NIEMAND MOCHT HAAR TRANEN ZIEN Stien Kaiser legde basis voor Ans Schut Ans Schut: „Ik had na 10OO m al verloren" De beste zestien Broekman: „Kwestie is nog niet uitgepraat Europese kampioene bleef lang onbewogen Happy end voor Rieneke Demming AKKE FALKENA GEEN „GROTE WEDSTRIJDEN" SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) HEERENVEEN „Vlak voor de Euro pese kampioenschappen komt er een of andere trainer, die het niet eens is met de selectie van de nationale ploeg, paniek /aaien en daar trapt de technische com missie van de KNSB in. Dat is voor m(j 011 begrijpelijk. Waarom niet gewacht tot na dit kampioenschap", liet een veront waardigde Stien Kaiser zich ontvallen. Zij doelde op de kwestie-Akke Falkena, de Friese rijdster die buiten de kernploeg viel. Deze affaire heeft duidelijk zijn stempel gedrukt op het eerste Europese kam pioenschap voor dames, dat een Neder landse aangelegenheid had moeten wor den nadat Rusland in Grenoble tijdens het wereldkampioenschap de hegemonie van de Nederlandse dames omver had ge worpen. Het werd ook op eigen terrein een Russische zege. Dat was volgens Stien Kaiser en niet alleen zij het gevolg van de gespannen sfeer in de kern ploeg na de affaire-Falkena. Henk Lam berts .lid van de technische commissie van de KNSB en ex-coach van de schaats ploeg, snoerde meteen haar mond. Lam- I berts: „Rustig Stien, rustig. Er komen immers nog wereldkampioenschappen. We I moeten ons voorbereiden op West Allis en niet opnieuw naar moeilijkheden zoe ken. Praat hier alsjeblieft niet verder Maar er zal zeker nog over gesproken worden. Kees Broekman hierover! „De I kwestie is nog niet uitgepraat. Ik heb 1 persoonlijk niets tegen Klaas Visser. Ik hoop dat hij ook niets tegen mij heeft. Visser moet er wel rekening mee hou- den dat ik de coach ben van de nationale ploeg. Het interesseert mij niets of er een Zeeuw, een Brabander, een Fries of een Noordhollander in de Nederlandse ploeg komt. Het gaat om de sterkste vijf dames van Nederland. Ik denk niet pro vinciaal. maar nationaal. We hopen deze zaak zo spoedig mogelijk uit de werel te I hebben geholpen, in het belang van de Nederlandse ploeg. Ik ben er zeker van |dat de kwestie-Falkena een negatieve uit werking heeft gehad op de prestaties van de damesploeg. Dat was vooral op de eerste dag te merken. We moeten voor komen, dat er meer van dergelijke situa ties ontstaan." Hoog bezoek Van c sportredactie) HEERENVEEN Er was koninklijk bezoek in Heerenveen. Koningin Juliana en Pieter van Vollenhoven waren zaterdagmiddag de eregasten bij het Europese kampioenschap. Zij zagen voor de officiële opening van het toernooi een aantal schaatsers en schaatssters in Friese klederdracht op het ijs De koningin kreeg een fraai Fries stoeltje aangeboden. as voor de Russin Nina Statkevitsj", maar geen sombere gezichten bü de dames oor haar derde plaats een stralende glimlach over. Stien Kaiser: „Dat heb ik hem dan toch maar weer geleverd". HEERENVEEN Nina Statkevitsj had zi ch met ijzeren wilskracht op het twee daagse toernooiom het Europees kampioenschap voor dames voorbereid. Zozeer concentreerde zij zich op het duel met A ns Schut en de door de Russinnen vooral gèvreesde Stien Kaiser, dat er geen lach a fkon. Zelfs ina haar overwinning op de 1500 m en haar tweede plaats op de 1000 m, toen haar zege vrijwel vaststond, bleef zij onbewogen. Pas. toen zij na een verschrikkelijk gevecht op de drie kilometer, met Stien Kaiser nog voldoende voorsprong behield om de Europese titel in te palmen, maakte de ontroering zich van haar meester. Toen ze op het erepodium stond, biggel den een paar tranen langs haar wangen. Z e veegde ze snel weg. Stien Kaiser, die boven het cijfer 2 stond, en Ans Schut boven de „3" mochten het niet zien. Nina Statkevitsj wilde haar emotie niet tonen. Zelfs tijdens wedstrijden in Rusland heeft Nina Staske- vitsj dit seizoen nog nooit zo moeten vechten als in Heerenveen. Daarvoor waren Ans Schut, maar bovenal de „onverwoestbare" Stien Kaiser verantwoordelijk. Stien Kaiser reed de Russin in een rechtstreeks duel op de drie kilometer volledig kapot. De altijd vrij traag van start gaande ex-wereldkampioene ging gelijk met Statkevitf .j rte eerste bocht door. Ze vocht terug toen de Russin in de eerste ronde een voorsprong wilde nemen en ze liet de vooral mentaal gebroken Statkevitsj ver achter zioh in haar laatste twee snelle ronden. Haar voorsprong van 4,3 sec. was echter 1* klein om de eerste Europese kampioene te worden. Maar de basis was ge legd voor Arts Schut,, de .grote troef van Kees Broekman, die haar geheet volgens de afge sproken tactiek op een schema van vijf minuten Het weggaan. Als zij dat scihema zou kunnen vasthouden, zou Ans Schut voor hef eerst haar leven een titel grijpen Kees Broekman begreep al na drie ronden, dat Ans Schut de 13,64 sec. voorsprong op Statkevitsj niet zou halen. Zijn opzet was mislukt. Ans Schut had te weinig zelfvertrouwen. De klappen, die Statkevitsj door haar snelle tijden op de 500, 1500 meter en vooral de 1000 meier had uitgedeeld, waren te hard aangekomen. Ans Schut, die haar leleursteöling, door vlot met grapjes te strooden, knap camoufleerde, zei na afloop: „Op de duizend meter heb ik feitelijk verloren. Op die afstand mocht ik niets achter raken. Ik moest gelijk blijven met die Russin en dat lukte niet Ik begon trouwens al met een valse start. Daf nekte me net. Ik begreep op de drie kilometer al spoedig, dat ik het niet zou halen. Bijna veertien seconden pakken was te veefl oor me Het is jammer, natuurlijk, maar ik ben toch wel tevreden met mijn derde plaats. En denk eraan, daf Nina Statkevitsj geen sprintkampioene is. Bij de wereldkampioen schappen in West Allis is ze toch wel te ver- Dat was ook de mening van de dolgelukkige Stien Kaiser, die, nadat ze snellere tijden van jongeren had geaccepteerd, steeds ontspannen- dei- is gaan rijden en, hoe paradoxaal dat ook klinkt, steeds sneller is gaan schaatsen Niet verwacht In Heerenveen had de mentaal enorm sterke Stien Kaiser bovendien het voordeel het minst geraatót te zijn door de affaire-Falkena. Stien Kaiser: „Het lieeff de prestaties van de meeste meisjes gedrukt, al die herrie met Akke. Ik was zelf ook bang. dat ik door al die moeilijk heden minder zou rijden Dat was gelukkig niet het geval. Ik ging alleen op de duizend meter niet zoals hej- wezen moest. Maar over de andere afstanden ben ik best te sproken. ATTJE KEULEN-DEELSTRA toch vierde maar o wat gaat die Russin Het is toch prachtig, dat ik nog een tweede plaats heb bereikt. Dat had toch niemand, mezelf meegerekend, nog verwacht?" Wel en niet tevreden Ook Kees Broekman weet de relatief vrij slechte prestaties van zijn dames op de eerste dag aan de Invloed van de affaire-Falkena. „Op de drie kilometer hébben de meisjes zich echter prachtig hersteld. Vier op de eerste vier Elly van den Brom zesde is toch geweldig resultaat. Trouwens, ik ben van al concentratie en verbetenheid: Nlna Stalskevitsj. Hef eindklassement van het Europees kampioenschap hardrijden voor da als volgt nlt (achtereenvolgens 500-, 1000-, 1500- 3000 metef en totaal aantal punten): L Nlna StatkevlUJ (Rual.) 45.09 (2) 1.36.3 (2) 2.24.9 (1) 5.13,9 (5) 194.457 8. Stien Kaiser (Ned.) 46.74 (9) 1.37.3 (6) 2.25.3 (2) 5.09.6 (2) 195.423 9. AnSchut (Ned.) 46.93 (12) 1.38.1 8) 2.25.8 (2) 5.07.2 (1) 195.613 4. Attje Keulen-Deelstra (Ned.) 46.50 (6) 1.37.0 (4) 2.31.1 (12) 5.13.2 (4) 197.567 4 Slgrld Sundby (Noorw.) 46.25 (3) 1.36.2 (2) 2.28.0 (4) 5.24.6 (11) 197.833 Elly van den Brom (Ned.) M 46.53 (7) 1.37.6 (7) 2.29.5 (8) 5 16.3 (6) 197.880 4 Lasma Kaoeniste (Rusl.) 46.80 (10) 1.37.2 (5) 2.28.5 (6) 5.21.0 (8) 198 400 B. Iieebeth Berg (Noorw.) 46.43 (5) 1.39.5 (11) 2.28.4 (5) 5.19.5 (7) 198.897 A Loedmllla Titova (Rusl.) 45.42 (1) 1.85.3 (1) 2.30.6 (11) 5.36.0 (14) 199.270 JO. Tatjana Sjelekova (Riusl.) 47.34 (14) 1.39.8 (12) 2.29.9 (9)' 5.22.4 (10) 200.940 tl. Loedm. Motsjnatsjeva (Rusl.) 47.87 (15) 1.39.2 (9) 2.32.1 (15) 5.21.9 (9) 201.320 10. Rieneke Demming (Ned.) 48.48 (21) 1.41.5 (16) 2.30.1 (10) 6.12.4 (3) 201.330 13. Tuula Vilkas (Finl.) 47.02 (13) 1.39.3 (10) 2.29.4 (7) 5.33.6 (13) 202.070 14. Wanda Krol (Pol.) 46.72 (8) 1.41.5 (15) 2.32.0 (13) 5.43.7 (15) 205.420 16. Kaja Lisa Keskivitikka (Finl.) 48.99 (22) 1.42.7 (20) 2.32.5 (16) 6.29.7 (IS) 206.123 16. Rome rroioka (Pol* 46M 1.44.0 (3*) 1.80.0 £4 U6A JM) 107.427 (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Rieneke Demming wu donderdag tevreden vanuit Davos naar Neder land gereisd. Ze was er in geslaagd om zich tijdens de selectiewedstrijden vóór Carrie Ceysseu en Akke Falkena te klasseren. Daar- it koi ehaatstitel. Maar in de weinige uren die de damesploeg thuis mocht doorbrengen, troffen de kranteberichten over de affaire- Falkena haar als een mokerslag. „Ik had zoiets helemaal niet verwacht, de selectieritlen waren eerlijk verlopen. Ik was de strkste daarin", stamelde zij toen ze In Heerenveen arriveerde. Rieneke Demming. de administratieve mede werkster van de Nederlandse Middenstands- bank Deventer, werd bang. Zij was bevreesd dat haar prestaties in het Europees kampioen schap niet voldoende haar selectie waar zouden maken. Ook de vrees voor het Friese publiek groeide met het uur. Dat publiek zag in haar immers de verdringster van Akke Falkena. Deze angst beïnvloedde haar prestaties zeer duidelijk. Rieneke Demming: „Op de 500 m heb ilc er alleen maar voor gezorgd niet te vallen. Dan zou ik immers vrijwel uitgeschakeld zijn. Bovendien heb ik veel gedacht aan mijn ver loofde, Eddy Verheyen. Hij werd op het laatste moment aan de Nederlandse ploeg toegevoegd en hij viel op da 600 m. Dat wilde lk voor alle# Beter Akke Of het noodlot ermee speelde, viel vlak voor Rieneke Demming zou starten de Westduitse Paula Dufter. Dit had tot gevolg dat de ver krampt rijdende Rienke Demming op de 500 m niel verder reikte dan de vrij matige tijd van 48.48. Op de eerste dag herstelde zij zich enigs zins door de 1500 m af te leggen in de redelijke lijd van 2.30.1. De grootste slag viel echter up de tweede dag toen haar uit het (Friese) publielf enige minder prettige opmerkingen bereikten. „Ik hoorde steeds: ze hadden beter Akke kun nen kiezen" Zei ze als excuus voor haar slechte kilometertijd van 1.41.5. „Ik reed daardoor zo verschrikelijk stijf dat ik haast niet vooruit kwam". Veelbewogen Maar de slotafstand deed haar alle narigheid vergeten. Zij reed zich naar het brons op de langste afstand in het damesschaatsen. Toen beloonde het publiek, ook het Friese, dat al in extase was gebracht door het rijden van Stien Kaiser, Ans Schut en niet te vergeten Atlje Keulen-Deelstra, haar met een donderend applaus. Rieneke: „Op zo'n succes durf je alleen maar te hopen, maar je gelooft er niet meer in als alles zo slecht is gegaan". De huldiging als derde-prijswinnares op de 3 km was een onverwacht happy end in een voor haar veelbewogen debut in een „groot mening, dat mijn ploeg, op Ans Schut na misschien, niet is tegengevallen". Attje Keulen-Deelstra, de door het Friese pu bliek zo hartstochtelijk bejubelde, was het piet helemaal met hem eens. „Mijn vijftienhonderd meter was slecht" Haar Friese supporters, die na haar vietrde plaats op de drieduizend meter uitzinnig van vreugde waren .overstemden de kritische geluiden met hun gelukwensen. Baar vierde plaats in het algemeen klassement in haar eerste grote ..kampioenschap" werd ge vierd als een nationale (Friese) heldendaad. Elly van den Brom keek er licht afgunstig naar. Zij was niet tevreden na dit kampioen schap, waarop ze haar rijden tijdens de eerste flag al aLs „knudde" had gedefinieerd. „Alleen op de drie kilometer ging het well aardig", be sloot ze haar wat somber relaas. Haar teleurgestelde gezicht slak schril af bij dat van de stralende Rieneke Demming, die door de „affaire" zo uit haar doen was ge raakt. dat ze „vast zat" op de eerste drie afstanden. Pas op de drie kilometer explo deerde zij Haar tijd van 5.12,4 was goed genoeg om Statkevitsj naar een vierde plaats te verdringen en het brons op de stayerafstand voor de dames le grijpen. Het goede rijden van de Nederlandse dames op de drie kilo meter was een van de redenen waarom de Russische coach Krasilnikov zach na het toer nooi toch nog ontevreden toonde. De gehele Russische ploeg leed verlies op die afstand. De na drie afstanden nog als tweede geklas seerde Tiitova zakte naar de negende plaats. Wereldkampioene Lasma Kaoeniste, na drie afstanden nog zesde, zakt« ook een plaats waardoor vier Nederlandse meisjes en de ver rassend goed rijdende Noorse Signid Sundby zich tussen Statkevitsj en de overige vier Russische dames wrongen. De opzet van de Russische coach om vijf meisjes bij de eersite tien te krijgen, was mislukt. De tijden van Alma Ata werden op hej iets te zachte Heerenveense ijs genadeloos ontmaskerd. Alleen Statkevitsj bleef overeind „Maar haar krijgen we wel in West Allis". zei een dik tevreden Kees Broekman. „Er zijn in de Nederlandse ploeg verschillende meisjes, die tegen haar opgewassen zijn We groeien bovendien nog naar betere prestatie Daarom hoeven we ook geen concurrentie te verwachten van de ver rassend goed rijdende Noorse meisje*? Sundbv en Berg". In West Allis. bij de wereldkampioen schappen hoeven we alleen op Statkevitsj te letten. (Voor uitslagen per afstand zie resultaten HEERENVEEN Akke Falkena zal vandaag niet naar het trainingskamp van de kernploeg in Davos vertrekken maar met trainer Klaas Visser naar Inzeil reizen. Daar zal zij met de al aanwezige jeugdplocgcn de laatste twee reken de trainingsstage meemaken onder lei ding Vis „Fysiek en mentaal is het beter dat Akke Fal kena dit seizoen niet meer onder grote druk van selectiei'itten moet rijden", motiveerde de Friese trainer het besluit van Akke Falkena. Hij voegde eraan toe. dat vooral het advies van dr. Roodenburg, die Akke Falkena vrijdag aan een uitgebreid medisch onderzoek onderwierp zwaar telde. Hij stelde om die redenen dan ook voor Akke Falkena naar Inzeil te laten gaan om haar alvast voor te bereiden op het volgende schaatsseizoen. De landelijke technische com missie en het hoofdbestuur van de KNSB besloten zaterdag dit advies op tc volgen. Ze zal dit seizoen geen „grote wedstrijden" rijden. Akke Falkene (en Wil Burgmeijer) zal op 21 en 22 februari wel in Deventer aan internatio nale wedstrijden deelnemen. Hieraan nemen behalve de twee Nederlandse dames ook twee Russinnen en acht heren uit Rusland deel Adif Hekman. Karei ie Winkel. F.ddy Ver- heyen, Peter Nottet. Ron Nooitgedacht. Piet Vink. Jappie van Dijk en Ari Eriks zijn de acht Nederlandse rijders.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9