Agnes Yarda reddende engel voor Cinemanifestatie naar Kloris en Roosje Ned. Kamerorkest ..COLLECTIE IELLE DE BOER" LEIDT TOT ZWITSERS GEDING DINSDAG 3 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT Voor een bijna uitverkocht huis heeft de Koninklijke Orkestvereniging Symphonia gisteravond in de grote zaal van De Doelen te Rotterdam een concert gegeve Medewerking werd verleend door het Alma Mater Koor en De Stem des Volks, beide uit Leiden, en de gemengde zangvereniging Vox Laeta uit Roelof arendsvee De uitvoering van de Koorfantasie van Beethoven, Het Schicksalslied van Brahms en de orkestrale werken Ouverture Coriolan van Beethoven en een symfonie vt de Zweedse componist Fr. Berwald stond onder leiding van de Leidse dirigent Henk Briër. De solopartij in de Koorfantasie werd gespeeld door de dirigent vt hei Alma Materkoor en Vox Laeta, Jan van der Meer. Het optreden van de koren van Jan van der Meer en het koor en orkest van Henk Briër oogstte bij het publiek bijzonder veel succes. De opbrengst van de avond was bestemd voor de Nederlandse Blindenbibliotheek. Pers en publiek KLEUTERTONEEL VAN NEDERLANDSE COMEDIE zijn het eens op Met „Doil QuicllOl ICVUg Cinemanifestatie UTRECHT (ANP) Halverwege de cinemanifestatie in Utrecht na de vertoning van 13 films staat „Le clan des Siciliens" van Henri Verneuil met 7.98 punten (tien is het maximum) bo venaan in de waardering van het pu bliek. Op de tweede plaats komt „La loi du survivant" van Jose Giovanni met 7.13 punten (Giovanni heeft ook het scenario gemaakt voor Le clan) en op de derde plaats „Het adelsnest" van A. Mihail Kolehalovsky met 6.81 punten. De filmcritici gaven de voorkeur aan Een jaar of wat geleden heeft de Ne- „Het adelsnest" (7.10 punten) gevolgd derlandse Coraedie zich. na veel heen en Pieter Langedijk schreef zijn stuk up ^gf'paulH3"a®^ door „Le clan des siciliens (7 punten) weer gepraat, kunnen bevrijden van de 16-jarige leeftijd en had toen nog weinig Meulenbroek. Rud en the fall van Peter Whitehead (6.7S jaarlijkse verplichting om met nieuw- kaas gegeten van toneelschrijven. Hii wim de Haas. \vi ••punten). jaar de „Gijsbrecht" van Vondel te spe- leende een verhaal uit Cervantes' „Don i hoven. Cor van t len. gevolgd door „De bruiloft van Klo- j Quichot" en bouwde op deze summiere In de Galerie Centre de 1'Art ln het ris en Roosje". Als vervanging zou men i Intrige een al te lang stuk, dat zelfs in Haagse Westeinde exposeren van 7 een klassiek Nederlands stuk moeten 1 de gekortwiekte versie van de Nederland- matische situati tot en met 28 februari Vilma Henkei- kiezen. Vorig jaar werd het „De Spaan- se Comedie nog te veel tijd vergt. Karak- onmogelijk stuk, man met keramiek en Jan Sloots met se Brabander", nu „Don Quichot op de j ters ontwerpen kon de kleine Pieter toer schilderijen. Bruiloft van Kamacho". En met dit stuk ook nog niet. laat staan werkelijk dra Paard van Troje weer binnen I van Langedijk heeft de Nederlandse Co- I I medie het paard van Troje weer binnen- j gehaald, of beter gezegd het Zeepaard. het schip met rijshout uit de Gijsbrecht. j want we zijn weer helemaal terug waar i we van weg wilden. Bij de klucht van j 1 Kloris en Roosje namelijk. bedenken. Het ls De Nederlandse zangeres Christina. Cünne heeft een langspeler volgemaakt met liederen van Mikis Theodorakis. De titel werd „Songs from Zatouna". Zatouna is de plaats, waar Theodorakis gevangen werd gehouden en van waaruit d liederen naar de buitenwereld werden gesmokkeld. verzen men horizontaal, verticaal, van voor naar achter, van achter naai voor en tenslotte nog over twee diagonalen kan lezen. Knutselwerk, waarbij meer het in Mozart, Stravinsky, Smal ley Het begon de hoorder, zelfs als was hij niet gemakzuchtig, dan ook spoedig te vervelen. gelukkig duurden deze Varia- EEN AVOND als herscheppers bepaalde eigenlijk het karakter van een bijzonder prettige kort genoeg om te laten horen, dat David Atherton en zijn mensen de weg wisten VOL JEUGD EN SPEELMUZIEK Het was al jeugd, die zich gisteravond In de uitvoering van het Nederlands Kamerorkest deed gelden. Om te begin- en dit op bijzondere prettige wijze. Mozart met zijn symfonie stelde geen problemen en dirigent David Atherton had bovendien niet de minste behoefte deze er in te brengen en daardoor iets gewichtig te maken, wat het in feite niet was. Hij deetj. met kennelijke vreugde en (geforceerde) harmonieën. Ook Igor Stravinsky, de „ouderling" in dit gezelschap „speelde". Conventione ler dan zijn Engelse collega Smalley wel- is waar. hij gaf „Dubbarton Oaks" zelfs een heel gewone 1 oonsoort Es groot mee. maar ook bij hem openbaarde zich een afkeer van associaties, buiten het do- geboorte. David Atherton. geflankeerd door een pianist-solist, de Spanjaard Rafael Orozco. die de aanvallige leeftijd van 24 bereikt had. Deze jonge mensen deden muziek van Jonge mensen klinken: een Symfonie in A groot (K.V. 134) door Wolfgang Ama- deus Mozart geschreven, toen hij amper 16 was; voorts van dezelfde componist jongen, boordevol van herinneringen aan een Italiaanse reis. die hij zo juist achter de rug had En het Pianoconcert, één uit dc reeks van zes door Mozart in het uiterst produktieve jaar 1784 geschreven, werd door Rafael Orozco op dezelfde wijze be handeld: op uiterst vaardige, stilistisch volkomen verantwoorde wijze bracht hij Door 15 instrumentalisten 3 violen. 3 alten. 2 celli, 2 kontrabassen, 1 fluit. 1 klarinet. 1 fagot en 2 hoorns deed hij in de Willem Alexanderzaak een muziek je presenteren, dat men het „Zevende" Brandenburgs Concert van Bach zou kun nen noemen, met dien verstande echter, dat wat hij beweerde, minder gemakke lijk, pretenzieuzer klonk dan het werk van Johann Sebastian. telde toen 20 lentes. Tussen deze werken ln de Variations for Strings, van 1964/65 daterend, door de Engelsman Roger Smal- lev op zijn 22e gemaakt.... Slechts het concert „Dumbarton Oaks" van Igor Stravinsky bleek van een ouder mens te wil van de wereld niets achter kon zoe ken. Slechts amusement wenste hU te brengen, hierin gesteund door een voor treffelijk agerend en reagerend orkest. Dat orkest zorgde voor nog meer lu dieke elementen, o.m. de Variations for Ook hierin speelde David Atherton met zijn Nederlands Kamerorkest. Echter nog ietwat voorzichtig, angstig schreven we b(jna: men bleek nog niet geheel los van de partituur, enkele ochtenden extra training waren nog gewenst geweest. teert van 1937/38, de meester liep toen tegen de vijftig Dat Jonge element, zowel bij scheppers gardistisch spelletje wilde bedrijven, hierin zich gedragend als een puzzelaar, als een soort moderne rederijker, wiens zierlge avond, waarin de spelers zich niet in de „eredivisie" bevonden. 1 B.R Ook „De Bruiloft van Kloris en Roosje" viel altijd door de mand. onder andere vanwege het gebrek aan intrige, de on uitgewerkte karakters en dergelijke. Maar het was een grap. die maar drie kwartier duurde en die een inleiding vormde tot een feest. Als zodanig ac ceptabel. Maar laat de Nederlandse Comedie nu in dit stuk van de kleine Pieter een aanleiding vinden om een he le avond te klorissen met dezelfde ellen dig rammelende dansjes, met dezelfde flutmuziekjes, die te pas en te onpas op klinken. Wel wat gemoderniseerd alle maal. maar dat is in wezen van geen en kel belang. De regisseurs hadden het stuk op ma tige wijze voorzien van enkele grollen en grappen. Een kaal toneel, uiteraard, want er waren toch twee moderne regis seurs aangesteld. Plastic in de kostuums, want dat hoort ook bij zo'n moderne en scenering. Alles uiterlijkheid Ook de uiterlijkheid als hoofdkenmerk van het spel. Paul van Brandenburg voor zag Kamacho van een steeds aanwezige domme grijns en meende kennelijk dat hij er daarmee was. Wim de Haas was een poppenkastfiguur als Don Quichot (de touwtjes zag je bijna omhoog gaan). Ru- dolf Lucieer deed het maar op edel, Agaath Meulenbroek op mooi. Wat moes ten ze ook? Cor van Rijn. Wim Kouwen- hoven en Willem Nijholt konden typetjes spelen en deden dat dan ook gretig, met Het was een soort kleutertoneel, ge bracht door mensen, die van kinderto neel niets afweten. Ik kan me niet in denken dat er een fraaie voostelling van het stuk gegeven kan worden, de acteurs zagen er ook niet naar uit dat zij het wel geloofden, maar waarom wordt het dan op het repertoire gezet, als Iedereen er kennelijk van overtuigd is. dat er geen haalbare kaart In het spel zit? Het was gisteravond te zien in de Koninklijke Schouwburg. Jan Verstappen Agnes Varda was de reddende engel voor de Cinemanifestatie. Net op het moment dat pers en publiek zich be wast gingen worden dat de met veel voorpubliciteit aangekondigde exclu sieve films te vaak maar zeer middel matig waren, werd men wakker ge schud door een overrompelend spontaan werkstuk als „Lions love", dat brak met alle geschreven cn ongeschreven wetten van de film cn daarvoor in de plaats een verrukkelijk nonchalant beeld gaf van het hedendaagse leven in het ondanks of dank zij zijn vergane glorie nog steeds fascinerende Hollywood. Agnes Varda, die „Lions love" bij zijn Europese première begeleidde, was in een interview net zo'n openbaring als haar jongste film. Een intelligente vrouw, die het predikaat intellectueel met een nonchalant gebaar naast zich neerlegt, met een brede belangstelling, die toegespitst is op één onderwerp: film. Hoewel zij daar wel onmiddellijk aan toevoegt dat de meeste films haar vervelen. Hoe ze aan het idee van Lions love" was gekomen? „Toen mijn man, Jacques Demy, naar Hollywood ging om de film „Model shop" te registreren, ben ik meege gaan. Hollywood boeide me geweldig. Een stad van allemaal buitenwijken, met in het midden een complex van filmstudio's met een imposant ver leden. maar dat zichzelf nu heeft over leefd. De stad vervult je met heimwee naar de dagen van de grote sterren. Ik had een script van dertig bladzijden bij me en toen ik een modekoning uit Philadelphia ontmoette, die „Le bon- heur" gezien had en bereid was onge zien mijn volgende film te financieren, was de zaak voor elkaar. De film heeft in totaal 200.000 dollar gekost, waar schijnlijk de goedkoopste film in de laatste jaren in Hollywood gemaakt. We hebben buiten de vakbonden om gewerkt. Vakbonden zijn in Amerika als de Maffia. Ze dreigen met het doorsniiden van elektriciteitskabels enz. als ze voelen dat ze gepasseerd worden. Daarom hebben we het nega- Scheppers van Haii'als acteurs in „Lions love tiefmateriaal in New York gekocht. Koop je zo'n 40.000 meter film in Caüfornië. dan is er altijd wel een spion die zegt: „Hé. daar maken ze zeker een film buiten dc vakbonden Het was geweldig werken met Jim Rado en Jerry Ragni. Viva, die ik uit de Andy Warholfilms ker.de. is een geweldige comédienne. Ik had in mijn draaiboek het een en ander aan dialoog neergeschreven. De rest moesten ze improviseren. En dat deden ze geweldig. Je kon de delen, die ik niet leuk vond, niet eruit snijden. In de scene met de telefoons in bed heb ik het tempo toen alleen maar opgevoerd. Het is overi gens niet gemakkelijk wei-ken met je i het volgende i gaan doen. Ik had al gauw in de gaten dat ik met drie camera's tegelijk moest werken. Dat is natuurlijk wel duur, maar het resultaat loonde. Ik zat in Amerika juist toen Robert Kennedy vermoord werd. Wat mij zo fascineerde was dat vrijwel het gehele Amerikaanse volk dit alles volgde via de televisie. Dat ding stond de hele dag aan en terwijl de huisvrouwen aan het wassen of strijken waren, keken zij nog met één oog naar een recht streekse reportage uit het ziekenhuis of de partijvergaderingen. Dit via de televisie beleven van het wereldgebeuren in de beslotenheid van de huiskamer is essentieel in „Lions Waarom ik juist het fragment van „Lost horizon" van Frank Capra koos voor het filmfragment op de televisie? Dat is eigenlijk een gelukkig toeval geweest. Rado en Ragni hadden met Columbia Film6 zaken gedaan en toen ik een filmfragment voor mijn film nodig had. heb ik Columbia daarvoor oenaderd. Ze deden erg moeilijk, want ze wisten niet welke film vrij van i-echten was. Ja, ze hadden nog „L/>st horizon" voor me. Ik had het achteraf niet beter kunnen treffen. James Hil- tons „Shangri La" paste precies ln mijn gegeven. Een soort, verademingsoord in een woelige wereld". Terwijl Agnes Varda nog eens gaat verzitten met haar vuurrode hoofd deksel was zij net een kwiek Rood kapje vervolgt zijn; „Shirley Clarke vroeg ik voor de rol van de regisseuse die haar kans krijgt om in Hollywood een film te maken. Ik kende haar van vroeger. Eerst wilde ze niet omdat zij de rol te veel vond overeen komen met haar eigen filmcarrière. Ook nooit ge vraagd voor Hollywood. Ze zei: „Ik ben geen actrice", en in de zelfmoord scène knapte ze dan ook volledig ai- Gelukkig had ik genoeg film in de camera om het probleem op te lossen en ontstond bij toeval een van d« meest unieke scenes uit mijn film. Je stond trouwens voortdurend voor verrassingen. In de scene met de kin deren in het zwembad, draagt Viva een groen geval anno 1923, dat ze voor 7 dollar op de rommelmarkt had opge duikeld. Ze bleef er telkens over strui kelen, totdat ze met een impulsief gebaar het van zich af rukte. Gelukkig was ik toen al klaar met de opnamen". Over de geruchten dat Agnes Varda de verfilming van de musical „Hair" ter hand zou nemen, zegt ze nog het volgende: „Er zit een grond van waar heid in. Rado en Ragni, die ik tijdens de opnamen van „Lions love" goed heb leren kennen en mijn vrienden zijn geworden hebben in hun contract de clausule, dat zij alleen mogen bepalen wie hun musical zal verfilmen. Zij wezen mij aan, maar geen enkele maatschappij durft zo'n duur project de filmrechten alleen al bedragen 2.5 miljoen dollar aan mij toe te vertrouwen. Ik weet ook niet of ik het zou kunnen. In ieder geval, ik heb er niets meer van gehoord. En mis schien denken Jim en Jerry er op het ogenblik ook wel anders over Kado met gouden „Hair"-plaat. Kunsthandelaar krijgt 3 jaar cel Luzern. (AP) een Zwitserse kunsthan delaar Is gisteren tot drie Jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens zijn rol •en expositie van een Nederlandse De 56-jarige eigenaar van de Hofgale- rie in Luzern, Anton Achermann, werd veroordeeld wegens fraude. In 1967 had hij de 126 schilderijen, waaronder 115 „Van Goghs" geëxposeerd. De pers was in eerste instantie lyrisch over de tentoonstelling. Er was tegen Achermann vrijdag twee jaar geëist. Tijdens de zit- ting heeft hij volgehouden dat hij i andere be- steeds niet v haaldelijk was gewaarschuwd voor de opening van de expositie, dat de schilde rijen onecht waren. Hij verwierp het argument dat de verdachte, te goeder trouw had gehandeld. Zelfs een amateur had kunnen zien dat het hier om verval singen ging zei hij, omdat het zo slecht gedaan was en omdat het onmogelijk is dat een groot aantal Van Goghs zo lang onbekend had kunnen blijven. Vijf dagen na de opening van de tentoonstelling lie ten deskundigen in een open brief weten, overtuigd is dat de schil- dat dc schilderijen „Schooltekeningen schilde- derijen niet echt zijn en dat hij in elk ge- e ijna acht val le goeder trouw heeft gehandeld. 6.5 mil- toonde werk vervalst was. Volgens de officier bedroeg de totale waarde van de schilderijen op de expositie niet meer dan 10.000 Zwitserse frank, minder dan een zevenhonderdvijftigste van de ge vraagde prijs. Omdat het schandaal zo snel bekend werd, werd niets verkocht. De schilderijen zijn eigendom van de Nederlandse kunsthandelaar Jelle de Boer. Deze beweert dat hij meer dan 30 jaar heeft besteeed aan het verzamelen van de werken. De officier verwierp de bewering van Achermann, dat deze de schilderijen van De Boer had gehuurd. Volgens de aanklager was een contract met de Nederlander getekend, waar door Achermann de verantwoordelijk» vertegenwoordiger van de boer werd. De Zwitserse handelaar heeft gevraagd dat De Boer ook in Luzern wordt ver hoord. De officier verklaarde echter dat De Boer in een apart proces terecht zal staan en dat door de Nederlandse autoriteiten proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Achermann heeft hoger beroep aangetekend.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7