LEKKERE HAPJES UIT DE VADERLANDSE CABARETKEUKEN UITZENDBUREAU ORGANISEERT OPPASCENTRALE BUCKAR00S (TIJDELIJK) OP EIGEN BENEN Meedeiners-meestampers meegillers-meehossers Muziek Parade komt nu ook op king-sizeformaat The Midnight Special met oude bluescracks OOK m IN JAZZY SFEREN Nieuwe keuken en scheidings wand met twee gezichten MOOI - HOOFD - MOOI - HOOFD - MOOI - HOOFD Jtri is iceer de tijd voor de meedeiners, meestampers, meegillers en meehossers. Wij gaan weer de gevoelens van het Nederlandse volk vertolken alt de platenjongens in de blijde dagen voor de veertigdaagse vasten een forse serie zang werk in de jukebox werpen, ge baseerd op het thema drank- toeters-neuzen. Op 5 februari even noteren in de zakagenda) presenteren De Binkies hun kraker ..Met carnaval" in het programma Jam. Eén op de topveertig De plaatsen twee tot en met acht op de hitlijsten worden volgende week zeker bezet door Nee Karei, nee Karei, niet vandaag" van Elsje de Wijn; „Wat een spreker is die man" van Selh Gaaikema..Het Stoomliedvan Ed en Willem Bever; ,.Het zal je kind wezen" van Adèle ten; ..Nee nee, nooit meer te water" van het Farce Majeure team; ..Bij ons op de keuken deur" van De Twee Pi ,,Het hondje van me moe" van De Kikvorsen. Het zal weken duren voordat we weer ontnuch terd zijn. Albert Mol en Johnny Lion worden onpasselijk van de hele carnavalstoestand. Zij hebben een satire op het feno meen ..leuthit" geschreven. Het lied ..Janneke" verhaalt van een dame van middelbare leeftijd, die nog bij haar moeder woont en op advies van deze moeder een reisje naar het zuiden maakt. Edoch: ze ZATERDAG 31 JANUARI 1970 springt er geheel uit de band en werpt al haar burgerlijke chique overboord. Gebroken, afgemat doch uiterst voldaan keerde zij huiswaarts. Het zal ii enig verschil? Nee, ik zie onderhand geen enkel verschil meer. Ja, dat is waar. De uit geverij International Musicals heeft het blad Muziek Parade een king-sizeformaat gegeven en daardoor is het verschil met Muziek Expres bijna helemaal verdwenen. Muziek Parade had eerst een handig magazineformaat, maar de lezers vonden dat er grotere foto's moesten worden geplaatst en meer informatie diende te worden gegeven over andere onderwerpen dan pop en zo doende werd het blad een stuk je groter. Niet dikker. Het be tekent echt niet zo'n grote voor uitgang voor M.P., dat naar on ze mening altijd al veel meer informatie verstrekte dan het fotoblad van Paul Acket. M.P doet inderdaad met ingang van het nieuwe nummer iets meer binnen haar kantlijntjes dan al leen pop. Er staat een vrij forse fotoreportage in over de film „Satyricon"; een story (voor de helft In het Engels geschreven om niets van de tekst verloren te laten gaan) over Hair in Am sterdam en modetips van Bo- joura. Verder is Muziek Para de naar voorbeeld van Teen- beat-Popfoto gestart met een vierkleurenfoto op kamermuur formaat op de binnenpagina'i en heeft men een Popsjoernaal ingevoerd van vijf bladzijden. Het februarinummer is er on danks alle. vernieuwingen niet duurder op geworden. De lezer blijft vijfennegentig cent beta len. Eén ding is beslist aardig. Met ingang van het maartnum mer brengt men „Operation Match", waarbij de tiener spraakjes kunnen maken via de computer. M.P. is het enige blad in Nederland, dat dit mag doen. Toch wel een bescheiden cesjes voor een blad, dat in populariteit bij het publiek al tijd achter Muziek Expres heeft aangehobbeld. Ansje van Brandenburg Ansje v. Brandenburg hoort als cabaretière tot Nederlands ge renommeerde artiesten. Maar niet iedereen, die liefhebber is van cabaret zal ook houden van de liedjes die zij in haar Win keltje" in de Rotterdamse Doe len brengt. Mede door de nog- sl rauwe manier waarop zij veel teksten voordraagt. Soms ook wel enigszins misplaatst naar onze mening. Aan de andere kant is het ecliter knap dat zij van zeer simpele liedjes als ..De ballade van de gele schoenen nog zoveel kan maken. Ansje van Brandenburg zingt op haar laatste elpee liedjes van o.m. Tony van Verre, Jaap Molenaar Pieter Goemans. .Jel- le de Vries, Stege van Branden- burff en Alexander Pola, liedjes die veel menselijke stemmingen beslaan. Degenen die steeds met plezier naar haar t.v.- winkeltje hebben gekeken zul len aan deze plaat ook vast veel plezier beleven. .4 as ron Brandenburg: ..Een avondje in 't Winkeltje (Philips 861-S13 LCY). Seth Gaaikema Ongetwijfeld heeft Seth Gaai kema met de oudejaars t.v.-uit zending althans een aantal mensen geboeid. „En ik, zei Seth" is een cabaret van Gaai kema, dat ook al door talrijken gezien en gehoord is. Voor al len die het nog eens willen ho ren is er een elpee uitgeko men, waarop een tiental num mers zijn uitgebracht. Natuur lijk „Wat een spreker is die man" („De" carnavalsschlager van dit jaar?) en de „Dame van Suriname". Het Vaticaanfabel- tje en Twijfelen (met Louis van Dijk op het orgel en het t.v.- beeld van ds. Buskes misschien in je hoofd) tekenen de domi neeszoon (nummers, die geïn spireerd zijn door zijn „verle den" zijn meestal het sterkst). Ouwe Jo, de ouwe schipper. Motje Marsje, Van 't een komt 't ander e.d. allemaal liedjes die de nodige bekendheid kre gen. „En iedereen deed mee", schrijft Gaaikema op de hoes. „de Amsterdamse politiekapel. Seth Gaaikema Henk van Dijk, Louis van Dijk, Tony Eyk etc. etc. Een plezierig feest van een begaafd cabare tier. Seth Gaaikema: En ik, zei Seth (Philips 861 819 LCY) Group 1850 terug van weggeweest Dat er in Nederland ook groe pen zijn, die hun vak werke lijk goed verstaan bewijst Group 1850 uit Den Haag. Hun plaat ..Paradise Now" Peter Sjardin (zang orgel), Dean van Bergen (leadgitaar). Davcn Duba (2e leadgitaar). Dolf Geldof (bas). Martin var Duynhovcn (slagwerk instru menten), laat zien, dat hun tij delijk stilzwijgen op de platen- markt niet voor niets is ge- Na een verandering in samen stelling heeft de groep keihard gewerkt aan een nieuw reper- toir Er werd een tournee ge maakt door Engeland. Duits land. Frankrijk en België (met veel succes, maar daardoor werd in Nederland zelf weinig van ze vernomen). De Group kreeg internationale ervaring, zeer ?eker ook wat de stage-acts betreft. Goede nieu we zelf gemaakte nummers Paradise now. Friday I'rr free. Hunger Circle, Lone liness. Martin en Peter, Purple Skv. De gehele oplage, gemaakt door de B R „Blos- sem" Records, \yerd door Vroom en Dreesmann opge kocht en onder het huislabel „Discofoon" uitgebracht. Een werkelijk goede underground- Fijne sound van JAMES BROWN James Brown maakt het toch wel weer Iedere keer. Zijn soul- en bluesstem staat garant voor vakwerk. De plaat „Gettin" down to it" Is het zoveelste be wijs (Polydor 184233). De com binatie met het trio Dee Feli ce Is ook weer zorgvuldig geko zen: lekker jazzy achtergrondje met Dee Felice drums: Frank Vincent piano,; en Lee Tucker bas. Qua opzet doet de plaat me veel denken aan een plaat van good old Jimmy Rushing met het Dave Brubeck Quartet. Er worden veel populaire num mers gebruikt zoals Sunny. That's life. Stranger in the Night (dit laatste klinkt wel erg ongelukkig en valt enigszins uil de toon), en Chicago. Het klinkt over hel algemeen geno men best fijn. het is commer- Coulryzanger Buck Owens en zijn begeleidingsgroep The Buckaroos horen evenzeer bij elkaar als de paus en de curie. Gert en Hermien en ga zo maar door. Maar tijdens een solo tournee van Owens zijn laatst genoemde heren in de studio bijeengekomen om te bewijzen dat ze ook zonder de groot meester uit kunnen blinken. Het resultaat is een uiterst ple zierige elpee in het beproefde C. W.-idioom. Violist-gitarist Don Rich toont zich als zanger de evenknie van uncle Buck in sentimentele songs als „Nobody but you", „Lay a little light on me" en „Down at the corner bar" en ook als componist mag hij niet onderschat worden. Doyle Holly is als zanger van iets mindere kwaliteit niet het Wilde Westen schoot men tenslotte obk niet altijd raak. De instrumentale gaven van- de Buckaroos zijn genoegzaam be kend. Dat zij ook een lekker beatnummertje kunnen spelen is meer dan een prettige ver rassing. „Roll your own", waar het in dit geval om gaat, zal vele onmachtig volumineus musicerende beatgroppen doen beseffen dat ze er maar beter mee op kunnen houden. Het een na laatste nummer brengt nog een surprise: „Bossa Buckaroo style" kanwed ijveren met het betere Latin- werk. De rest van „Roll your own with Buck Owens Bucka roos" is uiteraard gereserveerd voor habituele klanken als „Na tural born loser". „The biggest storm of all" etc. (Capitol Ste reo St 322). cieel en de verwachting is ook. dat de plaat best goed <ocht zal worden. MOTKE DACAN, nieuwe ster aan folkloristische firmament De in Marokko geboren Israëliër Molke Dayan dient zich up zijn eerste (Imperial) l.p aan rils een nieuwe ster arm het folkloristische firmament. Natuurlijk gaat zijn voorkeur uit naar het joodse lied, maar daarnaast too„t Driga,, zijn veelzijdigheid in - de vertolking van Griekse. Franse en Zuidamerikaan se nummers. Bovendien is hij een goed gitarist en componist Bepaald knap vinden we de muziek, gemaakt hij een tekst van de grote Spaanse dichter Lorea. Dagan beschikt over een indringende stem, die ook erg geschikt zou zijn voor de klassieke, religieuze joodse gezangen Dezelfde klagelijke toon. dezelfde rijke nuances. Maar nu moet u niet denken, dat Dagan- nummers een zwaarmoedige inslag hebben, integendeel, vooral de Spaanse en Zuidamerikaaiise liederen bruisen van levenslust De liefhebbers van goede folkloristische muziek raden wij deze Op de Storyville Lp. The Midnight Special" komen we opnamen tegen van de fameuze blueszangers Huddy „Leadbelly" Leadbelter en Josh White, beiden volgelingen van de aartsvader van de negerklaagzang „Blind" Lemon Jefferson. Leadbetter stierf in 1949 op vierenzestigjarige leeftijd en was, behalve een uit stekend zanger, ook een virtuoos op de twaalfsnarige gitaar. Samen met White zingt hij „Don't lie Buddy", een folks song met een sterke jazzinslag. Alleen deze opname al maaki de plaat tot een groot genoegen, afgezien nog van de historische waarde. Zij waren immers de laatste vertegenwoordigers van het klassieke bluesras. Naast deze keien kan men nog genieten van andere, meer moderne folksingers zoals Sonny Terry. Bob Carey, Cisco Houston, Woody Guthrie vader van Arlo en een opname van een nog jonge Pete Seeger. die later zo bekend zou worden met ..We shall overcome". Enkele titels van deze pi.-at zijn: „Tom Dooley", „Roun the bay of Mexico" en „Cindy The VVeb Meer en meer kr(jgt de Jazz muziek vat op de pop. Een niet zo moeilijk te distilleren oor dcel, als men de platen be luistert die de laatste maanden verschenen, liet begon met C.T.A., oftewel Chicago, een groep met een „klassieke" bop- blazersselectie. die het geluid benadert van oude Fuller-Hub- bardopnamen. John Mayall deed de volgende duit in het zakje met hel aantrekken van de begaafdi multi-instrumenta- list Johnny Almond. Een elpee als „The turning point" beeft totaal niets uitstaande met pop, het is zonder meer pure jazz. In een andere stül. maar niet min der jazzy, werken groepen als Circus en Colosseum met Mel Collins en Dick Heckstall-Smith als inspirators. Ook The Web heeft de pop conventies overboord gezet en ls opgestoomd naar jazzachtig vaarwater. De nieuwe elpee van deze Britse groep, „Theraphosa blondi". geeft in acht nummers een goed overzicht iverigens „Till I zijds nog keurige, heerlijke soft-pop i; come home again once more (wat heeft John L. Watson toch een aparte stem), maar het merendeel van het repertoire gaat toch in de richting van de ïazz. met sterke Afro-Latin- invloeden „Bewala" bijvoor beeld lijkt op een Afrikaanse toverdans Erg fijn is de .- gende mixture van „Tobacco Road" en Bernsteins „America" The Web is voor geen kleintje vefvaard, alle leden kunnen met meerdere instrumenten weg, speciaal Tom Harris die een reus is op zowat alle riet instrumenten. De stijl van The Web heeft veel overeenkomst1 met die van Ci,rcus: in nummers een lekker ingehou den sfeertje, met af en toe tur bulente swingende contrasten (Deram). Ofschoon de Nederlandse getrouw de vrouwen elkaar nog niet verdrin gen om weer buitenshuis aan het werk te gaan. Neemt de gehuwde werkende vrouw een steeds belangrijker plaats in. Het bedrijfsleven waardeert haar. en noemt het zelfs wel een pluspunt dat het moederschap haar een zekere zorgzaamheid en nauwgezetheid heeft gegeven. Anderzijds brengen juist de moederlijke plichten complicaties met zich mee. Betaalbare crèches en kin derdagverblijven zijn er in onze grote steden onvoldoende, bieden doorgaans slechts onderdak aan 26 jarigen (en bestaan zelden in kleinere ste den). Als geheel nieuwe poging een goede mouw aan dit probleem te pas sen is op 15 januari een oppascentrale van start gegaan bij Tempo-Team Nederland N.V., voorlopig alleen te Amsterdam, maar bij voldoende ani mo ook in de andere steden waar dit uitzendbureau gevestigd is. Het bureau heeft meer dan 20.000 in geschreven mensen, die zich als tijde lijke kracht op voor hen geschikte pos ten laten inzetten. Meer dan de helft van dit aantal zijn vrouwen. Voor de moeders onder haar zijn de meeste middagpauzes te kort "om de kinderen aan de lunch thuis op te vangen; hal ve dagen werken verstoort dikwijls het arbeidsritme en wordt bij de werkge ver als moeilijk ervaren. Het pro bleem van 'n opvang voor de kinderen heeft dit bureau op de gedachte ge bracht. uit te zien naar gastvrouwen of gastgezinnen. Lichamelijk en geestelijk gezonde kin deren tot 12-13 jaar zullen niet alleen tussen 12- en 2 maar ook na 4 uur, bo vendien 's woensdagmiddags en in de vakanties, „thuis" kunnen zijn in een gastvrij huis dat dicht bij school of huis ligt. Als gastvrouwen worden aangetrokken: moeders die zelf door jonge kinderen aan huis gebonden zijn. Voorts oudere dames, dikwijls zelf oma. en graag haar zorgen uit breidend over andere kinderen: even tueel oudere echtparen, of oudere da mes met een dochter. Deze gastge zinnen worden zorgvuldig geselec teerd, medisch gecontroleerd en per uur betaald. Een deskundig lid van de centrale brengt de twee partijen bij elkaar en gaat na of zij elkaar „liggen". De overeenkomst start eerst met een „proef". Bij Tempo-Team komen twee soorten uitzendkrachten met kinderen in aan merking voor een gastgezin: moeders met een kind tussen 0 en 12 jaar en moeders met twee kinderen waarvan er tenminste één de kleuter- of de la gere school bezoekt, kunnen dit kroost via de Oppascentrale onderbrengen. Deze moeders betalen zelf slechts een deel van de kosten: de lager gesala- rieerden minder dan de hoger be loonden. Maar die bijdrage voor het gastgezin wordt van haar salaris inge houden door Tempo-Team. dat er het nodige bijpast om zelf het gastgezin voor diensten en kosten te betalen. De moeder verdient dus eenvoudig iets WAAR LAAT GEHUWDE WERKENDE VROUW DE KINDEREN? Een vooruitstrevend ontworpen keuken volgens opbouwprincipe is zo juist dix| Stokvis op de markt gebracht- Al dadelijk is scheidingswand van deze ..structuur'-keuken huiskamerstijl wordt afgewerkt. Als wij eerst binnen de keuken blijven, zien v generfde en toch glanzende kunststof in een 1,3 weinig gevoelig voor vuil, maar goed afwasbaar. De geëloxeerde aluminiul handgrepen reiken over de gehele breedte van de deurtjes en dat vergemakkelii-: het grijpen. Opmerkelijk zijn de onzichtbare scharnieren die de deurtjes biirfl een volle draai toestaan, waardoor men zich niet licht meer kan stoten aan h< oper/staande kastje! Vele soorten elementen maken een eigen samenstellir mogelijk waarbij met inbouwapparatuur zoals koelkasten, gaskookplate.] vaatwasmachines enz. rekening is gehouden. Het standaardtype is 57 cm diep, maar er bestaat ook een type van 47 cm diept- Voor maataanpassing zijn onder- en bovenkasten leverbaar in elke gewenst breedte. Voor de huiskamjerkant van de scheidingswand is er keus tussen 7 tekenend! natuurlijke houtsoorten of uitvoeringen in slijpvlak, velours, linnen of behan; minder maar heeft dan ook financieel niets met het gastgezin te regelen. Dat gastgezin ontvangt van de centrale al naar gelang de positie van de werk geefster een vergoeding die varieert van minimum f 1.25 tot maximum f4.- per kind per uur (bijzondere diëten of dergelijke zijn hierbij niet inbegrepen). De kleine gasten zijn tegen ongevallen en W.A. verzekerd. Men gaat ervan uit dat een gastge zin slechts één of twee kinderen zal aannemen. Ofschoon in bijzondere ge vallen 3 tot 4 mogelijk zou kunnen zijn. lijkt dit mevrouw Motman-B dié met Tempo-Team déze centrale i richt, niet wenselijk. In oktober heelt dit bureau in een A sterdamse krant een proefadvertentj geplaatst om gezinnen te vinden, kwamen 140 reacties op binnen, uit lcrlei milieus. Velen vragen specla^ naar baby's, anderen naar grotere ki deren om ook mee te wandelen of spelen. Het bleek voor menigeen vervulling te betekenen, en naar leek, werd daar meer nadruk op legd dan op dc verdienste. Ook Tempo-Team, voerde de liefc voor het kind aan boven de wens ad de gast te willen verdienen. Maar h komt ons voor dat het een het and niet hoeft uil te sluiten: in alle ve zorgende beroepen waar vrouwen wer zaam zijn, wordt liefde voor de ve zorgde verondersteld terwijl er met o derbetaling geen genoegen meer wor genomen Nu is f 1,25 tot max. I 4,. per uur vo een huisvrouw die nog niet in staat zelf buitenshuis aan het werk te ga ..altijd meegenomen". Zij kan van de beruchte „potjes" van make Maar eigenlijk is dit meten met twj maten. Want de moeders van de ten ontvangen wel degelijk 'n loon gens de geldende tarieven. En hi komt weer naar voren dat 't van huisvrouw ondergewaardee wordt en zelfs na ernstige selectie dus aan hoge eisen beantwoorde: niet meer waard is dan f 1,25 tot f per u. (waarbij 'n maaltijd is inbegi pen). Een ..bijverdienste" die echt aan de belasting moet worde De mode schrijft twee om het hoofd tegen de i beschutten: een strak e twee te combim thode wordt h *poolwinter te tra Maar door de gelijk zelfs een het hóófd strak omsluitend, en gegar neerd met drie clips die passen bij oorknoppen en collier. 2) Als originele afwisseling op de vele bonthoeden en -mutsen maakte de be roemde Parijse hoedenontwerper, Jeon Barthet. deze eer flatteuze capuchon ielen helm. knap i 3) En hier dan twee mutsen kaar: een uut wollen met kwast, een van Amerikaanse beverrat e heen. Géén juwelen, maar w make-up (van Rubenstein) die de genstelling van omfloerste ogen i de Witte wollen rond accentueert.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 10