HET KAMPIOENSCHAP VAN DE SECONDEN Op eerste dag goud, zilver en brons voor Nederland op de vijf kilometer Op tweede dag de apotheose van een gigantisch gevecht om Fornaess' kroon Innsbruck weet het nuook:„Endatteme toffe jongens zijn" De beste zestien WAAR WAS BORIS STENIN? Eindelijk weer eens die tiende keer Op de vuist voor flesje water Ard Schenk eerste Dag Fornaess tweede. Göran Claeson derde. Pfrommer zal voor Oslo kiezen tussen Mottet en Verheyen (Van onze sportredactie) INNSBRUCK Hoe zal de Nederland- schaatsploeg er voor de wereldkam- Ioenschappen in Oslo uitzien? Op deze raag kon Leen Pfrommer gisteren nog een antwoord geven. ,Mijn wens om vijf Nederlanders bij eerste zestien te klasseren, is in srvulliTig gegaan. De Europese titel van ihenk had ik niet verwacht. We zouden tevreden zijn geweest met twee ders bij de eerste vijf. Kees Verkerk >elt, zich nog steeds niet geheel in de, ondanks 7.ijn explosie op de vijf lometer", aldus Pfrommer, die Peter ïttet endgszdns teleur vond stellen met. in vijftiende plaats. Voor Eddy ïrheyen zijn de kansen om gekozen te orden voor Oslo groter geworden. Vandaag vertrekt de Nederlandse naar Cortina d'Ampezzo waar nsdag en woensdag internationale wed- rijden zullen worden gehouden Don- rdag reist de ploeg voor een trainings- o en enige wedstrijden naar Davos- afloop van deze wedstrijden zal rommer een beslissing nemen of Ver- ryen of Nottet in Oslo zal starten. INNSBRUCK De Russische schaats- ort maakt een ernstige crisis door. island, dat tien jaar (1953-1963) aan wereldtop heeft gestaan en zijn stem- 1 drukte op alle internationale schaats- xnooien. heeft sinds zes jaar geen rol betekenis meer kunnen spelen. iDit jaar mochten slechts twee Russen •r het Europese kampioen- lap. Yumashev moest tevreden zijn povere veertiende plaats. Na af- n het toernooi verdwenen de ont- >chelde Russen snel in de kleedka- ïr. De contacten met het westen wer- :n angstvallig vermeden. Opvallend echter dat de leiding van de Rus- >ehe ploeg in handen van een dame is. De afwezigheid van coach Boris enin kon men in het Russische kamp oeilijk verklaren. Stenin, die vorig jaar INNSBRUCK Het gedrag van de Nederlandse schaatssupporters bjj de gote internationale toernooien in bet buitenland hebben de laatste jaren de image van ons land geen goed gedaan. In Innsbruck, waar bet schaatslegioen (2500 man) de avond voor het Euro pees kampioenschap als een sprink hanenplaag neerstreek, zal de Tirool- se bevolking nog lang doen napraten over het schaoaotsoleger. De politie van Innsbruck had het af gelopen weekeinde geen rustig mo ment. Tientallen dronken supporters, uitgedost in de vreemdste kleding en met de onafscheidelijke klompen, brachten vernielingen aan in openbare gelegenheden en aan particuliere eigendommen. De politie moest zeven maal proces-verbaal opmaken wegens openbare dronkenschap en drie Ne derlanders over. achtten op het po litiebureau. Tot in de kleine uurtjes zocht het legioen het nachtleven van het anders zo rustige wintersport stadje. Kolonialisme Een keer moest de politie hardhandig optreden. Enige dronken Amsterdam mers zorgden voor een incident in een nachtclub. Ze werden handtaste lijk tegenover de serveersters en de eigenaar verzocht hen zich behoorlijk te gedragen of te verdwijnen. Hij voegde daar, overigens zeer ontac tisch, aan toe: „We leven niet meer in de tijd van het kolonialisme". Waarop de eigenaar een antwoord kreeg dat Hitier uit Oostenrijk kwam. De gevolgen van dit twistgesprek bleven niet uit. Slaapplaats Een stomdronken Volendammei, die rond vijf uur alle gelegenheden ge sloten vond en toen maar het besluit nam om zijn hotelkamer op te zoeken, liep als een roepende in de woestijn door de inmiddels verlaten straten van Innsbruck. In zijn binnenzak had hij de sleutel van zijn kamer goed opgeborgen. Er stond echter geen naam van het hotel op. zodat hij bijna alle hotels moest aflopen. Bij het zo veelste hotel, waar hij geweigerd werd. kon hij zich niet meer beheer sen en sloeg de nachtportier bijna knock-out. Het toeval wildp dat het politiebureau recht tegenover het ho tel staat. De dronkeman was verze kerd van een sl.applaats. Ziekenhuis Na afloop van het grandioze schaats test ijn sprongen enige honderden Ne derlandse supporters over de hekken en bestormden de ijspiste. Dansend en hossend werd het kunstijs kapot getrapt en een al te vurige supporter die ook te diep in het asje had ge keken, viel met zijn hoofd op de be tonnen rand. Per ambulance moest hij naar het ziekenhuis in Innsbruck worden gebracht. Gisteravond was het betrekkelijk rustig in de stad. De reisbureaus brachten de supporters weer huis waarts. „Bij ons mag je nooit wat en in het buitenland mag je alles", zullen de herrieschoppers het afgelopen weekeinde hebben gedacht (Van ome sportredactie) INNSBRUCK Ard Schenk kon zijn emotie nauwelijks meer baas. Een trede hoger dan Dag Foi'naess stond hij op het ereschavot en stak letterlijk en figuurlijk met kop en schouders boven iedereen uit. Aan zijn linkerzijde keek de Zweed Göran Claeson, twee dagen tevoren sterk favoriet voor de Europese titel, verdwaasd naar de uitgelaten Nederlandse supporters. Schenk, Fornaess en Claeson, drie gi'ote namen in het gouden boek van de internationale schaatswereld, legden de armen over eikaars schouder. Terwijl de Tiroolse hofkapel, gestoken in vuurrode frak en „Lederhosen", op de achtergrond het Wilhelmus speelde, stond Europee? kampioen Ard Schenk zwaar slikkend op het erepodium. Kees Verkei":, eens de grote troef in de titelstrijd, stond ditmaal op een afstand toe te kijken. Hij filmde met zijn peperdure camera he't ontroerende schouwspel. Na Inzeil 1969 (E.K Verkerk tweede) en Deventer 1969 (W.K. Verkerk dei'de) wapperde het rood-wit- blauw weer aan de hoogste mast. De winterzon, die op de besneeuwde toppen van de Oostenrijkse Alpen een kleurenspel speelde, zette de grandioze prestatie van Ard Schenk extra luister bij. Zijn oranje trainingspak schitterde in al zijn glorie Nederland vierde feest in Innsbruck. In het tweedaags toernooi op de olympische ijspiste boekte de ploeg van coach Leen Pfrommer grootse successen. Op de eerste dag drie Nederlanders het goud, zilver en brons op de 5000 m, voor de genadeloos toeslaande Kees Verkerk, voor Jan Bols en voor Ard Schenk. Op de tweede dag schoof Jan Bols op de tien kilometer tussen Fornaess en Claesson. En toen die adembenemende apotheose,, de wonderbaarlijke explosie van Dag Fornaess die het onwaarschijnlijke i bij na waar maakte. Ruim achttien seconden om'de'onaantastbaar lijkende positie 1.8 seconde te kort. De kampioen wa Schenk. „Ik was niet naar Innsbruck geko- Nerveus volgden Schenk en Pfrommei men om Europees kampioen te worden, de Noor die over het ijs vloog. Claeson en Fornaess waren voor mij de favorieten Bij elk schaatsevenement „Bij het illgaan van de laatste moet de kampioen geluk hebben. Mis- wissel lag Fornaess gelijk met mijn Schenk.b^Hef ijs^vaT'vaiT slechte' kwa- «jd. Ik Mg het kampioenschap al liteit. Op het rechte stuk, vlak voor de aan mijn neus voorbijgaan'zei tribune, lag iets waar ie overheen moest Schenk, nog trillend van de span- maar dat had niet veel met ijs te ma- „j Qp laatste honderd ken De verslagen kampioen Dag For- naess had op de eerste dag, toen hit eer ""'ter leek het alsof Fronaess met slechte 5.000 meter had gereden, zijn meer vooruit, kwam. Hij haaldr beklag gedaan bij de Noorse ploegleider njet, Ik was de nieuwe Euro- Verkerk, Schenk en Pfrommer waren het volkomen met elkaar eens: het ijs was slecht. „Na de eerste twee afstan den gaf ik mezelf een kleine kans maar dat ik Europtvs kampioen zou worden, kon ik niet geloven. Claeson en For naess waren, dacht ik, te sterk voor mij", aldus Schenk. „De 10.000 meter blijkt een gevaarlijke afstand voor mij. Ik ben er nog niet sterk genoeg op oorlog tegen de Nederlandse ploeg Pfrommer en ik waren erg nerveus aangewakkerd, toen we hoorden dat ik in de eerste pese kampioen. Ik kon het zelf niet meer geloven. Fantastisch". Fouten Uitgeput viel Fornaess in de armei in Schenk die hem tegemoet was ge- eden. De Noorse student die de koud< had Allemaal het slachtoffer ge- ..orden van zijn eigen tactiek. Na af tegen Gronvold moest rijden. Achteraf |oop zocht hij naar een excuus Het bekeken is dat geen pech geweest. Ik was tijdens mijn 5.000 meter't'è hard. heb er zelfs voordeel van gehad, want De ijsmakers moeten een fout hebben het ijs werd steeds slechter gemaakt". Scheidsrechter Heckly, de verantwoordelijke man in Innsbruck, ra! X/Ar/inflAr#l toe dat er fouten waren gemaakt maar veranuera dat 2ij van grote invloed waren ge_ weest op het rijden van Fornaess wilde De nieuwe Europese kampioen, door de directeur van de kunstijsbaan in Gre- Pfrommer weggestuurd op een schema noble niet geloven van 15.40, kon zich aan niemand op trekken. Pfrommer: „Ik wist dat Schenk moeite zou hebben met dit schema, maar wilde Fornaess Europees kampioen wor den, dan zou hij in elk geval 18.6 secon- Ard Schenk: „Ik geloof eerder dat For de sneller moeten rijden en dat leek mij aaess te snel ,was vertrokken op de een onmogelijke opgave. Na enige ron- 5.000 meter. Zijn schema lag op 7.20. den zag ik dat Schenk het hoge sche- De Noren wilden op deze afstand ieder- ma niet kon volgen. Ik veranderde het een een afstraffing geven. Ze hebben in 15.48. Ook dat was niet haalbaar. zfchzelf gestraft, want Kees Verkerk Ard verloor te veel op de rechte stuk- won 'n 7-32.9. Fornaess moest de tol be ken en uit nood heb ik het schema nog lalen voor het zware werk dat hij wilde eens veranderd in 15.56. Ard draaide zijn verrichten. Dat het ijs niet goed was, rondjes erg moeilijk en kwam uit op wi' n^et ontkennen maar we hebben 15.59.7. Fornaess moest dus 15.41.1 rij- er allemaal last van gehad". den om gelijk te komen. We dachten dat rv wr- hij dit op het slechte ijs nooit zou ha- Noorse suprematie van de len. Maar wat heeft het weinig ge- laatste twee jaar was in Innsbruck scheeid". doorbroken. De Europese kampioen 1970. 500 r 5.000 r Landgenoten (Voor uitslagen per afstand ten). 1. Ard Schenk (Ned) 2. Dag Fornaess (Nw) 3. Goran Claeson (Zwe) 4. Jan Bols (Ned) 5. Magne Thomassen (Nw) 6. Roar Gronvold (Nw) 7. Kees Verkerk (Ned) 8. Björn Tveter (Nw) 9. Kimmo Koskinen (Finl) 0. Per W. Guttormsen (Nw) 1. Or jan Sandler (Zwe) 2. Jappie van Dijk (Ned) 3. Gerd Zimmermann (W-D) 4. Joeri Jumasjev (Rusl) 5. Peter Nottet (Ned) 6. Raimo Hietala (Finl) m: 10.000 m: Totaal: 40,55 4) 7.34,9 3) 2.04,8 1) 15.59,7 5) 175.625 40,13 2) 7.43,4 (10) 2.06,3 3) 15.42.9 1) 175,715 40,73 6) 7 37.6 5) 2.06,0 2) 15.55,5 3) 176,265 41,36 8) 7.34.2 2) 2.07.3 7) 15.46,6 2) 176,543 40,64 5) 7.37,4 4) 2.06,6 5) 16.03,5 9) 176,755 40.31 3) 7.37,9 6) 2.06,6 5) 16.13,1 (12) 176,955 41,68 (11) 7.32.9 1) 2.08,2 9) 15.59,1 4) 177,658 41,03 7) 7 37.9 6) 2.06.4 4) 16.17,8 (13) 177,843 41.45 9) 7 53.8 (15) 2.08.3 (10) 15.59,9 6) 179,492 42.67 (20) 7.43,0 9) 2.07.8 8) 16.00,9 8) 179.815 42.53 (19) 7.46.6 (11) 2.08,7 (11) 16.00,7 7) 180,125 42.95 (23) 7.42.5 8) 2.09.5 (12) 16.06,7 (L0) 180.702 42,33 (17) 7.48,5 (12) 2.10.7 (14) 16.11,1 (11) 181,302 41.97 (14) 7.50.6 (14) 2.10,2 (13) 16.31,8 (15) 182,030 42.23 (16) 7.48.9 (13) 2.10,8 (15) 16.27,1 (14) 182,042 43,20 (24) 8.03,0 (16) 2.11.8 (17) 16.37,6 (16) 185,313 De loting voor de lien kilometer had uitgemaakt dat Tveter tegen Fornaess moest rijden Protesten van Nederland se zijde werden door de Franse scheids rechter Heckly weggewuifd. De regle menten zeggen dat landgenoten niet te gen elkaar mogen uitkomen. In een of andere paragraaf van artikel 251 had de voorzitter van de Noorse schaats bond, Tor Poulssen, tussen de regels door gelezen, dat er toch een mogelijk heid aanwezm was. Pfrommer, die wei nig tijd aa.. de vergadering kon beste den omdat hij al zijn aandacht aan de ANNA PAULOWNA T moest schenken. aan de ,.v. Maar i onze sportredactie) Nederlandse rijders rerliet de vergadering waarop Heckh >1B(,SC - Fornaess tegen elkaai TirofFi deel". Hij kreeg gelijk. nog in Nederland was om te leren van door de 42-jarige mevrouw Perel, die al onze schaatstrainingen is van zijn ftinc- zestien jaar als hulptrainster heeft geas- tie ontheven. sisteer bij grote internationale evenemen- De Russische ploegleider wilde er niet ten. Ook mevrouw Perel deed geheim- veel over zeggen. Stenin zou een functie zinnig over Boris Stenin. „Er rijden hebben gekregen in de sectie schaatsen slechts twee Russen in dit toernooi en van het wetenschappelijk instituut voor daarom vond de Russische schaatsbond de wintersporten in Moskou. het niet nodig om twee trainers te stu- Stenin werd in Innsbruck vervangen ren". e dagen heeft Anna Paulowna in opperste spanning de rit van Fornaess op de tien kilometer werden de besloot Tveteren Foriaess teS„ "elïaa, p,al,5e,»k" te laten uitkomen. Ard Schenk trok ei Innsbruck gezonden. zich weinig van aan. „Tveter en For- Toen oolc stroomden de felicitaties binnen bij het ouderlijk huis van Ard Schenk, naess zijn bepaald geen vrienden dus waar alleen broer Jan, zijn vrouw en twee dochtertjes het schaatsgevecht van „dé zal het wel meevallen met dat voor- lanSe" °Pde t-v. hadden meegestreden. Een verheugde Jan Schenk daarover: „Wat hebben we in spanning gezeten. Net zoals zo vaak trouwens. Negen van de tien keer in het verleden weit! het een tweede plaats. Nu was het eindelijk weer eens die tiende keer, goed voor een overwinning". Voor het overige bleef het rustig in het uitgestrekte Noordhollandse polderdorp, dat pas zal exploderen als de ereburger, Ard Schenk na zijn vorige In een boeiende nl waarin Fornaes- Europese titel in 1966 over een dikke vijf weken weer terugkeert „Definitieve weinig steun ondervond van zijn land- plannen voor een huldiging zijn nog niet uitgewerkt maar die komen wel" ver- genoot, moest hij zijn eigen race rijden zekerde de voorzitter van de ijsclub. Vier ronden voor het einde moest For- Minister dr. M. A. M Klompé van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk naess nog 2 seconden op Schenk win- heeft Ard Schenk het volgende telegram gestuurd: .Gelukgewenst met dit tweede nen om zijn titel te kunnen prolongeren Europese kampioenschap in uw schaatscarriére - stop - grandioos - minister Klompé Weinig steun DEN HAAG De droge lucht in de sporthal „De Vliegermolen" verleidt de spelers en speelsters wel eens tot drinken. Het meenemen van een fles met water of frisdrank is evenwel ten strengste verboden omdat er wel eens wat op de (dure) vloer terecht kan komen. Een speelster van Niloc had gisteren de verleiding niet kunnen weerstaan en 'n fles -vater meegeno men, die haar werd ontnomen door 'n zaalwachter. Hierover wond coach Rob Hulsker zich zo op dat hij met de man op cl vuist ging. NHV-bestuurders konden de zaak sussen maar er werd nietten n gedreigd h.t licht te zullen uitdoen in dp sporthal. Het liep niet zo'n vaart want de wed trijd werd be ëindigd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9