Tweegevecht tussen D 66 en KVP op bijeenkomst in Noordwijkerhout Residentie orkest op dreef met „DOOD EN NOODLOT" „ER BESTAAT GEEN VREES VOOR ONDERGANG VAN MIDDENSTAND NIEUWE PARTIJ WERPT ZICH IN PLAATSELIJKE POLITIEKE ARENA Kleindierenexpositie in Voorschoten BIOSCOPEN Mr. M. G. v. d. Kaa voor A lp heme middenstand: "Overheid schiet in taak tekort DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 FEBRUARI 1970 KVP'er Van Duin Mentaliteit D'66 gevaarlijk voor bijzonder onderwijs De werkgroep van D'66 in Noord- *rijkerhout die eich gisteravond in de politieke arena wierp. V.l.n.r. F. F. Huisman, F. C. M. Jansen, mevr. A. Kouwenliove- De San, mr. J. P. van den Bosch. A. T. P. Meijer en A. J. M. Her- Blokland D'66: Kath Onderwijsbond keurt ons plan goed NOORDWIJKERHOUT D '66 heeft gisteravond bij haar presentatie in de gemeentepolitiek van Noord wijkerhout voor hete vuren gestaan. Vooral de vertegenwoordigers van de KVP (de heren De Jong, Van Duin en Koelewijn) maakten het D '66 knap lastig. Vorzitter, mr. v.d. Bosch, hield een korte inleiding over het concept-gemeenteprogram. Zijn uitgangspu nt was de vernieuwing van de gemeentepolitiek. Het doel van D '66 is geenszins een po- litieke partij in Noordwijkerhout óm die {JpL'llVflCJTuClLi partij. De vorming van een partij is voor ons geen doel op zichzelf, aldus mr. Van De openbaarheid van de Bosch. D '66 is tegen de wijze waarop tijen zou veel te de bestaande partijen i stellingen te moeten realiseren hun doel- Slechts de korte tijd niet door b.v. een kiescollege, zoals bij de KVP; dat is niet democratisch. Mr. v. d. Bosch was van mening dat dit de politieke par- kiescollege destyds was ingesteld om 'ensen overlaten, van het „gekonkel" van de vak- en oor de verkiezin- standsorganisaties af te zijn. contact Hiertegen werd van KVP-zijde fel ge ageerd. Men vond het instellen Hoogmader niet ems met verbeurdverklaring HOOGMADE/DEN HAAG. Er is reeds heel wat te doen geweeat omtrent overtredingen van de vuurwapenwet, waarvoor een inwoner van Hoogmade zich reeds eerder voor de kantonrechter te verantwoorden heeft gehad en werd veroordeeld. De man bleek n-1. in het bezit te zyn van een aantal vuurwapens en patronen, zonder daarvoor de ver eiste vergunningen te bezitten. De moei lijkheid was, dat verdachte in het bezit was geweest van een jachtacte, doch de ze was verlopen. Als gevolg daarvan mocht hij ook de vuurwapens niet in zijn bezit hebben. Intussen is hij evenwel weer in het bezit gekomen van een jachtterrein en van een jachtvergunning. Verdachte maakt nu bezwaar tegen de beslissing van de kan tonrechter waarbij o.a. de vuurwapens enz. verbeurd zijn verklaard, zij het dan ook tegen vastgestelde vergoeding van plm. 2000,-. Daarmee kan verdachte echter niet akkoord gaan, zodat hij ho ger beroep aantekende van genoemd vonnis. Evenwel bleek de rechtbank niet in staat de zaak tegen verdachte te be handelen, omdat een misverstand in het spel was. In verband hiermede besloot de rechtbank de verdere behandeling aan te houden tot 20 maart. Voorschotense verzetsmonument besmeurd VOORSCHOTEN Het Voorschotense verzetsmonument, opgericht ter nage dachtenis aan de gesneuvelden tydens de laatste wereldoorlog, is door onbekenden besmeurd waardoor 'n naam met zwarte verf is doorgekrast. Op het monument staan de namen in steen uitgehouwen. Het verzetsmonument is thans .moeliyk bereikbaar in verband met de recon structie van de bocht in de Koningin Julianalaan. Haagse politierechter Zaak tegen Nieuwkoopse directeur werd jaar uitgesteld NIEUWKOOP/DEN HAAG De verde diger van een 43-jarige directeur uit Nieuwkoop had ernstige kritiek op de gang van zaken met betrekking van zyn cliënt. Mr. J. G. B. in 't Veen constateer de n.l., dat het rybewys van zyn cliënt nu ruim een jaar ingenomen is geweest, hetgeen eigenlijk een strafmaatregel bij voorbaat betekent. Vooral nu tegenwoor dig zo vaak het rybewys in afwachting van de berechting aan verdachten wordt teruggeven, vond de pleiter deze gang van zaken onjuist. Verdachte zou nl. op de Uitweg zijn auto hebben bestuurd, terwijl hij onder in vloed van drank verkeerde. Hierbij werd ook de mogelijkheid opengelaten, dat hij tabletten had gebruikt, die zijn rijvaar digheid hadden verminderd. In elk geval was verdachte tegen een lantaarnpaal gereden. Er was reden om rapporten van deskundigen in te winnen, zodat de zaak, die in eerste Instantie reeds in mei van het vorig jaar werd behandeld, werd uitgesteld. Er warén thans inder daad rapporten over verdachte aanwe zig. Hij zou een alcoholpromilage in zyn bloed hebben gehad van 1.85, doch vol gens pleiter, zou dit niet kunnen klop pen met hetgeen verdachte had gedron ken. Ook de politie zou moeite hebben gehad om vast te stellen, of verdachte werkelyk onder invloed van drank ver keerde, zodat pleiter concludeerde tot vrijspraak. De politierechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van 300.-, twee we ken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar, en ontzeg ging van de rijbevoegdheid gedurende een jaar met aftrek van de tyd waarin dat reeds is ingenomen geweest. Drugcongres LEIDEN Het Christelyk Jongere Verbond (CJV) en de Vrijzinnig Chri teiyke Jeugd Centrale (VCJC) organis* ren zaterdag 21 februari een congr« over „drugs" in de CJV -sociëteit Leyto in Leiden. Deze jongerenorganisaties b* leggen dit congres omdat op het ogei blik veel instuiven en sociëteiten worde geconfronteerd met het probleem van stimulerende en verdovende middelen. Het congres is bestemd voor jeugdle ders, sociëteitsbestuurders, culture* werkers, bestuurders van jeugdclubs t verdere belangstellenden. Tijdens h congres kunnen vragen aan deskundig* worden voorgelegd. Medewerking verleent o.a. de arts 1 Kooyman. Dokter Kooyman was werl zaam in een psychiatrische kliniek Oeganda, werkte als psychiater in Jelgersmakliniek in Oegstgeest en de GG en GD in Den Haag. Op het ogei blik is hij werkzaam in het Dijkzich ziekenhuis in Rotterdam. Hy is med* Auteur van het boekje „Soft drugs Het congres duurt van 2 tot 5 uur. Verlaat carnaval bij v.v. Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN zaterdagavond organiseert de contact commissie van de voetbalverenigin „Koudekerk" haar maandelykse fees avond voor leden en donateurs in h* clubgebouw aan de Kerklaan. Omdat op deze avond de trekking plaat zal vinden van de lotery, ten bate va; het jeugdwerk en de terreinaccommod; tie, waaronder de hoofdprijs „De re voor twee personen naar de voetbalwe* stryd: Vorwarts Berlin-Feijenoord", de avond geheel in carnavalssfeer staai en wordt men uitgenodigd om tueeel verkleed als wat dan ook te ver schynen, om het feest tot een hoogte punt te voeren als nooit te voren. H* muzikale gedeelte, ook tydens de dan enz. is in handen van de heer Tomey u Alphen aan den Ryn. Toegang hebbe leden en donateurs vanaf 16 jaar. Aan vang 8 uur n.m. Zaal open 7.30 ui gen bestaat staat onder vernieuwing: openbaarheid tussen de leden en de party. D van alle gemeentelijke aangelegenheden voorstander van het houden van maan- kiescollege net zo democratisch als wat en inspraak van de burgers in het ge- delykse openbare vergaderingen, waarbij D '66 voorstelde. Immers, alle leden meentebeleid. iedereen welkom is, ook nlet-leden. Deze hadden J,_ deskundig kiescollege de kan- Mr. v. d. Bosch stelde dat het feit dat. vergaderingen dienen plaats te vinden mengesteld, dat in staat moest worden de burgers zo weinig weten van wat t in de gemeente gebeurt, te wyten is aa het weinig moeite willen doen van de voordat ze in de raad behandeld zyn. mensen zelf en vooral gebrek aan open- De heer Koelewyn (KVP) stelde dat dit GrClVCt€TlSVf"(J{l'g IllSpVClflk heid dien, aldus nrr. v. d. Bosch. Als voorbeeld noemde hy een begrotings commissie, waarin overwegend niet- raadsleden zitting zouden moeten heb ben. Ook mist D '66 de inspraak in het bouwplan Victor 3. Op de vraag van de heer Heemskerk (VVD) hoe D'66 dit tracht te realise ren, werd gezegd dat de prioriteit van de woningzoekende voorop moet staan en daarnaast de mogeiykheid om wensen te uiten over het bouwplan, indeling van de huizen enz. De heer Heemskerk zag hier echter onoverkomeiyke bezwaren. Zeshonderd woningzoekenden met daar bij een paar honderd bejaarden zouden de prioriteiten moeten vaststellen. Dat is niet te realiseren, aldus de heer Heemskerk. Provinciaal kampioenschap held van de raad en de politieke par- indertijd weliswaar afgewezen was door tijen. De oplossingen zijn volgens D '66: de KVP. maar thans door de KVP al De inspraak die D i de gemeentegids, experimenterend reeds wordt uitgevoerd, alleen dat vaker verschynen 7 forumavonden door de gemeenteraad, Iets nieuws werd er dus niet gebracht, ook dat de commisslevergade- verklaarde hij. ringen, beperking van de geheime gaderingen en hel vermyden teiyke taal. De stemming over de volgorde amb- kandidatenlijst dient door alle leden te geschieden, aldus mr. v. d. Bosch, en wil, betekent niet alles mag weten, maar invloed krijgt op hetgeen beslist wordt. Van de mogelijkheid om de niet-raadsleden in commissies te benoe men wordt te weinig gebruik gemaakt. Bovendien zal deze deelname de open- Voordat de behandeling van het ont- werp-programma aan de orde kwam, stelde de heer De Jong (KVP) een ge wetensvraag aan het bestuur van D '66. Hoe staat dit bestuur tegenover de pas genomen besluiten van D '66. zoals het gedeeltelijk goedkeuren van de bezetting van Maagdenhuis, het niet pieer strafbaar v-"«»n stellen van Godslaste ring. majesteit.- '-'-ennis. pornografie en beledigen van een bevriend staatshoofd. Namens D '66 vertelde dc heer Blokland uit Voorhout, kandidaat voor de Prov. Staten, dat deze zaken dor een bekend ochtendblad nogal gecharcheerd waren. Hij ontkende deze feiten echter niet. kleinere woningen met een lagere huur prijs moeten worden gebouwd. De KVP-leden zagen een tegenstrijdig heid. Enerzijds opheffen van woning wetwoningen en anderzyds weer bouwen van kleinere woningen. Ook de heer Heemskerk (WD) kon het verwaarlo zen van de woningwetwoningen niet waarderen, hoewel hy overigens in grote trekken met de plannen van D '66 kon meegaan. Middenstand Op de vraag hoe D '66 stond tegenover de vestiging van een groot warenhuis of cash-and-carrybedrijf in Noordwyker- hout kon mr. v. d. Bosch slechts zyn persoonlijke mening geven. Hy is voor stander van een dergelijke vestiging, waarbij hy steun vond bij de heer Blok- VOORSCHOTEN/LEIDEN -- Vrijdag en zaterdag a.s. wordt in het gebouw van Chr. Belangen, Wyngaardenlaan 7 te Voorschoten en de provinciale kam pioenstentoonstelling van Zuid-Holland gehouden. De opening wordt vrijdaga- avond om acht uur verricht door burge meester L. de Kool. Zaterdag is de ex positie geopend van 10 tot 18 uur. Voor deze tentoonstelling zyn 400 die ren ingeschreven in 65 verschillende rassen en kleurslagen, verdeeld in Ko nijnen 220, Hoenders 89, Sierduiven 51, Cavia's 23 en 15 Sier- en Watervogels. Deze dieren worden gekeurd door 5 groepen van 3 keurmeesters en afzon- deriyk op punten beoordeeld, een dier dat 18 punten of meer fiehaalt, wordt in de gelegenheid gesteld om deel te ne men aan het landeiyk kampioenschap dat ln Brummen (Gld.) op 20 t.m. 22 maart, gehouden wordt. Het is voor de eërste maal dat deze ten toonstelling in Voorschoten gehouden wordt evenals het de eerste keer is dat Onderwijs Woningbouw Het ZESDE abonnementsconcert van het Residentie Orkest te Leiden) heeft zich gisteravond voltrokken in de sombere kleur vam het seizoen. De winter trok een triest spoor tot in de Stadsgehoorzaal, die ruim plaats bood aan een gedund legioen van getrouwen. De onge makken vam dooi, modder en natte windvlagen bleven buiten. Dood en noodlot trokken echter mee naar binnen aan de hand van Richard Strauss en Ludwig van Beet hoven'. Binnen twee uur tijd was de strijd gestreden. De dood had toegeslagen met symfonische kracht, maar ideaal-motief en overwinning braken de ban waarin de toehoorders gevangen waren; „verlost" belandde men weer in de aardse kilte van de Breestraat. Wat er overi gens na Strauss nog aanhuiver! eg over was werd grandioos weggezongen door het hartverwarmend bas- geluid van society-kunstenaar Yi-Kwei Sze uit Shanghai, laatstelijk woonachtig to de Verenigde Staten. „Zo klopte het koortsige bloed van een zieke" in het symfonisch gedicht „Tod und Verklarung". Richard Strauss heeft dit ziekbed zelf beleefd, belaagd door de aanvallen van de dood en zyn trawant, de koorts. Het werk is indringend illustratief opgezet: herinneringen in ijldromen. de vrede van de jeugd, het afwijzen van idealen, de zwakker wordende harteklop en de zege van de dood, waarna de ziel wordt verlost en verheerlykt Strauss mag met zijn getuigenis door laat-romantici platgetreden paden hébben bewandeld nou ja, „be wandeld" (volgens sommigen is hy er met een gevechts wagen overheen* gedenderd) toch vind ik het een gelukkige gedachte geweest die deze bruisende Strauss op het programma heeft gezet. Zonder de hang naar bombast en heroïek zou deze Strauss Strauss niet zy'n. maar er is een gloedvolle kern aanwezig die groots oplicht in een' kaleidoskopische instrumentatie. Tegen Strauss zegt men „ja" en „nee" tegelijk. Bij „Tod und Verklarung" wil ik graag alleen „ja" bekennen, omdat deze Duitser zo „irriterend" imposant kam zijn, Het orkest speelde onder een goed gedisponeerde Willem van Otterloo beurtelings traumerisch en fel, scherpe contouren beitelend aan dit muzikale gevecht. DE BAS YI-KWEI SZE kwam op als intermezzo, maar zyn optreden werd een groot succes. Hy zong twee aria's van Mozart: het wat smartelijke Mentre ti lascio. figlia over het bittere heengaan bij het meisje vandaan en een opgeruimd Per questa bella mano door deze mooie handYi-Kwei Sze behoorde niet voor niets tot de kunstenaars, die wylen president Kennedy op het Witte Huis om zich heen had verzameld. Zijn stemgeluid is byna fabuleus mooi (men heeft dit al eerder in Leiden kunnen ervaren), heeft een edel karakter. Ook zijn op merkelijke frasering spreekt erg aan. Zijn volume is doorgaans krachtig genoeg om het residentieel ensemble, dat soms helaas op dit punt nogal van wanten weet, de loef af te steken. Het is een zanger met een grote per- sooniykheid, met een soepele voordracht. Maar net niet soepel genoeg om met Mozart een doorslaand bewijs van zyn kunstenaarschap te geven. Yi-Kwei Sze had veel meer overtuigd in de muzikaal gespierde taal van het oosten. Voor de Slaven is hy een meesteriyk ambassa deur, maar in de lichtvoetigheid van Mozart kreeg hy geen kans: Sze bleef met beide benen musisch gezien althans op de grond. Zingen kan hij niettemin als weinig anderen. Hem te horen is een waardevol evenement. Het publiek dankte met groot enthousiasme. Tenslotte Beethoven en zijn noodlot, beter aangeduid met Strijd, Hoop, Twijfel en Overwinning, kortom: de vyfde Symfonie. Welbekend, maar nooit verliezend aan onover troffen volmaaktheid tussen vorm en inhoud. De vrijheid van de mens openbaart zich hier in een gelouterde vorm tot aan de finale die in stormloop bereikt wordt. Het orkest weerde zich voorbeeldig (een prachtig Andante). YI-KWEI-SZE Van Otterloo had de zaak terdege uitgebalanceerd en kwam zelfs hier en daar aan met „vondsten" die eeD soort echowèrking hadden. Zo'n uitvoering móét iedereen wel stormenderhand veroveren. De inspiratie bloeide op lentekracht en er werd niet geroutineerd herkauwd. Dit laatste zal de Haagse muziekmakers gelukkig niet gauw gebeuren. Welke classificatie ook ten spyt. TON PIETERS. Het bestuur van D '66 trekt het voor trekken van het bouwen van woning wetwoningen in twijfel. Er zyn n.l. en kele factoren die deze bouw bemoeilij ken: 1 Beperking door het rijk, 2 Geen aannemer kan zo'n huis goed bouwen voor de prijs welke het rijk vaststelt; 3 De grondprijs is veel te duur. Om deze goedkope woningen te kunnen bouwen moet de aannemer grotere winsten ma ken op de andere woningen. Gezien deze feiten zal men alle aandacht moeten be steden aan premiehuur- en premiekoop woningen. Voordelen zijn voor de te huren woningen betere doorstroming, doordat dan voor de lagere inkomens De heer Van Duin (KY'P) kon weinig waaredring opbrengen voor de door de gemeente ingestelde onderwijscommissie. Het bijzonder onderwys bad hier zelf een taak, de schoolstrijd was toch niet voor niets gestreden. Hoewel D *66 slechts een adviserende en stimulerende funktie aan deze commissie wilde geven, sprak de heer Van Duin van een „hoogst ge- vaarlylte mentaliteit van D '66 t.o.v. het bijzonder onderwys." Zelfs liet argument van de heer Blokland dat de Kath. On- derwyzersbond het plan van D '66 goed keurde, kon de heer Van Duin niet ver- Ten aanzien van de bejaarden stelde D '66 dat het sociale aspect belangrijker moet zijn dan het huisvestingsaspect. Tegen bejaarden, die zelfstandig in een groot huis willen wonen, moet niet op getreden worden. Volgens de KVP-ver- tegenwoordiger wordt hiermee de door stroming niet bevorderd. de vereniging Rijnland deze tentoonstel ling organiseert. Men verwacht op deze tentoonstellin- veel bezoek; het is reeds bekend da er uit Denemarken (Kolding) en Duits land (Delmanhorst) fokkers komen on deze tentoonstelling te bezoeken. De 15 keurmeesters beginnen vrijdag morgen om 9 uur met het beoordele van de dieren en hopen 's middags om on geveer 4 uur klaar te zijn. Er zijn ere prijzen te winnen van verschillende ge meenten uit Zuid-Holland, o.a. Leiden Leiderdorp, Voorschoten en Oegstgeesl A. Blaauw vierde KVP'er die fractie in Noordwijkerhout gaat verlaten NOORDWIJKERHOUT Na «ie eer dere mededeling van KVP-fractievoor- zitter C. P. J. Tiinmers en de leden C. J. de Winter en W. J. van den Burg, dat zy aan het eind van deze zittingsperiode (in augustus) de gemeenteraad van Noordwykerhout zullen verlaten, heeft nu ook het vierde KVP-lid, de heer A. Blaauw. deze mededeling gedaan. De heer Blaauw verklaarde zich niet meer herkiesbaar te stellen by de komende gemeenteraadsverkiezingen in Noord wijkerhout. Vergaderingen l senaat openbaar LEIDEN. Nadat reeds eerder h« Senatus Praesidiuni van de Leidse Un versitelt had besloten zijn vergaderlngei openbaar te doen zyn, is in de op maan dag j.l. gehouden vergadering van Senaat eenzelfde besluit ten aanzi* van zyn bijeenkomsten genomen. De eerste openbare Senaatsvergaderi wordt op maandag 11 mei in het Ac demiegebouw, Rapenburg 73, gehoudt De byeenkomst begint om half acht. Camera: De man met de wassenbeelde (18 jr.) Dagelijks; 2.30, 7.00 en 9.15 Lido: Winning (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 Luxor: Het badhuis van de zev ligheden (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 Studio: De man, de vrouw en de lifste (18 jr.) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur Trianon: Fanny Hill (18 jr.) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: De woestynratten van Las Vegs (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 u i Van onze correspondent) ALPHEN A.D. RIJN „Er bestaat geen gTond voor de vrees dat het voortbestaan van het Midden- en Kleinbedrijf in de middenstandssector wordt onder graven, mits deze groep als totaliteit haar kansen benut om ondernemer te blyven. Er voltrekken zich vele veranderingen in de handelsmethoden, de be drijfsvoering en de inrichting van middenstands zaken en hun presentatie aan het publiek. Dit be hoeft nog geenszins reden voor onbehagen te geven. Toegegeven moet worden, dat met de middenstand en zyn doelstelling als verzorgende dienst voor de bevolking, niet in alle opzichten op de gewenste wijze en in de juiste mate rekening wordt gehouden. Ook de overheden schieten in hun taak ten deze tekort. Toch zal de middenstander zich krachtig hiertegen moeten verzetten; hy zal zieh aan de nieuwe maat schappelijke structuur en alle voortrollende ver- 55 nieuwlngen moeten aanpassen; hij zal zelf maat regelen moeten nemen welke anderen ertoe brengen met de middenstand serieus rekening te houden de middenstand zal zelf andere terreinen moetei betreden, waarlangs hy in contact komt met o\ hcldsinstanties en die van zijn positie, zyn taak doelstelling te overtuigen. De middenstand mag moet er zijn en blyven dat heeft deze sector v het maatschappelyk bestel zelf in de hand." Met deze Inleiding, die hij heeft gehou den voor zyn toespraak in hotel „Cen traal" te Alpheh aan den Rijn, heeft mr. M. G. v. d. Kaa uit Den Haag, directeur van de Ned. Chr. Ondernemersvereni ging, de vele belangstellende Alphense middenstanders ongetwijfeld een harl onder de riem gestoken. Constaterend dat het midcleu- en klein bedrijf in de middenstandssector kenne- lijk aan een minderwaardigheidscomplex lydt, illustreerde spr. zijn instructieve spreekbeurt met een serie cyfermateri- aal, dat ondubbelzinnig aantoont, dat voor deze gemoedsstoornis geen reden is. In de middenstandssector en toeleveren de bedrijven werken er een kwart mil joen mensen van de totale beroepsbevol king van Nederland. Dit zegt toch wel wat, meende spr. Het is wel waar, dat een groot aantal middenstanders er moeite mee heeft om op redeiyke wyze mee te komen; zy hebben op de een of andere manier, door deze of andere om standigheden en oorzaken, de trein ge mist. Maar de middenstand in zyn totali teit heeft in het afgelopen jaar nog voor 50 miljoen gulden omgezet, tegen 7 8 miljoen gulden door het grootbedrijf. Teleurstellend Teleurstellend vond spr. wel, dat de overheden vaak onvoldoende rekening houden met de vele bange vragen welke de middenstand beroeren. Het wordt hoog tijd dat er een detaillisten-vak school komt. De komende jaren zullen van de detaillist meer algemene ontwik keling vergen, maar de onderwijsnota rept er nog niet over. De loonwet heeft een lange adem gehad, maar ze is er nu toch. Maar van veel oudere datum (1946) dateert het verzoek van de middenstand om een wetteiyke regeling van onteigening van midden standspaden en de te verstrekken scha deloosstelling. Het desbetreffende wets ontwerp is nog steeds niet tot wet ver heven. Het is droevig, noemde mr. v. d. Kaa het, dat een middenstander, die in een huurpand met zyn bedrijf en gezin zit. bij onteigening door de gemeente, eruit wordt gestuurd met een schade vergoeding van twee jaar huursom, zon der dat men zich om het goodwill-facet bekommert. De man moet dan verder maar zien ergens anders 's nieuwe klan tenkring op te bouwen, die hem een re delijk bestaan biedt. Gemeenten Mr. v. d. Kaa stond hierna uitvoerig stil bij de theorie, dat het middenatandsbe- leid ln feite bij de gemeenten begint, los van alle partijpolitiek. Hy adviseer de de middenstan aan het besturen van de gemeente deel te nemen om langs die weg zijn aandeel te leveren in de ont wikkeling van zijn eigen gemeente. Spreker noemde het een voorname taak van de gemeentelijke overheid, in het kader van de leefbaarheid-bewoonbaar heid van een arbeidsintensieve gemeente mede te garanderen door het scheppen van voldoende voorzieningenpakket, waarin de middenstandeen groot aan deel kan leveren. Hy adviseerde, ter overbrugging van bepaalde kloven tus sen bestuurders en bestuurden, diverse adviserende bestuursvormen te stichten, teneinde als middenstand behoorlijk partij te kunnen bieden ten opzichte van gemeentebesturen. Slaagt de midden stand erin de talloze aanrakings- en aanknopingspunten te benutten, dan zal men zich erover verbazen hoeveel mo gelijkheden in veel gemeenten nog i beproefd zijn gebleven. Het is raadzaam, aldus spreker, dat zelfstandige ondernemer, ondanks druk der belastingen en van de socla lasten, die in omvang en zwaarte wel sterk zal toenemen, het hoofd ni* laat zakken en zijn activiteit niet staak Stilstand betekent ook in dit kader ac) teruitgang, waarin anderen worden gesleurd. Hij is in feite aan zich gemeenschap verplicht hieraan 't hoof te bieden. Zweep Spr. wees er op, dat de winstmarges de neiging hebben stabiel te zyn, zods van die kant geen opvangmogelijkhei is te verwachten. Wil de middenstand* nog blyven leven ondanks zyn kostet ontwikkeling tot een niet meer te drui ken hoogte, dan moet hy zyn ornz* vergroten, dus intensief voortwerke: Het devies: elk jaar groeien naar mi produktie, naar een grotere omzet, een zweep die op heel de maatschapp neerkomt. Het jaar 1970 zal in dit o: zicht bepaald geen eindstation zyn; wordt beweerd, zo zei mr. v. d. Kaa, d« de ernst van „de zweep" nu pas begin

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4