J. Brummer op oprichtingsvergadering LCC: LEIDEN MOET EEN NIEUW HART KRIJGEN „TE0RAMA" Om parkeergarage zit binnenstad te springen Activiviteiten worden door het LCC ge stimuleerd KYP Warmond gaat bevolking inlichten over oorzaak scheuring Leids woonwagen kamp krijgt opknapbeurt BURGERLIJKE STAND Fraai filmwerk Mayerling Bloedwraak De Sergeant Dollar tussen tanden VRIJDAG 30 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT LEIDEN „Heren, het kind is er. Ik geloof, dat we nu de ober moeten laten komen en te toosten op een voorspoedig volwassen worden". Deze woorden sprak de heer J. Th. J. Brummer gisteravond aan de wieg van het Leids City Centrum, nadat de stemmen geteld waren en j tot oprichting van het LCC was besloten. De oprichtingsvergadering die gehouden werd in de foyer van de Stadsgehoorzaal, werd bij gewoond door een tachtigtal zakenlieden uit de Leidse binnenstad en door mej. mr. M. Vink namens het gemeentebestuur. De vergadering, die aanvankelijk een vrij droog verloop had omdat de statuten en het huishoudelijk reglement moest worden vastgesteld, kreeg een wat levendiger karakter toen de heer Brummer, die later met grote meer- derheid van stemmen tot voorzitter gekozen werd, uitlegde waarom een LCC voor het Leidse zakenleven wel zo noodzakelijk is. Gevarieerde expositie in Galerie v. d. Vlist GALERIE v. d. Vlist aan de Boter markt herbergt op het ogenblik grafiek van de Haagse tekenleruur Kees Hauw er t, wandkleden van Maud Muller- Massis, alsmede wat klein- keramiek van Hanneke Schuitema, de echtgenote i de schilder Bonies. Ml Wandkleden 'AUD Muller-Massis werd in 1921/ te Tjimahi find.) geboren. Reeds in haar Indische jeugd- kreeg zij bor- duur en tekenlessen. In Nederland >- volgde zij lessen in weven en kunst- naaldwerk te Hilversum. Vervolgens 'j trok zij naar Parijs waar zij schilder- -r, les nam b>j Beaux Arts om tenslotte 15 weer in Nederland haar opleiding te voltooien op borduurscholen in Sche- 1i eningen en Rijswijk. Haar werkstukken, zover die thans bij v. d. Vlist geexposeerd, getuigen van een vrije compositaire opvatting, met daarnaast een geraffineerd ma teriaalgebruik en uitgekiend kleur gevoel. Daarbij schroomt ze niet ove- rigens als zoveel van haar collega's gebruik te maken van andere dan Iexfielmatige materialen, wggrdoor haar werkstukken veelal aan compo- tn aitie en allure winnen. Toch achten wij haar sterkste icerk qq die kleden, waarin slechts weinig Ti- kleur is gebruikt, zij liet dun een kleur in verscheidene schakeringen. Een goed voorbeeld daarvan is „Fu- 0-lga", waarin het groen overheerst, o. aangevuld met bronskleurige materi- ïk alen en hier en daar een enkele op vallende kleurtoets, die daarmee fel ra contrasteert. 's- Ook ,J)roombos" is een prachtig èe" kleed. Hierin verwerkte zij b.v. hak- paanders en stukjes uan geschilde lakken, die het geheel compositair sterk verlevendigen. Een mooi voor beeld van een eentintige lap is ook Fantasie in bruin". „Oasis" is zeer fraai door het afgewogene van paars verscheidene groenen. Daarnaast weet Maud Muller-Massis "j ook fraaie illustratieve kleden te ma- enpen- ,Jierbervrouwen" is daarvan :ht| naar onze smaak het mooisfe voor- beeld, vooral ook door de plastische 1-15 werking van kleurige strengen wol. Ook „Afrika" is zeer mooi; hier heeft \zij hoofdzakelijk gebruik gemaakt van indigo en nachtblauw. Tenslotte mogen we uit de collectie „Maanlanding", een kleed waarvan de decoratieve wer king wezenlijk wordt versterkt door aantal uitsparingen. Grafiek Kees Hauwert exposeert een aan tal grafische bladen, zowel in kleur s in zioart-wit met op een enkele tzondering na diermotieven. Vooral de gieren schijnen hem uiter mate te boeien, want deze vogel komt in velerlei composities en stati- n in zijn oevre yoor. Opzienbare :d het werk overigens niet in die zin, dat het een geheel eigen stijl en op- ntting var. de anatomische uitbeel- ling verraadt, maar compositorisch oeet hij er toch wel aantrekkelijke prenten van te maken door het geraf- ineerde effect van het uitgespaarde »it. Dat komt onder meer sterk tot iting in een mooie prent ,JDe laatste distel", alsmede in een prent in oker geel, waarop twee spelende hagedis- Toch is ook „Verdwaalde- kik- kers", waar het gehele vlak is gevuld 'zeker geen onaantrekkelijk blad. Van de twee bladen „Vreemde, ruiter" - ,r sen gier op een paard een in een wat zoetig rose en een in zwart, kon nis de laatste het meeste bekoren. Voor zover we uit de collectie bij v. d. Vlist konden nagaan, is overigens |r rIe kleur niet de sterkste kant van Hauwert. viel Keramiek ■'"'nklJANNEKE Schuitema, de echtge- Re.**note van de bekende schilder Bonies, exposeert wat z.g.n. klein- keramiek. Mensjes en beestjes in pa- odische en karikaturale vormen. ieia'Dat is trouwens het enige opvallende ,et*/an het toch wel grappige werk, het mmert echter niet al te hoog. Maar rf zullen altijd wel liefhebbers voor dl' iijn; voor de prijs behoeft men het me tok niet te laten. Voor het werk van Muller Massis en Hauwert geldt de bend jkssubsidieregéling. tentoonstelling duurt tot 26 fe- t'tt'hruari en is te bezichtigen dinsdags *1* ot en met zaterdags van 9 tot 6 uur; ifMfs avonds en zondags eventueel na lefonische afspraak. WILLEM PRINS. Zaterdag wordt buis-aan-huis circulaire verspreü „Er wordt wel gezegd: er wordt hard gestudeerd op de problemen van de Leidse binnenstad, maar we zien geen resultaten. Daar is de laatste zes maan den verandering in gekomen. Het LCC heeft al heel wat losgeslagen. Leiden heeft zich verslapen, maar we moeten toch wakker worden. Het is niet vijf voor twaalf, maar vijf over twaalf. Bin nen de kortst mogelijke tyd moeten we een binnenstad krijgen, waar het oer gezellig winkelen Ls. We zullen er voor moeten vechten, dat we onze zaken in stand houden. Daarvoor is noodzakelijk, dat het parkeerprobleem binnen de kort ste keren wordt opgelost. Gebeurt dat niet, dan is de kans groot, dat over niet al te lange tijd de faillissementen in rit sen in de Staatscourant komen te staan. De Leidse binnenstad mag geen kanker patiënt worden, waarvan de arts zegt klap erop en doe hem maar in de kist. De winkelcentra In de omgeving lachen in hun vuistje. Waarom kan in Lelden in korte tyd niet beslist worden, dat er een parkeergarage moet komen en in Haarlem wel? Daar is een paar maan den* geleden een plan ingediend en gis- brandweer bi is de goedkeuring afgekomen. Ik Ven alarm ring naar de parkeerplaatsen en een re constructie van hgt Stationsplein staan ook op een verlanglijstje. Zolang de weg over het oude veemarktterrein nog niet gerealiseerd is wil men aldaar een tijde lijke parkeerplaats gesitueerd zien. Het LCC heeft ook reeds contacten gehad met commissaris Berends van de Leidse politie om de preventieve controle van de politie te verhogen. „We hebben meer agenten, die zien waar de foutCD in de doorstroming zitten dan aan hen die al leen maar een bonnetje schrijven. Een bonnetje voorkomt niet. dat een .auto urenlang een obstakel vormt", zo werd gesteld. Om het LCC (140 vnn de 500 zaken in de Leidse binnenstad zijn reeds lidl goed te kunnen laten draaien zal er oen LCC- zitter Brummer te spreken. .ren zelfs als men een olifant of een giralf'* wil hebhen terecht kan". ben bang dut beslissingen zal hopen, ,dat we na de verkiezingen raad en een bestuur krijgen, die zich he-I wust zijn, dat een stad zonder hart een I dooie stad is. Misschien worden al nleu- we harten gegeven. Leiden moet ook een nieuw hart krijgen". Gisteravond zijn reeds de nog vry vage plannen van de aktiviteltenconimissie I van het LCC bekend geworden. In het kader van de Pllgrimfathensherdenking zal in de Leidse binnenstad een vlagver- siering aangebracht worden; een initia- tief, dat veel kosten met zich meebrengt als men rekent, dat de vlagversiering van de Breestraat de vorige zomer alleen al drieduizend gulden kostte. Rond de lustrumfeesten van de universi teit zal een etalagewedstrijd worden ge houden en in de week voor en na drie oktober zal er een feestverlichting in de stad worden aangebracht. Het LCC heft met de 3 Oktober Vereeniging reeds besprekingen gevoerd de Leidse binnenstad meer dan vorig jaar in het feest te betrekken. Het ligt ook in de bedoeling, dat de St.-Nicolaasoptooht groter wordt opgezet, waardoor alle Leidse kinderen het gebeuren zullen kun nen meemaken. Parkeernota moet zo snel mogelijk uitgevoerd worden De verkeerscomniissie van het LCC, die reeds besprekingen heeft gevoerd met het college van B. en W. over de Leidse hlnnenstadproblemen, zal er bij het col lege op aan bleven dringen de parkeer nota zo snel mogelijk uit te voeren. Voorts wil men een uitbw.iding van de blauwe zone en een uitbreiding van het korps parkeerwachters. Een verbetering van het kruispunt Levendaal-Koi evaar- straat-Jan van Houtbrug. bewegwijze- Boerderij brand in de kiem gesmoord NIEUW WETERING Op het bedrijf van de heer L. J. Bontje te Nieuwe We tering kwamen enkele personeelsleden, tot de ontdekking dat er een smeulend vuur was in een op het bedrijf aanwe zige barg, waarin hooi, stro en kisten waren opgeslagen. De sterke rookont wikkeling deed het ergste vrezen. Met 2 slagen op de waterleiding probeerde men het vuur direkt te bestrijden. Ge lukkig was de gemeentelijke vrijwillige ïen 5 min. na het gege- plaatse en dank zij deze i de vuur- Van onze correspondent) WARMOND Het bestuur van KVP- afdeling Warmond heeft gisteravond op een spoedzitting in verband met de scheuring in de raadsfraktie (waarbij 6 van de 7 KVP'ers meedeelden hun raadslidmaatschap op persoonlijke titel voort te zetten) besloten om de bevol king via een huis-aan-huis-circulaire de verkiezingen in j bijzondere activiteit jcstuur geen snelle haard onder het rieten dak va wel te barg spoedig meester te worden. LEIDEN De gemeente heeft een begin gemaakt met het verbeteren van het Leidse woonwagenkamp. De sloot tussen het kamp en de voet balvelden is nu gedempt en de hierdoor beschikbaar geko men ruimte wordt benut voor het vergroten van de vakken. Bovendien is een nieuwe af scheiding geplaatst tussen het kamp en de voetbalvelden van Lugdunum. De volgende fase omvat de „punt", waar het nu nog een grote chaos is. Er wordt hier een kinderspeelplaats aange legd alsmede een reparatie plaats voor auto's en enige standplaatsen voor „doortrek kers". De laatste fase behelst het te zijner tijd bijtrekken van de voetbalvelden van Lugdunum bij het kamp. Mevr. M. v. d. Zalm Langezaal uit KVP-bestuur in Warmond (Vaii onze correspondent WARMOND Mevrouw M. v. d. Zalm- Langezaal heeft de dag. voordat de scheuring in de KVP-raadsfractie van Warmond een fpit werd. bedankt voor het lidmaatschap van het KVP-bestuur. De reden is, dat rij zich al enige tijd niet kon verenigen met de wyze waar op het bestuur de komende gemeente raadsverkiezingen voorbereidde, pe be wuste brief aan wethouder mr. V. C. Groenendijk was voor haar de druppel die de emmer deed overlopen. Mevrouw v. d. Zalm-Langezaal verklaar de desgevraagd wel bereid te zijn zich voor de KVP te blijven inzetten mits het huidige bestuur een andere koers zal gaan varen. Toewijzing goedkope woningen aan minder draagkrachrigen ALPHEN A. D. RIJNS De circulaires van de minister van huisvesting en ruim telijke ordening van recente data, welke (mede) betrekking hebben op de toe wijzing van goedkope woningen aan min- der-draagkraehtigen, riepen tydens de raadsvergadering van gisteren te Alphen de Rijn bij de raadsleden veel vra gen op. De heer Bergsma (ARP) informeerde de stand van zaken omdat volgens hem snelheid dubbele waarde heeft. De heer Van der Berg (VVD) interes seerde zich voor deze mogelijkheid om minder-draagkrachtigen de hand toe te steken, al evenzeer. Wethouder C. M. Deerenberg KVPvan openbare werken vertelde niet te weten wanneer met de bouw kan worden begonnen van een dergelijk project; hy beloofde te trachten de raad tijdig te zullen inlichten in een rechtstreeks memo. Afscheid van dokter Zwartendijk ALPHEN A. D. RIJN Zaterdagmid- dag a s. zal in gebouw „Naby van 15.30 tot 17.00 uur gelegenheid zijn voor dok-, ter A. J. Zwartendijk en zijn patiënten om wederzijds afscheid van elkaar te nemen. Dokter Zwartendijk heeft zjjn huisartspraktijk aan een andere arts overgedragen en aanvaardt hij nu in deze gemeente de functie van schoolarts. Maatschappelijk werker in Boskoop BOSKOOP Door de benoeming van een Maatschappelijk werker is in Bos koop aan een alng gekoesterde wens voldaan Met ingang van 1 april a.s. zal de heer C. de Gier uit Schiedam als zo danig in dienst treden. Tot dan is hij als zodanig werkzaam bij de Gemeente lijke Sociale Dienst te Rotterdam, al waar hy dan zes jaar in deze functie werkzaam is geweest. de achtergronden van het gerezen konflikt te informeren. „De bevolking heeft recht op duldeiyk- heid en die wil het KVP-bestuur graag geven," aldus voorzitter J. Th. Tjjdhof. In de zaterdag te verwachten circulaire zullen zowel de gewraakte brief aan wethouder Th. V. C. Groenendijk, d.d. 17 januari worden afgedrukt, als een weergave van de mondei lt*ge reaktie hierop van fraktie-voorzitter Willemsen. waarin als ultimatum het terugtrekken van het afdelingsbestuur werd geëist. Het antwoord van het bestuur op dit ultimatum luidde echter dat alleen de ledervergadering het recht heeft het bestuur heen te zenden. Ook deze brief zal in de circulaire te vinden zijn. Het bestuur zal in de circulaire ook melden dat het alsnog de deur wijd open blijft houden voor een oplossing vai konflikt. LEIDEN Geboren: Herbert Antonius Leonardus z.v. H. Honsbeek en A. Hof: Sylvia Cornelia d.v. W. G. Vei kade en V. Bolterauer; Jolanda Christina d.v. W. Laterveer en A. C. M. Piket; Hendrika Johanna d.v. A. v. d. Stelt en J H. Groothedde; Vincent Diederik z.v. E D Wolff en M. N. Mooij; Mark z.v E. H. Nauta en E. M. H. Bouvy; Pie'.er z.v. E. v. d. Mark en J. E. M. Splinter; Ar ris z.v. P. v. Hameren en H. v. d. Bent: Jacob z.v. J. Dam en I. M. Kroon: Rem- co z.v. H. v. d. Bent en N. v. Welie; Ingrid Elisabeth Petronella d.v. P. C. Boekei en N. M. Verweij; Eugène Bern- hard Louis Frederik z.v. T. A. S M Hübner en J. M. T. Roessen; Patricia Malrëlle d.v. A. P. v. Alpheu en J. R. Eshuis. Ondertrouwd: J. Platteel en J. J. van Kuyeren; M. A. Jansen en J. P. M van Rijsbergen; A. Jonkers en C. M. Pret; J. W. Lamaln en J. J. Lamain; W. van Westbroek en M. C. E. v. Iterson; A. M. de Weger en W. S. F. Schouten; A. W. v. Leeuwen en A. Rietveld; J. G. Uljé en P. Mieloo; T. de Vogel en C. Lam- boov: L. J. v. Kooy en T. Hofkes; H. G. v. Tongeren en C. C. v. d. Werf: T. H. Peeters en A. J. Takkenberg; J. A. M. Beitels en M. L. W. Kleikers: M. Bins en S. E. v. Waegenlngh; W. A. v. Leeu wen en N. de Snoo: J. H. W. M. van Noort en A. Maandag; R. S. Pandav en M. P. Verheuvel: E. Wildschut en M. A. in t Hol. Gehuwd: H. G. Frank en J. M. de Groot; P. v. Strater en E. M. Langezaal; H. A. J. de Jonge en W. Reijken; J. C. v. d. Steen en A. J. M. de Haan; J. Singeling en C. Collé; J. Kempff en C. Gressle; T. T. v. d. Ster en C. Ellert; M. Hoek en M. A. J. Binnendijk: A. Joumayl en P. A. M. v. d. Klugt. Overleden: J. N. Spaans: A. de Jong; M. Ravensberg. sterke rolbezet- LEIDSE BIOSCOPEN STUDIO „En God liet zyn volk de woestyn intrek ken is de begeleidende tekst van uiterst sfeervolle beelden, waarmee Pier Paulo Pasollni's mees terwerk van filmtechniek aanvangt. De film behandelt uunvankelyk de komst van een zeer aantrekkeiyk jong mens by een goed gesitueerde Industriëlenfamilie. Paso- lini legt zich in „Teorama" echter hoofdzakelyk toe op de uitwerking daarvan. Zonder woorden voelen zowel vader en moeder, als zoon, dochter en dienstmeisje een bijzondere genegenheid jegens de jongeman, die desgewenst aan ieders verlangen vol doet. De zwakke, verburgeriykte geestesgesteldheid van de familie (Pasolini heeft dit ons inziens iets overdreven) vormt echter de drijfveer van het scenario en is aldus een fraai object voor de regisseur, wanneer de jongeman weer vertrekt. De dreun, die zyn „slachtoffers" te ver werken krijgen, wordt bij ieder afzonderiyk in sublieme scènes psychologisch geanalyseerd. De moeder symboli seert haar verlies in het verleiden van menige jongeman; de dochter geraakt ontzenuwd en verlamd; de zoon uit zijn emoties in het zoeken naar merkwaardige schilder kunstvormen; het dienstmeisje laat zich eenmaal terug in haar geboortestreek door haar moeder al wenende begraven. Het aangrypende, magistraal verfilmde slot toont de reactie van de vader, de ryke fabrikant, die beseft in een „woestijn te verkeren, maar daar niet meer uitkomt". De titel „Teorama" (grondstelling - in dit geval: sex) moge zodoende duidelijk zijn. 18 Jaar. LIDO Het hoogste doel dat Omar Shariff zich gesteld heeft Is ooit nog eens de beste acteur ter wereld te worden. Om dat te bereiken zal hy Sldny Poitier (de beat betaalde acteur) moeten verdringen. Met „Mayerling" heeft hy een nieuwe, zeer felle aanval hierop gedaan. Shariff krygt het op te nemen tegen Catherine Deneuve, die zo'n sterke mimiek heeft, haar gevoelens zo prachtig op haar scherpe gezicht weet te leggen. In deze film, die rond 1889 speelt in Oostenrijk is zij Maria, de nieuwe „vlam" van troonkardidaat Rudolf, Eerst maakt zy een hoogmoedige indruk, maar daarna ontpopt zij zich als een gesloten, doch vastberaden vrouw, die listig de liefde van Rudolf, de man die reeds een gade'aan zijn zjjde heeft, weet te winren. Rudolf, die door zyn buitenechte- ïyke avances de gunst van keizer Franz-Joseph heeft verloren, spot met het protocol. Hy distantieert zich van de snobistische gedragingen van de roddelende society. Wais van alle geldende etiketten voert hy zijn geliefde Maria binnen dit milieu. Dit is een var. de sterkste scènes. Die van het onderdanige meisje, dat kritisch wordt gade geslagen en dat onder de priemende blikken geesteiyk dreigt te bezwijken. „Mayerling", een liefdeshistorie waarin het regelmatig ontbreken van muziek een eer biedwaardige sfeer oproept. Mayerling, een film vol sentiment, die echter nooit verzandt in een goedkoop romannetje, waarvan de ontknoping voor de hand ligt. Mayerling, een verzameling van sterren, want naast Shariff (Dr. Zjivago) en Deneuve („Belle de jour" en „Repulsion") komen Ava Gardner en James Mason, zjj het in heel wat bescheidener rollen, in dit liefdesdrama, dat aan het slot associaties oproept met het jonge paar uit Verona „Romeo en Julia", voor. Keuring 14 jaar. LUXOR „De bloedwraak van Mattie Ross" staat borg voor een meer dan uitstekende western van de hand van fllmveteraan Henry Hathaway, een 71-jarige uiterst bekwame regisseur, die o.a. naam maakte met films als „How the West was won" en „The sons of Katie Elder". Stuk voor stuk westerns, die kwalitatief ver boven het gemiddelde liggen. Hoofdpersoon is dit keer een niet aantrekkelijk, maar wel zeer handig meisje, Mattie Ross genaamd, die met een keiharde marshal en een jonge Texasranger achter de moordenaar van haar vader aanzit. Het is soms werkeljjk aandoenlijk dit kind tussen allerlei boeven uit het westen te zien rondscharrelen. Gelukkig krijgt ze hulp van de marshal, maar toch zal zij het zelf moeten opknappen. Wat deze western zo aantrekkelijk maakt is behalve de goede rolbezetting het sterke scenario en de bekwame fotografie. Verder speelt ook de humor in dialogen een belangryke rol. Een western, die beslist niet zal vervelen. geen mening, hy registreert slechts het geval sergeant-majoor, die verliefd wordt op een van zyn soldaten. Flynn doet dat op zo'n uitstekende manier, dat de kijker van het begin tot het eind meeleeft met zowel de barse sergeant-majoor als met de soldaat. Rodf Steiger levert in deze film als de aergeant-majooi Callan een fraai staaltje van acteerkunst. Callan, een Amerikaans militair, moet de leiding van een kamp in Frankrijk op zich nemem. Enkele jaren daarvoor, aan het eind van de oorlog, was hy op dezelfde plek gelegerd, en heeft daar toen een jong soldaat gewurgd uit zelf verdediging. Zodra Callan aankomt, wordt alles gereor ganiseerd. De soldaten hebben direct iets tegen de schreeu werige man. Het oog van de sergeant-majoor valt by een appèl op de soldaat Swanaon. Hy probeert de jongen, zoveel mogelijk om zich heen te hebben. Als hy merkt dat de jongen een Frans vriendinnetje heeft probeert hy die Idylle zoveel mogeiyk te verstoren. Dat lukt hem ook. Maar als de sergeant op een dag dronken het appèl houdt, is zyn militaire waardigheid, zyn enige pantser, ook verdwenen. In een geweldige slotscène, wisselende beelden tussen de achtervolging in de oorlog, die op hetzelfde plekje plaats had. en de rennende Callan, schiet de man op zichzelf. 18 jaar. Catharine Deneuve in „Mayerling" DEX „Een dollar tussen de tanden" is de titel van een „spaghetti-western", waarin nogal wat getobt wordt met zakken goud. De film wordt opgevoerd in hoofdzakelijk donkere scènes en er wordt op wrede wijze gemoord. Natuurlijk ls er ook een held, die gespeeld wordt door Tony Anthony. Hy is iedereen te slim af. Er ls een flinke dosis spanning in de film verwerkt en de opzet mag eveneens gerust geslaagd worden genoemd. Alleen... we hebben het alle maal wel eens eerder gezien. 18 jaar. I

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3