INDONESIË Iet groot lelijk der uturologen Capsule 3 helemaal achterin, rechts internationale trekpleister van de eerste orde ielpt geen moedertje lief aan: terwijl u nog Is zit te dubben, of het nu dat geinige huisje pe (Gld.) wordt of een gehuurde caravan in oskerke, zien de futurologen in hun ongemeen e gedachten al de raket, waarmee u straks 1990, 2000? binnen twee uur naar San sco dondert. Om elf uur 's morgens stapt u 1 met de tandenborstel en uw sportieve blok in de feestsigaar, die op Schiphol trillend :d staat voor de lancering van twintig vóór lf. Boven aan de trap vraagt de stewardess, e bestemming u in het achterhoofd hebt en hijgend „San Francisco" hebt bekend, roept net haar verrukkelijk onpersoonlijke stem: isule drie. Helemaal achterin rechts". Even de tijdschriften en pepermuntjes zijn rond- eld en op de kleurentelevisie boven u is zojuist Tste cowboy rocheiend van zijn paard gestort rhiet de raket waggelend omhoog, helse oranje imen lekken langs de ramen, maar binnen ct u zo goed als niets van de tomeloze snelheid, •mee u het zwerk wordt ingeslingerd. Adver- de KLM trouwens al niet maanden met de an: „In onze raketten kunt u rustig een gulden jn kant zetten?" kwartier later is het zover. De computers in meesterbrein op aarde, hebben uitgerekend, achter de wolken ieder zijn eigen weg mag Achtereenvolgens maken de capsules voor Tokio, Sydney, Vancouver, de Bermuda-eilanden en San Francisco zich los. Over ruim anderhalf uur zullen ze alle op de plaats van bestemming zijn. „Flauwekul", zegt u, „kinderfantasietjes van een overspannen Jules Verne?". Nou, vergeet het maar, want de futurologen hebben zich nog zelden ver gist. Zij zijn de gebrevetteerde koffiedikkijkers, die in de antichambre tussen vandaag en overmorgen hun dromen pasklaar maken Voor volgende gene raties. Zij hebben al lang achterhaald, dat de mens over dertig jaar nog slechts 148 dagen per jaar zal werken en de rest op zijn luie rug ligt, zijn auto wast en effe naar de kinderen op Bali gaat. De vrije tijd nu nog een met mondjesmaat verstrekte 'gunst zal ons straks als een machtige vloedgolf overspoelen en ons op de top van een berg pro blemen kwakken. Straks werken we nog maar drie dagen per week en de rest van de tijd wil de baas ons niet meer zien, straks moeten we maar zien, wat we doen. Een goed krijgsplan is dan echt niet weg, want de gemiddelde levensduur zal ondertussen gestegen zijn tot 125, misschien zelfs 150 jaar. En denk echt niet, dat je als 100-jarige een geheide krakepoot bent, die de toesnellende journalist met bevende stem vertelt, dat je de krant nog zonder bril leest en helemaal alleen de trekker van het closet kunt doortrekken. Goed, de Vierdaagse loop je niet meer, maar voor een pittig baantje in het gemeentelijk zwembad draai je -toch je hand niet om. De vraag, die nu al urgent wordt is: wat doet de steeds ouder wordende, steeds minder werkende mens straks met al die vrije tijd? De godganselijke dag naar drie televisie-uitzendingen kijken maakt op den duur ook spuugmisselijk en figuurzagen is natuurlijk dankbaar, maar je houdt het alleen geen vijftig jaar vol. Er zal dus niks anders opzitten dan de wereldboer op te gaan. De biezen pakken, weg wezen, dat wordt straks het parool. Dat zal ons mogelijk worden gemaakt door de afbraakprijzen, die de reisbureaus voor een tripje naar Mars, de maan of heel ordinair naar Las Palmas zullen bedingen. Dat is trouwens nauwelijks toekomstmuziek, want nu, anno 1970, vliegt u al naar verre bestemmingen voor een bedrag, dat stukken lager ligt dan de reis- som in 1960. Wie had toen durven voorspellen, dat men binnen tien jaar voor nog geen 1600 gulden geheel verzorgd naar Indonesië kon vliegen, voor 600 gulden retour naar Amerika kon stralen? Voor datzelfde retourtje was u in 1960 nog 2000 pop kwijt, vergeet dat niet. Straks wordt vakantie even gewoon als het krui- mige aardappeltje, dat u nu zielsgelukkig in de sju doopt. Het leger van 340.000 Nederlanders, dat dit jaar door de reisbureaus zal vervoerd worden, is over nauwelijks vijf jaar uitgebreid tot 750.000. De gigantische jumbojets zullen- het hemelpad voor de raketten effenen. Nu reeds liggen landen als India, Indonesië en Amerika onder het bereik van tienduizenden toe risten. Ze stappen even onbekommerd in de Boeings als onze overgrootouders in de trekschuit naar Gouda. Straks worden we ook niet meer warm of koud van een lang weekeinde in Bari, op Rhodos of in de Sahara. En de man, die rustig in Scheveningen zijn sokken uittrekt, omdat hij alles al gezien heeft en een sik heeft van de horizon, hoeft ook niet langer te wan hopen, de weermakers hebben tegen die tijd immers al hoog en breed de vale depressies bij Ierland om geleid en uit Spanje een hogedrukgebied geïmpor teerd. waar je beroerd van wordt. Het is maar, dat u het vast weet. Tot spoedig ziens in Epe (Gld.) v Bali-Beach aan het Sanurstrand, een moderne kolos met 300 op een exotisch eiland, waar op luttele kilometers afstand het i nog is, zoals het eeuwen geleden was. Het kon niet uitblijven: het Nederland se toerisme naar Indonesië begint -voorzichtig- op gang te komen. Vele duizenden hier welen immers nog uit eigen ervaring hoe prachtig hel land daar is, en hoe grandioos bijvoorbeeld alleen al de culinaire mogelijkheden: de Indonesische en de Chinese keuken uit de eerste hand. een kruidige operet te van vlees en vis, van kip en rijst, van vruchten en van sauzen. En dat alles op z'n best niet meer dan een dag reis ver: met de zon mee kun Je des gewenst des morgens om vijf uur In het donker op Kemajoran nog je laat ste biertje pikken en dan des avonds vóór half negen weer op Schiphol lan den. Bovendien zijn Nederlanders weer welkom, net als alle andere toeristen President Soeharto maakte vorig jaar het vreemdelingenverkeer tot een eigen beleidspunt van de eerste rang. Er werd een vijf-jaren-plan voor opgesteld, en de heer Subroto Kusmardjo is daar van de uitvoerende secretaris, van ori gine een brigade-generaal van het le ger, maar met het uniform ln de kast: hij zat met een open hemd en de blote voeten gezellig in pantoffels toen wij hem thuis opzochten ln het vroegere Bataviaanse dierentuinkwartier. En daar maakte hij duidelijk wat er alle maal nog moest gebeuren eer Indone sië toeristisch ontsloten is. Vorig jaar 80.000 In heel deze reusachtige en zo beziens waardige archipel met meer dan 100 miljoen inwoners, kwamen in 1966 niet meer dan 11.000 toeristen op bezoek, en de stroom is sedertdien nog maar langzaam toegenomen tot tegen de 80.000 vorig jaar. Geen wonder: de verschrikkelijke gebeurtenissen van het najaar 1966, die razernij van wraak tegen al wat communist was, commu nist heette, er mee heulde of op andere wijze in het grote bloedoffer werd mee genomen, was nog maar juist achter de rug en daarvóór was een generatie lang de afkeer van het buitenland ge preekt. Onder die verkondiging raakte de gastvrije aard in het isolement van een afgesloten land. en daarnaast werd de economie een puinhoop. Soeharto heeft daarna wel een paar jaar nodig gehad om de inflatie in haar meest rampzalige vorm tot staan te brengen en van de roepia weer een reële munt te maken, die men niet alleen voor dol lars kan kopen, maar op dezelfde koers ook weer tegen dollars inwisse len. Alleen kleine toestellen Maar ook met een gastvrij land en een meer stabiele munt alléén kan toeris- me nog niet draaien: men moet de gasten ook onderdak kunnen brengen, en daarop vooral mikt het vijf-jaren plan. Want voor het overige verkoopt Indonesië zich toeristisch vanzelf, een internationale trekpleister van de eer ste orde. Neem Bali. Tot voor kort Iconden er op het vliegveld Tuban geen grotere' toes tellen dan een Caravelle térecht, en dat beperkte de aanvoer van toeristen tot de lijndiensten van de Garuda en rechtstreekse vluchten vanaf de Phi- lippijnen en Thailand. Maar er stonden tenminste al vijf andere maatschappij en te dringen om rechtstreeks op Ba- li te gaan vliegen zodra de DC-8 en -9 er maar konden worden toegelaten: Al Italia, Japan Airlines, Qantas (Austra- VIJFJARENPLAN OM TOERISTEN ONDER DAK TE KUNNEN BRENGEN lië), Pan American Airways en de M.S.A. van Malakka en Singapore. Straks komen de passagiers er bij hon derden tegelijk aan. De vraag wordt dan waar je ze (voorlopig) laten moet. vertrouwen heeft hersteld, kan ar ein delijk worden afgebouwd. Van hotel Kartika, vlak naast „Indonesia" zijn nu de eerste 80 kamers klaar, maar het moeten er 400 worden. Frans kapi taal is geïnteresseerd in het afbouwen van het Banteng-hotel met 500 kamers, vermoedelijk einde van dit jaar. Ame rikaans kapitaal van Hawaii zal door Holiday-Inn's voor een 300-kamer- hotel worden ingezet. In de „lokale" klasse is er ook nog wel wat over uit de Nederlandse tijd, al werd het vroegere „Des Indes" ons door de heer Kusmardjo beschreven als „in deplorabele toestand" te verkeren. Eigen ervaring in deze klasse hebben wij met Ramayana-City, 50 kamers met onmiddellijk uitzicht op hel om ringend huiselijk leven van de Dja- kartanen, geen airconditioning en dus een gemis, vergeleken met onze herin nering aan „Indonesia", maar des te meer de sfeer van te leven, in de tro pen. compleet met een nachtportier dia dubbele werkdagen maakt opdat zijn zoon toch maar studeren kan. In Delft. Als een pentekening branden de palmbomen hun grillig silhouet in de avond, die een vloot van donkere wolken aandraagt. Aanbod Hotels bouwen Met geld uit de Japanse herstelbetalin gen liet Soekarno destijds hotel Indone sia in Djakarta en het Bali-Beach-ho- tel aan het Sanurstrand bouwen, alle bei nu internationaal geëxploiteerd als inbercontinentalhotel. Bali-Beach is in alle opzichten voortreffelijk, maar meer dan 300 kamers heeft het (nog) niet. Er ts in Sanur ook nog een bunga low-hotel en in Den Pasar het oude „koloniale" hotel Bali, maar daarmee is "net op 't eiland tot nog toe dan wel on geveer bekeken, al zijn er ook wel wat pensionadressen. Ongetwijfeld is er nu een internationale kapitaalstroom naar hotelbouw op Bali onderweg, met uitgeslapen investeerders uit het rijke Singapore voorop. Met de hotelruimte op internationaal niveau in Djakarta is het niet anders. De 420 kamers van hotel Indonesia zijn aan de lopende band bezet. Van Soekamo's andere grootse plannen zijn er heel wat Ja renlang in betonnen karkassen onvol tooid gebleven, maar nu Soeharto het Inmiddels is dan nu Indonesië trots verschenen in de reisprogramma'» van Nederlandse bureaus: Centourl, de Magneet, de Zuid-Europa-stichting. Blikvanger: een 19-daagse vliegreis met een 15-daaga verblijf In Djakarta voor f 1583,—. Voorlopig passen daar helaa» nog wel vraagteken» bij. Op zichzelf Is ook dit bedrag al fors ge noeg om deze reismogelijkheid tot wei nigen te beperken, maar het lijkt bo vendien reëel om er tenminste duizend gulden of meer bij op te tellen. Het gaat om vludhben met een Iljoesjin-18 van de Russische Aeroflot via Moskou en Tasjkent met een schema van veel méér dan 24 uur: 10 uur van Schiphol, en pas de volgende avond 19.40 uur in Djakarta. De Rijksluchtvaartdienst heeft al laten weten, dat hij het vllegtarief niet kan goedkeuren, omdat dit tenmin ste f 1000.(en volgens een KLM- woordvoerder zelfs f 1700,beneden het I AT A-tarief zou liggen. Het goed koopste aanbod gaat voorts niet verder dan logies-ontbijt in het meergenoem de vroegere „Des Indes", en van 15 da gen Djakarta moet men zich ook weet niet alles voorstellen, tenzij het om be zoek van plaatselijke relaties gaat. 'n Fascinerende stad, maar men kan toch niet iedere avond naar de Europese striptease in de Sarinah-club gaan" Indonesia zien betekent er rond reizen, en dan beloopt het meest comfortabe le Nederlandse aanbod voor Java-Bali voorlopig rond f2600,afgezien van de spaken die de Rijksluchtvaartdienst eventueel ln het wiel steekt. Voorlopig chis nog geen grote Nederlandse toeris- benetroom naar Indonesië. Jammer, want hoe heerlijk is dit land, zo vol reli gieuze geheimen en tropische vrucht baarheid, zo vol mensen en muziek, kleur en dans. /AM ONBTENX Momentopname uit één van de meest befaamde schouwspelen van Balit de Apendans ofwel Kechak, die door meer dan honderd mannen wordt uitgevoerd op een duister tempelplein bij het toverachtig licht van wal mende flambouwen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15