antenne „De duivel heeft aan het roer gezeten Antwerpse schouwburg ontslaat acteur Schoenaerts Blokfluitist deed deur dicht TELEVISIE VANAVOND Pierre Boulez vergiste zich Stiptheidsactie NOS voorlopig uitgesteld SHOWBUSINESS Gevraagd MEISJES Tweekamp Please Sir Liedjes van Lenny en Ben FRANS VAN DUSSCHOTEN: Documentaire in kleur over ijszeilen Jan Greshoff in Literama PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 2 FEBRUARI 1970 (Van onze correspondent) BRUSSEL Dc Antwerpse Koninklij ke Nederlandse Schouwburg (KNS) heeft haar contract met gastacteur Julien Schoenaerts verbroken, nadat de acteur de schouwburgdirectie er van had be schuldigd een Nederlandse vriend van hem hardhandig door de politie uit het theater te hebben laten verwijderen. Het incident ontstond vrijdagavond, toen Schoenaerts voor de vertoning van „Ko ning Jan" door F. Dürrenmatt aan het publiek een verklaring voorlas. Na de vertoning kwam het op bet toneel tot een discussie tussen Schoenaerts, een ande re acteur en de theaterdirecteur; later werd Schoenaerts ontslagen. Sinds het werk aan „Koning Jan" was begonnen, waren er reeds wrijvin gen geweest tussen Schoenaerts. de di rectie en zijn collega's. Schoenaerts kwam regelmatig te laat, kende zijn rollen niet voldoende, terwijl hij de in structies van de regisseur weigerde op te volgen. Maar het ergste volgens zijn collega's was de voortdurende aanwezigheid van Schoenaerts' vriend. Deze man, een 55-jarige Amsterdamse blokfluitspeler, werd door Schoenaerts op straat ontdekt. Sinds enkele weken vergezelt hij de acteur overalhij lo geert trouwens bij hem thuis. Schoenaerts vertelde dit weekeinde dat de aanwezigheid van de blokfluitspeler hem kalmeerde en inspireerde. Zelf een niet onverdienstelijk blokfluitspeler, droomt hij ervan samen met zijn vriend een ensemble voor volksmuziek te be- De KNS-acteurs werkte het eindeloze blokfluitgedoe nochtans zwaar op de ze nuwen. Zij hebben meerdere malen Schoenaerts gevraagd de man buiten de schouwburg te houden, maar deze wei gerde ook maar naar hen te luisteren. Acteur Julien Schoenaerts Politiehulp Vrijdagavond riep directeur Tillemans er tenslotte de politie bn. De blokfluit speler werd zonder geweld uit de kleed kamer van Schoenaerts gehaald en op straal gezel. Hij kocht prompt een kaartje voor de goedkoopste plaatsen (10 franc) en zag hoe onmiddellijk na dat het doek opging gastacteur Schoe naerts het publiek begon toe te spreken. Na de voorstelling stepte een andere acteur tot voor het toneel en las een ver klaring voor waarin hij en al zijn colle ga's zich distantieerden van het protest van Schoenaerts. (Schoenaerts werd on der andere onuitstaanbaar genoemd door zijn collega's). Hevige discussie Schoenaerts verscheen prompt weer op het toneel en er ontstond een hevi ge discussie waarin ook de schouw burgdirecteur tussenbeide kwam. Om wille van deze incidenten werd Schoe naerts zaterdag prompt ontslagen. Dat betekende meteen dat hij ook niet zal optreden in Gent, waar hij ir. hetzelfde stuk van Dürrenmatt gedurende een maand zou SRelen. Schoenaerts is vori ge maand in Gent reeds ontslagen als gastregisseur bij het Nationaal Toneel Gent, omdat hij zijn werk er te erg verwaarloosde. Het plan om een experi menteel ringtheater te beginnen in Bel gië, is onlangs ook mislukt omdat hij ru zie kreeg met de geldschieter. AMSTERDAM (ANP) Na een uitvoe rig gesprek tussen de Franse componist Pierre Boulez en de muziekmedewerker van Vrij Nederland, Konrad Boehraer, heeft de heer Boulez zijn gesprekspart ner gemachtigd namens hem bet volgen de te verklaren: „Actiegroep Notenkraker" gemaakt in het in het januarinummer van Luis ter gepubliceerde interview over de „Actiegroep Notenkraker" gemaakt heeft, berusten op een gebrekkige en misleidende informatie, die hem o.m. door de interviewer werd verstrekt. De ze suggereerde nl. dat de Notekrakers identiek zouden zijn met de jongeren groep, die in juni vorig jaar in het Hol- laiid Festival een Stockhausenconcert verstoorde. De heer Boulez betreurt, dat hij op grond van deze verkeerde inlichtingen tot een verkeerd oordeel ls gekomen dat hij volledig intrekt. Psychologische test Willem Frederik Hermans spel „De psychologische test" wordt door de VARA-televisie op het scherm ge bracht. Het thema van dit spel is de opleiding van mannelijke en vrouwelij ke spionnen, zoals de schrijver die voor ogen staat. Deze spionnenopleiding ge schiedt in een volstrekt autoritaire sfeer waarin elk idealisme ten gronde gaat. Aan deze produktie, die onder re gie van Theun Lammertse tot stand kwam, werken mee: Fons Rademakers als Richard, Ingeborg Elzevier als de idealistische Thabor, Eric van Lingen als Wilfried, Carol van Herwijnen als Sobolev, Marijke Merckens als Meel dauw, Dick Scheffer als Grotefend, Di- ny Noach en Diny de Neef als ver- verpleegster. Ad van Gessel als mon teur en Willy Zuidema en Marv Steg- ger als werkster. Ned. 2 20.45 uur. Marijke Merkens en Ingeborg Elzevier staan modél in de .psychologische test" van Hermans, respectievelijk in de rollen van Meeldauw en Thpbor (Van o omroepcor respondent Het concert van Miriam Makeba, dat zij zondagavond a.s. in Amsterdam zou geven, kan wegens ziekte van de zan geres niet doorgaan. Met dit concert zou de Europese tournee van Miriam Makeba worden beëindigd.-Organisatie bureau Paul Acket hoopt bij een vol gende Europese tournee de befaamde artieste alsnog naar Nederland te bren- (ADVERTENT1E) Maten 36—38—40 Brieven met maten aan KICKS Production HILVERSUM De operationele mede werkers bU de N.O-S. hebben besloten om hun stiptheidsactie voorlopig uil te stellen, tot antwoord is ontvangen op hun voorstellen. Het besluit werd in Hilversumse omroepkringen met een zucht van verlichting ontvangen. Im mers deze actie zou gekomen zijn op een tijdstip, dat de gehele „top" van de N-O.S. wegens vakantie of ziekte afwe zig is. Voorzitter Schlittenbelm vertoeft op uitnodiging van de Zuidafrikaanse regering in Kaapstad, technische missaris v. d. Veen is ernstig ziek, en ook programmacommissaris Rengelink moet wegens griep het bed houden. Het hoofd van de programmastaf, de heer C. H. Enkelaar is voor besprekin gen in Genève en het hoofd van de dienst programmafaciliteiten, de heer A- v. d. Dool, is eveneens door ziekte uitgeschakeld. Zijn collega, de heer P. de Vlaam, hoofd van de technische dienst moet na zijn hartaanval op me disch advies rustig aan doen én de per soneelscommissaris, de heer K. de Wilde is maandag 2 februari met vakantie ge gaan. Voorts vernemen wij dat de voor zitter van de N.C.R.V., mr. dr. Ozinga, eveneens op medisch advies rust is gaan nemen op de Canarische eilanden. Een plotselinge acte van de operationele medewerkers bij de N.O-S. had op geen ongelukkiger tijdstip kunnen vallen. De financieel-economische commissaris van de N.O-S., de heer drs. Ch. E. v. d. Ploeg, neemt thans de honneurs bij de N.O.S-televisie waar, en programma- commissaris mr. W. J. A. Wagenaar be hartigt in deze periode de leiding bij de N.O.S.-radio. Kick Stokhuizen vanavond weer op uw scherm als quizmaster in Tweekamp. De NCRV zendt de eerste wedstrijd uit in groep drie van de quiz tussen studententeams van de universiteiten en hogescholen in Nederland „Twee kamp". In deze poule komen tegen el kaar uit de theologische hogeschool van Kampen, de landbouwhogeschool van V£ageningen, de .katholieke univer siteit van Nijmegen en de technische hogeschool van JÈindhoven. De eerste wedstrijd gaat tussen Kampen en Wa- geningen. Quizmaster is Kick Stokhuy- De succesvolle t.v.-serie „Please sir" is bijna ten einde. De NCRV zendt de voorlaatste aflevering uit, getiteld „Een avondje uit". Ter gelegenheid van de verjaardag tan mr. Cromwell heeft de staf van Fennstreetsohool een éten- tje in een Italiaans restaurant. Tot hun verbazing zien ze hoe aan een an dere tafel een hun bekend paartje wordt bediend. Sharon en Duffy zijn namelijk samen een avondje uit. Hét loopt allemaal goed fout. Tenslotte komt zelfs de politie er aan te pas. NCRV Ned. 1 20.45 uur. Twee jonge artiesten die zich al inter nationaal bekendheid hebben verwor ven, Lenny Kuhr en Ben Cramer, staan centraal in een televisieprogramma. Beide vocalisten kunnen bogen op uit stekende prestaties tijdens internatio nale festivals; Lenny Kuhr op het Euro visie Songfestival in Madrid en Ben Cramer o.a. in Rio de Janeiro en Soheveningen. De smarten van het songfestival worden in dit liedjespro gramma door Lenny Kuhr en Ben Cra mer nog eens in een duet doorgenomen. Ben Cramer zingt zijn hit Joffie Joffie en verder My W ay en In the night. Len ny Kuhr brengt When I woke this mor ning, De Komediant en zij besluit het programma met La Grève des Poètes. Regie Nico Knapper,. NEDERLAND I 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.04 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.13 uur: .1 eugdherinneringen 19.30 uur: Breng eens een zonnetje 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Tweekamp en ontdekken De wijde wereld 11.35 uur: Notre ville 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO: 19.04 uur: Daktari 20.45 uur: Please sir 21.10 uur: Weg van de haven, film 22.00 uur: Colloquium Musicum Judaicum Hum. Verbond 22.20 uur: Thuis best 22.50 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Brandpunt buitenspel 21.10 uur: David Frostshow 22.00 uur: De wrekers 22.50 uur: Journaal TELEAC: 22.55 uur: Schaken, les 16 NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala VARA: 19.30 uur: Coronationstreet 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Lucieshow 20.45 uur: Psychologische teat 21.50 uur: Reisverhalen, show 22.25 uur: Achter het nieuws 23.05 uur: Journaal 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: AVRO: 19.30 uur: Peyton Place 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: The Survivors 21.10 uur: Voor de vuist weg 22.10 uur: Televizier 23.00 uur: Journaal Strijdkrachten] RVÜ: 19.35 Latljns-Amerika door drs. S. W. i Couwenberg, m.m.v. Drs. A. E. Niekerk. Dr. A. L. Constandse en Drs. R. Th. J. Buve. NOS: 20.05 65 Plus ot min: ouder zijn, ouder worden, programma over 65-jarigen. NVSH: idio Filharmonisch orkest: klassle- ;n moderne muziek. 21.35 Kerken en ikkelingssamenwerking: verslag van de :nkomst van de Wereldraad van Kerken [ontreux. 22.05 Stereo: Licht sextet met solisten (opn). 22.20 Avondoverdenking. i NEDERLANDS HILVERSUM n .00 Stereo: Meisjeskoor met instri >egeleiding (opn). 18.19 Uitzending Actualiteiten. 19.00 Literama: radiokroniek muziek, over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 muziek. Stereo: Moderne gewijde muziek (gr). 19.45 zeelieden laliteiten. 22.20 Gevarieerde Jchtendgtjmnas- lek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. .00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: NOS-programma. dienstige lezing. 10.15 Stereo: Italiaanse opera-aria's (gr). 11.00 Nieuws. 11.03 Ferdi nand Huijk (16), seriehoorspel (herhaling Mededelingen. KRO: 12.00 Stereo:' Van Lenny Kuhr en Ben Cramer zingen schouder aan schouder hun „Reis verhalen". (Van onze omroepcor respondent HILVERSUM Frans van Dusschoten. wiens tv- kleurenfilm over 's wereld zwaarste zeilrace van Cowes naar Fastnet Rock en terug, eind vorig jaar de hoogste Britse onderscheiding voor sportfilms kreeg, heeft voor de NT'S een nieuwe kleurenprodukr tic gemaakt en wel over het ijszeilen. Frans, die een passie heeft voor alle vormen van watersport, noem de deze produktie. die hij zeli samenstelde en re gisseerde: „Van düivelstuig tot racemachine". Zijn vaste filmer was de begaafde cineast Ron Nieuwen- huis, die er niet voor schuwde om de meest gevaar- 1 'ke acrobatiek uit te halen, teneinde met zijn toestel de meest spectaculaire momenten van deze adembe nemende sport op het celluloid te kunnen vastleggen. Hij zag er niet tegen op om plaats te nemen op de zeer smalle voorplecht van het ranke zeilbootje en zittend of liggend met een snelheid van 120 km per uur over de bevroren ijsvlakte van de Loosdrechtse plassen te stuiven. Het „duivelstuig" was „Bibbertje" met de registratieletters DN-H31 in het strak gespan nen zeil. Frans vertelde, dat dit scheepje van de DN- klasse is genoemd naar een bekroond onderwerp van de Amerikaanse „Daily News". Momenteel wordt met de bootjes uit de DN-klasse in minstens twaalf lan den de ijszeilsport beoefend, zoals Amerika. Canada. Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland, Polen, Rusland en Nederland. De opnamen werden voor 'n belangrijk deel gemaakt het op dc Loosdrechtse plassen, Het Veluwemeer er Meer van Neusiedln in Oostenrijk. Bij goede wind stuiven deze ranke scheepjes met zo'n honderd km. per uur over het ijs en er is een behoorlijke stuur manskunst voor nodig om niet om te slaan en met een dreunende smak op de granieten ijsspiegel het „duivelstuig" te verspelen. Al in 1760 Voor Frans deze filmreportage met stukjes en beetles ging samenstellen, had hij eerst met stijgend enthou siasme het Amerikaanse boek „Iceboating" geraad pleegd. Daarin las hij dat het de Hollanders zijn ge weest die in 1760 voor het eerst de ijszeilsport gingen beoefenen. Hij dook toen diep in de archieven en ont dekte in hel Maritiem Museum te Rotterdam een prent uit 1605 met een afbeelding van ijszeilschuiten op dé Hollandse meren. Dit plaatwerk boeide hem zo, da( hij besloot de ge schiedenis van deze eeuwenoude vaderlandse sport in zijn documentaire op te nemen. Hij vond een leuk ver haal van een Duitser, die in een strenge winter rond 1880 voor zaken van Amsterdam naar Zaandam moest. Hij liet zich overreden daarvoor gebruik te maken van een ijsscliuit. De stuurman van de boot gaf hem de raad zich vooral zeer warm aan te kle den. Toen de schipper hem ten overvloede een dikke Hollandse deken aanbood, om zich daarin te wikke len en hij deze handeling bij de start in Amsterdam aanving, bleek hij reeds in Zaandam tc zijn voor de deken goed om zijn lichaam was gedrapeerd. De Duitser noemde het „duivelstuig", waarmee die stoe re Hollanders over de ijsvlakte suisden. Van deze oosterbuur was ook de uitdrukking afkomstig „de dui vel heeft aan het roer gezeten". Dat zijn verbazing over de enorme snelheid waar mee de schuiten over het ijs vlogen niet ongemoti veerd was, moge blijken uit het feit. dat de eerste stoomlocomotieven in de negentiende eeuw nauwe lijks een snelheid van 35 km. per uur haalden. Weer hoge ogen? Van Dusschoten is er in geslaagd om niet alleen nog meer van die wilde verhalen van tochten over dc toen nog niet drooggelegde Haarlemmermeer te verzame len en in zijn documentaire te verwerken, maar bo vendien tot in de finesses te demonstreren, wat de op zijn rug liggende ijszeiler ondergaat bij het beoefenen van deze ongeëvenaarde races port ln de winter. De gehele fiim is in kleur opgenomen en het zou ons niet verbazen als Frans dit jaar weer hoge ogen gooit in de wereld der sportfilmerij. Onlangs verschenen onder de titel „Afscheid van Europa" de memoires van de 81-jarige dichter-criticus Jan Greshoff. Dit boek omvat niet minder dan 341 pagina's en Greshoff hekelt daarin op zijn eigen wijze, vervat in de woorden „Ik ken en erken maar één richting: de Averechtse", Nederlandse en Brusselse toestanden. Hij beschrijft bovendien zijn contacten met schrijvers als Coster, Bloem, Slauerhoff en Vest dijk. Pierre H. Dubois, die Greshoff meermalen in Zuid-Afrika bezocht, zal „Afscheid van Europa" bespreken. NCR VHilversum 2 19.00 uur. BEJAARDEN PROBLEEM Het bejaardenprobleem in Nederland komt uitvoerig en in veie facetten aan de orde in het tweewekelijks thema programma van de NOS-radio, dat on- de titel „Onderwerp: 65 plus of min- ouder zijn, ouder worden" wordt uit gezonden. Eén van de uitgangspunten van het programma is de opmerking van de gerontoloog prof. dr. J. Th. R. Schreuder, geneesheer-directeur van 't ziekenhuis Zonnestraal in Hilversum, dat het bejaardenprobleem in Neder land in verschillende opzichten te ver gelijken is met het rassenvraagstuk in AmerikaJ omdat ook de bejaarden wor den gediscrimineerd. NOS, Hilversum 1, 20.05 uur. 'n Duidelijke zaak, het t.v.-spcl van Hans Keuls dat gisteren door de KRO op het scherm werd gebracht, had vooral ten doel de aandacht te vestigen op een bijverschijnsel van de perfec tionering van de medische wetenschap. Het kunstmatig laten voortleven name lijk van patiënten voor wie het leven redelijkerwijze gezien geen enkele in houd meer heeft, soms zelfs het in leven houden van een „technisch" wel licht reeds gestorvene. Het is een actueel probleem waarover in medische kringen eén discussie gaande is. Het werd een tijd geleden al eens aangesneden in een zitting van VARA's t.v.-rechtbank. Toen met een verhelderend commentaar van, als we het ons wel herinneren, dr. De Vaal, die de stelling afwees dat een medicus per se gehouden is om in alle omstan digheden en met gebruikmaking van alle mogelijkheden leven kost wat kost in stand te 'houden. Het was eigenlijk Jammer dat nu zo'n uitspraak achteraf, eventueel in dis cussievorm, niet gegeven werd. Te meer omdat de KRO de uitzending vervolgde met een Gammaprogramma over geslachtsziekten. Daarmee dus in de medische sfeer blijvend. In die sfeer zou het voorkeur verdiend hebben als ,,'n Duidelijke zaak" beter was afge- Overigens was het spel van Hans Keuls zeker bruikbaar materiaal om zijn stelling in het licht te brengen. „Vrijdag" weer op het toneel ARNHEM Hoewel aanvankelijk ge vreesd werd dat bij de toneelbrand in het Casino in 's-Hertogenbosch de de cors van de grandioze toneelcreatie van Hugo Claus, „Vrijdag", geheel verloren zouden zijn gegaan, is dit gelukkig niet het geval gebleken. De Nederlandse Co- medie is in staat de decors in twee dagen tijd weer geheel bedrijfsklaar te maken. De extra-voorstelling van dit stuk in Arnhem op woensdag a.s., nodig in ver band met de zeer grote publieke belang stelling bij vorige voorstellingen, gaat dan ook normaal door. Hel documentaire karakter ervan was ooi-zaak van een bepaalde „reöbtlijinag- heid", maar hij kwam toch tot een paar dramatische „versieringen", die het geheel boven het peil van d« ge dramatiseerde documentaire tilden. Re gisseur Paul Pouwels maakte er een heldere voorstelling van, het bewijs leverend dat dit type t.v.-spel goed gerealiseerd kan worden met acteurs van het „tweede garnituur", dus die geen behoefte hebben tot het „schitteren", dat in deze voorstelling misplaatst zou zijn geweest. Ook het Gammaprograrama zat overi gens goed in elkaar. De nuchtere (nogal verontrustende) feiten werden bij hun naam genoemd. Oorzaken van de snelle toename van venerische ziekten wer den aangegeven, benevens de mogelijk heden van snelle herkenning en daar door genezing. Nuttige informatie der halve, vooral voor jongere mensen. Waarbij ons toch van het hart moet dat we zo'n „medisch avondje" uitge rekend 's zondags minder gelukkig vinden. Vooral omdat de NOS op „II" weinig ontspanning bood en we ge loven dat zeker op zondagavond de kijker het recht moet hebben om voor ontspanning te kunnen kiezen. Met de coördinatie zit het nog lang niet goed bij de t.v. Om Gamma hebben we het begin moeten missen van Kort Geding, het NOS-programma. dat actuele vraag stukken „recht" doet. Programma, waarvan de formule uitstekend is ge bleken. Ook gisteren de actiegroep Tomaat was in discussie werd het een ongewoon levendige uitzending, die toch door mr. W. E. Haak goed in de hand werd gehouden. Voor de uitslag van de jury geven we overigens geen cent, maar dal doet niet af aan de waarde van argumenten en tegen argumenten die te berde werden ge- Zaterdagavond verliepen NCRV- en VAR A-programma volgens vaste pa tronen, die geen reden tot commentaar leveren. Enige uitspringer: Achter het Nieuws, die een stunt van grote orde had met een goed nageplozen poging om „besmette" effecten via duistere praktijken tot geldswaarde te brengen. Een stinkende zaak, zo te horen, waarin „keurige" Zwitserse banken als stank- verspreiders optreden. Achter het Nieuws schakelde P.v.d.A.-Kamerlid Berg in, die schriftelijke vragen gaat stellen. Er zal dus wel een vervolg komen. Vg.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2