ScÊeidóeSou/fcont CARNAVAL IN GELEEN antenne Tom Jones GEEN ZEE TE HOOG De Wrekers LEVEN EN LATEN LEVEN f v-film over gehandicapten in samenleving van normalen NOS-journaal nieuwe opzet Benoeming ingetrokken TEGEN de protesten van de meerder- derheid der Antilliaanse staten in heeft de koninkrijksregering besloten de benoeming van dr. Jonckheer ongedaan te maken. Daarmee heeft deze konink rijksregering en dan in het bijzonder de Nederlandse afdeling daarvan de beslissing genomen welke in Nederland een meerderheid van de politieke par tijen en de publieke opinie van haar ver wachtte. Maar zoals de persoon van de heer Jonckheer in zijn eigen land een voor werp van controverses geworden was, heeft de maandagavond in Den Haag genomen beslissing het statuut weer eens tot een controversiële zaak ge maakt. En dat niet alleen in de West, maar ook in Nederland zelf. Want al zal binnenskamer nog meer dan in het openbaar een grote meer derheid van de gehele koninkrijksbevol king onderschrijven, dat de persoon van dr. Jonckheer momenteel weinig ge schikt is om in de woèlige Antilliaanse gemeenschap als boven alle partijen staande kroonvertegenwoordiger te fun geren, vóórspel en kwestie zelf vormen een prachtige kapstok om allerlei kri tiek aan op te hangen. Altijd raak! (T\OOR de gang van zaken heeft de ^Nederlandse regering zich vorige week ln een positie bevonden, waarin schieten op haar altijd raak zou betekenen. Zich neerleggen bij de benoeming van de heer Jonckheer zou door de tegenstanders van de Curagaose De mocratische Partij uitgelegd worden als protectie ten gunste vai^ een politiek die de kleine man in de West in een gemoderniseerd koloniale status wil houden. Maar het intrekken van de benoeming van de op aanbeve ling van de Antilliaanse regering ge kozen man werd eveneens als een ko loniale" ingreep uitgelegd. Het gecompliceerde van de toestand blijkt misschien wel het best uit de om standigheid, dat de Surinaamse rege ring de bezwaren van het kabinet-De Jong tegen de heer Jonckheer billijkt, maar dat Surinaamse oppositiegroepen 't gehoor geven aan die bezwaren als een staaltje machtswellust van Den Haag interpreteerden. Geen wonder dat de laatste weken in Nederlandse krin gen de vraag is opgeworpen, of onder die omstandigheden Nederland het sta tuut maar niet beter tegelijk met de Rijksband naar het archief kan verwij- ook al zijn Willemstad en Para- •ibo zelf op het behouden van bin dende staatkundige verhoudingen gesteld. Voor ons is de knellende vraag, of de Nederlandse x-egering de herziening van de gouveneursbenoeming niet krachtiger opnieuw aan de orde had kunnen stel len, toen na de gewelddadige acties op Curagao in de zomer van vorig jaar bleek, hoe kwetsbaar daar de politieke verhoudingen lagen en hoe gi-oot de anti pathie er was tegen het regime dat Ne derlands militaire bijstand nodig had om sociale onlusten tot bedaren te brengen. Den Haag heeft mogelijk te veel ge speculeerd op een voor de Democratische Partij redelijke verkiezingsuitslag; die kwam er inderdaad, maar achteraf blijkt, dat aan die uitslag een toch be paald wantrouwensvotum hangt. Kiezen? Een pikante vraag tot slot: Wat zou de West gebeurd zijn zo men daar het straatje van Nieuw Links en D'66 een gouverneur „democratisch" kunnen kiezen? Nu kon men Nederland bedreigen met een nieuwe revolutie, •voor anders mogelijk een kiezers- meerderheid aansprakelijk gesteld - had moeten worden. Waarmee we maar willen zeggen: be- oemen heeft zijn bezwaren, maar en is ook niet alles! Tom Jones ontvangt vanavond in zijn show diverse gasten, onder wie Julie Driscoll en Sandie Shaw. Van de partij zijn ook The 5th Dimension, de acteurs David Lodge en Therry Thomas, als mede de komiek Dick Cavetl. Tom Jones laat zichzelf overigens niet on betuigd. AVRO, Ned. 2, 21.10 uur. In de tweede aflevering van „The queen and I" lijkt voor purser Duffy inderdaad „geen zee te hoog". Hij ver liest 600 dollar bij een pokenvedstrijd. Aangezien hij dat geld niet heeft, biedt hij de winnaar Kochek een cruise aan. Maar die cruise gaat ook niet door, want de Amsterdam Queen moet voor reparatie het dok in. Dan maar een geënsceneerde cruise, vindt Duffy, compleet met storm. Dat dit botsingen geeft met Duffy's aartsvijand Oliver Nelson is natuurlijk onvermijdelijk. KRO Ned. 1 19.04 uur. DE LEIDSE COURANT Ook NCRV'» Hier en Nu liet gisteren de mensen praten. De methode die des tijds bij Frits v. d. Poel mislukte, maar die Koos Postema van VARA's Achter het Nieuws wèl tot een succes schijnt te maken, vindt dus verdere navolging. Op zich zijn we daar niet zo gelukkig mee. Het bevordert een bepaalde een vormigheid die gisteren was ook Postema actief het voordeel van het Nederlandse omroepsysteem (elke „kleur" op eigen wijze) teniet dreigt De man die voor Hier en Nu de men sen liet praten (over al dan niet wense lijkheid van medische keuringen) was Henk v. d. Berg. Hij was gespreksleider en tevens partij. Een onmogelijke fi guur, omdat op deze wijze een redelijk afwegen van standpunten onmogelijk werd. De „tegenpartij" werd immers a priori in de verdachtenbank gedrukt. Ander nadeel: omdat zowel Achter net Nieuws als Hier en Nu mensen lieten praten moesten actuele nieuws-achter- gronden aan het NOS-journaal worden overgelaten. Met name in de Jonck- heere-kwestie deed het journaal goed werk, maar het was werk dat typisch In „De zaak met de vele aanwijzin gen" komen John Steed en Tara King in actie nadat in het appartement van Reginald Hubert Dawson een moord is gepleegd. Het wordt een compleet mysterie wanneer het lijk verdwenen blijkt te zijn. Wanneer Dawson thuis komt, wordt ook hij vermoord. Enke le personen die als verdachten kun nen worden beschouwd beschikken over een ijzersterk alibi. Uiteindelijk lukt het Steed om met behulp van Ta- Tra King het mysterie te ontraadselen. KRO Ned. 1 22.00 uur. DINSDAG 10 FEBRUARI 197 1 niet past tn 't NOS-pakket, als we ten minste goed verstaan wat de mening van de omroepen aangaande dat pak ket 1». Velen met mij, Marcel van Dam VARA's ombudsman-rubriek, nam t wee gevallen op de korrel waar de Ne derlandse wetgeving terzake van de kinderbescherming in het geding was. We vinden dat een beetje griezelig. De wet is vooral gericht op het welzijn van het kind. Met het exposeren van geval len als gisteren gebeurde doet men die gerichtheid geen goed. Hier kunnen za ken in het geding zijn die, in het belang van de betrokkenen, niet openbaar be- KRO handeld kunnen worden. Door ze toch 919,04 voor de camera te brengen worden wel- Geen licht grotere belangen geschaad dan 19.30 ui NEDERLAND I NOS 18.15 uur: Skiën •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal te hoog verantwoord is voor een programma dat toch op de eerste plaats bedoeld is om de kijkers bezig te houden. Verslag op dinsdag 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Alaaf '70 - cai'naval Psychospot, het programma dat dit maal Joop Doderer onder het mes nan vinden we zonder meer een „enge' aangelegenheid. De NCRV mag het z< luchtig mogelijk bedoelen, maar in fei te wordt hier een misselijke aanslag ge pleegd op zuiver-privé-zaken van eer man die toevallig artiest is. Zo'n pro gramma zou je het laatst van de NCRV NEDERLAND I verwachten. NOS/NOT 11.10 uur: Beeldverhaal van c 11.35 uur: Walter en Connie KRO Boeiend vonden we het gesprek dat de NCRV uitzond met sergeant Hooper, Vietnam-veteraan en meest gedeco- reerd lid van de Amerikaanse strijd krachten. Hij was het prototype van de simpele Amerikaanse soldaat die lijk en moedig zijn plicht deed en daar naast woordvoerder van het arrogan- 17.00 uur: te Amerika dat weet het recht (en Weet je veel God!) aan zijn zijde te hebben. Het ge- 17.25 uur: sprek wag onthullend in velerlei óp- Kijk zelf maar Z1Cht' NOS Van Achter het Nieuws (Koos Postema uur: laat de mensen praten) zagen we al- Skiën leen het slot: agrariërs in discussie #18.45 uur: met Mansholt. Ons frappeerde de intel- Fabeltjeskrant ligente vragen die gesteld werden, 18.55 uur: doorlopend op een hoger peil liggend Journaal dan in dit soort programma's het ge- jg uur- val pleegt te zijn. De tijd dat boers ach- Scala terlijk betekende leek wel volkomen verleden tijd. Vg. De wrekers 22.50 uur: Journaal Schaken les 17 NEDERLAND II NOS 18.15 uur: Samenvatting loondebatten •18.45 uur: Fabeltjeskrant RKK 19.30 uur: Kenmerk 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Pol. uitzending NOS 20.30 uur: Socutera •20.35 uur: Songfestival 21.20 uur: De man die doorvocht, film 23.00 uur: Journaal 23.05 uur: Loondebatten NEDERLAND II NOS 18.15 uur: Loondebatten AVRO 19.30 uur: Peytön place 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: The survivors •21.20 uur: Tom Jones-show 22.00 uur: Televizier 22.50 uur: Journaal EIDI ouw ann lij hi 'ethi ank< aad de at d er b ena ooft acti veri 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO 19.04 uur: MIK 20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Politie New York 20.45 uur: Hollanders ongewenst 21.20 uur: Zelf doen 22.00 uur: Journaal Waarschuwing WIE „a" zegt, ontkomt er niet aan „b" te zeggen. Dit gaat ook op voor de onverzettelijke houding van de vak beweging tegen artikel 8 van de loonwet- Roolvink. N.K.V.-voorzitter Mertens heeft op een vergadering in Hoorn laten weten, dat partijen, die vandaag en morgen in de Eerste Kamer hun stem aan de loonwet geven, op een hard oordeel van het Nederlands Katholiek Vakverbond kun nen rekenen. Aan die uitspraak ontkwam de heer Mertens niet meer, nu hij zich door collega Kloos van het N.V.V. in zijn kruistocht tegen de loonwet-Roolvink „op leven en dood" heeft laten mee slepen. Vooral na het aanvaarden van de wet door een meerderheid in de Tweede Kamer is duidelijk geworden, dat het hier minder om het omstreden sub artikel gaat, dan om een prestigestrijd tussen kabinet en enkele vakbewegings leiders. Daardoor heeft bij bemiddelings pogingen niemand een stap terug willen zetten. Daardoor is de heer Mertens ook gedwongen het spel hoog te blijven spelen. Hoewel het er voor werknemers meer om gaat, hoe de ovex-heid artikel 8 gaat toepassen dan om het simpele be staan van het artikel zelf. Er is een tijd geweest, waarin straf geleide loonpolitiek noodzakelijk was; wij garanderen niet dat die tijd definitief voorbij is. Daarom is het een beetje tragisch, dat regering en vak beweging „koude oorlog" voeren om een zaak, die vergeleken bij tal van andere kwesties waarbij het belang van de grote massa betrokken is, een kleinigheid is. Het harde oordeel, dat de heer Mertens nu de politieke partijen in het uitzicht stelt, zou eerlang nog wel eens als een boemerang kunnen werken. Voor ons blijft de kardinale vi-aag, hoe de vakbeweging gereageerd zou hebben, wanneer de onderhavige loonwet in clusief het omstreden ai-tikel nu eens door een kabinet was ingediend van andere politieke kleur dan die welke het kabinet-De Jong eigen is. Helaas kan men zoiets alleen maar vermoeden en nooit zeker weten, laat staan bewijzen. Terug naar Stalin |I\ANK zij Stalinfan Paul de Groot be- hoeft de Communistische Partij Ne derland haar koers niet om te buigen: de herwaardering van Stalin die in verschillende communistische staten kop pen kost, kost de CPN weinig moeite, omdat de CPN-leiding de politieke lijn van Stalin altijd trouw is gebleven. Maar over de gevolgen van de Stalin- erisis voor de CPN doet Paul de Groot meelijwekkend: hij neemt aan dat sinds Kroetsjev in Moskou probeerde het com munisme in een andere stijl te laten wei-ken, tienduizenden de CPN verlaten hebben, omdat ze misleid zijn door de de-stalinisatie. Wij dachteh, dat de CPN haar verval voornamelijk te wijten heeft aan het feit, dat kiezers en partijleden zich misleid voelden door de CPN-lei- Paul de Groot constateert met een blij gezicht, dat het „Terug naar Stalin" het communisme internationaal goed doet. Laten we hopen, dat hij interna tionaal weer het grootste ongelijk krijgt. (Van r verslaggevers) HILVERSUM I11 de ontmoeting met de gehandicapte mens ondervinden we een gevoel van afkeer. Dit is een vrij normale reactie, die verklaard kan wor den nit de vrees voor een verschijnsel, dat ook ons had kunnen overkomen. Worden wc ons dit gevoel bewust, Dit armloze meisje heeft de voeten als handen leren gebruiken en de tenen als vingers. Zij bezit hierin een grote vaardigheid, die haar aanzienlijk min der afhankelijk maakt van haar om geving. dan zijn we gereed voor een reëler be nadering van de gehandicapte, in wie we door het gebrek heen dc mens kun nen zien, met wie we zo normaal moge lijk moeten omgaan. Ten aanzien van de gehandicapte willen we af van het gevoel, dat we te maken zouden hebben met een „mens met een gebruiksaan wijzing". We moeten hem of haar niet onnodig tegemoet bomen en zo normaal mogelijk, zeker niet zielig doen. De Ned. Centrale Vereniging ter Be vordering van de Revalidatie (NCVR) heeft samen met betrokken instanties en organisaties het initiatief genomen om via actaes de acceptatie van gehan dicapten in de samenleving te stimule ren. Op haar verzoek heeft de KRO-re- gisseur Ad. Zonneveld over dit onder werp een documentaire film gemaakt, met de titel „Leven en laten leven", die vanavond op het scherm zal wor den gebracht. Het is de bedoeling, dat deze film daarna door het land gaat en uitgangspunt zal worden voor discus sies over dit probleem. Regisseur Zonneveld is zich ervan be wust geweest, dat moeilijk in filmbeel den is te vangen, dat „normale" men sen zich afkerig tonen van gehandicap ten. We zijn wel zo beschaafd, dat we dit soort gevoelens niét tonen, maar de aanwezigheid ervan blijkt enerzijds uit het ontlopen van contact met gehandi capten en anderzijds uit hel aan de dag leggen van een overdreven zorg, waarmee 'n vaag schuldgevoel wordt gecompenseerd In zijn film heeft Zonneveld getracht duidelijk te maken, dat het mogelijk is de gehandicapte te ontmoeten in zijn mens-zijn. Als men bij de eerste con frontatie niet net doel of er niets aan de hand is, dan ontstaan er mogelijkhe den voor echt menselijk contact. De film „Leven en laten leven" laat zien, dat als de aanwezigheid van de afkeer- gevoelens worden onderkend zowel door de normale als de gehandicapte mens als zijnde 'n natuurlijke reactie, dat wij dan pas kunnen leren leven met elkaar, zoals we ook leren leven met mensen in onze omgeving, met wie om hun eigenaardigheden rekening moet worden gehouden. Deze film heeft 'n duur van drie kwar tier en het is wel zaak, dat men er even rustig voor gaat zitten. De makel en zijn deskundige assistentie hebben in die korte tijd nogal wat stof willen ver filmen. zodat de beelden elkaar enigs zins verdringen. Bovendien heeft Zon- (Van nroepcorrespondent) veld overwegend in de reportagestijl gewerkt, maar niet kunnen nalaten de filmiek buiten de tekst om een eigen rol te laten spelen, zoal# het optreden van de dwergclown in het circus zon dei- publiek en het kinderspelletje de zeven sprong, waarin een gehandicapt kind als middelpunt althans visueel neerbui gend wordt benaderd. Daarnaast past hij enige filmtechnische foefjes toe. die alleeen de scherpe kij ker mogelijk niet zullen ontgaan. Bij het verschijnen in het beeld van de blinde wordt het scherm enige ogen blikken zwart, terwijl men alleen de voetstappen hoort. Een soortgelijk pro cédé past hij toe als een dove vrouw in 'n gezelschap terecht komt. Het nor male geluid laat hij dan overgaan in wazige geluidsflitsen. Als men niet ge waarschuwd is, zullen deze foefjes mo gelijk hun effect missen. Daarom had er in de film op geattendeerd moeten Tegelijk met de verschijning van de- se film worden 80.000 folder* verspreid, waarin wordt gewezen op de uitge brachte serie brochures „Gehandicapt waar moet ik heen", waarin tal van ad viezen worden gegeven, waarmee men op dit punt zijn voordeel kan doen. Er is zelfs bij benadering geen schatting Dit joch, dat het gebruik van zijn benen mist, toont zich in zijn rolstoel een gewiekste roverhoofdman. Hij vindt het wel erg zijn benen te missen, maar hij wordt net als zijn vader boekhouder en dan heb je die niet zo hard nodig. te geven van het aantal gehandicapten in ons land. zeker ook omdat er dage lijks velen door ongevallen en derge lijke bijkomen, maar het zijn er heel velen. De integratie van de gehandicap ten in onze samenleving, die met deze film wordt beoogd, richt zich vooral op twee doelen, namelijk wijziging in de mentaliteit van normalen en gehan dicapten, zodat ontmoetingen gemakke lijker tot stand kunnen komen en 't ver minderen van de afhankelijkheid van de gehandicapte, zodat ook langs deze weg de gehandicapte tot een gemak kelijker aanpassing komt. De film, waarvan diverse copieën door ons land zullen gaan, zal telkens aanleiding moeten geven tot dicsussies, wil het ef fect van de integratie zo volledig mo gelijk worden bereikt. Hiervoor zijn „richtlijnen voor de discussie" samen gesteld, die op aanvraag verkrijgbaar zijn bij de NCVR, Stadhouderslaan 142 te Den Haag. KRO Nederland 1 21.10 HILVERSUM Vele medewerkers van het NOS-journaal hebben met verba zing kennis genomen van de samen stelling van de studiecommissie, die door het NOS-bestuur is ingesteld te adviseren met betrekking tot de eventuele wijzigingen en veranderingen in de structuur en opzet van het jour- Vooral het feit, dat in deze geen enkele journalist met praktijker varing op het terrein van het journaal is opgenomen, heeft een gevoel van onbehagen geschapen. In een memorandum, dat de journaal medewerkers onder andere hebben ge richt tot de programmacommissaris, de heer J. W. Rengelink, en dc hoofd redacteur van het journaal, de heer D. G. Simons, schetsen zij de moei lijkheden, waarmee deze ruim 60 man tellende dienst dagelijks wordt gecon fronteerd. Om een snelle en adequate nieuwsvoorziening via het scherm te kunnen bereiken zal ten spoedigste een einde dienen te worden gemaakt aan de gedecentraliseerde huisvesting. Een be langrijke eis is ook een speciale studio in het omroepkwkrtier, waarin alle af delingen van het journaal, inclusief de presentatiestudio is opgenomen. Ook uitbreiding van de staf wordt urgent geacht. Niet minder klemmend is het feit, dat vele medewerkers vaak buiten Hilversum wonen en diep in de nacht hun woonsteden bereiken. Voorts wordt begrip gevraagd voor de soms gebrekkige interne communica tie tussen redactie en hoofdredacteur enerzijds met de programmaleiding en de beleidsorganen anderzijds. Toneelschool van Wim Burkunk in Australië SYDNEY (ANP) De 44-jarige acteur en- theaterdirecteur Wim Burkunk, di<et ir Nederland onder meer het „vestzak ttnne theater" een experimenteel theater lont' stichtte en vorig jaar in opdracht van de Nederlandse regering het theaterbe drijf in de Verenigde Staten bestudeer de. zal begin maart onder de naam )e „Theatre Laboratory" neelschool openen. Een van de voornaamste studie-objec ten van 't „Laboratorium" zal de psy chologie van het publiek zijn. 's Avonds zullen demonstraties en opvoeringen den gegeven, waarvan de toegang het publiek vrij is en die besloten zal worden met discussies tussen acteurs publiek. In mei zal Wim Burkunk als gast s het „Independent Theatre" in Sydney Brecht's „die heilige Johanna Slachthofe" brengen met ongeveer teurs, die niet alleen op het toneel spe len maar zich ook tussen het publiek be- Poppentheater Guido van Deth weer open DEN HAAG Na het overlijden vel. de bekende Haagse poppenspeler Guido van Deth is het theatertje aan de Nas sau Dillenburgstraat enige tijd gesloten geweest in verband met de noodzakelijke reorganisaties. Deze zijn inmiddels vol trokken. Felicia van Deth-Beck zal de ex ploitatie voortzetten en het theatertje zal voortaan de naam van „Guido van Deth' dragen. Vanaf 21 februari vangt de ge wone reeks van zaterdag- en zondagmid dagvoorstellingen weer aan, te geven door Felicia die dan „De verdwenen prinses" zal spelen, een van de kinderstukken die zij vroeger met haar man geschreven gemonteerd heeft.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2