DE CARAVAN FABRIKANT HEEFT HET DOOR Op de plaats rust" geldt voor verreweg de meeste caravans EXPERIMENTEN, SNUFJES, NOVITEITEN SERVICE VOOR DE CARAVAN Veel comfort in mobiele bungalows Tips voor hen, die zich er aan gaan wagen DINSDAG 17 FEBRUAftI 1970 DE T.EIDSE COURANT PAGINA T CARAVAN RAI70 21 FEBR.TIM 1 MRT.7Q AMSTERDAM Door Piet Snoeren AMSTERDAM Twintig percent van de caravans, die van 21 februari tot en met 1 maart in de Am sterdamse RAI geëx poseerd zullen worden (500 modellen, waarvan 125 nieuwe types) zijn zo genaamde sta-wagens. Op de bekende vergelijkbare tentoonstelling in het Duitse Essen was dit percentage slechts zeven eneenhalf. Het is duidelijk de fabrikanten hebben door. dat Nederland rijp is voor een tweede woning, die weliswaar op wielen staat, maar die Klechts zelden wórdt ver plaatst. Ze gaan meer en meer in die richting mikken. De heer F de Witte, voorzitter van de tentoonstellingscommissie geeft deze ontwikkeling toe. „Ik ben ervan over tuigd", zegt hij, „dat vijfennegentig' procent van de 108.000 caravans in Nederland hoofdzakelijk als stacara van wordt gebruikt, dat wil zeggen: op «en vast plekje wordt neergezet, waar hu dan het hele seizoen blijft staan. .Alleen in de vakantie koppelt men hem nog achter de auto om te gaan trek ken. Maar ik verwacht, dat het trek ken op de duur steeds minder zal wor den. Hoe gaat dat? Moe zit op de cam ping in zo'n klein ding en kijkt met jaloerse ogen naar de royale sta- wagen van de buren. Zoiets wil ik ook. zegt ze tegen haar man. Dan maar niet naar het buitenland. Bovendien: wie zegt, dat je met een sta caravan in Nederland moet blijven?-Het verschijnsel, dat in de VS „trailer- kamp" heet, begint zich ook in Europa te manifesteren. In Amerika is het al zover, dat 1 op de 5 nieuwe huizen, die betrokken worden, een stacaravan is. Daar worden riante parken voor aan gelegd met verharde wegen en de mo dernste accommodatie. Huizen van 10.000 dollar worden er eenvoudig niet meer gebouwd. Ze zijn geheel door de stacaravan verdrongen. Welnu, Europa is deze nieuwe vorm van wonen ook aan het ontdekken, maar dan ter be dwinging van de recreatie-explosie, die we beleven In Engeland kent men kampen met 3500 caravans, die louter voor de verhuur zijn bestemd. In. Zuid- Frankrijk komt deze ontwikkeling ook op gang en de verwachting is. dat Griekenland, de landen in het Nabije Oosten en zelfs Oost-Afrika zullen vol gen. Het ziet ernaar uit, dat de sta caravan de toekomst heeft en dat daar naast, maar op meer bescheiden schaal, de onversneden toercaravan voor het gave hekwerk zal blijven bestaan. De heer De Witte: „Ik zie het er zelfs van komen, dat gezinnen twee caravans zullen hebben: een royale op een vast stekje en een kleine om op stap te Caravanpark Vast staat in ieder geval, dat het suc ces van de caravanparken, waar men met een ordelijke opstelling en een goede leading een prettige ontspannen sfeer weet te creëren, groot is. Deze sfeer spreekt vooral de moeders en kinderen aan. die meer dan de mannen gesteld zijn op gezelligheid. In een caravanpark en op de camping komen de contacten, die soms tot hechte vriendschap leiden, vlot tot stand Dit in tegenstelling tot het als tweede woning gekozen boerderijtje of afge legen huisje. Nu is het im ons dichtbevolkte land onvermijdelijk, dal de autoriteiten waken over de bestemming van de grond. Recreatiegebieden en dus ook kampeerterreinen en caravanparken worden alleen daar aangelegd, waar het verantwoord is. Hel verblijf in wordt beschouwd als kam- Interieur van de „Caravan Home 850" van Sporthuis Centrum. peren, dat wil zeggen, dat de sta caravan in sommige gemeenten alleen op een caravanpark of kampeerplaats neergezet mag worden. Andere gemeen ten laten stacaravans helemaal niet toe omdat men ze als „bouwwerken beschouwt waarvoor in het plaatselijke bestemmingsplan geen ruimte is in gebouwd. Het zijn deze punten, die dikwijls de bemiddeling van de bona fide handelaar onontbeerlijk maken, omdat hij weet, waar zijn klant waar schijnlijk wel terecht zal kunnen. En kele leveranciers zorgen zelf al voor goed geoutilleerdecaravanparken of hebben zich op andere wijze verzekerd van een voorraadje staanplaatsen Comfortabel Doorgaans zijn de oaravanparken zeer comfortabel ingericht en voorzien van mogelijkheden tot aansluiting op elektriciteit, waterleiding en riolering. In het buitenland bestaan zelfs al ter reinen waar elke caravan telefoon aansluiting kan krijgen, maar dat lijkt een ontwikkeling, die in Nederland nog wel even op zich zal laten wachten, te meer omdat hier een permanent ver blijf dus 's zomers een 's winters meestal niet wordt toegestaan. De kam- peervergunning voor verreweg de mees te terreinen geldt alleen voor het sei zoen, dat meestal van 1 april «tot 1 november duurt. Incidentele en tijde lijke ontheffingen van de beper' kunnen echter door de gemeente wor den gegeven, bijvoorbeeld als in over leg met de terreineigenaar een deel van de caravanbevolki/ng in de winter of vroeg in het voorjaar eens een week eind buiten wil zijn en het terrein op wintergebruik (vorstvrije waterleiding) is voorbereid. Als men de grote mobiele bungalows van tegenwoordig beziet, kan on mogelijk nog beweerd worden, dat hier van behelpen sprake is. Er zijn zelfs stacaravans in tveelinguitvóerimg. Ze bestaan uit twee eenheden, elk van 9 bij 2.5 meter, die aan elkaar kunnen worden gevoegd tot een bungalow van 9 bij 5 meter met badkamer, moderne keuken, ruime zitkamer en slaap kamers. Van deze verplaatsbare flats zijn op de Caravan RAI 70 enkele voorbeelden te zien. Verschillen Tussen deze „tweeling" en de uit de kluiten gewassen toercaravan. die feite-v AMSTERDAM Ieder jaar wagen zich Bezinnen aan het grote avontuur met de caravan. Zijn ze voldoende voorbereid? Vaak blijkt van uiet. Daarom hier een helpende hand. Volg allereerst de vuistregel, dat u zich stipt houdt aan de in het buitenland geldende verkeers regels. Dat mag een overbodige raad lijken, maar Duitsland kent bijvoorbeeld een (omstreden) inhaalverbod voor caravans op verschillende stukken autobahn. De betreffen de borden z(jn soms verwarrend, namelijk als een caravan slaat afgebeeld als een eenassige aanhanger. Overtreding kan veel geld kosten evenals het overschrijden van de maximumsnelheid van 80 kilometer per uur. Overbeladen auto's en te zware caravans zijn tegenwoordig ook een mikpunt voor steekproeven van de politie. Wees wijs en rijd voor het vertrek even naar de weegbrug. Het resultaat zal u tegenvallen en misschien tot het verstandige besluit leiden om de Alpen niet over. maar dóór te trekken per autotrein (Tauern. St.-Gotthard, Simplon) of zelfs rijdend door een tunnel (Felbertauern. Grote Si.-Bernard. Mont Blanc, eventueel ook Gran San Bernadino). Mijd in Zwitserland smalle berg- en paswegen, als u geen anti- lijk als stacaravan moet worden be schouwd, liggen grote verschillen, die samenhangen met het gebruik. Veel wagens, die qua afmetingen tot de toeicaravans behoren, worden in de praktijk hoofdzakelijk als stacaravan benut. Men huurt dan een zogenaamde seizoenplaats op een kampeerterrein. Zo'n plaats is makkelijker te krijgen dan een perceel in een caravanpark Van belang bij de keuze van een mobiel buitenverblijf is, of er tegen over het aantal slaapplaatsen ook genoeg kast- en bergruimte beschik baar is. In een stacaravan met zeven slaapplaatsen zijn een of twee kasten beslist te weinig. Het opnemen van de bedmaten is een bezigheid, die de moeite loont en ongemak bespaart. Een bed. korter dan 1 meter 80 is beslist onvoldoende. En het plezier, dat moeder der in de caravan zal hebben, is recht evenredig aan de afmetingen van de aanrechtruimte, vooral als gaskomfoor en gootsteen beide in gebruik zijn. Bij grotere modellen is in het algemeen die indeling het gunstigst, waarbij de •slaapgelegenheid voor de kinderen zo ver mogelijk verwijderd is van de woonruimte. Hoe groter de woonruimte én hoe meer afgescheiden slaapkamers, hoe meer de caravan zich leent voor langdurig verblijf en hoe meer pLezier men van zijn vakanties zal hebben. Ekele kwaliteitsfactoren, die niet op het eerste gezicht te beoordelen vallen, zijn: chassis, vloei', isolatie en wand- materiaal. Het chassis moet sterk zijn. Een roestwerende behandeling is een pluspunt. De dragende delen van de vloer mogen niet te ver uit elkaar lig gen en, als ze van hout zijn. moeten ze tegen vertering behandeld zijn. Als bij het lopen de vloei' en zelfs de wagen schudt of beweegt, heeft men te maken met een goedkope vloerondersteuning. Een dubbele vloei', gevuld met isolatie materiaal is veel beter dan een enkele laag plahken. op uit te trekken. Afwerking De wanden en daken zijn tegenwoordig vrijwel altijd dubbel geïsoleerd. Dat geeft 's zomers bij hoge temperaturen, maar ook in de koude jaargetijden een aanvaardbare binnentemperatuur en het beperkt condensatie. In ons voch tige klimaat treedt condensvormuig ge makkelijk op. Het kan een verwoes tend effect hebben op de caravan- zelf en op de inventaris. Daarom zijn de punten isolatie en ventilatie twee din gen, die bij de koop de volle aandacht moeten krijgen. Een isolatie van wan den, dak en vloer met enkele centi meters glaswol of stymopor is het best. Voor de buitenwand gebruikt men aluminium, soms voorg»moffeld, hou ten of polyester schroten dan wel in kunsthars gedompelde metalen delen. VoorgemoffeLd aluminium is heel sterk en behoeft vrijwel geen onderhoud. Dat geldt ook voor polyester en in kunst hars gedompeld metaal. Een ander wanimateriaal, asbestplaat met een laag grit erop, paart een gering onder houd aan een prettig uiterlijk. AMSTERDAM IJ kent ze wel die hulpmotortjes op het voorwiel, waarmee melk- en groenteboeren zich het sjouwen met zware karren vergemakkelijken. Ze hebben nu ook in de recreatieve sfeer hun intrede gedaan, zoals men op de Caravan RAI 70 kan zien. Het is een van de vele noviteiten, waarmee de expositie, zijn reputatie hoog houdend, ook dit jaar weer op de proppen komt. „Lift- caravan met hulpmotor noemt de fabrikant zijn ludieke snufje en hij beschrijft de voordelen als volgt: ..De oplos- Veel nieuwtjes op de Cara van RAI zijn im tegen stelling tot de liftcaravain geen individuele experiment jes van de fabrikanten, maar veeleer symptomen van trents, die aan het door breken zijn. Diit geldt even goed voor de elektrische waterpomp (lekker handen vrij) als voor de tandem- as, die met zijn vier wielen meer draagvermogen geeft en de auto minder belast. Ook in opmars is de luiiel- synthetisch doek wordt ge maakt, royaai is voorzien van plastic ramen en ge makkelijk uitknoopbaar of uitritsbaar is. Noviteit De oploopremblokkering is een noviteit, waarvan u veel plezier kunt beleven bij het achteruitrijden. Er worden drie types van getoond, die in prijs variëren van 40 tot 300 gulden. Zij hebben de toekomst, is ons verzekerd. Ook toekomst voor de nieu we Jokerserie uit Duitsland met zijn sterk afwijkende model en opvallend lage prijs? Van iets verder wee. uit Zweden namelijk, wordt een geruisloos centraal ver war niingssysteem geïntrodu ceerd, dat werkt op gas en zonder ventilators. Iets voor sing om te caravannen zonder auto, dus echt uit de sleur van alledag. Heerlijk zittend in de vrije natuur. Niet te jachtig. Lekker fris, op voor auto's verboden of onbegaan bare wegen en toch altijd u huis bij de hand. De unit is in enkele minuten te demonteren en in de koffer van uw auto op te bergen, waarna u de liftcaravan gewoon aan uw auto kunt bevestigen voor de lange afstanden over autowegen" Ziet u daarentegen de cara van niet zozeer als een ding om in te trekken dan wel ais een tweede huis. dan heeft de Caravan RAI ook iets voor - dubbele of zei fs vierdubbele wagens, die, tegen elkaar aange- plaatst, een riante bungalow vormen. Men kan het ge heel uitbreiden naarmate het gezin groeit. De ontwerpers van deze zogenaamde sta- toch niet van ophouden. In de RAI zal er een te zien zijn, die Is uitgerust met een overdekt, belegeld zon neterras. Goedkoopste Een van de goedkoopste toerwagens op de expos.tie zal de Duitse Comptesse 250 zijn, die 2.5 meter lang is. een afleveringsgewicht heeft van 290 kilo en slechts 2450 gulden kost. Dezelfde firma toont in één adem ook de Imperator 800, met een prijs van 35.000 gulden de kost baarste toercaravan van de tentoonstelling. Een efficiën te noviteit tenslotte is het keukenmodel met gesloten Een hulpmotor op het wagen. Zo kan met trek ken op voor auto's on begaanbare wegen en toch verzekerd zijn van onderdak. verbrandingskamer, waar mee hel oaravaninterieur zo wel verwarmd ais geventi leerd kan worden. Iets voor mensen, die onder de heet ste of koudste weersomstan digheden toch plezier van hun bu-tenhuLS op wielen willen hebben. AMSTERDAM De afgelopen jaren is gebleken, dat het landelijke net van speciale caravan-service bedrijven van de Nederlandse Vereniging van Onder nemers in liet Carrosseriehedrijf, afgekort FOCWA, In een behoefte voorziet. Steeds meer van de ruim 100.000 caravangebruiker- wenden zich tot een ran de ongeveer 90 vestigingen van de FOCWA voor het herstel en het periodiek onderhoud van hun wagen. Deze service is niet aan een bepaald merk of fabrikaat gebonden en is bedoeld voor elke caravanbezitter De behoefte aan snelle en vakkundige hulp laat zich vooral tijdens het vakantieseizoen geLden. maar ook in voor- en najaar hebben de servicebedrijven voldoende werk. Het betreft het herstel van aan- rijdimgsschade en het verhelpen* van diverse manke menten, zoals schade aan de koppeling, diisselbreuk, afgelopen wielen, vastgelopen remmen en kapotte verlichting. Voor en na het seizoen wordt meer en meer aandacht besteed aan het onderhoud alsmede aan het veranderen van de inrichting van de nieuwe of gebruikte caravan. De FOCWA-servieebedrijven moeten aan bepaalde technische eisen voldoen willen zij op de lijst worden vermeld. De Lijst is opgesteld in overleg met de nationale organisatie van carrosserierepaaateurs in West-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Denemar ken en andere Europese landen. Zodoende ontstaat er een internationaal net van servicebedrijven itn West-Europa, die voor het publiek hei*kenbaar zijn aan een groen gevelschild met het opschrift „Caravan-Service Trekken met de cara van een beid dat ver drongen wordt door de stawagen. vanslemming bij andere weggebruikers wilt kweken Koester in Frankrijk diep ontzag voor de getrokken streep midden op de weg. Zelfs het raken met de banden kan u al duur komen te staan. Op kampeerterreinen zijn toiletgebouwen centra van druk cn luidruchtig verkeer (slaande wc-deuren). Zoekt u rust. ga daar dan niet in de buurt staan. Graaf nooit putten in het terrein. Nimmer met de steunpoten een links-recht» niveauverschil opheffen. Gebruik daarvoor een stel plankjes waar het te lage wiel behoedzaam opgetrokken wordt. Een lekke band aan de caravan (komt lelden voor) wordt het makkelijkst verholpen met een reservebinnenband, du- weinig ruimte inneemt. Krik nooit een losse caravan op. maar laat de auto aan gekoppeld. Eenmaal omhoog, de as ondersteunen met stenen of blokken, de poten uitdraaien en de handrem aan trekken. Daarna mag de caravan eventueel van de 'auto worden losgemaakt. Laat de auto vroegtijdig een vakantie- beurt geven en let vooral terdege op een feilloos functio nerend koelsysteem. De nieuwe ..Stately Harrier" van Europ Caravan Center: een compacte dubbelcaravan met een oppervlakte van 33.5 m2. Indeling: woonkamer, 2 slaapkamers, keuken en badkamer. Compleet met vloerbedekking, bankst el, gasverwarming, gasfornuis met grill, ligbad en 2 tweepersoonsbedden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7