Britse politiekorps heeft het moeilijk Ned. Studenten Raad: voor stellen Veringa schaamteloos Carl van der Plas nieuwe leider van Haagse Comedie Salaris laag merk te veel en gevaarlijk K.V.K. Rijnland bepleit aanleg rijksweg 11 en provinciale weg 16 Adres aan minister Bestuursvorming universiteiten Tijdelijk verwijderd Met ingang seizoen ,71-72 Schijndode bijna in koelcel Artistieke raad wordt uitgebreid Kamer steunt slachtoffers apartheid WOENSDAG 18 FEBRUARI 1970 _>E LEÜDSE COURANT nn^j«ni (Van onzé correspondent) LONDEN Onder de Britse politie heerst opnieuw beroering. Zondag werd een inspecteur doodgeschoten. De da der van deze moord zit in de gevangenis. Het leven van de „bobby" wordt voort durend gevaarlijker. Over ongeveer ze ven maanden zijn vier politiemannen een gewelddadige dood gestorven: zij wer den vermoord met messen, revolvers of geweren. In Groot-Brittannië sterven elk jaar omstreeks 120 politiemannen tijdens hun werk. Heel het politiekorps klaagt dat de salarissen te laag zijn en het werk over vloedig. De Britse politieman moet voortdurend meer op zich nemen en hij maakt zeer lange dagen en nachten. Groot-Brittannië heeft geen staatspoli tie. De strijd tegen de misdaad rust vol ledig op de schouders van de gemeente lijke „bobby", die bovendien ook altijd gereed moet staan als studenten of sta kers aan het betogen slaan. Het moreel van de Britse politieman nen is volgens een rapport van Pet<? White, hoofdcommissaris van het gram schap Gloucestershire, nog nooit zo lag geweest. Hij schrijft dit vooral toe ah het feit dat de vrouw van de „boby" voortdurend onder druk staat. Haar tan is zelden thuis en met zijn salaris £an ze nauwelijks rondkomen. Boveriien verkeert zijn leven voortdurend ir ge vaar, omdat de misdadigers steeds nee- dogenlozer worden. Zware straffen Weduwen van vermoorde polieman nen betoogden laatst in de wandegangen van het parlement voor herinvoemg van de doodstraf. Het is onwaarshijnlijk dat-zij hun zin krijgen, maar sommige Lagerhuisleden zijn van plan en nieuw wetsontwerp in te dienen dat ie moor denaars van politiemannen en gevan genisstraf van minstens 25 jar toekent. Deze volksvertegenwoordiger achten ook zeer strenge straffen weselijk voor illegaal wapenbezit. De overheid tracht het ublielc van daag gerust te stellen doormede te de len dat de deining onder politieman nen ongevaarlijk is. „Zij loen, ondanks alles, hun plicht". Toch wrden op som mige politiebureaus stesmen gehoord, die gewag maakten van «t ondenkbare: een staking van de marlen der wet als er geen andere weg nier open blijft om voor de „bobby" en beter bestaan af te dwingen. Als gevolg van de ongunstige werkvoorwaarden neaen voortdurend meer politiemannen intslag. Vorig jaar waren het er meer dai 3.000. Zij vonden andere beroepen metmeer vrijheid, min der lange werkuren <i hogere lonen. Met de recruteriig van nieuwe agen ten is het ondertusen bar slecht gesteld. Politiebureaus in San Francisco bewaakt SAN FRAhCISCO (Rtr) De negen politiebureaü' van San Francisco zijn onder specide bewaking gesteld nadat zich een cristige bomontploffing deed voor h:t hoofdbureau. Daarbij verden zes politieambtenaren gewond. Eiige uren na de ontploffing zag een afent die op speciale patrouille was gezorden, zich genoodzaakt het vuur te opener op een sluipschutter die zijn wapen, voorzien van een telescopisch vi zier, richtte op drie hoge officieren die zich in het gerechtsgebouw bevonden. Na het iruren van de agent vluchtte de sluitschatter samen met een metgezel. Er gaan iedf jaar meer politiemannen weg dan er ieuwe aangeworven worden. Volgens sonnige waarnemers is dit ook een van d« redenen waarom in Groot- Brittannië Ie misdadigheid zienderogen toeneemt. Hoge ksten Vijf jat" geleden verklaarde de vak- verenigig van Britse politiemannen al, dat haa leden gevaar liepen de strijd tegen d.misdaad te verliezen. Zij drong aan op hogere uitgaven om de uitrus ting v4 de politie zo modern mogelijk te maen. Die uitgaven bedragen mo menta 110 miljoen gulden tegen veer tig mjoen in 1964. De „Bobbies" beschikken nu over 23.00 „walkie-talkies". Zes jaar gele denvaren dat er slechts 500. In 1972 zal en nationale politiecomputer in ge- brut genomen worden. Aan dit appa- raf zullen alle bekende gegevens over iecire misdadiger toevertrouwd worden, zoat een „bobby", die een boef te pak- ka krijgt, slechts even het nationaal emputercentrum moet raadplegen om vijwel onmiddellijk het verleden van ijn vangst te kennen. Maar ook het werk van de politie jvordt steeds duurder. De zaak van de verdwenen mevrouw Muriel McKay, nog altijd een moord zonder lijk, heeft naar schatting al bijna een miljoen gulden gekost aan speurwerk. Het grootste deel dit werk werd gedaan door „con stables" of gewone agenten, die bijna 11.000 gulden per jaar verdienen. Een sergeant van de Britse politie verdient 12.000 gulden, een inspecteur bijna 15.000 gulden en een hoofdinspecteur 18.000 gulden. (Vah een onzer verslaggevers) LEIDEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft zich in een adres gericht tot de minister van Verkeer en Waterstaat en de Provin ciale Staten van Zuid-Holland. Het adres betreft de oostwest-verbindingen van Rijnland en een groot deel van dc bol lenstreek die in toenemende mate een bron van zorg vormen vanwege hun on toereikendheid. Bijzonder wordt gepleit voor de aanleg van de provinciale weg no. 6 van Katwijk noordelijk van de Oude Rijn tot aan rijksweg 3 en de rijks weg no. 11 die ten zuiden van de spoor lijn Leiden^Alphen aan de Rijn moet ko- Uit vrees voor betogingen is men bezig met het aanbrengen van prikkeldraadversperringen op het Londense cricketveld Lords, waar te zijner tijd de cricketojitmoeting EngelandZuid-Afrika plaats heeft. personen en goederen. Het perso- omvat naast het zakelijke en het woon-werkverkeer het recreatiever- keer met een tweetal vaste piekbelastin- gen: in het voorjaar gedurende de bloei periode van de bloembollen en in de zo mermaanden voor het strand. Beide be lastingen zijn geconcentreerd op een be perkte strook tussen Katwijk^Noordwijk en in de bollenstreek. Beide vinden hun aan- en afvoer naar het oosten in be langrijke mate via de „middeleeuwse" oude rijksweg 11 door Leiden. Hazers- woude-Rijndijk. Alphen aan de Rijn langs Bodegraven. De overbelasting van deze onoverzichtelijke én daardoor ge vaarlijke oude rijksweg groeit daarnaast met de dag enerzijds door de bevolkings toename, anderzijds door de aan- en af voer van de in Rijnland gevestigde in dustrieën. Zoals Fasson, het industrie terrein Alphen aan de Rijn en de vee markt in de Leidse Groenoordhal. Versnelling De op handen zijnde uitgifste van gron den door het industrieschap „De Grote Polder" en de vestiging van Heinekens Bierbrouwerij zullen dit proces nog aan zienlijk versnellen. De Katwijkse rede rijen (koelhuizen), de Rijnsburgse bloe menhandel (veiling Flora) en de bloem bollenhandelaren zijn voor hun afzet naar het centrum en het oosten van het land en naar Duitsland goeddeels aan gewezen op dezelfde route- Voorts zal de uiterst moeilijke verkeersproblematiek van Leiden kunnen worden ontlast wan neer het doorgaande verkeer over een nieuwe rijksweg 11 en een nieuwe pro vinciale weg 6 wordt afgewikkeld- De functie van Leiden als streekcentrum zal zijn gebaat wanneer de verstikkende last van dit doorgaande verkeer en vervoer wordt weggenomen", aldus het adres van de Kamer van Koophandel voor Rijnland. Ondanks sneeuw, ijzel en hagel blijft prins Claus zich „unverfroren" in de openlucht bewegen zonder overjas. Samen met de in het zwart-wit uniform van de gezagsdragers gestoken burgemeester van Bergen op Zoom, drs. L. J. M. van de Laar, wandelde hij gisteren door die stad. Hij stelde zich op de hoogte van de huidige planologische ontwikkelingen en nam aldus de meteorologische en passant mee. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De voorstellen van minister Vering (Onderwijs en Weten schappen) voor bestuurshervorming van de universiteiten zijn schaamteloos. De democratisering, die de minister wil. is nog minder dan een fop speen. Elke werkelijke invloed van de studenten w,ordt verhinderd. Op deze wijze kan de verwachting van de minister, dat de studenten de nieuwe be stuurlijke regeling zullen aanvaarden, niet worden verwerkelijkt". Deze kritiek en dit dreigement is de reactie van de Nederlandse Studenten Raad op het voorstel voor een nieuwe wettelijke regeling voor het bestuur van iversiteiten. dat gisteren door minis ter Veringa openbaar werd gemaakt. De ASVA, de Amsterdamse Studentenraad, heeft al aangekondigd de verkiezingen voor universiteitsraad en faculteits raden, zoads in het wetvoorstel geregeld is, te zullen boycotten. De nieuwe regeling, die minister Ve ringa wil, maakt de weg vrij voor onder werping van het wetenschapsbeleid op de universiteiten aan de economische LONDEN (AFP) Uit de National Ga- lery in Londen is'maandag een niet ge signeerd schilderij van de Italiaanse school ter waarde van 75.000 gestolen. Het is getiteld „Madonna met kind twee engelen" en dateert uit de 13e eei De diefstal is pas na 24 uur ontdekt doordat de dieven op de plaats van het doek een bordje hadden gehangen met de woorden „tijdelijk verwijderd". In 1961 is uit dit museum ook schilderij ontvreemd, een beroemd doek van Goya portret van de hertog van Wellington dat pas drie maanden te voren was aangekocht. Vier jaar later is het teruggevonden in een bagagekluis op het station van Birmingham. belangen van de grote bedrijven, zo vreest de NSR. De studenten zullen zo opgeleid worden dat ze voldoen aan de eigenschappen die de grote afnemers wetenschappelijke arbeidskrachten willen. Deze ontwikkeling zal zich volle dig onttrekken aan de invloed van de ra den die de nieuwe wet van minister Ve ringa zal instellen. Daar komt nog bij, dat in deze raden de studenten een machteloze minderheid vormen. De stu denten staan daarom geen andere weg open dan door eigen initiatief en acties >r te zorgen zo opgeleid te worden als zij zelf wensen en niet zoals de gro te bedrijven dat wensen, aldus de NSR. De NSR verzet zich ook tegen de snel heid waarmee minister Veringa blijk baar van plan is bestuursvernieuwingen door te voeren. Volgens het wetsvoor- iou de nieuwe structuur al in sep tember a.s. moeten ingaan. De grondraad van de Utrechtse Stu denten Faculteiten (USF) hebben beslo ten de Utrechtse studenten op te roepen "mee te werken aan de uitwerking van het nieuwe wetsontwerp van minis ter Veringa „op grond van de ondemo cratische inhoud ervan". Definitieve regeling Op een persconferentie zei minister Veringa gisteren, dat hij zo snel moge lijk na de ontvangst van de adviezen over zijn voorontwerp bij de Tweede Ka mer zijn definitieve wetsvoorstellen zal indienen. Hij hoopt dat het parlement, die dan zo snel mogelijk zal willen behan delen, zodat de uiteindelijke regeling ook spoedig kan worden ingevoerd. De minister acht het mogelijk dat de Twee de Kamer op essentiële punten eei'st nog een hoorzitting over de voorstellen zal willen houden. Hij zei dat nergens in Europa een universitaire regeling ge vonden wordt die zover gaat dan de nu door hem voorgestelde. Tegen studenten- voorstellen om de plenaire vergadering der universiteit beslissingsbevoegdheid te geven, blijft hij echter resoluut „neen" zeggen. De Tweede-Kamerleden dr. H. Schu ring en drs. A. D. W. Tilanus, beiden van de CHÜ, zijn zeer voldaan over het voor ontwerp van wet bestuursvorm univer siteiten. Beide Kamerleden zien in het vooront werp een verregaande vernieuwing in democratische zin der universiteiten. Het evenwichtig karakter van het geheel verleent aan de ene kant veel meer auto nomie aan de universiteit terwijl aan de andere kant de mogelijkheid dat de mi nister zijn verantwoordelijkheid tegen over het parlement kan waarmaken, is gewaarborgd. PARIJS (DPA) De Franse vlieg tuigfabriek Dassault, die de Mirage- jachtbommenwerpers vervaardigt, is vol gens „Le Monde" van plan, een vlieg tuig- of montagefabriek neer te zetten in een voorstad van Athene. Het blad meldde voorts, dat de Griek se regering pas over enige tijd een be sluit zal nemen over de aankoop van 20 tot 30 Mirages. Een dergelijk contract zou min of meer aan de bouw van een vliegtuigfabriek in de omgeving van Athene worden gekoppeld. BRIGHTON (Reuter) Een Iraanse jonge vrouw, voor wie een ziekenhuisarts in de Engelse badplaats Brighton al een overlijdensverklaring had getekend, blijkt slechts schijndood te zijn geweest. De fout werd ontdekt, toen men het slacht offer in een koelcel wilde plaatsen. De vrouw werd met spoed naar het zieken huis teruggebracht. Haar toestand is kritiek. In het ziekenhuis wilde men geen commentaar geven, zolang het onderzoek nog niet is afgesloten. In de Rotterdamse Kunststichting, Kruis plein 40, exposeert Louis Paul Boon zijn werk van 20 februari 'tot 11 maart. In the Caveau, Gevers Deynootplein 41, te Scheveningen treedt op vrijdag 20 februari the Original Storyville Jazz band onder leiding van R. Havelaar uit Amsterdam op. Een week nadien concerteert het kwartet André Drop uit Den Haag. Beide avonden begin nen om 20.30 uur. CARL VAN DER PLAS Het besluit van Paul Steenbergen om zijn directie-functie bij de Haagse Come die neer te leggen (en daarna nog slechts te spelen en te regisseren) komt niet zo maar uit de lucht vallen. Al drie jaar loopt Steenbergen met plannen rond, het zou zelfs allemaal al dit jaar zijn beslag gekregen hebben, wanneer Steen bergen in dc eerste helft van dit seizoen niet ziek zou zijn geworden, zodat alles een jaar verschoven moest worden. Het hele gezelschap staat achter deze wij zigingen. Carl van der Plas ziet niet veel koers wijzigingen als gevolg van de directie wisseling. De lijn die getrokken is in het verleden wil hij wel „strakker en dikker" maken en hij ziet het gezelschap daartoe op de eerste plaats als een ge meenschap van mensen met dezelfde artistieke en maatschappelijke idealen. Het is niet mogelijk dat de Haagse'Co medie één gezicht heeft; men wil een zo gevarieerd mogelijk repertoire blijven spelen in twee huizen: de Koninklijke Schouwburg en het HOT. Twee facet ten van de groep kunnen zo getoond worden. Naast de artistieke taak is er ook nog de sociaal-culturele (die van de zoge naamde verticale spreiding( waar men in 't Haagse gezelschap de laatste jaren zo intensief mee aan het werk is: schoollessen, lezingen, bijeenkomsten en voorstellingen in het HOT. Men wil een gezelschap worden voor het woonge bied Den Haag en omstreken, waarbij gedacht wordt tot Delft en Leiden. Geen- gageerd zijn met het eigen publiek is noodzakelijker dan een strikt politiek of maatschappelijk engagement. Zo ziet de nieuwe directeur de weg die zijn gezelschap zal moeten gaan. Nederlands repertoire Een van de consequenties zal zijn, dat de Haagse Comedie inderdaad nog min der gaat spelen buiten de stad. Het aan tal speelbeurten is al verminderd in ver gelijking met enkele jaren geleden, maar momenteel is die ontwikkeling, die met goedkeuring van het ministerie, door de drie grote gezelschappen was in gezet, „bevroren", gezien de chaotische toestand in het Nederlands toneelbestel. Kwaliteit zal voor de Haagse Comedie echter de belangrijkste norm blijven, vakmanschap. Verder wil men het Ne derlands repertoire nog meer bevorde ren. Twee Nederlandse stukken per the ater per seizoen, acht Carl van der Plas nog te weinig. Zijn streven is gericht op een totaal Nederlands repertoire. Klassiek repertoire De Haagse Comedie wil blijven pro beren de blijspel-traditie die het gezel schap nu eenmaal heeft, te handhaven. In feite zou verder het klassiek repeF- toire de basis moeten zijn. Dat wil niet zeggen dat men met een museuih- repertoire zou moeten komen, de keuze zou gericht zijn. mede op de actualiteit van het ogenblik. Moderne auteurs zou den klassieke stukken kunnen bewerken. Over het repertoire van het komende seizoen valt nog niets te melden: dit sei zoen volgen nog drie stukken" „Play Strindberg" van Dürrenmatt (premiere 12 febr); „Het Verjaardagsfeest" van Pinter (prem. 28 febr.) en „Baajert" van Philippe Adrien (premiere op 14 maart in het HOT) Uitbreiding De Haagse Comedie voorziet dat, ten gevolge van de vele, activiteiten, die ontplooid worden, een uitbreiding van het personeelsbestand nodig is. Niet al leen moeten er meer acteurs en actri ces komen, er komt ook een functiona ris die zich bezighoudt met publiek- wervdng, er komt iemand met een spe ciale, gerichte opdracht, met betrekking tot het HOT. Het gezelschap wordt uit gebreid met Agaath Meulenbroek (af komstig van de Nederlandse Comedie), Hans Culeman, Eli Blom en Peter Hoek- sema (ook van de Neder. Com). Eric van Ingen, Daria Mohr, Marijke Merc- kens, Jacques Luyer en Hep van Delft verlaten het gezelschap. Hep van Delft was de ontwerper van de meeste decors en tevens het hoofd van de decor-afde ling. Zijn werk wordt gedeeltelijk over genomen door Harry Wich, die volgend seizoen drie stukken gaat aankleden. Gezelscliapsraad Tenslotte is er momenteel een onder- zoek-commissie bezig met een enquete onder de leden van het gezelschap. Men wil nagaan in hoeverre er de wens leeft om te komen tot een „gezelschapsraad", waarin alle geledingen van de groep ver tegenwoordigd zullen zijn. Die commis sie bestaat uit acteurs, technische mede werkers en een vertegenwoordigster van het administratief personeel. H.O.T. Het HOT is momenteel een week ge sloten. Er zijn moeilijkheden geweest met enkele beschonken klanten, waar de politie bij heeft moeten ingrijpen. „Wij zijn comedie-spelers en kennelijk waren we erg naief in onze opzet van het ont moetingscentrum in. het HDOT, stelt Paul Steenbergen met lichte teleurstel ling vast. Heel ernstig wil hij de moei lijkheden van het ogenblik echter niet nemen, het HOT blijkt heel duidelijk te zijn aangeslagen, vooral bij de jeugd, die misschien op den duur* ook de trap pen wel opwil om de voorstellingen eens te zien. Nu is het HOT voor velen een ontmoetingsplaats. „Zo zijn er tien gebou wen nodig in Den Haag" meent Carl van der Plas. Wat er nu met het HOT moet gebeuren is nog niet helemaal duidelijk, wel staat vast dat de Haagse Comedie ermee door wil gaan. De Britse politie tijdens de jacht op de inmiddels gearresteerde Ian Riley, die verdacht wordt van moord op een nachtwaker en een politie- inspecteur. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG De regering moet vol gens een meerderheid van de Tweede Kamer de slachtoffers van de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika via het in ternationale Trust Fund financieel hel pen. Tegen een motie van de socialist Dankert over deze hulpverlening stem den van de grote partijen gisteren de KVP en de VVD. Een groot deel van de AR en de CHU schaarde zich echter ach ter de oppositie, die vorige week al met grote nadruk voor deze hulp gepleit had. een hardere houding aannemen in de kwestie van de Portugese gebieden in Afrika. Een zeer grote kamermeerder heid stemde in dit geval, ondanks ver zet van minister Luns, voor de motie- Visser van D'66. Minister Luns had over deze kwestie vorige week al een scherpe woorden wisseling met de fractievoorzitter van D'66, mr. Hans van Mierlo, gehad. De motie-Visser van zijn fractie was toen zo scherp gesteld, dat zij in feite een motie van wantrouwen was tegen het de- legatiebeleid van de minister. De heer Visser kwam gistermiddag met een wat gematigder uitspraak, zodat ook de rege ringspartijen ermee akkoord gingen. „Ik zal de motie nu gelaten over mij heen laten gaan, maar er natuurlijk wel rekening mee houden", aldus mr. Luns. Minister Luns trof gistermiddag bij het stemmen over 12 moties tegen zijn beleid niet alleen een verdeelde kamer, meer zelfs, verdeelde fracties van de P.v.d.A., de A.R., de C.H.U. en D'66, tegenover zich. P. v. d. A. en D'66 vie len uiteen om moties van de pacifist Van der Spek over de erkenning van de DDR en Noord Viëtnam, A. R en C. H. U- stemden verdeeld over de motie tegen de apartheid in Zuid-Afrika. De beide eerste moties werden afgewezen,

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5