Vreselijke tonelen in brandende Rijn na benzolontploffing Loonpolitiek nu schijnvertoning Grosheide belooft experimenten met middenschool in 71 Ministerraad geeft fiat aan „kustweg Verhogingen buiten cao om Beraad over coalitie in Italië is beg' onnen Moordzaak Doetinchem duister ZUIGER GEOPOTES ZONK IN RUWE ZEE MAANDAG 9 FEBRUARI 1970 DE T.ETDSF. COURANT Waterwinning wordt beschermd DEN HAAG Dc ministerraad heeft zich geschaard achter het door G.S. van Zuid-Holland uitgestippelde tracé van provinciale wg no- 1. waarover op amb telijk en bestuurlijk niveau al meer dan vertig jaar „gevochten" wordt. Zoals be kend is al een gedeelte van die weg een kustweg van Scheveningen naar Kat wijk gereed, namelijk het meest noor delijke- Deze weg moet door de duinen van Wassenaar en Den Haag komen. Groot verzet heerst er al enige jaren bij onder meer de gemeente Den Haag, die in de weg een aantasting ziet van de waterwinbelangen. Bovendien zijn diver se natuurbeschermingsverenigingen ge kant tegen het tracé van deze weg. Het Haagse Tweede-Kamerlid, mr. M. Dettmeijer-Labberton (V.V.D.) had over deze weg onlangs vragen ge steld aan minister Bakker van Verkeer en Waterstaat Deze laat bij zijn beant woording weten, dat het standpunt van de ministerraad, dat al enige tijd geleden ingenomen is, geheim is gehouden door de omstandigheid, dat een uitbreidings plan van Wassenaar bij de Baad van State aanhangig was voor een advies aan de Kroon In dit uitbreidingsplan was ook het tracé van provincialeweg no 1 opgenomen. De ministerraad heeft wél bepaald, dat bij de aanleg van provinciale weg no. 1 de volgende drie belangen beschermd dienen te worden door (mogelijk) extra voorzieningen: de waterwinbelangen, de natuurbescherming en de recreatie- Minister Bakkei deelt de Tweede Ka mer voorts mee, dat hij overtuigd is van het nut van dc provinciale weg no. 1- Met de weg no. 16 (Leidse Baan) zijn deze wegen onmisbare schakels in het ver- keersstramien aan de noordoostzijde van Den Haag. Voor de onderlinge aanslui ting met andere rijkswegen is zijn keuze gevallen op het sterviaduet te Wassenaar mede om een optimale verdelende func tie van de Landscheidingsweg (weg 14) te krijgen, (ADVERTENTIE) LUDWIGSHAFEN (DPA) Bü de explosie die zich in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Rijn bü Ludwigshafen heeft voorgedaan en waarbü vier tankschepen in vlammen opgingen, zün 5 personen omgekomen. Gisteren overleed de kapitein van één a de tankers aan zijn verwondingen. Drie bemannigsleden en een meisje 4 jaar lieten het leven in de hel i vuur die zich over de rivier ver spreidde toen een tanker met benzol explodeerde en de uitstromende vloei stof drie andere tankers in brand zet te. De schade wordt geraamd op meer een miljoen gulden. Twee sche pen zijn gezonken, twee uitgebrand en i vijfde beschadigd. Verschrikkelijke tonelen speelden zich I ta de vuurzee af. De Nederlandse I 1 mevrouw Rikie Meyer uit Lobith, die i met levensgevaarlijke brandwonden I In een ziekenhuis ligt, heeft tegenover I de politie verklaard, dat zij met eigen - 1 ogen zag dat haar 26-jarige man, Wlhelmus Meyer en haar 4-jarig dochtertje Anne-Marie op de uit Lübeck afkomstige benzoltanker „St.- Jürgen" levend verbrandden. Langzamerhand kan de politie een beeld van de ramp samenstellen. Vermoedelijk is door een niet-afgeslo- ten leiding vloeibaar gas uit de tan ker „TVG-gas 30" in de Rijn gestroomd brand geraakt, waarbij het schip explodeerde. Het vlakbij liggende tankschip „St.-Jürgen" werd door het omringd en brandde korte tijd later als een fakkel. Binnen enkele ogenblikken waren beide schepen in 'n zee van vuur verdwenen. Het vuur tastte voorts drie andere schepen aan, an de kade lagen. Minuten later stond de Rijn over een oppervlakte i 300 bij 50 m in brand. Een boot i de waterpolitie zag zich plotseling door de vlammen ingesloten. Door razendsnelle manoeuvre wist men het vaartuig in veiligheid te brengen. De Rijn is acht uur lang voor de scheepvaart gestremd geweest. UTRECHT (ANP) „In het hele land. dus niet alleen in het noorden, verhogen de werkgevers heel gemakkelijk de Ionen buiten de C.A.O. om. als ze de kans krijgen zonder de vakbonden erbü te be trekken. Je ontdekt soms. dat onderne mers die een half jaar geleden met de vakbeweging hebben gevochten om een half procent meer of minder, nu onder hands tot alles in staat zün. De kleine ondernemingen zün het gemakkelükst, maar ook de grote hebben middelen ge vonden om zichzelf ruimte te verschaf fen". Dit zegt de voorzitter van de katholieke bond van werknemers in industriële be drijven, tevens lid can het dagelijks be stuur van het Nederlands Katholiek Vak verbond, de heer H. M- Groodt, vandaag in ..Rujm Zicht" van het N-K.V. Zijn bond is betrokken bij ongeveer 300 C.A.O.'s en hij ontvangt dagelijks rap porten over loonontwikkelingen die zich buiten de C.A.O. voltrekken. Zodra maar het vermoeden rijst van onrust, staan de ondernemingen volgens de heer De Groodt klaar im iets extra's te doen. In de bedrijfstakken waarin de industriële bonden werkzaam zijn is het loonniveau „informeel" gemiddeld met enkele procenten opgeschroefd, maar De heer De Groodt schrijft deze ont wikkeling toe aan de krappe arbeids markt en de verder aantrekkende con junctuur. Het is voor de werkgevers erg moeilijk orp de officiële loonpolitiek val te houden als de werknemers weglopen. Dat daarmee de C.A-O. volkamen wordt uitgehold, is volgens de heer De Groodt ook voor de werknemers een ernstige zaak: als de conjunctuur terugloopt, zak ken de lonen in en alle uitkeringen die aan de C.A.O. zijn gerelateerd, die bij ziekte bijvoorbeeld en de vakantietoeslag, blijv enachter. Het enige reële alternatief is naar de mening van de heer De Groodt, dat alles wat de ondernemingen betalen wordt vastgelegd in de C.A.O. „Zolang dat niet gebeurt, blijft de officiële loonpolitiek een schijnvertoning- Het ziet er naar uit, dat de overheid daaraan nog impulsen gaat geven via de loonwet, die haar de bevoegdheid geeft C.A.O-verbeteringen ongedaan te maken", de heer De Groodt verwacht dat dit in de praktijk tot gevolg zal hebben, dat loonsverhogingen buiten de C.A.O.'s om totstandkomen. Hij vreest, dat ingrijpen door de minister op basis van artikel 8 van de wet tot sociale onrust zal leiden. Het ergste is, aldus de heer De Groodt, dat regering en parlement uit prestige overwegingen niet hebben geluisterd naar mensen uit de praktijk en met name naar het C.N.V- en het N-K.V. die menen dat de verantwoordelijkheid van de overheid voor de nationale economie tot uitdruk king kan worden gebracht door de rege ring in artikel 8 het recht te geven, over eengekomen loonsverhogingen om te bui gen naar de niet direct besteedbare sfeer. Als de Eerste Kamer de loonwet in zijn huidige vorm niet verwerpt, wordt het gezag van vakbonden en overheid uit gehold, aldus de heer De Groodt, en men kan niet verwachten dat de vakbeweging daaraan zal meewerken. Aantal priesters afnemend VATICAANSTAD (AFP) Het aan- j tal katholieken in de wereld neemt toe. maar het aantal seminaristen vermin dert. aldus blijkt uit statistieken over de jaren 1966, 1967 en 1968 die het Vati- eaan zaterdag heeft gepubliceerd. In deze drie jaar is het aantal gelovi gen met 13,8 miljoen tot 507.505.420 ge- stegen. Het aantal priesters nam echter slechts met 639 toe. Voor de toekomst zijn de vooruitzichten nog somberder. Het aantal seminaristen daalde in de ge noemde periode van ruim 166.000 tot bijna 147.000. De getalsverhouding tussen priesters en gelovigen wijzigde zich van één op 1.379 tot één op 1.437, zodat elke pries ter er 68 gelovigen bij kreeg. In Europa is de verhouding nu één op 1.191, in Amerika één op 4.220 en in Afrika en Azië gemiddeld een op 10.413. Vrouw Franse diplomaat met mes vermoord NEW DELHI (AFP) De Franse consul-generaal in Calcutta, Henry Bef- feyte, is gisternacht ernstig gewond en zijn echtgenote is gedood door onbeken den die hun woning binnendrongen en hen neerstaken. Hun zoon die op het lawaai afkwam werd eveneens ernstig gewond door messteken. De aanslag had kort nadat in de stad ongeregeldheden waren uitgebroken, plaats. De politie in Calcutta heeft een lid van het huispersoneel gearresteerd. Voor enkele centen xné4r per glas geniet van de aller beste Hollandse cognac, De Kuyper Vieux, met de originele uit Frank rijk geïmporteerde brandy. (Van onze correspondent ROME President Saragat, die zater dag het ontslag van het kabinet Rumor aanvaard heeft, is vandaag zün consul taties begonnen met de politieke leiders. Over de vorming van de. volgende en 31ste naoorlogse regering. Zijn laatste gesprek is donderdag, dan zal hij Rumor vragen om weer premier te worden van een volgende coalitie. Hoewel de partijen al maanden onder ling alvies aan het inwinnen zijn. wordt er weer een periode van kibbelen ver wacht. Nog nooit zün de vooruitzichten op een goed samenwerken met een coa litie zo triest geweest als nu. Schokken voor ivegpiraten LONDEN (AP) Een Britse crimino loog wil, dat automobilisten, die zich schuldig maken aan ernstige ver keersovertredingen. worden gestraft met elektrische schokken. Neville Avison, lector aan de univer siteit van Edinburgh, zegt, dat ieder een een andere „pijndrempel" heeft, maar dat het door wetenschappelijke metingen mogelijk is iedereen de zelfde mate van schok toe te dienen. Het aantal schokken zou door de rechter moeten worden bepaald. WERKENDE JONGEREN: DRIE DAGEN ONDERWIJS (Van :rslaggevers) SOESTERBERG De werkende jon geren eisen onderwüsplicht voor alle 15-, 16- cn 17-jarigen, en invoering in 1974 van de middenschool. De onderwüsplicht voor werkende jongeren moet inhouden: plicht tot het volgen van ondcrwüs ge durende drie dagen per week voor 15- jarigen, twee dagen voor 16-, en een dag voor 17-jarigen. De overige dagen. die in een bedrüf worden doorgebracht, moeten gezien worden als praktük- opleiding in handen van het bedrüf. Deze etsen zijn zaterdag in S oester- berg overgelegd door de raad voor wer kende jongeren aan staatssecretaris Niet om aan te geven, dat hij eens net zo'n slank jongetje geweest is als dat van het beeldje boven hem. staat restaurateur Nicolaas Kroese aan de voet van het bekende ..Lieverdje" in Amsterdam. De blijheid straat van zijn gezicht vanwege het uitbreken van de wereldvrede door de geweldloze wereldrevolutie van Einstein, Mondriaan en Mozes. Dit althans, volgens een theorie tan Kroese. welke theorie toch wel zwevender moet worden genoemd, dan ztjn uiterlijk doet geloven. Volgens hem is ook het waarheidsgetal uereldvredessleutel nr. 37. Ongetwijfeld zijn BÉi' dertien goed. veel lezers met nul maal DOETINCHEM (ANP) De moord >p het 12-jarige meisje Christina VViel- heese uit het Gelderse Doetinchem is dit weekeinde, ondanks intensief speur- werk van de gemeentepolitie van Doe- j tinchem en de rijksrechercheurs niet op gelost. Volgens de politie heeft het on- j derzoek tot dusver geen enkel positief spoor opgeleverd. De recherchegroep die met het onderzoek is belast is de afgelopen twee dagen vrijwel uitsluitend bezig geweest met het natrekken van ve le tientallen tips. die de politie na pu- blikaties over de moord bereikten. Een uitgebreid onderzoek werd al eerder afgesloten. De recherche heeft dit weekeinde wel enkele mensen verhoord van wie men op grond van een onderzoek mocht ver- I onderstellen dat zij iets met het misdrijf te maken konden hebben gehad. Al de- ze personen bleken een sluitend alibi te i I hebben. Christina Wielheese werd don- 1 i derdagavond omstreeks half acht in het 1 Slangenburgsebos te Doetinchem aange rand en gewurgd, op zeer korte afstaqd van de boerderij waar zij woonde. De politie neemt aan dat de dader op de hoogte was van het feit dat Christina j Wielheese iedere donderdagavond naar gymnastiekles ging en rond half acht op de fiets door het donkere Slangen- I burgsebos naar huis reed. I Bemanning veilig C ningsleden a« overgestapt De benzinestationhouder Jean Pierre Vanleginste heeft bekend zijn vrouw Jeannie te hebben vermoord. Hij ontdeed zicli van het lichaam door het stukje b(j beetje in een verwar mingsketel te verbranden. Een van de laatste foto's van het echtpaar. ROTTERDAM (ANP) Over de oor zaak van de ramp met de hopperzuiger „Geopotes VIII" (verzekerde waarde 12.5 min) kan men op het hoofdkantoor van Adriaan Volker in Rotterdam nog niets met zekerheid zeggen. Het drama moet zich rond drie uur in de nacht van zaterdag op zondag hebben afgespeeld. De „Geopotes VIII" voer toen 40 mül ween, was kapitein B. J. laatste van de 27 beman- ingsleden aan boord van de coaster ge stapt. De „Cornelia B2" zette onmiddel lijk koers naar Mil ford Haven, waar het scheepje de geredde bemanningsleden gistermiddag aan wal heeft gebracht. Geen van hen is gewond geraakt. Vanmiddag zijn zij naar Nederland teruggebracht. gSmg hij zich onmiddellijk van dc toestand op de hoogte stellen. Toen hij enkele mi- nuen na het alarm In de machinekamer kwam stond er al meer dan een meter water. Tien minuten later al vielen de Nieuwe dirigent Rolslioi Theater De ..Geopotes VIII" werd in 1964 dooi 1HC Holland gebouwd. Het schip ie 108 meter lang. 18.5 meter breed en meel 5156 bit. Het schip heeft o.m. meege werkt aan het graven van de geul naar EuropooiT en is ook ingezet bij haven werken in Wilhelmshafen (Did.) en Rou- tot dus- f.n. Het sch'P had juist zijn jaar- besloten zich geheel te wijden aan het Llnds W WM 00 'O**, »"1ergia„, leiden van concerten van het Russisch n zuigkarwei bü de Engelse olie- Volgens kapitein Rijkers is het ongeluk Radio en Televisie-Orkest. Milford Haven. Het was slecht ™°Sel,ik v eroorzaakt door 't feit dat zich Simonov kreeg bekendheid toen hij in weer met windkracht 8 tot 9 e afgelopen nacht tijdens storm moei- 1968 op^een internationaal concours in Ct W,ndkraCht 101 lulcheden hehh™ v^ttn 9. ogQuden medai„e behaalde. Hij MOSKOU (Reuter) Joeri Simonov is benoemd tot eersle-dirigent van het beroemde Moskouse Bolshoi Theater. Hij 28 jaar. Gennady Rozjdestvensky, die deze post bekleedde, heeft Kort nadat de marconist van de „Geo potes VIII" noodseinen had uitgezonden was de Nederlandse coaster „Cornelia B2" al op de positie van het zinkende de afgelopen nacht tijdens storm lijkheden hebben voorgedaan met de zee- inlaat, via welke koelwater voor de ma chines naar binnen wordt gepompt. Ka pitein Rijkers vertelde zijn directie dat het. ongeluk zich razendsnel heeft vol trokken. Nadat hU was gewaarschuwd •chip. Juist voordat da hopperzuiger in J dat er tea mie waa in de machinekamer kreeg vervolgens uitnodigingen om de beste orkesten van Leningrad en Mos kou te dirigeren. Drie jaar geleden ver vulde hij nog een betrekkelijk onbelang rijke dirigentenpost in Kislovodesk, een plaats in het noorden van de Kaukasus. Grosheide (onderwüs). Het was de of ficiële reactie van de werkende jonge ren op het rapport van de commissie- Lievegoed over onderwijs en vorming van jeugdige werknemers. Staatssecre taris Grosheide beloofde dat in augus tus 1971 op meerdere plaatsen in het land experimenten zuilen starten met de middenschool. Van deze experimen ten zal hel afhangen of dit nieuwe schooltype algemeen zal worden in gevoerd. Zoals bekend zijn de experimen ten in Den Haag en Leiden in voor bereiding. De middenschool is een vierjarige op leiding van algemeen vormend onderwijs, waar alle kinderen na de lagere school heengaan. Het derde en vierde jaar van de middenschool moet verschillende keuzepakketten van vakken aanbieden, waardoor de leerlingen kiezen uit drie mogelükheden: een groep die een voort gezette dagopleiding tot een beroep gaat volgen na de middenschool, een groep die zich na de middenschool gaat voor bereiden op hoger onderwijs (univer siteiten en hoger beroepsonderwijs), en een groep die direct wil gaan werken na de middenschool. Voor deze laatste groep willen de werkende jongeren een partiële onder wüsplicht: d.i. de plicht minstens enkele dagen per week nog onderwüs te volgen. De overgang van school naar bedrijf aal dan geleidelijker worden. Door de mid denschool hoeft het kind pas op 16- jarige leefüjd zün toekomstige beroep te kiezen. Die keuze ligt momenteel bü het verlaten van de lagere school. De gedeeltelijke onderwüsplicht aal moeten worden uitgevoerd door streek - centra, waarvan ei- al enkele bestaan De huidige leerlingstelsels zün hiervoor ongeschikt; zo vinden de werkende jon geren, en moeten zo gauw mogelijk ver dwijnen. De streekcentra moeten in hun cursussen de nadruk leggen op het al gemeen vormende karakter van het onderwüs. In de streekcentra moet mede zeggenschap in de leiding bestaan voor oudere, leerlingen en werkgevers- en werknemersorganisaties. De raad voor de werkende jongeren heeft bij haar ambitieuze plannen een raming gevoegd van het aantal streekcentra, dat in de toekomst nodig zal zün. De raad voor de werkende jongeren heeft uitgerekend, dat het ministerie van Onderwijs per jaar 1.5 miljard gulden uitgeeft aan het wetenschappelük onder wüs. d.i. 18.502.- gulden per student. Aan het lager beroepsonderwijs echter geeft het ministerie 40 miljoen gulden uiit, d.i. slechts 2.065.- gulden per leer ling. De uitgangspunten van het rapport- Lievegoed verwerpt de raad voor de werkende jongeren. „Geen rapport- Lievegoed, liever een goed rapport!", luidde een leus. Met name de scheiding, dde het rapport maakt tussen scholieren met een praktische en scholderen met een theoretische instelling verwerpt de raad voor de werkende jongeren. Deze scheiding is in feiite een scheiding naar sociaal milieu, die wij zonder meer on gewenst vinden, aldus de werkende jongeren. Meer huwelijken door Kerk ontbonden VATICAANSTAD (Reuter) Het Va- ticaan heeft meegedeeld dat paus Pau- lus vorig jaar 65 procent meer huwe lijken heeft ontbonden op grond van niet- voltrekking dan in 1968. Aantallen wor den niet gegeven. Gezegd wordt slechts dat de verzoeken om ontbinding op die grond waarin alleen door de paui persoonlijk kan worden beslist „aan zienlijk in aantal" waren. De rota, de Vaticaanse rechtbank die de verzoeken om ontbinding op andere gronden dan niet-voltrekking behandelt, heeft volgens de bekendmaking vorig jaar 182 verzoeken ingewilligd, tegen 152 in 1968. Die andere gronden kunnen zijn dat een partner op enigerlei wijze tot het huwelijk is gedwongen of dat een van de echtelieden geen kinderen wenst.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5