Oude historie maakt plaats voor moderne structuur „Sportclub Leiden zou voor Scylla een oplossing zijn aldus Cees Lut Met z'n 19e jaar had Bert v. d. Helm nog aspiraties om Europees kampioen te worden Drie-stuivers- romantiek van de trekschuit gesmoord in de heipalen voor een betonskelet Bezoekers van de Shoe-bar gingen elkaar met gebroken bierglazen te lijf LTERDAG 31 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Deze aanblik van „De Bonte Koe" waarin veel. Voorhouten historie beschreven staat, zal over ruim i week tot het verelden gaan behoren. LEIDEN De nederlaag van Scylla tegen Steeds Hoger/TSB dat geacht werd te trillen als de landskampioen binnenkwam, ma^r juist in de reputatie van haar tegenstander een stimulans zag om tot een krachttoer te komen, is aanvankelijk hard aangekomen. Vier jaar achtereen de tafeltennisdienst uitmaken en dan plotseling van een outsider verliezen, verwerk je niet zo maar. Maar achteraf beschouwd kan men slechts tevreden zijn over dit verlies, dat hoe paradoxaal het ook klinkt, als winst beschouwd moet worden. Aan de top staan is goed, maar als de concurrentie achter je vrij gering is laat je je ver leiden de zaken wat laconieker te bekijken. Alleen NedLIoyd (inmiddels verzekerd van een andere naam: DeltaLloyd) wierp zich op als be lager, de overigen stond alleen de derde plaats nog voor ogen. Die situatie is stellig niet veranderd. Hunter '25 heeft dat ondervonden Scylla is wakker geschud en wie anders dan Cees Lut, de 27-jarige vaste begeleider van de Scyllanen kan zeggen hoe het kampioensduo Bakker/v d. Helm waar Ed v d. Berg twee jaar geleden aan is toe gevoegd, een periode van stilstand heeft doorgemaakt. Een sur-place waar Scylla dankzij Steeds Hoger/TSB misschien weer afstand van kan doen. tegen Solveborg een uur achter de tafel. Ach, het is zonder meer aardig om dat eena mee te maken, maar bedenk wel dat die tweeduizend gulden opgebracht moeten worden door tachtig personen. Financieel redden we hot wel. maar we hebben geen bank- of girosaldo". Plan v. d. Reyden „Vorig jaar speelden we mee in Europa Cup 2. We moesten tegen het Oosten rijkse Onvag spelen. Om geld uit te sparen zijn we met mijn autn gegaan. De conditie komt dat natuurlijk niet ten goede. Kregen we daar bij Neurenberg nog pech ook. De wagen begaf het, zo dat we een huurwagen moesten nemen. In totaal kostte het ons 1500,-. De (Van onze correspondent) OORHOUT Op 7 februari zal het café ,,De Bonte Koe'" in Voorhout iorgoed worden gesloten. Het heeft dan meer dan drie eeuwen bestaan, ^la de sluiting zal het een tijdlang nog dienst doen als directie-keet en antine voor de mensen van de bouw. Naast het café komt een flat- ebouw dat nog voor de winter glasdicht en volgend jaar zomer gereed loet zijn. Onherroepelijk zal dan ook ,,De Bonte Koe" geslecht zijn jarenlang heeft het „Zwaard van Damocles" boven haar hoofd ehangen, nu is het definitieve einde gekomen. De heipalen voor het ieuwe flatgebouw zijn reeds in de grond geslagen. /Iet het slechten van dit historische gebouw zullen ook de talrijke oedanigheden waarvoor zij word gebruikt worden afgesloten. Het is ebouwd in het midden van de 17e eeuw en behoorde later bij de heer- kheid „Schoonoord", eigendom van de ambachtsheer van Voorhout, choonoord zelf werd later verkocht en er kwam een Klein-Seminarie 7 nog later werd dit de Bisschoppelijke Nijverhoutsschool. TLATSEBCUW Bij NAvjtLBR\i$ Schaal isoo trekschuiten en een rustplaats of koffie huis voor de passagiers. Deze trekschui ten kwamen van Haarlem en van Lel den. Zo werd het ook een wisselplaats voor de trekpaarden. Oorsptonkeijlk stondh er ook; eèn koets huis, dat al eerder is afgebroken. Nog ziet men het z,g. „Bakhuis" staan. Wil de jnen vroeg op reis, dan kwam men de avond tevoren en logeerde dan In „de Bonte Koe". Zo'n reis van Leiden naar Haarlem kostte drie stuivers en de schui tenvoerder vertrok niet eerder dan voor hij f 3,aan geld binnen had. Dus een vaste vertrektijd bestond oorspronkelijk niet. Later werd door de broederschap van schuitenvoerders een vaste dienst regeling en een vast tarief ingevoerd. Zo'n reis was een lange geschiedenis, want men had veel oponthoud bij elk gehucht, dorp, boerderij of landhuis, en men moest zelf eten meenemen. In 1840 werd de trekschuit verdrongen door de spoortrein. if£ fc. Zoals op deze vrij ruwe schets is aangegeven zal het nieuwe flatgebouw in Voorhout verrijzen. Op de plaats waar het gazon komt staat nu nog café ,JDe Bonte Koe", REGTHUYS Omstreeks de tijd van de houw van de boerderij van „de Bonte Koe" telde Voor bout niet meer dan ongeveer 54 huizen, leerendeels boerderijen. De naam „Bon te Koe" ls vermoedelijk ontstaan, van- ■ge het ras koeien dat daar liep. Toen Trekvaart in 1657 met de hand was graven werd het café gebouwd. Het erd gebruikt als aanlegplaats voor de Tot aan het Napoleontische tijdperk werd „De Bonte Koe" ook gebruikt als „regthuys". De schout en schepenen hiel den daar zitting en beslisten in burger lijke zaken of vonnisten in boetstraffe lijke zaken. Het hogere college was toen de „Baljuw", die zitting had in Noord- wjjkerhout. Verder werden ln het „regt huys" vergaderingen van ambachtsbe stuur gehouden. Na 1840 waren er geen schout en schepenen meer, maar kreeg men een -burgemeester. Een tijdje is „De Bonte Koe" ook ge meentehuis geweest. Daarna kwam het gemeentehuis in de Herenstraat 8 en 9 en in '06 werd er 'n nieuw gemeentehuis gebouwd. De burgemeester van Oegstgeest was tevens burgemeester van Voorhout. Re gelmatig kwam hij dan van Oegstgeest gewandeld en kreeg dan de „Opkamer" (nu nog aanwezig) tot ztfn beschikking om Voorhout* zaken te behartigen. In 1920 kreeg Voorhout een eigen bur gemeester. Onder de „Opkamer" bevindt zich een grote kelder met gewelven. De logeer kamers waren op de zolder en zeer pri mitief Ingericht. Deze kamertjes kon men bereiken door een kleine, nauwe wenteltrap, waarvan de ingang werd afgesloten door middel van een ouder- RIJK VERLEDEN De huidige bewoners, de familie v. Steijn sr., hebben er van vader op zoon inge woond. J. v. Steijn sr. is daar in 1899 geboren. Zijn moeder heeft het loge ment nog gehouden tot aan 1924. In 1953 werd de stal verbouwd tot zaal, waardoor men gelegenheid kreeg om grotere evenementen te houden. Ontel bare feesten, shows, vergaderingen, ten toonstellingen enz. hebben daar plaats gevonden. De schietvereniging „St.-Hu- bertus" heeft er 50 jaar lang gastvrij heid gevonden. Jammer dat zij haar ju bileum nu niet in „De Bonte Koe" kan RN HAAG/RUPWETERINGILEIDEN Volgens een 28-jarige isoleerder uit ijpwetering zou het eigenlijk maar igto'a beetje een haaltje met een bier zijn geweest over het gezicht van cafébezoeker in Leiden, doch in de marring stond duidelijk aangegeven verdachte een gebroken bierglas in gezicht van zijn slachtoffer had ge- i, waardoor bloedende verwondin- ontstonden. „De glassplinters zaten non in het gezicth en die krijg je door een haaltje met een bierglas", 'elde de Officier van justitie vast. Ver- lite bevond zich in café. JShoe-Bar" Leidenwaar zijn vriend ruzie kreeg 1.1 Een „meid" was de aanleiding De familie v. Steijn woont nu ln een mo dem huis. maar kijkt met voldoening terug op het verleden. Zij hebben genoeg realiteitszin om de vernieuwing der tij den te aanvaarden. Ze kunnen zich nog grootse evenementen voor dé geest ha len en de gemeenteraadsvergaderingen, die er werden gehouden onder de toen malige burgemeester De Graaf. Dat waa tijdens de verbouwing van het gemeen tehuis. Vele moties van wantrouwen klinken hen nog in de oren. NIEUWE FLAT Het nieuwe flatgebouw dat er nu ge bouwd wordt, zal bestaan uit 37 twee kamerflats en 21 driekamerflats. Door deze nieuwbouw zal het aanzien van Voorhout Merk veranderen. Het ge moedelijke pittoreske aanzien van een plattelands-dorp, zal door het uil vier woonlagen bestaande flat, met zijn ga zon en bossage het aanzien krjjgeu van een moderne strakke structnurbouw. Het zal een bewijs zijn dat Voorhout meegaat met de moderne evolutie der ruimtelijke ordening. Deze palenmassa gaat de funde ring vormen van het flatgebouw dat Voorhout een nieuw gezicht moet geven. Of het mooier wordt valt nu nog niet te beoordelen, maar in elk geval wel minder romantisch. met een ander bezoeker. Het ging over „een meid" zoals verdachte omschreef. Op een gegeven moment ontstond een vechtpartij, waarbij verdachte zijn vriend in gevaar zag, zodat hj] met bierglas en al te hulp snelde. „Ik had knap gedronken", verontschul digde verdachte, doch de rechter vond dat helemaal geen verontschuldiging De officier vond het een gemene ma nier van vechten, die a lteveel wordt toegepast. Daar moet streng tegen op getreden worden, zodat de eis luidde een week gevangenisstraf. Het vonnis van de rechter werd over eenkomstig die eis. „Zaterdag stond een geweldige knokker in de persoon van Bakker achter de tafel. Hij gaf ze geen kans. Iedereen werd weggeveegd. Groots was hij.", zegt de man, die Gerard Bakker het beste kent. Met Scylla's captain stapte Cees Lut in 1961 over van DOCOS: „Bij DOCOS was de sfeer geheel anders. DOCOS is meer de gezelligheidsvereniging. Bij Scylla komen de prestaties op de eerste plaats. Indertijd had je dat bij DOCOS wel heel erg. nu is dat langzamerhand wel ver anderd. Scylla is meer de sportvereni ging. Dat is de reden dat ook jongens als Karei en Peter van Schie zijn over gestapt". Cees Lut speelde bij DOCOS eerste klas. Maar eerder is hij de orga nisator. met zijn eigen, wat subtiele taak in het kleine groepje van vier dat steeds met elkaar optrekt. Met het pre dikaat „coach" wil hij zich niet tooien: „Gerard Bakker is daar veel beter voor. De jongens ztfn veel deskundiger. Goed, je geeft als je zo langs de kant zit wel eens aanwijzingen, maar een echte coach ben ik toch niet. Die heeft Scylla niet nodig. Ze hoeven niet gestimuleerd te worden. Wij bij Scylla zijn er voorstan ders van dat iemand speelt constant bij de wedstrijd is en niet in de kleedkamer achterblijft. Wel, Gerard Bakker is er altijd bij. De jongens moeten geen man heb ben, die om hen heen loopt te draven en instructies geeft. Zij hebben iemand no dig, die als ze iets willen drinken even naar de kantine loopt. Iemand, die voor de wedstrijdformulieren zorgt. Topspor ters zijn voor 'n wedstrijd altijd prikkel baar. Ze moeten op zo'n moment nn-t lastig gevallen worden met allerlei klus- I jes". Doorzetter Een dubbele taak voor Gerard Bakker, de blonde aanvoerder, die harder voor zichzelf is geworden. Niet langer meer de man, die een partij zo maar uit ban den geeft, als het hem tegen zit. Nog wel de voor een tegenstander irriterende figuur, die luid zijn misnoegen uit, door zijn familie, de opperste en wie al niet meer aan te roepen als het witte balle tje nog juist de tafel schampt. Maar zijn mentaliteit is die van de doorzetter: „Had Bert v. d. Helm die instelling maar, dan zou hg veel verder zijn gekomen. Bert heeft altijd teveel clementie met de tegenstander. In het begin is hjj wat te lankmoedig. Dan loopt hij te gemakke lijk een achterstand op. En dat heeft hem vooral in het buitenland te vaak partijen gekost. Punten, die hij in het begin verspeelt, komt hij later tekort. Bondscoach Tigerman zou daar op moe ten wijzen, maar ondanks de training bij hem is v. d. Helm weinig vooruit gegaan. De laatste anderhalf jaar is hij op het zelfde niveau blijven staan. Volgens mij komt dat omdat hij te vroeg bij de top ls gekomen. Jaren heeft hij van niemand hoeven te verliezen, maar dat wreekt zich op den duur. De aspiraties om Eu ropees kampioen te worden heeft v. d. Helm laten varen. Die had hij met z'n negentiende nog wel. En dat, terwijl hij qua spel niet ver van de Europese top verwijderd zit. Dat kleine uitstapje kan hij juist niet maken. Natuurlijk komt dat door de geringe tegenstand ln eigen land. Anderen, als Kjell Johansson heb ben die concurrentie wel. Bert zou dat eigenlijk ook moeten hebben. Zijn fore hand is ongelooflijk. Wat dat betreft is hij misschien wel de sterkste van Euro- Ed v. d. Berg Het trio wordt gecompleteerd door Ed v. d. Berg: „Hij is de goedzax. De jon gen, die fel is tijdens het spelen en daar naast de aardige jongen is". Wat gebeurt er als Bakker het eerste team verlaat? „We moeten als hij een teampje lager gaat spelen proberen hem als coach mee te laten gaan. Maar zover is het nog niet. Ik zie het voorlopig nog niet dat Bakker stopt. Daarvoor zal eerst jeugd moeten komen. Bakker is wel ge- De laatste anderhalf jaar is hij niet meer vooruitgegaan huurwagen moesten we namelijk mee naar Nederland nemen. Ed v. d. Berg was aan zijn militair" diens: gebonden en moest tijdig terug zijn In de kazerne en Bert v. d. Helm zal met de kweek school. Daarna ben ik teruggegaan naar Duitsland om de wagen te repareren. Van de gemeente krijg je dan 150,-. Wij denken er ook owr om niet meer uit te komen in de Europa Cup. Een ïoernee door Duitsland is bijvoorbeeld veel aantrekkelijker. Ik ben het eens met hel plan van Van tier Reyden. Eén sportvereniging in Leiden, in het buiten land kent men geen zelfstandige tafel tennisverenigingen Met zes takken \an sport ben je toch veel sterker. Nu krijgen wij subsidie. Maar net i.i toch maar een schijntje: 136,-. Zouden we een geheel vormen, zodat de gemeente ziet dat wij net willen helpen dan zouden we mis schien een half miljoen kunnen krijgen. Wij zouden best willen opgaan in 'n grot vereniging. Een grote broer zouden wa eigenlijk nodig hebben. De gemeente zou dan toeschietelijker worden. Geeft zij nu een subsidie aan een vereniging, dan komen de andere ook. Een grote vereniging, het zou een oplossing bete kenen. En dan denk Ik b.v. aan Bona Stars, UVS, maar ook aan een denk sport als schaken. Philldor staat toch ook hoog aangeschreven. Het zou heer lijk zijn als je een groot clubhuis kon neerzetten Nu hebben wij drie zalen waarvoor je huur betaalt Mijn idee is altijd geweest om een tafeltenniszaal mei een biljartcentrum neer te zetten. Als ik het geld zou hebben zou ik het „Van de gemeente krijg je een subsidie van 136.-.". negen om jongeren een kans te geven, maar wie moet Bakker, die in de ere klasse normaal 85 draait, vervangen Wij staan wel op het standpunt de jeugd niet te zacht aan te pakken. Zo kan Beft van Schie, een jongen van 13 jaar, zich met een hoofdklasser meten. Waarom zou je hem dan zo laag inde len?" Naast begeleider is Cees Lut ook penningmeester. Kasbeheerder van een vereniging, die haar topspolers betaalt. „Laat ik even voorop ste"en dat uit enze kas niets komt. Wij betaler, niet. nee de sponsors doen dat en wat de jongens vangen is misschien evenveel als dat van een tweede divisie-voetballer". Maar on danks die salarissen krijg ik niet de in druk met een professionele vereniging te doen te hebben: „Toen wij voor de Europa Cup naar Zweden moesten wa ren we 2000,- kwijt. En dan sta je Arme vereniging Maar een samenwerk"in;; van verenigin gen biedt zoveel voordelen. Je hebt maar één trainer nodig voor de conditie. Een man. die er eventueel een full-time-job van zou kunnen maken. Jongelui, die nu al'een tot voetballen of tafeltennissen komen raken gemakkelijker in contact ir.rt andere sporten en doen er in de zo mer bijvoorbeeld nog Iets bij. Misschien een eerste taak voo'" Biegstraaten, de meuw-' voorzitter van de Sportstichting lk zou best met een aantal personen aan doAaiel willen gaan,zitten om over de r.iog^fTpaieoen tep raivn. Maar ja, "iV praat in het straatje van een arme ver- t inging. Maar je zou zoveel sterker staan tegenover de gemeente. Wat wordt er nu over sport in de raad gesproken? Toch niets bijna? Wethouder San- nes was tot voor zeven jaar lid van Scylla. Dan zou je toch zeggen dat je goed zit, nou vergeet het maar." JAN PREENEN

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5