mm Voor een prik in de Noorse hytte BINNEN BIJ DE FINNEN Dauwtrappers vóór JA GEZELLIG Voor 100 pop met Tor naar Zweden Neusj'e van de Noorse zalm Koning te rij'k op nieuwe Blenheim DA BALAIA, ALGARVE, PORTUGAL: HET EINDE 't kost u niets vul de bon in betere reizen Ingere prijzen bon HU Skal en slalom zijn Noorse uit drukkingen, die voorgoed in de internationale woordenlijst zijn opgenomen. Een fraai succesje voor de Noor, die er zich alleen verbaast, waarom het woord „hytte" niet dezelfde uitverkie zing ten deel is gevallen. Voor hem is de hytte immers droom en werkelijkheid tegelijk, het is zijn vlucht en zijn anker. De hytte kan liggen op een idyllische zeeoever of op een kale bergtop, bi een stil berkenbos of aan een snel stromende zalmrivier, maar altijd is het een uitgelezen plaats om de hemelse eenzaamheid te enteren. De meeste Noren delen hun hytte (een hut of chalet) met vrienden en familie leden, maar nu zijn er ook 2000 gese lecteerde objecten, die beschikbaar zijn voor mensen, die toevallig geen Noor in de familie hebben. In alle hylten is elektriciteit of propaangas aanwezig voor licht en koken en de meeste heb ben een keuken, een huiskamer en één of twee slaapkamers. Als regel zal het water moeten worden gehaald bij een dichtbij gelegen bron of stroom. Een dolromantisch extraatje, waar pa wel het vuur voor uit zijn sloffen wil lopen. In de duurdere chalets is deze grap er niet bij en kunt u het water gewoon uit de kraan tappen. Daar moet je maar niet aan denken. De prijs ligt tussen de 200 en 500 kronen (een kroon is 50 cent) en er is plaats voor 4 tot 6 personen. Als u ervoor voelt: Den Norske Hvttefor- midling A/S Kierschewgt 7 in Oslo en Nors Folke Fèrie, Torggaten 17 in Oslo weten er alles van. Finland ligt nog wat moeilijk in de toeristische markt. Te ▼er, te onbekend, noem de bekende vooroordelen maar op. Doodjammer, als Je het de Fin vraagt, want zijn land heeft alles mee om een vakantietopper van eenzame orde te worden. Eenzaam vooral, want deze derde Scandinavische broeder, die In onze ogen een wat fors nit de kluiten gewassen dreumes is, is nog altijd een atuk groter dan West-Dultsiand en heeft op zijn maagdelijke lap van 337.000 vlerkante kilometer slechte 4.7 miljoen inwoners. De rest 1> bos (70 procent), bouwland (10 procent), meren (10 procent) en Toendra (10 proeent). Mensen, die er inmiddels geweest zjjn, komen niet uitgepraat over dit land, waar de stilte nog een tastbaar goed is en de haast als een vloek wordt beschouwd. Het Fins Nationaal Verkeers bureau, Oranje Nassaulaan 25 in Amsterdam-Zuid staat te popelen om n er alles van te vertellen. Voor de extra-sportievclingen. de Bert Garlhoff-dauwtrappers en de „paden op de lanen in"-fans, heeft Blue Star International (Van Hillegacrtstraat 9. Amsterdam Zuid, telefoon 020-76 03 77) een bijzonder potje op het Noorse hout vuur staan. Dit bureau heeft ccn safari ontworpen, die vooral de avonturiers volledig aan hun trekken laat komen. Er wordt gereisd in kleine 9-persoons bussen cn halverwege de reis is er een trektocht van vijf dagen van hut tot hut door het dolromantische Peer Gyntland gepland. Samen naar de stuga Als u nu toch waterdichte plannen hebt voor een bezoek aan Zweden, dan kan een belletje naar het Bureau Zwe den NV (Vijzelgracht 17 Amsterdam, tel 020-23 73 41) nooit kwaad. Dit bu reau weet er alles, maar dan ook alles van en heeft de uitgekiende arrange- mentjes voor het grijpen. Men kan u ook binnen 5 minuten zeggen, welke stuga's (houten zomerhuisjes te huur van 85 tot 250 gulden per week) nog vrij zijn. En dan zijn er natuurlijk de Zweedse hotelcheques van 30 gulden, die recht geven op één geheel verzorg de dag in een Zweeds hotel. De cheques zijn alleen te krijgen in boekjes van zes. Bureau Zweden heeft ook een reis gids voor u klaar liggen met uitslui tend tochten naar Zweden. Om er vast een paar te noemen: 7 dagen Göte- borg, half pension vanaf 290, 11 dagen in luxe Fars Hatt Kungalv 565. 14 dagen volledig pension in Jonasses Her berg Dalarna 455, 15 dagen Harjedalen 400. Voor individueel reizende automo bilisten zijn er arrangementen via de Travel Line Travemünde-Halsingborg, onder meer 11 dagen Malmö en Stock holm 495. Effe tussen neus cn lippen door naar Zweden? „Vooral doen", zeggen ze b(j de Tor-line, „niet wachten tot het te laat Is". En om het u extra-gemakkelijk te maken, kunt u al voor 100 pieter mannen op één van de Tor-line-sche- pen stappen en een long weekend spele varend naar Zweden en terug tuffen. U gaat dan op zaterdagmiddag om half één uit Amsterdam en bent dinsdag avond om negen uur weer terug op het punt van uitgang. In die tussentijd heeft u een minicruise gemaakt met één van de modernste en meest luxueu ze rijd-op-rijd-af-schepen. die in de noordelijke wateren opereren en heelt u ruim anderhalve dag doorgebracht in Gothenburg, waar voor u accommoda tie is gereserveerd in een luxe hotel. Wat die 100 gulden betreft zit er na tuurlijk wel een addertje onder het malse Zweedse gras. Voor dat bedrag krijgt u van de Tor-line een eenvou dige couchette en niet uitzondering van het ontbijt op maandagmorgen, zijn alle maaltijden voor uw eigen rekening. Dus wel een zakcentje meenemen, an ders kunt u nog borden gaan wassen ook. Wilt u het allemaal wat luxer doen, dan kan dat ook worden geregeld: in een 4-persoonshut 125 gulden, in een 2-persoonshut op het D-dek HO, in een 2-persoonshut op het A-dek 170, in een 3-persoonshut luxe op het brugdek 185 en in een 2-persoons dito hut 210. Dit unieke aanbod geldt tot en met 17 juli 1970, uitgezonderd 7 en 14 maart. De afvaart is op zaterdag middag. (Voor mensen boven de 65 heeft Tor-line een extra-verrassing: zij krijgen op de toch al scherp gecalcu leerde passageprijs een reductie van 30 procent en kunnen dus al voor 70 pop Met zijn vele kristalheldere rivieren en zijn onvoorstelbaar lange kustlijn aan de Atlantische Oceaan verschaft Noorwegen een natuurlijk tehuis aan de zalm op zijn jaarlijkse trek vanuit Groenland- Noorwegen bezit alleen al honderd rivieren, waarin zich gedurende de zomer enorme scholen jonge zalm bevinden. Vooral Finmark in het uiterste noorden blykf met zijn zesentwintig rivieren het neusje van de zalm te zijn. De beste tijd om deze vis te verschalken is tussen 24 juni en eind augustus. En het zit er dik in, dat u gelijk beet hebt, want uitgerekend in Noorwegen is indertijd de grootste zalm een knaap van drieënzeventig pond met ecn eenvoudig sporth eng eitje uit het water gevist. Elk seizoen worden er trouwens zalmen van zo n dikke veertig pond gevangen, dus aan gewicht zult u echt niet te kort komen. Helaa zijn een aantal Noorse rivieren voor de gewone man onbereikbaar, omdat ze al afgehuurd zijn door een loslopende koning of een poenig bonsje. Daar vist u dus gegarandeerd achter het netmaar geen nood, want als u wat verderop gaat, daar, waar de koning en het bonsje bang zijn, dat Ze hun been zullen bezeren, kunt u voor een bescheiden bedrag uw hengeltje uitgooien Nou ja, bescheiden: oordeel zelf. Daar is allereerst de visvergunning van vijfentwintig kronen, die een jaar geldig is. Daar komt dan nog eens een bedrag bij, dat u aan de pachter moet betalen. Op die manier wordt een dagje zalm vissen een grap, die u tussen tien en dertig kronen kost. Het Noors Verkeersbureau heeft een moddervette brochure voor u klaar liggen Als u een luxe voorrangsweg naar Noorwegen prefereert, is er duidelijk maar één mogelijkheid. Dan moet u het Amsterdamse zeegat uit met de nieuwe luxe cruiser ..Blenheim". I' vertrekt op maandag, zaterdag of donderdag om vier uur 's middags vanuit de hoofdstad en bent de volgende dag om twaalf uur in Kristiansand. volkomen uitgerust om uw zwerftocht door één van de meest fascinerende landen van Europa te be ginnen. In mei zijn er 2 afvaarten, in juni 7. in juli 8 en in augustus weer T. September sluit de rü met 1 afvaart. De tarieven variëren van 80 gulden In een sleeperette tot 210 in een Inxe hnt met bad cn toilet. Auto's van 55 tot 130. afhankelijk van de lengte. Reizen die beëindigd zijn voor 19 juni of beginnen na 12 augustus krijgen een reductie van 50 procent. Voor verdere Inlichtin gen Vereenigd Cargadoorskantoor. Ko ningsplein 15 Amsterdam, telefoon 020- 24 83 03. Eén vaai de mooiste vakantie- paradijzen op dit ondermaanse ligt in het zuiden vam. Portugal en heet de ALGARVE. Dit ver geten stuk van Zuid-Europa, dat tot 1911 nog een zelfstandig ko ninkrijk was. is enkele jaren te rug door Lissabon uit zijn dom mel van eeuwen gewekt en ge bombardeerd tot exclusief reis doel voor zonaanbidders. In 1966 beschikte dit deel van Portugal al over 4219 bedden in hotels en pen sions en sindsdien hebben hamer en troffel de branding van de Atlantische Oceaan steeds meer overstemd. Toch is de Algarve beslist geen ordinaire ker- miskust geworden zoals aan a'e andere kant van het Iberisch schiereiland. Waar Spanje, dolgeworden door goud koorts, zijn stranden en heuvels vol stortte met beton, is Portugal heel be dachtzaam en met veel eerbied voor het landschap te werk gegaan. Het resultaat mag er dan ook zijn: dank zij Spartaans strenge bouwvoorschriften zijn er in de ALGARVE schitterende hotels verrezen, die onbetwist tot de beste en mooiste van Europa gerekend mogen worden. Eén daarvan is Da BALAIA, een superluxe hotelpaleis, dat de Portugese architect Francisco de Conceicao Silva, even buiten Albufeira heeft neergezet. Het hotel, eigendom van de oersolide Rotterdamse Lloyd. heeft 134 kamers. 4 machtige suites. 12 bungalows, eigen zwembad, tennisba nen, minigolf, bar en een Frans restau rant. Ruys in Rotterdam wil graag (ADVERTENTIE) om te ontdekken hoe voordelig uw zomervakantie 1970 kan worden en u krijgt het nieuwe D-TOURS VAKANTIE-SUCCES-PLAN in huis OOSTENRIJK DUITSLAND LUXEMBURG DIRK VAN DEN BROEK - CONCERN BOEKINGSKANTOREN: D M «NV OMGCVMM meehelpen om ln deze oase uw bedje voor de komende zomermaanden te spreiden. Als u zich eens feestelijk in de boot 'wilt laten nemen, ls de Maatschappij Zeeland volgaarne bereid u daarbij te helpen. U gaat dan naar Hoek van Hol land. waar u de keus heeft uit twee supermoderne rijd-op-rijd-af-schepen, die u comfortabel naar de overkant dra gen. Prefereert u ecn minicruise over dag, dan wordt het de Koningin Julia na, zet u liever buitengaats uw slaap muts op, dan steekt u van wal met de St.-George. Beide schepen, die in 1968 de Hoek van Holland-Harwichdienst tot de snelste zeeweg tussen Nederland en Engeland promoveerden, kunnen 1200 passagiers en 200 auto's vervoe ren en beschikken over schitterende salons, romantische bars, eerste klas restaurants en een tax free-shop. Als u zonder auto gaat, zet men u over voor f42.30 (tweede klas) en f51,20. Als u de auto wel meeneemt, worden deze bedragen f 35.60 en f 44,50. Voor de auto betaalt u dan, afhankelijk van de lengte f29 tot f107. Voor uw brom fiets of rijwiel kost de enkele reis f 9 en voor uw caravan (weer afhankelijk van de lengte) van f 40,25 tot f218 Maaltijden aan boord kosten f 6,55 in de tweede en f8,80 in de eerste klas. Dat verschil zit hem dan in het toetje. Als u een hut wilt huren, heeft u de keus uit een luxe hut (f71,20 's nachts en f 35,60 overdag), een seml-luxe hut (f 53,40 en f 35,60), een 1-persoonshut (f 17,80), een 2-persoonshut met bed den naast elkaar (f 17,80), een 2-per-' soonshut met onder- en bovenbed (t 18,40 en f 17,80) en 8- en 4-per«oone- hutten (f 6,70 en f 13,40). In de tweede klasse zijn alleen 2-, 3- en 4-persoons- hutten (f 8,70 en f 18,40 per bed) en Internationale campinggids TOPPER VOOR TREKKERS Voor de c ruststoelen ('s nachts f2,30 en overdag De Maatschappij Zeeland organiseert ook complete reizen, die terecht een grote faam hebben. De verzorging Is af en de prijzen liggen uiterst gunstig. Er zijn onder meer 4-, 5- en 8-daagse prlvé- reizen naar Londen (f 140 tot f 496), 8-daagse Londenreizen met uitgebreid sightseeingprogramma (f429), 8-daagse reis naar Wales (f308 en f337), 9/16- daagse reizen naar de Engelse Riviera met standplaats Torquay (f314 tot f812), vier reizen naar Schotland (f423 tot f 788) en een Ierlandreis (f 903). Als u het nuttige met het aangename wilt verenigen kunt u 2, 3 of 4 weken Engels studeren in Brighton (f 448 tot f 740) Boekingen voor deze reizen bij N.V. Harwich Ferry Agentuur, Postbus 4 in Hoek van Holland, telefoon 01747-2681. treffelijke gids gekomen, waarin 675 streng geselecteerde campings in 20 landen uitvoerig beschreven worden. Voor deze uitgave (van de NV Inter- dijk, die ook tekent voor de bladen Caravansport en Watersport) hebben 51 selecteurs Europa kris kras doorkruist. Hun bevindingen vindt men in dit king size witboek, compleet met situatie schets en vaak ook met foto. De kopers kunnen als extra-service via de reser veringsdienst van de „Auto Camper Service International" op het terrein van hun keuze een plaats laten reserve ren. Wanneer het te moeilijk is om een keus te bepalen, is het tevens mogelijk aanvullende inlichtingen in te winnen bij de selecteurs, waarvan naam en adres in de gids staan vermeld. Dé prijs van dit naslagwerk i« teven vijftig. door LEO THUflINQ

Leidse Courant | 1970 | | pagina 27