,0p korte termijn geen maat regelen' KNVB WACHT OP RAPPORT DAT TE LAAT IS RAUWE BOTSING TUSSEN DE RIJNMOND BROEDERS Scheidsrechter Lau van Ravens afgetuigd ICTjn 1 ""Beraad over ongeregeldheden Scheidsrechter Bom: „Ik voelde me bedreigd" Fanatici namen voor nederlaag H. Sport revanche DEN HAAG Van de zijde van het sectie- bestuur betaald voetbal van de KNVB zijn _,op korte termijn geen maatregelen te verwachten naar aanleiding van de pogingen tot molestering c.q. molestering juan de scheidsrechters A. P. Bom, L. van 'der Kroft en L. van Ravens bij resp. de wedstrijden SWFeijenoord, MVVFC Twente en SpartaHolland Sport. Des gevraagd deelde de heer Jos Coler, voor- -zitter van het sectiebestuur, ons gister- De rapporten van de heren Bom, Van er Kroft en Van Ravens met betrek- ■ing tot de ongeregeldheden waarmee rijn geconfronteerd, zullen worden -i Afsprekend weet ik met of, en zo ja, u leiire straf door de commissie zal wor den opgelegd aan (het bestuur van de ereniging waar het tot wanordelijk eden is gekomen". Modeverschijnsel De heer Coler Is niet voornemens ipeciale bepalingen te doen treffen ten van de accommodatie van 'aar zowel zaterdag als zondag le scheidsrechter van het publiek over- ast heeft ondervonden. „We moeten latuurlijk oppassen de zaken niet te (vertrekken. Het is lange tijd rustig eweest, zo rustig dat we een ogenblik ïebben gedaaht dat het met de relleta logal losliep. Nu tweemaal achtereen op wtzelfde terrein, inderdaad. Maar het ook zijn dat er de eerstvolgende ijden voorlopig niets meer gebeurt, dat tijdelijk soort modeverschijnsel dus maatregelen zullen worden ;enomen, zullen die betrekking hébben >p het betaalde voetbal in zijn algemeen- ïeid. Niet alleen op Sparta". Praten Als het rapport van de Grondtech- lisohe Dienst volledig zal zijn uitge- iracht, zdl 't sectiebestuur zich— ,,in ieder (Van onze sportredactie) middag na afloop van de wedstrijd op Spangen mede, dat de gehele complexe situatie van voorzieningen ter bescher ming van spelers en scheidsrechters op de tereinen van de betalende voetbal clubs momenteel in studie is bij de Grondtechnische Dienst van de KNVB. „De Grondtechnische Dienst is reeds ge ruime tijd bezig daarover een uitgebreid rapport samen te stellen. Men heeft aan alle clubs gegevens opgevraagd omtrent hun accommodatie en heeft zich overal in den lande op de hoogte gesteld. Het eerste deel van het rapport is reeds aan ons uitgebracht; wij wachten op het tweede deel. Het rapport komt eniger mate vertraagd uit, omdat de heer Klaas Hartman die onzerzijds in samenwer king met de Grondtechnische Dienst met deze materie is belast twee maanden ziek is geweest en pas onlangs zijn werkzaamheden heeft kunnen hervatten." Dgel DEN HAAG Naar zal de hoofdscheidsrechterscom- missie van de KNVB vandaag bü- eenkomen om zich te beraden over de ernstige ongeregeldheden die zich zaterdag en zondag bü drie eredivisiewedstrijden hebben voor gedaan. Gisteren reeds hebben de heren A. Stouthandcl en J. Mar tens, beiden lid van de cominisssie, ruggespraak gehouden. De voor zitter van de scheidsrechterscom- missie, de heer H. J. van Daalen uit Enschede, was voor zaken naar Parijs. Er wordt verwacht dat de commissie zal aandringen op een spoedbüeenkomst met het sectie bestuur betaald voetbal. In scheids rechterlijke kringen toont men zich na de incidenten, waarby drie scheidsrechters waren betrokken, ernstig ongerpst over de toekom stige ontwikkeling van het voet balspel in Nederland, vooral waar hefv4e veiligheid -en bescherming van de scheidsrechter betreft. De scheidsrechterscommissfe zou op zeer korte termyn maatregelen van het sectiebestuur verlangen. Met een vlag van zü° geliefde Fejjcnord stormde een al te verhitte supporter het veld op. Hjj is op weg naar scheids rechter Bom die aanstalten maakt zich rap naar veiliger oorden te begeven. Spelers van Feijenoord en SVV snellen niet weg maar toe en schopten de uitzinnige jongeman letterlijk van het veld. Hij had er nooit op moeten komen maar wie is er die hem tegen houdt? .Tos Coler: „De zaken niet overtrek ken'en niet overijld handelen. In de loop van het seizoen wordt met alle belanghebbenden in het betaalde voetbal overleg gepleegd over even tuele maatregelen ter bescherming van spelers en scheidsrechters". geval in de loop van dit seizoen" nader gaan beraden. De heer Coler: „Te verwachten is dat wij zullen gaan praten met de Grondtechnische Dienst, met de strafcommissie want wij zullen onge twijfeld willen weten welke maatstaven deze commissie aanlegt bij de bepaling van straffen aam de clubbesturen met stadiondirecties en niet te. vergeten met de scheidsrechters". Maar welke maatregelen te verwach ten zijn? De heer Coler peinsde en zei toen aarzelend: „Hoge hekken, ja, mis schien wel. Dat zal echter hoge kosten met zich brengen voor de clubs. En bovendien, in het buitenland is gebleken dat hoge hekken ook niet altijd afdoende uitkomst bieden. In Engeland moeten ook wel eens toeschouwers in een kne velketting worden afgevoerd. De rol van de politie is ook belangrijk. Het optreden van de agenten is evenwel dikwijls af hankelijk van de instructies, van het beleid van de hogere politieleiding. Daar kurmen wij als K.N.V.B. geen enkele invloed op uitoefenen". „Maar de situatie heeft zeker onze aandacht, want het is alle maal wel triest". Zwemstrijd in Leeuwarden UTRECHT De wedstrijden om de Nederlandse zwemkampioenschappen zul len waarschijnlijk van 19 tot 26 juli in zwembad Nylan te Leeuwarden worden gehouden. Het betreffende raadsvoorstel met steun van de gemeentelijke auto riteiten behoeft nog slechts goedkeu- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het einde van de thriller, die SVV en Feijenoord zaterdag middag op het terrein van Spangen opvoerden, kwam vijftien seconden te vroeg. Terwijl merendeels jeugdige aanhangers van Feijenoord grimmig stampvoetten ter hoogte van (en een aantal binnen) de witte lijnen nadat SVV enige seconden daarvóór de achterstand tot 43 had verkleind, zette regisseur A. P. Bom plotseling de fluit aan de lippen, blies snerpend en verkoos een snelle, minder eervolle maar veilige terugtocht binnen de Kasteelmuren. „Ik voelde me bedreigd. Supporters van Feijenoord renden het veld op als SVV een doelpunt maakte, en ik begreep dat dat weinig goeds inhield. Met instemming van beide aanvoerders heb ik toen ^vijftien seconden te vroeg afgefloten". achter Van Beek opende zijn innings binnen tien minuten met een rauwe „vier" tegen de ranke Moulijn en de Joego-Slaaf Ciric maakte Van Hane- gem op alle mogelijke (en soms onmo gelijke) manieren het voetballeven zuur, wat uiteraard tegenacties uitlokte. Niet van de heer Bom evenwel die in zijn optreden drie strafschoppen, veel vrije schoppen, ettelijke vermaningen en een officiële waarschuwing vlocht maar nimmer de vinger op de gewonde plekken legde. Vervelend Bom: „Ik moet het heel eerlijk zeg gen: als Feijenoord een voorsprong van drieof viernul had kunnen nemen, was er niets aan de hand geweest. Maar dat was nu eenmaal niet het ge val en dan worden ze vervelend. Sinds ze AC Milan hebben uitgeschakeld, me nen ze zich alles te kunnen veroorloven en als je dat niet accepteert, staan ze vreemd te kijken". Daarvan hadden de drieëntwintigdui zend toeschouwers (Spangen was slechts voor tweederde bezet) in het begin geen flauw vermoeden omdat Feijenoord reeds na acht minuten de leiding nam door De Haagse scheidsrechter Bom be waart aan het in alle opzichten kletsen de duel (helaas geen dijenkletser) al lerminst prettige herinneringen. „Het was een van de moeilijkste wedstrijden die ik ooit heb moeten leiden". Moeilijk heden die hij ten dele aan zichzelf had te wijten. Hij greep pas in althans deed enige min of meer gebrekkige po gingen daartoe toen de kiem voor on geregeldheden reeds was gelegd. Een onstuimig SVV immers voelde intiïtief dat zich tegen het nauwelijks geënga- gageerde Feijenoord onverwachte pers pectieven aftekenden op gunstiger rap portcijfers dan de ranglijst voor mo gelijkheden bood. SVV ging derhalve fel in de slag, sommigen te fel. Rechts- een hard schot van de naar het centrum gezwenkte Wery (01). En als de (geen buitenspel staande) Kindvall in gedroom de scoringspositie niet tegen Eddy van der Roer had geschoten, zou er geen vuiltje aan de loodgrijze lucht zijn ge weest. Maar Kindvall faalde en SW „rook" zijn kans. Het kreeg die ook, want Theo Laseroms raakte in een „luchtduel" met Wout van Meeteren de bal met de arm en Ciric benutte de (door Feijenoord betwiste) strafschop onberispelijk: 1—1. Reprimande Tien minuten later opnieuw een op merkelijke episode in de botsing tus sen de Rijnmond-Broeders. Piet Ro- meyn met linkerbuurman Van Dui- venbode, centrum verdediger Theo La seroms. de voor Hasil (ziek) opgestel de middenvelder Guus Haak en doel man Treytel in de Rotterdamse defen sie uiterst zwakke broeders was over zijn eigen benen gestruikeld waardoor de bal over de doellijn huppelde. Mid denvelder Van Beveren (de beste spe ler van SW) draaide de bal van bij de hoekvlag effectvol naar de tweede paal waar Treytel zich volkomen verkeek en de verbouwereerde Van Duiven bode de bal tegen het onderlichaam kreeg. Van Meeteren haalde in het moment van adempauze in de Rotterdamse gelede ren koelbloedig uit om SVV op 2—1 te brengen, waarna Romeyn na vinnige uitlatingen aan het scheidsrechterlijke adres een reprimande in ontvangst mocht nemen. Zoals SW zijn kans had geroken (en genomen), zo rook Feijenoord gevaar. Laseroms zocht veelal de vuurlinie op, waar Israel incidenteel opdook. Het front kwam in beweging. Vier minuten voor de heer Bom de afkoelingsperiode afkon digde. werd de gelijkmakende voltref fer afgeschoten. Van Beek slaagde er ditmaal niet in Moulijn te stuiten en We ry zorgde met een „volle wreef" voor een fraaie afronding: 22. Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Daags erna armden Sparta en Holland Sport >p Spangen de prak op die zater- lag was overgebleven van de ïutspot (met klapstuk) waarvan vo J.V.V., Feijenoord en seheidsrech- er Bom hadden gegeten. Suppor- ers van Holland Sport veront- aardigd door twee omstreden loelpunten die Sparta onverwacht Thu le volle winst (21) bezorgden etten het vuur te hoog op. En rederom sloeg de vlam in de pan. k-heidsrechter Lau van Ravens ,i, verd, na het laatste fluitsignaal, >p het veld bij de doorgang naar le kleedkamer opgewacht door en horde drieste Haags Scheve- angse onverlaten die Van Ravens Lake nsloten, schopten en sloegen. Van Ravens liet zich in de (ongelijke) [C irijd evenmin onbetuigd, maar eer hij ich had kunnen losrukken en suppoos- en (te laat) waren toegesneld, was het nheil reeds geschied. In de kleedkamer trzorgden EHBO-ers en de clubarts 'an Sparta zijn wonden: een fikse bloed- ieu6 die, nadat hij was gestelpt en een .propje watten was ingevoegd, niet on- anzienlijk zwol. Van Ravens lakoniek: Mijn eerste tik in tweeëntwintig jaar, >P het voetbalveld althans. Ik heb er veel uitgedeeld maar die ene die k ontving, was net genoeg". Vraag: Had u niet beter kunnen vluchten toen 14-80 1 d'e graden sfeer proefde"? Van Ra- „Misschien wel, maar ik was me nergens van bewust. Ik ben, zoals altijd, mijn grensrechters tegemoet gelopen om hen te bedanken. Pas toen ik in mijn onschuld het veld wilde afwandelen, merkte ik dat er iets niet pluis was. Toen was het echter al te laat. Maar weglopen? Nee. dat is mijn stijl niet. Als ik moet weglopen, schei ik ermee uit". Beïnvloed Niets weer erop dat ook de wedstrijd tussen Sparta en Holland Sport tot ex cessen zou leiden. Zeker in de eerste helft niet die zelfs bijzonder tam verliep en waarin Holland Sport volkomen ver diend de leiding nam in de veertigste mi nuut. Bosveld werd met een sliding de bal ontnomen door Van der Heide die linksbuiten Paul Roodnat aan het werk zette. Roodnat schoof de bal snel door naar Roggeveen. Voor Sparta te snel: Terhorst gleed uit, Roggeveen glipte uiterst gemakkelijk langs Eykenbroek en zeer bekwaam plaatste hij de bal ook langs Van Beveren: 01. Sparta's trainer Pim Visser över die eerste helft, waarin zijn ploeg zich van een zeer lauwe zijde had laten kennen: „Vorige week zijn we met het gehele elftal naar TelstarHolland Sport ge weest. Holland Sport speelde toen niet best en toonde weinig inzet. Dat heeft ons onbewust toch beïnvloed. Ik doe dat Brancard Ofschoon Sparta na de hervatting en thousiaster speelde, bleef de rommelige aanblik. Het Spartaanse elftal rammel de aan alle kanten: het'holle geluid van een carrosserie waaruil alle onderdelen schenen te zijn gesloopt. Het beuken op de veste van Holland Sport leidde ook tot blessures. Doelman Hans Hooge- veen ontwikkelde zich tot een trampo linespringer van formaat, maar bij een van zijn luchtsprongen raakte hij niet alleen de bal maar met zijn uitgestoken knie ook de rug van Charlev Bosveld. De Rotterdamse architect die overi gens knap aan banden werd gelegd door Janotka moest op een brancard naai het Dijkzigt Ziekenhuis worden ver voerd Sparta's clubarts „Als hij staat, wordt-ie dizzy, hij heeft erg veel pijn. Er zijn inmiddels foto's gemaakt. Ik hoop dat niet een van zijn nieren be schadigd is". Een ongeluk waaraan niemand enige schuld droeg, evenmin aan een aantal andere botsingen waardoor Van Ravens het spel moest stilzetten. Hard was het in deze periode wel. maar nimmer un fair. Toch was de heer Van Ravens ge noodzaakt straffer te gaan optreden. Kon hij de strijd in de eerste helft met één vinger leiden, in deze fase kwam hij ogen tekort, interpreteerde enige over tredingen verkeerd en was enige malen weinig gelukkig met het niet-toepassen van de voordeelregel, wat In het nadeel van Sparta uitviel. Strafschop Wellicht daarom ook dal de heer Van Ravens acht minuten voor tijd onver biddelijk naar de strafschopstip wees toen Sjaak Roggeveen ter assistentie van zijn verdediging in een poging een hoge, effectvolle bal te onderschep pen, mistrapte en in zijn draaiende be weging de uitstekend spelende Spar taanse Pool Janus Kowalik met de aar de kennis deed maken. Uit de strafschop scoorde Eykenbroek: 11. Van Ravens: „Er werd een speler on deruit geleld, per sé geen bal gespeeld. Alleen de man. Dat is een strafschop". Aanvoerder Hans Dorjec: „Die bal bleef hangen, Sjaak kon er echt niets aan doen. Het was door Van Ravens te zwaar gestraft". Holland Sport protesteerde na deze treffer met klem. En demonstratief. Chris Kronshorst klapte in de handen, naar later bleek „om zijn teamgenoten aan te sporen snel af te trappen en ver der te spelen". Doelman Hans Hooge- veen bracht eveneens de handen op el- keer. Van Ravens stelde de motie van wantrouwen niet op prijs. Driftig snelde hij op Hoogeveen af, keek op diens rug om zijn nummer te noteren (een hande ling die in dit geval tot hilariteit op de tribunes aanleiding gaf) en weigerde bij het nemen van de aftrap aan Hans Dor- lee nadere informatie over de officiële w aarschuwing te verstrekken. Misverstand Dorjee .Ik vroeg Van Ravens naar het waarom, maar hij wilde me dat niet /.eggen. Toen heb ik hem gezegd dat ik daar niet mee akkoord ging en dat ik hem na afloop wilde spreken. Even la ter tijdens de wedstrijd, vertelde Van Ravens me in het voorbijgaan dat hij te impulsief had gehandeld en dat hij de waarschuwing aan Hoogeveen introk". Van Ravens, met de verklaring van Dor- iee niet op de hoogte: „Ik heb op het formulier van een officiële waarschu wing geen melding gemaakt. De waar schuwing berustte op een misverstand. Trouwens, ik heb geen boekje en geen potlood bij me"l Niettemin was de lont in kruitvat ge slagen. Van Ravens had reeds vijf minu ten bijgeteld in verband met de vele onderbrekingen en beduidde zijn grens rechters dat nog vijf minuten zou wor den gespeeld, in verband met tijdrekken door Holland Sport. Uitgerekend in deze laatste vijf minuten scoorde Sparta nog maals. De verdediging van Holland Sport bleef in de achtste minuut van de verlenging voor vermeend buitenspel staan, Kowalik reageerde snel op een verre, hoge bal naar het centrum van Van der Veen en trof doel: 2—1. Van Ravens: „Geen sprake van buitenspel Ik stond er vrijwel met mijn neus bo venop. Ook heb ik nog even naar mijn grensrechter' gekeken maar die gaf met zijn vlag eveneens aan dat het een zui ver doelpunt was". Welletjes De teleurstelling bij Holland Sport was nochtans, begrijpelijk, groot. Cor van der Hart: „Na 1—1 had Van Ra vens moeten afblazen. Toen was het welletjes. Van Ravens mag niet verge ten dat het geld van de spelers in het geding is. De jongens moeten nu twee honderdvijftig gulden missen". Maar de „boete" »die Van Ravens bij het verlaten van het speelveld kreeg op gelegd van de buitenzinnige supporters van Holland Sport ging alle perken ie buiten. De fanatici hadden revanche ge nomen voor de nederlaag van hun club. Het zullen je supporters maar wezen Van Ravens: „Vanzelfsprekend maak ik over het gebeuren rapport op". Voor zitter Kroescmeljer .van Holland Sport met verstikte stem: „Schrijf maar dat ik zeg dat Van Ravens ons de overwin ning heeft ontstolen" Toen Van Ravens 's avonds thuis zal. werd hij onwel en moest hij naar bed Vanochtend zou hij door zijn dokter worden onderzocht (ADVERTENTIE) ij j 1 ii r j 3 iB oule f 1 M tonder 1 M chauffeur M grote 1970 keuze Bij helft van de zes was het raak DEN HAAG. Het was niets meer of minder dan een drama tisch weekeinde voor de voet ballerij. Er gingen drie eredivisie wedstrijden door en precies bij de helft van die duels was het helemaal mis. Nederland heeft zich in vroeger tijden vrolijk ge maakt om Zuid-Amerika waar voetbal van achter, een hoge om heining moet worden gadege slagen. Er werd gesproken over „stierengevechten", die ook in een stevig afgesloten ruimte plaats vinden. Nederland ver moedde niet dat het gebrek aan hoge hekkeu zulke trieste gevol gen zou hebben. Spelverruwlng, vechtpartijen op tribu nes, molesteren van scheidsrechters, ordinair optreden van supporters; het is er allemaal bij gaan horen. Het TS fWigKftmi tn -We voetballerij geslopen en er is verzuimd tijdig maat regelen te nemen. Het kwaad woekerde voort en soms zijn er nog voetbal- dagen waarop geen gebeurtenissen behoeven te worden vermeld waar voor welopgevoede lieden zich generen- Het afgelopen weekeinde was het goed raak. En dan doet het er in feite hele maal niet meer toe of club zus een trapje is gestegen en club zo meer In degradatiezorgen is beland. Dan moet alleen geconstateerd worden dat hel een zwarte zaterdag en zondag is ge-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9