BREUK IN LEIDSE PvdA Raadsleden zeggen lidmaatschap op Nieuwe politieke groepering nog niet van de grond CIJFERTIPS Zeskamp-team nam afscheid SPORTRAADHAZERSWOUDEBOOS OP WETHOUDER KOUWENHOVEN Bij provinciale verkiezingen: PAK: zaak van PvdA en PPR D 66 op eigen verkiezingstoer „Huis ter Duin" nu hele jaar open op nieuwe weg BIOSCOPEN MARKTEN x ïjtmext -i skiers? ars s x: ïk: ïïx ZATERDAG 31 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT (Van onze stadsredacteur Jan Leune) LEIDEN De vier Leidse PvdA-gemeenteraadsleden, de heren P Fakkel, H. Zunderman, A. Versnel en wethouder S. Sannes, die 12 januari het vertrouwen in hun fractie-genoten opzegden en sedertdien in de Leidse raad een onafhankelijke groepering vormen, zullen dit weekend volkomen breken met de Partij van de Arbeid. Tijdens een persconferentie gistermiddag in restaurant Old Dutch kondigden zij aan, dat zij dit weekend hun lidmaatschap van de partij zullen opzeggen. Hun vertrouwen in het afdelingsbestuur is zodanig geschokt, dat zij onmogelijk lid kunnen blijven, zo vertelden ons de heren Zunderman, Sannes en Verstel. De heer Fakkel kon wegens ziekte de perscon ferentie niet bijwonen. ,,Het afdelingsbestuur heeft de adviezen van partijvoorzitter Vondeling genegeerd en fractie-voorzitter Van Aken heeft tegen de afspraak in een verklaring afgelegd, dat was de druppel die de emmer deed over lopen," aldus de heer Versnel (45), die 14 jaar lid is geweest van de PvdA, waarvan 8 Jaar als raadslid. Zoals bekend heeft party-voorzitter dr. Anne Vondeling en PvdA-gewesteiyk- voorzitter Boerman de afgelopen weken proberen te bemiddelen in het Leidse PvdA-conflict, dat is ontstaan, nadat de afdeling 'n PAK-overeenkomst had gegaan met de PSP, de PPR en D in die overeenkomst staat onder r dat het PAK geen bestuursverantwoor- delijkheid zal dragen als het bij de gemeenteraadsverkiezingen geen m derheid in de Leidse raad haalt. De uitgetredenen konden met deze o eenkomst niet akkoord gaan. Het flict spitste zich toe, nadat de PSP- fractievoorzitter in de Leidse raad, Her man Amptmeijer, in een artikel in het PSP-partijorgaan Radicaal zich volgens de vier grievend had uitge laten over de PvdA. Amptmeijer schreef onder meer, dat er een machtsovername in de Leidse PvdA had plaatsgehad. Bemiddeling de de groslijstverkiezingen uit te ^tellen, tot dat over het conflict in een aparte ver gadering tusseö pró-PAKkers en contra- PATfkera van de Leidse PvdA was ge praat. Het afdelingsbestuur heeft dat advies2 nl^t'ópgevdlgd en heeft op een vergadering, afgelopen dinsdag in zaal Mekel, de definitieve kandidatenlijst voor de groslijst samengesteld. De namen van de vier komen daar niet op voor. Van tevoren was namelijk bepaald dat men moest verklaren voor het PAK te zijn. Niets gevraagd ,.Ons heeft men niets gevraagd," aldus de heren Zunderman, Sannes en Versnel gisteren. „We zijn in de ogen van de heren zeker geen volwaardige party leden meer; men vond het zeker niet NAGEKOMEN FAMILIEBERICHT Gesterkt door het H. Sacrament der Zieken overleed op de leeftyd van 96 jaar onze vader, grootvader en overgrootvader THEODORUS VAN DER ZWET weduwnaar van Martha Loos Roelofarendsveen, 30 jan. 1970 Zuideinde 89 Roelofarendsveen Fam. J. W. v. d. Zwet-Huigsloot Oude Wetering: Fam. J. H. v. Benten-v. d. Zwet klein- en achterkleinkinderen. Zaterdag 31 januari 7 uur gelezen avondmis. Zondag 1 februari 7 uur gebedsoefening Maandag 2 februari te 10 uur ge zongen uitvaartmis, waarna be grafenis op het R.K. kerkhof van St. Petrus Banden te Roelofarends- Zunderman, Fakkel, Versnel en Sannes zeggen vertrouwen in afdelings bestuur op meer nodig om ons naar onze mening te vragen, nou dan bedanken wy ervoor en hoeft voor ons die vergadering, waar op de kwesties aan de orde zouden ko men, ook niet meer. Die hebben dan toch geen enkel nut meer," aldus de heren, die zich enigszins verbitterd voelden door het beleid van het afdelingsbestuur. Over het PAK zei de heer Zunderman nog: „Op het congres in Groningen is een voorstel van Nieuw Links om by een minderheid in een gemeenteraad geen bestuursverantwoordelijkheid te dragen, verworpen. Het is een goede regel in de partij, dat men zich daar dan aan houdt en men niet in een afdeling het op zyn eigen houtje toch gaat doen." Gemeentelijk niveau Wat is het voornemen bij de vier? Hou den zij zich in de toekomst afzydig van politieke activiteiten of sluiten zij zich soms aan by Democratisch Appèl. Wethouder Sannes (48), sinds de oprich ting lid van de partij en 6edert 11 jaar raadslid, waarvan 7 als wethouder: „We zullen op korte termyn beraad houden en met mensen die achter ons staan overleggen. Van het resultaat van die besprekingen zal het afhangen of we eventueel met een eigen lijst uitkomen. We sluiten ons zeer beslist niet aan bij een bestaande landeiyke politieke groe pering. We zullen ons uitsluitend op ge- meenteiyk niveau oriënteren. Over de bemiddelingspogingen van par tyvoorzitter Vondeling zei de wethouder van Onderwijs, Sport. Jeugdzaken, Cul tuur en Vreemdelingenzaken: „Het ad vies van Vondeling was een ondeelbaar geheel: eerst praten en vergadering, dan pas de kandidatenlijst voor de groslijst rond maken. Dat is niet gebeurd, dus heeft voor ons de geplande vergadering van 23 februari a.s. ook geen enkele Heilloos avontuur Over het PAK zei de heer Sannes: „Ik ben niet van plan me in een heilloos avontuur te storten." De heer Versnel zei daarover: „Toen het programma en de overeenkomst werd opgesteld, zei ik tegen de afdelingsvoor zitter (de heer Theo Dirks. Red.): „er staat niets over de financiën in. Dat is niet eerlijk. Als je zo voor openheid bent, dan moet je de kiezer ook vertellen, dat wil je het programma goed uit voeren dat dan bijvoorbeeld voor iedere auto die voor een deur gepar keerd staat honderd gulden belasting be taald moet worden. Daar wilde hy niets van horen. En toen ik zei: stel dat we na de Kamerverkiezingen een socialis tische regering krijgen. Die kan dan waarschijnlijk ook niet aan de Leidse wensen en eisen tegemoet komen. Toen zei de afdelingsvoorzitter: „Beware ons voor zo'n overwinning.' Zetels Over zijn oud-fractiegenoten zei de heer Versnel nog: „Bij discusssies is nooit ge bleken, dat men er zo vóór of tegen was. Alleen Gransch en mevrouw Kerling waren uitgesproken voorstanders. Daar heb ik bewondering voor maar de rest liet zich er vrijwel niet over uit. Ik heb zo'n idee, dat de raadszetel hun meer lief is, dan ze er voor uit willen komen." Autonoom Over de verhouding afdeling-hoofdbe stuur PvdA zeiden de heren: De afde lingen zyn zo autonoom dat het hoofd bestuur niets ln de afdeling te vertellen heeft. Als er bijvoorbeeld een fascis tische groepering in de afdeling de over hand krijgt dan begint het hoofdbestuur daar niets tegen. Dat is eigeniyk een onmogeiyke toestand. In Leiden heeft een kleine jonge groep het yoor het zeggen, vyf jaar geleden hadden we nog 1700 leden in Leiden, nu nog 900. De ge middelde leeftyd is 55 jaar. De jongeren beheersen de discussies in de party. De Cellenvorming „De cellenvorming, die op het ogenblik binnen de partij bezig is hebben we derhalfjaar geleden al voorspeld. Neem het LUB. Figuren als Amptmeijer, Walle en In 't Veld hadden het daarin onder andere voor het zeggen. Ze infiltreren zich en proberen dan de macht naar zich toe te trekken." De heren Zunderman, Versnel en Sannes besloten hun verklaringen met: ,Het gemeentebelang gaat ons voor het party belang." (Van c i parlementaire redactie) DEN HAAG Het progressief akkoord bevindt zich nog maar in een beginfaze. Bij de verkiezingen voor de provinciale staten op 18 maart werken in hoofdzaak alleen de P.v.d.A. en de Politieke Party Radikalen samen. De PSP werkt in maar vier provincies samen met deze partyen. In de andere provincies hebben de pacifisten zich, zoals uit de gegevens van de PPR biykt, als tegenstanders opgesteld van de socialisten en de radicalen. D '66 neemt volledig afstand van het progressief akkoord. Le democraten gaan op hun eigen manier op de verkiezingstoer in de provincies, zy voelen niets voor het PAK. Mr. Hans van Mierlo, de fractie voorzitter van D'66 gelooft zelfs nog maar nauweiyks in de kans om by de landeiyke verkiezingen van volgend jaar tot het PAK te komen. Uit de gegevens, die de Politieke Party Radikalen over de situatie rond de verkiezingen van 18 maart verzameld heeft, blijkt dat de P.v.d.A., de PSP en de PPR in Friesland, Drente, Overijssel, en Utrecht met een gemeenschappeiyke lyst uitkomen. In Noord-Brabant hebben alleen de P.v.d.A. en de PPR overeenstemming over een gemeenschappelijk optreden verkregen. Voor de provincies Gelderland, Noord-Holland, Zuid-Holland en eel a nd komen de P.vxl.A. en de PPR ieder met hun eigen kÉindtd®tenlijsten uit, maar wel op gemeenschappelijke programma's. In de praktijk komt dit dus neer op een zeer nauwe samenwerking in de provinciale politiek. Groningen en Limburg vormen een uitzondering. Daar hebben de P.v.d.A. en de PPR geen overeenstemming bereikt, zodat zy los van elkaar opereren. De verkiezingen van 18 maart worden een krachtmeting voor de Politieke Partij Radikalen. De partij neemt voor het eerst deel aan de verkiezingen voor de provinciale staten hoewel destijds in enkele provincies verschillende statenleden uit de KVP gingen en als PPR-leden gingen optreden. Het beeld van deze partij wordt echter in de meeste provincies bijgetekend of voltooid door de samenwerking met hoofd zakelijk P.v.d.A. en deels met de PPR. Als gevolg daarvan dus ook een eerste experiment voor het progressief akkoord. Totnutoe is duidelijk geworden, dat het progressief akkoord zich in eerste instantie en wellicht blijft het daar in de eerstvolgende jaren bij voltrekt tussen de P.v.d.A. en de PPR. „Daar waar uiterst links de PSP beheerst, blijken bovendien zo sterke programmatische tegenstellingen te ontstaan, dat ook van PPR-zijde niet aan samenwerking kan worden gedacht", aldus de PPR over de pacifisten. En voor wat D '66 betreft „Als men uit praktische over wegingen de vernieuwing niet consequent zoekt, moet men na verloop van tijd in dezelfde impasse terechtkomen, waar die partijen verkeren, die beweren naar vernieuwing te willen maar er niets van moeten hebben". AMBTENARENREGELING WINT AAN DUIDELIJKHEID hy zyn betrekking vervult en over zyn gedragingen tydens de uitoefening van die betrekking. „De vrouwelijke ambtenaar, die een borstkind heeft, wordt gelegenheid ge geven dit kind te voeden." 1B: UVS-Unitaa RVC-Roodenburg 4Aj VTL-Warmunda De Ooievaars-Rypwetering SJZ-DOCOS 4B: Wassenaar-DSO WP-VVSB LEIDSE VOETBAL BOND: 1: ZLC-SVLV LDWS-Leidse Boys Randstad Sport-St. Bernardus 2: Oranje Groen-KRV MMO-Meerburg Unitas-Wet. Boys Oudste inwoner van Alkemade overleden ALKEMADE Vorig jaar op de dag van zyn 99ste verjaardag (11 mei '691 mochten wy een foto plaatsen in o.-ze courant van Dirk v. d. Zwet, zoon, klein zoon en achterkleinzoon, en mochten daarby vermelden dat deze 99-jarige tevens de oudste inwoner van Alkemade was. Vrijdagmiddag overleed hij echter nog vrij plotseling. Dirk v. d. Zwet heeft pastoor J. M. Stoot nog gekend, welke ruim 100 jaar geleden de bouwpastoor was van d< rlg jaar gesloopte oude kerk van Petrus Banden. Morgen zondag zal er In de noodkerk van St.-Petrus Banden 's avonds c uur een gebedsoefening zyn, terwijl maandag a.s. 's morgens om 10 ut uitvaart zal plaatshebben. St. Jansfanfare collecteert ZOETERWOUDE De St.-.Iunsfanfare die onder dirigent Jan Mey zo'n hoog muzikaal peil heeft bereikt, voelt steeds 6terker het gemis van uniformen. Dat bleek o.m. nog vorig Jaar by 't landeiyk kampioenschap van de Kath. Federatie. Ook toen waren zy ln het Amsterdamse concertgebouw het enige korps dat het zonder deze uitmonstering moest stellen. Men wil daarin verandering gaan bren gen. Er zal getracht worden door mid del van enkele aktles geld bijeen brengen. Zo zal in het a.s. weekeinde gecollecteerd worden aan de kerkdeuren. Supportersclub SJZ verhoogt aktiviteiten ZOETERWOl'DE N het Jaar ia aan- gebroken waarin 8.J.Z. het nieuwe sport veldencomplex aan de Nleuwcweg gaat betrekken verhoogt de supportersver eniging haar aktiviteiten om to trachten tegeiykertyd de tribune ln gebruik te nemen die zy daar voornemens is te bouwen. Om het hiervoor gestichte fonds te ver sterken wordt a.s. zaterdag in het club huis weer een bingo-avond gehouden. Het bestuur is er in geslaagd een groot aantal prijzen byeen te brengen. Men kan op elk willekeurig tydstip van de avond nog deelnemen, maar de aanvang is gesteld op 8 uur. Team Bloemhoff leidt viertallencompetitie Bridgeclub „De Sleutels': LEIDEN Uitslagen van de hulshou- deiyke viertallencompetitie van de B.C. ,De Sleutels". Stand op 27-1-1970, na 4 zittingen. Groep A: 1. team Bloemhoff 16; 2. team de Vriend 11; 3. team Poot 9; 4. team Rompes 8; 5. team Goedhart 4. Groep B: 1. team de Goede 20; 2. team Vryenhoek 15; 3. team Vreeburg 12; 4. team Tan 11; 5. team Vlak 8; 6. team Dulser 6. Groep C: 1. team Vos 17; 2. team Riel 15; 3. team Bernard 14; 4. team Derogee 11; 5. team v. d. Heide 8; 6. team Holsboer 6. Groep D: 1. team v. d. Byi 23; 2. team Spoor 17; 3. team Wessels 17; 4. team Robbers 15; 5. team v. Kempen 1; 6. team Wlede- meyer 0. Grill-room geopend Van een onzer verslaggevers) NOORDVVIJK Invoering van de BTW, prysstyglngen en veranderende toeristische gewoonten dragen er toe by dat het Nederlandse horecawezen een ••ndere weg moet Inslaan oni met de 'ijd mee te kunnen gaan en het hoofd financieel boven water te kunnen hou den. Exclusieve dure gasten, die wel wat te verteren hadden, hebben plaats ge maakt voor groenen, die een goedkoop eenheidsmenu willen verorberen, week- endtoeristen rn oonrrosmngers, die al leen In zakelük verband nog wel wat kwistlger naar de portemonnee grypen. On deze tendens probeert men ln Noord- wiik In te haken en sneHaal Grand Ho tel Kurhnns H"'s ter niun, dat vorig 'aar met het Palace Hotel en het Reni- hrnndt Hotel fuseerde en daardoor nu 750 bedden tege'lik kan verkopen, het- moet werken en dat ook al een beetje doet. Gisteren werd In d(t hotel door direc teur G. J. Clevnoól. de opvolger van de heer Tannenbeck, de nieuwe grill-room Mermaid" geïntroduceerd, die Huls ter Duin nog meer tot een trekpleister moet maken. In deze grillroom kan men zelf zyn vlees naar keuze uitzoeken, licht of doorbakken laten grillen, zelf meene men en k la carte laten omlijsten voor een lntroductieprys die weekendgangers eventjes naar Noordwyk moet lokken ln de hoop dat zy blijven komen en de stroom op gang zullen brengen. Daarom Is men afgestapt van de exclu sieve diners die pas beginnen met een hoofdgerecht van 18 k 20 gulden. Nu zijn die prijzen tien en vilftien gulden. Maar men kan het natuurlijk toch duur laten worden, als, zoals gisteren, een zes weken uitgehangen (zoals bij een haas) en speciaal gekoelde entrecót wordt geserveerd met „ysbergsla" en de speciaal uit Zwitserland geïmporteerde kleine rode kropsla. Anderen worden misschien meer ge trokken door de sauna of de speciale kuren, een tijdverdrijf dat, vroeger ge liefd. nu weer terug schijnt te komen. Al zal vermaceren. na eten in de grill- room weinig helpen. Huis ter Duin gaat zich in elk geval nu weer meer op het kuren toeleggen en is daarom dit seizoen sinds de bouw in 1878 voor het eerst 's winters openge gaan. Driekwart van het gebouw is al van centrale verwarming voorzien en de rest volgt in het voorjaar. Een eigen zwembad staat nu nog op het verlang lijstje. Het inslaan van deze grill-ige weg In Huis ter Duin is ook een gevolg van het steeds geringere aantal vakmensen dat ln de horecasector te krygen is. Een compleet verzorgd weekend Inclu sief verjongings- of gezondheidskuur kost nu altijd nog f 75.Of moeten we dat in marken uitdrukken, want de Hol lander maakt zich er toch niet d i k om; hij heeft nog wel genoeg „reine Luft". P. W. B. Camera: De sergeant (18 jaar) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling Benjamin, dagboek van een puber. (18 jaar). Lldo: Mayerling (14 Jaar) Dageiyks: 2.30, 700 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: De bloedwraak van Mattie Ross (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: Teorema (18 jaar) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. TrianonEasv Rider 18 1- Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Rex: Een dollar tussen de tanden (18 jaar). Dageiyks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling vr. en zat. 23.30 u.: De yiklngkonlngin (18 Jaar) LEEUWARDEN, 30 Jan. Kaas Com missienoteringen (in p. kg): Goudse kaas 3.30. Edammer kaas 3.07, Brood kaas 3.07. Handel kalm. LEIDEN B. en W. hebben de raad nieuw ambtenarenreglement voor gelegd. Het dient ter vervanging van het uit 1955 daterende reglement, dat onder meer door veranderingen in de sociale verzekeringswetgeving en het gereed komen ran de nieuwe algemene burger lijke pensioenwet was verouderd. Verder is ernaar gestreefd het reglement aan duidelykheid te laten winnen. Een van de wijzigingen betreft om na de 65-jarige leeftijd nog een half jaar te blijven werken is vervallen. Nieuw is de bepaling, dat aan zwangere vrouweiyke ambtenaren de gebruikelijke zwangerschapsuitkering gedurende zes weken voor en zes weken na de beval ling wordt gegarandeerd als de bevalling binnen de vier maanden na het ontslag plaats heeft. Tot nu toe moesten zwan gere ambtenaressen tot zes weken voor de bevalling blijven werken wilden zij de uitkering niet mislopen. Ook volgens het nieuwe reglement mo gen ambtenaren tijdens diensttijd geen alcoholhoudende dranken gebruiken. Nieuw is verder de bepaling dat over de ambtenaar periodiek een beoordeling wordt uitgebracht over de wyze waarop HAZERSWOUDE Het bestuur van de Sportraad Hazerswoude, bestaande uit voorzitter L. Dorsman, secretaris/ l>enningmeester H. Engel en algemeen adjudant K. Dekker, is zeer onaange naam getroffen door de uitlatingen van de wethouder van sportzaken, de heer F. J. Kouwenhoven, tydens de gemeente raadsvergadering van donderdag jongst leden. Hy betichtte de plaatselijke sport verenigingen van „laksheid", stellend: „Wij weten niets van de Sportraad af. Wy lezen wel steeds dezelfde namen, maar we weten nog steeds niet, of die nou Alle Hazerswoudse sportverenigin gen vertegenwoordigen. Hoe lang heeft het niet geduurd, voordat de sportwe reld eindelijk vier vertegenwoordigers had aangewezen voor de Sportstichting." Algemeen adjunct van de Sportraad, de heer K. Dekker: „De statuten voor de Sportstichting zyn op 25 september 1969 in de gemeenteraad behandeld en goed gekeurd. Eind november werd via een advertentie in het Hazerswouds adver tentie- en mededelingen blad elke plaat selijke sportvereniging opgeroepen b. en w. medetedelen: naam. plaats van vesti ging (volgens de statuten), het aantal actieve leden, de ove" koepelentje organi satie, waarbij de vereniging is aange sloten en de volledige samenstelling van het bestuur, met vermelding van de adressen en eventuele telefoonnummers." Verduidelijkt de heer Dekker: „Er werd met geen woord gesproken over een eventuele voordracht van kandidaten voor de Sportstichting." Op het advertentie heeft wel degeiyk een aantal besturen gereageerd, met mede delingen omtrent hun vereniging. „Tot op heden is door het gemeenbestuur niet aan de verenigingen gevraagd, om kan didaten voor de Sportstichting.', Op 17 december hield de Sportraad een vergadering, tydens welke statuten en huishoudelijk reglement werden goed gekeurd. Direct hierna werd koninkiyke goedkeuring op de statuten aangevraagd. „Begrijpeiykerwwijs is deze nog niet verleend," aldus de heer Dekker, die met het bovenstaande wil aantonen, dat de sportverenigingen beslist niet hebben stilgezeten. Dat het gemeentebestuur on kundig is van het bestaan van de Sport raad verbaast de Sportraadbestuurders nog méér. De heer Dekke: „Op de ver van 17 december kozen de be de sportverenigingen vier kan didaten voor de Sportstichting. Op 24 de cember werd per aangetekend schryven aan het college van b. en w. mededeling gedaan van de opl ichting van de Sport raad, met in de brief genoemd de namen van de verenigingen, die in de Sportruad zijn vertegenwoordigd." Dit zijn alle plaatselijke sportverenigingen, die zijn aangesloten bij de Nederlandse Sport Fe deratie. De kandidaten voor de Sport stichting (vier werden bij aangetekend schrijven van 2 januari aan het college van b. en ww. bekend gemaakt, namens de gezamenlijke sportverenigingen. „Gezien al deze feiten ls het onbegrype- lyk, dat in de gemeenteraadsvergadering van 29 januari de wethouder van sport zaken nog nergens van wist, zoals hij zei," aldus het bestuur van de Sportraad. De Sportraad heeft in de bestuursvaea- ALPEN A.D. RIJN a**,, UT. li*ti\ i»u uc «-diiBs um Zien uaarna per ous naar Barneveld te begeven, waar het team vanavond n.-«r i„ -twia n i

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3