Uitstel in zaak rechter R. PLUNDERINGEN IN BIAFRA NEMEN TOE NIEUWE CIJFERS OVER ALCOHOLGEHALTE Duitsland verliest twee Starfighters De Keyzer niet naar de KLM MINISTER SCHUT: Tegen inzinking woningbouw geen extra-maatregele n Bouwproduktie 969 tegenvaller Vier koffers juwelenroof teruggevonden Examens en proefwerken blijven nodig Go won: al T mogelijke, maar geen wonderen KVP-AR-CHU één program, maar afzonderlijke lijsten Pi es. Nixon: vooruitzicht op vrede in Vietnam beter Discipline bij troepen verdwijnt TWEE EN HALF MILJOEN OP GIRO BIAFRA li 0 AG 23 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) (EN HAAG Het Haagse Gerechtshof heeft isteren besloten de verdere behandeling in oger beroep van de zaak tegen de Haarlemse echter mr, R. uit te stellen tot maandag februari. Dit mede op verzoek van de verde diger van mr. R. Dit omdat de beide deskundi gen van het Openbaar Ministerie met nieuwe berekeningen waren gekomen over het alcohol promillage van mr. R. op het tijdstip van het ongeluk. Het Hof wilde die berekeningen wel eens op schrift zien en de verdediger mr. Van Empel wilde gezien deze ontwikkeling alsnog een eigen deskundige laten opdraven. Vandaag zou men alleen nog enkele getuigen horen in verband met de toestand van de banden van de auto van mr. R. De uitslag van de bloedproef was des- ds 1,05 promille geweest, maar de oedproef was enkele uren na het on- iluk afgenomen. De Haagse rechtbank :htte het daarom destijds „niet bewe- t mr. R. onder invloed was ge- R. zegt zelf lussen kwart voor half zes bij een kennis een iloody mary" (tomatensap met wodka) hebben gedronken. Op het politie- >au had hij voor moeten doen hoe- :el hij in z'n glas had gedaan. Het eek ongeveer 80 cc te zijn. Het pro- illage moet volgens één van de des- fndigen ten tijde van het ongeluk tus- en 1.35 hebben gelegen. Een jdere deskundige reekende voor dat promillage een stuk boven 0,4 ge en moet hebben; hij dacht aan 0,7 0,8. Voor de Haagse rechtbank destijds nden de beide deskundigen uit de ge niet afleiden hoeveel het alco- lgehalte van het bloed ten tijde van ongeluijk moet zijn geweest. Nu z'ijn echter met nieuwe berekeningen ge- waarbij zij er rekening mee :lden dat mr. R. kort na het drinken gaan rijden. De minister wil 0,5 omille in de wet opgenomen als grens alcoholgebruik. Iperkt De eerste deskundige meende dat de vaardigheid van mr. R. door het alco- ilgehalte beperkt moet zijn geweest, jlgens hem gold dit vooral voor reac- op plotseling optredende gebeurte- sen. De andere deskundige meende. op grond van zijn berekeningen t.R. minstens 165 cc wodka moet bben gedronken. De rijvaardigheid ook volgens hem minder zijn ge- De Haagse rechtbank had mr. R. des- ds alleen maar schuldig bevonden aan veroorzaken van een dodelijke aan- ding zonder meer en hem veroordeeld duizend gulden boete. De nieuwe rklaringen van de deskundigen over alcoholpromillage in het bloed van R. tijdens het ongeluk, aaht het rechtshof thans zo belangrijk, dat het cijfers gode wil bestuderen. ECHSBERG (DPA) Opnieuw heeft Westduitse luchtmacht twee starfigh- i verloren. Het waren de 114e en 115e. stortten neer bij Lechsberg in Beieren in de lucht met elkaar in botsing zijn geweest. De vliegers kwamen hun valschermen aan de grond ir een van hen overleed later in een ;enhuis. In de Gobiwoestijn is een aantal dinosauruseieren gevondenDe ontdekking werd gedaan door een Russische expeditie De eieren worden nu onderzocht en zullen daarna in musea te Moskou en Oelan Bator (Mongolië) bewaard PREMIER DE JONG: DEN HAAG Premier De Jong heeft het kamerlid Den Uyl (P.v.d,A.) naar aanleiding van schriftelijke vragen ge antwoord dat berichten in de Telegraaf over de benoeming van staatssecretaris De Keyzer vap Verkeer en Waterstaat tot directielid van de K.L.M. „iedere mze parlementaire redactie) (EN HAAG Minister Schut (Volks- svesting) zal geen extra maatrege- men om de inzinking in de woning- tegen te gaan. Dat verklaarde hij >n in een toelichting op het ver- an de jbouwproduktie. De minister it veel minder optimistisch tegen de ningproduktie aan. Tegen zijn aan- ikelijk optimisme in. is het aantal tooide woningen vorig jaar enkele zenden beneden de raming gebleven, ■crwachting was, dat in 1969 zo'n tot 127 duizend woningen gereed den komen. Het zijn er echter ruim ,000 geworden. hoge bouwproduktie is niet alleen kwestie van geld. Vele factoren heb- we niet in de hand, aldus de minis- Bijvoorbeeldhet slechte weer in ember, het grotere verzuim in de w, de problemen op de kapitaalmarkt, aantal snipperdagen in december, het begin van dit jaar zal er stag- blijven in het aantal af te bouwen lingen. Voor het hele jaar 1970 wil de ister weer wat optimistischer zijn. :an nauwelijks aannemen dat het ongunstiger kan worden. Langza- ;rhand zitten er zoveel bouwvergun- KLM op vijfde plaats overzicht luchtlijnen 1HIPHOL (ANP) In een door de uitgegeven overzicht over de lijn- sten der grootste luchtvaartmaat- ippijen ter wereld komt het lijnen- van de KLM met 284.820 km op de ie plaats achter Pan Am., Boac, France en Trans World, doch Lufthansa en Alitalia, de lijst is op- iskt aan de hand van gegevens uit ningen in de pijplijn, dat er toch wel 125.000 woningen moeten uitkomen. Maar de achterstand in 1969 zal in ieder geval zijn weerslag hebben in 1971. Een feit is, dat de bouwtijd van woningen steeds langer wordt, gemiddeld nu ruim 14 maanden per woning. Over opvoering van de productie bo ven 125.000 woningen per jaar. kan de minister op dit moment geen zinnig woord zeggen. Hij wacht op een nota van het Centraal Planbureau over de economische mogelijkheden ervan. STAATSSECRETARIS: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In uns onderwijs valt niet te denken aan afschaffing van proef werken en examens, dit stelde staatsse cretaris Grosheide gisteren voor toen hij de raad van toezicht en advies van het centraal instituut voor toeristontwikke- ling (CITO) installeerde. Drie redenen zag de staatssecretaris voor het toetsen van hel geleerde aan objectieve normen. Ten eerste wil de leerling zelf graag weten of hij het on- derwezene onder de knie heeft. Ten tweede ziin de ouders benieuwd naar de vorderingen van hun kind. En ten derde is toetsing nodig voor de leraar om te beoordelen of zijn onderwijswerk het gewenste effect bij de leerlingen heeft gehad. Met de gegevens uit toet singen kan de leraar zien hoe hij de indi viduele leerling of de groep het beste verder kan helpen. Het toetsen in de vorm van proefwer ken of examens afnemen mag echter nooit hel doel van het onderwijs worden. Het doel moet blijven de vorming van de jonge mens, gericht op zo volledig mo gelijk mens zijn in het persoonlijk leven en in de gemeenschap. Aan de hand van dit doel moeten als instrumenten de nor men waarmee getoetst wordt, worden ontwikkeld, aldus staatsecretaris Grog- heide. ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse recherche heeft 'n spoor gevonden in de zaak van de spectaculaire juwelen roof, die woensdag in het centrum van Rotterdam werd gepleegd- In Amersfoort zjjn namelijk de koffers teruggevonden die vol met gouden sieraden en ju welen uit een in de Hoogstraat in Rot terdam geparkeerde auto werden gesto len. Spelende kinderen vonden gisteren in Amersfoort in een ondiepe sloot de vier koffers terug. Van de inhoud, die een verkoopwaarde vertegenwoordigde van ongeveer een half miljoen gulden, wer den door de politie alleen drie gouden armbanden in één van de koffers terug gevonden. Nadat de kinderen hun vondst bij de Amersfoort se politie hadden ge meld, zijn onmiddellijk enkele mét het onderzoek belaste Rotterdamse recher cheurs naar Amersfoort gereisd. De poli tie van de Maasstad verklaarde dat van de daders van de juwelenroof nog ieder spoor ontbreekt. PARIJS Terwijl de middelbare scho lieren wonsdag een stille demonstratie hielden ter nagedachtenis van de twee jongens die zich in Rijssel van het leven beroofden door zich met benzine te over gieten en zich in brand te steken, heeft een jongen van de medische faculteit eveneens in Rijssel een einde aan zijn le ven gemaakt door op de rails te gaan liggen en zich te laten verbrijzelen door LAGOS (Rtr.) Generaal Gowon. het Nigeriaanse staatshoofd, heeft gisteren op een persconferentie meegedeeld dat zijn regering het bedrag voor hulp aan het voormalige Biafra heeft verhoogd inet 10 min Nigeriaanse ponden (ongeveer 88 min gulden). Hij zei dat geen wonderen kunnen worden verwacht, maar „wü voe len ons verplicht al het mogelijke te doen om ons volk te helpen en de terugkeer tot normale omstandigheden te verzeke- Op dringend verzoek van de Nigeri aanse regering heeft president Nixon gisteren bevel gegeven zes regerings vliegtuigen naar Nigeria te zenden om te helpen bij de voedselvluchten. Ook wor den 50 generatoren, tienduizend dekens en tienduizend stormlampen voor de zie kenhuizen door Amerika geleverd. Vijftig jeeps, vijftig vrachtwagens en drie veld hospitalen worden met chartervliegtuigen overgebracht. Joint Church Aid, de sa menwerkende Kerken uit Europa die tot het laatst de voedselvluchten naar Biafra hebben onderhouden, maar nu geen hulp goederen meer van Sao Tomé naar Nige ria mogen vliegen, heeft besloten haar 16 vliegtuigen terug te trekken. De goederen op Sao Tomé staan ter beschikking van de organisaties, die de slachtoffers in Nigeria mogen helpen- Uit Rusland worden tegen het eind van de maand zestig artsen in Lagos ver wacht. Er zijn reeds 17 Russische artsen en specialisten in Nigeria werzaam. Groot Brittannië heeft verklaard 25 artsen en 55 verpleegsters te zullen sturen, i Tijdens zijn persconferentie heeft gene raal Gowon ontkend dat generaal Effiong in gevangenschap zou zijn. De man die generaal Ojoekwoe opvolgde, als leider van Biafra en daarna een eind aan de oorlog maakte, is volgens Gowon ..in leven, niet in de gevangenis en hij reist op en neer tussen Owerri en Port Har- (ADVERTENTIE) Statenverkiezingen Zuid-Holland We moeten geen revolutionaire ontwikkeling forceren j (Van een onzer verslaggevers) 1 DEN HAAG In het perscentrum Nieuwspoort is gistermiddag de kandi- j datenlijst voor de verkiezingen van de I Provinciale Staten in Zuid-Holland van de KVP bekend gemaakt. Tegelijkertijd werd het provincieprogramma, dat door de KVP. ARP en CHU gezamenlijk is opgesteld, gepresenteerd. De voorzitter van de Provinciale Centrale van dc KVP, de heer A. J. A. L. Bruggeman. ver- I telde dat er wel met de gedachte was j gespeeld om ook met een gezamenlijke I kandidatenlijst van de drie samenwer- kende partijen te komen, maar dat uit- I ..We moeten geen revolutionaire ont- wikkeling forceren", aldus de heer Brug- 1 geman, „eerst moeten we elkadr nog i wat beter leren kennen." Ook de waar- j nemend voorzitter van de CHU in Zuid- I Holland, de Heer W. de Kruijf, vond dat j de tijd nog niet rijp was voor 'n derge lijke stap. De huidige fraktievoorzitter van de KVP in de Provinciale Staten, de heer H. J. A. M. Vrouwenvelder, die weder om verkiesbaar is gesteld, gaf een korte samenvatting van het program. Hij zei onder meer: „We beschouwen onze hui dige democratie nog teveel als „je-van- het", daar moeten we nu eens vanaf. De mensen moeten zoveel mogelijk de ge legenheid krijgen hun mening te uiten, zodat daar rekening mee gehóuden kan worden. In het verkiezingsprogram wordt dit benadrukt." ciale Staten worden er thans 13 bezet door de KVP, 9 door de ARP en 9 door i de CHU (dus samen 31). Men rekent er- op dit aantal op z'n minst te kunnen handhaven. De KVP heeft voor de verkiezingen niet één, maar meerdere provinciale lijstaanvoerders. Elke kieskring heeft z'n eigen lijsttrekker. Zes nieuwe kan- I didaten hebben op de lijst een verkies bare plaats gekregen. I De kandidaten uit de Slatenkring Den Haag zijn: H. J. A. M. Vrouwenvelder. I J. Wennekes. en drs. C. A. Verkade; uit de Statenkring Delft: L. A Weeber. M. A. G. Zwinkels en P A. Krijk; uit de Statenkring Leiden S. Menken, P G J. Bakker en mr. N. W A Brink; uit Dor drecht en Ridderkerk: S Stroek; uit Gouda: A. P. 'T. v.cl.A'cijden en J. M. Nooij: uit Rotterdam Eijsink, B. F. Bohré en mej. R. v.d. Maesen. WASHINGTON (Reuter) In zjjn eer ste „state of the union"-boodschap (te vergelijken met de troonrede) sedert bü vorig jaar 20 januari aan de macht kwam. zegt president Nixon van de Verenigde Staten dat de vooruitzichten op vrede in Vietnam veel groter z(jn dan een jaar Nixon legt er voorts de nadruk op dat de Verenigde Staten, „eens de voornaam ste leverancier van mankracht en geld voor de veiligheid over de gehele we- reld", nu de andere landen eerst voor hun eigen defensie moeten zorgdragen. De Verenigde Staten zullen trouw blijven maar zullen hun betrokkenheid bij de aangelegenheid van andere landen ver minderen. „De naties in alle delen van dewereld zullen de grootste verantwoor ding voor hun eigen welzijn overnemen en zij zullen zelf de voorwaarden voor hun eigen welzijn bepalen", aldus Nixon. l'ORT HARCOURT (AP) De disci pline bU dc zegevierende Nigeriaanse troepen verdwijnt. Bjj een aantal eenheden is de helft van de militai ren verdwenen. Zij hebben hun wa pens verkocht en lopen doelloos rond. De blanke verpleegsters wei geren nu de ziekenhuizen te verlaten, cn sommigen van hen zijn de rimboe ingevlucht. Vooral de derde divisie van de mariniers, dronken door de overwinning, maakt amok. Men pro beert die divisie te vervangen door de wat kalmere eerste divisie, maar dat is niet gemakkelijk, aldus een officier van het internationale waar- ncmlngsteam in Port Harcourt. Bo vendien hebben plunderaars, hoofd zakelijk oud-Ibosoldaten de beschik king gekregen over wapens, waar mee ze zelfs overdag warenhuizen en medische opslagplaatsen over- KathoHek* «n protestants* missions- rissen, die urenlang worden verhooiu in Port Harcourt om hun status in de federale staat vast te stellen, klagen dat hun posten tijdens hun afwezig- .heid worden overvallen door fede rale troepen, die eten, vrachtwagens en medicamenten stelen. Ongeveer 60 blanke missionarissen en een aan tal Ibozusters hebben ln Port Har court huisarrest gekregen. Zij worden urenlang verhoord, <42 andere pries ters en zusters bevinden zich nog op Biafraans gebied, waar zij in de buurt moeten blijven van hun missieposten. De aartsbisschop van Lagos is naar Port Harcourt gereisd om te zien of hij iets voor hen kan doen. De verwarring in het leger- is ge deeltelijk het gevolg van een poging om de brigades in de voorste linies te splitsen in een aantal garnizoens afdelingen. om de politie in staat te stellen de controle over het gebied van Biafra over te nemen. Maar het leven in de kazerne verveelt, en in de overwinningsroes gaan honderden militairen alleen op stap. Een aantal officieren is het niet gelukt hun een heden weer bij elkaar te krijgen Bovendien is de derde mariniers- divisie veel te groot. Met zijn 30.000 man lijkt hij meer op een legerkorps, Groot is ook de kritiek op de hulp verlening. 'Artsen en verpleegsters in Port Harcourt, die duizenden Ibo- ten: „Het leger heeft nooit tekort aan bier. en de lichte meisjes krijgen transport. Maar wij zitten hier zon der trucks. Waar zijn alle vracht wagens gebleven, die de Biatranen twee jaar lang hebben gebruikt?" Ook het huwelijk van de gouverneur van de rivierenprovincie heeft velen woedend gemaakt. Uitgebreide diners en recepties voor honderden gasten waren mogelijk, waarbij een bruids taart werd binnengedragen in de vorm van een enorme kanonneerboot, en waarbij de gasten arriveerden in Rolls Royces en Mercedessen. Maar aan de andere kant van de stad lagen op dat moment 600 kinderen op ster ven van de honger. „Ze kunnen ons niet eens een landrover geven om voedsel te vervoeren", aldus een arts. „maar de commandant van de derde divisie kwam voor de bruiloft in en privé-vliegtulg aanzetten." (Van een onzer verslaggevers)' I BREDA Een bedrag van twee en een half miljoen is sinds begin januari gestort op giro 400 van de Stichting J vluchtelingen hulp Biafra conflict. Het 1 geld blijft nog steeds binnenstromen en j dat gaat volgens de stichtingspennlng- meester P. den Tex „met duizenden te gelijk". Majoor J. Breijl, lid van het hoofdbe stuur van Terre des Hommes Nederland, is zeer enthousiast over dc offervaardig- lieid van het Nederlandse volk, „wij zijn blij dat ondanks de uitspraak van Luns de bevolking toch blijft geven. Zo'n uit spraak, dat er geen geld meer nodig zou zijn is erg doorzichtig en iedereen weet, dat het onzin is", vertelt de majoor die zelf een jaar in Biafra is geweest. „Ik verwacht dat er nog zeker een miljoen Biafranen aan oedeem-ziekte zullen ster- Op initiatief van de Volksuniversiteit van 's-Gravenhage, het HIVO, de Jaeobs- kring en het Alg. Nederlands Verbond, wordt vrijdagavond in het Kon. Insti tuut voor Ingenieurs, Prinsessegracht 23, een Henriëtte Roland-Holst herden king gehouden. Prof. dr. Garmt Stui veling, voorzitter van de Henriëtte Ro- land-Holststichting zal 't leven en voor al het werk belichten van deze schrijf ster van wie op 24 december j.l. de 100 *t* geboortedag werd herdacht.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7