FRACTIE VAN P.V.D.A. MOET GEHALVEERD Defensiepolitiek omstreden punt op AR-conferentie Michaëllegioen wil samengaan „verzet MIJN ARTIKEL TOT FIGARO" GERICHT George Blake laat van zich horen Democratisch- Socialisten 70: PvdA komt in vernieling Schreiber: veldtocht tegen familiebedrijf Géén aanval op Nederlands episcopaat HOI overdag gesloten MAANDAG 16 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT (Van onze partem DEN HAAG ..Als het goed is, moe- n wy volgend Jaar de Tweede-Kamcr- ractie van de P.v-d.A. tot eenderde of de elft terugbrengen. Wy moeten in ieder eval met tenminste zes man in de Twee- Kamer komen, willen w(j iets zinnigs unnen doen. Maar dat aantal zal geen nkel probleem vormen. Dat halen wy onder veel moeite, daar heb ik volledig ertrouwen in". Dat verklaart de heer A- Stuyvenbcrg, wethouder in Eindho- cn. Hy is onlangs uit de P.v.d.A. getre- werpt zich nu op als promotor t nieuwe socialistische party, die nder de naam „Democratisch-Socialis- '70" volgend jaar aan de Tweede- iamerverkiezingen zal deelnemen. In de komende weken zullen bespre- ingen worden gevoerd om tot de op- ichting van deze nieuwe partij te ko- Zaterdag heeft hierover in Amster- een oriënterend gesprek plaats MOSKOU (AP) De spion van Ne- erlandse afkomst George Plak?, ciie in 66 uit de Londense Wormswood Scrubbs- evangenis ontvluchtte waar hij een traf van 42 jaar uitzat wegens spio- age voor de Sovjet-Unie, heeft in 'n in- erview met het Russische regerings- lad Iswestia verklaard dat hij spion is eworden om te helpen oorlogen te be- indigen. De 47-jarige Blake zou sinds ijn ontsnapping heimelijk in Moskou i-onen. Het is de 1ste maal sinds zijn iroces in 1961 dat van hem wordt verno nen. ,Ik ben gelukkig dat mijn activi- eiten tegen de imperialistische aggres- ie en subversie 'n kleine bijdrage zijn ;eweest aan de strijd voor vrede en 'n tetere toekomst voor de mensheid", al ius Blake. izettf t lus- Ratten vallen van honger katten aan PALERMO (Rtr) De officiële rat- nvangers van Palermo hebben aan de [emeenteraad meegedeeld, dat er in de dan twee miljoen ratten zijn, n voedsel te komen al zijn vergegaan tot het aanvallen van kat- en. De voedselbehoefte van de ratten- olonie wordt op 200.000 ton per jaer gehad, waarbij onder meer uitgetreden P.v.d.A.-leden uit Eindhoven, Leiden en Gorkum aanwezig waren- Onder de 70 aanwezigen bevonden zich ook mensen, die nu nog lid van de P.v.d.A. zijn, maar overwegen het lidmaatschap op te zeg- Uit vele plaatsen hebben de uitgetre den P.v.d A.-mensen positieve reacties ontvangen. In de komende weken zullen zij in den lande verder onderzoeken of voldoende sympathisanten voor een nieu we socialistische partij te vinden zijn. Er bestaat volgens hen geen enkele twijfel, dat spoedig een definitief besluit over de oprichting van democratisch-socialisten '70 zal volgen. „Het ziet er helemaal naar uit, dat die partij er gauw komt", aldus de heer Van Stuijvenberg. Er wordt thans volop aan gewerkt, de oprichting is onvermijdelijk. Blijkens de vele reacties uit het land is het vertrouwen in de levensvatbaarheid van een nieuwe socialistische partij vol op aanwezig. De nieuwe partij krijgt de volle steun van het huidige partijbestuur van de P.v.d.A.. dal met zijn nieuw- linksallures steeds meer mensen uit de partij drijft, aldus de heer Van Stuijven berg. „Ik ben er van overtuigd, dat de P.v.d.A. onder dit partijbestuur steeds mer in de vernieling komt. Alle mensen die gehoopt hadden op een brede volks partij zijn bedrogen uitgekomen Dit is de partij niet meer. waarvoor wij aan vankelijk hadden getekend". MUENCHEN Geen spoor van brandstichters bejaardentehuis (Va n i-respondent) BONN De Westduitse autoriteiten en de politie nemen de brand in een be jaardentehuis voor joden in München uiterst serieus. Ze nemen aan, dat het opzettelijke brandstichting is geweest. Zeven mensen kwamen in de vlammen Genscher. de minister van Binnenlandse Zaken, is onmiddellijk naar München ver trokken om een persoonlijk onderzoek in te stellen. Israëlische bronnen in Bonn zijn volledig tevreden over het feit, dat de Duitsers al het mogelijke doen om de schuldigen te vinden. Welingelichte krin gen gaan er echter niet zonder meer van uit, dat dit het werk is geweest van Ara bische terroristen. De publieke opinie doet dat wel vooral vanwege de aanval van de Arabische guerrilla's met bommen in München vorige week. Welingelichte bronnen zeggen, dat ook linkse of rechtse extremisten aan het werk geweest kunnen zijn of individuen zonder politieke overtuiging. Er bestaat in zeer geringe mate nog anti-semitisme in I extreem-rechtse groeperingen in Duits-1 Akkoord over positie tweetalig Brussel BRUSSEL (ANP) De Belgische re gering heeft gisteravond een volledig ak koord bereikt over de nog openstaande problemen in de verhouding tussen Vlaanderen en Wallonië. Deze vraag stukken betroffen in hoofdzaak de po sitie van het tweetalige Brussel en het waarborgen van de rechten van de min derheid. Het akkoord kwam tot stand nadat het kabinet voor de tweede maal in het weekeinde langdurig bijeen was geweest. Premier Eyskens wilde na afloop van de vergadering die acht uur had ge duurd. geen bijzonderheden bekend ma ken. Hij zei dat eerst het parlement moet worden ingelicht. Franse Radicalen herboren Verzet van Félix Gaillard PARIJS Wonderlijk genoeg is er in hetecongres van de Franse radicale (libe rale) partij ih Salie Wagram te Parijs maar één man opgestaan om tegen het nieuwe program van de algemene secre taris Jean Jacques Schreiber te stemmen. Oppositie was er genoeg, maar in de stampvolüe zaal, waar anders grote boks wedstrijden worden gehouden, was ieder een zo verschrikkelijk blij met de weder opstanding van de oude doodgewaande li berale partij, dat bij de stemming giste ren alle opposanten zwegen. Het meest gewaagde programmapunt van Schreiber was, dat hij een eind wil maken aan het oude familiebedrijf in Frankrijk. In zulk een bedrijf mag het geen wet van Perzen en Meden zijn. dat onveranderd de zoon de vader opvolgt Best mogelijk dat de vader een knap zakenman is, maar van de zoon behoeft dit niet onvoorwaardelijk te worden aan genomen. Ook niet van de kleinzoon. Der halve wil Schrieber, dat de kleinzoon, zoveel successierechten moet betalen (95 procent), dat hij van zijn bedrijf een Nog dit jaar uitzending via radio en tv? UTRECHT (KNP) De sesretaris var het drieduizend leden tellende Michael- legioen, de heer L. Knuvelder heeft tij dens een zaterdag te Utrecht gehouden vergadering opgeroepen, om (gisteren) tij dens het voorlezen van de bisschoppelijke I vastenbrief de kerk uit te lopen of anders I pas na het voorlezen de kerk binnen te j komen, dan wel in het geheel niet naar I de kerk te gaan. Onder deze brief immers zouden vol- gens de heer Knuvelder Che Quevarra, I Camilo Torres. Dorothee Soelle. de Maag denhuisbezetters en de Damslapers zon- der meer hun handtekening kunnen zet ten. „Met de modernisten is geen dialoog mogelijk", riep hij uit en stelde, dat de bisschoppen, dr. Hans Goddijn en prof. Haarsma chantage niet schuwen. Er wordt naar samenwerking tussen de „verzetsbewegingen" in Nederland ge- zou door Rome nieuw .te benoemen bis schoppen met applaus begroeten, alhoe wel hij niet geloofde dat zulks gebeuren Tevoren had dr. P. Wareman. docent in de faculteit der letteren en wijsbegeer te aan de universiteit te Amsterdam het woord gevoerd en geconstateerd dat het „Gaat en onderwijst" in Nederland ver vangen was door „Gaat en vraagt ieder een naar zijn mening over het Rijk dei- Hemelen". De z.g. herinterpretatie van het geloof was synoniem voor ketterij. Veel van de huidige priesters zijn voor gangers in het ongeloof. De Kerk ver wereldlijkt en het irriteert, dat de voor vechters van de nieuwe interpretatie de Kerk niet verlaten. Zijn stellingen wer den herhaaldelijk door applaus van de driehonderd deelnemers aan de bijeen komst onderbroken. Verdeeldheid Een andere rede op deze bijeenkomst was van pater dr. Van Dijk S.C.J., die de pijnlijke verdeeldheid van de Kerk crisis beschreef. Hij bestreed de ambs- opvatting en kerkvisie van het pastoraal concilie en betuigde zijn symphatie met de paus. Hij zag de desacralisering van het priesterambt somber in en vond het communiqué van de bisschoppen over het celibaat bevreemdend en onaanvaard baar. De naar zijn schatting tweeduizend priesters, die met geloofsmoeüijkheden kampen, diendien volgens hem maar uit te stappen. De leden van Miichaellegioen werden opgeroepen lid te worden van Radio Michael Legioen, een onderdeel van de stichting „Ned. radio en televisie" die begin 1969 is opgericht, teneinde „de etherdictatuur te doorbreken en de weg vrij te maken voor goede katholieke programma's... De voorzitter van het legioen, de heer B. W. Willemse zei nog. dat waarschijnlijk nog dit jaar met de uitzendingen kan worden begonnen. Reactie kard. Daniclou: Duitse politiemannen proberen, met behulp van een helikopter, een menigte van honderden betogers in bedwang te houden tijdens het congres van de ultra-rechtse NPD In Wertheim. Partijvoorzitter: AR behoudt zelfstandigheid DEN HAAG (KNP) In antwoord op 'en protestschrijven van 41 Nederlandse '•zuïeten onder wie de professoren P. Sc hoonenberg. P Smulders en H. lenckens heeft kardinaal Daniêlou S.J. ntwoord, dat hij met zijn artikel van Abe: '9 januari in „La Croix" geenszins de :el Nederlandse bisschoppen heeft willen allen. Dit artikel, zonder bronver melding overgenomen door de Osser- tore Romano van 31 januari, werd in Nederland algemeen gezien als een recht streekse aanval op het Nederlands epis copaat. In zijn antwoord aan de Nederlandse priesters, gedateerd op 10 februari, schrijft kardinaal Daniélau: „Uw brief geeft mij de gelegenheid met klem te protesteren tegen de verkeerde uitleg in de Nederlandse pers van mijn artikel in „La Croix". Dit artikel was geenszins een aanval tegen de Nederlandse bis schoppen en de Nederlandse Kerkpro vincie, maar een antwoord op een artikel in dagblad „Le Figaro", dat in Frankrijk een campagne inluidde tegen het pries tercelibaat. De paragrafen over de leu gens inzake de historische en sociologi sche kant van de celibaatsvraag. sloegen slechts op dit artikel, dat van onjuiste statistieken gebruik maakte. Door te veronderstellen dat ik het Nederlandse episcopaat zou verdenken van „haat tegen het gezag van Rome", wordt mij een verachtelijke houding toe geschreven, terwijl ik in feite de grootste waarachtelijke houding heb voor het Nederlandse episcopaat, wiens trouw aan de tteilige Stoel mij bekend is. Het is meer dan duidelijk dat deze zin geen betrekking kan hebben op uw bisschop pen. Ik betreur het dan ook bijzonder dat deze veronderstelling toch is gemaakt. Ik hoop van ganser harte dat dit zeer betreurenswaardig misverstand wordt opgelost. Ik heb de grootste genegenheid voor de Kerk van Nederland, voor haar bisschoppen en mijn medebx-oedres van de Sociëteit van Jezus. Met u bid ik dat de huidige moeilijke problemen gunstig wor den opgelost en dat de broederlijke op roep van paus Paulus VI in zijn brief aan kardinaal Villot worde gehoord. Dat zal een immense weldaad zijn voor de gehele Kerk", aldus kardinaal Daniélou. Directe aanleiding tot het protest der Je2uïeten vormde het feit, dat noch uit „La Croix", noch uit de bijna gelijktijdige publikatie in de Osservatore Romano blijkt dat het artikel tegen „Le Figaro" was gericht UTRECHT Bij de opening van de AR-conferentie over een program van actie voor de komende jaren heeft par tijvoorzitter Veerman gistermiddag toe gegeven dat de partijvernieuwing in ons land in een impasse is geraakt. Er is een verstijving van posities op meer dan één front en mede daardoor is de im passe inderdaad wel compleet. Dr. Veer man zei dit, toen hij aandacht schonk aan een recente brief van tien leden van AR en KVP, waarin hun verontrusting over de impasse in dc partijvernieuwing werd uitgesproken. Dr. Veerman zag bedenkelijke gevol gen van het star afwijzen van een even tuele samenwerking tussen politieke par tijen. De wegen tot samenwerking wor den steeds meer geblokkeerd. Hij deel de mee dat binnenkort ook met CHU en KVP gesproken zal worden over een ge zamenlijke bezinning van de principiële grondslag. Het gesprek zal verder moe ten gaan over de fundamentele vragen van christelijke politiek, waarbij lijnen voor het toekomstige beleid moeten wor den uitgestippeld. Het voorwerp, dat zich op de foto nog op de begane grond van een Utrechtse fabriek bevindt, zal bin nenkort de gevel tooien van het nieuwe gebouw van Shell Labora torium in Amsterdam. Het is een luifel van 25 meter in het vierkant. H\j is overigens niet zo zwaar als het uiterlijk wil doen geloven. Dankzij het feit, dat de luifel geheel ran kunststof is gemaakt, weegt hij „maar" 9500 kilo. Auto, boot en weer auto kwamen aan het transport te pas. Een opname van de Zuidafrikaanse hartchirurg Christiaan Barnard en zijn bruid Barbara Zöllner. Het huwelijk werd in de nacht van vrijdag op zaterdag, even na middernacht gesloten De bruid had namelijk bezwaar tegen een huwelijk op vrijdag de dertiende Von Thadden als voorzitter van NPD herkozen YVERTHEIM (DPA-AFP) De her kiezing van Adolf von Thadden als voor zitter en de aanvaarding van een besluit om de partij voortaan conservatief te noemen, vormen de voornaamste be sluiten van het vierde congres van dc uiterst rechtse NPI), dal zondag in Wertheim in de deelstaat Baden-Wiirt- lemberg werd besloten. Von Thadden kreeg als enige kandi daat voor het voorzitterschap 527 van de 612 uitgebrachte stemmen; 47 afgevaar digden stemden tegen en 38 onthielden zich van stemmen. Daartegenover werd het „manifest van Wertheim 70" slechts met 276 tegen 238 stemmen aanvaard. Daarin wordt „totalitair denken en elke vorm van dictatuur" afgewezen. Ge steld wordt dat de staat krachtige maat regelen moet nemen om ..de rode infan terie" te bestrijden. Met traangas en een laagvliegende he likopter moest de Westduitse politie in Wertheim optreden tegen 500 demon stranten. die protesteerden bij het ge bouw waar de NPD het partijcongres -Af! r naamloze vennootschap moet maken. En mocht dan blijken, dat hij toch een goed i zakenman is. kan hij directeur van de I nieuwe vennootschap worden. De klein zoon komt dus allerminst als een arme sloeber op straat te staan. Schrebier wil derhalve grote bedrijven en fusie van grote bedrijven, die het tegen buitenland se concurrenten kunnen opnemen. De grootste opposant was Felix Gail- j lard, vroeger voorzitter van de radica- i le (liberale)) partij en gewezen minis- ter van financien. „Maar nooit zal ik I mijn stem geven aan een voorstel om I familiebedrijven in handen te spelen van grote ondernemingen". Voor Gaillard was dat onteigening van de middenstand". Laat ons geen grote woorden gebruiken, zei Schreiber in zijn antwoord, „Want de familiebedrijven die ik op het oog heb, vormen maar vijf procent van de Franse Economie. Ik wil ieder amende ment op zijn verdiensten bekijken maar I het door Gaillard voorgestelde uitstel i aanvaard ik niet. Dan ga ik weg". Voor het argument van de dynamische i nieuwe partijvoorzitter zwichtten alle op- j posanten. Ook Gaillard. Bij de stemming j was haast, want s middags zou de Salie Wagram ontruimd moeten zijn voor de voorstelling van een balletgroep. Af treden van Schreiber zou een debacle zijn geworden voor de kleine D^vid, die tegen de gaullistische reus in het strijd perk wil treden. De radicale (liberale) partij zou zichzelf hebben vernietigd. Dus kwam het nieuwe program er met algemene stemmen min een glansrijk Jean Jacques Schreiber kan thans met opgestroopte mouwen aan het werk gaan. maar voor de uitvoering van zijn aan trekkelijk program zal hij kiezers en bondgenoten moeten vinden en pas de tijd zal leren of hij erin slaagt Chaban- Delmas van zijn sloej te wrikken en zelf ministerpresident of later, president van de republiek te worden. DEN HAAG Het HOT (Haags Ont moetingscentrum voor Theaterkunsten) aan de Oranjebuitensingel blijft w&y- lopig overdag gesloten, 's Avondsf het centrum alecn geopend zijn als er voor stellingen worden gegeven. Aanleiding tot deze maatregel is dat er I de laatste tijd meerdere malen moeilijk- j heden zijn geweest met luidruchtige be- I zoekers die door de politie verwijderd I moesten worden. De Haagse Comedie beraadt zich nog over wat er met het I centrum moet gebeuren. Partijvoorzitter 1 eerman vermijdt stem mine de A.R.-partij het nieest omstreden punt. Dat is in het afgelopen weekeinde gebleken tijdens een conferentie over het program van actie voor de jaren 19711975. Aan hel einde van deze open conferentie resulteerden drie standpun ten over het defensiebeleid en in het bij zonder over de Nederlandse houding te genover de NAVO. De mening van de vergadering was nog gepeild over de vraag of er gestemd moest worden om tot een meer eensluidend standpunt te komen, maar de meerderheid was tegen stemming. Partijvoorzitter Veerman noemde het wat griezelig als er met stemmen ge manipuleerd zou worden. Hij vond het helemaal niet erg dat er drie standpun ten over het defensiebeleid waren. Er zijn nog meer variaties mogelijk, we zouden de discussie kwaad doen door de standpunten te verdoezelen, aldus dr. Veerman. Een groep wil onvoorwaardelijk vast houden aan de NAVO. Een andere groep wil dat Nederland uit de NAVO treedt, zich opstel: als ongebonden natie en al le nucleaire, biologische en chemische wapens afwijst. Tussen deze twee stand punten staat een groep met een genuan ceerde houding: handhaving van het be staande machtsevenwicht, afzien van het gebruik van kernwapens, geen Europe se kernmacht. Met een voorzichtige po litiek zou aan de geleidelijke ontspanning tussen Oost en West moeten worden ge werkt. Duidelijk was wel dat een meerder heid zich uitsprak voor erkenning van Oost-Duitsland. Ook gingen stemmen op voor erkenning vpn Noord-Vietnam. Ge meend werd ook dat het buitenlands be leid democratischer moet worden, on der meer door het parlement meer greep op dit beleid te geven. Behalve aan het buitenlands beleid, was de conferentie gewijd aan bespre kingen van: het sociaal-economische be leid, het welzijnsbeleid en de bestuurlij ke vormgeving. Nieuwe prioriteiten In de 'sociaal-economische sector zul len opnieuw prioriteiten moeten worden gesteld, waarbij de milieuhygiëne ster ke nadruk moet krijgen. Omdat de fi nanciële ruimte voor de veelheid van overheidstaken beperkt is, zal moeten worden bekeken of de overheid in som mige taken kan terugtreden. Gepleit wordt voor een inkomensbe leid. Het partijbestuur zal worden ge vraagd op korte termijn een studiecom missie in te stellen om een plan voor een inkomenspolitiek op papier te zetten. Gestreefd moet worden naar een actief arbeidsmarktbeleid, waarbij speciale aandacht nodig is voor de positie van de buitenlandse arbeiders. AOW en AWW dienen geleidelijk te I worden opgetrokken tot het netto mini- j mumloon. Ook de zelfstandigen moeten onder de arbeidsongeschiktheidsver zekering komen te vallen. Het ver strekkingenpakket van de Algemene Wet bijzondere ziektekosten dient belangrijk te worden uitgebreid. Gestreefd moet worden naar een welvaartsvast pensioen voor allen. Bepleit werd een nadere studie over verschuivingen in de seksuele ethiek. On der meer werd aangedrongen op ver ruiming van de wetgeving op het gebied van de abortus en de pornografie. De conferentie sprak zich inzake de bestuurlijke vormgeving uit voor de in stelling van gewestelijke bestuursor ganen voor gebieden met een duidelijke samenhang. De bestuursorganen dienen door rechtstreekse verkiezing te wor den samengesteld. Het is de bedoeling dat op het partij convent In juni het program van actie definitief wordt vastgesteld. „De confe rentie heeft op voortreffelijke wijze bouw- j stenen voor het program aangedragen", j zei partijvoorzitter Veerman. „Zo'n pro- I gram heeft een tijdelijk karakter, want de standpunten kunnen snel veranderen. I We stellen ons bescheiden en zonder veel pretenties op", aldus dr. Veerman.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5