Sensatie in badmintonfinale dames HOCKEYBOND STOPTE GAT NA VERTREK COACH MET DRIEMANSCHAP Debutant Adelaars stelde judozege veilig Schaatsen 500 meter 5000 meter 1500 meter 10.000 meter Eindklassement Nederlagen voor Nederland Indonesië won badmintongeschil Manager Schnitger. „Noem me maar een spreekbuis" Samenwerking Eur. 01. Comités Driemanschap bij hockeybond „NIEUWE PLOEG' REVANCHE OP WEST- DUITSLAND TOCH BOMMETJE IN HAARLEM Twee debutanten in basketbalteam Fried Schmitz zege bij indoortennis I MAANDAG 16 FEBRUARI 1970 SPORTBIJLAGE (Van onze sportredactie) DEN HAAG De vergelijking is frappant: Het Nederlands elftal verliest zijn leider. George Kcssler haakt in op een aanbod van de Rotterdamse eredivisieclub Sparta. Het Nederlands hockeyteam raakte eveneens zijn stuurman kwijt. Het verschil is dit: De hockeylciding, afkerig van problemen, grabbelde ijlings in de grote voorraad leden met leidinggevende capaciteiten en stopte het tamelijk omvangrijke gat dat het vertrek van Roepie Kruize toch wel had geslagen vliegens vlug dicht. Het driemanschap dat het hockeyteam moet steunen in de voorbe reiding op het belangrijke toernooi in Brussel zal weliswaar een duidelijk omschreven taak krijgen, maar moet toch een brug slaan naar de toekomst. Dit driemanschap bestaat uit de heren Schnitger, Tania en Ancion, geformeerd omdat men zeer goed besefte dat er, ondanks een overvloed aan welwillende leden, niet snel iemand kon worden gevonden van het gehalte van Kruize of Bromberg, iemand die met een minimum aan mogelijkheden een maximum aan rendement kunnen leveren. Wat dat betreft typeerde de heer"Schnitger voor zijn opname in het driemanschap de situatie in de huidige sportgemeenschap precies: „Hoe lang nog kun je amateurs vinden, die dat kleine beetje vrije wil waarover zij beschikken pro deo aan een sportbond willen schenken?". Magne Thomassen (Noorw.) 40.15; 2. -J3. Ard^Schenk (Noorw.) 40.87; i Tveter (Noorw.) 4 Mutsuhiko Maeda (Jap.) 41.87; 17. Gerhardt inann (W. Did.) 42.07; 18. Eddy Ver- (Ned.) 42.24; 19. Kimmo Koskinen (Finl.) 42.28; 20. Giorgio Torgler (It.) 42.32 21. roesjkln (Rusl.) 42.43; 22. Joerl (Rusl.) 42.56; 23. Bob Hodges 24. Claes Lavaas (Zwe.) 42.86 25. lier (Zwe.) 42.88 26. Jappie van Dijk (Ned.) 43.28; 27 John Blewitt (G.B.) 44.12; Franz Krienbtlhl (Zwits.) 44.66: 31. Raimo Hletala (Finl.) 53.15 vallen); 32. Bruno Tonlolll (It.) 54.82 (ge len). Keilchi Suzuki (Jap.) 40.38 (gediskw. drie valse starts). Suzuki kreeg de tijd van nlolli, 54.82 sec., toegewezen. Bols 7.28.6: 2. Verkerk 7.29.0: 3. Schenk 1.7; 4. Thomassen 7.33.5; 5. Tveter 7.36.9; Stensen 7.37.5; 7. Fomaess 7.38.2; 8. Ver ven 7.39.0: 9. Henriksen 7.39.4: 10. Koskinen 1.5; 11. Claeson 7.39.8; 12. Van Dijk 7.40.7; i 7.40.9: 14. Höglln 7.42.8; 15. la 7.58.5 20. Sandler 7.59.1: 21. To: Krienbtlhl 8.02.2 23. Carroll 8.04.5; 24. aeda 8.06.9 26. Hodges 8.11.0: 27. Tourne vi zbnmermann 2.09.4; 14. Koskinen 2.10.1 1 v. jobansson 2.10.6: 16. Yumashev 2.11.7; 11 I Va, Di/k 2.12.4: 18. Hietala 2.12.9: 19. Sandle 30. Blewitt 2.18.6; 5 5.46.5; 8. Stensen 15.46.9; 9. Henriksen 5.48.0: 10. Tveter 15.53.7: 11. Van Dijk 15.56.6; 2. Lavroesjkin 15.57.0; 13. Claeson 15.57.4; 14. Schenk 173.487; 2. Thomassen 173.893 3. rkerk 174.433: 4. Bols 175.470; 5. Fomaess 175.717; 6. Claeson 176.697; 7. Stensen 177.038; Tveter 177.278 9. Verheyen 177.430; 10. Henriksen 177.827; 11. Höglln 178.382; 12. Kos- 178.922: 13. Zlmmermann 179.283: 14. esjkin 179.780; 15. Joemasjev 181.025: 16. W.K. IJSHOCKEY GALATI In het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey in de C-groep in de Roemeense stad Galati heeft Nederland vrijdagavond met 71 Hongarije verloren. De tussenstan- waren 1—1, 0—3, 0—3. Ook zater dagavond verloren de Nederlanders van Frankrijk met 92. De tussenstanden waren 0, 20, 12. Eerder had Italië al van België gewonnen met 82. Tus senstanden 12, 50, 20. Gisteren won Oostenrijk met 43 van Denemar ken (23, 20, 00). De stand na drie wedstrijddagen 1. Italië 2. Oostenrijk 3. Hongarije 4. Frankrijk 5. België 6. Denemarken 1. Nederland 2 2 0 0 4 11- 2 2 0 0 4 11- 0 1 0 0 2 0 0 2 0 DJAKARTA Het Indonesische bad- mintonteam zal dinsdag naar Tokio ver trekken om de afgebroken halve finale wedstrijden uit de Aziatische zone van het toernooi om de Thomasbekcr, tegen Thailand, uit te spelen. De internationale badmintonfedcratie (I.B.F.) heeft besloten dat de wedstrijd in Tokio moet worden voortgezet, nadat dc strijd in Bangkok vorige maand was gestaakt bij de stand 3—3 toen de Indonesische ploeg wegliep °ni de ontevredenheid over arbitrale be slissingen te uiten. In Bangkok was Thailand aanvanke lijk tot winnaar uitgeroepen, maar de I-B.F. besloot later dat de wedstrijd alsnog moest worden uitgespeeld. De voorzitter van de Thaise badminton bond heeft verklaard dat zijn land tot winnaar is verklaard en dat de ploeg van Thai land geen enkele behoefte heeft om naar Japan te vertrekken dan alleen tegen het eind van de maand om in Kyoto de Aziatische finale tegen Japan te spelen. Denemarken en Zweden, dat de afge lopen week in Haarlem van Zuid-Afrika won zijn de finalisten in de Europese zone van het toernooi om de Thomasbe- ker, vergelijkbaar met het toernooi om de Davisbeker in de tenniswereld. De hockeybond vond er geen, althans niet in de korte spannende tijd die no dig was om het lek te dichten. Er werd getracht te stelpen wat te stelpen viel. De suggestie dat een betaald kader de enige mogelijke oplossing was, werd van de hand gewezen. De heer Schnit ger: „Vind je zo'n welwillende ama teur,dan zeg ik: ja,daar moeten we mee in zee. Vind je hem niet, dan mag je MüNCHEN Tjjdens een bijeenkomst, die zaterdag en zondag in München werd gehouden, hebben vertegenwoordigers van 26 Europese nationale olympische comite's besloten tot een nauwe samen- De afgevaardigden kwamen overeen ten minste eenmaal per jaar te vergade ren om te overleggen over problemen en bij te dragen tot verbreiding van de Olympische beweging. De Fransman Jean Reaumont werd ge kozen tot voorzitter van de Europese Belangen Gemeenschap, die als een van de hoofdpunten heeft dat de Olympische Zomer- en Winterspelen van 1976 in Europese steden worden gehouden. Een voorstel om te komen tot stichting van Europese Spelen werd afgewezen. HAICO VAN' STAVEREN captain het Nederlandse hockeyteam met wie de leiders van de hockeybondi veelvuldig contact zullen gaan onderhouden jezelf in alle gemoede afvragen, wat Verstandig Achter dit wat vage antwoord gaat het breekpunt schuil. In de hockeywe- reld, verwacht men een gesalarieerde kracht eigenlijk nog niet. Men zal ook stellig huiverig staan tegenover een der gelijke figuur. En dus koos de hockey bond de wijste weg, die voor de bui tenwereld er een van de minste v stand mag lijken maar niettemin als verstandig gekwalificeerd moet den. Men heeft zich gerealiseerd dat de koers van het vlaggeschip waarschijn lijk de juiste was. Ên waarom dan die veranderen? Waarom dan het toe handen geven van iemand die de zaken misschien anders, en wat radicaler, wil aanpakken. Het besluit om een drieman schap met de leiding te belasten, moet men tijdens de trip in India hebben uit gebroed. De heer Schnitger: „Wij, of ficials, hebben dit alles zien aankomen. Een grote tournee is nu eenmaal iets totaal anders dan een weekendje in geland of waar dan ook". Als de heer Schnitger dit onderkent, zal het ook de leiding van de K.N.B.H. ter ore gekomen. Groot woord In de betrekkelijk korte periode n terugkomst van de nationale ploeg uit India en vorige week vrijdag heeft het interne overleg van hen, die voor. de uiteindelijke beslissingen verantwoorde lijk zijn, roodgloeiend gestaan. Voor een bond die zich ten doel heeft gesteld in Brussel in ieder geval bij de eerste vier te eindigen, wat automatisch recht geeft op deelneming aan het wereld- Badminton vereist de nodige soepelheid. Zo niet, dan kan men in een onge makkelijke houding komen te verkeren, zoals de ene helft van het Duitse dubbel KuckiMaiwald (achter) in de strijd tegen de Britten Powell en Eddy. DEN IIAAG In overleg met de elftal commissie heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond de heer II. C. VV. Schnitger benoemd tot manager van het Nederlandse hockey- elftal. De heer C. J. Tania, die tot dusver de conditietrainingen leidde, zal voortaan de volledige training op zich nemen. In de vacature, die na het bedanken van de heer Kruize in de elftalcommissie is ont staan, is voorlopig voorzien door de be noeming van de heer J. Th. Ancion. De centrale training zal half maart worden kampioenschap, werd de tijd krap, te kort dag om te verknoeien met vergade ringen over het wel of niet aanstellen van een betaalde kracht. „Toch", bekent de heer Schnitger, was 't vertrek van Kruize een slag voor mij. Ik ben werkelijk niet in de trein gestapt met het idee: „dadelijk kom ik terug van die vergadering en dan ben ik manager". Niettemin, hij werd het; H. C. W. Schnitger, manager van het Nederlands hockeyelftal". Een groot woord, inderdaad. Er zit echter weinig professioneels achter, ook al past het daar meer bij. Mijn taak? In feite is daar niet zo diep op ingegaan, dat komt vanzelf wel op gang. We gaan door zoals we bezig waren. De spreekbuis van de bond, een woordvoerder, zo zou je me kunnen noemen". Het duo dat het driemanschap vol tooit: Kees Tania, tijdens het bewind van Kruize conditietrainer en de heer Ancion, plaatsvervanger van Kruize op de stoel die in de elftalcommissie leeg De vrede is weer getekend in de judowereld. De volgelingen van judomeester Geesink kwamen uit in de interland tegen West-Duitsland. De gebroeders Snijders volgen de strijd, evenals Geesink die er kennelijk niet zoveel in ziet en waarschijnlijk denkt: hoe kan je dat nou doen? (Van c sportredactie) UTRECHT De Nederlandse judoformatie heeft op duidelijke wijze revanche genomen op West- Duitsland en daarin hebben de judoka's van Geesinks Kodokan Jan en Peter Snijders en Ernst Bugster een groot aandeel gehad. Nederland liep een achter stand op van 32. die evenwel werd omgezet in een voorsprong van 53. De nieuweling in het gezelschap. Peter Adelaar, die de geblesseerde Wim Rusfca verving, kweet zich uitstekend van zijn taak en scoorde met een o-soto- gari een vol punt. Dirk Eveleens behoefde toen nog slechts zijn partij „uit te staan", maar hij achtte dat beneden zijn waardig heid, scoorde oök een vol punt en bracht de eindstand op 7—3. De Utrechtse sporthal Hoog Catharijne was zaterdagavond goed bezet toen Nederland zich inzette om revanche te nemen op de Duitsers, die vorig jaar tijdens de Europese kampioenschappen in Oostende hadden gewonnen. Toen kon West-Duitsland echter nog beschikken over judoka's als Wolfgang Hoffmann. Peter Hermann, Klaus Glahn en Alfred Meier. Nederland moest zaterdag de geblesseerde Karei Gietelink, Eddy der Pol, Martin Poglajen, Adri van Polanen en Wim Ruska missen, zodat jarenlange combinatie aan de kant moest blijven en een „nieuwe ploeg" op de tatami verscheen. Zowel de Westduitse coach Han-No-San als de Nederlandse Koos Henneveldt, vonden het getoonde judo te statisch terwijl Han-No-San bovendien, en vanzelfsprekend, niet tevreden was over de prestaties van de Duitsers. Henneveldt: „Ik ben mei resultaat uiteraard dik tevreden, al zie ik liever dynamischer judo. Peter Snijders was niet bijster op dreef. Hij voelde zich vrijdag al niet goed en kwam „koud' op de mat. Daardoor kreeg Friedrich hem verrassend enige malen uit balans. Overigens is aan de judoka's in de lichtere klassen nog veel te doen". Vlot naar tatami Het opzienbarende optreden van Peter Adelaar lichtte Henneveldt als volgt toe: „Deze judoka van 140 kilo is pas 22 jaar en heeft zeer goede toekomstmogelijk heden. Twee jaar geleden viel hij nog om bij de geringste tik tegen zijn benen". HAARLEM Na de weinig betekenende scher mutselingen van de laatste dagen rondom dc Haar lemse badmintonlial, waar woensdag en donderdag de ontmoeting Zuid-AfrikaZweden en het afgelo pen weekeinde de interantionale badmintonkam pioenschappen van Nederland werden gehouden, barstte gisteren de bom, een rookbom. Sue Whetnall en Lonny Bostoftc, die juist bezig waren aan de eindstrijd damesenkelspel, moesten de baan een half uur verlaten om, zoals de speaker zei, zowel de rook als de daders de gelegenheid te geven zich uit de hal te verwijderen. Na de onderbreking bleek de Britse Sue Whetnall haar concentratie het best behouden te hebben om dc finale in haar voordeel te beslissen: 11—6, 6—11, 11—6. Tenslotte waren leden van de actiegroep Zuidelijk Afrika en de „Zwarte Shuttle" er dan toch in geslaagd dc hal binnen te dringen. „Ik begryp niet", aldus de voorzitter van de Neder landse Badminton Bond, de heer Valken, „dat ze die rookbom tijdens de finale damesenkelspel lieten ontploffen. Pas in de eindstrijd bi) de heren kwam een Zuidafrikaan op de baan. Dat had mij een betere gelegenheid geleken". Twee „mogelijke daders" moes ten de zaal verlaten. Zij kregen hun entreegeld terug en het consigne onmiddellijk te verdwijnen. Deze 24e editie van de internationale kampioen schappen was overigens een van de minst sterk be zette. Sterren als de Deense kampioen Sven Pri, zijn landgenoot Erland Kops, de titelhouder van het vorige jaar de Maleisiër Oon Chong Hau, lieten ver stek gaan. Hierdoor konden spelers als de Zuid afrikaan Alan Parssons en de Deen Elo Hansen, die overigens vorige week tweede werd bij de Deense kampioenschappen, de eindstrijd herenenkelspel be reiken. Toen bovendien de als favoriet gedoodverfde Tom Bacher reeds in de derde ronde werd uitgescha keld („ik miste net dat beetje geluk dat van een ver loren partij een gewonnen maakt") door de Brit Eddy, bleef nog een gegadigde over voor de titel: Elo Han sen. De Deense nummer twee, die tot nu toe slechts eenmaal in een groot toernooi had gezegevierd - in 1969 tijdens de internationale kampioenschappen van Frankrijk was in de finale te sterk voor Alan Parssons. harde smash of een verrassende drop shot, thans brengen fouten van de tegenstanders steeds meer de beslissing. Zo ook in de slotfase van de tweede game tussen Parssons en Hansen, die een voorsprong nam van 1410. Bij een poging de partij in zijn voordeel te beslissen faalde hij echter. Parssons verkleinde zijn achterstand na verscheidene servicebeurten tot 1413, maar sloeg bij een poging een verlenging te forceren in het net. Ook het laatste beslissende punt was een fout van de Zuidafrikaan. De hérendubbelspelfinale, altijd het meest spectacu laire onderdeel van de laatste dag, werd een ontnuch tering. De Westduitsers Maywald en Kucki liepen elkaar zo vaak in de weg en maakten zoveel fouten dat de Britten Powell en Eddy vrij gemakkelijk in twee games konden zegevieren. Sensationeel De drievoudige Engelse kampioene Gillian Perrin, vorig jaar verrassend winnares na onder meer een zege in de halve finales op de wegens interland- verplichtingen afwezige Deense Imra Nielsen-Rietveld, verspeelde in een sensationeel duel tegen haar land genote Sue Whenall haar prolongatj*kansen. In drie games (1211, 1112, 1211) sneuvelde zij in de halve finales. Sue Whetnall toonde zich zeer gelukkig met haar kampioenschap. „Ik had het nooit verwacht", zei de Britse speelster, die in de All Englandkampioenschap- pen nog nooit de eerste ronde damesenkelspel heeft overleefd. „In de Engelse kampioenschappen verloor ik in de tweede ronde van Margaret Beek, zodat mijn verwachtingen voor dit toernooi niet zo hoog gespan nen waren". Geen doorbraak Voor de Nederlandse deelnemers is de doorbraak op nieuw niet gekomen. Slechts in de dubbelspelen be reikten de Nederlanders enige succesjes, maar die waren zo incidenteel dat de toekomst met zeer beperkt optimisme tegemoet gezien moet worden. Financieel viel het toernooi niet tegen. Nadat zaterdag wegens een foutief bericht, waarin werd gezegd dat geen publiek zou worden toegelaten, slechts vierhonderd toeschouwers waren gekomen, bevolkten gisteren toch zestienhonderd bezoekers de tribunes. Het aspirantenteam, dat de wedstrijd opende, was op vier plaatsen gewijzigd na de grote nederlaag tegen Frankrijk. Ook ditmaal moest coach Rapmund ge noegen nemen met een nederlaag van 40. De jonge judoka's werden vlot naai de tatami gezonden. Bij de junioren kwam het herstel vroegtijdig, want na dat de uitstekend werkende Brandt een onbeslist was onthouden tegen Gösche deed Do Boersma alles om de stand in evenwicht te brengen. Weber en Kodo- kanjudoka Kruys wonnen, waardoor de junioren met 32 voor de eerste winst punten zorgden, ook al ging het vooral Kruys aanmerkelijk minder eenvoudig af dan hij verwachtte. De senioren traden met tien man team op de mat. Mop Chen, weei aanvallend, won van Prefenther, i lichtgewicht Kooy moest een (fraai) punt afstaan aan de Duitse kampioen Wer ner Ruppert. Gert Egger, de Europese kampioen, gaf Theo Schneider weinig kans zijn falen tegen Frankrijk goed te maken, maar omdat Fennel de Duitser Schraub bedwong, bleef de stand gelijk (22). Middengewicht Gerard Vroegh verloor van Schwitz, waarna Jan Snij ders zeer fraai met Lichtenhofer af rekende met een Tai-Otoshi (Armworp). Opnieuw gelijk; 33. Gulle scheidsrechter De halfzwaargewichten Peter. Snijders en Ernst Eugster zouden, zo werd ge dacht, de stand vlot opvoeren naar 53, Peter Snijders kwam al in de eerste minuut in grote moeilijkheden tegen Hartmut Friedrich, wiens verras sende inzet met Sasae-Tsuri-komi-akhi (voetblokkade) Peter Snijders naar de grond bracht, waar hij zich maar net kon redden. De wedstrijd werd tot in de laatste minuut beheerst door Friedrich, tot scheidsrechter Cornelisse een actie Peter Snijders gul met een half punt beloonde. De toen aanvallende Duitser trapte luttele seconden later in de be faamde armworp van Peter Snijders. Eugster kreeg pas meer zekerheid na de van Eiswirth, waarna Peter Ade laar, de debuterende Amsterdammer, de zege geheel veilig stelde door Monczyk met O-Soto-Gari te verslaan; 73. Nederland—West-Duitsland 0—1: Licht: Flo- ïntlnus (Ned.) verliest op beslissing van Krleger (W.-Dld); halfmldden: Van Rekom '"-J verliest op beslissing van Horadt (W.- mldden: Llevens (Ned.) onbeslist met Kranter (W.-Dld.); halfzwaar: Klein (Ncd.) •1. op ippon var Knopf (W.-Dld.); zwaar: irandt (Ned.) verlie k>sche (W.-Dld.); halfmldden: (Ned.) wint met waza art van Ambrost Did); midden: Slekman (Ned.) verliest beslissing van Bohenke (W.-Dld.); halfzw Weber (Ned.) wint op beslissing van E (W.-Dld.); zwaar: Kruys (Ned.) wint op lp van Roger (W.-Dld.). (W.-Dld.); Chen (Ned.) wint op beslissing v :n: Jan Snijders (Ned.) wint met waza arl van Lichtenhoffer (W.-Dld Vroegh (Ned.) verliest op beslissing Schmidts (W.-Dld.); halfzwaar: Eugster Friedrich (W.-D Monczyk (W.-Dld.); DJAKARTA/PERU Het Indonesische nationale voetbalelftal heeft zaterdag met 11-gelijkgespeeld tegen Hongarije. Aan gemoedigd door 50.000 toeschouwers, on der wie president Soeharto, maakten de Indonesiërs het eerste doelpunt waarop snel de gelijkmaker volgde. De Honga ren hadden vrijdagavond met 60 ge wonnen van een elftal uit Djakarta. De nationale elftallen van Peru en Rusland hebben zaterdagavond in Lima met 00- gelijkgespeeld. SP0RTC0MMENTAAR GRANDIOOS pEN glorieus weekeinde hebben de schaatsers de sportliefhebbers bereid. In een van de weinige sporten, waarin Nederland al sinds jaar en (lag op het eerste plan strijdt, werd een zak vol medailles veroverd met als bekroning ee.n grandioos wereld kampioenschap van de man, die er zijn gehele carrière vergeefs naar leek te streven. Een geweldig sterke Ard Schenk, zelfbewust en in op perbeste conditie, liet de gehele elite van de internationale schaatswereld achter zich. Na Kees Verkerk weer een man op de hoogste trede. Welk 'n ongelooflijk doorzettingsvermogen, welk een serieuze voorbereiding, welk een opofferingen moeten er aan zo'n prestatie vooraf zijn gegaan. Het is goed daaraan te denken als we, als vanouds, uitroepen dat Nederland het dan toch maar weer heeft ge presteerd. VEEL WAARD IN het bomvolle stadion in Oslo werd nog een tromf gevierd, die van de sportiviteit. Een deinende massa van bijna dertigduizend razend enthou siaste schaatsfans verwelkomde elke prestatie met donderend applaus en gejuich. En dan deed het er niet toe of het wel of geen landsman was, die een fraai resultaat had behaald. Men was gekomen om schaatsen van het hoogste niveau te zien en ervan te genieten. Zelfs de krabbelaars en de toeristen, die in een dergelijk toernooi in feite niet thuis horen, werden luidkeels aangemoedigd. Voetbal publiek zou er iets van kunnen op steken. Hoewel ook in het Bislet- stadion een massa uitzinnig enthou siaste supporters het ijs betrad, ge beurde dit nimmer tijdens de races. In ijsstadions zal voorlopig geen hek werk geplaatst behoeven te worden. Men ventileert zijn enthousiasme op behoorlijke wijze. Men zie^ ook toon beelden van sportiviteit voor zich, race na race. Geen rijder zal nalaten zijn overwinnaar geluk te wensen. Er moet óók in elke kanshebber iets omgaan als hij zijn mogelijkheden ziet gereduceerd en uit zijn vingers voelt glippen waarvoor ook hij zo keihard heeft getraind. Maar de vreugde om de prestatie van de ander duwt zelfs die teleurstelling weg. Een vreemd soort volk, die schaatsen rijders, maar één grote groep vrien den. En dat is zeer veel waard in de sportwereld. GETUIGENIS pR was nog een uitblinker, tator Theo Koomen. Hem is ver weten dat hij in Innsbruck als een spraakwaterval tekeer is gegaan. Hij heeft de kritiek ter harte genomen en heeft zich ingetoomd. Maar hij is niet zo ver gegaan om een dorre opsommer van tijden en feiten te worden. Hij heeft de juiste maat gevonden. Waar om zou iemand „die het zelf mee maakt" niet mogen uitschieten of een brok in de keel krijgen of met over slaande stem spreken, terwijl de thuisblijvers zitten te schuiven op hun stoel voor het televisietoestel? Theo Koomen is nu eenmaal een enthou siast commentator die in zijn beroep nog bij lange na niet is verzuurd. Hij doet het met liefde voor zijn vak, met gretigheid. En daarvan legt hij getuigenis af in zijn commentaar. Mag dat? MAATREGELEN IN hetzelfde weekeinde waarin de vreugde in de sport hoogtij vierde, «.verd in Lunteren en Zeist door de kcheidsrechters gesproken over het leed in de sport: de toenemende on geregeldheden waarvan scheidsrech ters het slachtoffer dreigen te worden Df het al zijn geworden. De scheids rechters zullen weigeren als spel leider op te treden in stadions, of wat daarvoor doorgaat, waar reeds ongeregeldheden zijn voorgevallen en geen maatregelen worden genomen ter voorkoming daarvan. Bij Sparta o.a. heeft men zich reeds beraden en zal voor een betere afrastering worden gezorgd. Daar heeft men zelf ingezien dat „het zo niet langer gaat". Waar dat niet gebeurt, dient de KNVB on verwijld opdrachten te geven. Er mag worden aangenomen, dat de „ge tergde" scheidsrechters het niet bij dreigementen zullen laten. Gezichts verlies, indien dit wel zo zou zijn, is het enige alternatief. DEN HAAG Het Nederlands bas ketball team, dat op 20 februari in Den Helder en een dag later in Heerlen tegen Frankrijk speelt, telt twee debutanten: Stol van The Bona Stars en Van der Mo len van Blue Stars. Het Nederlands team ziet er als volgt uit: Van Tuyll van Serooskerken, Ruy- senaars en Stol (alle The Bona Stars), Hugo Harrewijn en Ruud Harrewijn (bei de Rotterdam-Zuid), Ombre (DED), Kip (Treffers), Rijsewijk (Landlust), Dekker (Haarlem Cardinals), Van Woerkom (Punch), Boot en Van der Molen (beide Blue Stars). ENSCHEDE Fried Schmitz, vorig jaar kampioen bij de oudere jeugd, heeft gisteren in de sporthal van de technische hogeschool te Enschede een internatio naal indoortennistoernooi gewonnen. In de finale won hij met 64 en 63 van Peter Vaarties. Halve IIn ales; Fried "schïnltz—Eddv van t Hof 6—3. 6—4; Peter Vaartlcs—Frötülg (W.- -Landweer 6—2, 6—1.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11