Medische studie vraagt verhoging doelmatigheid OUDERS AL TE VAAK NIET BETROKKEN BIJ OVERLEG VS blijven wapens aan Israël leveren Zoeken naar oplossingen voor praktijk iActies Wereldkerk t in pastoraal overleg Fondsen en tandartsen Draten over groene plan Mini-oorlog in trein om toilet Conflict academie Beverwijk Verklaring van gedelegeerde bisschoppen Militairen die staking voorstelden gestraft AANVALLEN ISRAËLISCHE VLIEG TUIGEN Meerderheid staat achter bisschoppen Dolle Mina voor gelijke rechten voor vrouwen Vice-premier voor af faire-Jonckheer naar Antillen? 1AANDAG 26 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Executiegolf in Irak voorlopig voorbij BAGDAD (AFP-DPA) Met de te rechtstelling van drie personen, is de olf van executies in Irak zaterdag voor- ipig afgesloten. Na de mislukte staats- reep tegen het bewind van de Baatb- artij zijn sedert woensdag 21 januari mensen doodgeschoten of opgehangen, bijzondere rechtbank sprak twee ver achten vrij. Een Amerikaans comité „tot redding 'an de minirok en afschaffing van- de maxidracht" organiseerde in New York de verkiezing „Miss Micro-mini 1970"- Op de foto de winnares Mary Rooney met het devies: „Laat je badjas thuis; draag geen maxi". (Van onze correspondent) UTRECHT ,,In de ernstige toestand, waarin het medisch onderwijs is ge raakt, kan alleen op korte termijn ver betering worden gebracht door doelma tigheidsverhoging, te bereiken door in tensievere benutting van onderwijskun dige kennis en inzicht". Dat betoogde vanmiddag dr. H. A. Tiddens in de rede die hij uitsprak bij de aanvaarding van het ambt v_n gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde om onderwijs te geven in de methodiek van het onder wijs in de geneeskunde en in de kinder geneeskunde aan de Utrechtse universi teit. „Vroeger", zo betoogde hij, „was de docent de voornaamste kennisbron. De overdracht vond plaats in een meester- gezelsituatie, waarbij het arbeidster rein van het ziekenhuis, waar het on derwijs plaatsvond, representatief was voor een groot deel van de gezondheids zorg. Nu wordt van de docent gevraagd het opbouwen van een leerplan en het scheppen van leersituaties, die kennis overdracht door zelfstudie stimuleren en mogelijk maken, en waarbij ook na drukkelijk aandacht wordt besteed aan vaardigheidsontwikkeling in de ruim ste zin van het woord. Het persoonlijke contact moet vooral gebruikt kunnen worden voor de individuele begeleiding. De medische leraar kan deze nieuwe ta ken alleen vervullen na scholing door en in samenwerking met onderwijsdeskun- Het arbeidsveld van het academisch ziekenhuis vertegenwoordigt slechts een I klein, zeer gespecialiseerd gebied in het sterk gegroeide terrein van gezondheids zorg. De inleiding in de praktische uit oefening van de geneeskunde kan daar niet zonder meer geschieden. Prof. Tiddens had zijn inaugurele rede de titel meegegeven „Boerhaave en Bartjens", een nauwere verhouding j tussen geneeskunde en onderwijs dan in deze twee namen is nauwelijks denk- Prof. Tiddens stelde, dat gezocht moet worden naai nieuwe oplossingen voor het praktische werk van het geneeskun dig onderwijs, wil dit relevant blijven voor de latere beroepsuitoefening'van de meerderheid van de studenten. Het op gang brengen van de nodige verande ringsprocessen zal snel en doelmatig kunnen geschieden door een aanpak in projecten, die zo wordt opgezet, dat op timaal gebruik gemaakt wordt van het landelijke onderwijskundige potentieel. MINIMUM- AAN EIGEN' ORGANISATIE DEN BOSCH (K.N.P.). Sympathi- nten met de actiegroep Wereldkerk oeten hun activiteiten allereerst plegen nnen de raden van het pastoraal over- g. Een minimum aan eigen organisatie voldoende. Binnen de groep wordt niet invormig gedacht over allerlei vormen kerkvernieuwing, maar uitgangspunt Üft voor allen het vasthouden aan de l ^nd met de Wereldkerk en de „Kerk uwen". Dat moet ook de interne nding van de actiegroep zün. Dit is zaterdag naar voren gekomen i bijeenkomst in Den Bosch van irsonen die adhesie hebben betuigd aan actiegroep. De vergadering stond ider leiding van drs. W. Ousters wegens ekte van voorzitter dr. W. Hoefnagels. 25.000 mensen hébben schriftelijk Ihesie betuigd met het uitgegeven ma- fest Daarbij is een opvallend groot 1 uvtal priesters en anderen, die betrok- :r» zijn bij de jeugdzorg. In verhand nee zijn twee commisises ingesteld: katechese en jeugdzaken. De actiegroep gaat zich spoedig op aatselijk niveau bewegen. De plaatse- ke groepen dienen zich in de eerste aats bezig te houden met inventarisatie i de vooruitgang en problemen van kerkvernieuwing ter plaatse. Stand- rnten en acties zullen met de nationale lad of met aangewezen, deskundigen :sproken worden. De actiegroep zal geen eigen orgaan 50 on UTRECHT (A.N.P.) n, fderlandse maatschappij tot bevor- laj, ring der tandheelkunde cn het gemeen ^e, luppelijk overleg van ziekenfonds- ganisaties zün besprekingen begonnen het zogenaamde „groene plan". Dit an voorziet in een integrale tandheel indige hulp aan dertienjarigen kening van de ziekenfondsen. Zoals bekend, vergoeden de zieken- ndsen lang niet alle tandartsverrich ïgen en met name niet de duurdere chnische ingrepen zoals het maken bruggen e.d. Als het groene plan orgaat zullen de bestaande beperkingen meer gelden voor de dertienjarigen, dan ook onder zekere voorwaarden >als een goede verzorging bit) de rest van hun leven optimaal llen worden behandeld. Het plan alleen bijzonder kostbaar, maar het rgt ook qua uitvoering veel inspan- 2n ng, omdat het zonder de medewerking 20 n bijvoorbeeld de scholen en de ouders kans van slagen heeft. Het ziet er ook niet naai' uit, dal het voor 1971 worden gerealiseerd. oprichten, maai' gebruik maken van het •bestaande tijdschrift „De Heraut" te Nij megen, dat veel overeenkomst heeft met de denkwijze van de actiegroep. „De Heraut" krijgt naast zich een adviesraad, bestaande uit leden van de actiegroep, die tevens de kernraad van de actie groep vormt: M. -L'. Beauehez te Doorn, dra. M. J. Bos te Nijmegen, dr. J. v. d. Bosoh te Breda, prof. dir. A. Camps OFM te Wychen, prof. dr. H. Hoefnagels SJ te Spaubeek, dr. L. H. Jansen SJ te Tilburg, prof. dr. B. van Leeuwen OFM te Wychen, prof. dr. R. de Mooi- te Til burg, dr. J. Mulders. SJ te Den Haag en dr. A. Simonis te Den Haag. DRIEBERGEN' (ANP) Een ruzie in de trein Utrecht-Arnhem tussen een groep Grieken en twee Nederlanders over de vraag, wie het eerst van het toi let gebruik mocht maken, is gisteravond in een enorme vechtpartij ontaard, waar de politie op het station Driebergen aan te pas moest komen. De rijkspolitie heeft met assistentie van leden van de ver- keersgroep in Driebergen cn de spoor wegrecherche de vechtenden niet zon der moeite verwijderd uit de trein, die door deze mini-oorlog een vertraging van een half uur opliep. De groep Grieken bestond uit vier echtparen, die vergezeld waren van een aantal baby's en kleuters. Nadat de eer ste woorden waren gevallen ontstaken de Grieken helemaal in woede, toen een van de tuiee Nederlanders volgens verklaringen van de Grieken een Griekse vrouw aan haar arm opzij trok. Even later waren Grieken en Nederland- ders in een enorme vechtpartij gewik keld geraakt. Voor de conducteur was er geen beginnen aan de vechtenden te scheiden. De Driebergse politie kon het ook niet alleen of en had hulp van haar collega's van de Verkeersgroep no dig om de vechtenden uit de trein te ha len en naar het bureau van de Verkeers groep te brengen. Ook de spoorwegrecher che werd ingeschakeld. De verhoren leveren nogal wat moei lijkheden op, omdat iedereen ontkent met vechten begonnen te zijn. De politie in Driebergen hoopt, dat reizigers, die getuige waren van de ruzie om het toi let, zich zullen melden. HAARLEM (ANP) Pater B. Hen- kus SJ, vertegenwoordiger van de Neder landse bisschoppen in de Nederlandse katholieke oudervereniging heeft met volledige instemming van het algemeen bestuur van deze vereniging tijdens een bijeenkomst van ouders cn studen ten van de academie in Beverwijk een verklaring afgelegd inzake de gerezen conflictsituaties in veie gezinnen als ge volg van de gebeurtenissen rond de ka tholieke pedagogische academie in Bever- Pater Henkus stelt voorop, dat hij de legimiteit van het huidige bestuur van de academie erkent, en derhalve ook de juridische bevoegdheid van dit bestuur om bijvoorbeeld studenten definitief van de academie te verwijderen. Refe rerend aan een artikel uit de statuten van de Nederlandse katholieke ouder vereniging, meent pater Henkus, dat zijn functie geen enkele bevoegdheid inhoudt om verwijderde studenten terug te la ten komen. Hij kan slechts spreken uit naam van de ouders de verantwoorde lijkheid dragen voor de totale vorming van hun kinderen, onder meer tot gel ding te brengen in school en onderwijs. - n aanzien van het door het bestuur uitgegeven witboek zegt pater Henkus. dat hij zich op grond van onbevoegdheid en onvoldoende informaties onthoudt van een oordeel over het waarheidsge halte van dit witboek. Wel constateert hij na zorgvuldige bestudering, dat blij kens het witboek op tenminste veertien belangrijke momenten in het hele ont wikkelingsproces van het conflict in Be verwijk de ouders van de studenten van de academie niet in het overleg werden betrokken. „Dit ondemocratisch ver schijnsel is goeddeels te verklaren door de afwijzende houding van de studen ten", aldus pater Henkus in zijn ver klaring. Het is hem overigens wel ge bleken dat het vorige bestuur de infor matie aan de ouders over de toen reeds bestaande conflictsituatie heeft tegen gewerkt. Tenslotte verklaart pater Henkus, dat het bestuur zich niet heeft gehouden aan artikel zes van het algemeen reglement voor het katholiek onderwijs, dat op 1 augustus 1968 in werking trad na goed- j keuring van de Nederlandse katholieke I schoolraad en het Nederlands episco paat. Daarin staat onder meer, dat het streven van .schoolbesturen, docenten en ouders erop gericht is de in het be lang van onderwijs en opvoeding nood zakelijke samenwerking tussen de school en de ouders naar vermogen te bevorde- I UTRECHT (ANP) De drie dienst plichtige militairen Herman Kernkamp. Bob Taalman en Kees Keizer, die eind oklober van het vorig jaar in dc Elias Beekmankazerne in Ede als protest le gen hun extra lange opleiding en dienst tijd als militair specialist de mogelijk heid van een staking opperden, zijn de zer dagen krijgstuchtelijk gestraft. Dit hebben de drie militairen zaterdagmid dag bekendgemaakt in het VARA-radio- programma „Dit is het begin". De drie militairen die inmiddels zijn overge plaatst naar respectievelijk Den Haag. Steenwijkerwold en Nunspeet, werden door hun respectievelijke commandan ten veroordeeld tot 21 dagen licht arrest, acht dagen verzwaard en 12 dagen ver- Soldaat Kernkamp liet weten dat de betreffende commandanten een 24 pagi na's tellend rapport van de marechaus see hebben ontvangen en dat zij moesten oordelen zonder de achtergronden te kennen. „Wij hebben niet de mogelijk heid gehad ons te verdedigen. Het rap port met getuigenverklaringen, op grond waarvan wij zijn veroordeeld, hebben wij niet mogen bestuderen. Alleen ik heb het na lang kankeren mogen inzien. De beide anderen zijn veroordeeld zonder het rapport met verklaringen zelfs maar te hebben gezien", aldus soldaat Kern kamp. die rechten studeert. Soldaat Kernkamp kondigde aan dat nu hem het recht van verdediging is ontnomen, hij een bezwaarschrift zal in dienen bij de militaire juridische dienst, met het verzoek de afdoening van deze zaak als een onrechtmatige daad tegen de drie militairen te beschouwen. RIJ-EXAMEN DUURDER DEN HAAG (ANP) Met ingang van '28 januari 1970 worden de inschrijfgel den voor de rijexamens over de gehele linie met 2,50 gulden verhoogd, terwijl de prijs voor een formulier „eigen verkla ring". noodzakelijk voor het verkrijgen van de geneeskundige verklaring, wordt gebracht van 2 gulden op 2,25 gulden. Een en ander werd door de minister van Verkeer en Waterstaat vastgesteld. kDe organisaties en instanties, die belang hebben bij deze wijziging, zijn reeds op de hoogte gebracht, aldus een medede ling van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardighedsbewijzen in Rijswijk. WASHINGTON President Nixon heeft opnieuw gezegd dat de Verenigde Staten wapens zullen biyven leveren aan Israël, Hü herhaalde eveneens dat Washington directe onderhandelingen tussen Israël en de Arabieren de beste Mgr. ERNST: Nixon verklaarde een en ander tn een boodschap die hij richtte aan de ope- ningsvergaderfng van de nationale nood- conferentie voor vrede in het Midden- Oosten. In de huidige escalatie van het conflict in het Midden-Oosten hebben Israëlische oorlogsvliegtuigen in „elkaar opvolgende golven" gisteren Egyptische versterkin gen aan de Rode Zee en de Golf van Suez gebombardeerd. De Egyptenaren beweren een van twintig aanvallende Israëlische straal toestellen te hebben neergeschoten. De Israëliërs reageerden hierop met: „Al onze vliegtuigen zijn veilig terugge keerd". Een Egyptisch hulpschip van 120 ton werd door Israëlische toestellen getroffen ten zuidwesten van Sjadoean, het strate gische eiland in de monding van do Golf van Suez dat de Israëlische troepen de vorige week 32 uur bezet hielden. In Tel Aviv heeft een militaire zegs man de beweringen van Cairo ontkend, dat Egyptische commando's zondagoch tend vroeg het Suezkanaal zijn overge stoken en een Israëlisch radarstation in Hod Aboe Samara. 30 km ten oosten van El Kantara hebben vernield. Er is voorts een officieel onderzoek gelast naar de I munitie-explosie in Eilat, waarbij 19 men sen omkwamen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM In Amsterdam woedt sinds dit weekeinde de actie „Dolle Mina", die een verdergaande emanci patie van de vrouw beoogt. Ongeveer dertig huisvrouwen en studentes trokken er te middernacht per auto op uit om alleenlopende mannen, die op meisjes loerden, te ontvoeren. Ze werden mee genomen naar de rand van de stad en daar weer losgelaten. Hoewel niet ieder een de ontvoering op prijs stelde, deden zich geen incidenten voor. Voorts gingen de deelneemsters aan „Dolle Mina" over tot het symbolisch af sluiten van de qpenbare herentoiletten. Zij willen ook openbare toiletten voor dames. Zaterdagmiddag werd gedemon streerd op de Dam voor gratis crèches. (Van i verslaggevei In Rome is prins Nicholas, zoon van koning Constanten en koningin Anne-Marie gedoopt door de Griekse aartsbisschop Chrysostomos. Van links naar rechts: koningin Ingrid van Denemarken, koning Frederik van Denemarken, koning Konstantijn, koningin Anne-Marie, koningin-moeder Fre derika, prinses Irene, prinses Alexia en prins Paul. Geen reden om benoeming niet te aanvaarden DEN HAAG Vice-premier Bakker, juist terug van vakantie, gaat zich dezer dagen zeer waarschünlük in de Neder landse Antillen op de hoogte stellen van de problemen die in Willemstad ?-ün ge rezen rond gouverneur dr. E. Jonckheer. De gouverneur, ruim een half jaar ge leden als zodanig benoemd om dr. C. Debrot op te volgen, schünt volgens be richten uit Curacao in dez efunctie niet meer welkom te zijn bü althans een I aantal groeperingen. De Nederlandse re- De kwestie is zeer actueel geworden na de schorsing van de heer J. H. Sprockel, commissaris van politie op Cu racao. Deze heeft vorige week tegen het hoofd van de veiligheidsdienst aldaar ge zegd dat de komst van dr. E. Jonckheer naar Curacao moeilijkheden zou kunnen uitlokken bij bepaalde groeperingen. Hij is nu geschorst en het Antilliaanse kabi net beraadt zich thans op de situatie. Dr. Jonckheer heeft dezer dagen in New York reeds overleg gepleegd met leden van het Antilliaanse kabinet over wat hem eventueel te doen zou moeten staan. Dr. Jonckheer wordt in de Antillen verantwoordelijk geacht voor de hevige rellen ,die vorig jaar uitbraken. De bij deze opstand betrokken groeperingen verwijten hem dat hij door zijn jarenlang regeringsbleeid als premie de onlutsen in dehandgewerkfchee ft. De kwestie i6 in eerste instantie een zaak van de Antilliaanse regering zelf. Dr. Jonckheer is vorig jaar weliswaar benoemd na advies van d edriepartners van het Koninkijksstatuut. DeAntilliaan- se regering echter moert de eerste stap pen ondernemen om de eventuele pro blemen op te lossen De Nederlandse regering heeft nog niet uit Curagao ge hoord of het Antilliaanse kabinet de be noeming inderdaad ongedaan zou willen maken. Dr. C. Debrot blijft in functie tot datdie kwestie opgelost is. De nieuw benoemde gouverneur dr. Jonckheer blijft in ieder geval zolang! gevolmachtigd minister van zijn land in Den Haag. Na zijn terugkeer uit New York verklaarde hij vanmorgen geen en- i kele reden te zien om zijn benoeming niet te aanvaarden. BREDA „Ik ben ervan overtuigd, dat de overgrote meerderheid van de katho lieken in liet bisdom Breda achter het beleid van debissch oppen staan. Dit geldt evenzeer voor de gehele Nederlandse kerkprovincie". Dit zei ons bisschop H. Ernst van Breda. De bisschop is ervan overtuigd, dat die meerderheid tenminste 70 procent bedraagt. Dit percentage ligt volgens hem wat de priesters betreft nog hoger- Bisschop Ernst betwijfelt dat er een zogenaamde „zwijgende meerderheid" zou bestaan, die het niet eens is met de ont wikkelingen in de Nederlandse kerk provincie. „In de uitslagen van de enquetes van le afgelopen jaren, ook voor wat betreft bijvoorbeeld de Gereformeerde Kerken en de Nederlands Hervormde Kerk, komt steeds weer een pedcentage van ongeveer 20 verontrusten terug. Dat kan men moei lijk een zwijgende meerderheid noemen", aldus bisschop Ernst. De bisschop maakt zich niet zoveel zorgen over het optreden van deze verontrusten en voorziet weinig moeilijkheden voor wat betreft de een heid binnen de Nederlandse kerkprovin- EINDHOVEN (ANP) Te verwach ten is dat binnenkort tussen de „Bovag" en de werknemersorganisaties in de me- taa.nijverheid oriënterende besprekin gen zullen beginnen over de situatie in klein-metaal, nadat op 14 november jl. besprekingen op landelijk niveau over een op 1 januari 1970 in te gane collec tieve arbeidsovereenkomst werden af gebroken. Van de kant van de werkne mersorganisaties houdt men bij deze be sprekingen een CAO voor de motorvoer tuigenbranche voor ogen. Aanslag in Djiboeti eist 16 gewonden DJIBOETI (Rtr) In de hoofdstad van het vroeger Frans-Somalieland. Dji boeti. zijn zaterdagnacht zestien Euro peanen gewond geraakt van wie vier ern stig toen een man twee granaten gooi de op het terras van een overvol café. Volgens de politie miste een van de granaten haar doel en sloeg in bij een geparkeerdstaande auto r'ie in brand vloog. Beide granaten waren van Engelse makelij. Men vermoedt dat de aanslag het werk is van de „bevrijdingsorganisa tie van de Somalische kust". Het vroe gere Frans-Somalieland. tegenwoordig het „Frans gebied van Afars en Issas", geheten, ligt tussen Ethiopië en de re- publiek. Somalië. De actiegroep zaterdag tijdens de demonstratie op de Dam.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5