werd ondernomen in zijn woning, die zich op het terrein van de militai re post bevindt, ook enige messteken op gelopen. De aanval, zei hij, was uitge voerd door een hippiebende bestaande uit drie mannen en een meisje. Onder degenen die door hel leger zijn ondervraagd bevinden zich personen die door dr. Mac Donald wegens het gebruik van verdovende middelen waren behan deld. Er werd de nadruk op gevestigd dat Mac Donald geen specialist op dit gebied is. en niet meer personen heeft behandeld dan de meeste huisartsen. De arts, die in een militair ziekenhuis ligt maar het goed maakt, heeft gezegd dat tijdens de aanval het meisje de woorden had geuit: „Acid is groovy. Kill the „pigs" (Acid (lsd) is moord- j dadig. Maak de zwijnen af) Toen de militaire politie arriveerde, na door Mac Donald te zijn gealarmeerd, zag men dat met bloed het woord „pig" (zwijn) aan het hoofdeinde van het bed van de arts was geschreven. De vrouw van Mac Donald, Collette. die 26 jaar was. is gestorven als gevolg van messteken in hals en borst en sche- delfractuur. De 6-jarige Klmberley wat i de schedel ingeslagen en zij had steek - j Wonden in keel en borst, terwijl de twee I jaar oude Ktrsten Jean in de nek en borst was gestoken. MILITAIREN WEER NAAR LA COURTINE DEN HAAG (ANP) Minister Den Toom van Defensie, heeft van zijn Fran se collega een positieve reactie ontvan gen op zijn verzoek om de koninklijke landmacht oefengelegenheid te bieden in Frankrijk, o.a. in het vroegere oefen- gebied La Courtine. De reactie van minister Debre houdt een ftositieve benadering in. in zoverre dat thans met het Franse ministerie van Defensie overleg over eventuele moge lijkheden voor de Nederlandse land macht tot oefenen op Frans grondgebied geopend kan worden. Minister Den Toom ziet in een even tueel gebruik van de Franse oefenter reinen een oplossing van slechts een gedeelte van het totale vraagstuk van militaire oefenterreinen voor de konink lijke landmacht. BRUSSEL (ANP) De Brusselse po litie zal in de toekomst uitgerust worden met „FN-Uzi"-machinepistolen met een kaliber van 9 mm, aldus heeft de Brus selse gemeenteraad besloten. Er Is al machtiging tot aankoop van de wapens gegeven. Met de wapens zal geen salvo kunnen worden afgevuurd. De Brusselse sterke arm moest het tot nu toe „slechts" met geweren en half- automatlsche karabijnen van een kali ber van 7,62 mm doen. Dat wordt voor politiemannen die gevaarlijke opdrach ten krijgen als het optreden tegen over vallen etc. ontoereikend geacht. De gemeenteraad heeft precies laten uitdokteren wat de uitwerking van ver schillende wapens is. Wordt een man ge troffen door een kogel uit een 7,62 mm- wapen dan valt hij voorover. Een 9 mm- kogel doet hem „ter plaatse ineenstort ten". Wordt hij geraakt door een 12 mm- kogel dan valt hij achterover. Kenne lijk heeft men in Brussel dus gekozen voor het „plaatselijk ineenstorten Bar slecht eten in Apeldoornse Willem III- kazerne DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid drs. J. van den Doel (P.v.d-A.) heeft de minister van Defensie gevraagd maatregelen te nemen opdat het eten van de dienstplichtigen en marechaussees die in de Koning Willem III-kazerne in Apel doorn zijn gelegerd, drastisch wordt ver beterd. De laatste vier maanden zou geen enkele maal rauwe groente zijn opge diend, per week zouden slechts één of twee vruchten worden verstrekt. De be reidingswijze is smukcloos en onverzorgd, aldus dra. Van den Doel: „In de andijvie werden bijvoorbeeld steenkool en slak ken aangetroffen; in de sla vond men muggen" Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben vanmorgen de discussies over de provinciale wegenbegroting voort gezet. B0 de debatten nam het recente adres van de zeventien samenwerkende gemeenten in de Rijnstreek (waarin onder meer be spoediging van de aanleg van rijks weg no. 11 en provinciale weg no. 6 bepleit wordteen "voorname plaats in. Acht sprekers uit verschillende fracties, zoals de K.V.P.'ers drs. Verkade en Van der Weyden, hebben met klem gewezen dat voor het belang van de drie bestemmings plannen in dit deel van de provincie, namelijk Rijn en Gouwe, Rijnstreek- West en de Bollenstreek, de spoedige aanleg van deze wegen allernood zakelijkst is. 1 BREDA (ANP) De op de rol van de strafkamer van de Bredase rechtbank voor morgen voorkomende dbugsaken betreffende overtredingen van artikel 1 van de opiumwet met verdachten uit Amsterdam en Breda, zijn gisteren van de rol afgevoerd. De officier van Jus titie, mr. K. Thijssen, heeft de dagvaar dingen ingetrokken. De officier geeft als motivering van deze. gezien de korte termijn waarop een en andei; heeft plaatsgevonden, op zienbarende ontwikkeling, dat nadere in winning van deskundige rapporten nood zakelijk en gewenst is gebleken. Van de zijde van de acht advocaten van de jon ge verdachten was bij de officier en bij de rechtbank aangedrongen op het als nog inwinnen van deskundige adviezen, zowel van het onlangs in Breda gevorm de drugteam van de reclassering, als van erkende landelijke deskundigen op het gebied van het druggebruik. Over enkele weken zal de officier van justitie de zaak opnieuw voor de meer voudige strafkamer aanbrengen, waar bij dan de rechtbank zo volledig moge lijk objectief en wetenschappelijk zal zijn voorgelicht over wat doOr alle be trokkenen genoemd wordt „een eigentijds nieuw en ernstig maatschappijprobleem". N.-Vietnamees offensief in Laos VIENTIANE (AP) Noor-Vietnam s een groot offensief in Noord-Laoa be gonnen om de gehele, strategische be langrijke Vlakte der Kruiken te ven n, aldus heeft premier prins Souvanna Phouma van Laos gisteren verklaard. Souvanna zei, dat het huidige offensief dat in het afgelopen weekend begon, veel belangrijker was dan een soortgelijk offensief van vorig jaar. Souvanna, twee dagen geleden van een inspectie reis langs de fronten op de Vlakte der I Kruiken terugkeerde, zei. dat de Noord- j vietnamezen dsar drie divisies hadden Een fraai ruimtcvaarderspak van PVC. compleet met helm en Handschoenen, die tot dc elleboog reiken, air-conditioning en ventilatie, die maken dat de drager liet hoofd koel kan houden als om hem heen een temperatuur van tachtig graden heerst. Het i« een nieuu>e poging om de tuinders te beschermen als zij in kassen giftige stoffen gaan spuiten. De pakken worden voorlopig getest in de Royal Botanical Gardens in Kew, Engeland. De planten schijnen de vergiften zonder meer te kunnen i DEN HAAG De koffie juffrouw. vertrouwd beeld in vele bedrUven en saken. bl(jft voorlopig onbetwist een boter kopje koffie zetten dan de automaten. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de Ne derlander, die overigens steeds meer gebruik gaat maken van koffie uit automaten, allesbe halve te spreken is over de kwaliteit van het warme vooht. HU vindt het te wate- Ondanks slechte smaak voel onderzoek moet worden verricht om een beter kopje koffie uit de automaat te kun nen presenteren. Dagelijka worden ln Neder land op kantoren, in bedrijven, op station# en ln ziekenhuizen tienduizenden bekertjes auto- matenkoffle gedronken, maar 35 procent van de gebruikers vindt de kwaliteit maar matig en 19 procent beweert dat de smaak slecht of zeer slecht is. Da kwaliteit van warme cho colade wordt aanzienlijk gun stiger beoordeeld. Onder de werknemers in be drijven bestaat nog ccn groot verschil van mening over het wel of niet gebruik van een drankautomaat: 41 procent ziet liever de koffiejuffrouw langs komen. Dat bevordert huns inalens bovendien de werksfeer. Overigens zullen de voorstan ders van de koffiejuffrouw zich moet realiseren, dat dan elk kopje koffie duur moet worden betaald. Het kopje koffie van de koffiejuf kost in Nederland gemiddeld 2,50 gulden. In het buitenland wordt een prijs van 3 gulden per kopje becijferd. Het ziet er daurnom wel naar uit, dat de koffiejuffrouw het ten slotte zal moeten afleggen tegen de automaat, die voor een dubbeltje een kopje ser veert, zij het dan voorlopig nog niet van dezelfde kwal!-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7