DE ZON MAAKT OVERUREN IN TUNESIË Land voor vissers, jagers, trekkers en smullers Toeristische wenken SPROOKJESACHTIGE HOTELS LANGS DE LANGE KUST Dubrovnik: straatjes, BROVNIK In de wijd re DalmatUche Zee uitziende ho en deze witte stad worden de ven- al gepoetst. Op de grote zeeter- 11 wordt geveegd, gemetseld en ge- •fd. De parel van de Dalraatische it, die er op boogt de zonrijkste van opa te zijn begint al zo'n beetje de voorjaarsschoonmaak. Het sei- begint hier al vroeg in het jaar en kantiespreiders kunnen dus al te- ht in de maanden die bij ons nog staart roeren en hun eigen wil rzetten. Net als elders langs de lan- rotskust van Joego-Slavië heerst er dolle bouvvbedrijvigheid. Het hotel- alles wat daarmee verband ludt is nog in volle expansie. Vorig heeft Joego-Slavië als toeristen een ongekende hausse beleefd, alleen dank zij zijn eigen voortref- ijke aanbeidingen. maar ook nog nk zij hulp van Franse stakers en de- instranten, die de liefhebbers van de lediterranée verleidden tot een ande jaar zijn de verwachtingen weer gespannen. In de verkeersbureaus al op hoge toeren wordt gewerkt, it men erop dat de extra-toestroom /orig jaar in het komende seizoen een na-effect zal hebben. Velen die nin of meer onverwacht tot de eerste ennismaking met het land zijn geko men, zullen niet gaarne de kans la- ontglippen hun bezoek te herhalen, nderen zullen door opgetogen reisver- ilen zijn aangemoedigd ook eens aan e kant de Alpen over te steken. Zo enen de toeristische bazen hier en doen het niet zonder grond. Sedert i reeks van jaren stijgt de curve van buitenlandse bezoek met sprongen, 'rijsverhoudingen, voorzieningen en et rijk geschakeerde aanbod van toe- Istische attracties garanderen het land blijvende groei van de vakantie- oego-Slavië is dan ook een land, dat vakantiegangers van alle stijl iets te bieden heeft. De snelle vliegtoerist, die geen uur wil verliezen om zich op een zonnig strand neer te leggen, de gerouti neerde kampeerder, de komfortzoeken- de smulpaap en de man, die nu eens een nieuw stuk volksleven wil zien en beleven, zij allen komen hier aan hun trekken. In Joego-Slavië ontvouwt zich voor ons een stukje Europa, dat voor de bezoeker een openbaring zal zijn. Zoveel kleur van traditioneel volksle ven bieden weinig andere landen. Daar voor is Joego-Slavië dan ook 'n rijk ge schakeerd land. met tenminste vijf vol- keh en daarnaast nog zeer typische minderheden. Serviërs, Kroaten, Slove- nen, Macedoniërs, en Montenegrijnen, zij allen hebben hun eigen volksleven erl hun eigen taal. Het land permitteert zich zelfs twee alfabetten, die nog altijd haarfijn aangeven hoe eens de culture le grenzen in dit stuk Europa liepen. Pronkstuk Er zijn ook zes verschillende volks republieken, maar daarvan merkt de toerist weinig, net zo min trouwens als van de hele communistische struc tuur. Deze is namelijk bijzonder zake lijk van opzet en zij gaat ervan uit, dat men de bezoeker alle vrijheden en mogelijkheden moet bieden, die zijn beurs hem toelaat. Men wordt in dit land dan ook nergens lastig geval len met de ambtelijke snuffelarij en andere vormen van bureaucratie, die in een straf regiem passen. De toe rist geniet alle vrijheden, die hem 'n zorgeloze reis kunnen garanderen. Dat begint al aan de grens. De oude formaliteiten met visa zijn reeds lang geleden afgeschaft. Men proeft aan de grens eigenlijk al, dat men welkom is. Zelfs wie zijn pas vergeten mocht hebben zal ondervinden, dat men ook hem nog speciale service kan bieden Bankfaciliteiten zijn conform die in westelijke landen. Uitvoer van ge schenken levert geen problemen op. Voor de automobilist is afdoende ge zorgd. Benzinestations zijn royaal ge zaaid. Het land heeft in de laatste .la ren bijzonder veel gedaan om zijn toeristische routes op te kalefateren. Zo zijn er nu een aantal zeer goede wegen, die naar alle grote centra voe ren. Pronkstuk is en blijft daarbij de onvolprezen route langs de kust. die zo'n duizend kilometer lang het ene schilderachtige panorama na het an dere ontvouwt. Men vindt len heerlijke pleisterplaatse groot en alle krioelend me zij gezegd, dat er voor iedere beurs een goed komfort te grijpen is. Prijzen liggen nog altijd onderaan de Euro pese ranglijst en zeker wie zich de weelde kan permitteren in de rustiger maanden builen het hoogseizoen te reizen kan hier schappelijk terecht. De prijzen zijn bovendien vrijwel gestandaardiseerd, al liggen de tarie ven in de grote stedelijke centra door gaans wel een tikje hoger. De grote hotels worden gedreven door al dan niet plaatselijk georganiseerde hotel trusts. Zij hebben vrijwel altijd vele dépendances en de mogelijkheden om zeer billijk kamers bij particulieren leve opgewekt Accommodatie is uitstekend en zodanig georganiseerd, dat voor de reiziger de keuze gemakkelijk wordt gemaakt. Het steeds groeiende aantal hotels, door gaans gloednieuwe torengebouwen met uniform komfort, is ingedeeld in cate gorieën, die het de bezoeker al heel gemakkelijk maken 'n keuze te doen. die bij zijn beurs past. Daarbij te betrekken zijn legio Soortgelijke re gelingen gelden bij de nu alom ver rijzende motels. Kampeerterreinen heeft men langs de kust. zowel als in het binnenland bij de vleet. Voor al de kustplaatsen hebben zich in de laatste jaren beijverd om steeds meer kampeerders te kunnen ontvangen. Hun terreinen hebben doorgaans een eigen strand en zijn heel vaak aange legd in de nabijheid van de toeris tenhotels. die de kampeerders gele genheid bieden voor een avondje ver- Watersport Ongekende mogelijkheden zijn hier voor de liefhebber van alle vormen van watersport. Een simpele boottocht dwars door het eilandenrijk voor de kust is iets wat men zich lang zal herinneren, zeker als men het op een van die kleine eilanden kan onderbre ken voor een maaltijd met geroos terde vissen. Voor sportvissers is hier een dorado en de echte genieters trek ken er te middernacht op uit om de zilveren vissen in het licht van schijn werpers te vangen, een sport die de achterblijvers op de kade bovendien een heerlijk vuurwerk biedt. Wij zouden echter de bezoekers van Joego-Slavië gaarne willen aanraden hun excursies niet tot het zeegebeied te beperken. Slechts voor wie ook land- geweest, inwaarts wil trekken en een paar hoge Ook andere wegen bergpassen voor zijn rekening wil ne men. ontplooit zich het leven van dit land pas volkomen. Van Dubrovnik uit kan men een tocht van onvergelijkelij ke schoonheid maken naar de bocht van Korot. de diepste inham langs de zeekust. Vandaar kan men vrijwel lood recht omhoog spiralen naar het ruwe hoogland van .Montenegro. Cetinje is er een wonderlijk oud stadje, waar men in de plaatselijke kroegen de lokale wijn moet drinke.i met boomhoge Montene grijnen wier druipsnorren nog altijd aan een soldatesk verleden herinneren. Zelden vindt men betere en trotsere gastheren dan in dit hoge grensland. Maar vol verrassingen is ook een tocht van hier langs het oude klooster Mostar en door het hoge bergland naar Serajewo. de hoofdstad van Bosnië, en nog altijd het centrum van de door de Turken achtergelaten cultuur. Het le ven heeft hier een volmaakt andere kleur en ander tempo, een stad vol echt oriëntaals leven en met hoekjes die aan Istanboel doen denken. Wie een stuk bijna vergeten Europees volksleven wil ontdekken mag eigenlijk deze tocht niet verzuimen. Een overvloed aan res ten van Turkse cultuur vindt men dan verder aan de autoweg naar het noor den, die eindigt in Zagreb, de grote mo derne stad, die eeuwenlang dc poort naar het Turkse deel van de Balkan is de kust r r de stad Zagreb lonen zich bij uitstek v de toerist. Zij voeren over de hoge rots gebergten, die een onvergelijkelijke uit blik op de blauwe kust bieden. Zij lood sen de toerist door een der fraaiste na tuurparken van Europa, het gebied der meren van Plitvicc. Meren, bossen en watervallen vormen hier een machtig stuk natuur, dat steeds meer in de Eu ropese belangstelling komt te staan. IVn overweldigend brok natuur van an dere aard ontmoet men trouwens niet ver van hier de onderaardse wereld van de grotten van Postojna met zijn torenhoge gewelven en zijn kleurige zoutkegcls. Prijzen Prijzen zijn over de hele linie aan de lage kant. Joego-Slavië behoort tot de goedkoopste vakantielanden en eigen lijk kan iedere beurs zich hier aanpas sen. De grote smulpaap kan zich hier ook nog wel eens wat permitteren. In het binnenland raden we hem iets van de jacht aan. Mocht hij in het prachtige heuvelland ten noorden van Zagreb be landen. wat voor liefhebbers van warme landen aan te raden is. dan zou hij eens een fazant of een.wilde gans moeten be stellen. Dit is het jagersland bij uitstek en men weet er hoe het wild er behan deld moet worden. Aan de kust kunnen de snoepers zich op vis in alle vormen en kleuren richten Men kan daarvoor fijn terecht in de kleine privé-restau- rants, die weer opbloeien Het regiem staat de private ondernemer slechts en kele werkkrachten toe. Voor de bezoe ker heeft dat het voordeel dat de baas elf hem met veel egards ontv angt en dat hij zelf de spijzen bereidt. Het re sultaat van die inspanning is door gaans voortreffelijk. De bloei van die kleine restaurants geeft steeds meer kleur en variatie aan het leven in de kustplaatsen Zij helpen de westelijke toerist zich hier snel thuis te voelen. F. KNEPFI.l Geld: l dinar gelijk aan ongeveer 7.50. 1 Dinar is duizend millimes. Papieren: Geldig paspoort, pokkenbriefje. Voor de auto krijgt men aan de grens een carnet daarnaast internationaal ken teken en rijbewijs, groene kaart. Typische gerechten: boukha (vijgenbran dewijn), verchillende wijnen, couscous (gries, op verschillende manieren bereid), geroosterd schapevlees, zoetigheden. Soeveniers: kleden en tapijten, lederwaren, aardewerk, koperwerk, zilveren sieraden, vogelkooien. Hygiëne: let op met drinkwater en fruit. Hoed voor tyfus en pa ra tyfus Talen: vooral Frans, soms ook Duits en Engels. Fooien: normaal 15 pet. ,«a. «J Jasmijn ontmoet men overal in Tunesië. Hier ordt jasmijn gebruikt voor halssnoeren. Tunesië is na de overstromingsramp van de laatste herfst maar voor één ding bang: dat hel land dit jaar heeft afgedaan als toerislische trekpleister. Het land had vorig jaar verschillende bronnen van Inkomsten: de export van olüven en dadeli, van wijn en tarwe, de foslaatmijnen die voor de produktie van kunstmest onmisbaar zijn. Deze zijn alle min of meer door het water getroffen. Daarnaast was er het toerisme, goed voor een opbrengst van enkele honderden miljoenen. Als die zouden wegvallen, zouden de gevolgen van da ramp wel eens ernstiger kunnen zijn dan de direct* Hat is trouwens onnodig, De langdurige zomer die Tunesië in zijn voordeel heeft lokt de gemiddelde toerist naar de stranden, en die zijn ruiet door het water getroffen. De voornaamste badplaatsen langs de lange goudgele Middellandse Zeekust hebben van de ramp geen weet gehad De zon schijnt er dit jaar even lang als vorig jaar, bougainville en jasmijn kleuren en geuren, iMiaasuppels, mandarijnen en dadels vallen rijp van de bomen. Alleen de stad Sousse aan de kust heeft door de watersnood tijdelijk zonder drinkwater gezeten, maar dat euvel is al lang door de Nederlandse militairen verholpen. De gemiddelde toerist komt niet ver het binnenland in, cn zal dus niets merken van wat zich daar heeft afgespeeld. Die toerist blijft in zijn prachtige hotel ais dit zich ver van de steden bevindt, of hij waagt zich ter afwisseling eens im een medina, de oude Arabische wijk van een stad of im de soeks, de over dekte winkelstraatjes waar het geurt naar huiden, welriekend hout, amber en jasmijn. Het kan ook anders. Je kan in Tunesië tegen zons opgang een ademloze tocht maken doo» een oase, waar je de wereld biiiva hoort ontwaken. Je kan de woestijn in en je ongeoefende Westerse voeten tn het hete zand planten. En dat kan op dezelfde dag. want oases en woestijn grenzen aan elkaar De oases slaan op de excursielijsten, en voor de woestijn hoef je je alleen De stad Gabes is de poort naar de woestijn. Daar begint een landschap rijk aan afwisseling en verandering, waar zandstormen de hemel kunnen veranderen en de dromedarissen tot schimmen maken. maar op te geven voor een ..Saharienne" Met Landrovers trek je het eindeloze zand in, om een paar dagen lang alle Westerse komfort te vergeten. Het is een van de kenmerken van Tunesië dat Westerse en Oosterse levenswijze hier in elkaar overgaan. Een toerist die bang is alle Westerse grond onder zijn voeten te voelen wegzinken, kan zich in- Tunesië toch thuis voelen. En ook degene die iels wil proeven van wat wel de „mysteries" van het Oosten worden genoemd, komt hier aan ziin trekken. Tunesië is Afrika, het is de islamitische wereld, maar het 16 doortrokken door de Europese cultuur en leefgewoonten. De Franse keuken is er overheersend, en de hotels hebben Leergeld betaald voor hun Tunesische schotels, waarin het schapevlees domineerde en de oouscous te weinig variatie biedt. •Men heeft er maar van afgezien de toeristen voor ddt «tukje folklore te winnen. En ook in gebouwen en "lines ontmoet men Europa: het oude Romeinse rijk liet •r dezelfde sporen na als in Italië en Spanje, en de grotere steden dragen een Frans stempel. Tunesië heeft het voordeel een jong toeristenland te zijn A Lies wat met toerisme te maken heeft ie modem. De hotels bieden uitstekend komfort voor concurrerende prijzen. Het sanitair iis goed, veel hotels aan de kust hebben hun eigen zwembad, soms met ingebouwde bar. Veel hotels hebben het in laagbouw gezocht, waardoor de paviljoens met kamers en appartementen afgescheiden van het hoofdgebouw liggen, midden in sprookjesachtige tuinen. In Hammamet is het zelfs verboden hotels hoger te bouwen dan de kruinen van de bomen. Veel van die hotels liggen langs stranden die de Europese stranden naar de kroon steken, zeker als het om de temperatuui gaat. Wa<nt al in het vroege voorjaar kan men ei genieten van heerlijk warme dagen. Daarbij ie het eilandje Dj er ba vermoedelijk het eiland van de lotus eters waarover Homerus schrijft in zijn „Odyssee" de favoriet van velen. Daar hebben zich, na de verwoesting van de tempel van Salomo door de Romeinen, al vroeg joden gevestigd, die ook nu nog een fraaie synagoge bezitten. En wie het niet om stranden te doen is. kan, zoals gezegd, de woestijn in: naar Kairoean. het Mekka van Afrika, een voorname Mohammedaanse bedevaartplaats, de „stad van de honderd moskeeënstad ook v an de >>e roemde tapijten. Onvergetelijk is ook een tocht dooi de woestijn naar Matmala voor een verblijf tussen „holbewoners". Er is zelfs een hotel, uitgegraven in een heuvel, maar wie dit eerst even wil aankijken kan terecht bij een van de zesduizend bewoners van het rotendeels onderaardse stadje. Door een donkere gang i open binnenplaats waarop nieuwe uitkomen. Via een uitgekapt trapje hogere verdieping. Alleen een Het bruidsvertrek ia r via een touw lang- gangen en deurei klimt men naar eer bruidegom heeft het er moedijkei trap bereikbaar, ma de r Het hotel is behalve heerlijk koel. ook erg schoon. En na een maal van geroosterd schapevlees. veel wijn en boukha (een vijgenbrandewijn, die overeenkomsten heeft met slivovrtsj) en na een voorstelling met 7.ang en dans. zal de argwanende toerist «ich onbezorgd turnen de heldere lakens uitstrekken. PAUL, TOBY Straatje in Tunis. De geve mozaïek. Op de achtergrond

Leidse Courant | 1970 | | pagina 19