PIET BIEGSTRAATEN WORDT VOORZITTER VAN DE SPORTSTICHTING „Sportstichting mag geen kleurloos orgaan worden" Raad van Beheer moet meer bij werk van dagelijks bestuur betrokken worden ROOYAKKERS N.V. VERDRIJF DIE KOU! MA NUIT CHEZ MAUD Boeiend en ongekunsteld Oorlogshei Bantangas Ontsnapping uit Yuma Prolongaties VRIJDAG 23 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Gisteravond heeft de Raad van Beheer van de Sportstichting Leiden met algemene stemmen besloten het college van b. en w. te adviseren, de heer P. Biegstraaten te benoemen tot voorzitter van de Leidse Sportstichting. De heer S. Damen zal voorgedragen worden als vice-voorzitter. Gaat het college daarmee akkoord, dan zal de heer Biegstraaten per 1 februari a.s. drs. J. P. van der Reijden, die zes jaar de Leidse sportgemeenschap heeft voorgezeten, als zodanig opvolgen. De „periode Joop van der Reijden" wordt dan geschiedenis. Een veel besproken man in de Leidse sportgemeenschap gaat heen en hij wordt opgevolgd door een man, die misschien alleen zijn lengte en zijn be langstelling voor de sport met hem gemeen heeft. De heer Piet Bieg straaten (50) is geen onbekende in het Leidse sportwereldje. Hij is voor zitter van NKS afd. Leiden, lid van het hoodbestuur van de NKS, tweede voorzitter van de Leidse Voetbal Bond en secretaris van het district West II van de KNVB. De voordracht de Raad van Beheer, waarin alle takken van in Leiden beoefende sporten vertegenwoordigd zijn, zal slechts voor weinigen een verrassing zijn. Toch wordt de toekomst van de Leidse Sportstichting met enige zorg tegemoet gezien. De schei dende voorzitter werd weliswaar als een vaak dictatoriaal optredend man beschouwd, maar wel een die door zijn krachtig optreden veel bereikte voor de sport in Leiden en met succes streed tegen de ver- ambtelijking van de Sportstichting. De grote vraag is nu: zal de heer Biegstraaten het krachtige beleid, dat de laatste jaren is gevoerd, kunnen voortzetten? Onze stadsredacteur Jan Leune had daarover een vraaggesprek met hem. U had toch zelf zitting in de com missie van onderzoek, die een ge schikte opvolger voor de heer Van der Reijden moest -vinden? Biegstraaten: Dat klopt, daar hadden behalve mijn persoontje ook de heren Jan Jansen en Joop van Egmond zitting ln. Voordat we onze gesprekken met tegenwoordigers van de verenigingen, raadsleden, wethouders en verder ieder een die iets met de sport in Leiden te maken heeft hielden, hadden we afge sproken, dat we ons zouden distancië- •an kandidaatstelling. Viel tijdens esprek de naam van een van ons drieën, dar. zeiden we: het spijt ons, daar distanciëren we ons van, maar ga gerust verder met het noemen van an dere namen. Toen ons rapport eenmaal klaar was, vroegen de andere twee mij niet meer met de kandidaatstelling te bemoeien omdat uit de gesprekken toch overduidelijk was gebleken, dat ik n ernstige kandidaat was en daar wil den ze niet aan voorbij gaan. Overigens, ik ben ongelooflijk blij, dat lk alle besprekingen heb bijgewoond. Ik geloof namelijk, dat er ooit niet één voorzitter benoemd is, die zo veel ach- •grondinformatie te weten is gekomen als ik. Daar ben ik erg blij mee. Werd ook de naam van de heer Joop van Egmond niet vaak ge noemd? Biegstraaten: „Ja. maar die heeft van b-g-in af aan, om prlvé-redenen en mis- chien ook wel om zakelijke redenen ge- icgd: ik kan het per se niet doen". Was het werk in de commissie nuttig Biegstraaten: „Heel erg nuttig. We en in vertrouwen een heleboel te weten. Er kwamen zaken aan de orde, -an het in het belang van de Sport stichting is, dat we ze te weten kwa men." Zoals? Biegstraaten: „Bij de verenigingen de zeer sterke wens naar voren, bij de besluitvorming en het voor bereidend werk van de Sportstichting betrokken te worden. We hebben een rapport samengesteld, dat niet alleen het bestuur van de Sportstichting maar ook de Raad van beheer ter inzage t rijgt." Wat is kenmerkend voor het rap port? Biegstraaten: „Dat er in staat, dat de neesten die via de Raad van Beheer net de Sportstichting te maken hebben zich niet bij het werk ervan betrokken voelen. Dat kon ook niet anders. Zo'n =taad van Beheer komt misschien twee >f drie keer per jaar bijeen. Dan kon ien wel zijn kritiek uiten, maar aan e gang van zalcen, die gepasseerd wa rn, kon in feite niets meer veranderd •orden. Men warmde de kritiek op tot le vergadering. Kritiek achteraf dus en laar heb je zo weinig aan. Duidelijk lomt in het rapport naar voren, dat n voor er besluiten genomen worden vooraf in gekend wordt, zodat men ventueel zijn bijdrage kan leveren." - Acht u dat in de toekomst mo gelijk ïiegstraaten: Dat moet juist in deze ijd van inspraak heel goed kunnen, jaar dat vereist ook, dat men voor de olie honderd procent aandacht aan het -crk van de Sportstichting geeft. Twijfelt u niet aan die inzet? Siegstraaten: Ik zit lang genoeg in het estuurswerk om te weten, dat als je irgens niet ingehaald wordt en je hebt iet erg druk. dat je dan wegsuddert en et wel gelooft. Terwijl als je er op een epaald moment bij gehaald wordt en iet een zaak geconfronteerd wordt, an moet je wel meedoen. Is dat erbij halen in het verleden wel genoeg gebeurd? liegstraaten: Ja. dat is wel gebeurd, naar niet in die mate. dat men er mee ezig bleef. Als waarnemend-voorzitter an de commissie buitensporten heb ik ie commissie de afgelopen zomer bij lkaar gehaald om alle velden in Leiden s af te gaan. Een tijdje later hebben dat herhaald om de resultaten van nze kritiek eens na te gaan. Op die nier wordt men echt bij het werk van Stichting betrokken. Het komt er gewoon niet van, is dat niet het probleem? Biegstraaten: Ja, maar dat zie je overal. Toch moet je stellen dat als je in eenbestuursfunctie gekozen wordt je niet gekozen wordt om met je duimen te gaan zitten zitten draaien. Er wordt verwacht, dat je aktief wordt. In de Sportstichting bijvoorbeeld zijn er een heel stel, die bijzonder aktief zijn, maar er zijn er ook die alleen maar zitten. Joop van der Reijden heeft zoiets gezegd, dat hij moe werd steeds weer bij die ongeinteresseerden te moeten aankloppen. Biegstraaten: „Natuurlijk word je moe als je telkens weer je hoofd stoot. Zon der direct nu persoonlijk te worden, moet je natuurlijk ook het karakter van de persoon die het brengt in ogenschouw nemen. Als dat van nature iemand is, die democratisch is ingesteld om dat prachtige woord maai- eens te gebruiken dan heeft ie, lijkt mij, niet zo veel moeite mensen om zich heen te verza melen, die hij ieder afzonderlijk een specifieke taak kan geven. Als hij goed delegeert en desnoods taken uit handen geeft, dan moet dat toch vroeg of laat resultaten opleveren. Misschien is de figuur die we in het verleden hebben ge had de aanleiding geweest van de ge groeide situatie. Hij wilde ontzaglijk veel doen. Hij heeft ook ontzaglijk veel gedaan". Hoe vindt u in het algemeen de houding van de raadsleden voor Biegstraaten: Er zitten in de Leidse raad wel mensen die belangstelling heb ben voor de sport, maar het zijn er jam mer genoeg te weinig. Als de „specialisten" in de raad het over sport hebben, dan zit de rest er wel bij, maar ik vraag me weieens af of men er echt van overtuigd is, dat sport zo ver schrikkelijk belangrijk i.s Van der Reyden kon veel tijd voor de Sportstichting vrijmaken. Kunt u dat ook? Gebleken is na melijk, dat dat hard noodzakelyk is. Ook overdag. Biegstraaten: Overdag kan ik me in principe niet vrijmaken. Dat is in de commissie besproken. Ik ben voorname lijk afhankelijk van mijn vrije tijd in de avonduren. Vindt u dat geen nadeel? Biegstraaten: We gaan er altijd maar van uit, dat om het gemeentelijke ap paraat te kunnen benaderen je overdag beschikbaar moet zijn. Dat is ergens on redelijk. Ik vind, dat wanneer het om het belang van de gehele Leidse gemeen schap gaat. de gemeentelijke instanties ook desnoods buiten de stadhuisuren om moeten kunnen werken. Bij de Sport- Meesterserie K O Annie Fischer met knap spel bij Res. Orkest Het vierde concert in de mees terserie van K O bestond gisteravond uit werken van Berg, Mozart en Mendelssohn. Raspianis- Annie Fischer trad als soliste bij het Residentie Orkest, dat haar in Mozarts pianoconcert in C (KV 503) onbekommerd en zeer muzi kaal begeleidde. Annie Fischer speelde een knappe pianopartij in dit min of meer verwaarloosde concert. De virtuoos vertolkte cadensen, kenmerkten haar gerijpte inzicht en vlekkeloze techniek, het moet voor haar een diepe geestelijke ervaring zijn ge weest. De orkestrale eenheid van strijk- en blaasinstrumenten stond daarmee in organisch verband, en verzwakte zelfs niet in het vaart volle Allegretto, door Willem van Otterloo kundig en hartstochtelijk naar een einde gebracht. Applaus, bloemen en nog eens applaus. Het orkest vertolkte de „Drel Orchesterstüke" van de Oos tenrijkse componist Alban Berg (tezamen met A. Webern, leerling van Schönberg; gedrieën de ex pressionistische Weense School vormend). Een heel fraaie klank kleur werd bereikt, vooral de bla zers nuanceerden met begrip de lyrische, maar bjjna oorverdoven de climaxen. In Mende1 ssohns „Schotse symfo nie" (nr. 3, in a) schilderden ma gistrale vioolpartijen de gemoeds ervaringen van de componist tij dens zijn reis door Schotland. Ka rakteristiek voor deze vertolking was weer die homogene samen klank, welke Van Otterloo's goed geschoolde musici ten gehore brengen. Enfin, we hebben daar al zo vaak over geschreven. Willem Schrama (Advertentie) OEGSTGEEST - TELEF. 01710-51855 REEDS 30 JAAR DEALER VAN MERCEDES-BENZ Van der Reijden heeft al gezegd, dat hij vreest, dat de Sportstich ting in de toekomst niet meer dan een vrijblijvend adviesorgaan zal worden. Biegstraaten: Dat zou erg jammer zijn, als we met z'n allen onze ideeën ik zeg niet mijn ideeën, maar ónze ideeën naar voren zouden kunnen brengen en niet meer kunnen uitwerken. Maar daar geloof ik vooralsnog niet in. Er moet op sportgebied nog heel wat gebeuren in Leiden. Voor het tweede deel Kikkerpolder bijvoor beeld is alles gereed, alleen de Grond My. wil nog maar niet be ginnen. Biegstraaten: Wethouder Sannes heeft vorig jaar gezegd, dat het complex eind 1970 in gebruik zal worden genomen. Daar kan nu helaas niets meer van ko men. Je vraagt je dan weieens af Vanzelfsprekend zal ik als voorzitter Sportstichting aan de bel gaan hangen, maar ik neem aan, dat Lugclunum-voor- zitter Jan Breedeveld mans genoeg is met zijn bestuur zelf bij het gemeente bestuur de kat de bel aan te binden. Biegstraaten: Het zal moeilijk worden Van der Reijden goed op te volgen. Ik probeer het. BARNEVELD, 21 jan. Eierveiling: aanvoer 417.810 stuks, stemming kalm; prijzen in per 100 eieren van 51/52 gr 8.91-9.42; 56/57 gr 9.27-9.51; 61/62 gr 10.32-10.52; 66/67 gr 11.01-11.26. IJSBAAN OPEN TER AAR Elke middag en avond ls de landijsbaan van de Ter Aarse jjsclub voor het publiek opengesteld. Daar zijn zijn grootste tegenstan ders het over eens? Biegstraaten: Ja, maar er zijn er ook, die het niet helemaal beseffen. Natuur lijk, de spectaculaire dingen, zoals de opening van de Vijf Meihal en de ope ning van de Groenoordhal, dat zag iedereen aan. De grote verdienste van hem was, dat hjj vóór het zover was, zo enorm veel gedaan had. Waf was zijn grootste verdienste, volgens u? Biegstrdaten: Hij heeft de Sportstich ting door zijn optreden een zelfstandige plaats in de Leidse gemeenschap gege ven. Hij was ook van iedereen onafhan kelijk. De vraag is bij velen gerezen: Die Biegstraaten, is dat nou geen ambtenaar en roept hij nou niet de kans op, ingekanseld te raken Biegstraaten: Ik werk bij het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor en dat heeft niets met het rijk of- de ge meente te maken. Ik ben per se geen ambtenaar. Biegstraaten: Ik dacht niet, dat Van der Reijden dat ooit slechts gespeeld heeft. Hij heeft altijd geprobeerd enorm veel voor de verenigingen te doen. Hij zei het alleen altijd zo verdomd cru. Als hij het ergens niet mee eens was, dan zei hij dat ook. En verdomd hard ook. Ik geloof, dat de verenigingen zich meer bewust moeten worden dat de Sport stichting er voor hen is Dat het geen boeman is die zo verschrikkelijk veel huur vraagt of die hun veld of zaal af pikt. maar dat het een gemeenschappe lijk orgaan is. De sportstichting is van de clubs. De clubs zijn als het ware de eigenaren van de stichting. Ik zou graag willen, dat ik een stevige band kan gaan kweken. Daarvoor moeten ze bijelkaar gehaald worden en de problemen van de Sportstichting moeten hen voorgelegd worden. Verwarm uw woning met elektrische of gasverwarming NIEUWE RIJN 29-32 LEIDEN TELEFOON 24244 stichting bijvoorbeeld is dat wel het ge val. Directeur Philipsen byvoorbeeld stelt veel vrije tijd beschikbaar. Om eerlyk te zijn, de vrees is uit gesproken dat de Sportstichting een kleurloos geheel wordt. Biegstraaten: Ik geef toe, dat ik vroe ger stijdbaarder, wat feller was. maar ik heb geleerd meer genuanceerd te den ken. Het is te gemakkelijk om tegen de gemeente te zeggen: jullie schieten erg U wordt voorzitter Sportstichting, treedt u nu uit de NKS en de LVB? Biegstraaten: Ja. ik wil me volledig in zetten voor de Sportstichting en daarbij komt. dat ik me volledig onafhankelijk wil opstellen. Als je via de LVB aan de voetbalverenigingen en via de NKS aan de katholieke verenigingen gebonden bent, kan dat niet. Op provinciaal en landelijk niveau bliif ik wel verbonden aan de NKS en KNVB. Door wie wordt u opgevolgd? Biegstraaten: Geen idee. Ik hoop wel. nee dat móét, dat het een Leidenaar wordt. Heeft het feit, dat u katholiek bent nog een rol gespeeld? Biegstraaten: Nee, niet bij mij en zover ik weet niet bij anderen. U bent KVP'er en als we goed zijn ingelicht heeft u een raads- zetel geweigerd. Biegstraaten: Dat klopt. Ik heb gewei gerd om twee redenen. Op de eerste plaats prefereer ik de functie van voor- zitter Sportstichting en op de tweede plaats komt sport, mijn specialiteit, in de raad zo weinig aan de orde, dat ik mij ook met het andere politiek gehak ketak bezig zou moeten houden. Daar voelde ik weinig voor. Bovendien is het niet te combineren. Van der Reijden werd dictatoriaal optreden verweten. Hoeft men dat van u niet te verwachten? Biegstraaten: Van der Reijden was de man er niet naar om zich te laten af schepen. Ofschoon, de laatste tijd werd wel de indruk gevestigd, dat men hem probeerde te weren. Neem de commissie voor de Groenoordhal. Daarin werd bui ten ons om de directeur van de Sport stichting benoemd. Het zou juister ge weest zijn. als men bij het bestuur van de Sportstichting gekomen zou zijn. Het is toch eigenlijk te gek. dat men buiten het bestuur van de Sportstichting om een employee van de Sportstichting be noemt. Het gaat niet om de heer Philip sen. Dat is zonder meer een uitstekende kracht, maar het gaat om de gang van zaken. We hebben ons zeer ernstig ge passeerd gevoeld. We kregen het idee. dat men per se een bepaald persoon niet wilde hebben. De korfbalvelden bij de Groen oordhal zijn ook nog steeds niet gereed. Biegstraaten: Dat is een tx*ieste zaak. Korfbal is een populaire sport in Lei den. Ik heb nooit begrepen, waarom die korfbalvelden niet gelijk met de hal zelf Er zyn meer sportprojecten, die om uitvoering schreeuwen. Biegstraaten: Eén ding heb ik wel van Van der Reijden geleerd. Hij zei altijd: als er een plan is, dan moet je in een tijdsbestek van tien jaar denken. Ieder jaar, dat het plan eerder uitgevoerd wordt, is meegenomen. In het PAK-programma staan concrete aanwijzingen over ver houding universiteit-gemeente. Vindt u niet, dat de universitaire sportvoorzieningen ook beschik baar moeten komen voor de bur gerij? In de Fortuinwijk byvoor beeld gaat de gemeente 8 tennis banen aanleggen, maar de univer siteit gaat ook 12 banen aanleg gen: banen, die waarschijnlijk in hartje zomer, wanneer de studen ten naar huis of op vakantie zyn, vrijwel leeg zullen liggen. Biegstraaten: Als er van gemeenschap pelijke gelden sportcomplexen worden aangelegd, dan moet daar in principe ook iedereen over kunnen beschikken. Biegstraaten: Ik ben benieuwd of de Wiener Eisrevue in de Groenoordhal 'n zakelijk succes wordt. Blijkt, dat er door Leidenaars en door mensen die van bui ten Leiden komen, zonder bezwaar dik ke toegangsprijzen worden betaald, dan valt er natuurijlk altijd te praten. Produktie van boerenkaas handhaaft zich BODEGRAVEN Het kaasverbruik in ons land bedroeg in 1969 ruim 101.000 ton. Hierin was begrepen 2500 ton ge- importeerde kaas. Het verbruik nam toe met 2i/: miljoen ton (vergeleken met 1968). De export sprong van 151.000 ton naar 160.000 ton. De boerenkaasproduk- tie handhaafde zich op 6000 ton. Naast de EEG-landen zijn Engeland, Japan, Porto Rico en Canada onze voornaamste exportlanden. De V.S. nam 4000 ton af. 16.000 ton kaas die opgeslagen was, kon toch geheel worden afgezet voor verwer king tot smeltkaas binnen de EEG. CAMERA Zelden ziet men zo'n eenvoudig, byna sober, maar daarom des te boeiender filmwerk als „Ma nult chez Maud" (Mijn nacht by Maud). De producent (Eric Rohm er) heeft in een tijd. waar men op het uitte doek veelal afrekent met overtuigingen en taboes, willen zoe ken naar een alledaagse, en daarom zo realistisch mo gelijke liefdesintrige, zolder geforceerdheid en valse gevoelens. Het is hém bijzonder goed gelukt. De inhoud is eigenlijk te eenvoudig om amusant of „spannend" te zijn. Het is de beschrijving van een man, die zich vasthoudt aan een aantal principes, voor het merendeel ontsproten aan zijn christelijke moraal. Jean-Louis Trintignant speelt de anti-held, die zich er van bewust is, dat zijn houding conflictsituaties oproept, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor hen. met wie hij in contact komt. Lijnrecht tegenover zijn opvattin gen staan die van Maud, het prototj'pe van de „borr- loser". Enerzijds bestrijdt zij ironisch zijn opvattingen, anderzijds vat zij bewondering op voor zijn standvastig- geloofwaardig. Romantiek speelt altijd een grote rol in de „biografieën" van de noeste, dappere mannen, maar je kan op een gegeven moment ook te ver verwij derd raken van de realiteit. Waai' hebben t.v.-films als Rawhide en in iets mindere mate Gunsmoke hun popu lariteit aan te danken? Goed, het is allemaal spectacu lair en overtrokken, maar je kan je toch in ieder geval een beter beeld vormen van de activiteiten ln het voor malige wilde Westen. Is „Ontsnapping uit-Yuma" weer volgens het geijkte procédé van de western opgezet, met de onoverwinlijke als centrale figuur, het scenario wijkt voor het overige duidelijk af van de overige rol prenten. En dat vergoedt dan weer veel, voor de lief hebber waarschijnlijk alles. Keuring 18 jaar. REX Rex vertoont deze week een kleurenproduktle uit het oorlogsrepertoire. Vaak blijkt, dat oorlogsfilms met een speelduur van plm. 90 minuten er by het publiek beter in gaan dan lange, gigantische werken als „The longest day". Een typisch voorbeeld daarvan is „Oorlogshel Bantangas" onder regie van Keith Larsen, die zelf een van de hoofd rollen vertolkt. Een handjevol mannen, vergezeld van één vrouw (Vera Miles) ziet zich in deze film genood zaakt om tijdens de oorlog tussen de Japanse vuurlinies door te glippen hetgeen niet zonder kleerscheuren ge beurt. Een sterke rol is die van Dennis Weaver, de kern heid, die zij tegelijkertijd tracht te ondermijnen. Men selijk komen de tegenstrijdige opvattingen naar voren, maar in plaats van tot een schijn-compromis te komen, kunnen ze elkaar niet overtuigen. „Ma nu it chez Maud" kenmerkt zich door een puur- menselijke atmosfeer en een sterke beeldingskracht. De kwaliteit van de dialoog, de natuurlijkheid en spontani teit van de hoofdpersonen, alsmede de voelbare oprecht heid van de auteur, zijn erg boeiende elementen. 18 jaar. LI'XOR Fantasie is een van de eigenschappen waar mee een regisseur geboren moet zijn. Improvisatie, die wel binnen de perken moet blijven en dat is nou juist maar zelden het geval ln westerns. Als ze maar vol doen aan de eisen T an het publiek, als er maar spanning is, als de revolvers maar tijdig geladen worden. Maar hoelang kan de hoofdrolspeler, de sprookjesheld, nog blijven bestaan, die een grote overmacht kan stuiten Steve Reeves is er zo eentje, die als enige de finish pas seert. De overigen liggen met hun bebloede gezichten in het stof van de woestijn. De opzet van de film is niet onaardig, maar het doet veel afbreuk als je bemerkt dat Reeves na zoveel meters verschoten celluloid niet weet welke houding hij moet aannemen als hij dood moet zaaien. Toegegeven, hij gaat wat acrobatischer te werk dan zijn collega-vuurspuwers, maar de manier .vaarop hij zich staande weet te houden, is toch weinig van het groepje. Acceptabele oorlogsfilm; 14 jaar. Tjjdens de nachtvoorstellingen: ,,De Aperplaneet", naar het boek van Pierte Boule, met Charlton Heston in de hoofdrol; 18 jaar. TRIANON In dit theater voor de tweede weck „Eatiy Rider", eon film, die de eigentijdse problemen van eon naar vrijheid hunkerende jeugd aan de kaak stelt. Hoofdrolspelers Peter Fonda en Dennis Hopper tekenden respectievelijk voor de produktie en de regie. 18 jaar. LIDO Voor de zesde week alweer de nieuwe James Bond: „On her majesty's secret service", met George Lazenby en Diana Rigg (alias Emma Peel) In de hoofd rollen. Voor Bond-liefhebbers (en dat zijn er nogal wat) een amusant en spectaculair filmwerk. 14 jaar. STUDIO In Studio nog steeds de reprise „The Gra duate", die het nog best schijnt te doen. Een fijne film, voor leder, die van wat opgevijzelde romantiek houdt. Een sterke rolbezetting en excellente muziek van Simon and Garfunkel; 18 jaar.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3