AUTOMATISCH BORRELEN IN RAI Luns zal politiek van Israël in Arabische landen uiteenzetten Christenen achter de staat Israël Rijkspos «.spaarbank rente tot 7% Drie Arabieren met wapens gegrepen op vliegveld München Treinramp in Nigeria eist 81 doden Ook rapport Pastoraal Concilie Voor zondagse liturgievieringen gevarieerde vormen gewenst Preek is te kort, zegt rapport P.C. rivella: een kwestie van "etiquette" Mijnstaking in België afgelopen PAGINA 6 DE T.TC1DSE COURANT WOENSDAG 18 FEBRUARI 1ST Pleger aanslag El Altoestel bekent MÜNCHEN (A.P, D.P.A. Op het vliegveld van München zijn gister avond drie Arabieren gearresteerd, toen zij zich gereedmaakten aan boord te gaan van een - toestel van de Joego slavische luchtvaartmaatschappij, de JAT. Dc gezagvoerder van de machine had gezien dat de mannen in hun jas zakken vuurwapens hadden zitten, en hij waarschuwde de politic. De arrestatie van het diaetal verliiep zonder enig incident. De bemanning van het Joego-Slavische vliegtuig dat van Parijs kwam en via München naar Bel grado vloog was op het vliegveld van München, waar de Arabieren zich als passagier hadden gemeld. Het drietal had tickets voor Bagdad, hoewel de eind bestemming Belgrado was. De 27-jarige Jardamdër Mohammed Hadidri die verklaard heeft de leider te zijn geweest van het Arabische comman do dat de vorige week dinsdag op het vliegveld van München-Riem de beman ning en passagiers van een toestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" overviel, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hadith zei tegen de politie dat het plan voor het kapen van het El-Al-toes tel in Bagdad besproken is. De 24-jarige Egyptenaar Mohammed El Hanafi, de 21-jarige Jordaniër Abder Rachfman Saleh en Ha-didi zelf hadden daar van iemand, wiens naam Hadiidi móet wilde noemen, de opdraoht gekregen het vlieg tuig op 10 februari in München te kapen. De drie hadden zich daartoe onder de passagiers moeten mengen en hen met htm wapens moeten bedreigen. Daarna hadden zij de bemanning moeten dwingen naar een vliegveld in Libië koers te zetten. Afgesproken was dat het commando, zo het op een weigering of verzet mocht stuiten, van de wapens revolvers en handgranaten gebruik zou maken, ook al zouden alle betrok kenen de dood vinden. De plannen waren echter mislukt door het verzet van de piloot Dit verzet had ertoe geleid dat de drie al in de hal van hun wapens ge bruik hadden gemaakt. Hadidi verklaarde voorts niet geweten te hebben dat Assaf Da jan, de zoon van de Israëlische minister van Defensie, zich aan boord ven het vliegtuig bevond. De 27-jarige commandoleider zei ook dat hij niet Mohammed Hadidd heet. De politie heeft zijn werkelijke naam en zijn nationaliteit nog niet kuïmen vaststellen. Het proces in Athene tegen twpe LAGOS (AP) Een passagierstrein |Q Nigeria is ontspoord en deels in een ravijn gestort, waarbij tenminste 81 per sonen om het leven zijn gekomen en •en groot aantal mensen is gewond. Het ongeluk gebeurde maandagavond liat ln het binnenland van Nigeria, vlak bij Makoerdi en ongeveer 480 km van Lage.. Be stoffelijke resten van 81 lijken zijn geborgen. Een aantal gewonden was bekneld geraakt in de wrakstukken van vier wagons, maar de meesten waren vandaag bevrijd. Arabische commando's in Athene wegéns de beschieting van een Israëlisch pas sagiersvliegtuig op het vliegveld van Athene in 1968 is voor onbepaalde tijd verdaagd, officieel in verband met de afwezigheid van rivaal! getuigen, maar, volgens betrouwbare kringen, na be nadering van de Griekse autoriteiten door Arabische diplomatieke missies. De Arabische missies zouden de Griekse regering erop hebben gewezen dat een groot proces de Griekse betrekkingen met de Arabische landen in het bij zonder met Egypte waar een grote Griek se gemeenschap woont zou kunnen schaden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Luns zal, zonder als bemiddelaar op te treden, in Beiroet (Libanon). Amman (Jordanië) en Cairo (Egypte) nadere uit eenzettingen geven over de politiek van Israël Jegens diens buurlanden. Deze politiek is ter sprake geweest tijdens het bezoek, dat de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban aan Nederland gebracht heeft. Minister Luns zal volgende maand een bezoek aan de genoemde landen brengen. Minister Eban en zyn echtgenote zijn vanmorgen per trein naar Brussel vertrokken. Dit is medegedeeld op de persconferentie, die gisteren gegeven werd als afsluiting van het bezoek van Abba Eban. De voornaamste reden van het als tussenpersoon optreden van minister Luns is het feit, dat Israël geen betrekking met zijn buurlanden onderhoudt; minister Eban acht het derhalve gewenst, dat deze buurlanden een juistere indruk van de politiek van Israël krijgen. Als de vier voorname punten van de Israëlische politiek noemde Abba Eban: het bereiken van een staakt het vuren, het openen van onderhande lingen, het sluiten van een overeenkomst over de grenzen van Israël en het handhaven van de Tijdens zijn bezoek aan Nederland heeft minister Abba Eban ook nog besprekingen gevoerd met minister Udink, waarbij de mogelijkheid ter sprake is gekomen van een gezamenlijke aanpak van het ontwikkelingswerk. Eerder op de dag had hiinister Abba Eban tijdens een lunchbij eenkomst van het Genootschap voor Internationale Zaken verklaard, dat twee prin cipes de huidige politiek van Israël beheersen. Op de eerste plaats moet het land zich gaan ver dedigen, en dat kan onder de huidige verhoudingen alleen als Israël de grenzen handhaaft die het bij het staakt het vuren na de zesdaagse oorlog Innam. Op de tweede plaats moet het probleem van het Midden-Oosten door het Midden-Oosten zelf worden opgelost. Het Midden-Oosten kan niet meer afhankelijk zijn van een oplossing van buitenaf. Het is belangrijk geworden om zichzelf. Minister Eban, die bekend staat als voorstander van een verzoenende politiek in het Midden- Oosten, noemde het een onmogelijkheid dat zijn land zich zal terugtrekken aan welke bestandslijn dan ook. Daarbij zal de vrije doortocht tot de Rode Zee behandhaafd blijven en Jeruzalem, „onze eeuwige hoofdstad" niet aan een nieuwe scheuring worden blootgesteld. De banden met het Midden-Oosten moet eigen problemen oplossen verleden zijn sterk, maar niet de banden met een toestand van voor 1967, die tot de oorlog aan leiding werd. Israël wil niets nalaten dat tot de vrede leidt Tussen een veiligheid en vrede is een groot ver schil. Veiligheid kan een land alleen verwerven, vrede is evenwel een zaak van buurlanden samen, maar tot die vrede is bereikt, moeten de voor waarden tot de eigen veiligheid zijn vervuld en daartoe behoren de huidige bestandslijnen. gg< lap Israël blijft sü-even naar onderhandelingen, zonde 1 b voorwaarden vooraf. Geen probleem hoeft die onderhandelingen te worden uitgesloteritisi Daarbij moeten grenzen worden vastgesteld die d I. vrede waarborgen en een oplossing moeten bied-: i het vluchtelingenprobleem. Die oplossing r Israel en de Arabische staten zelf vinden. Gee land kan hen vervangen tijdens de besprekingei Niemand waagt trouwens meer zijn bloed het Midden-Oosten. Het Kanaalcomplex is nllge tweeëneenhalf jaar gesloten Suezkanaal voor bi i blijkt dat de wereldeconomie geen schade heer >ai Sinds de wapenstilstand na de junloorlog alles gebeurd, maar niets is veranderd. Er is ei oplossing gezocht via oorlog, via een staakt h4ji. Alleen de vrede is nog niet geprobeerd dus minister Eban. Tijdens zij rede werd buiter ,g« bt Kurhaus in een sneeuwstorm gedemonstreen 't\t enkele borden. Daarop stond onder leen: „Vrede ook voor de Palestijnen". Mevrouw Eban, echtgenote van de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, heeft tijdens haar verblijf in Nederland de gelegenheid benut een bezoek te brengen aan het Anne Frankhuis te Amsterdam. De foto toont mevrouw Eban tijdens het bezichtigen van de kamer van Anne Frank in het gezel schap van de directeur van het huis, de heer I. J. van Houte. 55 155 HERVORMDE SYNODE: (ADVERTENTIE) DRIEBERGEN „De christen is op grond van z(jn geloof verplicht zich ach ter de staat Israël te plaatsen. Vanuit de b(jbel is er een wezenlijke samen hang tussen vilk, land en staat Israël". Deze stelling zal centraal staan in een belangwekkende theologische beschou wing van de Nederlands Hervormde Kerk over Israël. Het ontwerprapport tverd gisteren door de generale synode bespro ken. Tegelijkertijd is verschenen een rapport van het pastorale concilie over Concentratie Avebe-fabrieken VEENDAM (ANP) Na rijp beraad hebben de bij AVEBE te Veendam aan gesloten aardappelzetmeelfabrieken be sloten al hun activiteiten zoveel mogelijk te bundelen. Dit betreft de fabrieken: coöp. aardappelmeelfabriek „Alteveer" G.A. te Alteveer, coöp. aardappelmeel fabriek „Excelsior" G.A. te Nieuw- Amsterdam, n.v. aardappelmeelfabriek „Hollandia" te Nieuw-Buinen, n.v. aard appelmeelfabriek „Costermoer" te Gas- selternijveen, coöp. aardappelmeelfabriek „Oranje" te Smilde, coöp. aardappelmeel fabriek „Pekela en omstreken" G.A. te Nieuwe Pekela, coöp. aardappelmeel fabriek „De Twee Provinciën" G.A. te Stadskanaal, n.v. aardappelmeelfabriek „De Toekomst" te Nieuwe Compagnie, coöp. aardappelmeelfabriek „W.T.M." te Ter Apel, coöp. aardappelmeelfabriek „W.T.M." te Ter Apelkanaal, Duintjer Wilkens Meihuizen en co n.v. te Veendam. De gezamenlijke produkitie van deze fabrieken beloopt 80 van de totale Nederlandse zetmeelproduktie. DEN HAAG (K.N.P.). De zondagse preek biedt op het ogen blik te weinig mogelijkheden voor de verkondiging. De preek is te kort om een bepaald onderdeel behoorlijk uit te werken. Er moet rekening worden gehouden met een verschillend samengesteld pnbliek. Er is geen mogelijkheid voor wederwoord. Daarom moeten er gevarieerde vormen van zon dagse liturgie komen, bijvoorbeeld zelfstandige woorddiensten, waar in ook het gesprek alle kans krijgt, daarnaast ook diensten, waarin vooral aandacht gegeven wordt aan muziek, zang, beeld, spel en stilte. (ADVERTENTIE) Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Zo luidt, samengevat, de vijfde aan beveling uit de reeks van veertien, die zijn toegevoegd aan het ontwerp-rap- port, dat de commissie-Kral heeft opge steld ter bespreking van de zesde en laatste plenaire vergadering van het pastoraal concilie op 5, 6, 7 en 8 april. Dit rapport heeft als titel meegekre gen „Vragen rond de verkondiging". Het handelt over de verkondiging en de talrijke moeilijkheden, die de katechese voor vele mensen oplevert. De kate chese staat op de agenda van het pas toraal concilie samen met de oecumene en de verhouding tot het jodendom. Meer zicht De commissie-Kral heeft ruim veertig pagina's nodig om de eigenlijke en eer ste bedoeling van haar rapport te be schrijven, namelijk, wat meer zicht te geven op de spanningen en accentver schuivingen op het terrein van de ver kondiging. Deze worden vooral veroor zaakt, omdat de mensen allemaal ver schillende dingen van de verkondiging verwachten. Die verschillende verwachtingen ma ken het voor de beroepsverkondigers, de priesters, nogal moeilijk. De pries ters worden dan ook wel eens moede loos, wanneer ze zien dat al hun zoe ken naar nieuwe methoden en wegen eigenlijk niets oplevert. De commissie maakt duidelijk, dat de (conservatieve) groep van gelovigen, die geporteerd zijn voor het vastomlijnde, achterblijven bij het tweede Vaticaans concilie. Vatica- num II laat de mens tot zijn antwoord komen, maar dat antwoord staat niet van te voren vast, hel is niet zonder meer de overgeleverde waarheid aan vaarden. Hoofdstuk 4 van het ontwerprapport is gewijd aan de verkondiging als popu lair gebeuren, dat wil zeggen de span ning tussen de verkondiger en toehoor der. In dit hoofdstuk merkt de commis sie op, dat het oude type verkondigen afgedaan heeft, maar dat daarmee nog geen vast patroon voor een nieuwe verkondiging gegeven is. De commis sie wil zich ook niet op een bepaald pa troon vastpinnen. Verschil is voordeel Het verschil van verwachtingspatro nen, de verscheidenheid van mening vindt de commissie uiteindelijk een voor deel. „Men kan rustig erkennen", aldus het onriverp-rapport, „dat verschillen- Oosteuropese bestellingen in Westen BRUSSEL (ANP) Rusland heeft in de laatste tijd grote voedselaankopen in EEG-landen gedaan, waarvan flinke be stellingen in Nederland terechtgekomen zijn, aldus EEG-kringen in Brussel. Zo heeft Rusland bijvoorbeeld 20.000 ton kippevlees besteld, waarvan 8.000 ton in ons land. Voorts heeft ons land de leverantie gekregen van 160 miljoen eie ren verdeeld over vier maandelijkse le veranties van 40 miljoen Eind vorig jaar kochten Oost-Europese landen 80.000 ton aardappelen in ons land. Polen, Tsjecho-Slowakije, Rusland en Oost-Duitsland kopen ook grote hoeveel heden graan. Men onderzoekt nog of ook forse boterleveranties naar het oostelij ke deel van Europa mogelijk zijn. Deze leveranties lopen voornamelijk over en kele Duitse groothandelaren. de geaardheid, verschil in situatie en traditie leidt tot verschil in beleving, gedrag en formulering. Maar aldus de commissie beslissend is het besef, dat wel als mensen, die op een of ande re manier te m'aken hebben met de ge schiedenis van God en mensen in onze tijd, mogen verwachten dat de geest ons in de waarheid zal leiden. Deze solida riteit gaat in zekere zin vooraf aan het „hebben van de waarheid", door het herkennen en aanvaarden van elkaar als partners. Uitvoerige aandacht besteedt de com missie-Kral voorts aan de schoolkate- chese, die vooral erop gericht zal moe ten zijn het kind in staat te stellen tot een persoonlijke keuze en een persoon lijk verantwoord engagement. Het ontwerp-rapport besluit met veer tien aanbevelingen. Daarin bepleit de commissie onder meer grotere aandacht voor het aanbod en de uitnodiging van het evangelie, waarop alleen in vrijheid van binnenuit kan worden gereageerd. Ook wil de commissie een grondige stu die over het religieus beleven van kin deren en jonge mensen. Omdat het bij de grondvragen rond verkondiging en katechese niet gaat om zaken, die ty pisch gebonden zijn aan een bepaalde Kerk, verdient het aanbeveling, dat in deze een duidèlijk contact tot stand komt met de andere Kerken. De commissie-Kral bestaat uil de vol gende leden: dr. H. Kral, voorzitter; H. van Rooy, secretaris; verder mevrouw drs. H. M. Dresen-Coenders, H. Koenen SJ, A. A. Olde Lohuis, C. Neven CSSP (directeur van het Hoger Katechetisch Instituut) en drs. F. H. Kuiper namens de Nederlandse Hervormde Kerk en ds. C. Pel namens de Evangelisch Lutherse Kerk. christe- de verhouding tussen joden In het ontwerprapport van de gene rale synode te Driebergen staat letterlijk: „Wij geloven dat christenen zich achter deze staat moeten stellen, niet omdat de joden „historische rechten" op het land Palestina zouden kunnen doen gel den, noch op grond van politieke over eenkomsten of uitspraken var\ de V.N- Dat alles moge van belang zijn, maar de waarde ervan is betrekkelijk: moreel en volkenrechterlijk gesproken liggen de zaken in ieder geval duidelijk, dat ze ons meer dan relatief geldige argumen ten geven om in de huidige conflict situatie de staat Israël te aanvaarden. Maar onze aanvaarding is uiteindelijk darop gebaseerd dat wij in de terugkeer naar Palestint Gods genadig handelen zieri, dat niet op willekeur berust, maar wel op onze morele en wettelijke cate gorieën te boven gaat. Daarom menen wij uit al het voorafgaand de gevolg trekking te moeten maken dat de chris ten die thons het recht van bestaan van de staat Israël afwijst en zich daartegen verzet, zich daarmee indirect tegen God zelf verzet". Deze absolute erkenning van de unieke heilswaarde van het joodse volk. ook nu, ontslaat de christen er echter niet van, kritische bemerkingen aan hetadres van de joden te maken. Israël vervreemdt van zichzelf als gods-volk door overtrok ken nationalisme, door onrecht tegen over andere bevolkingsgroepen zials de Palestijnse vluchtelingen en door niet- joodse bewoners* van het land als twee derangs burgers te beschouwen. Christelijker In het ontwerp-rapport voor het pas toraal concilie wordt de katholieken een bijzondere motivering voor ogen gehou den -bij hetbenader en van het vraagstuk der onderlinge verhoudingen: de beteke nis van de joden voor Nederland en de herinnering aan het leed, dat zij tijdens de oorlog hebben geleden. Maar daar naast geldt als motief voor een meer christelijke houding het onrecht, dat ka tholieken principieel de joden hebben aangedaan. De hernieuwe bezihning op de plaats van de joden in de heilsgeschiedenis van God met de mens, principieel vastgelegd in het Vaticaans concilie, heeft de sa menstellers van het katholieke rapport ertoe gebracht enkele voorstellen en richtlijnen te ontwerpen v het toe komstige gedrag der chrisU n: erken ning van de rijkdom van het jodendom, dat wet en profeten bewaard heeft en opneming van de joodse traditie in ons denkleven. Bovendien wordt van de chrisenen gevraagd in de liturgie alles wat met de joodse eredienst is overge leverd naar vorm en inhoud een volledige plaats te geven. Daarnaast moet er veel meer en veel eerlijker over. de joodse geschiedenis als de weg van gods heil worden geleerd. Na alles wat er ge beurd is, schieten de katholieken daarin nog altijd tekort. Het oud testament moet beter worden uitgelegd en worden begre pen. Een bijzonder teer punt is nog al tijd, dat nog lang niet ieder overtuigd is, dat de joden als volk niet vervloekt zijn. Meer respect moet men gaan opbrengen voor de manier waarop de joden ook tegenwoordig nog hun godsdienst bele- Is het bij U thuis al een zaak van .etiquette" om een frisdrank te drinken die wérkelijk fris, puur-natuurlijk en kristalzuiver Is? Die frisdrank heet Rivella en er zijn twéé soorten: Rood etiket: voor de liefhebbers van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): 'fen pittige drank voor iedereen jiè ,,de slanke lijn" eerbiedigt. rilijd RIVELLA thuis, oi Üw gezondheid! BRUSSEL „Dc regeing is eri laagd de mijnwerkersgeziinen uit te hon geren. Ik kan niet lange- de verant woordelijkheid voor deze .taking op nemen". Met deze woorden kondigde di leider van het permanent stakingscomi té in Limburg, Gerard Slejers, gisteren het einde van de zes weken turende Lim burgse m(jnwerkersstaking san. Een poging om de staking e verande ren in een bezetting van de nijnen mis lukte na één dag. Voor het beëindigen van de staking stelde Gerard Segers drie voorwaarden de mijnwerkers moeten voo: de sta kingsdagen een werkloosheidsv?rgoeding uitgekeerd krijgen; tegen stakende arbeiders en tegen de leiders van de staking zullen geen ties worden getroffen en op 1 juni van dit jaar zal een referen dum worden gehouden over een eventuele nieuwe staking. In juni zullen de mijn werkersionen aangepast worden aan d< nieuwe cao, die bereikt werd tijdens de besprekingen tussen vakbonden en rege In de R.AI. le Amsterdam heeft men zich vandaag zeer bewust beziggehouden met wat automatisch gaat of kan gaan m het leven. Ln wel tijdens de „automatendag". Daarbij wil men het publiek voorlichten over de mogelijkheden van automatische voedsel- en drankverstrekking in bedrijven. Het bleek overigens, dat hoewel de Nederlander steeds meer gebruik gaat maken van koffie uit automaten er een vrij groot percentage is, dat allesbehalve te spreken over de kwaliteit daarvan. Wellicht heeft dit meegespeeld in de gedachten van de beeldhouwer Richard van der Galm een automaat ontwierp, die voor een kwartje water in een bol van plexiglas spuit met veel gesputter en geborrel. Verder doet het instrument (zie foto) overigens niets.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6