Kinderzangfestival uit 25.000 kelen antenne Schaep met vijf Pooten werd „elektronische dijenkletser" Wim Quint is er maar druk mee Westland en Delft in Welvaardig- heden GUNSMOKE Studio Sport Schaep met 5 Pooten DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 FEBRUARI 1970 (Van o e omroepcorrespondent) HILVERSUM Een van de grootste spectakelstukkcn. die Wim Quint jaar lijks voor de KRO-radio en -televisie organiseert, is het befaamde kinder- zangfestival. Ditmaal wordt het voor de tiende maal gehouden. Er kwam vo rig jaar een record aantal inschrijvin gen binnen. Ruim 600 klassen van la gere seholen behoren tot de deelne mers. Wim Quint, die samen met zijn medewerkers sinds november week-in. weck-uit bezig is om te luisteren naar de liedjes uit liefst 25.000 kinderkelen, versaagt niet en als het aan hem ligt, wordt dit festival van de KRO nog tol in lengte van jaren voortgezet. Hij zegt daarover: „Het is heerlijk om te zien hoe al die kinderen, tot in de verste uithoeken des lands er volkomen in opgaan. Het fijnste vind ik wel, dat de belangstelling elk jaar toeneemt. Ditmaal hadden wij zelfs een record aantal inschrijvingen. Bovendien be merken wij, dat het zangpeil op de scholen van jaar tot jaar kwalitatief be ter wordt. In het begin had je steeds dezelfde schoolklassen, die de finales bereikten, maar nu constateren wij uitstekende resultaten in het gehele land. Een groot aantal scholen schreef nu zelfs met twee of meer koren in. Ter gelegen heid van dit tweede lustrum heeft de KRO aan dit festival een extra-feeste lijk karakter gegeven. Er is een bun del samengesteld met 25 kinderlied jes. Het zijn de meest gekozen liedjes van de afgelopen zeven jaar, die in op dracht van de KRO werden geschreven. De deelnemende koren moeten uit de ze bundel een lied kiezen. Verder kan een liedje naar eigen keuze worden ge zongen". Van november 1969 tot 15 januari jj. zijn nagenoeg op alle werkdagen drie ploegen, bestaande uit een radio technicus en een muziekdeskundige. al le deelnemende scholen afgereisd om ter plaatse de opnamen voor de voor ronde te maken. Sinds enkele weken is een jury, be staande uit Paula van Alphen. broeder Laetantius en Joop Stokkermans bezig om de bandjes met de 1.200 liedjes af te luisteren en te beoordelen. Indien men bedenkt, dat er soms liedjes wor den gezongen met 6 tot 8 coupletten, dan is het begrijpelijk hoeveel uithoudings- vernaogfen dit vraagt varr -óf- ^jfiryle- den. Zij beslissen welke koren mogen deelnemen aan de kwartfinales, die be gin maart op zeven plaatsen in ons land worden gehouden. De afgewezen koren krijgen een juryrapport toege zonden. De soliste, die naar het oordeel van de jury de beste prestatie heeft geleverd van alle kwartfinales, krijgt de solisten- prijs, die tijdens de halve finale wordt uitgereikt. In elke kwartfinale wordt ditmaal een extra-prijs beschikbaar ge steld aan het koor, dat niet in de halve finale geplaatst, maar naar het oordeel van de jury een bijzondere prestatie heeft geleverd. Deze extra-prijzen be staan uit bekers etc., die beschikbaar zijn gesteld door de commissarissen der koningin in de betrokken provin- Op dinsdag 12 mei volgt de halve fi- nale die rechtstreeks door de KRO-ra- dio wordt uitgezonden. Aan deze halve finale nemen 20 koren deel. Elk koor, dat de halve finale heeft gehaald, krijgt een nog in te studeren lied door de jury toegewezen. Alle kinderen van de koren, die niet in de finale zijn ge plaatst. krijgen een persoonlijk ge schenk. Aan de finale van dit kinderzangfes tival, die op 13 juni rechtstreeks door de KRO-televlsie en -radio wordt uit gezonden. nemen tien schoolkoren deel. In AVRO's televisierubriek „Welvaar digheden", een programma van Nan de Vries-Wamelink en Frans van Hou- tert, waarin wetenswaardigheden uit de wereld van het bedrijfsleven wor den behandeld, is vanavond een repor tage opgenomen over de N.V. Optische Industrie ..De Oude Delft", een uniek Nederlands bedrijf, dat hoog gekwali ficeerde optische en elektronische ap paraten vervaardigt. De produkten van „De Oude Delft" zijn over de hele we reld in gebruik. In de rubriek „De weg naar de top" komt de heer P. Voskamp uit 's-Gra- venhage aan het woord. Deze Westlan der is zijn carrière in de vijftiger ja ren begonnen als handelaar in kit. Nu bouwt hij compleet ingerichte kassen voor de tuinbouw. Vorig jaar expor teerde hij voor vijftig miljoen guldeh naar zeven landen. AVRO Nederland II 19.30 uur Marshall Matt Dillon en zijn mede werkers staan ditmaal voor een "an de moeilijkste taken in hun loopbaan. Zij moeten namelijk het vonnis voltrek ken van een man. die schuldig is aan moord op een aantal personen. Het vonnis luidt: ophangen. Hierbij komt Matt Dillon echter tegenover een aan tal vrienden van de moordenaar te staan..KRO Ned 1. 21.40.uur.. Opiniepeiling over celibaat In het t.v.-magazine „Riskante Kerk", dat de KRO vanavond uitzendt, worden de uitkomsten bekendgemaakt van een opiniepeiling die is gehouden rondom de celibaatskwestie en met name rond om het bisschoppelijk standpunt. Deze opiniepeiling kwam tot stand in samen werking met Intomart. In een extra-programma van „Studio Sport" van de NOS-televisie vanavond wordt aandacht besteed aan enkele op die dag te spelen voetbalwedstrijden en aan de loting voor het wereld kampioenschap schaatsen voor heren, dat op zaterdag en zondag in Oslo wordt verreden. NOS,Ned. II, 22.05 t 1970 is uitgeroepen tot Natuurbescher mingsjaar onder het motto „Welvaart of Welzijn". Dat is een belangrijke aan gelegenheid omdat het inderdaad een onrustbarend feit is, dat de mensheid aan eigen welvaart ten onder dreigt Dat de TROS daar drie programma's aan wijdt is op zich dus toe te juichen. Maar over het eerste programma, gis teren ingeleid door Prins Bernhard, juichen we minder. De materie van lucht-, water- en milieuverontreiniging is immers al zo vaak op de t.v. aan de orde gesteld dat we de beelden en het erbij behorend commentaar, vrijwel kunnen dromen: rokende schoorstenen, vies water met dode vissen, flatgebou wen die zoveel minder comfortabél zijn als luxe tweetonsbungalows... Waarmee we maar willen zeggen dat de TROS heel veel open deuren intrap te. Wil men de kijker echt verontrus ten (en dat is nodig) dan zal men tot een andere opstelling moeten komen als tot een samenvatting van wat al uit den treure op het scherm vertoond werd. Het zal dan tevens nodig zijn dat men toont wat de individuele kijker eraan kan doen om milieuverontreiniging te gen te gaan. Bijvoorbeeld door waar mogelijk van (goedkoper!) openbaar vervoer gebruik te maken, door over te schakelen op 'n andere verwarming, door zorgvuldiger te zijn in het „pro duceren" van afval. Maar misschien komen deze aspecten nog ter sprake in de volgende twee afleveringen. Van de VPRO zagen wij „Dagboek van een oproerkraaier", een met zorg ge- realisseerd programma over protest liederen van voorheen, aan elkaar ge praat door zure Jaap v.d. Merwe die zowaar een rode draad zag lopen tussen de Inquisitiebrandstapels en de milde Maagdenhuis-vi De VPRO bleef revolutionair met een reportage over Japanse studenten die met een Kamikaze-fanatiekerigheid er gens tegen waren. Van Samuel Bec- ketts spel „Hé Joe" zagen we alleen het slot. Onze bevinding, dat hier een stuk anti-t.v. werd geleverd, geven we dus onder voorbehoud. Vg. In de vijfde aflevering van 't Schaep met de 5 pooten „Water in de wijn", wordt Kootje de Beer bijzonder boos. Er blijken in onze samenleving nog steeds mensen met een misplaatst „Standgevoel" te zijn. en zijn dochter, Elly, dreigt daar de dupe van te wor den. Overigens heeft Elly heel andere opvattingen over de showbusiness, waarin zij werkt, dan Kootje, en ook dat levert zijn problemen op. Een aar dige Spanjaard, die de Spaanse gast arbeiders in de buurt een vrolijke avond wil bezorgen, speelt een rol in-de verrassende ontknoping, die mede door toedoen van tante Doortje en Lu- kas, een vrolijk verloop heeft. KRO Ned. 1 20.20 uur. HILVERSUM Woensdagmiddag in Studio Drie. Een benauwde, grotdroge hal op de Hilversumse hei, die Nederlands populairste tapperij tot nader order als een ondergeschoven kind koestert. Drie bordkartonnen wanden, moeitzaam overeind gehouden door tvvee- duims latten, een versleten biljart, wat stoelen, flessen ■n een jukebox: meer heeft „Het Schaep met de Vijf Pooten" zijn vaste gabbers ook deze keer niet te bieden. De kwellende dorst wordt gelest met lauw leiding water. die een inspeciënt op zijn knieën uit de fontein in de hoek heeft getapt. Voor koffie en gevulde koeken verwijst kastelein Kootje '"n clientèle naar de kale kantine in de kelder. De ontknoping is nabij: Piet Romer heeft de handen in een warm, uitnodigend gebaar gespreid om de aanstaande schoonmoeder van zijn dochter aan zijn nobele borst te drukken. De vaste stoffering van het café kijkt vertederd toe. daar ben je dan weken voor ,in touw. Probeer jij maar eens van zo n schnab bel een maand te leven". Geen meezinger Neen, Huipie is onder de vleugels van Kootje de Beer een tevreden gebruiker EU ASSER: „IK ZAL BLIJ ZIJN ALS IK DIT SEIZOEN OVERLEEF" Zolang hij in beeld is. stoot hij aan het biljart van het Schaep zijn balletje er werpt hij zijn voorgeschreven lodder- blik op de bierpomp. Om vier uui spoedt hij zich naar de kassier en inl hii de zuurverdiende penningen vooi zijn overmatig cafébezoek. Om acht uui wordt hij in Zwolle verwacht voor d« volgende schnabbel. Om vier uur vindt ook de blijde trans formatie plaats van Lukas Blijschap ir Leen Jongewaard. Hij kan nog net naar huis om te eten en daarna werp! hij zich weer in het blijde gebeurer van De Klein Parade. Tussen twei pilsjes door heeft hij reeds bitter vast gesteld. dat de recensenten Sonnevelds musical uit de twintiger jaren onrecht vaardig de grond ingeboord hebben. ,,Ze geven geen kritiek op wal ze gezien hebben, maar op wat ze hadden willen zien. Gelukkig is het succes er minder waanzinnig om" Zo, dat wil de Lukas alleen even kwijt. Om vier uur doven de hete schijnwer pers in studio Drie. Drie weken schrijf- drift en twee dagen opnamen zijn vak kundig ingedikt tot een elektronische dijenkletser van veertig minuten. Een meezinger van het formaat „Hel zal je kind maar wezen" ziet zelfs Eli Asser er niet in zitten. Voor de rest is hij zeer tevreden met zichzelf. Het café Het Schaep met de vijf Poo ten wordt over twaalf uur met de grond gelijk gemaakt en hetzelfde lot treft de wasserette van Doortje. De wasmachi nes gaan terug naar de verhuurder. Als Eli het wil. zullen ze beide over precies vier weken weer uit de donke re grafkelders van de NOS verrijzen. Het zal je schaap maar wezen. Leo Thuring Vlak naast de tapkast staan de was machines, die de NOS heeft gehuurd voor de wasserette van Doortje Levevre; schuin daar tegenover heft een blote, gipsen engel zijn moddervette linker been. Op uitdrukkelijk verzoek van schrijver Eli Asser heeft zijn wederop standing reeds op deze grijze februari dag plaats gevonden. Het werd wel tijd. want zijn buik bladdert al en in zijn krullen zit spinrag. Het is dan ook niet waarschijnlijk, dat hij op de jongste 'dag' in de hemélSé- bbf1 zal"worden' tóe gelaten. maar voor een avondje televi sie is hij net goed genoeg. Een kijkers oog is gauw gevuld. Het Nederlandse volk kan met vertrou wen de vrijdagavond tegemoet zien. want Eli heeft het hem weer gelapt. Vijftig pagina's vol Jordaan-folklore heeft hij aan de vraatzuchtige beeld buis geofferd, drie gave deunen zijn door hem wederom aan de vaderlandse liederenschat toegevoegd. „Het is beu lenwerk", roept hij stralend, „elke maand maak ik in mijn dooie eentje een Tour de Hollande. ga daar maar eens aanstaan. Ik ben vorige week al begonnen aan de aflevering voor maart en wat is het resultaat tot nog toe7 Twee velletjes, die ik waarschijnlijk zo in de prullenmand kan donderen. Ik zal blij zijn, als ik dit seizoen overleef". Rijk besnorde Asser, die het jeugdsen timent der vijftiger jaren verrijkte met de onsterfelijke kreet „van wie is die tekst?" heeft met monnikengeduld gemetseld aan de triomf van zijn vijf- potig schaap: „Na vijf jaar Mimosa was ik compleet leeg. Ik had het ge voel dat ik alle grappen, die er zijn, had gespuid. Ik had vijf jaar in een dwangbuis gezeten en ik zag het niet meer. Het heeft tot 1963 geduurd, voor dat ik zin kreeg om aan wat nieuws te beginnen. Ik merkte, dat ik weer naar applaus begon te verlangen. Ik heb toen een vijfjarenplan gemaakt, want ik wilde me vooral niet overhaasten. Ik ben eerst met Wally de Walrus ver momd de studio binnengedrongen en daarna heb ik in de serie „Mijn broer en ik" het terrein verder verkend. Ik wist toen al, dat het succes erin zat. Ik merkte, dat Piet Römer en Adèle Bloemendaal het verrekt lekker deden als kasteleinsechtpaar en op dat thema heb ik voorzichtig doorgeborduurd. Ach teraf merk je pas. dat het een schot in de roos is geweest." Een sohot in de roos? Kootje de Beer Successchrijver Eli Asser (met rijke snort te midden van zijn schapen, i'fln links naar rechts Leen Jongewaard. Eli Asser, Piet Römer en Adèle Bloemendaal. kan het je nog sterker vertellen. Koot je zegt gulzig. ..als ik in het Olympisch Stadion zit en 40.000 mensen brullen vanaf de tribune „het zal je kind maar wezen" dan is dat een waanzinnige zaak. Het knappe van Asser is, dat hij een sfeertje schept, waarin het gros van de kijkers zich ongelooflijk jofel voelt. Iedereen herkent zichzelf in de figuren uit het Schaep. iedereen droomt ervan om ook nog eens in zo'n fijn ca fé te zitten. He! is gewoon lekker en tertainment zonder pretenties. Het is ook niet goedkoop.! het is geen platte lol. Man, dit is gesneden koek voor Ne derlanders. Wij hebben een kijkdicht heid van 68 procont. Dat betekent, dat er op zo'n vergeten vrijdagavond milt Televisietapperij heeft kijkdichtheid van 68 procent joenen mensen voor de buis zitten. Stel je dat nou eens voor. Al die men sen doe je met het Schaep een hoop plezier. Noem dat maar geen verant woordelijkheid". De mist in Over Kootje de Beer kan hij kort zijn. „Kootje is een doodgewone doorsnee kastelein uit Mokum. Ik hoop tenmin ste. dat ik hem zo neerzet. Die man heeft zijn kleine troubles en daar zwetst hij over met de mensen uit de straat. Toen ik de eerste aflevering in han den kreeg en hoorde, wie er mee zou den spelen, dacht ik: „d'r zit een kans je in. dat we het halen maar zeker weten, dat doe je nooit. PSV heeft een paar jaar geleden ook een elftal van alleen maar duurbetaalde sterren het veld ingestuurd en op papier zag het kampioenschap van Nederland er dik en dik in. En wat gebeurde er: PSV heeft nooit zoveel wedstrijden verloren als in dat jaar. Pak een serie als De winkel van Sin- kei. Dat zag ei ook allemaal geweldig uit, maar de AVRO ging er toch mooi mee de mist in. Bij ons klopte het nou toevallig wel. Een kwestie van ambian ce. De combinatie is gewoon goed. Je moet in het Schaep geen Bob Rooyens- efréctën Verwerken of een volkofheri bik "kar typetje laten opdraven. Recht toe, recht aan, dat is het hele^geheün'-'. jk m. Het zwak alcoholische juk van de natio nale populariteit draagt hij ondertussen met fraaie gelatenheid. „Je kunt na tuurlijk roepen: „Ik en er niet van ge diend, dat ze me op straat nafluiten, maar je kunt er heel toevalig niks tegen doen. Als het publiek zo nodig moet, dan heb je je daarbij neer te leggen. Je weet nu eenmaal, dat je 'n stoet van oude moe dertjes en kinderen achter je aan krijgt als je zo'n rol accepteert. En dan moet je achteraf niet gaan mekkeren over de postzakken die over je deurmat worden leeggekieperd. Toevallig vin den die twee miljoen televisiekijkers Kootje de Beer een uiterst belangrijke jongen. Het handjevol mensen, dat Piet Römer belangrijk vindt, komt wel naai de schouwburg". Slaapgebrek En wat zegt Doortje ervan? Doortje kijkt door haar ijzersterke ziekenfonds- bril en zegt. „ik ben erg happy met deze rol. I!: houd van contrasten, ik schijn ze nodig te hebben in mijn le ven. Vorig jaar heb ik meegespeeld in „Met blijdschap geven we kennis", dit jaar doe ik alleen televisie. Je moet mij vooral niet vastbinden op één punt. Laat mij nou maar het ene moment een lekker canailleus rolletje spelen en het volgende moment een volkse wasvrouw. Naturlijk begin ik zo lang zamerhand wel weer naar een zaal vol mensen te verlangen, maar ik schrei geen hete tranen, ais het niet gebeurt. Ik ben juist opgehouden met die series, omdat ik elke dag te vroeg op moest staan en te laat naar bed ging. Ik heb net nog een rol in De Jantjes afge slagen, omdat ik hei niet opbreng. Mijn zoon is nou zeven en spijbelen van school is er dus niet meer bij. De enige reden, waarom ik voorlopig geen toneel doe, is slaapgebi ek". Lokale stoffering; Doortje is ook deze middag weer de ster van het nep-café. Ze boert Assers volzinnen door de neusgaten op en ziet telkens weer kans om met de gekende tekst de overige cafébezoekers tot spontane lachsalvo's te dwingen. Ook de cameramensen, die het bordpapie ren bedrog van het Schaep registre ren. wenden tijdens de repetities on ophoudelijk snikkend het hoofd af. De eensgezindheid over haar moederlijke talenten is ontroerend. „Adèle", zegt Cor Wilsehge „is een geweldige arties te. Wat die van een simpele tekst maakt, is onvoorstelbaar. Daarbij is ze ook nog een fijne collega". Hij kijkt om zich heen en zwijgt verrukt. Het is een statement, dat eigenlijk in boterletters uitgevoerd zou moeten worden. Wat Witsche zelf betreft: in het café van Kootje de Beer opereert hij als Arie Balk de kraandrijver, die voorna- lijk door standvastig hangen aan de lap bijdraagt tot de lokale stoffering Toegegeven, het is wat anders dan Pipo de clown, maai hij heeft er vrede mee. Een gabber, die met hem in hetzelf de benepen schuitje zit is Piet Hendrik- se. die na zijn ingenieurscreatie in Ja zuster Nee Zuster en zi jn vele rollen in de Baron van Münchhausen, nu als Hui pie van Duiver.boden voornamelijk met stil spel de rondborstige sfeer in Koot jes televisieknijp voedt. „Mij hoor je niet klagen", zegt hij. „want ik vind het al een hele eer. dat ze me voor de ze serie hebben uitgenodigd. Voor het zelfde geld hadden ze me ook kunnen laten barsten. Een free-lance-acteur zoals ik leeft van de schnabbels en al laten ze me alleen „poep" zeggen, dan pik ik het nog. Wat donk je? Tk krijg voor Het Schaep zo'n 750 gulden en NEDERLAND I NOS-NOT: 18.15 uur: Skiën 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO: 19.04 uur: 20,00 uur: Jourrraal 20.20 uur: Schaep k vijf Pooten 21.00 uur: Brandpunt t 21.40 uur: Gunsmoke >2.30 uur: Riskante Kerk 12.55 uur: Journaal TELEAC: 23.00 uur: Van molecuul NEDERLAND II NOSK 1 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala AVRO: 19.30 uur: Weivaardigheden 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Promenadeconcert 21.20 uur: Passport to Prague, film 22.10 uur: Vandaag 23.00 uur: Journaal >rgen NEDERLAND I TELEAC: 9.20 uur: Vamos a ver. les 5 10.00 uur: Van molecuul tot mens, les 6 10.30 uur: Bij leven en welzijn, les 6 VARA: 16.00 uur: Journaal 16.02 uur: Dagje ouder 17.00 uur: Banana splits 2 NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA: 19.04 uur: Rawhide 20.00 6ur: Journaal 20.20 uur: Een van de acht 22.00 uur: Hawaii Fve O Journaal NEDERLAND II NOS: 15.00 uur: Schaatser 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala NCRV: 19.30 uur: Schoonmoeders 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De held van het soookhuis, film 22.00 uur: Op glad ijs. 22.35 uur: Evangelie 22.40 uur: Journaal NOS: 22.45 uur: Coretta King. \-rijheidsconcert 3 Wegwijs: ups voor trips tenprogi i Goede wijn behoeft geen 14.00 Stereo: F en amusementsmuziek plaatjes. (16.01 ualitelten. 13.23 Oslo). NOS: 16.30 Licl jongerenpro- HIRO: 17.00 H1RO-B HILVERSUM II Stereo: Op' het eei ziek (gr.). (7.25 Hoi 1. 8.11 Te 3" 7 50 c (gr.). 8.30 isvrouw. 9 9.35 Gijmnastii Theologische etherleer- HILVERSUM III mofoonmuziek. BELGIE 324 m NEDERLANDS Nieuws. 12.03 Consumentenrubriek, juzi- 12.30 Lichte muziek. (12.40-12.48 Weerbericht, erk: mededelingen en SOS-berichten voor de igen. schippers). 12.55 Buitenlands persoverzicht.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2