Kamer voor afschaffing opkom stplicht BRANDT AKKOORD MET REIS NAAR OOST-DUITSLAND Huurverhoging voor oude, vooroorlogse woningwetwoningen BIAFRANEN OVERVALLEN VOEDSELTRANSPORTEN Tip schilderijen diefstal bleek geen flauwe grap Stembureaus in bejaardencentra en er komt ook een rijdende stembus Mr, Geertsema is bang voor te grote invloed van extremisten Vrijstelling voor bouw vakkers Tellers van stemmen krijgen meer geld Medio maart voorgesteld z.i morgen lekkere biefstuk tartaar Andriessen vraagt Schut naar beleid KLEÜTËR IN HAZERSWOUDE VERDRONKEN Onderzoek bezig naar echtheid PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIRECTEUR: DRS. J H. M. BRADER Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer. ADV. (exel. BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes 2.10. KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.0019.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart 14.85. fr. p. post 17.75. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 LICHTE DOOI Weersverwachting van het KNMI geldig tot mor* genavond: Vrij veel bewolking met tijdelijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost Morgen overwegend matige westelijke wind. Van-* nacht slechts in het noorden hier en daar lichtt vorst. Morgen over het algemeen lichte dooi. 61e jaargang, no. 17.982 i MR. BEERNINK DEN HAAG (ANP) Minister W. den Toom van Defensie heeft in overleg met zijn ambtgenoot van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut, besloten vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige te verlenen aan be paalde categorieën dienstplichtigen van de lichting 1970, die werkzaam zün in de woningbouw. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Beet- nink van Binnenlandse Zaken heeft de Tweede Kamer gisteren verzekerd dat hij de verdwijning van de opkomstplicht nimmer als argument zal gebruiken voor even tuele toekomstige andere wijzigin gen in het kiesstelsel. Het kabinet heeft nog geen standpunt bepaald over een eventuele verhoging van de kiesdrempel om kleinere par ti .jen uit ^et parlement te weren. Het wetsontwerp tot afschaffing van de opkomstplicht reeds voor Ip verkiezingen voor de Provinciale Staten op 18 maart de steun van de meerderheid na de Kamer. Als het vandaag op stemmen aankomt zullen slechts C.P.N., het grootste deel van V.V.D. en enkele C.H.U.'ers tegenstemmen. De voorstanders van de afschaffing vonden de opkomstplicht met strafbe dreiging een stuk paternalisme dat nodig dient te verdwijnen. Een aantal WD'ers ■rider leiding van Geertsema is tegen ifsdhaffing, omdait men veel thuisblij- (Van c correspondent) vers vreest en daardoor een over vertegenwoordiging van extremistische partijen in de Tweede Kamer krijgt Ook Boerenleider Koekoek, die overigens wel voorstander van de afschaffing is, meende dat men hierdoor de linkse par tijen in de kaart speelt. Linkse kiezers zijn volgens hem actiever dan rechtse. Mr. Geertsema sprak zich nog weer eens fel uit tegen invoering van een districtenstelsel. Hij zag, evenals de com munist Bakker, een relatie tussen op- komstplioht en het bestaande stelsel van evenredige vertegenwoordiging. -■ Ter bekostiging individuele huursubsidie lage inkomens Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut van ulkshuisvesting heeft plannen om de uren van oude, met name vooroorlogse, woningwetwoningen extra te verhogen. Deze woningen geven vaak hetzelfde woongenot als vele na-oorlogse wonin gen die een veel hogere huur moeten opbrengen. Door het gelijktrekken van ie huren van oude en nieuwe woning- etwoningen krijgt de minister extra miljoenen binnen, waarmee hU de in dividuele huursubsidie, die op 1 juli moet ingaan, kan bekostigen. Om hoeveel pro- tent het bij deze huurverhoging gaat is nog niet bekend. Ook niet hoeveel wo- ingwetwoningen hierbij betrokken zijn. In de vorm aanvullende Individuele huursubsidie krijgen bewoners met een inkomen lager dan 15.000 gulden, die een huur betalen hoger dan 17 procent van dit inkomen, een extra steuntje ln de rug. Voor deze subsidie is op de be groting '70 van minister Schut 10 miljoen uitgetrokken, maar dit is niet genoeg. Volgens eerder plan zouden de extra middelen moeten komen uit een huur belasting voor bewoners die, gezien hun inkomen, te goedkoop wonen. Het plan van een huurbelasting is echter niet van de baan op het ministerie van Volkshuis vesting. De Eerste Kamer wees destijds het wetsontwerp huurdersbijdrage af. waarin werd voorgesteld een huurbelas ting op te leggen aan de bewoners die meer dan 15.000 gulden inkomen hebben en minder dan 14 procent aan huur be- De Tweede Kamer keurde dit wets ontwerp van minister Schut goed, maar de Eerste Kamer was tegen, onder meer omdat alleen woningwetwoningen in de huurbelasting betrokken werden en andere woningen niet. Minister Schut zoekt nog steeds naar een betere op lossing voor een systeem van huurders- bijdragen, dan het afgewezen wetsvoor stel bevatte. (ADVERTENTIE) Een goed stuk vlees hoort erbij sperzieboontjes of doperwten met gebakken aardappelen of fritenl FliMceff» ven de SflcMTrtg VbotflcMfngsbureao Vlees, Vleeswaren en Vtmreem Minister Beernink vreesde intussen niet voor een massaal wegblijven bij de verkiezingen en het toenemen van anti- parlementaire invloeden, wanneer de opkomstplicht verdwenen zal zijn. Minis ter Beernink verklaarde zich voorts be reid om de gemeentebesturen per circu laire te vragen stembureaus in bejaar dencentra te vestigen om ouderen het stemmen te vergemakkelijken. Ook zal hij de mogelijkheden voor een rijdende stembus laten bestuderen door de kies- Minister Beernink hoopt dat door ver hoging van de presentiegelden de animo om een stemlbureau te bemannen zal worden veriioogd. Omdat de verkiezin gen samenvallen met de voetbalwedstrijd Vorwarts BerlinFeijenoord, zou die De oude schapen kunnen nu wel beweren, dat de wereld groen is, de lammeren zien met eigen ogen, dat hij wit is. En zo is ook in de dierenwereld een generatieconflict geboren. Tijdelijk, naar valt aan te nemen, want sinds mensenheugenis is na het wit toch weer het groen gekomen. De lammeren zelf zijn al sinds jaren de symbolen van de lente, die vast weer komt, zodra de winter verdwijnt als sneeuw voor de zon. BONN De Westduitse kanselier, Wil ly Brandt, heeft in principe het aanbod om naar Oost-Berlijn te gaan, om daar gesprekken te voeren met premier Stoph. aangenomen. Brandt ging niet akkoord met de voorgestelde datum (vandaag Hij opperde, dat eerst van beide zij den op dipomatiek niveau voorbereidin gen getroffen moesten worden. In een brief aan Stoph schreef hij, dat hij een dag naar Oost-Berlijn kon komen in de tweede of derde week van maart. Ver der wees de kanselier op 'n twede ont moeting van de beide leiders in Bonn. Stoph sprak niet over deze ontmoeting, toen hij Brandt vorige week plotseling uitnodigde om naar Oost-Berlijn te ko- Het Oostduitse nieuwsbureau ADN zegt dat kanselier Brandt in zijn ant woord heeft getracht de fundamentele kwesties te vermijden. Hij had niet ge- animo wel eens extra-gering kunnen zijn. Daarom heeft de minister voo: t.v. verklaard, dat wie deze wedstrijd per se wil zien maar beter niet als stemmenteller kan gaan fungeren. Zo op het oog wordt hier maar een klfin regeringssubsidietje gevraagd. En dan nog in alle vriendelijkheid. De (werkende) moeders van deze kinderen waren op dat moment voor het Amsterdamse stadhuis met klem aan het protesteren tegen het feit, dat zij voortaan voor de crèches het volle pond (vijfenzestig gulden per week) moeten betalen zonder enige tegemoetkoming. LAGOS (AP) De hulpwerkers die op het ogenblik in het voormalige Biafra bezig z(jn voedsel uit te delen aan de vluchtelingen, melden dat het aantal hongerigen dat men tnoct trachten te voeden thans zeker drie miljoen bedraagt. Hoe dieper men de wouden intrekt, hoe meer hongerige vluchtelingen zich melden. De vrijwilligers laten weten dat het met de aanvoer van voedsel steeds beter gaat, maar dat handen en tijd en vaak kracht te kort schieten om te doen wat zij zouden willen. Iemand zei: „Als je ergens met je vrachtwagen stilhoudt, komen er in een'ommezien 50 of 60 mensen uit het bos naar je toe, om eten te halen. Je wordt letterlijk overvallen door de hongerigen, die zich soms op dé wagen werpen en nemen wat zij krijgen kunnen. En op elke weg zie je vluchtelingen, onafzienbare rijen. De meeste mensen dragen hun eigendom men met zich mee". Het Nigeriaanse Rode Kruis, dat op het ogenblik de hulp actie leidte leelt thans haast 3000 ton voedsel per week uit- Maar gezien 't steeds aangroeiende aantal behoeftigen zal men binnenkort zeker dubbel die voorraad nodig hebben. Het zal evenwel weken duren voordat het zover is. Een lid van de hulpdienst zei dat de Amerikanen hun voer tuigen ..jeeps" en vrachtwagens, ter beschikking stellen van de officiële Nigeriaanse rehabilitatiecommissie, maar alles wat je aan die rehabilitatiecommissie geeft komt het magazijn misschien helemaal niet mer uit". Een ander zegt dat hij nieuwe, lichtgroen geverfde Amerikaanse „jeeps" had ge zien, die in het oostelijk deel van het land als taxi's werden gebruikt De medische hulpploegen in het voormalige Biafra behan delen thans naar schatting 750-000 vluchtelingen, waarvan de meesten ziek zijn als gevolg van ondervoeding. De toestand is het slechtst te Orloe. En men heeft geen idee hoeveel mensen er nog dringend zouden moeten worden geholpen die men eenvoudig niet vindt, waarvan men niet weet waar zij zijn. Journalisten mogen nog steeds niet van Lagos naar het voor malige Biafra gaan.' rept over het Oostduitse ontwerpverdrag dat eind vorig jaar aan Bonn is aange boden. In dat ontwerp werden volledige diplomatieke betrekkingen voorgesteld, waarop Bonn niet wil ingaan. Het persbureau zei niet of Brandts voorstel om premier Stoph ln de tweede of derde week van maart te ontmoeten, zou worden aanvaard. HENGELO In 1972 zal er in ons land geen tekort aan strooizout meer zijn. De Kon. Zoutindustrie zal dan een tweede zoutfabriek (capaciteit 1 miljoen ton per jaar) in gebruik nemen. Dit heeft de directeur van het bedrijf, drs. J. van den Driest, laten weten naar aanleiding van het enorme tekort aan strooizout, dat deze winter is ontstaan. Volgens drs. Van den Driest zal in 1973 zelfs een derde fabriek van strooizout in gebruik worden genomen. de eerste oefening nog niet bel gonnen is. De vrijstelling moet door tussenkomst de burgemeester worden aange» Met het doen van de aanvraag moet (dus) niet gewacht worden tot het tijdstip van ontvangst van de oproeping ter inlijv (waarschuwingsoproeping). „KLAP" WONINGBOUW (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Andriessen (K.V.P.) zal volgende week aan minister Schut (Woningbouw) mon delinge vragen stellen over de meest re» cente statistische cijfers van de woning bouw in 1969. Deze cijfers wijzen uit dat de woningproduktie vorig jaar nog on gunstiger was dan steeds is aangenomen. „Deze klap had ik niet verwacht. Er zal nu meer moeten worden gedaan om de achterstand in te halen", aldus mr. An driessen. Van minister Schut wil hij weten wat de oorzaken zijn dat de feitelijke woning produktie in 1969 nog ongunstiger is dan werd verondersteld. Moet worden ge vreesd dat de achterstand ook in 1970 tot een vermindering van de woningproduk tie zal leiden Welke maatregelen wil de minister nemen om de achterstand Ln te halen vraagt mr. Andriessen- De mi* nister zal nu meer moeten doen om waar te maken dat hij ernstig wil pogen de achterstand te verkleinen. In de komen de jaren zal aan de woningbouw een grotere prioriteit moeten worden toege kend. Het is van het allergrootste belang dat meer woningen worden gebouwd, al dus mr. Andriessen. (Van een onzer verslaggevers) HAZERSWOUDE Het 2-jarige dochtertje van de familie J. van Egmond uit de Jacob Reviusstraat in de Hazers- woudse wijk Rhynenburgh is gister middag door verdrinking om het leven gekomen. Spelenderwijs is het kind in een nabij de ouderlijke woning gelegen water terecht gekomen. Toepassing van mond-op-mond-beademing mocht niet (Van een onzer ken. In de kofferruimte die woensdagmorgen per verslaggevers) trof de politie vier ijlbode naar het rijksbu- kunstwerken aan: drie reau kunsthistorische BREDA In de kluis schilderijen en een pot- documentatie in Den van het Bredase politie- loodtekening. Volgens Haag zijn gebracht, is bureau zijn drie schil- verklaringen van de be- van die zijde meege- derijen en een potlood- woner van het pand deeld, dat in elk geval tekening zuinig opgebor- waren de stukken voor van de op koper geschil gen. Als ze echt zijn 150.000 gulden te koop derde David Teniers, „we hebben nauwelijks aangeboden. „We had- groot 63x49 cm. voor twijfelen". zegt hoofdin specteur F. Verhagen dan heeft de Bredase politie voor een waarde van een slordige miljoen gulden onder haar hoe de. De schilderijen, toe geschreven aan respec tievelijk David Teniers, de „Fluwelen Brueghel", Abrahem Jansen en de tekening, gesigneerd door J. L. Israels, zijn aangetroffen in de kof ferruimte van een Ci- tieven om in te grijpen", aldus hoofdinspecteur Verhagen. De Duitser en de Belg en ook de be woner van het pand werden aangehouden en de schilderijen in beslag genomen. Interpol werd ingeschakeld alsmede het rijksbureau kunst- aangenomen dat het echt is. Het schilderij, zo heeft het rijksbureau weten te achterhalen, was in 1967 eigendom van een particulier in Frankfurt. De op paneel geschilderde Abraham Jansen (118x191 cm), voorstellende „De dood van Lucretia of Pan- thea" was in 1950 nog van een particulier in Zwitserland. Het stuk, dat wordt toege troën met Duits kente ken. die geparkeerd stond voor een pand aan de Heuvelbrink, waar op schreven aan de „Flu welen Brueghel" (47 x 65 cm), op paneel geschil derd en voorstellende derhandeld over de ver koop van de stukken. Dc 25-jarige Duitser R. L. uit Wiesbaden en de 24- Jarige Belg .1. S. uit Antwerpen zijn aange houden en ingesloten. Toen de politie na een tip bij het bewuste pand aankwam, was het er donker, er was kenne lijk niemand aanwezig. „We dachten met een grap te doen te hebben, en keerden onverrich- terzake terug", aldus hoofdinspecteur Verha gen. Een uur later belde dezelfde tipgever op nieuw met hetzelfde historische documenta tie in Den Haag. „Het vermoeden was ge rechtvaardigd", aldus hoofdinspecteur Verha gen. „dat de stukken in West-Duitsland gestolen waren, temeer omdat in de wagen nog een pak ket foto's van kunstwer ken, waaronder die in de kofferruimte, werd aangetroffen. Hoogst waarschijnlijk zijn de kunstwerken afkomstig uit particulier bezit. De tot dusver nog niet wor den thuisgebracht. Dat was evenmin het geval met de potloodtekening van J. L. Israëls (32 x 27 cm), voorstellende „Vrouw met hoed". Hoe wel dit laatste stuk, als enige, is gesigneerd, twijfelt hij rijksbureau kunsthistorische docu mentatie, afgaande op de foto, toch aan de echtheid, omdat het zou afwijken van de stijl van Jozef Israëls. De Abraham Jansen en de „Fluwelen Brueghel" zaten niet in een lijst, de David Teniers was wel ingelijst, evenals de toe, dat er een Duitse wagen voor het pand stond, die de aandacht van de politie waard Opnieuw trolc de politie naar het pand aan de Heuvelbrink, waarvan de bewoners nu wel aanwezig waren, alsme de twee mannen, een Duitser en een Belg. In de woning werd echter niets aangetroffen, dat voor de politie „interes sant" zou kunnen zijn, maar dat werd anders toen de Duitse wagen, die voor de deur stond, wat nader werd beke- Belg verklaarden via verschillende tussenper sonen in het bezit te zijn gekomen van de schilderijen en dat ze ermee naar Nederland waren gekomen om hier en daar eens te polsen wat ze zouden kunnen opbrengen. Het was een verhaal, waaraan wij geen waarde konden hechten". Omdat de be woner van het bewuste pand aan de Heuvel brink niets ten laste kon worden gelegd, is deze weer op vrije voeten ge steld. Afgaande op de foto's, zit. Op enkele van de stukken werden „Deut sche Zollscheine" (zeer vrij vertaald: stempels) aangetroffen. „Het wachten ls nu op het onderzoek van In terpol, dat op het ogen blik in West-Duitsland volop gaande ls", aldus hoofdinspecteur Verha gen, die niet uitsluit met deze onverwachte vangst een draad in handen te hebben ge kregen, die kan leiden tot aanhouding van een bende internationale handelaars in kunstwer-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1