Bende uit Breda maakt het te bont PROVINCIEGRENS BETEKENT WEINIG Relatie Nederland en Rood China is beter Darius Milhaud leidt Ned. Kamerorkest Septuagint waardeert uitspraak bisschoppen dessa 56ct! 1 Vaticaan ontkent conflict in top ARI 1 7RIJDAG 13 FEBRUARI 1970 DE LE3DSE COURANT PAGINA VOOR TWEE TON AAN BONTJASSEN GESTOLEN leze foto werd in 1968 gemaaktmevrouw Jacqueline Onassi ouw Kennedy, verlaat met Roswell L. Gilpatric, voormalige onderminister Defensie, een kerkdienst in Palenque (Mexico). In de V.S. is rumoer ontstaan over brieven, die Jacqueline aan Gilpatric geschreven zou hebben. Deze brieven worden, zo is aangekondigd, 12 maart geveild. Meeste KVP-werkgroepen wijziging (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een bende van tien bontrovers uit Breda bekende gisteren losjes bij de rechtbank in Rotterdam voor tenminste 200.000 gulden bont te hebben gestolen. Aan het hoofd van de bende gingen twee vrouwen, de gezusters Stien O. M. (38) en Tony (25). De mannen moesten in deze kongsi genoegen nemen met een slaa.fse bijrol. Volgens de officier van justitie, mr. W. G. F. A. Hage, stond de kwade genius gisteren echter niet eens terecht, „maar dat neemt niet weg, dat er een verderfelijke invloed van is uitgegaan". En hij doelde ook weer op een vrouw: moeder M. uit Breda. Het gevolg van een en ander staat nu beschreven in een dossier dat ruim 2000 bladzijden telt, waarbij alleen de processen-verbaal al 400 pagina's in beslag nemen. De officer presenteerde tenslotte de rekening van ernstige roofpartijenbont jassen in tassen stoppen, alsof het ap pels en peren waren: tegen Tony viel nog geen eis. omdat over haar nog een psychiatrisch rapport uitgebracht moet worden. Stien, die 'in Sint-Willibrord woont, hoorde twee jaar eisen en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Jan C., haar vriendje even- jaar. Zijn advocaat vroeg om >rwaardelijke terbeschikking stelling. Joop T. (30) een jaar. waar drie maanden voorwaardelijk; Jan J., de man van Tony, 18 maanden: Corry haar man Adrianus W. (40) por tier, een jaar en drie maanden. Cor van (3G) barhouder uit Bergen op Zoom heling 200 gulden. De andere bijfi guren kregen minder dan een jaar. Uitspraak op 26 februari Bij wel inspraak van kiezers (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een zeer grote meer- :rheid van de KVP-werkgroepen (80 96) Interesseert de bestaande provin- mie indeling nauwelijks meer. Voor ken mogen de provinciegrenzen zelfs in- jrijpend gewijzigd worden. Zij voelen Teel meer voor gewestelijke besturen al of niet als aanzet voor een bovenge- neentelijk bestuursniveau. „Waarom louden we ons druk maken over de irovinciegrenzen? De provincie bete- »jj-0(kent v°or ons niet meer dan een admini- itratief college", aldus deze grote meer- lerheid van K.V.P.-werkgroepen, zoals ■lijkt uit een gisteren verschenen rap- De groepen maken echter een beding: vijziging van de provinciegrens mag al- ingevoerd worden na een zo breed nogelijk georganiseerde inspraak van de kiezers. „Zij, de kiezers, moeten de [elegenheid krijgen om te zeggen voor ivelke sociologische, economische of an dere bindingen zij de voorkeur hebben". De meerderheid van de werkgroepen )it Noord-Brabant en Limburg verzet :ich echter tegen werkwijzigingen van de provinciale indeling. Verschillende deze zuidelijke groepen vinden een lauwere samenwerking met de Belgi- Duitse grensgebieden veel in teressanter dan een samengaan met an dere Nederlandse provincies. Combinaties Een al of niet grote meerderheid heeft ook bezwaren tegen een combinatie van functies, zoals burgemeester tevens lid van provinciale staten en wethouder te vens statenlid. Een zeer grote meerder- is echter wel voor de combinatie gemeenteraadslid en lid van pro vinciale staten. Vooral de functievermen- Ring burgemeester-statenlid stuit bij veel werkgroepen (78 van de 96) op grote bezwaren. „Hij kan in beide func- vies moeilijk geheel onafhankelijk zijn. Bovendien hebben de burgemeesters over 't algemeen hun handen vol aan hun functie in de gemeente" Voor ongeveer de helft van de werk groepen is de verantwoordingsplicht van Zeepost Gedeputeerde Staten onvoldoende. Een derde deel van het totaal aantal groe pen heeft echter geen mening over deze zeer belangrijke kwestie, die tegen woordig overal speelt. Noord-Holland daarentegen vindt dat Gedeputeerde Staten in deze provincie al meer doen dan zij wettelijk verplicht zijn. De victo rie komt in dit geval dus niet van Alk maar maar van Haarlem. Aan deze belangrijke studie hebben on der meer meegewerkt zeventien werk groepen uit Noord-Holland, negentien uit Zuid-Holland, twintig uit Noord-Brabant, acht uit Limburg en zeven uit Overijs- Schietpartij in Lesotho Officier: „Stien is een zware jongen In 40 plaatsen in Nederland zijn. in de afgelopen twee jaar 132 bontjassen u.t 53 winkels verdwenen. „Ze zuilen wel niet allemaal door deze bende zijn ge stolen", aldus de officier, maar aan de andere kant is het ook best mogelijk, winkeliers zijn die nu nog niet we ten dat ze bestolen werden, want de be trokken verdachten hebben bijvoorbeeld bekend ook in Helmond 'n bontjas te hebben meegenomen. De moeilijkheid de politie is alleen, dat er in Hel mond niemand zich heeft gemeld die >'n jas mist. Hij vertelde dat de tenlasteleggingen slechts een kleine selectie waren van het geen werkelijk door de ..M.-bende" is gepleegd. Bergen gestolen textiel, als truien, broeken, jassen, vesten, pakjes en blöusjes liet hij maar buiten beschou wing: „Het gaat hier om mensen die bij voorkeur nertzen meenamen en als het zo uitkwam een luipaardjas van 10.000 gulden, wie wil er dan nog op een trui tje letten?" Ongestoord Verschillende verdedigers vroegen zich met verbazing af hoe het mogelijk is geweest dat de bende zo lang ruim twee jaar ongestoord heeft kun nen werken. De operatiemethode munt te uit door eenvoud. Met een weekend tas, veel lef en geluk kwamen ze er steeds uit. De bende werkte veelal in 2 groepen van vier. Zo'n koppel wandelde op klaarlichte dag een warenhuis binnen. Eén figuur leidde de meest nabije verkoopster af. één dekte de dief af, door er breeduit voor te gaan staan (Stien had daar een prima postuur voor), één rolde de gesto len jas op, en één hield een grote tas open, waarin de jas bliksemsnel dween. Het is triest voor de groep, ma: diefstal van een eenvoudige deux-pièces is hen tenslotte noodlottig geworden. Zware jongen Veruit de meeste verdachten hebben het crimineel gezien al eerder goed bont gemaakt. Stien bijvoorbeeld is al tien keer veroordeeld. Officier: „Toen ik haar straflijst zag, zonder haar personalia, dacht ik dat is een zware jongen". "üevier vrouwen bleken ook' aïfèn lan gere of kortere tijd goed verdiend te hebben als prostitué. Wanneer'hun echt genoten, durfden tegen te stribbelen kre- Jongen (16) poogt vliegtuig te kapen NICE (AP) Een 13-jarige Franse jongen heeft gisteren getracht op een vliegtuig op de luchthaven van Nice te stappen en het toestel te kapen. De jongen, wiens naam door de politie niet is bekendgemaakt, bedreigde een functionaris van de luchthaven met een geweer. Hij wilde met het vliegtuig naar Beiroet vliegen. Toen de functionaris weigerde hem toe te laten tot het toestel sloeg hij op de vlucht. Hij werd door de politie gepakt, terwijl hij vanuit een telefooncel met een psychiater uit Nice belde. Hij is voorlo pig ondergebracht in de psychiatrische afdeling van een ziekenhuis in Nice. MINISTER LUNS: Regen van moties in Tweede Kamer (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens minister Luns in Buitenlandse Zaken bewegen de relaties tussen Nederland en Rood China zich weer in opgaande lün. Mede daarom il hij na aandrang van de Tweede Kamer Rood China wel eens polsen over de vraag of het b(j toelating tot de Verenigde Naties en tot de Veiligheids raad wil toestaan dat ook Formosa (Nationalistisch China) zyn zetel be houdt. Dit bleek gisteren tijdens dc behandeling van de begroting van Bui tenlandse Zaken in de Tweede Kamer. (Van o e correspondent) LONDEN In de kleine Afrikaanse staat Lesotho groeit dc onrust. Er is een gewapend treffen geweest tussen de politie en een „privé-leger" van 30 man sterk. Drie personen kwamen om het leven; er zijn negentien arrestaties. Het privé-leger is van de oppositie partij. De autoriteiten heben ook de jongere broer van koning Mosjoesjoe II gearresteerd. De koning zelf is onder huisarrest; al zijn rechten zijn hem af genomen onder de nieuwe grondwet die „chief" Jonathan aan het voorbereiden is. De leider van de oppositiepartij, Mokhehle zit nog steeds in de gevange nis, samen met andere partijleiders. Op het ogenblik wordt Lesotho geregeerd door de legereenheden, door „chief" Jonathan met behulp van mobiele po litie-eenheden. Markies De Sade blijft uit Breda BREDA (ANP) Met 25 stemmen voor en 10 tegen heeft de Bredase ge meenteraad vannacht na een discussie van ruim 4'/t uur de beslissing goedge keurd van het gemeentebestuur, waarbij het Documentair Actueel Theater uit Amsterdam verboden werd om op 1 fe bruari jl. in de Stadsschouwburg het toneelstuk op tc voeren „Het buitenspo rige sexuele genie van de Markies de Sade". De tegenstemmen waren afkomstig van de volledige V.V.D.-fractie, twee leden van de PvdA, twee van de KVP en van de twee onafhankelijke raadsleden. Voor de discussie bestond een grote lan delijke belangstelling. Burgemeester Merx verklaarde dat hij een nieuwe poging van D.A.T. om dit stuk over De Sadé in Breda te brengen, waarschijn lijk weer zal verbieden. De wethouder van culturele zaken mr. R. Gielen maak te duidelijk, dat het besluit in eerste in stantie was genomen door de directeur van de Stadsschouwburg, de heer F. Nie- meijer. Deze had eerder de voorstel ling op eigen gezag op zijn jaarpro gramma gezet. Drie dagen voor het Bredase college het verbod uitvaardig de, had het in een officiële verklaring zijn goedkeuring gehecht aan de opvc ring van dit stuk over De Sade. gen ze kort antwoord: „Ge mot niet ma wen". En daar lieten de meesten het dan t>ij. belangrijk dat Nationalistisch China dan maar desnoods uit de VN zou moeten verdwijnen. Hij kreeg hierbij de woord voerders van CHU, ARP en VVD tegen- Nadat de minister een hele vragen reeks over zijn beleid had beantwoord, liet de oppositie een rijke motieregen neerdalen. Minister Luns vond dat er x was van een ..motiemanie". Aanvaarding van bijna alle moties ried i aanzien van de motie-Danken (PvdA), inzake het beschikbaar stellen ïen tweede bedrag van 100.000 gul- voor de slachtoffers van de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika, zegde de minister toe de mogelijkheden voor deze hulp te onderzoeken. De gespletenheid van de PvdA-fractie inzake de erkerming van Oost-Duiitsland trad duidelijk naar buiten. Het Kamerlid Roethof vond namens een minderheid van zijn fractie dat het de hoogste tijd is voor Nederlandse initiatieven om tot erkenning te komen. Deze minderheid zal een PSP-mobie hierover steunen. De meerderheid van de PvdA gaat ermee akkoord dat minister Luns afwacht hoe de nieuwe koens van de Wcstduitse regering uitvalt. Luns ontraadde ten sterkste de motie- Aarden, inzake de economische boycot van Cuba. Die boycot wordt volgens de -minister» al -verzaoht. Minister Uddnk (Ontwikkelingshulp) voegde daaraan toe dat Nederland geen principiële bezwaren heeft tegen ontwikkelingshulp aan Cuba. Over de motie-Van der Spek (PSP) zei de minister dat verbreking van het EEG-associatieverdrag met Griekenland volkenrechtelijk niet mogelijk is; het ver drag bevwt namelijk geen opzegglngs- olausule. Minister Luns had ook geen behoefte aan de motie-Dankert inzake Neder landse aandrang op andere Westeurope- se landen om wapenleveranties aan Por tugal te staken. „Nederland wenst die leveranties niet", aldus minister Luns. ,,en dat is reeds uitgebreid bekend' aldus minister Luns. ..en dat is reeds uitgebreid bekend". (ADVERTENTIE) De voormalige minister van De fensie Hawaz (links voorgrond) en de vroegere minister van Binnenlandse Zaken Ahmed (geheel rechts) van Libië met enige anderen in de be klaagdenbank. Zv worden beschul digd van samenzwering tegen de huidige Libische regering. (ADVERTENTIE) Bronchiletten Hoestdrank in tabletvorm. 1-~ AMSTERDAM (KNP) De Septua- gintbeweging heeft in een verklaring zijn waardering uitgesproken voor de beleids beslissing. die de Nederlandse bisschop pen over het celiaaatsvraagstuk op 19 januari hebben ingenomen. Men hoopt dat deze beslissing van de bisschoppen een aanpassing van achterhaalde wet ten en gezagsverhoudingen zal meebren gen. Voor Septuagint is deze aanpassing ech ter nog slechts een begin van een heel nieuwe vorm van Kerk-zijn. Dat Kerk- zijn moet volgens Septuagint bestaan in een echt en geloofwaardige verkondiging van Christus en in een leven met en rond Hem. De preken van tegenwoordig noch de publiciteit maken dat duidelijk genoeg. Daardoor komt deze nieuwe en' kritisch ingestelde vorm van christen-zijn met elkaar, van Kerk-zijn niet van de Septuagint kondigt aan in de komen de maanden met vele sympatisanten be sprekingen te voeren over concrete moge lijkheden. die in de Kerk van Nederland in de nabije toekomst beproefd kanen en moeten worden. De beroemde Franse componist Darius Milhaud zal op uitnodiging van het Nederlands Kamerorkest eigen werken dirigeren op zondagavond 5 april in Amsterdam, en maandagavond 6 april in Den Haag. De nu 77-jarige Milhaud behoorde tot de befaamde „Groupe des Six", die onder meer bestond uit Arthur Honegger, Erik Satie, Jean Cocteau en Francis Poulenc. tijdelijk voor In de verklaring wordt nog gezegd, dat men in de angstige reacties van de paus en van een aantal van zijn colle ga-bisschoppen niet alleen onmacht be luistert tot relativering van eigen posi ties en tradities. „Meer verontrust ons in deze reacties het ontbreken van een wezenlijke dimensie van Kerk-zijn, na melijk onderlinge bereidheid tot dialoog en communicatie van wederzijdse inspi raties", aldus de groep. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Rio Corrientes" (17 fe bruari); Australië: ms „Riederstein" <16 februari); Brazilië: ms „Alcor" (20 fe bruari); Canada: ms ..Eemstroom" (17 fe- bruari); Chili: ms „Hercules" (17 febru ari); Indqnesië: ms „Essen" (16 februari); Ned. Antillen: ms „Kreon" (16 februari); Suriname: ms „Palamedes" (17 februari); Verenigde Staten van Amerika: ms „We- *er Express" (16 februari), ms „Atlantic Star" (19 februari); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.W.-Afrika: ms „Benkalis" (18 februari). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de Postkantoen. Jongeman tijdens carnavalsfeest in brand gestoken ■nee correspondent) i gisteren geprotesteerd tegen het uitblijven van een tweede brug o i te gevaarlijk. Het comité ,JJouw Tweede IJsselbgug" had daartoe t boom to mhtmeem. HAMONT Een 1"-Jarigc jongeman, I geïdentificeerd als M., afkomstig uil Hudelschoot, Noord-Brabant, heeft tij dens een carnavalsfeest in Hamont, in i Belgisch Limburg, een andere jongeman in brand gestoken. De jongeman. Jan Boonen, uit Tongeren, werd met zeer ernstige verwondingen naar het zieken huis overgebracht, waar men zijn toe stand als kritiek omschrijft. De gewonde jongeman maakte deel uit van een groepje van acht personen, die zich vanwege carnaval als boom hadden uitgedost. Ze hadden hun carnaval6pak volgehangen met droge, bruine eike bladen. Op een gegeven moment stak de jongeman uit Budel, diie al vaker in .lanraking is gekomen met de justitie, de carnavalsvierder in brand. De droge bladeren van het pak vatten onmiddellijk vlam en het plastic masker smolt. Er sloeg een vlam omhoog van twee meter, waardoor ook enkele omstaanders lichte verwondingen opliepen. Terwijl men van alle kanten poogde de brandende man te helpen, zag de jonge Nederlanders kans om te verdwijnen en over de grens te trekken. Een uur later kon de Hamontse politie, in nauwe samenwer king met de Nederlandse rijkspolitie, de jongeman aanhouden. Hij legde een vol ledige bekenten» af. ROME (KNP) Tweemaal binnen vie rentwintig uur heeft de Vaticaanse pers chef. mgr. Fauso Vallainc. bet nodig geacht tegen te spreken dat kardinaal Villot wegens diepgaande meningsver schil met de Paus over de behandeling van de eelibaatskwestie gedreigd heeft als staatssecretaris af te treden. Vallainc noemde de geruchten absurd en vol ledig ongegrond. De geruchten over een conflict tussen de Paus en kardinaal Villot deden reeds enkele dagen geleden -in Rome de ronde, maar zijn gisteren voor het eerst naar buiten gekomen in L' Espresso", een te Rome verschijnend links weekblad. Volgens dit weekblad is het in de top van het Vatikaan tot een botsing geko men tussen de gematigde politiek van de kardinaal staatssecretaris en de rechts- radicale vleugel (de kardinalen Felici, Danielou en anderen). Kardinaal Villot, zo schrijft Espresso, heeft geprobeerd de druk, die de traditionalisten op de Paus willen uitoefenen, tegen te houden. De conservatieven zouden met name niet te vreden zijn over de tekst van de pause lijke brief aan Villot en hadden liever gewild dat de Paus een hardere houding had aangenomen inzake de verhouding tussen de bisschoppenconferenties en de Paus. Bovendien zouden zij van de Paus een openlijke veroordeling van de Neder landse bisschoppen geëist hebben. Weer dode bij lawines in Val d'lsère VAL D'ISèRE (Reuter). Een lawine in de buurt van Val d'lsère in de Franse Alpen heeft donderdag aan een baby het leven gekost. De sneeuwmassa boorde zich in 5 huizen. De moeder van het kind, die net een middagslaapje deed, wist xieh uit de sneeuw te bevrijden. Twee dagen na de ramp in Val d'lsère heerst nog steeds lawine-alarm. De hele dag loeien de sirenes. Vele honderden toeristen verlieten gisteren de winter sportplaats, grote verkeersopstoppingen veroorzakend, nadat de weg naar Bourg- St.-Maurice was vrijgemaakt. Maar in de loop van de dag raakte de weg door nieuwe lawines waarbij zes auto's werden meegesleurd zonder dat ei- slachtoffers vielen opnieuw geblok keerd. Val d'lsère was weer van de bui tenwereld afgesneden. In totaal zijn nu als gevolg van de lawines 43 'doden ge- Strottehoofd van plastic ontwikkeld NEW YORK (AP). Een chirurg uit New Y'ork heeft een kunststrottenhoofd ontwikkeld. Het strottenhoofd, dat van plastic Is gemaakt, is tot nu toe slechts gebruikt b(j een vrijwilliger en moet nog verder worden ontwikkeld. De chirurg, dr. Stanley Taub. heeft echter verklaard dat een 76-jarige man door middel van het apparaat het spreek - vermogen heeft teruggekregen. Bij de man was het eigen strottenhoofd twaalf jaar geleden weggehaald. Het kunststrottenhoofd kan door de patiënt zelf worden ingezet en verwijderd Er gaat een operatie aan vooraf waarbij een opening in de linkerkant van de hals wordt gemaakt vlak boven het sleutel-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9