Russische coach verrast over eigen favoriete Hort heeft niets meer te verliezen AKKE FALKENA WEIGERT NOG EENS VOOR KANS TE SCHAATSEN BROEKMAN GOKT OP VIJF BIJ FFRSTE TWAALF Wie nog naar Oslo wil, moet f 25.extra betalen Junioren op dreef in Alma Ata „Drie keer is genoeg Nog snellere 500 meter Wereldranglijst dames VRIJDAG 30 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT HEERENVEEN Vijf meisjes bij de eerste twaalf is het devies van coach Kees Broekman voor het Europees schaatskampioenschap in i Heerenveen. „Vijf meisjes bij de eerste tien" is het nog scherpere doel, waarnaar de Russische coach Yevgeni Krasilnikov streeft. De twee coaches hebben in hun voorspellingen behalve tusland en Nederland, alleen de Noorse meisjes tansen toebedacht. Kirsti Biermann, Liesbeth Berg en Sigrid Sundby worden echter door de lkaar scherp beconcurrerende trainers duidelijk ils outsiders beschouwd. Net zo duidelijk als de overige deelneemsters als programmavulling ian de wedstrijden mogen deelnemen. Krasil nikov en Broekman hebben nog meer eenslui dende meningen in hun vrij voorzichtige prog noses. Zo tippen zij beiden de Russin Nina ;Stat- kevitsj en Ans Schut als de grootste kansheb- sters voor de door Lasma Kauniste te verdedigen titel. „Ans Schut moet op de drie kilometer de achterstand die 'Zij waarschijnlijk op de sprint oploopt, goed kunnen maken. Tenslotte zijn de scherpste tijden van dit seizoen niet met elkaar te vergelijken. De Russinnen hebben op het supersnelle ijs in Alma Ata gereden terwijl de Nederlandse dames reden op het toch wat stroevere ijs van Davos", zegt Broekman. Zijn directe tegenstander op het tactische vlak. Kra silnikov, wees alleen maar veelbetekenend naar de gemaakte tijden en daaruit blijkt dat Stat- kevitsj zeer snel sprint en ook op de drie kilo meter sterk is vooruitgegaan, evenals trouwens de andere Russische meisjes, die in vorige sei zoenen nooit onder de grens van vijf minuten konden komen op de langste afstand voor de dames. Dit jaar bereikte Loedmilla Motsjnat- sjeva en Tatjana Sjelekova deze grens. De andere deelnemende Russinnen, Loedqiilla Titova en de dit jaar minder in vorm zijnde wereldkampioene Lasma Kauniste moeten het meer van hun sprint hebben. ANS SCHUT NEDERLANDS „LIJSTTREKKER" De tien- tot twaalfduizend bezoekers,- Hie ij sbaandfreoleur Rcèperf verdacht, zullen echter de meeste belangstelling ebben voor de Friese favoriete Attje éulen-Deelsbra,' dig uiterst bescheiden lordeelt over haar kansen. „Ik hoop bij ste. Uvaalf te komen. Voor de rest oe ik gewoon mijn best". „Zij moet, gezien haar prestaties in Davos waar ze bijna al haar persoonlijke records veel scherper stelde, hoog kunnen reiken. Ik hoop op een vierde plaats Ze heeft tenslotte in Heerenveen de steun van .haar eigen publiek", zegt Kees Broekman. Over de grillige Elly van den Brom weet zelfs de geroutineerde schaatskenner geen zinnig woord te zeggen. De technisch beste rijdster van Nederland wisselt te vaak grandioze momenten met dieptepunten af- Stien Kaiser is heel wat constanter Vooral als het Üs door de weersomstandigheden niet ideaal is, kam de vechtlustige Taimanov moet laatste stoot opvangen WIJK AAN ZEE - In de grootmeester- van het 32ste Hoogovenschaak- oernooi heeft men de wedstrijdleiding isteren een genoegen gedaan door alle artüen' te beëindigen. Dat betekent, dat zestien topspelers zaterdagochtend aan de start zullen verschijnen :n, vermoedelijk zeer fel, laatste effen. Gisteren werd wel een en ander pgehelderd. maar kandidaat-winnaar imanov is nog steeds veilig. Hij maakte ïl remise met Kurajica en Heeft elf nten. Hort liep over Westerinen heen staat op 10' 2. Zaterdagochtend om lalf tien gaan de klokken aan voor het uel Taimanov-Hort Het wordt steeds duidelijker dat de sjech alles-of-niets zal spelen. Hort laat l'A punt op de nummers 3. en 4. en ?e£t dus niets te verhezen. Zelfs het sesterresultaat (10 pnt.) heeft hii inieuw behaald. Kavalek en Ivkov speelden remise, at ging niet in een ommezien want ze i de volle vijf uur. Ivkov bleef tast. Kurajica, .nel 9 punten. Beiden telen misschien morgen op een groot- eesterresultaat en dan moet er worden en. Jam Hein Donmer versloeg kwam aldus od een goede zesae aats. Schaakmeester Cortlever begint, laat. beter te spelen. Hij toonde de ochtenduren aoor het toren- ndspel tegen Ivkov knap remise te en 's middags door een Dumten- Ting legen landskampioen Hans Ree. Nederlands succes werd voorts ge- l tekt door de puntendeling bij Bobotsow Kuijperp. De Eindhovense ingenieur am erdoor op 7 punten; vernieuwing de meestertitel In de meestergi'oep sloeg de onver- oestbare Hongaar Homfi door de ver- g van Maeder heen. Hij zal wel- :ht proberen de meestertitel te ver- ri en daartoe dient hij morgen art van Clarke te winnen. Rob Hartoch is doende het onmogelijke bereiken. Hij brak zijn partij tegen Hongaarse kampioen Forintos af. Als iet verliest de stand is magertjes morgen wint, komt hij precies nog esultaten partij Ned.)—Fllip Hort" (Tsj.-Sl.)Wi tiende ronde: Donm II.) 1—0: Kurajlci Hort 1—0: Cortlever (Ned.)—Ree (Ned. Kavalek (Tsj.-Sl.)—Ivkow (J.-Sl.; Bobotsow (Buig.)—Kul.ipers (Ned.) Langeweg (Ned.)—Plalonow (Rusl.) irajica c Delfltse hoog in het klassement eindigen. Voor Rieneke DemmLng gokt Broekman •p een zege op de drie kilometer. .Daartoe moet zij, ondanks alle spanningen met de affaire-Falkena, im staat ziin", meende Broekmam. Het resultaat van deze titelstrijd is voor Kees Broekmam zeer belangrijk- De Friese coach Klaas Visser zit kritisch kiikend op de tribune- In Friesland wordt hij zelfs al als opvolger van Broekman bestempeld na ziin successen in het Nederlands kampioenschap Zwijgen De Russische coach Krasilnikov reeg 'er de Nederlandse afvaardiging het ie compliment aan het andere. Toen echter gevraagd werd naar de kansen 'an de Russinnen hoefde de pinnige 'ertaalster nauwelijks in actie te komen. Yevgeni Krasilnikov zweeg totaal over Nina Statkevitsj, die toch een van de favoiieten is. Ze prijkt met een forse voorsprong bovenaan de wereldranglijst Her tijden. Met als beste prestaties 43.32 (500 meter), 1.29.4 (1000 meter), 2.17 82 (1500 meter) en 4.54.63 (3000 meter) neemt zij op die lijst meer dan twee punten afstand van Ans Schut- Zij vestigde dii seizoen twee wereldrecords, op d^ 1500. meter en het punten totaal. Zij werd (voorts onbetwist Russisch kampioene en gaf in het voorseizoen de gehele Nederlandse damesploeg een afstraffing in het toernooi om de Dvnamo Cup. Het zijn prestaties, die er bepaald niet om liegen en dat voor een meisje, daj zich vorig jaar niet eens bij eerste vijf in het Russisch kampioenschap kon rijden. Verrassing Coach Krasilnikov, eens Russisch kampioen op de lange afstanden voor hij (Roem.)—Medina (Spanje) »2; A (J.-Sl.)Sokolov (J.-Sl.) 'A; Van tinga (Ned.)—Clarke (Eng.) Li— Honfl (Hong.)—Maeder (W.-Dld.) 1—0; Andersso (Zweden)—Doda (Polen) Vj—Mi." Day (Can.)- Smederevac (J.-Sl.) afgebr.; Piket (Ned.)- Van Geet (Ned.) 1—0; Forintos (Hong.)—Har och (Ned.) afgebr. Andersso 0; 2. Medina 9: 3. Honfi 8',.; 4. 5. Forintos e fartoch 8 en 1 afgebr.; li. Antunac 1\-.: >oda 7; 8. 9. Clarke en Drimer 6' j; 10. Da en 1 afgebr.; 11, 12. Maeder en Van Schel :inga 6; 13. Smederevac 5Va en 1 afgebr.; 1 /an Geet 5' 15, 16. Piket en Sokolov 5. Damesgroep: af gebrokt (W.-Dld.)—Tuk '(Ned.i (Buig.)F< jg (Spanji afgebr.; Timmer (Ned.)-Alexandria (Rusl. afgebr.; Volcralova (Tsj.-Sl.)-Vreeken af gebr.; Cardosa (Braz.)-Teodorescu (Roem li—1: Konarkovska (J.-Sl.)—Heemskerk (Ned. afeet nde° ronde: Narrasc Pgl -13, Pg8-f6: 2. partij 1 (Ned.), iverdediglng. Lfl-c4. c5xd4; Pd5xc3; 9.b2xc3. Kf8-e7; 10. 0—u—u Lc4-d3, b7-b6; 12. Ddl-c2, g7-g6: 13. Lc Tf8-e8; 14. h2-h4. Le7-f6: 15. Tfl-el. Lc 16. h4-h5. Pc6-e7; 17. Pf3-e5. Pe7-f5; Lh6-f4. Lf6-g5; 19. Ddl-d2. Lg5xf4; 20. Dd Dd8-h4; 21. Pe5-g4. g6xh5: 22. Pg4 Kg8-f8; 23. Df4-Cl. Pf5-e7: 24. d4-Co. Lb' 25. C3-C4. Ed5-b7: 26. Tal-bl, Pe7-g6; Tbl-b5, I.b7xg2; 28. Kglxg2, Pg6-f4-f; Kg2-f3, Pf4xd3: 30. DcX-a3ï. Pd3-c5; Dé Russische schaatsploeg in de speeltuin van 't hotel in Heerenveen. Van links naar rechts: Loedmilla MotsjnatsjevaNina Statkevitsj, wereldkampioene Lasma Kauniste, Loedmilla Titova, Tatjana Sjelekova en trainer Jei>geni Krasilnikov. in 1960 de training van de damesploeg ter hand nam, toonde zich ook verrast over die successen. „Haar vooruitgang is voor mij ook een vernTssimg. Ze reed technisch steeds goed in de zéven jaar dat ze schaatst Maar die grote verschillen tussen vorig jaar en dit seizoen kan ik beslist niet verklaren". Kees Broekman wilde wel een poging wagen om dit op te lossen. „Volgens de uitlatingen van een van de Russische meisjos is hun training opnieuw geschoeid op de Nederlandse methode- Hun trainingsprogramma op het ijs verschilt weinig meer met dat van ons. Hun vooruitgang op de drie kilometer wijst op een betere conditie en daardoor dus ook op een betere, wellicht hardere, conditietraining. Di( is niet zo verwonderlijk. Tenslotte heeft Boris Stenm in Nederland enige weken rondgesnuffeld. Stenman, de trainer van Fornaess, en trainer Schatting uit Deventer hebben lezingen over hun trainingsmethoden in Rusland gehouden. Het zi- 't ernaar uit, dat dit alles resultaten heeft opgeleverd. Maar vergeet niet, dat alle tijden van de Russische dames zijn gerealiseerd op "t supersnelle ijs van Alma Ata. Hoeveel dat in seconden uitmaakt weet iik niet, maar ik geloof stellig, dat ook de Nederlandse dames in Alm3 Ata veel snellere tijden zouden rijden dan tot dusver". De vijfentwintigjarige Nina Statkevitsj glimlachte mysterieus toen ze deze verklaring hoorde „Misschien", liet ze vertalen, „zaterdag weten we meer". KAARTEN TERUG AMSTERDAM Vele Nederlandse reisbureaus en particulieren hebben deze week tevergeefs aangeklopt bij de KNSB voor toegangsbiljetten voor liet wereldkampioenschap schaatsen op 14 en 15 februari in Oslo. De schaatsbond had uit Noorwegen tien duizend kaarten ontvangen, waarvan er voor 17 januari vierduizend waren verkocht. Thans blijkt, dat de KNSB enige dagen voor het Europees kam pioenschap in Innsbruck de zesdui zend overgebleven kaarten naar Oslo heeft teruggezonden en niet meer aan de vraag kan voldoen, die juist na het Nederlandse succes in Innsbruck zo sterk is gestegen. De KNVB deelde mede, dat de No ren als termijn voor retournering van onverkochte kaarten 17 januari had den gesteld en daaraan heeft het be stuur zich gehouden De teleurgestelde reisbureaus wijten deze gang van zaken grotendeels aan de toeslag van zeven guldes die de KNSB ten bate van het trainingsfonds op de kaarten heeft gelegd. „Wij kun nen van tevoren de vraag niet precies peilen", aldus een zegsman van een reisbureau. „Vroeger lieten we er zo veel mogelijk voor ons reserveren, omdat onverkochte kaarten in Noor wegen voor de gewone prijs steeds zonder moeite kunnen worden ver kocht. Nu echter zouden we op ieder onverkocht kaartje een strop van ze ven gulden lijden, omdat van een reis bureau niet mag worden verwacht, dat het een zwarte prijs in Noorwe gen gaat bedingen". Evenementsreizen op Schiphol heeft als uitweg uit de impasse ijlings in Oslo vrijwilligers gerecruteerd, die in de rij zijn gaan staan bij de verkoop adressen, waar per persoon maxi maal vier kaarten kunnen worden ge kocht. Dat kost weliswaar per kaart je nog meer dan de zeven gulden toe slag van de KNSB, maar dat wordt (noodgedwongen) verhaald op de sup porters die nog kaarten willen heb ben. Hun wordt f 25,- extra in reke ning gebracht. Intussen heeft dit reis bureau voor zevenhonderd supporters zeven chartervluchten georganiseerd. Enige andere reisbureaus, die erop hadden gerekend van de KNSB nog meer dan het reeds bestelde contin gent aan kaarten te kunnen verkrij gen, hebben voor supporters reserve ringen genoteerd die ze thans moeilijk kunnen honoreren. (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Akke Falkena blijft in de kernploeg. Dit staat in een communiqué, dat de voorzitter van de landelijke technische commissie- van de KNSB, de heer W. S. Wynia, en trainer-coach Kees Broekman gisteravond in Heerenveen hebben uitgegeven. Akke Falkena zelf denkt er anders over. De Friese rijdster weigerde, nadat zij het besluit van de technische commissie had vernomen, om naar het trainingskamp in Davos te reizen. Haar eerste reaktie was: „Ze kunnen doodvallen. Ik heb er drie keer voor gereden en nu heb ik er geen trek meer in. Ik wil eerst met mijn trainer Klaas Visser overleg plegen." Zij was ook niet door de heer Wynia van haar besluit af te brengen. In een lang telefoongesprek probeerde de heer Wynia haar tot andere gedachten te bewegen. Akke Falkena bleef echter volhouden: „Eerst moet ik Klaas Visser spreken." Klaas Visser zou vandaag uit het buitenland komen. In het communiqué is gesteld dat vol gende week alle zeven rijdsters, die tot de kernploeg behoren, weer naar Davos vertrekken, waar op 7 en 8 februari in ternationale wedstrijden worden gehou den. De resultaten hiervan zullen bepa lend zijn voor de selectie van de Neder landse damesploeg voor de ISU-sprint- kampioenschappen en het wereldkam pioenschap in het Amerikaanse plaatsje West Allis. De gehele ploeg keert op 15 februari uit Davos terug naar Neder land. Broekman zal dan met zes van de zeven leden doorreizen naar Amerika. In het communiaué wordt voorts nog gezegd, dat de prestaties od de 1500 me- tér, in feite de sleutelafstand voor de dames, en de 3000 meter voor Broekman doorslaggevend zijn geweest bij het be sluit om Rieneke Demming voor de Europese titelstrijd on te stellen, daar haar verrichtin°en du'Heliik beter waren dan die van Carry Geyssen en Akke Falkena. In Davos zal het weer gaan om het ALMA ATA Nederlandse junioren hebben gisteren tijdens internationale wedstrijden op de Medeobaan in de Rus sische plaats Alma Ata zeer snelle tij den gemaakt. De 17-jarige Gerard van Gelder leg de de 5.000 meter af in 7 min. 49.2 sec., een uitzonderlijk goede prestatie voor een b-junior. Op de 500 meter kwam a-junior Gerrit Demkes tot 40.86 sec., de snelste tijd ooit door een Nederland-.) se junior gemaakt. Ook de tijd van Van Gelder is een officieus Nederlands ju niorenrecord. Ook andere Nederlanders, meest le den van de Deventer IJsclub, waren uit stekend op dreef. Het „verstoten" kern ploeglid Karei te Winkel reed de 500 me ter in 41.92 sec. een persoonlijk record Hij moest overigens Henk Beltman, die 41.56 seconden liet noteren, laten voor gaan. Beltman was tevens de beste op de 1.500 meter: 2.10.44. In de sprintersklasse kwam nog een Nederlander onder de 42 seconden: Jan Pasman reed naar 41.67. HIJS HOKTT ve-loor van Den Bosch DEN BOSCH De ijshockeyclub Den Bosch heeft gisteravond in de Brabantse hoofdstad met 51 gewonnen van HIJS HOKIJ uit Den Haag. De tussenstanden van de ontmoeting, die door 2000 toe schouwers werd bijgewoond, waren 00. 30 en 21. De wedstrijd telde mee voor de zogenaamde ..Cup International". drietal Akke Falkena, Carry Geyssen, Rieneke Demming. Het eindklassement zou van doorslaggevende betekenis zijn. Komt een rijdster ten val, dan is zij uitgeschakeld. De beste van de drie voegt zich bij het „geplaatste" viertal Stien Kaiser. Elly van den Brom. Ans Schut en Attje Keulen-Deelstra, de twee de wordt reserve en de derde valt defi nitief af. En zo heeft de KNSB dan weer de langzamerhand traditionele jaarlijkse affaire ALMA ATA. De Rus Valerie Moeratov heeft gisteren op de Medeobaan in Alma Ata opnieuw het wereldrecord op de 500 meter verbeterd en gebracht op 38,73 seconden. Moeratov was hiermee 0,14 seconden sneller dan de Zweed Hasse Boerjes, die op 25 januari op dezelfde baan 38,87 seconden reed. Deze prestatie is overi gens nog niet officieel erkend. De ontwikkeling van het wereldrecord 500 meter in dit jaar ziet er als volgt uit: 13 januari, Alma Ata: Boris Goeljajev (Rusl.) 39,03 sec. t8 januari, Davos: Hasse Boerjes (Zweden) 38,90 sec. 25 januari, Alma Ata: Hasse Boerjes 38,87 sec. 29 januari, Alma Ata: Valerie Moeratov (Rusl.) 38,73 sec. DEN HAAG Op de Wereldranglijst aller tijden van de dames pea' 28 januari nemen de deelneemsters aan de Europese schaatskampioenschappen de volgende plaatsen in: 500 m 1000 m 1500 m 3000 m Totaal 1- Nina Statkewitsj (Rusland) 43,32 1.29,4 2.17,82 4.54,63 183,065 2. Ans Schut (Nederland) 45,3 1.30,9 2.18.5 4.50,3 185,300 3. Stien Kaiser (Nederland) 45,4 130,5 2.18.9 4.53,2 185,817 4. Loedmilla Motsjenatsjeva (Rusl.) 45.4 1.30,1 2.19,0 4,56.99 186,281 5. Elly van den Brom (Nederland) 45.3 1.30,0 2.21,0 4.58.2 187.000 6. Lasma Kauniste (Rusland) 44.6 1.30,5 2.21,0 5.02,2 187,217 7. Tatjana Sjelekova .Rusland) 45,3 1.31,4 2.19,4 4.59,6 187,400 8. Loedmilla Titova (Rusland) 44,5 129,53 2.18,7 5.12,0 187,498 15. Rieneke Demming (Nederland) 46,8 1.32,8 2.21,3 4.52,4 189,033 16. Attje Keulen-Deel si ra (Nederl.) 45,0 1.31,4 2.21,3 5.07,5 189,050 18 S;grid Sundby (Noorwegen) 45,2 1.32,3 2.24,5 5.04,7 190,300 23. Kirsti Biermann (Noorwegen) 45,1 1.32,9 2.24,2 5.14,0 191,950 24. Lisbeth Berg (Nooi vegen) 45,8 1.33.3 2.26,3 5.08,2 192,583 500 METER 1500 METER 1000 METER 3000 METER Puntentotaal Puntentotaal Puntentotaal NEDERLAND Attje Keulen-Deelstra Stien Kaiser Rieneke Demming Lasma Kauniste Loedmilla Motsjatsjeva Tatjana Sjelekova Loedmilla Titova NOORWEGEN Liesbeth Berg Kirsti Biermann Jorunn Bergland Ylva Hedlund Christina Lindblom Tuula Vilkas Kaja Lisa Keskivikka Ar ja Kan tola I De overige deelneemsters zijn: Wanda Krol, Romawa Troicka (Polen); Paula Dufter, Margret Tanz (W.-Dld.) en Sylvie Chevauchet (Frankrijk).

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11