EERSTE FLATS IN DE MERENWIJK £AAN 270 GULDEN PER MAAND DOEN mening A ACCfNT Volgende maand begint elementum met de bouw .eidse agenda Mattheus Passion in Katwijkse sporthal Alphense P. M. Jansen vandaag 101 jaar „Buitenlucht mijn beste vriendin Bomen nu beschermd in Leiden Onjuiste voorlichting b. en w. Noordwijk over huurverhoging dagwinkels in Langevelderslag "IflDERDAG 19 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 IDEN Elementum N.V. te Maassluis begint volgende sand of anders in april in de Merenwijk met de bouw m 256 galerijflats in twee bouwblokken, voorzien van mtrale verwarming en vier liften. De woningen zijn gesitu- srd ten westen van de verlengde Sumatrastraat. Het itwerp is van architect Leo de Jonge, die eveneens een edebouwkundige opzet voor deze eerste vlek in nauwe menwerking met de dienst van gemeentewerken heeft itworpen. De gemiddelde huurprijs voor deze woningen I inclusief alle bijkomende kosten ongeveer 270 gulden san bedragen. het eerste compartiment van Merenwijk zullen in totaal plm. 30 woningen, gegroepeerd rond- een terrein voor scholen e.d., nnen worden gebouwd. Naast lerijbouw zal de bouw van mai- mnettes ter hand worden ge- imen. De hoogte varieert van vier vijf lagen, al dan niet op een iderbouw. Alleen de bouw van evengenoemde 256 woningen srdt In acht woonlagen op een derbouw uitgevoerd. Het onder- vige compartiment verkrijgt een yale groenvoorziening, et voorzieningen voor het openbaar rvoer door dit compartiment is reke- ig gehouden, terwijl het overige door- ande autoverkeer juist wordt tegen houden. Voorshands is er parkeerge- ;enheid geschapen op basis van één per woning. Voor eventuele uit- eiding is rekening gehouden met het nleggen van z.g. parkeerterrassen. ;t ligt in de bedoeling, dat Elementum in juni van dit jaar haar plannen de bouw van de overige woningen uien het eerste compartiment zal in- De hoogbouw ten oosten van de rlengde Sumatrastraat, omvattende woningen, zal, als deel van de ge- ;n opdracht, eveneens door Elemen- worden uitgevoerd, zjj het in op- acht van een belegger op voet van de schikking geldelijke steun particulie- huurwoningen. De pl.m. 1030 wonin- zullen op voet van de Beschikking ldelijke steun toegelaten instellingen stand komen. 0)1 tingent jan de orde zijnde bouwplan in Tfi woningen is nog een contingent 9 beschikbaar. Voor dat jaar de toewijzing namelijk 257 wo- etwoningen. Ten laste van dit con tent kwamen de 96 eengezinshuizen het Morskwartier en de 60 flatwonin- nabij de Besjeslaan in de Meerburg- Het restant ad pl.m. 100 wonin- vermeerderd met een extra toewfl- ii 100 woningen, kan derhalve aangewend ter realisering van 256 woningen. Een geringe anticipa- op 1970 derhalve. jetwijfeld mag er op worden gere md, dat de gemeente Leiden voor de 1970 en 1971, waarin met de bouw alle woningen binnen het eerste impartiment zal zijn begonnen, over nodige contingent woningwetwonin- zal kunnen beschikken. In dit ver- ind is reeds overleg gepleegd met de ofdingenleur-directeur van de Volks- ulsvestlng en de Bouwnijverheid In de rovincie Zuid-Holland. igen inzicht ede gelet op het vrij hoge huurbedrag, een staf van deskundigen zich de plattegrond van de woningen ïbogen, met name over die van de erkamerwoning, waarvan er 176 in dit zijn opgenomen. Van de oorspron- DONDERDAG 19 FEBRUARI tudentensociëteit Augustinus, Rapen burg 24: Dolle Mina's over hun akties, aanvang 20.15 uur. tudentensociëteit Hortus, Rapenburg 127: Dolle Mina's over hun aikties, aanvamig 20.30 uur. lemeentehuis, Oegstgeest: Raadsverga dering, aanvang 7.30 uur. lisabethziekenhuis: Jaarvergadering Peerke Donders, aanvang 20.00 uur. lijnlandflat, Bachstraat 4: Forumavond over humanisme en politiek, aanvang 20.00 uur. oeterwoudseweg 88: Muziekavond Ned. Ver. van Huisvrouwen, aanvang 20.00 Stadsgehoorzaal: Modeshow Margriet, aanvang 14.15, 19 en 21.30 uur. Kaart verkoop van 10-13 uur aan de kassa en een half uur voor de aanvang van iedere show. 'etruszaaltje, Lammenschansweg: Le zing van dr. J. H. Loenen, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 20 FEBRUARI Stadsgehoorzaal: Modeshow Margriet, aanvang 14.15, 19 en 21.30 uur. LAK, Rapenburg 73: Opening expositie Joop Goeting, aanvang 20.00 uur. let wapen van Voorschoten: Opening kleindierenexpositie door burgemees ter L. de Kool, aanvang 20.00 uur. Stadsgehoorzaal: WD-vergadering, aan vang 20.00 uur. ZATERDAG 21 FEBRUARI Stadsgehoorzaal: Uitvoering Brunhilde, aanvang 20.00 uur. Microtheater Imperium, Vestestraat: Chr. Toneelgroep Imperium speelt „The public eye" en „De Schat", vang 20.00 uur. Schouwburg: Litteris Sacrum speelt „Alles voor de tuin van Edward Al- bee", aanvang 20.00 uur. Leython, Levendaal: Drugcongres, aan vang 14.00 uur. kelijke types A en B vierkamerwonin- gen is één type overgebleven, dat als het meest aantrekkelijke geldt. Welis- is het afgeleid van het type wo ning, dat reeds in grote aantallen door Elementum is gebouwd, maar door ver plaatsing van de stabilisatiewand werd een meer flexibele plattegrond verkregen, welke voor de toekomst meer mogelijkheden biedt tot het naar eigen inzicht inrichten van de woning. De woonkamer van dit type vormt met de m de eethoek een doorgaande rulm an pl.m. 36 m2. Drie slaapkamers De woning bevat voorts drie slaapka- i, waarvan twee 11 en 10,4 m2 groot zijn en één ruim 5 m2. De keuken is de galerijkant gelegen en kan door verplaatsing van een wand tot eetkeu- ken worden uitgebreid. B. en w. achten te dien aanzien inspraak van de toe komstige bewoners zeker op haar plaats zullen dienaangaande met de bouwer verder overleg plegen. Tussen de keu- i en de naast elkaar gelegen grotere kleine slaapkamer aan de zijde van het balkon ligt de douche-cel met w.c. Het balkon loopt over de gehele breedte de woning en verkrijgt ter hoogte bedoelde slaapkamers een breedte twee meter. Ten gerieve van spe lende kinderen zijn de galerijen plaatse lijk verbreed. Om redenen van construc tieve aard moet op de kopgevels het oorspronkelijke type A (totaal 16 wo ningen) worden gehandhaafd. Het bouw plan bevat voorts nog 32 tweekamer- 48 vijfkamerwoningen met een van het hiervoor, omschreven type afwijken de plattegrond. Representatief B. en w. menen, dat het bouwteam, on- foorziterschap van de directeur der gemeentewerken, er in is geslaagd een aantrekkelijk gedifferentiëerd bouwplan te ontwerpen, representatief voor de verdere ontwikkeling van de Merenwijk. De Vrouwenadviescommissie voor de woningbouw heeft haar instemming met het ontwerp betoond. Met enkele door deze commissie geuite wensen zal als nog rekening worden gehouden. Het complex zal van vuilstortkokers worden De totale stichtingskosten zijn geraamd op f 12.515.763,als volgt gespecifi ceerd: grondkosten, met inbegrip van BTW en het renteverlies tijdens de bouw, een de installatiekosten een- ningbouwverenigingen gevoerd. Daarbij trale verwarming en liften, architecten- honorarium, aansluitkosten, onvoorziene uitgaven en renteverlies t'Mens de bouw, f 10.066.637.—. R ijksvoorschotten Het Rijk verstrekt 6% pet.-voorschot ten voor de grondkosten en de bouw kosten, alsmede voor de installatiekos ten van de centrale verwarming en de liften, met looptijden van respectievelijk 75, 50, 25 en 20 jaren. De jaarlijkse rijksbijdrage in het exploi tatietekort op basis van het hiervoor ge noemde bedrag aan totale stichtingskos ten is dezerzijds becijferd op f 323.328,-. De beschikkingen tot toekenning van de rijksvoorschotten en van de rijksbijdrage zijn ten name van de gemeente Leiden gesteld, omdat zich geen van de woning bouwverenigingen als gegadigde voor het bouwen en exploiteren van het on derhavige complex woningen had ge- Won inghomvveren iging Ten gevolge op reeds met alle corpora ties gevoerde besprekingen over de bouw in de Merenwijk, heeft wethouder Piena van Openbare Werken onlangs opnieuw een gesprek met de Federatie van Wo- is afgesproken dat, mocht er alsnog bij een aangesloten corporatie belangstel ling bestaan voor het tezijnertijd in eigendom verkrijgen van deze wonin gen, zulks op korte termijn zou worden medegedeeld. Voorshands gaat het col lege er echter van uit, dat dit complex bij de Woningstichting in beheer en ex ploitatie zal worden ingebracht. Op zich zelf acht b. en w. zulks zelfs gewenst. Het behoeft immers geen betoog dat, wil de bouw van deze eerste woningen in de Merenwijk aan haar doel beantwoor den, zij door ingezetenen c.q. aan Lei den economisch gebonden woningbehoe- venden moeten worden betrokken. Doorstroming Dit betekent het in grote mate bevor deren van de mogelijkheden tot door stroming, zoals ook door de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening in zijn recente circulaires bepleit. Het college is van oordeel, dat deze doorstroming het meest gediend is met een volledige toewijzingsmogelijkheid van nieuwe woningwetcomplexen door de gemeente. „Gezien de vrij hoge huur prijzen in de Merenwijk zal aan de door stroming een bijzondere stimulans moe ten worden gegeven", aldus b. en w. KATWIJK De Chr. Gern. Zangver eniging „Halleluja" gaat op dinsdag 24 februari in de sporthal Cleyn Duyn aan de Julianalaan te Katwijk Bachs Mattheus Passion uitvoeren. De aanvang is om half 8 precies. In het openingskoor wordt medewerking verleend door het (eveneens Katwijkse meisjeskoor „De Lenteklokjes". Solis tische medewerking wordt verleend door Maria Suchèl (sopraan), Wilhelmine bedrag van f 2.449.126,; bouwkosten, met Matthès (alt), Gerard Honig en Henk Meyer (tenoren), Henk van de Brink (Christus-partij) en Jan Husbos (bas sen). De begeleiding is in handen van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Hol land. De continuo-partijen (klavecymbel en orgel-positief) zijn van Tijn van Eijk. Zowel het orkest als het koor (dat in maart 70 jaar zal bestaan) staat onder leiding van Johan Admiraal. Men wordt verzocht tijdig aanwezig te zijn. Nog maals, aanvang 19.30 uur - pauze 21.00 uur - einde 10.45 uur. (van onze correspondent) ALPHEN a/d RIJN De heer P. M. Jansen te Alphen aan den Rjjn is van daag 101 jaar geworden. Zjjn honderdste verjaardag is vorig jaar in het Sint- Josephpension, waar hij nog woont, met veel luister omgeven. Hy ontving toen veel blyken van belangstelling in de vorm van schriftelijke gelukwensen, van persoonlijke bezoeken uit de meest uit eenlopende kringen en vooral ook van geschenken. Zjjn gezondheid is alleszins redelijk; hij leeft in het pension naar zijn zin en gelukkig. Hij leeft mee met alle ge beurtenissen in een buiten zijn tehuis, groot en klein, het heeft allemaal nog zijn Interesse. De krant kan hij zelf nog spellen en laat hij zich slechts spora disch de helpende hand van anderen toesteken in zijn doen en laten. Verleden jaar hebben wij veel over en van hem geschreven, maar het was toen ook een dubbel gouden kroonjubileum. Het was vandaag ook niet zo'n grandioos feest, maar de zusters van de Congre gatie van St.-Joseph te Amersfoort, die de bejaarden in dit pension te Alphen liefderijk verzorgen, stonden wel extra bij deze verjaardag stil. Het was aan de heer Jansen wel besteed. Tevreden en dankbaar aanvaardde hij alle atten ties van de bewoners en van vrienden en bekenden uit de omgeving. Landarbeider De heer Jansen is in Nieuwer Amstel geboren. Hij was zjjn gehele actieve le ven landarbeider, maar deed ook allerlei andere werkzaamheden. Op 30 oktober 1901 trouwde hij Geer- trudie Straver, een Recuwijks meisje; hij was toen 32, zij 26 jaar; zij kregen vijf kinderen. Omstreeks 1913 vestigden zij zich in Alphen aan den Rijn. Zijn lieve vrouw en enkele van zijn volgza me kinderen zijn inmiddels overleden. Vorig jaar ontviel hem ook zijn schoon zoon Joh. Vrisekoop, van wie hij veel steun ondervond en die zich mede had ingezet om zijn honderdste verjaardag tot een onvergetelijk gebeuren te ken. Na zijn 65ste verjaardag vermin- De N.V. Elementum te Maassluis begint volgende maand of anders in april met de bouw van boven staande galerijflats in de Merenwijk Voor kappen vergunning nodig LEIDEN. Op 1 maart a.s. treedt de door de gemeenteraad in november 1969 vastgestelde kapverordening in werking. De verordening ligt met ingang van vandaag 3 maanden lang ter Inzage in het stadhuis. In grote lijnen komt de verordening erop neer dat voor het kappen van bomen of groepen bomen in Leiden voortaan een vergunning van Burgemeester en Wet houders vereist is. Een dergelijke ver gunning behoort schriftelijk te worden aangevraagd. Aan een vergunning kunnen B. en W. nadere voorwaarden verbinden. Weige ring van een vergunning is volgens de verordening slechts mogelijk in het be lang van de - handhaving van natuur-, landschaps- en stadsschoon. Debat Wiegel-Ju rgens LEIDEN. Dinsdag 3 maart organi seert de studentenvereniging Augustinus in haar sociëteit Eigen Huis aan het Rapenburg een debat tussen de VVD'er Hans Wiegel en Erik Jurgens (PPR). Aanvang 20.00 uur. Niet De Jong, maar Heemskerk Naar aanleiding van Uw verslag van de vergadering van D '66 in de editie van gisteren deelt het bestuur van de VVD afdeling Noordwijkerhout mee, dat niet de heer De Jong (KVP) een ge wetensvraag aan eht bestuur van D '66 heeft gesteld, maar de afgevaardigde voor de VVD in de gemeenteraad, de heer P. C. Heemskerk. De heer P. C. Heemskerk stelde name lijk: dat als er werkelijk sprake is van openheid bij D '66, dan moet er ook vol doende bekendheid gegeven worden aan het programma van deze politieke par tij, zodat iedere Noordwijkerhoutse in woner er kennis van kan dragen, dat in dit programma van D '66 de Maagden huisbezetting goedgekeurd wordt en godslastering, majesteitsschennis, over spel, pornografie en belediging van een bevriend staatshoofd niet meer straf baar gesteld mag worden. Namens D '66 zQn deze feiten door de heer Blokland, kandidaat voor de Prov. Staen van Zuid-Holland voor D '66 niet ontkend. De conclusie dat de heer P. C. Heems kerk (WD) voor het grootste gedeelte in zou stemmen met het woningbouw beleid in het ontwerp gemeenteprogram ma van D '66 komt geheel voor uw re kening. Debat Wessel-Van Eerd LEIDEN-OEGSTGEEST. De debat tussen drs. K. L. M. van Eerd (PPR) en mr Wessel (D '66) over de Oegst- geestse politieke problematieken en het Leidse PAK zal 2 maart plaats hebben In het hotel-restaurant „Het Witte Huis" te Oegstgeest. Aanvang 20.00 uur. Eerste meningsi'erschil tussen KVP en Prot. Chr. fractie in Noordwijkse raad nog voor po litieke verloving (Van onze correspondent) NOORDWIJK In de prille liefde tussen de KVP en de Prot. Chr. Groepering, die hebben aangekon digd bij de komende raadsverkie^ zingen in Noordwijk met een gemeenschappelijk programma te zullen optreden, is, nog voor de verloving een feit is geworden, een meningsverschil ontstaan dat in de Noordwijkse gemeenteraad resul teerde in een stemming. De KVP-fractie achtte zich door het col lege onvoldoende voorgelicht omtrent 't standpunt van de huurders van dagwin kels aan de Langevelderslag, aangaan de de huurverhoging voor de bij hen In gebruik zijnde panden. De toelichting op dit voorstel wekt de indruk dat tussen partijen overeenstemming was bereikt, verklaarde de heer van Leeuwen (KVP). Deze voorstelling van zaken was naar zyn mening niet juist. Een van de huurders had via zjjn advocaat bezwa ren gemaakt en twee andere zakenlieden bleken niet bereid een hogere huur te Brandweer heeft voor ruim een ton blusmaterieel nodig LEIDEN Als de Leidse raad in haar vergadering van 2 maart a.s. ermee ak koord gaat, zuilen een tweetal bij de brandweer in gebruik zijnde voertuigen buiten gebruik worden gesteld en wor den vervangen door een autospuit met lage- en middeidruk en een vrachtwagen model Pick-Up. Voorts is het gewenst, aldus het college, dat wordt overgegaan tot de aankoop van een persluchtcompressor met buf ferbatterij en een meettafel. De pers luchttoestellen, welke b(j brand of dak werkzaamheden door het brandweer personeel worden gebruikt. De meettafel dient om de persluchttoestellen regel matig te controleren. De aanschaffing van bovengenoemd materiaal zal een uitgave vergen van 119.000.-. zaamheden; in ztjn 94ste levensjaar vestigde hij zich in het pension Sint- Joseph, toen hij zijn linker been moest missen. Sedertdien bedient hij zich van een invalidenwagentje en ondervindt hij derde de heer Jansen zïjr. actieve werk- de hulp hierbij van bewoner» of be woonsters van dit huls. „Nog steeds is de buitenlucht mijn beste vriendin," zegt hij- Gaarne geven wy hier het criterium van massa's gelukwensen weer. „Nog vele jaren Petrus Martinus Jansen." Volendams Operakoor in Noordwijkerhout (Van onze muziekredactle) NOORDWIJKERHOUT Het Volen dams Operakoor zal op vrijdag 20 fe bruari in de Victorkerk te Noordwijker hout een concert geven. De aanvang is om 20.15 uur. Op het repertoire prijken succesnum mers als het „Paaskoor" uit de „Ca- valleria Rusticana" van Mascagni, het „Slavenkoor" uit „Nabuco" van Verdi, het verrukkelijke „Mag der Himmel euch vergeben -uit „Martha" van Von Flotow en het ontroerende „The Holy City" van Adam. De lovende recensies en de waardering van het publiek elders in het land, tonen aan, dat ook In Noord wijkerhout het succes reeds bij voorbaat is verzekerd. KVP STEMDE TEGENHET VOORSTEL betalen. Dit beek niet uit de toelichting en daardoor was de commissie van openbare werken met het voorstel ak koord gegaan. Overrompeld Uit het antwoord van burgemeester Bonnike werd duidelijk, dat wethouder M. C. J. Sedelaar die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn met de betrok ken huurders had vergaderd. Er waren tijdens deze vergadering geen protesten tegen de huurverhoging gekomen. De heer Van Leeuwen nam aan, dat de huurders min of meer overrompeld wa ren geweest. Hij raadde het college aan het voorstel terug te nemen en alsnog de namen van de bezwaarden kenbaar te maken. Tegen de huurverhoging van 10 pet. als zodanig had men geen bezwaar. Wel tegen de nog verder gaande verhoging van de dagwinkels, die van 1700,- tot een huurprijs van 2200.- per jaar worden opgetrokken, deelde de heer Faase (KVP) mee. Later protest om redenen, welke geen verband hielden met de huurverhoging. De burgemeester achtte de verhoging re delijk. Niet zo zielig De heer Vogelaar (Prot. Chr.) zag geen heil in verdaging van het voorstel. „Dan zijn ze de volgende maal allen tegen". Hij wees op de gestegen lasten voor de gemeente, die een huurverhoging voor de dagwinkels noodzakelijk maakten. De heer Benschop (Prot. Chr.) was het in grote lijnen met zjjn fractie-voorzitter eens. Zakenmensen zijn niet zo zielig als zij door de KVP-woordvoerders worden voorgesteld. Iemand, die zelf een zaak heeft, krijgt evengoed kostenstijgingen en daarom vond hij de huurverhoging redelyk. Burgemeester Bonnike bracht daarop t Burgemeester Bonnike deelde mee, dat voorstel in stemming. Het werd aangeno- de heer Westen eerst na de in november men met de stemmen van de heren Faa- gehouden vergadering met de wethou- sp. Oostdam, Van Leeifven, Mesker, Al- der, had geprotesteerd. De beide andere j kemade (allen KVP) en v. Hese (WD) huurders hadden zich teruggetrokken tegen. (Advertenties) Horizon-taal Wekelijks spreekt deze toeristische rubriek Q horizonten. Buitengewoon informatief. De TROS-toestand Wat is er allemaal aan de hand bij de TROS Mr. Landré vertelt het zélf. Lees dat interview Hoe'gaat liet met uw dokter? De positie van de hulsarts is aan het veranderen. Lees in Accent van deze week wat een 'stadsdokter' en een 'plattelandsdokter' daarover ervaren en denken. weekblad 65ct. overal verkrijgbaar

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3