Is bange buitenstaander met een beperkte kennis van I: ierduiven, leghoorns en marmotten, heb je het lef niet zijn uitspraak te twijfelen. Alberto kent Afrika als de achterzak van zijn stugge kakibroek. Die aat met leeuwen op en gaat met poema' annacht, op het bordes van de eetzaal, heeft hij er nog ver verteld op de trage, blasé toon van een beroepsjager. >r:e nachten heeft hij in een schuilhut van palmbladeren p de loer gelegen, voordat hij de jachtluipaard in de tesscherpe bundel van zijn schijnwerper gevangen ad. Het eerste schot miste, het tweede was raak Recht 18994 bot* de'raap. Een mees ter-treffer „Je moet razendsnel fageren", zei hij, „anders worden de rollen egarandeerd omgedraaid. Je kunt je in feite bij een tchtluipaard geen misser veroorloven Want voordart je bot ol^lberto maakte zich die avond ook niet druk over de uiggen, die proefboringen verrichtten op zijn handen en zijn nek. Hij zat onderuit gezakt in zijn leunstoel, de i'.ch met ijs in zijn linkerhand, het dubbelloopsgeweer p zijn schoot. Om hem heen verzorgden de krekels zijn ondoverdenking, die \-anuit het dichtgeteerde oerwoud Ij val kreeg van tam tams en de xylofoons van holle alebassen. Na een half uur passeerde er een neger op chte balletvoeten, maar Alberto zag hem niet 'laapifiij reageerde zelfs niet, toen een mug bij de landing op ijn vlezig gezicht in een mist* van sigarenrook verzeild aakte en ruggelings in zijn glas viefl. Hij nam een slok vhiskey, kauwde even aandachtig en spuwde het Hjk refzeker tussen de zoute pinda's. „Als Faibricius nu hier dachten we. ..was er weer een kolonie.lie roman ■ijfhonderd pagina's geboren" duur haar luie leven niet zeker is. De zwakke broeder loart op de broeder, die nog zwakker is, de sterke vindt op zijn pad altijd weer zijn meerdere. En hoog in de lucht wachten de gieren cp de kruimels- Het is een moorddadige kringloop, die in hot oerwoud de zorg de oude dag totaal overbodig maakt. Ziekenfonds en AOW zijn vervangen door generale vraatzucht, die geen pardon kent. Het is een even simpele als doeltreffende oplbssfchg van een probleem, 1 waar de mens al eeuwen over zit te dubben. Als je de leeuwen ziet liggen in het wildpark Öorongosa (het mooiste van de wereld, zeggen de Portugezen en dan zal het wel zo zijn) heb je overigens moeite om hen moordplannen te verdenken. Ze hangen lusteloos over elkaar heen en barsten kennelijk van de slaap. Pas als het busje met kraaiende safarizangers bijna over hun gewatteerde poten rijdt, openen ze doodvoorzichtig een lodderoog en taxeren ze met grote tegenzin de verzameling zonnebrillen, kakihoedjes en die als een gezwel boven het open dak van de bus uitpuilt .In Artis kun je ze beter fotograferen stelt Starrenburg dan ook verbitterd vast. Datzelfde kan ook gezegd worden van de andere dieren, die in Mozambique rondscharrelen. Van de nijlpaarden, die uiterst vadsig in het bruine water van de Zambesirivier liggen £n alleen zo nu en dan hun \ierkarote koppen als collectezakken opensperren. Van de krokodillen, bange waterwezels, die met veel een dooie tak imiteren, maar bij het naderen van de bus schubbige hals over schubbige kop het water invluchten. Van de zebra's, die ondanks hun ouderwetse .streepjespyjama, klaar wakker zijn en geen polonaise van bleekgozichten aan hun lijf wensen Met zijn allen vormen zij een fraaie partij ongeregeld goed, die door een geniale Loe Lapfiguur in het oerwoud i-s leeggestort. Palmwijn 9118' En dan zijn er ook nog de over het hoofd zien. De negers, die in de brandende zon voor hun hutten zitten of samendrommen bij de haveloze dorpskroeg. Soms kom je ze midden in de godverlatenheid tegen met wn kruik clandestien gestookte palmwijn op de bagagedrager van hun fiets Ze zijn overigens niet de enigen die de spirituele geneugten an de palmboom hebben ontdekt. Ook de olifanten komen graag een slurfje alcoholhoudend palmblad halen en het gevolg is, dat je regelmatig complete kudden laveloos door het bos ziet zwalken. Als je op dat moment hun pad kruist, kun je beter even wachten en vooral niel den'. >n: „Ik ben met rede begaafd, dus ik heb voorrang", want dan kun je later gegarandeerd mM niemand meer over je groot gelijk Wegwijzers laar op die olifant heeft Alberto zich toch even lelijk erkeken- Hij weet, dat er één in de buurt is zijn erspieders in het dorp hebben hem gewaarschuwd hij met °'ns het spoor volgt, blijkt, dat het dier lotseling is overvallen door een vierdaagsekolder. Op Ie plaatsen, waar hij langs is gewandeld, heeft hij links rechts met de onstuitbare vlijt van een ANWB'er de lomen uit de bodem gerukt en als wegwijzers op hel lebarsten zandpad gegooid. „Hij kan niet ver zijn'roept ilberto hoopvol. ..cle hars zweet nog. Waarschijnlijk is op zoek naar water" lij stuurt de Landrover dieper de oneindigheid in en lekommert zich alleen nog om de slordige bakens, die e dorstige olifant heeft uitgezet. Het 's een vonn van 'orteltrekken, die wel hardhandig is, maar in elk geval egelrecht leidt napr de Grootste Gemene Deler. Uit 'oorzorg houden we daarom de camera's vast in de anslag. Ia anderhalf uur wordt het ons duidelijk, dat we te loen hebben met een practical joker, die voortdurend ondjes heeft gedraaid en uiteindelijk op geen twee nlometer van het kamp bij een groezelige poel voor inker is gegaan. Hij staat wijdbeens tussen de struiken zuigt de grijze modder als grenadine op. Zijn vel is >ij de kruising van lijf en poten overdreven geplooid en rest van zijn huid wekt het vermoeden, dait hij U9tig een paar maten kleiner had kunnen nemen Het trgument dat hij het op de groei heeft gekocht, wordt mtzenuwd door zijn bruine, afgebrokkelde tanden, die tijn hoge leeftijd verraden- Overbelichte foto's Soms kom je ze midden in de godverlatenheid tegen met e stien gestookte palmwijn op de bagagedrager van hun fiets. i kruik clande Goedmoedige lobbes Het is de eerste olifant, dic we sinds onze aankomst in Yhamalca zien en dat verklaart gelijk de gretigheid, waarmee we uit de auto springen en op hem afstormen. Alberto heeft weliswaar gewaarschuwd, dat een beaveigde olifant zijn aanvaller met smaak de boaem i'rapt. maar we kunnen niet aannemen, dat dit 0°^ opgaat voor deze goedmoedige lobbes. Leer ons de olifanten kennen. Nee. daar zijn we net even te vaak voor bij Boltini geweest. Eén van ons. TAP-manager .Toop Starrenburg, heeft vanmorgen met voorbeeldige versterving wat suikerklontjes uit zijn mond gespaard en roept zacht: „psssst". De olifant kijkt hem aan met 66,1 blik van „ga je moeder pesten" en werpt als waarsohuwing een kwak modder in de richting van de Landrover, waar Alberto bij het rechtervoorwiel diverse doden sterft. Hij houdt z>jn geweer in de aanslag en schreeuwt: „Terug. Allemaal terugkomen- Zijn jullie nou helemaal bedonderd". We kijken hem vol medeleven aan en denken: „Kapsoneslijer. Meneer moet het nou niet interessanter gaan maken da^ het is". Iemand roept „Kan dat beest niet effe andersom gaan staan, want op deze manier krijg ik allemaal overbelichte films". Een meter verder roept Joop teleurgesteld. „Meneer voelt zich kennelijk te goed voor mijn suikerklontjes. Nou goed dan. dan vreet ik ze zelf op". Er is in de groep ook een padvinder op leeftijd, die tijdens zomerkampen in Delden (Ov.) en Cuyck aan de Maas geleerd heeft, hoe je jq verdekt opstelt en de konijnen besluipt. Hij is ook de enige, die een korte maxibroek draagt die tot halverwege zijn broze knieën reikt. Op zijn buik wrikt hij zich door hot gras in de richting van de olifant en als Alberto hem vloekend probeert te weerhouden, steekt hij jolig zijn linkerhand op en roept: „Zoef, zoef Eerst even een plaatje maken Zoef. zoef" Het is uitgerekend de olifant, die de wijste is en na een kwartier een einde maakt aan deze dubieuze ontmoeting Vanuit een pipercup lijkt oerwoud op een gigantisch veld boerenkool De negers zijn overigens niet de enigen, die de spirituele geneugten 1 palmboom hebben ontdekt. Ook de olifanten komen graag een slurfje alcohol houdend palmblad halen. waaruit elke vorm van leven is verdwenen. Het 's een gruwelijke verbeelding van wat de wereld nog wacht, nadat de engelen de bazuinen hebben gestoken. Pas als de piloot zijn stalen spuugzak in een grauwgele zandbak laat zakken, zie je de duizenden buffels, die doelloos in een nimbus van stof naar de horizon denderen. Voorop de ouderlingen, eerbiedwaardige doordouwers, die het principe huldigen, dat het verderop altijd beter is- Zij bepalen de koers en geven het tempo aan, zij beslissen uiteindelijk ook over dood en leven in de groep. Op hun hielen kleven de hijgende moeders van grote gezinnen, die blindelings de bevelen uit de spits opvolgen. De-melk in him uieis is allang tot hangop geklutst, maar ze wagen het niet om aan pa te vragen, of het som9 wat kalmer aan kan. Zolang de kudde in beweging is, moe je als buffel meedreven op straffe van een zekere dood. De kneusjes, die de rij sluiten, weten dat ook en proberen het tempo zo lang mogelijk bij te sloffen. In de groep vinden ze immers de bescherming tegen belagers, dic overal op de loer liggen: de luipaarden, die plotseling te voorschijn springen en op hun ruggen een dodelijk hogeschoolnummer rijden; de leeuwinnen, die over de grond aansluipen en opeens als treinrovers langszij komen Zodra ze zich uit zwakte isoleren hebben ze tegen deze aanvallers geen enkel tussen één gigant en vijf stervelingen met een Daktarisyndroom. Hij heeft het vennetje inmiddels vrijwel leeggehoosd en sukkelt op grote platvoeten weg. Over twee weken zal bij het ontwikkelen van de films pas blijken, dat we in de zenuwen" alleen zijn groot, gepliisseerd achterwerk in onze lenzen hebben gevangen Maar er zijn altijd nog geduldige ansichtkaarten, die ervoor zullen zorgen, dat onze faam als onverschrokken oorwoudvoraers op het thuisfront niets van zijn glans verliest. Thuis maak je ook de balans op van veertien dagen Afrika. Een zwerftocht van 1300 kilometer, die begon in het kokendhete Bedra en vandaar dwars door het uVgedroogde klokhuis van Mozambique naar de witte KfUiniClS oase Lorenzo Marques voerde. Vanuit de pipercup een nerveus braakmiddel met vleugels lijkt het oerwoud op een overdadig beplant veld met boerenkool. En dan zijn er nog de blanken. Een duidelijke minderheid, die in de steden de indruk wekt. dat ze het aantal negers royaal overtref) en daarbuiten, alleen vertegenwoordigd is dooi- eenzame missionarissen, jagers en bestuursambtenaren. Ze menen het doorgaans goed. maar tegen de natuurlijke achtergrond zijn Zq toch gedoemd om als overbelichte foto's door het leven te gaan De safarigangei laat deze groep me, liefde links liggen, want er L in het fotoalbum immers geen plaats voor een gekerfde man in een vale. witte toog, die onder het rf raatje van Vermeer zijn brevier bidi en geduldig uitlegt, waarom zijn God gewild heeft, dat je maar met één vrouw trouwt Wat heb je aan een kiek van witte pater André Saullat, die het welvarende Quebec vijf iaar geleden geruild heelt voor een uitgewoonde pastorie in het binnenland van Mozambique? Hij weet trouwens zelf ook niel al te best, waarom hij die feuzensprong gemaakt heeft. De missiepost bestaat vierhonderd jaar en tot nog toe zijn er tweeduizend mensen gedoopt. „Hei zal wel idealisme zijn", stel, hij monter voor. „laten we het daar maar op houden" Zwartkijkers Maar van de oude olifant nemen we wel een foto mee naar huis. En van het afgekloven karkas van een zebra met één been krijgshaftig op de holle schedel En als er een neger met een speer in de buurt is, slaan we de arm om hem heen en laten we ong door Jam kieken Wamt echt, we zijn geen zwartkijkers. Wat kan ons gebeuren? We waren immers toch alleen maar op doorreis naar moeders veilige pappot? LEO THURINO

Leidse Courant | 1970 | | pagina 21