Biafraanse soldaten tot kannibalisme gedreven Deel van bejaarden krijgt meer zakgeld Bertrand Russell vooraan in strijd tegen de oorlog Geen mens veilig voor zijn scherpe tong Rusland dreigt met interventie Aangrijpend verhaal van ooggetuigen Overplanting van zenuw succesvol Geen bisschoppelijk akkoord meer nodig Opstand in Maastrichts internaat voor jongens Overval oorzaak treinramp? >INSDAG 3 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 LONDEN (AFP) De Britse wijsgeer Bertrand Russell, die maandagavond jn de leeftijd van 97 jaar is overle- was al enige tijd ziek. Hij leed aan griep. Zijn vierde vrouw, Edith. bij hem toen hij stierf. Het laat ste „openbare optreden" van Bertrand Russell dateert van december j.l. Hij lekende toen een protestschrijven aan premier Kosygin van de Sovjet-Unie, tegen het royement van de schrijver Alexander Soljenytsin als lid van de bond van Russische schrijvers. Bertrand Arthur William Russell werd op 18 mei 1872 geboren. Hij behoorde tot een van Engelands oudste adellijke geslachten en is de geschiedenis inge gaan als da radicale aristocraat-filo- soof, die niets heeft nagelaten om de mensheid een atoomoorlog te bespa ren. Hij heeft zich tot de woordvoer der van de wereld tegen het doden op grote schaal gemaakt. Aan de filosoof, mathematicus en win naar van de Nobelprijs voor literatuur in 1950, Bertrand Russell, zal men in Engeland altijd denken als aan een prediker van burgerlijke ongehoor zaamheid. Lang, mager, zijn witte haardos in de war. placht hij vooraan te lopen bij massale betogingen tegen kernbewapening, rassendiscriminatie en andere vormen van wat hij zag als uitingen van 's mensen onmenselijk heid. In 1963 deed hij in Londen mee aan demonstraties tegen een bezoek aan Engeland van koning Paul en koningin Frederika van Griekenland, een land dat naar zijn mening „een onaan vaardbaar bewind" had. Niemand was veilig voor zijn scherpe tong. Hij was de rebel, wiens radi cale denkbeelden het gezag van ge vestigde instellingen ondermijnden. Zijn opstandigheid ging echter altijd ge paard met liefde voor de mens en een brandend verlangen de wereld bewoon baarder te maken. Afgezien daarvan veranderde hij met verbazingwek kend gemak van standpunt, zo, dat hij vele tegenstanders wel eens wat onno zel voorkwam. Onder de geleerden en vrijdenkers is hij vooral bekend door zijn ruim 40 boeken, waarvoor hij verscheidene in ternationale onderscheidingen kreeg. Russell was tot de opkomst van de nazi's pacifist. In 1918, toen hij we gens pacifistische activiteit tot een half jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, schreef hij voor een groot deel zijn „Introduction to mathematical phllo- Kort na de eerste wereldoorlog bezocht hij de Sovjet-Unie en China. In Peking en ook in de Verenigde Staten is hij lector geweest. In 1929, toen hij aan de universiteit van Californië doceerde, verwekte hij veel opschudding met zijn boek „Marriage and Morals". Na de tweede wereldoorlog heeft Rus sell overal ter wereld lezingen gehou den. Hij was een vurig aanhanger van de beweging voor een wereldregering en speelde een leidende rol in de cam pagne tot afschaffing van kernwapens In 1949 verleende de Britse regering hem de orde van verdienste. Russell is viermaal getrouwd geweest. (Vervolg van de voorpagina) In Parijs, waar de Franse regering Luurlij'k zwijgt, hoort men in goed gelichte kringen het volgende. Rusland Beft Nasser en de regeringen van de rabische landen de verzekering gege- en, dat het zal beginnen om diplo- latiek te interveniëren en dat het bereid om militair in te grijpen wanneer het iraëlische offensief van de laatste weken igen Egypte niet onmiddellijk wordt tstaakt. In de nacht van 23 januari jl. heeft asser in Cairo de Russische anibassa- eur bij aidh laten ontbieden om hem zeggen dat Egypte in een levens- evaarLijke positie is beland. De Russen hebben inderdaad de Ara- Ische landen met geld en wapens ge leund, maar deze hulp is niet voldoende Bbleken en Israël kan toeslaan wanneer ji waar het wil. Nasser stelde aan de |ussisohe ambassadeur de eis dat Rus- id onmiddellijk zou beginnen met het ren van vliegtuigen om Israël in het zelf te kunnen treffen. Zou Rusland bereid zijn maatregelen te nemen |n het Israëlische offensief te stoppen, pn zou hij, Nasser, genoodzaakt zijn massaal offensief te beginnen tegen raël met alle consequenties daarvan. De Russische ambassadeur wist Nasser van te overtuigen zulk een verstrek- inde beslissing niet te nemen. En in lil daarvoor heeft Rusland toegezegd zullen interveniëren, eerst diploma- ek, en als dat niet hielp, daarna mi'li- De eerste gevolgen daarvan heeft men innen zien, toen de Syrische Iucht- lacht met een supersonisch vliegtuig Haifa verscheen en daar de ge- lidsmuur doorbrak. Dat was het sein Syrië zou beginnen met een tweede ont om de druk op Egypte te verllch- Tevcns zou volgens Moskou daar- worden aangetoond, dat de Rus- tche hulp aan de Arabische landen el degelük voldoende was, want het yrlsche vliegtuig had door de vlucht Haifa bewezen, dat Israël wel tgeiyk in het hart kon worden ge-- In alle communistische landen die de itellieten van Rusland zijn kan men vol- ?ns Parijs horen verkondigen aan wie et wil, dal Rusland er niet voor zal irugschrikken desnods militair in te grij- neer de toestand in het Midden- osten verergert. Volgens Parijse inlich- ngen heeft de rode telefoon tussen 'ashinton en Moskou enige malen ge- inotioneerd en men weet dat van deze >de telefoon alleen maar gebruik wordt ;maakt in geval van uiterste ernst. Moskou heeft er via deze telefoon bij merika met klem op aangedrongen dat Israëlische bezetting van het Egypti- :he eiland Chadwan waar de Russi- :he radarinstallatie onbeschadigd door Israëliërs werd weggehaald onver- d zou worden opgeheven. Deze Russi- ie eis aan Washington is door een aan- il Arabische landen gesteund, onder eer dor de koning van Jordanië. Rusland heeft sedert de zesdaagse oor- g aan de Arabische landen voor ruim •ie miljard aan wapens geleverd. Het is uidelijk dat Rusland deze wapenleverin- niet op het spel wil zetten door een lotseling avontuur van Nasser. Want i Nasser de orlog tegen Israël verlie- i, dan verspeelt Rusland zijn prestige Alle Arabische landen. In dat geval 'enden de Arabische landen zich voor ;uwe wapenleveringen tot het westen, wat erger is voor Rusland, tot China. n Buitenlandse Handel Nikolai Patolitsjev (links) en de Westduitse minister v i op de ondertekening van een nieuw handelsakkoord tussen beide landen De i Duitsland aardgas leveren in ruil voor buizen met grote diameter. LAGOS. Ooggetuigen van de val van Biafra en de vlucht van de Biafraanse leider Odoemegwoe Ojoekwoe van 't vliegveld van Oeli hebben 'n aangrijpend verhaal ver teld van soldaten die van honger omkwamen in hun loopgraven en gedreven werden tot kannibalisme. Biafraanse journalisten en omroe pers van Radio Biafra, die uit Biafra naar Lagos zijn gekomen, zeiden dat op het einde van de oorlog het voedsel in Biafra zo schaars was, dat troepen in de achterhoede slechts één maaltijd per dag kregen en dat naar de soldaten aan het front helemaal geen voedsel meer werd gezonden. Het voedsel kwam niet verder dan de staf, aldus een Biafraanse journalist, die voor de burgeroorlog als correspon dent werkte voor verschillende buiten landse persbureaus. „De officieren hiel den het vast voor zichzelf en hun gezin nen. Biafra zou binnen twee weken ge vallen zijn, ook al waren de federalen geen centimeter opgeFukt Een vroegere Biafraanse militaire woordvoerder zei dat in het gebied van Aba, waar de 12de Biafraanse divisie opereerde, acht burgers en twee officie- Overvallen op zwakke en uitgeputte soldaten Gemeentelijke verschillen opgeheven verschillen opgeheven die in vele ge meenten voor dit zakgeld aangeduid met „persoonlijke uitgaven" tot nu toe hebben gegolden. In de DEN HAAG (ANP) Een deel i jwe regeling wordt het ni- deze persoonlijke uitgaven voor bejaarden in bejaardenoorden voor het gehele land vastgesteld op 80 gulden per maand plus 102 gulden per half jaar voor alleenstaanden, en op 137 gulden ejaarden, die met een uitkering' op I Per maand plus 144 gulden per half jaar rond van de Algemene Bijstandswet in voor echtparen. Voor een aantal bejaar- ejaardenoorden wonen, krijgt met den betekent dit een verbetering. Voor- e rugwerkende kracht tot 1 januari van ">ver de bijstand voor persoonlijke uit- it jaar meer zakgeld. In een nieuwe gaven in sommige gemeenten momenteel egeling voor deze uitkeringen, tot stand h°Ser dan in de nieuwe regeling ekomen in samenwerking tussen de «wdt aangegeven, zal de al geldende linistcries van CRM en van Sociale I uitkering ongewijzigd blijven, laken en Volksgezondheid, worden de ln de nieuwe regeling, de „tijdelijke groepsregeling bejaarden in bejaarden oorden", is de kwestie van liet zakgeld alvast geregeld in afwachting van een meer omvattende regeling voor deze categorie bejaarden. Voor bejaarden in bejaardenoorden, die bijstand ingevolge de rijksgroepsregelingen voor oorlogs slachtoffers. gerepatrieerden en Ambo nezen ontvangen, zullen dezelfde regels gelden. Tarieven omhoog De tarieven van bejaardenoorden zullen worden verhoogd met vier pro- I cent. Deze toestemming is verleend om, i gelet op de kostenstijgingen in deze sec tor, een aanvaardbare huisvesting en verzorging in bejaardenoorden te waar- borgen. Een en ander is neergelegd in de „prijzenbcschikking bejaardenoorden 1970", gepubliceerd in de staatscourant van gisteren. ren op bevel van Ojoekwoe zijn geëxe cuteerd, omdat zij mensenvlees hadden verkocht op een markt langs de weg. De officier, die ook als omroeper bij radio Biafra heeft gewerkt, zei dat hij de te rechtstelling zelf had bijgewoond. „Leden van de Ngua-stam, Ibo's". zei de journalist, „organiseerden com mandogroepen die zwakke en uitgeput te soldaten in de jungle overvielen. Een levende werd verkocht voor 50 pond, 'n dode voor 5 pond". „In de laatste zes maanden kregen de mensen genoeg van de oorlog en werd het leger opstandig", aldus een van de journalisten. „Garri kostte op het laatst een pond per twee kopjes, later ander half kopje". Een ander vertelde dat hij een sol daat die op zijn geweer leunde op de schouder had getikt om hem iets te vra gen. Het was in de laatste dagen van de oorlog. „Ik klopte hem op zijn schou der, maar hij bewoog niet. Hij was dood. Dat was niets buitengewoons, overal heerste hongersnood". Door verschillende journalisten wer den de verhalen over gevallen van kan nibalisme bevestigd. Men kon mensen vlees kopen als men maar het goede co dewoord gebruikte „Biafraans vlees". La- terwerd dat „oerwoudvlees". De Biafraanse journalisten hebben ook een gedetailleerd verslag gegeven van het gaan en komen van Ojoekwoe in de laatste uren, toen de federale troe pen van alle kanten oprukten. Op zaterdag 10 januari hield de Bia fraanse leider rond middernacht een be spreking met zijn naaste adviseurs, de ministers van zijn kabinet, en hoge le gerleiders. De bespreking vond plaats in het huis van Ojoekwoes vader in Nnewi. Hier zijn tóêri de plannen voor het vertrek van Ojoekwoe opgesteld. De bijeenkomst duurde drie uur en werd ook bijgewoond door de chef staf van 't leger, kolonel Philip Effiong. Om drie uur in de nacht stapte Ojoek woe in zijn zwarte Mercedes en reed naar het vliegveld bij Oega, maar hal verwege veranderde hij van richting en reed naar Oeli, 60 km de andere kant uit. Het vliegtuig waarmee Ojoekwoe van Oeli zou vertrekken was een supercon- stellation van de Biafraanse regering. Het vliegtuig was te laat en tot op het laatste moment was het niet zeker of 't op Oeli, of op Oega zou landen. Een van de journalisten, die een pas voor het vliegveld had zag hoe de twee zwarte Mercedessen en de witte sportwagen van Ojoekwoe in het vliegtuig werden gela den door een verbrede laaddeur. „Het was een ware stampede naar 't toestel", aldus de man. „Aan boord gin gen onder anderen de wouw van Ojoe kwoe en zijn kinderen, zn schoonvader en twee zwagers. Hij had op de vergade ring gezegd dat hij vertrok om hulp en wapens te gaan halen, maar de mensen op het vliegvei begonnen daar nu aan te twijfelen en werden kwaad". Een van de laatsten die aan boord gin gen, dr. Michael Okpara, politiek advi seur van Ojoekwoe en oud-premier van de oost-provincie, sprak staande in de laaddeur enkele kalmerende woorden. Toen ging de deur dicht. Later die morgen werd door radio Bia fra een op de band opgenomen toespraak van Ojoekwoe uitgezonden, waarin hij verklaarde naar het buitenland te zijn gegaan om „vrede voor Biafra te berei ken". De volgende dag gaf Effiong een verklaring uit waarin hij zei dat „aange zien elementen van het oude regime" het land verlaten hadden, hij de regering op zich nam en liet leger opdroeg zich over te geven. Voor wie in Biafra was, klonk het als een staatsgreep tegen een staat die niet langer bestond MüNCHEN DPA In de neuro- chirurgische kliniek van de univer siteit van München is het voor de eerste maal gelukt, geconserveerde menselijke zenuwen met succes over te planten. Het is dus mogelijk gewor den, beschadigde zenuwdelcn te ver vangen. Twee van zulke transplanta ties zijn al circa drie maanden ge leden in de kliniek uitgevoerd. Naar het hoofd van de kliniek, dr. Walter Jacoby, die de overplantingen ver richtte, gisteren meedeelde kon het succes van zijn methode nu onomsto telijk worden vastgesteld. De nieuwe methode van dr. Jaco by berust op 'n invriesdroogproces waaraan zenuwen van overleden per sonen worden onderworpen. De chi rurg heeft daarmee bereikt, dat de jeconserveerde zenuw na de transplan tatie niet wordt afgestoten, zoals met zoveel vreemde weefsels wel gebeurt. Volgens dit procédé is als eerste een 36-jarige draaier behandeld, bij wie door een ongeluk een belangrijke zenuw in de onderarm, de medianus, was doorgescheurd. Het vier tot vijf cm grote „zenuwgat" werd door dr. Jacoby met een transplantatiezenuw overbrugd. De draaier is alweer in staat zijn oude beroep uit te oefenen. Een onderzoek van de zenuwfunctie met behulp van een zg. elektromyo- gram heeft bevestigd, dat de doorge sneden zenuw via het overgeplante stuk weer impulsen doorgeeft. Dr. James B. Campbell, een van de bij de transplantaties betrokken artsen, schreef het succes in hoofd zaak toe aan twee factoren: de over te planten zenuwdelen werden inge vroren en door sterke bestraling ver draaglijk gemaakt voor het organis me van de ontvanger. In de tweede plaats werden ze in poreuze kunst stofscheden geplaatst. De ingeplante zenuwstukken dienden slechts als een soort hechtmiddel, waaraan de be schadigd zenuw zich kon regenereren. Zij werden bij een gunstig verloop van de ingreep door stoffen uit het lichaam zelf vervangen en vervolgens afgebroken. De kunststofscheden had den onder andere tot taak,'het rege neratieproces tegen de vorming van littekenweefsel te beschermen. Centrum Belfast afgegrendeld BELFAST (AP) Gewapende Britse soldaten en politiemannen hebben van morgen vroeg een deel van het centrum van Belfast afgegrendeld, nadat door een ontploffing de ruit van een bakkers winkel was vernield. In de afgelopen week zijn in Belfast verscheidene bommen ontploft, terwijl de spanningen tussen de katholieken en de protestanten weer toenamen, 't Week end is dank zij een tapverbod vanaf 20 uur 's avonds echter rustig geweest Koningin Fabiola van België draagt hier ee bezoek aan het SOS-dorp inNew Delhi, wc Koningin Fabiola is ma koning Boudewijn kind op de armen tijdens een \r veel mensen zijn opgenomen, oor een staatsiebezoek in India. VOOR NIEUWE KATH. ORGANISATIES: Geestelijk adviseur ook geen noodzaak UTRECHT (KNP) Nieuwe organisa ties en instellingen van katholieken op wereldlijk terrein kunnen voortaan zon der toestemming van de bisschoppen en zonder bisschoppelijke goedkeuring van hun statuten vrijelijk worden opgericht, zo hebben de bisschoppen besloten. Als dergelijke organisaties toch goedkeuring wensen, met name om het predikaat „katholiek" te kunnen voeren kan men de bisschoppen op de hoogte stellen van de statuaire beslissingen, die be trekking hebben op het katholieke ka- Geestelijke adviseurs zijn ook niet meer noodzakelijk. Voor de pastorale begeleiding door kerkelijke ambtsdra gers kunnen de besturen der organisa ties en instellingen zelf kiezen welke vorm het beste past bij haar doelstelling en werkzaamheden. De bisschoppelijke goedkeuring van bestaande organisaties en instellingen blijft van kracht. Ook bij statutenwijzi ging willen de bisschoppen hun goed keuring nog geven, omdat zulks om formeel juridische redenen, voor het verkrijgen, yan, de koninklijke goedkeu ring nog noodzakelijk is. De bisschoppen wijzen er uitdrukkelijk op dat de nieuwe procedure van bis schoppelijke goedkeuring niet betekent ..de in gang zijnde discussies over de confessionele organisatievorm op de verschillende terreinen van maatschap pelijk leven in de een of andere richting te beïnvloeden." Geen „rangen" meer in huisorde van Oranje DEN HAAG (ANP) Koningin Julia na heeft een vernieuwing aangebracht in de structuur van de Huisorde van Oranje. Bij het bepalen van de nieuwe opzet is een leidende gedachte geweest, dat de koningin bij het verlenen van de ze onderscheiding als teken van haar dank en waardering geen verschil meer wenst te maken op grond van maatschappelijke verantwoordelijkheid. De huisorde is ingesteld in 1905 en kende tot dusver een aanzienlijk aantal „rangen". Voortaan zal een ieder, die daarvoor in aanmerking komt, met de zelfde onderscheiding worden begiftigd. (ADVERTENTIE) MAASTRICHT (ANP) In de nacht an zondag op maandag is in het jon gensinternaat „Huize in den Nieuwen- 1 hof" in Maastricht een oproer uitgebro- ken onder een groot aantal jongens, die het niet eens waren met het beleid van het bestuur. De opstand, waarbij bedden I en ruiten vernield werden, was voor de i leiding van het internaat aanleiding de politie te alarmeren. Twaalf jongens In de leeftijd van twaalf tot achttien jaar werden overgebracht naar het politiebu reau, waar proces-verbaal wegens ver nieling werd opgemaakt. Nadat zij ge- j kalmeerd waren, zijn zij weer naar het internaat teruggebracht. President Ni:non zet zijn handtekening onder zijn begrotings boodschap aan het congres. BUENOS AIRES (DPA) Volgens een niet van officiële zijde bevestigd bericht heeft een overval op een station tot het grote spoorwegongeluk in Argentinië ge leid, waarbij honderden mensen het le ven hebben verloren. De overvallers had den het personeel opgesloten, zodat het niet kon doorgeven dat er een trein was blijven steken. De seinhuiswachter kan nog niet worden ondervraagd, hij ligt met een shock in het ziekenhuis. Een woordvoerder van de spoorwe gen heeft gezegd dat het juiste aantal slachtoffers waarschijnlijk nooit bekend zal worden, zoveel lijken zijn onherken baar verminkt. De Argentijnse minister van Volksgezondheid noemde een aantal doden van 236. BESNOEIING MILITAIRE MANKRACHT IN AMERIKA WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse regering heeft aan het congrea 71.2 miljard dollar gevraagd voor de de fensie in het begrotingsjaar 1971, een jaar dat zal worden gekenmerkt door hoge uitgaven voor grote raketten, maar ook door scherpe besnoeiing op de mi litaire mankracht. Het budget voorziet in uitbreiding van het controversiële rakettendefensiestclsel „Safeguard" tot een betere bescherming van de ste den, en in de invoering van meervoudi ge oorlogskoppen in de offensieve stel sels. zoals die van minuteman II en de Poseidon-onderzeeër. Intensieve studie zal het Pentagon 'n stap nader brengen tot de bouw van een geheel nieuwe moderne strategische bommenwerper, de BI geheten. Nieuwe kernbewapening wordt voorgesteld voor de bestaande B 52 en FB 111. Terwijl deze spectaculaire projecten groeien zal het aantal Amerikanen In uniform afnemen. De Amerikaanse mi litaire mankracht zal tegen het eind van 1971 ingekrompen zijn tot 2.908.127, een vermindering van meer dan een half miljoen, vergeleken met het peil van eind 1969 toen de mankracht 3.459.423 bedroeg. Voor de eerste keer sinds de Vietnamese opbouw van het midden der zestiger jaren komt het aantal militairen in actieve dienst tot beneden het peil van drie miljoen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5