SteCokiócSoti/fco/itf Hevige sneeuw verrast het verkeer RIJDEN GING STAPVOETS SLIPPEND IN GLADHEID Groep Zunderman met eigen lijst Zware bewaking bij aankomst Abba Eban Bejaarde man (86) slachtoffer roofmoord Nederland vierde schaatsleest POLITIE IN DEN HAAG UITGETELD Gezellige Drukte.^r Bij Evert Castelein Vliegramp bij Dominicaanse Republiek: 102 doden PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 50015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIRECTEUR: DRS. J. H. M. BR ADER Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer. ADV. (excl. BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes ƒ2.10. KLACHTEN bezorging teL 20935 (18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart, 14.85, fr. p. poet f 17.75. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OPKLARINGEN Opklaringen, maar plaatselijk ook nog enkele sneeuwbuien en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk tussen west en noord, later uit uiteenlopende richtingen. Vannacht over wegend matige vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. MAANDAG 16 FEBRUARI 1970 61e jaargang, no. 17.979 VARA reed scheve schaats met „grap" (Van onze sportredactie) OSLO. In het Bisletsladion in Oslo is een Nederlands volksfeest gevierd. Duizenden supporters zagen de Ne derlandse schaatsers bijna alles win nen wat er te winnen viel. 's Werelds schaatsélite moest verbijsterd de kracht van Ard Schenk, Kees Ver kerk. Jan Bols en Eddy Verheyen Tienmaal stond een Nederlander op het erepodium. Dat begon op de 500 meier, waarop Ard Schenk naar het brons raasde, dal ging door op de 5000 meter waarop Bols, Veriteric en weer Schenk de medailles ver deelden, op de 1500 meter door Schenk en Verkerk flitsend snel afgelegd en dat eindigde op de 10.000 meter. Dé afstand van Jan Bols, met Verkerk (3) en Schenk (4) in zijn kielzog. Dé afstand ook van Eddy Verheyen, al verrassend sterk op de 5000 meter, die regerend wereldkampioen Dag Fornaess vernederde. Alleen de Noor Magne Thomassen slaagde erin een wig 1e drijven tussen de hechte een heid die de Nederlandse ploeg ook in het eindklassement vormde (j. Schenk; 3. Verkerk; 4. Bols). Maar de absolute topper in dit puur ..oranje" weekeinde was Ard Schenk, die voor het eerst in zijn carrière de sohaatskroon afgezet met edel metaal kon opzetten na een magis traal gereden wereldkampioenschap. En toen hij de lucht inging, op de schouders van Verkerk en Thomas sen, toen werd in het Bisletsfcadion een Nederlands volksfeest gevierd. V.A.R.A.-grap In het radioprogramma ..Dit is hel begin" werd door de VARA zaterdag middag een gefingeerde reportage uitgezonden over de eerste ritten op de 500 meter. Reporters waren daat Henk Tellin gen, Joop van Zijl en Kees Buurman. De verslaggevers vertelden dait Ard dölienk iin de eerste alt tegen Fornaess ten val kwam. Ook Kees Verkerk, die een fantastisch langzame tijd maakte, kwam op dezelfde plaats te vallen. Hier kwamen vele boze telefoontjes over. Volgens VAR A-medewerker Jan Nagel, die de eindredactie van dit radioprogramma had, bevatte deze uitzending genoeg aanwijzingen om de ervaren schaatsenthousiast duide lijk te maken, dat het hier een persi flage betrof. Veel luisteraars namen hier echter geen genoegen mee. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Plotselinge hevige sneeuwval, die zelfs onze zo Ik*trouwbare K.N.M.I. volkomen heeft verrast, heeft vannacht en vanmorgen een stevige witte greep op het verkeer gekregen. Viel het vanmorgen vroeg in het uiterste zuiden van het, land nogal mee met de gladheid, de Afsluitdijk was al heel snel ronduit slecht. In de rest van het land ondervond het verkeer zoveel hinder van gladheid en dichte sneeuwval, dat vaak stapvoets gereden moest worden. In het hele land ont stonden files van vele kilometers lengte. De gladheidbestrijding kwam al vroeg op gang, hoewel naar de mening van velen toch te laat en onvoldoende. Maar om een rijkspolitieman te citeren: „Wat is voldoende? Het is niet bij te houden". Verhoudingsgewijs heeft de gladheid en de sneeuwval van vanmorgen weinig ongelukken opgeleverd. Behalve blik schade door slippartijen, die het toch al trage verkeer soms geheel blokkeerden was om half elf vanmorgen bij de rijks- politiealarmcentrale in Driebergen nog LEIDEN IN DS '70 LEIDEN Hoewel het officiële „Ja"- woord nog enkele dagen op zich moet laten wachten, kan als vast worden aan genomen, dat de vier nit de P.v.d.A.- fractie en de partij getreden Leidse raadsleden, wethouder Sannes en de beren Fakkel, Versnel en Zunderman, een eigen ltyst aan de komende ge meenteraadsverkiezingen zullen deelne- i. Dit wordt door de vier gezien als morele plicht om de achterban ge legenheid te geven zich uit te spreken. Intussen is ook landelijk de afgeschei den P.v.d.A-bal zaterdag aan het rollen gebracht. In principe werd zaterdag in bet Amsterdamse RAI-Congrescentrum besloten nog deze week een nieuwe socialistische partij op te richten voor verontrusten binnen de P.v.d.A.: BBK '69 praat met CRM AMSTERDAM (A.N.P.), Een dele gatie van B.B.K. '69 zal woensdag een gesprek hebben met het ministerie van ^f/ C R M. met als onderwerp het drenst- i verlening-servicebureau. Voorts zullen de percentageregeling en andere punten de beeldende kunst betreffende, ter pW' [spraken worden gebracht. De delegatie zal bestaan uit Josum Walstra, Pieter ^*|Koodstra, Dick Cassée, Else Mulder, Wla- H dimir Zwaagstra en Jan Sierhuis. Democratische Socialisten '70 (DS '70). De heren Sannes, Versnel en Zunderman uit Leiden zitten in de voorbereidings commissie. Tijdens de bijeenkomst zater dag in Amsterdam werd geconstateerd dat 't uittreden van leden van de P-v.d-A. in Leiden, Eindhoven, Gorkum en binnenkort ook Zeist weerklank heeft gevonden bij vele partijleden. Van vele kanten is gevraagd: waar blijft landelijk de politieke partü die een alternatief kan bieden voor de kie zers tussen de P.v.d.A. en D '66? Op de vergadering waren „verontrusten" uit een veertiental plaatsen in ons land bijeen en algemeen voelden zij veel voor de oprichting van een nieuwe partij. De Leidse groep-Zunderman 2al zijn initiatieven niet laten afhangen van de j oprichting van de landelijke partij DS '70. j Zij wil al in de loop van deze week met haar activiteiten voor de ge.meenteraads- verkiezingen' beginnen. geen melding binnengekomen van een ernstig ongeluk. Wel is bijvoorbeeld rijksweg 12 tussen Arnhem en Utrecht volledig versperd geweest. Bij Veenen- daal moest het verkeer worden omgeleid omdat op vier plaatsen zich slippartijen hadden voorgedaan. Een vrachtwagen met aanhangwagen was dwars over de weg komen te staan. Degenen die liever op het openbaar vervoer vertrouwden, en hun wagen thuislieten, kwamen in veel gevallen niet verder. Vooral de busdiensten in het streekvervoer hadden te kampen met grote vertragingen, terwijl sommige bus sen in het geheel niet konden rijden- De verkeersopstoppingen in Den Haag en daardoor overigens ook erbuiten waren zo ernstig, dat de Haagse politie er geen been in zag extra maatregelen te nemen. De verkeerscontrole op motor en de motorsurveillance werden zelfs in getrokken. De verkeersregelaars tracht ten het verkeer nog in behoorlijke banen te houden, maar verlieten op de normale tijd, omstreeks negen uur. hun post. Het verkeer was vanaf dat moment aan zijn lot overgelaten. De chaos duurde daarna nog tot omstreeks tien uur. Commentaar van een woordvoerder van de Haagse politie: „Dit kon je met een korps van twintigduizend man nog niet aan". Het weer ziet er voorlopig niet hoop vol uit. Het KNMI verwacht, behalve de 10 centimeter die nu al zijn gevallen, nog heel wat meer sneeuwbuien voor de komende dagen. Bovendien wordt voor de komende nacht tijdelijk een hoge- drukgebied boven ons land verwacht, dat opklaringen en vorst meebrengt. Op een harde onderlaag zal morgen een nieuwe sneeuwlaag neerstrijken. Een beeld van de moeilijkheden, die het verkeer vanmorgen ondervond: gladheid en opstoppingen, en meer stilstaan dan rijden. Lord Dowding. 87, overleden LONDEN (Rtr) Lord Dowding, de leider van de groep Engelse jachtvlieg tuigen tijdens de „strijd om Engeland" in de tweede wereldoorlog, is gisteren in de ouderdom van 87 jaar overleden. Hij heeft een groot aandeel gehad in het verslaan, van de Duitse „Luftwaffe". Dowding organiseerde de Britse lucht verdediging vlak voor de tweede wereld oorlog en onder zijn commando leed de Duitse luchtmacht een vernietigende ne derlaag in de periode augustus, septem ber 1940. Zodoende was Hi tier gedwongen van mening te veranderen voorzc een invasie van Engeland betrof. begroette daar mevrouw Eban Na begroeting spoorslags naar Den Haag SCHIPHOL (ANP) De minister van Buitenlandse Zaken van Israël. Abba E- ban, is gistermiddag in een lijn- toestel van Swissair iot Zü- rich op Schiphol aangekomen. Voor heidsmaatregelen getroffen door de rijks politie, de marechaussee en de lochtha- venpolltie. De minister, die een officieel bezoek van drie dagen aan ons land brengt, werd op Schiphol begroet door minister Luns en zijn echtgenote, alsmede-de Isx-aëli- sche ambassadeur in ons land, de heer Shimshom Arad. Er deden zich bij aankomst op Schip hol geen incidenten voor. De comman dant van de rijkspolitie afdeling lucht vaart, majoor J. Gerritsen, had hiervoor zeer uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. In het veld achter en opzij van het toestel, van Swissair, liepen agenten van de luchthavenpolitie met karabijnen. Ook waren enige Israëlische veiligheids agenten dicht in de buurt van het vlieg tuig, dat, in tegenstelling tot de norma le procedure (dan wordt het toestel aan een pier afgemeerd), op het zogenaam de „bufferplatform" werd neergezet; enige honderden meters van de voor be zoekers bereikbare middelste B-pier. De minister stapte uit het vliegtuig en verdween spoorslags na de begroe ting door minister Luns in de gereed staande auto en ging zonder oponthoud door de strengbewaakte doorgang van het platform naar de openbare weg on der de noordelijke pier, richting Dea Haag, zonder dat hij de pers te woord Volgens het Amerikaanse weekblad Time, zou minister Abba Eban van me ning zijn dat Israël de militaire acties tegen Egypte moet staken. Minister Eban zou dit vorige week op een kabi netsvergadering hebben voorgesteld om dat een dergelijke stap zou kunnen bij dragen tot het zoeken naar een oplossing voor de crisis en omdat Israël daardoor „een deel van de verloren gegane „goodwill" zou kunnen herwinnen". Het voorstel werd echter, aldus „The Time", door premier Golda Meir resoluut van de hand gewezen. ADVERTENTIE1 Katerdag Lisse 8 uur Zaterdag Leiden 8.15 Zondag Leiden 8 uur Dansles? Gezellig! I Aanvang a.s. zondag Beginners 2.45 en 5 uur Gevorderden 3.15 en 5.30 uur SANTO DOMINGO (AP) Een DC 9- passagiersstraalvliegtuig van Dominican Airlines is gisteravond met 102 personen aan boord in de Caraibische Zee gestort. Functionarissen die met de reddings werkzaamheden zijn belast hebben ver klaard, geen overlevenden te hebben ge vonden. Er waren 102 passagiers en be manningsleden aan boord. Onder hen bevond zich de oud-wereld kampioen lichtgewicht boksen „Teo" Cruz met zijn vrouw en twee kinderen. De DC 9 stortte in zee ten zuiden van de kust van het eiland Hispaniola (Haïti en Domnicaanse republiek) enkele minu ten na opgestegen te zijn in Santo Do mingo. Het toestel was op weg naar San Juan in Puerto Rico. MEF.RS-ELSLO De excentrieke 86-jarige J Marlens, bijgenaamd Zwarte Jan is gisterochtend dood aangetroffen in zijn woning aan de Grote- straal 5a in het afgelegen kerkdorp Meers, gemeente Elslo. Een sectie, verricht door de gerechtelijk patholoog anatoom dr. J. Zeldenrnsi in het Heerlense politiebureau heeft gisteravond aan bet licht gebracht, dat de 86-jarige man ernstig werd toegetakeld met een zwaar voorwerp. Jan Martens, die voor zeer welgesteld doorgaat, werd in september van het vorig jaar al door onbekenden beroofd van 27.000 gulden. Deze zaak werd tot nu toe niet opgehelderd. Over de identiteit van de persoon of personen, die thans verantwoordelijk zijn voor deze lafhartige roofmoord, tast de politie eveneens in liet duister. Een verband tussen belde zaken wordt echter niet uitgesloten. Terwijl het kerkdorp Meers uitbundig de driekleur liet wapperen omdat bisschop Beel het vormsel kwam toedienen, toog een neef van het slachtoffer J. Marchall van zijn woning aan Koeweide naar het boerderijtje van Jan Martens. De heer Marchall was vergezeld van zijn zwager Op den Kamp. Zij vonden hel vreemd, dat de vitale Martens zich al enige dagen niet meer had laten aien. Zij.troffen hem aan in bed. .Hij droeg zijn Worsteling De rijkspolitie van Stein en Elslo sloeg direct groot alarm. Terwijl op straat en op de nabij gelegen Maasdijk tientallen nieuwsgierigen de kou trotseerden om iets meer over het einde van Jan Martens aan de weet te komen, arriveerden legen het middaguur de officieren van justitie nu. G. Weggemans en mr. J. Houben. De laatste deelde later mee, dat de hoofdwonden van vrij weinig betekenis waren, maar dat het slachtoffer elders op het lichaam zwaar letsel toonde. Het is niet uitgesloten, dat de gewelddadige dood van de man vooraf is gegaan door een felle worsteling. Jan Martens moet. hierna of naar zijn bed gestrompeld ofwel door de daders onder de dekens eijn geschoven. Het drama moet zich op een van de laatste drie dagen hebben afgespeeld. Moederziel alleen Jan Martens stond in de Maaskant bekend als een zonderlinge, schilderachtige figuur, die door zuinig leven en hard werken een fortuin bijeen had gekregen. De man woonde moederziel alleen in een boerderijtje, dat aan de straatkant een blinde gevel heeft en een grote houten poort. Achter die poort leefde hij zijn eigen teruggetrokken leven. Af en toe ging hij naar de televisie kijken bij familieleden in Meers, maar verder hield hij zich afzijdig van alles en iedereen. Op zaterdagen liep hij, weer of geen weer, naar de weekmarkt in Geleen om or te gaan bedelen. Ook grabbelde de in oude kleren gehulde man in vuilnisbakken op zoek naar iets bruikbaars. Op een van die zaterdagen in september 1969, toen Martens weer naar de markt in Geleen was, werd in zijn woning op klaarlichte dag ingebroken. In een van de drie kamers, die Jan Martens bewoonde, haalde men zevenentwintig mille uit een kist, die met zakken was bedekt. Alle tekenen wezen erop, dat de inbraak gepleegd werd door mensen, die nauwkeurig op de hoogte waren van de handel en wandel van de zonderlinge grijsaard. Officier van justitie J. Houben kenschetste het slachtoffer als een nog zeer vitale, krachtige man. die nog eigenhandig zijn lapje grond ln de buurt bewerkte. Jan Martens heeft eenendertig jaar als ondergronds mijnwerker op de dominiale mijn in Kerkrade gewerkt. Hij is nooit getrouwd en raakte sterke drank nauwelijks aan. Door deze sobere leefgewoonte zou hij zijn fortuin hebben bijeen gekregen. In het dorp vond men hem maar „een rare", een oppotter". Toen vorig jaar de inbraak bij hem bekend werd, lachte men erom. Afkeer en ontsteltenis De gewelddadige wijze, waarop Jan Martens aan zijn einde is gekomen, heeft in het dorp afkeer en ontsteltenis teweeg gebracht. Politiemannen in burger hebben in de loop van de dag de bewoners van de Grotestraat en omgeving aan de tand gevoeld om nadere aanwijzingen te krijgen. Een aantal mensen heeft verklaard Jan Martens donderdag voor het laatst gezien te hebben, terwijl een ander het slachtoffer vrijdag nog gezien zou hebben. Het onderzoek heeft geen antwoord kunnen geven op de vraag of de daders geld uit de woning van het slachtoffer hebben weggenomen. Mr. J. Houben kon ook geen antwoord geven op de vraag of Martens nog vermogend was na de diefstal van zevenentwintig mille. Jan Martens verklaarde Indertijd na de inbraak, dat het gestolen bedrag zijn gehele vermogen uitmaakte. Maar in Meers dacht men hem nog een stevig appeltje voor de dorst toe. En dat is Zwarte Jan noodlottig geworden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1