Feiten over Ierland VERLIES JE PAARD NIET! Schiet een schat aan Doe het a.u.b. beter dan fotografische herinneringen de familie Jansen...! Niei ver van Dublin in de Wicklow Mountains ligt Glendalough, een van de gaafste overblijfselen van de vroege middeleeuwen. Midden in beeld steekt een toren boven de bomen uit, die als toevlucht diende voor de monniken tijdens de invallen van de Noormannen. Een woonwagen in het Ierse land biedt de aantrekkelijkheid dat je je kan laten gaan, waarheen het paard belieft te gaan. Uit het overbevolkte Nederland een tocht vol rust in het dunbevolkte Ierland. Munteenheid: Ierse pond, be staande uit 20 shilling. Elke shilling 12 pennies. Waarde gelijk aan Britse pond. d.w.z. 8.60. Reismogelijkheden: per boot vanuit Engeland (Wales of Liverpool)per Vliegtuig vanaf Ireland Guide van Iers Toerisme Souvenirs: handgeweven wollen Bureau. stoffen. Papieren: geld automobilisten: groene kaart. Gidsen en kaarten: A.N.W.B.- gids nr. 52: Ierland; Illustrated Taal: Engels; in het uiterste zuidwesten hier en d'aar nog Gaelic. Bewegwijzering altijd tweetalig. Maaltijden in hotelsontbijt 8—10 u., lunch 12.30—14.00 u., afternoon-tea 16.0017.30 uur; diner (alleen in grote hotels) na 19.30 u., elders meat-tea of. high-tea vanalf 18.00 uur. Fooien: minimaal 10 procent op de hotelrekening. Openingstijden: winkels tot half zes of zes uur, banken tot 3 uur, maar ookzaterdagochtend, postkantoren tot half zeven. In alle plaatsen bestaat even wel een „early closing day", die geldt vanaf 'g middags één Voor vissers is Ierland een paradijs. Men heeft de keus uit talloze riviertjes en meren en voor het zwaardere werk natuurlijk de zee. Met een paar laarzen aan sta je midden in je element. IERLAND, het „groene eiland" kan je op verschillende manie ren zien: vaar of vlieg erheen en pak auto, trein of bus. Maar als je, eenmaal daar, hebt ontdekt dat een paard kan door gaan als het nationale vervoer middel, waarom dan niet zo'n dier voor het wagentje gespan nen? Ierland is een van de weinige landen dat zijn naam „paardenhuid" nog alle eer aan doet. Dublin bijvoorbeeld is een grote stad met modern verkeer dat. de straten verstopt, maar ezelkarren en dravende paar den voegen zich daar rustig tus sen. En in de kleinere steden en op het land is het natuurlijk niet anders. Het is niet zo moeilijk een paard voor 'n wagentje te spannen. De Ierse paar den zijn voor dit karwei geknipt ver knipt zou een ruiter misschien zeggen. Maar ze kennen hun pappenheimers. „99 procent van de mensen die hier huifkarren komt huren, zei men mij op een verhuurplaats in Cork, weet niets van paarden. Maar 99 procent van onze paarden weet alles van men sen". En met die zekerheid ga je op stap. volledig uitgerust met een rij dend hotel vijf slaapplaatsen, een keukentje met gas, en haver voor veer tien dagen. Want het I pk-motortje voorop moet blijven lopen. Het gemid delde per dag is ongeveer 25 kilome ter en dan is er keus uit een hele lijst stops, voorzien van een graslandje voor het paard, en vaak een winkel en behoorlijke wasgelegenheid voor de passagiers. En de volgende ochtend weer karren, als tenminste het paard die nacht geen andere plannen heeft beraamd. Het gebeurt zelden, maar de waarschuwing in de wagen hangt op zijn plaats: „Verlies je paard niet: En als het gebeurt, bel ons niet op, want jij verloor hem, jij zal hem moeten vinden, want wij verlangen hem terug". Onderweg leef je als een tinker. Men zou tinkers de „zigeuners van Ier land" kunnen noemen, hoewel ze in geen enkele relatie staan tot de zigeu- ners van het continent. De overeen komst is dat zwerven ook hun in het bloed zit, maar overigens zijn zij dooi en door Iers. Ze trekken het land door in hun huifkarren, de meest welvaren de als paardenhandelaar, de anderen met een meer onbeduidende handel. Oorspronkelijk waren ze ketellappers, maar zelfs in Ierland wordt er weinig meer gelapt. En daarom zijn veel tin kers straatarm. Hun paard en wagen is vaak het enige dat ze bezitten. Over dag zie je langs de weg soms half open tenten staan, waar moeder en veeltallig kroost de voorbijgangers aanklampen. Een foto moet zeker wor den betaald. Maar arm of meer wel varend, aan een huis kunnen de tin kers niet wennen. De romantiek drijft ons veertien da gen lang de tinkers achterna. Het huis uit, twee weken op luchtbanden door het groene Ierse land, vertrouwend op het paard dat volgens sommigèn echt wel de weg van de ene pub naar de andere kent. Leven als een tinker, al moeten we de kwaliteit van ons be staan in het oog houden. Want behalve keteillapper betekent tinker ook „prut- Rennen en vissen Zijn we eenmaal aan het paard ge wend, dan komen de andere dieren van zelf. Paarden en pony's huren voor een ruitervakantie is eveneens moge lijk. Aan paarden wordt men trouwens voortdurend herinnerd bij het zien van de z.g. „Turf accountants". Turf staat hier voor graszode of renbaan, en renbaan betekent paarden en honden, maar vooral gökken. De kan toortjes achter vaak wat vervallen ge vels wedijveren in aantal met de kroe gen. Na de paarden maakt men ken nis met de schapen die bij duizenden het groen- of bruinkleurige turfland stofferen. En hoort men tot het gilde van de vissers, dan is Ierland meer dan een paradijs. De zalm en forel springen het heldere water uit, waar geen industrie voor verontreiniging zorgt. Het zalmseizoen staat open van begin februari tot eind september, het forelseizoen nagenoeg dezelfde tijd. Vergunningen zijn niet moeilijk te krijgen. Voor het grotere werk kan men op zee terecht. Bij Kinsale, dicht bij Cork aan de zuidkust, is een voor treffelijk punt. De plaats draagt de verschrikkelijke hérinnering aan de ramp met de Lusitania, die er in 1915 door een Duitse onderzeeër werd ge torpedeerd, waarover men jagend op beter warm dan nylon. Er wordt trou wens turf gestookt, en dus ook gesto ken, en dat geeft een rokerigheid in de drinklokalen die met veel donker bier wordt weggespoeld. Het befaamde Guinness gaat er prat op ,the most natural thing in the world' te zijn. En dan slapen we een Irish sleep, cen diepe rustige slaap. Uittocht kabeljauw, tarbot of zeebaars kan me diteren. En pas op voor de haaien die hier jaarlijks in getale van 2300 wor den gevangen. De indruk die de toerist mee naar huis neemt is die van een vredig geheim zinnig land, dat de romantici moet aantrekken. De sprookjes en mythen, elfen en trollen leven op de Ierse grond en het Ierse water. Het is rustig, be koorlijk, lieflijk, simpel en onaange raakt door de teruggang die de voor uitgang met zich brengt. Het water en de lucht zijn er helder, een man merkt het 's avonds aaln zijn overhemd. Vo gelliefhebbers kunnen hun hart en oren ophalen. De gaspeldoorn bloeit er fel, klavers en varens maken alles groen of goudbruin naar gelang het jaargetijde, de natuur leeft. Men leeft ook van de natuur. Zalm wordt gecon sumeerd als gold het een biefstuktar taar, de boterhammen zijn besmeerd met boter, échte boter, en wol houdt Onder dit lieflijke, rustige uiterlijk gaan Heel wat tegenstellingen schuil. We hoeven niet aan het noordelijke deel Ulster te denken, want hoewel deel van Ierland, behoort het niet tot de Ierse republiek, maar tot Groot- Brittannië. In de republiek doet zich geen bloedige godsdienststrijd voor. want protestanten zijn er zeldzaam en de Engelsen zijn er kort na de eer ste wereldoorlog uitgegooid. Maar nog altijd is dit verleden aanwezig, vaak verborgen, maar in ieder geval iin te genstellingen. De gevangenis van toen is thans een soort tempel van de re volutie van 1916. Elke Ier heeft het nog over zijn revolutie, maar het land is er niet door veranderd. De kleine Ierse boer is op zijn land blijven zit ten, conserverend wat hij had. Degene die het niet eens was met zijn bestaan, emigreerde. Er zijn er overigens méér weggetrok ken, en dan veelal uit bittere nood zaak. Ruim een eeuw geleden, voor de enorrpe hongersnood, telde het land 8 miljoen inwoners. Nu zijn het er 3 miljoen. Waar zijn zij gebleven, de Sullivans, de Kelly's en Kennedy's, de Donovans en de Shea's, al dan niet een „o" ervoor? De aard appelziekte die rond 1845 woedde, dun de de bevolking sterk uit. Het verlies moet worden geschat op 2 'L, miljeen mensen De herinnering eraan is nog steeds merkbaar in de verlaten dorpen en boerderijen. De mensen die weg gingen, deden dat in de hoop Amerika te bereiken. Voor ,een derde was die hoop ijdel, want de schepen waarmee zij voeren, werden weldra bekend als „coffin ships", varende doodkisten. De Ieren kregen een zo mogelijk nog slechtere behandeling als de negersla ven uit Afrika, want de reis was al be taald en de opbrengst voor de schip per dus nihil. De uittocht gaat nog jaarlijks door, naar Amerika en Enge land. En ook geestelijken trekken "'eg, in het oude spoor van Columbanus en Willibrord. Van hen wordt gezeed dat zij het belangrijkste exportartikel van Ierland vormen Want de Kerk is er een sterke macht, zo zelfs dat het protestantr,: noorden bevreesd dat eisen van zelfbestuur van de hand wijst: Home rule, Rome rule. Good for you De kerkelijke invloed is in alles te merken. Je krijgt zelfs de gedachte in sommige pubs biechtstoelen te zien. De anonieme inriemer kan dadr, als in een soort cel, en door gordijnen verborgen voor zijn buurman, zijn whiskey of zijn stout geschonken krijgen. In Paddy vin den whiskey en de Kerk elkaar op nieuw, want Patrick is de nationale hei lige van het land Guinness is dan wat profaner, menslievend is het zeker. De stichter van de familie wilde ermee het gevaarlijke poteengebruik (zelfge- stookte jenever uit.aardappelen na tuurlijk) te lijf, en hij had succes. Nog steeds luidt de beroemdste reclame: Guinness is good for you. Of de toe rist er ma. i aan wil denken. Zijn de pubs een bezoek alleszins waard en laten de vrouwen dan in plaats van de whiskey eens een Irish mist proberen als de Irish coffee goed ge vallen is ook de hotels zijn van goe de kwaliteit. De prijzen zijn over het algemeen aan de lage kant, zowel voor logies als vi maaltijden. De levens standaard is aanmerkelijk lager dan in Nederland, de lonen eveneens. Verbaas u niet als u een Ierse vrouw één appel ziet kopen in plaats van een kilo, of één bloem van een hele bos. En even min over allerlei zaken die in winkels te koop zijn, die in Nederland zelfs als winkeldochter al jarenlang verdrongen Verbaas u des te meer over dat scho ne' land, het troosteloze Connemara in de zomer, of het van fuchsia's bloeien de Kerry, en de rododendrons langs de wegen van Achill-Island in het uiterste westen. De stranden zijn fraai, en de bruine varens op de Wicklow mountains bezuiden Dublin zetten de heuvels in de herfst in vlam. Maar verbaas u evenmin dat de voor uitgang ver genoeg is voortgeschreden dal cen agent u na een Iers aantal biertjes of whiskey's aanhoudt on in 't zakje laat blazen. Want de wegen zijn smal en onverlicht, en het aanrijden van een paard is een doodzonde. De aanrijder is altijd schuldig, want „you can think and look out". PAUL TOBY -te-, ,*MH» DEN HAAG De familie Jan- sen wist namelijk niet, dat je bereikt, wanneer we in zwart-wit sen zou het deze zomer eens bij kleurenfilms nooit en te nim- fotograferen, wat verder van huis zoeken. mer een geelfilter mag gebrui- Waar geen enkele camera te- Een land met veel zon, macliti- ken. Een dure les. gen kan, is zand. Aan het strand ge panorama's en gouden stran- Een ervaring waarmee vele va- dus dubbel en dwars oppassen. jSïïm den. Voor die gelegenheid werd kantte fotograf en wellicht hun Wij nemen altijd een plastic een fototoestel aangeschaft met voordeel kunnen doen. Want al zak mee, die we volkomen alles erop en eraan. Omdat is de techniek de amateur afsluiten en waarin de camera JEH&ttj hij ergens gelezen had, dat een heel eind tegemoet geko- rustig een oogje kan dicht doen --<«&$JS&.gpM een geelfilter eigenlijk onont- men, het blijft toch altijd zaak, Maar leg hem alstublieft niet heerlijk was, kocht hij dat er alvorens te beginnen, iets in de zon, want dan dringen meteen bij. Terug van vakan- meer over fotograferen te lezen zon en warmte toch nog door tie werden de kleurenfilms on- of aan de winkelier om raad dat dichte oog heen. De film middellijk naar de ontwikkel- te vragen. heeft daar iets tegen. centrale gestuurd. Het wachten Over filters gesproken: een duurde veel te lang. Einde- kleurloos TJV-filter kan nooit PANORAMA'S lijk kwamen de dia's en kleuren- kwaad. Ten eerste is het een De familie Jansen had zich van vergrotingen terug. Een grote extra-beveiliging voor de lens alles en nog wat voorgesteld van yyl Heel dat grootse panorama sa- de Eiffeltoren of de vuurtoren - .SftjHF'---- menpersen op een heel klein op- van Eg mand. v pervlak moet wel tegenvallen. jnff&fflfcg Moet je dan al dat moois maar HET DETAIL HHM niet fotograferen? Dat hoeft nu Wal u ook fotografeert, bedenk vV' ook weer niet. Nooit gezien, dat wel, dat het detail vaak belang- een metis, boom, hek of iets der- rijker en interessanter is dan gelijks op de voorgrond nu net het geheel. Welke films neemt u le afstand suggereert om dat mee? Om te beginnen een goede schouwspel voor ons oog het raad. Neem zoveel films mee als nodige effect te geven? Maar zei u denkt nodig te hebben, voor- nu niet de hele familie ervoor, al als het om kleurenfilms want ten eerste is dat meestal gaat. Dan hebt u ze tenminste een stijf gedoe en ten tweede meestal van dezelfde serie en HB blijft er van de prachtige ach- van hetzelfde kleurgehalte. En H tergrond niets meer over. Fo- als u naar zonnige streken of tografeer uw huisgenoot gerust naar het strand gaat, vooral niet HHj eens, als hij of zij met de rug zulke snelle films gebruiken. Wat de filmer doet met zijn be wegende beelden, kan de foto amateur enigszins bereiken door van zijn vakantie een kleurige, aaneensluitende serie dia's te maken voor vertoning in de hui selijke kring en voor belangstel lende vrienden. Om dit verhaal niet te lang te maken: denk erom, camera goed stil houden, juist belichten en bovenal leren zien. En niet in de auto blijven doorjakkeren, want dan ziet u niets of niet veel. Mooie plekjes verdienen heus wel, dat u even halt houdt. Dat is ook goed voor de gezondheid. Zie, dat u goed uitgerust van de vakan teleurstelling. De enige foto's en ten tweede kan dit filter wel de machtige panorama's in hun die goed waren, bleken die te eens hard nodig zijn in de ber- vakantieland. Zelfs bij de goed eerst hebben de meeste ama- zijn, welke zonder geelfilter gen. Met geelfilters worden gelukte foto's viel dat achteraf teurs, maar zij niet alleen, een waren gemaakt. Mijnheer Jan- soms wel prachtige resultaten toch wel een beetje tegen. Voor- kleinbeeldcamera. Nu wordt nogal eens gemakkelijk verge- het landschap. Eerlijk we heb- interessante tak van de amateur ten, dat kleinbeeldfotografie in ben iets tegen die kiekjes met de fotografie probeer die dan eens wezen dichtbijfotografie is. hele familie stijf poserend voor aaneen te rijgen tot een verhaal tie terugkomt en dan liefst met een schat aan fotografische her inneringen. A. TIE KEN

Leidse Courant | 1970 | | pagina 25