J TJB-redakteur Hein Vink: ENSUUR IS ONAANVAARDBAAR PETER VAN DELDEN GING ALS EEN PRINS DOOR INDIA rojBeerling: „Mag het asjeblieft?" -Willy Rieser exposeert in Duivenhuys Glimlach veranderde in doffe grijns Glunderende graanhandelaren - dachten rechter beet te nemén Leidse kantonrechter Sportverenigingen willen inspraak bij bestemming sportpark Hazerswoude Het was een fantastische reis Galerie Walenkamp weer open JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT redaktie van liet Leids Universiteits Blad heeft ontslag genomen. De ieliting, die liet blad uitgeeft, verbood de opname van sexkontaktadver- eiities. Toen lioofdredakteur Hein Vink besloot ze toch op te nemen liet rof. Beerling, de voorzitter van het stichtingsbestuur de advertenties uit reeds gezette tekst verwijderen. Dat is de reden, waarom de hoofdredaktle haar laatste nummer, dat gisteren verscheen, op de voorpagina in een ouwrand liet afdrukken: tengevolge van censuur van de LUB-stichting verbod seksrubriek) biedt de redaktie haar ontslag aan. Den lezer Love, in, ank, herman (2x), adri, kees, mathijs, jan willem, marcel. is voor mij onder alle omstandigheden onaanvaardbaar, zegt Hein Vink nnd het verschijnsel censuur zo weerzinwekkend, dat ik onze mededeling op •oorpagina heb gezet, tegelijk met de aankondiging van de Griekenlandweek lijkt me een goede kombinatie. Het stichtingsbestuur is aangesteld door itoren. De voorzitter is prof. Beerling. Er zitten drie studenten in op een in zeven personen. Ze zijn aangesteld om de financiële kant van de zaak n en ze wilden geen vinger in de redaktionele pap hebben. Ze hadden iek op onze „disfunktionele woordkeus". Dat sloeg op een artikel van Herman ptmeijer en ook een van mij, dat in het Kerstnummer verscheen. Het heette 'ns met een hoogleraar naar bed". Het was een puur opiniërend artikel, een onderdeel van de redaktionele lijn kondigde ik daarin een seksrubriek •aarin we gratis ingezonden médedelingen zouden plaatsen voor intieme takten. Daar had Beerling bezwaar tegen, omdat malafide personen daar bruik van zouden kunnen maken. Toen heb ik hem nog gezegd, dat we alle edelingen zouden nagaan op hun betrouwbaarheid. Maar hij vond het een •rdeel van het advertentiebeleid in zijn geheel. Daarbij vergeet hij, dat we als iktie veel meer ingezonden mededelingen gratis hebben geplaatst, over het ver de film Z, over de Woningnoodaktie, waar zijn naam zelfs onder id als lid van het komité van aanbeveling. jrlings opvattingen over sex zijn dui- ijk verschillend van de onze Hij was ig, dat we mensen in hun anonimiteit iden treffen. Maar daaruit blijkt, dat het Kerstnummer niet gelezen heeft: ir ging het juist om integratie van sex. Toen lk hem telefonisch zei, dat zich bemoeide met het redaktionele eid, zei hij: „Mag het asjeblieft?" E IN DEN HAAG WONENDE tot Nederlander genaturaliseerde litser Willy Rieser (getrouwd met kunstenares Miep de Leeuice en van Pulchri Studio) exposeert in Duivenhuys aan het Rapenburg v aantal goede schilderijen, aqua- len en tekeningen, ier is geen modeschilder, hij gaat oude, hem vertrouwde gang en zijn gevoelens in gedegen, her baar en probleemloos vakwerk, is voornamelijk een schilder van landschap, maar maakt ook uit leende portretten en stillevens. stijl kenmerkt zich door een tiende lijnvoering, vooral in de laréllen. Zó vloeiend, dat ze op het ste gezicht wat slordig aandoen, 1 bij aandachtiger beschouwing men daarvan toch spoedig te- bwel zijn toets over het algemeen toon is, is hem enige delijker zwier niet vreemd. Som- en zien er verwantschap in met werk van de Italiaan Francesco nrdi. Maar ondanks die zuidelijke k, treden toch noordelijker gede- heid en bedachtzaamheid op de r grond. ia|IE BEDACHTZAAMHEID komt vooral tot uiting in de portret- Het portret van de schilder Ber iels ii bezonken en mediterend, must het conterfeitsel van Ge- l Fieret. „De ceramist e" toont ietwat hautaine uitdrukking, stillevens treffen door de ruige s en het zeer beperkte kleur ge- ik. Soms is een enkele opvallende irveeg Rieser als voldoende, zelfs \en stilleven met groente, waarin groen als het ware door de acli- irond wordt opgeslokt. Het kleine even met koolblad is een zeer li schilderijtje. landschappen getuigen van een ie ruimtelijkheid, zonder de sfeer ruigte, rust en beweeglijkheid te tusteu. Sommigen doeken zijn vuld van een Hollands licht, zo- het mooi geschilderde ..Aan de iel De gezichten uit de Provence, inden van kleur, zijn dikwijls fraai nponeerd. „Haven" is bijna een 'ractie, „Bij Moordrecht" prachtig wijde ruimtevulling Sterk gebon- daarentegen is weer „Binnen in te Rotterdam." OEWEL DE KLEUR in de aqua rellen wat meer op de voor lid treedt, ook hier echter die bre- vat ruwe toets. Dat doet aan de uitdrukking over het algemeen f. Tot. zijn mooiste prenten, door de sfeer vergeten land, behoren ongetwij- tweetal impressies van de i landschap bij Arles daarentegen, t weer zeer Hollands aan. Een ti doek is ook „Bij Katwijk", ipositair mooi is vooral „Alpes ■itimes". 'ENSLOTTE moet de bezoeker vooral niet vergeten een kijkje te ien in de portefeuille met toneel- '.ningen. Het zijn meest originelen cc» in een Haags blad gepubli- dc illustraties. De vlotheid van die zulke schetsen nu eenmaal merkt, doet niets af aan de dik- s zeer treffende karakterisering de gekenschetste tonelisten. 10 februari, Rapenburg 74. da- lks, behalve 's maandags van 2 WILLEM PRINS Nog een ander punt van de LUB-stich- ting. Volgens de afspraak zou het LUB zo'n breed mogelijke koers moeten va ren, zodat bijvoorbeeld mensen van ie dere studierichting aan het woord zou den moeten kunnen komen. Het liefst hebben ze alleen maar universitaire stukken. Maar het laatste kwartaal is er juist flink gediskussieerd in het LUB. Onder andere over homofilie, over prof. Kruyer, de manier, waarop hij in Suri name onderzoek doet, over kommunes en over klassejustitie. Het kontakt met de LUB-stichting was slecht. Onder vier ogen Beerling en ik was het vrien delijk. Daarom is het des te onbegrijpe lijker. dat hij nu zo boos is. Dat uaakt- fotootje, dat we een paar nummers ge leden hebben geplaatst, dat kon waar schijnlijk ook niet. Mijn theorie in mijn stukje komt helemaal uit. Klok tien jaar terug Wat er nu verder moet gaan gebeuren weten we nog niet. Daar zullen we nog veel over moeten praten. Er zijn genoeg konservatieve studenten, die eventueel hoofdredakteur zouden kunnen zijn. Al leen zjjn ze niet aktief genoeg om het te worden. Als een stichtingsbestuur ons garan deert, dat er geen censuur meer wordt gepleegd, komen we terug. Maar Beer ling zou dan weg moeten. Persoonlijk zou ik liever een onafhankelijk blad hebben, met een politiek zo open moge lijk karakter. Maar dat nieuwe stich tingsbestuur zie ik niet zo zitten. Er zijn geruchten over een soort fus>e tus sen Acta et Agenda (het universitaire mededelingenblad) en het LUB. Als dat zou gebeuren wordt de klok weer tien jaar teruggezet, en dan komt ons ont slag voor de heren ook als geroepen. Terwijl ik nu geloof, dat het LUB steeds meer gelezen wordt, terwijl een student bij Acta onmiddellijk naar de voor hem bestemde mededelingen grijpt. In ieder geval heb ik nu met de sex kennelijk een vitale plaats geraakt. Het conflikt is de ALSV niet belangrijk genoeg De huidige moeilijkheden rond het LUB vormen de zoveelste schakel in een lange keten. Tot voor drie jaar stonden ln het blad ook de universiteits mededelingen afgedrukt. Maar deze werden twee jaar geleden overgeheveld naar het universi taire blad Acta et Agenda, dat zonder adverteerders zou werken, terwijl het LUB het opiniërende orgaan zou wor den, waarin wel advertenties konden worden opgenomen. De verschijning van het LUB werd steeds moeilijker door teruggang in het ledental van de Alge mene Leidse Studenten Vereniging, die een kollektief abonnement voor haar le den had. In 1967 nog ongeveer 7000, in '68 6000 en nu ongeveer 4000. Het kapi taal. dat voor de uitgave van het blad nodia" is wordt voor tweederde inge bracht door de ALSV. terwijl het restant «rcarnndeerd wordt door de ku-dto-en van de universiteit. Maar zoals de ont wikkeling er nu uitziet, zou er in mei wel eens 20.000 «ruiden door de kuratoren op moeten worden gelegd, zo vertelt P Laagland, penningmeester van d» ALSV en de enige student, die namens de AL BV in het bestuur van de LUB-stlchting zit. Over deze hele sexzaak bestaat een dui- dellik meningsverschil binnen de LUB- stichting. zeel hij. Het is wel gek, dat ik niet van de vergadering van het be stuur on de hooste was. Overigens pas de tweede van dit studiejaar. Voor dc ALSV is het van groot belang, dat het LUB bliift bestaan als een algemeen diskussieforum en als een faciliteit, die wil aan onze leden geven, de vijfhonderd ahbonnees die geen lid ziin buiten be schouwing gelaten. Wij stimuleren a le lies en daarbij richten wij ons natuur lijk on de belangen van de leden, maar daarmee werken we meteen voor de niet-leden. Over de sexzaak wil ik mijn mening niet geven, antwoordt hjj op mijn herhaalde lijke vraag. Dat is een dinlomatiek ant woord. waarbij li(j duidelijk doelt op de moeilijke nositie, waarin de ALSV in dit konflikt zit. want aan de ene kant moet er een blad zijn als ledenbiiidendc raktor; aan de andere kant, als de LUKV zich solidair verklaart met de redaktie. komt er e«»n breuk in het stichtingsbe stuur en daarmee waarschijnlijk nier ku ratoren: en dat betekent; geen blad en weer minder leden. En voor deze oppor tunistische redenen moet het ontslag van de redaktie wijken, want 't konflikt is de ALSV niet belangrijk genoeg. KOUDEKERK Een 70- jarlge graanhandelaar uit Koudekerk moest zich ver antwoorden voor het feit, dat hjj destijds met zjjn auto op de Haarlemmertrekvaart door liet rode stoplicht was gere den. „De tenlastelegging is fout, edelachtbare. Want niet ik maar mijn zoon zat achter het stuur", zijn 30-jarige zoon bevestigde even later on der ede, dat vader inderdaad de waarheid had verteld. De graanhandelaar glunderde zichtbaar. Dat werd immers een vrijspraakje. En inder daad sprak de rechter hem (conform de eis) vrij van het hem ten laste gelegde feit. Vader en zoon keken elkaar glimlachend aan. Even later glimlachten zij echter niet meer. En wel, na dat de kantonrechter de zoon had medegedeeld: „U was dus de ware schuldige. U krijgt ilus binnenkort wel een dag vaarding thuis en u zult zich dan voor die overtreding moeten verantwoorden." Overmoedig LEIDEN Na zes glazen bier te hebben genuttigd keer de een 23-jarige chemlsch- reiniger uit Leiden per auto huiswaarts. Hij haalde Leiden niet, want toen hij met een vaartje van circa 65 km/u een bocht in de Haarlemmertrek- vaart te Oegstgeest wilde ne men. raakte zijn auto ln een slip en belandde als gevolg hiervan In een nabijgelegen sloot. De chemlsch-relnlger kwam wonder boven wonder met de schrik vrjj. Zijn auto kon hij volledig afschrijven. „Het is daar een nare bocht en dat verraste mij volkomen", voerde verdachte ter zitting tot zijn verdediging aan. nig geloof. De officier eiste zowel een geldboete van 150 j subs. 30 dagen als de voor waardelijke intrekking der rij- 1 bevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Verdachte vond de ets zeer hoog. „Ik was immers niet dronken." zei hij nog. De kan tonrechter vonniste met een geldboete van 200.- suhs. 40 dagen. Inzake de geëiste voorwaardelijke ontzegging luidde zijn vonnis conform. „Kwam het niet doordat u wat overmoedig was als ge volg van dat biergebruik?", veronderstelde de kantonrech ter niet zonder reden. „Neen, ik was nog best in staat m'n auto te besturen," verzekerde verdachte de rech- Rorbui VALKENBURG „Ik bad een rotbui, omdat een klant zijn schuld niet betaalde en lette daarom niet goed op." Zo verklaarde een 61-jarige zulvelhandelaar uit Valken .Waarom wilde u zich niet aan een bloedproef onderwer pen?" wilde de officier weten. „Ik kan niet tegen prikken en word altijd naai' als ik bloed zie." aldus verdachtes bescheid. Aan dit excuus hechtte het rechtscollege wei burg destijds t.o. verbalisant de reden van zijn levensge vaarlijke stunt. Hij reed als gevolg van zyn onoplettend heid met zyn bestelauto op de Provinciale weg te Katwjjk een afrit af, kwam aldoende op de verkeerde rijbaan te- recht en daarna in botsing met een tegenligger. De kantonrechter nam het verdachte bijzonder kwalijk, dat deze was doorgereden, ook nadat hjj had bemerkt op de verkeerde baan te rijden. Ik wilde even verderop via de middenberm weer naar de goede rijbaan gaan." veront schuldigde verdachte zich ln deze. „U had. gezien het ge vaar dat U opleverde, geen meter verder mogen rijden." repliceerde de kantonrechter scherp. De officier vestigde in zijn requisitoir vooral de aan dacht op. dat bij frontale bot singen vaak doden vallen en het een wonder mag worden genoemd, dat verdachtes gr°- ve en niet door hem gecorri geerde fout, slechts „plaat- schade" tot gevolg had. „Ik rjjd al 40 jaar auto en ben nog nooit fout geweest." zo motiveerde verdachte zijn verzoek om uiterste clemen tie. „Bent 11 nu al vergeten, dat u ln 1969 tweemaal werd veroordeeld wegens te hard rijden?." reageerde de kan tonrechter prompt. „Oh ja. dat is zo." zei verdachte. Het vonnis werd uiteindelijk: een geldboete van 150,- sub sidiair 30 dagen en de geëiste voorwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proef tijd van 2 jaar. KOUDEKERK RUN HAZERSWOUDE De plaatselijke sportverenigingen, die zijn aangesloten bij de Nederlandse Sport Federatie, heb ben een schrijven gericht aan de ge meenteraad, waarin wordt gesteld, dat zij zeer nadrukkelijk prijs stellen op in spraak I»U_ het bepalen van de bestem ming en verdeling van de in de begro ting vermelde post voor Sportpark Ha zerswoude. B. en w. stellen de raad voor, de brief schrijvers mede te delen, dat alle be slissingen terzake van de sport worden voorbereid in nauwe samenwerking met de Sportstichting Hazerswoude. Daar de meerderheid van het bestuur van deze Stichting door de gezamenlijke, daar toe door b. en w. aan te wijzen sport verenigingen wordt samengesteld, heb ben de sportverenigingen, middels deze door henzelf gekozen vertegenwoordi gers, inspraak in deze aangelegenheden. Het college merkt voorts op, dat alle kredieten ten behoeve van de sport accommodaties door de gemeenteraad moeten worden vastgesteld; de Sport stichting zal over deze kredieten uiter aard adviseren. Het rapport van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zal in de Sport stichting worden behandeld, zodra bur gemeester en wethouders hun studie hieromtrent hebben afgerond. Hazerswoude koopt grond in Rietveld HAZEKSWOUDE Het gemeeDtebe- stuur heeft weer overeenstemming be reikt met een van de eigenaren van gronden in het ontsluitingsplan Riet veld. De gemeenteraad krijgt donder dag het voorstel, om 2137 vierkante me ter aan te kopen van mevrouw B. K. Karres-Wezelenburg tegen een prijs van f 5523.30. KOUDEKERK Op de grens der gemeenten Koudekerk en Alplien aan den Rijn staat sedert enkele dagen een onge bruikelijk verkeersbord. Voor het gedeelte van de Hogewaard (Koudekerk) vanaf de brug op de grens der gemeenten tot aan de bebouwde kom (enkele honderden meters ten westen van dc Betonfabriek Bos en Zn.) is voor motorrijtuigen voortaan een maximum snelheid toegestaan van 60 km per uur. Gelet op de talrijke uitritten op de Hogewaard. achtte het gemeentebestuur van Koudekerk een snelheid van 70 km per uur zelfs nog te snel. Voorheen mocht men op dit weg gedeelte met ongelimiteerde snelheid rijden. VOORSCHOTEN De 15-jarige Voorschotenaar Peter van Delden is terug van weggeweest en is thans weer leerling van de afdeling hbs van de christelijke scholengemeenschap in Leiden Zuid-West. Enige tijd geleden werd het opstel van Peter gekozen uit de duizenden inzendingen van leerlingen van diverse scholen, die gehoor gegeven hadden aan de oproep door het Tropenmuseum te Amsterdam, Air India en de Ambassade van India. De hoofdprijs was een reis naar India. „Het is een fantastische reis geweest", zegt Peter, die inmiddels al weer ge wend is aan het normale leven, maar op zijn kamer tastbare en in zijn geheugen onuitwisbare herinneringen heeft uit dit land. waarvan de staat de jonge gast danig verwende. Stralend vertelt hij: „Ik kon liet niet geloven, toen de uitslag bekend gemaakt werd. Natuurlijk heb ik heel hard ge ploeterd aan mijn werkstuk over India, maar dan denk je toch echt niet aan een hoofdprijs. Het ging gewoon heel lekker. Veertig vellen heb ik getypt op de ma chine van mijn vader met twee vin gers). Alles over India. Folders haalde ik bij de Indiase Ambasade. Ze waren allemaal in het Engels, dus eerst ver talen!" Dat Engels is Peter goed van pas gekomen tijdens zijn reis, omdat zijn gastheren en gidsen alleen die in ternationale taal spraken. De reis, die begon een dag voor Kerst mis en zeventien dagen duurde, is door Peter van uur tot uur en van dag tot dag opgetekend in een dagboek. De dui zend en een indrukken zijn zo goed mo gelijk weergegeven. Natuurlijk hij alleen de mooie kanten van het India gezien. Hij kan er uren over vertellen en vlot noemt hy de namen van de steden waar hij geweest is: Dehli-Benares-Agra Jai pur-Madras. Dat zijn allemaal enorme afstanden, die steeds per vliegtuig wer den afgelegd. In totaal elf vliegreizen. „De afstand van noord naar zuid India is even ver als van hier naar Moskou", vertelde hij jongensachtig zakeiyk. Op ieder vilegtulg wachtte een gids en stond de taxi klaar. Als gast van de staat werd er geslapen in eerste klas hotels: „Ik heb alles gegeten, maar wa ter dronk ik vrijwel niet. wel veel cola. We aten afwisselend westerse en oos terse maaltijden. Eenmaal was er een heel erg officieel diner met een danse res en muzikanten met een tabla, citer en fluit". Die „we" zijn de anderen van het reis gezelschap. waaronder de heer Hal- bertsma, filmregisseur van het Tropen museum en mevrouw Dohmen van de NOS-televisie. Mettertijd komt er 'n t.v.- Uitzending in de Verrekijker. Peter van Delden heeft volgens zijn zeggen „ongelofelijk" veel gezien, prach tige bouwwerken o.a. de TAJ MAHAL, een van de zeven wereldwonderen. Ook scholen werden bezocht, scholen waarin de kinderen gewoon op de grond zaten tijdens de lessen: ,,'t Is maar net zoals je gewend bent", volgens Peter, die thans weer in de schoolbanken van de HBS zit. veel kan verhalen en o.a. met Fingels een voorsprong op zijn mede leerlingen heeft. De 15-jarige Voorschotenaar beleefde een sprookje en werd als een prins door India gevoerd. Vergeten zijn de vele uren inspanning 0111 een werkelijk goed verhaal over India te maken, gebleven zijn de zeer vele souventers in zijn ka- Finalisten Treslong bekend HILLEGOM De strjjd in do twee voorronden van de talentenjacht, die in Treslong te Hillegom werd gehouden, in gestreden. Er zjjn zes groepen overge bleven, die elkaar zaterdag 31 januari n.m. 20.00 uur het vuur na aan de sche nen zullen leggen. Dit zijn: Action (Haarlem, 361 punten); Creepy (Heemstede. 261 punten): King's Road (Zandvoort, 249 punten): Light house (Oude Wetering, 281 punten): Mick Brown Selection Beverwqk, 261 punten); Art of Music (Hillegom/Haar- lem, 249 punten). In welke volgorde de groepen zullen op- terden is nog niet bekend. Dit zal door een loting worden uitgemaakt. Voor de finale-avond is er kaartverkoop bij boe tiek Pompidou, Nieuwe Ryn 46, Leiden, IJsselmuiden te Sassenheim; Fa. D. Schouten. Kanaalstraat te Lisse; Firma Timmers te Noordwykerhout en het V.V.V.'-kantoor, woonschip Jhr. Mock- kade, telef. 6385 te Hillegom. Bru Walenkamp is weer teruggekeerd op het oude Nieuwsteegse nest. Op nr. it heeft hij ra f feeclub inge richt waar t.z.t. ook cxpositiegele- genlieid zal zijn, in nr. laan de overkant, de voormalige Bank van Leningis een kleine expositieruimte waar thans een aantal zeefdrukken van Jan Dibbets, Rik ran Benthem H. Droge en Peter Struycken te zien zijn. Het werk is van wisselend gehalte. De beste zijn de prenten ran Struy cken, die overigens reeds in Leiden bekend zijn. De prenten van v. Bentliem zijn ge baseerd od de optische beweging van golvende lijnen in verschillende kleu ren. Van Dibbets ligt er o.u. een mooie compositie in paars. Han Droge toont een hele serie druk ken van oranje op blauw in vele va riaties. Men raakt er gauw op uit gekeken. Het kunstsaaltje is open dinsdags tot en met 's zaterdags van 19 tot 18 uur. WILLEM PRINS

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5