ISRAËL VERHEUGD WAPENTOEZEGGING OM V.S. Men mag iemand eigen pensioen niet onthouden Pleidooi voor één algemeen verplicht pensioenfonds J Kinderbijslag en/of kinderaftrekregeling I Preadvies van j dr. Veldkamp Elegant als omstreden ambtenaar afziet van benoeming Nixon: veto tegen 20 mld voor beter onderwijs Oorspronkelijk standpunt Y.S. bevestigd KREKELPLAAG IN DE ZILK Concentratie binnen NKV in 3 sectoren Roofoverval op bejaarde landbouwers verwezen hi Bisschop Breda: de paus zou gehuwde priester waarderen Ontkoppeling binnen 10 jaar Actie Dolle Mina stunt van televisie Geen klacht loslopende mannen... SBKi STAATSLOTERIJ DINSDAG 27 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT Loonsverhoging a van 7,3% voor streekvervoer UTRECHT (ANP) Vertegenwoordi gers van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Toerwagenondernemin- gen en de drie vervoersvakbonden heb ben in Utrecht overeenstemming bereikt over de nieuwe CAO voor de 11.000 per soneelsleden in het streekvervoer, die een looptijd zal hebben tot 1 oktober 1971. Per 1 maart a.s. is een loonsverho ging van 7,3 procent overeengekomen en voorts een extra loonsverhoging van f 28.per maand als voorschot op het loonstructuurrapport. dat over enkele maanden wordt verwacht. De arbeidstijd in het streekvervoer 7,al dit jaar tot 42'/t uur per week (thans 43,75 uur per week) worden verkort. Over 5eT verdere verkorting van de arbeidstijd in 1971 wordt een afwachtende houding aangenomen. De bonden wensen in dat jaar een arbeidstijdverkorting tot rond 40 uur. Vakantierechten worden dit jaar met een dag uitgebreid. Wat 1971 be treft, wordt de ontwikkeling afgewacht en eventueel nader overleg gepleegd. Partijen bereikten geen overeenstem ming over de kwestie georganiseerden- ongeorganiseerden. Het overleg over de fondsvorming zal tijdens de looptijd van de CAO worden voortgezet. STAATSRAAD IR. H. VOS: raad ir. H. Vos (oud-dirccteur „van de Centrale Levensverzekerings Bank). In zijn pré-advies over „het vraagstuk der toekomstige pensioenen", een van de onderwerpen van het vijfde congres voor sociale verzekering, dat de 50 jaar bestaande Vereniging van Raden van Arbeid morgen en overmorgen in het RAI-congrcscentrum in Amsterdam houdt. AMSTERDAM (ANP) „Het zal op den duur niet mogelijk blijven om dege nen, die jarenlang in het arbeidsproces opgenomen zijn geweest eventueel zelfs op minimumloon enige aan spraak op eigen pensioen naast de AOW- rente te onthouden", zo schrijft staats- AMSTERDAM (ANP) Het lijkt wel haast onmogelijk een vereenvoudiging van het huidige kinderbijslag, en kinder- aftrekstelsel lot stand te brengen zon- der dat hier en daar aan bestaande rech- "~J, ten wordt getornd. Zo schrijft de oud minister van sociale zaken en Volksge zondheid. dr. G. M. J. Veldkamp, in zijn preadvies over kinderbijslag en-of kin aftrek. voor het vijfde congres verzekering, dat de 50 jaar bestaan- vereniging van Raden van Arbeid hiorgen en donderdag in het Rai-congres- ëentrum in Amsterdam houdt. J? Belangrijk is dat in het sociaal-politiek denken waar \Taagstukken van kinder- bijslag en kinderaftrek materieel thuis- 3 horen een vrij grote eensgezindheid aan de dag treedt dateep integratie van Bnderbijslag en löhcfëfajTrek' moet plaats" ^hebben, aldus dr. Veldkamp. Verdeeld- -Tfljieid berttaat ovê»*fflpill>aag of de kiiider- f bijslag overgebracht moet worden naar de fiscale aftrekregeling dan wel of de A fiscale aitrekregeling materieel verwerkt L noet worden in de kinderbijslagregeling, n Wanneer men als uitgangspunt neemt, J dat na Integratie het stelsel zo eenvou- dig mogelijk moet zijn, dan schijnt eeis algemene kinderbijslagregeling de voor keur te hebben boven een algemene kir,» Mb deraftrekregeling. In de eerste plaati 1 bij overbrenging van de kinderbit- ilagregeling naar de kinderaftrekregelm* ir altijd een dubele regeling blijven bestaan. Immers personen, die thaw j wel aanspraak hebben op kinderbijslag t Hmaar geen belasting betalen, zullen dan negatieve kinderaftrek moeten ont- tikfvangen, die in wezen toch weer een kin derbijslagregeling is voor personen met 5- lage inkomens. Daarin ziet dr. Veldkamp speciaal psychologisch toch ook wel be- *"G.waren. Men wekt de schijn dat lage komenstrekkers een bijzondere regeling van node hebben. In de tweede plaats it). Drs. BAKKER: lijkt het dr. Veldkamp bezwaarlijk dat bij een dergelijke regeling de negatieve kinderaftrek eigenlijk pas bepaald kan worden wanneer het fiscale jaarinkomen bekend is, terwijl juist bij de lagere inko menstrekkers de behoeft? zeer groot is de uitkering zo snel mogelijk te ontvan gen. In de derde plaats heeft de over brenging naar de sfeer van de belasting heffing tot gevolg dat de hoogte der kin derbijslag welke een sociaal-politiek ge geven is gemakkelijk uit de soeiaalpoli- tieke sfeer zal geraken en zich met na me zal gaan onttrekken aan de advise ring door de SER aan wie nooit advies wordt gevraagd over wijzigingen in de loon- en inkomstenbelasting, aldus dr. Veldkamp. Nu de AOW mei king is en terecht als een der verwor ven sociale grondrechten wordt be schouwd, deel is geworden van de alge mene sociale structuur, zal meer er meer het niet verwerven van een eigen pensioen op basis van looninkomen als onrechtvaardig worden ondervonden. Me de doordat in veel bedrijfstakken dernemingen, door tussenkomst v drijfs- en ondernemingspensioenfondsen, wel rechten worden verworven. De AOW reikt tot circa 65 pet het minimumloon. Een aanspraak ..eigen rente" van ongeveer 15 pet dit minimumloon lijkt ir. Vos, gezien de situatie in deze groep van minimum inkomentrekkers aanvaardbaar en als eerste sprong niet te ver te gaan. Zulk een bedrag van 15 pet betekent naar de huidige maatstaven bij een 40-jarige looptijd ongeveer 28 gulden per dienst jaar. Verschillende bedrijfspensioen fondsen komen reeds (Voor de toekomst) tot boven 40 gulden per dienstjaar. Het dikwijls gehanteerde criterium dat het pensioen 70 pet dient te bedra gen van het laatstverdiende loon, d.w.z., 75 pet per dienstjaar is voor mij beslist geen axioma, aldus ir. Vos. De weg om ook de thans geen rechthebbenden op eigen pensioen voor de toekomst althans iets te verzekeren ligt naar zijn mening in het oprichten van een algemeen be drijfspensioenfonds voor al die takken van bedrijf waar geen pensioenaanspra ken bestaan, terwijl in de bestaande be- drijfs- en ondernemingspensioenfond sen, voor zover nog niet geschied, werk nemers en zelfstandigen dienen te wor den opgenomen. Ir. Vos zou één alge meen verplicht bedrijfspensioenfonds prefereren, waarin iedere beroepsbe oefenaar (eventueel van 21, 23 of 25 jaar) zou zijn opgenomen. WASHINGTON (Rtr.) President Nixon heeft zijn veto uitgesproken over een wetsontwerp, waarin bijna 20 miljard dollar wordt gevraagd voor de volksge zondheid. het onderwijs en de sociale zorg. Voor hij hiertoe overging, hield hij voor dc televisie een toespraak, waar in hij zei dat het wetsontwerp, als het wet zou worden, de strijd van zijn regering legen de Inflatie in gevaar zou brengen. JERUZALEM (DPA) De belofte van de Amerikaanse president, Richard Nixon. Israël zo nodig aanvullende wa penleveranties te doen. voor het geval de krachtsverhoudingen in het Midden- Oosten zich ten ongunste van Israël zou den wijzigen, is maandag van officiële zijde in Jeruzalem begroet. door Nixon van het beginsel streekse onderhandelingen tus en de Arabische landen. ;t grote genoegdoening wordt ts ook de verklaring van de Ameri kaanse president van zondagavond ont- angen. dat slechts onderhandelingen tussen Israël en de Arabieren tot vrede kunnen voeren. Daarmee was het oorspronkelijke standpunt van de V.S. de kwestie van het Midden-Oosten bevestigd, zo heet het (het door Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Rogers, eind vorig jaar ingediende plan. dat voorzag in ont ruiming door Israël van de bezette ge bieden en gelijktijdige bindende vredes- toezeggingen van de andere partij, was door Israël scherp van de hand gewezen). In Beiroet verluidde maandag, dat Li banon het aanbod heeft afgewezen, om Iraakse troepen in het zuiden van Liba non, aan de grens met Israël, te legeren. De Arabische landen hebben met wre vel, maar zonder verwondering de be kendmaking van Nixon ontvangen, dat de V.S. Israël wapens zouden leveren als dat nodig mocht zijn en de bevestiging In Beiroet verwacht men „een nieu we escalatie van de Amerikanen in hun steun aan Israël, vooral na de bekend making der levering door Frankrijk van Mirages aan Libië. Men meent voorts, dat met de Amerikaanse verkiezingen in november in zicht, de leidei van de re publikeinse partij zich wil verzekeren van de Joodse stemmen in de V.S., die bij dc presidentsverkiezingen in meerder heid niet naar de republikeinen zijn ge gaan. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWMKERHOUT. Sinds de warme zomer van 1969 wordt de ge meente Noordwijkerhout, maar vooral dc nieuwbouwwijk „plan-Wassenaar" in de buurt van De Zilk, geteisterd door een krekclplaag, die langzamerhand epidemische vormen heeft aangenomen. De epidemie zal nog wel even voort duren, omdat er geen probaat middel is tegen deze tjilpende dieren, die zich vooral op warme plaatsen, zoals achter de centrale verwarming, tussen spau- muren en zelfs in slaapkamers hebben genesteld. Een man van de dienst Gemeente werken in Noordwijkerhout krijgt nu de opdracht een paar van de dieren te vangen. Die zullen naar de Planten- ziektekundige Dienst in Wageningen worden gestuurd, waar men zal probe ren een verdelgingsmiddel samen te stellen. Maar eerst zal men de bron van al deze ellende, de broedplaats van de dieren, moeten opsporen eer er doel treffend opgetreden kan worden. UTRECHT (ANP) De structuur commissie van het Nederlands Katholiek Vakverbond die zich bezighoudt met de indeling van de verschillende groepen werknemers en de concentratie binnen het NKV, zal waarschijnlijk binnenkort adviseren, kaders te scheppen voor een concentratie in drie sectoren: één voor dienstverlening inclusief het ambacht één voor overheid, gezondheidszorg, geestelijk en maatschappelijk belang, en één voor de industrie en nijverheid. De voorzitter van de structuurcommis sie, de algemeen secretaris van het NKV de heer P. J. J. van Hout. is optimis tisch over de „haalbaarheid" van deze plannen. Hij gelooft, dat ook bij NVV en CNV structuren tot stand kunnen komen die vrijwel identiek zijn aan die welke nu aan het NKV zullen worden voorgesteld. Als dat gebeurt, zou dat de samenwer king tussen de drie vakcentrales ten goe de komen. De beleidscolleges van het NKV bestu deren op het ogenblik een voorstel van de Katholieke Bouwvakbond. een federa tie tot stand te brengen met NVV en CNV. In New York is gisteren de Stutz BlackJiawk aan het publiek getoond. Het is ex met de hand gebouwde auto, waarvan per week maar enkele exemplaren beschikbaar komenDe prijs is er dan °'c naar: deze ligt tussen de 80 en 270 duizend gulden. (Van een onzer verslaggeversI (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL „Indien de benoeming LOSSER. Onbekenden hebben gis- in een ambtenaar geschiedt zonder de teravond in het grensplaatsje Overdinkel instemming van grote groepen der be- (gemeente Losser) een roofoverval ge- rolking, dan is het uiteraard de meest pleegd op twee bejaarde landbouwers, elegante oplossing, wanneer hü zelf van i Beiden moesten in een ziekenhuis worden positie afziet". Aldus vanmorgen opgenomen; één van hen met zware premier Bakker vóór zijn vertrek verwondingen. naar Curacao naar aanleiding van de De overval vond om ongeveer hall bonden kerken vraag of het niet de meest elegante op- negen plaats. Toen drong een gemaskerde gehuwde priestei lossing zou z(jn v eigener beweging gouverneurschap Antillei DEN HAAG „De Paus heelt nu reeds een positieve waardering van de gehuwde priesters. De met Rome ver oosten kennen de Paus heeft dr. Jonckheer man de boerderij binnen en schoot zon- enkele keren verlof gegeven om (gc- afzien van het der een woord te zeggen de 76-jarige huwde) predikanten tot priester te wij de Nederlandse B. Keiser in de buik Op het hulpgeroep den. Het lijkt mij daarom niet onmogc- Dit heeft Minister Bakker zal met de regering in de Antillen en met premier Sedney I schoten verdw in Suriname in Willemstad besprekin- •n voeren over o.a. de problemen die de benoeming van dr. Jonckheer hebben opgeroepen. De benoeming is op weer standen gestuit, die tot uitbarsting kwa- door uitlatingen van de inmiddels geschorste politiecommissaris van Wil- j lemstad. De commissaris voorzag moei lijkheden bij de komst van drè Jonck- j heer. die als toenmalig premier verant woordelijk werd geacht voor de toestan den die geleid hebben tot de opstand in Willemstad vorig jaar. Minister Bakker verklaarde nog dat het eventueel ongedaan maken van de benoeming niet op staatsrechtelijke moei lijkheden zal stuiten. De gouverneur is bij koninklijk besluit benoemd, maar dit kan worden ingetrokken. Minister Bak ker acht het mogelijk voor deze positie Iemand te vinden die de redelijke instem ming heeft van grote groepen van de be- olking en van Nederland. Dr. Jonckheer was niet aanwezig om drs. Bakker uitgeleide te doen. de gewonde, kwam diens broer, de lijk dat dit wordt uitgebi 3-jarige H. Keiser, de keuken binnen t bisschop II. C. A. Ernst van Breda ver- n werd in het hoofd geschoten. Na deze klaard in een vraaggesprek met het i de overvaller. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bestaat „Dolle Mi na?". Een actuele vraag, sinds dit weekeinde in hel holst van de nacht loslopend, op meisjes loerende man nen in Amsterdam door militante vrouwen in auto's zouden zijn ont voerd en aan dc rand van de stad weer zouden zijn vrijgelaten. Dc ac tie zou ontketend zijn door een aan tal even hippe als potige dames, die eindelijk ernst willen maken met de vrouwenemancipatie. Wat is er van waar? De studente No- ra Rozenbroek, lid van de agerende, zich „Dolle Mina" noemende groep, ontkent het nieuws pertinent. „In de stad hebben we jongens nageroepen", zegt ze. „We hebben geroepen: lekker stuk, op de manier, waarop ook vrou wen worden lastig gevallen. Maar we hebben niemand in auto's gesleurd Dat zou niet op onze weg liggen. Mocht dat al gebeurd zijn, dan moe ten het andere vrouwen zijn geweest". Lijnrecht tegenover deze verklaring staat, wat Irene Braakman, eveneens studente, weet te vertellen. „Sommi ge mannen waren erg boos", aldus een van haar citaten. „Anderen weer niet. Het ging er ons om, duidelijk te maken, dat de vrouw na zonsonder gang niet meer veilig is dat voor haar een soort avondklok geldt". Vrijheidsberoving Toch mannen ontvoerd dus. dit week einde door Dolle Mina? Het zou. hoe ludiek de opzet moge lijken, neerge komen zijn op regelrechte vrijheids beroving. die door geen zinnig mens wordt gepikt, maar de politie heeft geen enkele klacht gekregen en houdt het op een grap, zoals er zeer vele in Amsterdam worden uitgehaald. De pu bliciteit zou louter te danken zijn ge weest aan het feit. dat een actuali teitenrubriek van de televisie wel iets in het onderwerp zag en de in scepe gezette acties van de dames trouw kwam filmen. Dolle Mina bestaat in zoverre, dat namens 30 vrouwen en 10 mannen af gelopen vrijdag in Amsterdam over haast bekend werd gemaakt „dat een harmonische maatschappij slechts te verwezenlijken is bij volledige gelijk waardigheid der geslachten". Tevoren had het gezelschap reeds geprobeerd, dc louter voor mannen openstaande opleiding op kasteel Nijenrode te in filtreren. waarbij de televisie ach, hoe toevallig toch exclusief toe keek. Later volgden soortgelijke ac ties in Amsterdam, eveneens attent begeleid door de camera's. Veel meer dar) een televisiestuntje was het vol gens insiders niet. Wilhelniina Drucker Voor wie in sinterklaas wil blijven ge loven: Dolle Mina was de bijnaam van Wilhelmina Drucker, die in haar tijd bekendheid kreeg als strijdster voor de burgerrechten van de vrouw. In haar voetspoor en met gebruik van die bijnaam wil de zogenaamde actie groep ijveren voor onder andere gra tis kindercrèches, gelijk loon voor man en vrouw, afschaffing van de dubbele seksuele moraal, legale en kosteloze abortus en openbare we's voor vrou- Als een actualiteitenrubriek van de televisie weer eens om een onderwerp orlegen zit, zo vernamen wij nader, zal Nederland er meer van horen. Dit kan over twee weken tegemoet worden gezien. Tot dan. Mgr. Ernst is in zijn uitspraken voor „ruimzicht" erg voorzichtig geweest. De j Mgr. ERNST bisschoppen dragen een zware verant- vergrijzing voorkomen woordelijkheid voor de wereldkerk, die geen ruin laat voor een een zijdige be- geren daarvan. Wat eeuwenlang wet slissing. Aan de uitspraken van mgr. geweest, is niet in een handomdraai vi Ernst is dat te merken. Hij bevestigt dwenen", aldus mgr. Ernst, echter wel de stelling dat ontkoppeling van celibaat en priesterschap geen tien jaar op zich zal laten wachten. „Wij hebben er van afgezien om een termijn te stellen. Wij willen aan die ontkoppeling onmiddellijk gaan werken maar wij kunnen niet zeggen hoeveel tijd het overleg met Rome zal vragen. Onzerzijds wordt het overleg niet uitge steld. Ons standpunt heeft een lange tijd van voorbereiding gehad. Er is een en- quete geweest onder de priesters en een commissie heeft ongeveer twee jaar gewerkt aan een rapport over het ambt. Er gaat altijd tijd heen tussen het in nemen van een standpunt en het reali- Moeten de Nederlandse katholieken dan te zijner tijd kiezen tussen de Paus en hun bisschoppen? Geen breuk „Noch de Paus, noch de Nederlandse bisschoppen, noch de priestersen gelo vigen willen een breuk tussen Rome en Nederland, en die komt er ook niet. Een spanningsverhouding is nog iets anders dan een breuk. Dat laatste voorkomen wij. Met de Paus tot een oplossing ko men, dat is wat wij willen. Wij han delen uit zorg voor de kerk en uit zorg voor de priesters, voor de gelovigen en Zullen de Nederlandse bisschoppen dan een wijziging aanbrengen In de huidige kerkorde? „Een wijziging aanbrengen in de hui dige kerkorde is een zaak van de Paus en het wereldepiscopaat. De opvattingen zijn verschillend, maar in meerdere lan den is er ook bij de bisschoppen inte resse voor de gehuwde priester. In Bra zilië heeft een grote meerderheid de bisschoppen er zich voor uitgesproken dat gehuwden tot priester kunnen wor den gewijd". Wat West-Europa betreft zei mgr. Ernst: ..Daarvan denk ik dat wal er nu al leeft bij priesters en bepaalde groe peringen van gelovigen nog sterker in de openbaarheid zal komen mede door wat er in Nederland is gebeurd. De bis schoppen in de nabuurlanden zullen ook wel oplossingen zoekein in de Nederland se en Braziliaanse richting, de Scandi navisch bisschoppen zullen zeker ook die kant uitgaan". I Vergrijzing I Over de achtergronden van de celi- baatskwestie zei mgr. Ernst: „Het is vooral met het oog op de toekomst be langrijk dat gehuwde mannen ook pries ter kunnen worden. Je kunt daarmee de rekrutering uitbreiden. Als deze kwestie niet tot een oplossing wordt gebracht, dan ontstaan er moeilijkheden met de jongeren in de toekomst en met de jon geren die we nu al hebben. Wij krij gen dan een sterke en ongewenste ver grijzing onder de priesters. Het gaat dus niet in de eerste plaats om de per soonlijke moeilijkheden van de priesters. Die is op te vangen door de ontheffing van de celibaatsverplichting. Dat gaat dan wel gepaard met het verlies van het ambt, maar er zijn zoveel mensen die moet ei omschakelen", aldus mgi Ernst. (ADVERTENTIE) 595ste TWEEDE KLASSE 27 januari 1970 PRIJZEN VAN; f 15,zijn gevallen op nummers eindigende op; 0 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 48 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 62 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 288 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 429 f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 026 f 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 850 I f 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 3857 EEN PRIJS VAN: f 2.000,is gevallen op het nummer: 074702 f 2.000,is gevallen op het nummer: 073256 f 2.000,is gevallen op het nummer: 031599 f 2.000,is gevallen op het nummer: 029793 f 2.000,Is gevallen op het nummer: 009815 DE PRIJS VAN: f 5.000,is gevallen op het nummer: 068058 f 50.000,is gevallen op het nummer: 024887 DE EXTRA PRIJS VAN: f 100.000,is gevallen in de serie H op het nummer: 004242 EN DE TROOSTPRIJS VAN f 2.000,— op nummer: 004242 van elk van de andere serie» Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7