NOG DIT JAAR NIEUW BESTUUR UNIVERSITEIT Moord Zwarte Jan nog groot mysterie Werk in Belgische mijnen deels hervat Kunstmaan observeert elanclkoe Voorontwerp wet ingediend Riet S. berust in vonnis NKV studeert op federatie van alle drie vakcentrales Flinke order voor RDM Nog verlies bij Ibelings Bij levensmiddelen sneller concentreren ill DINSDAG 17 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT WASHINGTON (DPA-AFP) De me teorologische kunstmaan „Nimbus 3" begint donderdag of vrijdag met een „elandjacht". Op ongeveer 1150 kilome ter hoogte boven de bergen van Wyoming zal de kunstmaan het spoor volgen van „Monique", een 250 kilo zware eland- Deze zal worden beschoten met een pijl met verdovingsmiddel, waardoor 't dier enige tijd bewusteloos is. Als het weer wakker wordt draagt het een rode kraag van aluminium, waarin zich de electronische uitrusting bevindt die met de „Nimbus 3" in contact zal staan. De kunstmaan komt per dag tweemaal over de terreinen waar de eland zich be vindt. De zender aan haar hals zal door seinen wat haar positie is, de luchttempe ratuur, de lichtintensiteit, en de huid- temperatuur van het dier. De natuuron derzoekers willen, aan de hand van de ge gevens maatregelennemen om de wild stand te beschermen. MUENCHEN Geen betogingen bij bezoek van Abba Eban MUENCHEN (DPA) De demon straties die deze week tegen het bezoek van de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban. aan München zouden worden gehouden zijn door de studentenraad afgezegd. Een woordvoerder van de studenten verklaarde dat een demonstratie in de ze „emotioneel geladen sfeer" geen zin zou hebben. De studentenraad zal alle Arabieren die aan de universiteit van München studeren, verzoeken zich van demonstraties te onthouden. De Westduitse politie is met haar on derzoek naar de brand in het joodse be jaardentehuis in München nog geen stap verder gekomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de brand geraffineerd en helemaal niet haastig is aangestoken. De Beierse partij heeft maandag om weder invoering van de doodstraf voor derge lijke misdrijven gepleit. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, en zijn echtgenote zijn gisteren de gast geweest van koningin Juliana. Dat gebeurde in Huis ten Bosch te Den Haag, waar de befaamde schilde ringen en kunstzinnig bewerkte pla fonds de aandacht wisten te boeien. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De Schijndelse gif mengster Riet S. (46) zal berusten in haar vonnis. Haar raadsman, mr. R. van der Putt, heeft' laten weten dat zij niet in hoger beroep zal gaan na het vonnis van de rechtbank in Den Bosch. Riet is drie weken geleden veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De officier van justitie, mv. J. Booster, had acht jaar en terbeschik kingstelling geëist. Dader gezocht in dorp zelf (Van een onzer verslaggevers) MEERS-ELSLOO De lafhartige roofmoord op de 86-jarige jan Martens in Meers-Elsloo is ook gisteren een even groot mysterie gebleven als zondag toen hij ontdekt werd. Majoor W. Schaafsma van de districtsrecherche der rijkspoli tie, die het onderzoek in het kerkdorp leidt, verklaarde gisteravond, dat het zogenaamde buurtonderzoek in de ko mende dagen uitgebreid wordt tot het hele kerkdorp. Meers telt ongeveer 1200 inwoners. Leden van de technische recherche uit Roermond hebben de woning van „Zwarte Jan" aan de Grotestraat gis teren de hele dag aan een minutieus on derzoek onderworpen, maar met bijzon der weinig succes. Volgens majoor W. Schaafsma werd in de woning van het slachtoffer geen geld van betekenis aan getroffen. Evenmin werden spaarbank boekjes in de woning aangetroffen. Hier mee komt de vermeende rijkdom van het slachtoffer op losse schroeven te staan, hoewel het niet uitgesloten is, dat de daders het in huis aanwezige geld hebben meegenomen. Het buurtonderzoek, dat ook gisteren weer intensief is verricht, heeft weinig nieuwe gezichtspunten naar voren ge bracht. Nog steeds staat niet definitief vast, wanneer Jan Martens voor de laatste keer is gesignaleerd. Uitsluit sel hierover kan pas worden verkregen als heel Meers aan de tand is gevoeld. Uit de nauwgezetheid, waarmee de di recte omgeving van het slachtoffer wordt uitgekamd, kan men afleiden dat de politie de dader in eerste insta- e in het dorp zelf zoekt. Uit onze inli.n- tingen is inmiddels wel komen vast te staan, dat Jan Martens het geen prettig idee vond om alleen in het enigszins bouwvallige boerenhuis te blijven wo nen. Enige tijd geleden namelijk verzocht hij een neef, die bouwkundige is, de mogelijkheid eens te bekijken of zijn huis niet te splitsen was in twee wonin gen, zodat hij huurders kon nemen om niet meer alleen te zijn. Het stoffelijk overschot zal morgen worden begraven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa (O. en VV.) wil een universitaire bestuurshervorming tot stand brengen waarbij de universiteitsraad/hogeschoolraad het hoogste bestuursorgaan wordt en het dagelijks bestuur in handen komt van een „college van bestuur", dat ver antwoording verschuldigd is aan 'de universiteitsraad en aan de minister van O. en W. of Landbouw (Wage- ningen). De nu bestaande colleges van curatoren en de senaten zullen moeten verdwijnen. In deze zin is door minister Veringa gisteren een voorontwerp van wet gepubliceerd, dat op 1 september a.s. in werking zou moeten treden en zou moeten gelden tot 31 augustus 1976. Minister Veringa heeft een aantal organen gevraagd op zeer korte termijn advies te geven over het voorontwerp dat aan sluit bij de eerder gepubliceerde nota-Veringa inzake de universitaire bestuurshervorming. Op een aantal punten zijn er ook afwijkingen, voortvloeiend, uit het. met het parlement over de nota gehouden overleg. Kernelementen Volgens minister Veringa vormen democratisering en doel matigheid van bestuur de kernelementen van zijn vooront werp. Enerzijds wil hij in beginsel alle leden van de univer sitaire gemeenschap een aandeel in de beleidsbepaling laten geven, anderzijds moet de bestuurscontlnuïteit en de deskundigheid van de bestuuiders bij de instelling en haar (de faculteiten etc.) gewaarborgd zijn. De minister meent dat zijn voorstel een flexibel geheel vormt waar binnen vele variatiemogelijkheden toegepast kunnen worden. Het beperkt zich tot die hoofdzaken die landelijk door de wetgever regeling behoeven. De vrijheid van de autonome universiteiten en hogescholen om hun eigen huishouding en de organisatie van onderwijs en onderzoek zelf te regelen is volgens de minister een dei- voornaamste uitgangspunten en wordt zoveel mogelijk ge ëerbiedigd. Dit geldt voor de bijzondere instituten nog sterker dan voor de openbare. Wel is de wettelijke regeling geheel van toepassing ter zake de erkenning en bekostiging van de bijzondere instellingen. Universiteitsraad De universiteitsraad die als hoogste bestuursorgaan woi'dt gedacht zal maximaal uit zestig personen mogen bestaan die voor tenminste twee jaar worden gekozen of benoemd. Voor studenten geldt minimaal een jaar. De raad bestaat voor maximaal vijfzesde deel Uit leden van de universitiaire gemeenschap, die is opgebouwd uit drie geledingen: 1. de hoogleraren, lectoren en de wetenschappelijke medewei kers in vaste dienst: 2. de studenten; 3. het niet-wetenschappelijk personeel. De verdeling van het genoemde vijfzesde deel van de raad is: a. tenminste eenderde deel wetenschappelijk korps; b. ten hoogste eenderde ^eel studenten; c. ten hoogste eenderde deel niet-wetenschapprlijk personeel. Het overige eenzesde deel van de universiteitsraad wordt bij de rijksinstellingen op aanbeveling van de raad benoemd door de minister van O. en W. Bij bijzondere instellingen worden deze overige leden benoemd door het verenigings- of stichtingsbestuur. De universiteitsraad kiest zelf zijn voorzitter en vergadert, in het algemeen, openbaar. De taak van de raad bestaat onder meer in het vaststellen van de begioting en van een bestuursreglement dat in grote lijnen de gehele organisatie van de universitaire huishouding regelt. Dit reglement moet dan weer worden goedgekeurd door de minister of bij bijzondere instellingen door het bestuur. De minister moet ook de begroting goedkeuren. De universiteitsraad heeft vooifs tot taak het opstellen van een financieel schema en van een ontwikkelingsplan en het aangeven van de richtlijnen voor de organisatie en coördi natie van het onderwijs en de wetenschapsbeoefening. Bestuurscollege Het voorgestelde college van (dagelijks) bestuur zou moeten bestaan uit drie of vijf man. De universiteitsraad kiest een tot twee leden uit het wetenschappelijk korps in vaste dienst, die voor tenminste twee jaar zitting hebben. Voorts benoemt de Kroon, dan wel het stichtingsbestuur, na overleg' met de universiteitsraad een tot twee leden, voor wie de Kroon de benoemingstermijn bepaalt. Tenslotte maakt de rector- magnificus deel uit van het college. De voorzitter ervan wordt uit de leden benoemd door de Kroon of door het verenigings/stichtingsbestuur. De voorzitter van de universiteitsraad heeft het recht de vergaderingen van het bestuurscollege bij te wonen. Tot de taak van het bestuurscollege behoort onder meer het voor bereiden, bekendmaken en uitvoeren van de besluiten der universiteitsraad, het financieel beheer, het benoemen cn ontslaan van personeel, het voeren van correspondentie namens de univei'siteit en „het houden van een voortdurend toezicht op al wat de universiteit aangaat". Voorts kent het voorontwerp taken en bevoegdheden toe aan faculteitsraden, vakgroepen, werkgroepen, instituten en het college van decanen. De academische raad blijft als advieslichaam bestaan. Voor de benoeming van hoogleraren en lectoren in de faculteit geldt, dat de faculteitsraden advies uitbrengen aan het col lege van bestuur, dat over de benoeming een gemotiveerde aanbeveling met bij voorkeur tenminste twee namen moet doen aan de minister of het verenigings/stichtingsbestuur. Definitieve benoeming geschiedt door de Kroon of laatstge noemd bestuur. Experimenteerartikel De minister kan een universiteit machtigen om bij wijze van proef voor een bepaalde periode af te wijken van de nu voorgestelde bestuursorganisatie, uitgezonderd de regeling van het topbestuur. Verder' kan alleen worden afgeweken voorzover de strekking van de wet niet wordt aangetast. Een in te stellen commissie bestuurshervorming, benoemd door de minister, kan de vergaderingen van alle bestuursorganen der universiteiten bezoeken en brengt tenminste eenmaal per jaar aan de minister rapport uit over de werking van de r .vet. De Rotterdamse Maasboulevard deed gisteren zijn naam meer dan eer aan, toen hij over een lengte van ongeveer tweehonderd meter onder een laag water van een halve tot een hele meter kwam te staan. Bij opgespoten terrein in Kralingen ontstond een dijkbreuk, die oorzaak van de overstroming was. De overstroomde snelweg (zie foto) was uiteraard taboe voor hét verkeer. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdam se Droogdok Maatschappij N.V., die deel uitmaakt van de Rijn-Scheldegroep, heeft van de Britse Cunard Line opdracht ge kregen voor het uitvoeren van een om vangrijk reparatiekarwei aan het passa giersschip ss Carmania. Het 21.370 brt metende lijnschip zal voor deze werk zaam heden van 22 april tot. 24 mei bij de R.D.M. verblijven. In die periode zal zowel het exterieur als het. interieur van de Carmania onder handen worden ge- DEN HAAG (ANP) De situatie in het nieuwe boekjaar (1969/'70) is voor N.V. Verenigde Nederlandse Kleermake rijen gebr. Ibelings N.V. nog steeds ver liesgevend, zegt het jaarverslag. De om zetten in de maatzaken zijn belangrijk achteruit gegaan terwijl deze in de.uni- formsector hoger zijn dan vorig jaar. De verlies- en winstrekening over 1968/'69 sluit na afschrijvingen met een verlies van 418.886. Voorgesteld wordt dit verlies af te boeken op de reserve en het restant over te brengen naar nieuwe rekening. Het dividend wordt wederom gepasseerd. Voor het laatst werd 5 dividend betaald over 2266/'67. Gezinnen van stakers in moeilijkheden (Vad ZWARTBERG In de Belgisch-Lim burgse mijnen werd gisteren voor een deel gewerkt. In Beringen was de werk hervatting volledig evenals in Houtha len. In de mijnen van Zolder," Eisden en Waterschei werd het werk voor hel groot ste deel hervat. Een deel van de och tendploegen ging in deze mijnen on dergronds in staking en weigerde 's mid dags naar boven te komen. werd direct touw gezet sel te permanent stakingscomité •en bevoorradingsdienst op i de 520 mannen van voed- n. De directie stemde toe •dewerking Ie verlenen. Inmid- echter ook reeds een beroep gedaan op het Belgische Rode Kruis dat na de toezegging van de directie echter niet in actie behoefde te komen. In de mijnen van Zolder, en Eisden bleven er respectievelijk tachtig en vijftig stakers van de ochtendploeg beneden. Zij worden bevoorraad door de nieuwe ploegen. Bij verschillende mijnzetels arresteerde de j rijkswacht een aantal studenten en leden van de socialistische jonge wacht, die de stakers van de ochtend- en middag-1 ploegen aanmoedigden ondergronds een 1 sit-downslaking te beginnen. De arrestatie van de studenten, waar- onder de zoon van de stakingsleider! Gerard Siegers, had tot gevolg dat de t°uw hulpdienst voor de mijnwerkersgezinnen die zich belast met het inzamelen en verdelen van levensmiddelen werd ont hoofd. De arrestaties hadden ook tot ge volg, dat hals over kop een nieuwe dienst moest worden gevormd voor de bevoorrading van de ondergronds geble ven stakers. De materiële hulp aan de mijnwer kersgezinnen blijft ver beneden het nood zakelijke. Niettegenstaande de collecte en de voedselinzamelingen krijgen per manent comité, gesteund door het co mité mijnwerkersmacht niet voldoende bij elkaar om de steeds groeiende hon- der in de mijnwerkersgezinnen te stil len. „De uithongeringspolitiek enhet lam leggen van ons distributieapparaat zijn de middelen waarmee Brussel onze slaking wil breken", verzuchtte gisteren stakingsleider G. Siegers. Hijzelf meld de zich gisteren eveneens op de mijn van Winterslag, waar hij in dienst is. Hij kreeg te horen van de directie dat men het erg op prijs stelde als hij zou wegblijven. „Zijn afwefzigheid zou niet worden beschouwd als onwil om te wpr- Er heerst in de gezinnen van d^ sta kende mijnwerkers ook een groot ge brek aan kolen, er is geen geld om deze te kopen. De financiële situatie van de gezinnen is nijpend. Zelfs wanneer nu het werk wordt hervat, zal het nog tot 10 maart duren alvorens de eerste uit betaling plaats heeft. De eerstkomende betaaldag zou 25 februari zijn. Aangezien er meer dan een maand niet werd ge werkt zal dan evenwel niet worden uit betaald. Het algemeen christelijk vak verbond heeft bekend gemaakt dat van donderdag af geen stakingsgeld meer zal worden uitbetaald-. Brand flatgebouw: vijftien doden BROCKTON (Reuter) Bij een brand een vier verdiepingen tellend flatge- Brockton in de Amerikaanse staat Massachusetts 'zijn vanochtend waar schijnlijk vijftien mensen omgekomen. Tot nog toe zijn de stoffelijke resten van twee slachtoffers gevonden. Er woon den meer dan -150 mensen. Een brand weerwagen die voor het eerst werd ge bruikt en die 40.000 dollar had gekost werd onder een instortende muur bedol ven. Tientallen mensen werden door de brandweer gered, sommigen sprongen UTRECHT (ANP) Het bestuur van het NKV heeft zich in de gisteren ge houden vergadering positief opgesteld te genover een voorstel om in het kader van de samenwerking tussen de Neder landse vakcentrales te streven naar een federatie van NVV, NKV en CNV. Het verbondsbestuur besloot de concretise ring van de federatieve samenwerking nader in studie te nemen. Zoals bekend nam de katholieke bouw- arbeidersbond St. Joseph in de NKV- kring het initiatief tot een nauwere sa menwerking tussen de drie vakcentra les. St. Joseph besloot vorig jaar reeds tot aansluiting bij de beroepscentrale van het internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen, waarbij ook de NVV-bouwarbeidersbond is aangesloten De NKV-bond eindigde meteen het lid maatschap van het wereldverbond van de arbeid, waarbij de CNV- en NKV-or- ganisaties zijn aangesloten. Het meest verstrekkende voorstel binnen het NKV was ook afkomstig van St. Joseph, doch uit een mededeling van het NKV blijkt dat de concretisering van de samenwer king eerst nader in studie zal worden ge nomen. Het besluit in het NKV-verbonds- bestuur werd unaniem genomen. De voorzitters van het. NVV en het CNV, de heren A. IJ. Kloos en J. Lanser, heb ben zich- positief uitgelaten over het NKV-initiatief, maar wensen vooralsnog af te wachten welke inhoud het NKV aan de federatiegedachte wil geven. „Ik ben blij met elke beslissing, die voert in de richting van een verdergaan de samenwerking tussen de drie vak centrales", verklaarde desgevraagd NVV-vooi-zilter Kloos. Een federatie acht hij een winstpunt, hoewel hij voorstan der blijft van een ongedeelde vakbewe ging. Het huidige overlegorgaan van de drie vakcentrales kan wéinig belangrij ke beslissingen nemen. Een federatie betekent een vrij hechte juridische struc tuur, maar het is nu alleen nog maar de vraag welke beslissingen het NKV aan de federatie wil overlaten. De heer Kloos is van oordeel, dat de aantrekkingskracht van de vakbeweging in ieder geval met een federatieve vorm zal worden ver groot. „De moderne mensen nemen geen genoegen meer met de huidige verde ling in de vakbeweging", oordeelde de heer Kloos, die benieuwd is naar de ter zake doende voorstellen van het NKV. CNV-voorzitter Lanser neemt vooralsnog ook een afwachtende houding aan. Vol gens de heer Lanser heeft het CNC zich reeds bereid verklaard mee te denken over andere vormen van organisatie. Voorwaarde daarbij is handhaving van de eigen identiteit. NIGERIA Missionarissen ondanks boete in gevangenis LAGOS (KNP) De bisschop van Owerri, mgr. J. Whelan is zaterdag' met 28 priesters en zusters in de gevan genis van Port Hareourt ingesloten. De missionarissen, die bijna allen van Ier se afkomst zijn, werden donderdag we gens illegaal binnenkomen in Nigeria tot 34 maanden hechtenis of 100 Nigeriaan- se ponden boete veroordeeld. Hoewel zij de boete hebben betaald, zijn de missio narissen toch gevangen gezet. Men ver wacht dat zij een dezer dagen het lot van hun 32 voorgangers zullen moeten volgen en uit Nigeria uitgewezen zullen worden. In Frankfurt werd deze originele, afwasbare regenkleding gepresen teerd. De set is zowel modieus als m elk opzicht „btj". Op de speelgoedtentoonstelling te Neurenberg is een muzleks'chrijf- machine te zien, die met een toetsen- Minister ziet binnen EEG goede toekomst UTRECHT (ANP) Uitbreiding van de El.E.G. zal de Nederlandse levens middelenindustrie, naar het oordeel van minister ir. P. L. Lardinois van Land bouw, een sterke nieuwe implus geven- De ligging van ons land. midden in hpt vergrote afzetgebied is uniek en ideaal. De ondernemers zullen zich tijdig op de toekomstige ontwikkelingen moeten in stellen en hun bedrijfsomvang kritisch hioeten bekijken, aldus de minigter, die de indruk had, dat te lang wordt ge wacht met concentraties. Hij waarschuw de, dat buitenstaanders en met name de Amerikanen het meest gaan profi teren van onze gunstige ligging. De minister zei dit bij de opening van de zeventiende internationale levensmid- delenbeurs „Roka", die 735 exposanten uit binnen- en buitenland telt. Hij wees erop, dat de levensmiddelenindustrie de grootste industrie van Nederland is met dertig procent van de totale industriële omzet en 200-000 werknemers. Binnen afzienbare tijd zullen allerlei secundaire handelsbelemmeringen ver dwijnen. In feite, zei de minister, zijn de onderhandelingen over aansluiting van Groot-Brittannië en de Scandina vische landen bij de gemeenschappelijke markt al begonnen. Er zal naar worden gestreefd de wetgeving aan te passen bij de dynamische ontwikkelingen in de levensmiddelensector, bijvoorbeeld door opheffing van de districtsindeling voor keurlonen, die een hindernis bij de vlees industrie vormt. Een interessant onderdeel van de beurs is te vinden in de collectieve stand van de Verenigde Staten. Daarin is een be langrijke plaats Ingeruimd voor „maan- voedsel", dat in de toekomst wellicht ook dagelijkse kost wordt voor niet- astronauten: kipsandwiches van 2,5 cm in het vierkant en 1 cm dik, cornflakes, aardbeien en groente, speciaal bereid voor maanreizlgers In het Gemeentemuseum te Den Haag wordt woensdagavond 18 februari om 20.15 uur een voordracht gehouden in het kader van de expositie Fotoportret. Drs. J. Locher zal spreken over dq portretten van Churchill en Lincoln. Na de pauze spreekt drs. C. Broos over de ontwikkeling van het fotoportret. Dit alles in de aula.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5