Minder belastingdruk op werkende, gehuwde vrouw MEISJE (16) NA DANSLES IN BOS DOODGESTOKEN Vondeling bemiddelt in Leids PvdA-conflict Israël bezet Egyptisch eiland in Golf van Suez Staatssecretaris Grapperhaus: Volg, ens nota is aftrek van 20 procent haalbaar Jongen (17) gearresteerd Barnard trouwt 14 februari Reeds veertig executies in Irak Dubcek zondag in Ankara ADVIES VOOR DINSDAG VERWACHT Aardbeving in Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk Shocking Blue aan top in Amerika Nieuwe voorzitter Leidse sportstichting Redactie LUB neemt ontslag GEMILLIMETERDE MYSTIEK VAN JOHN EN Y0K0 LUCHTBRUG RODE KRUIS OP NIGERIA NA URENLANGE HARDE STRIJD EGYPTENAREN WEIGERDEN OVERGAVE PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 - Bank: Amro-Bank N V., Lelden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. a P. M. Heruer. ADV. (excl. BTW) 23 ct p. mm. Telefoontjes f 2,10 KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. f 1,16, p. mnd. 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p post 17.75. HOGERE TEMPERATUREN erwachting van het KNMI geldig tot mor-» Vanavond en vannacht veel bewolking met op de meeste plaatsen regen. Morgen overdag ook op klaringen. Matig tot krachtige, aan de kust af e/ toe harde wind, ruimend van zuidoost naar zuid west. Hogere temperaturen dan vandaag, vooral in het noordoosten van het land. VRIJDAG 23 JANUARI 1970 OAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 17.959 (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. Staatssecretaris Grap perhaus van Financiën is bereid de be lasting op het inkomen van de gehuwde werkende vrouw wat milder te maken. Naar zijn mening lykt een uniform aftrekpercentage van 20 procent voor alle werkende gehuwde vrouwen verant woord met een minimumaftrek van duizend gulden. H(j heeft zijn gedachten hierover neergelegd in een discussiestuk voor de Tweede Kamer. Belastingspecialist Grapperhaus heeft zich met opzet beperkt tot de zuiver fiscale aspecten. Hij wijst in zijn nota nieuwe systemen, zoals dat met afzon derlijke aanslagen voor man en vrouw, af. Hij houdt het op een systeem, waarbij een deel van het inkomen van de vrouw onbelast blijft en de rest bij het inkomen L. vain de man wordt geteld. Door het sluiten van een huwelijk, j zo stelt de staatssecretaris, treden zowel diwi gkrachtverminderende als -verho gende effecten op. vergeleken met de 1 ongehuwde staat. De inkomstenbelasting houdt hier rekening mee. Draagkracht- vermindering is een gevolg van het feit, dat twee personen van een gezamenlijk I inkomen moeten leven. De draagkracht wordt verhoogd door besparing op ver- schillende uitgaven als gevolg van een gemeenschappelijke huishouding. Besparend De besparende werking van het ge huwd zijn wordt op het ogenblik ge waardeerd op 10 px-ocent van het inko men, zodat een aftrek nooit meer dan 10 procent van het gezamenlijke inkomen kan bedragen. Bij een volledige dagtaak draagt de werkende gehuwde vrouw gemiddeld voor ongeveer 40 procent tot het gezamenlijke inkomen bij. Daarom zou zij gelet op bovenstaande theorie maximaal 25 procent van haar inkomen mogen aftrekken. Gezien het feit, dat de overgrote meerderheid van de 60.000 werkende gehuwde vrouwen geen hele dagen werkt, dan lijkt een uniform aftrekpercentage van 20 verantwoord. De staatssecretaris raamt dat deze „ver nieuwde regeling" de schatkist zestig tot zeventig miljoen gulden per jaar gaat kosten. U wordt beschuldigd Luns: van zedenmisdrijven Bii zijn terugkomst uit Bulgarije hebben journalisten minister Luns gisteren lief bericht voorgelegd, dat de geoloog dr. Tom de Booy een aanklacht tegen hem heeft ingediend bij de justitie wegens diens beleid ten aanzien van Nigeria en Biafra. De minister bleek van die aanklacht nog niet op de hoogte. „Ik vind dit een heel interessante ontwikkeling", zo luidde z'n commentaar„U wordt beschuldigd van misdrijven", ze1 een van de verslaggevers. Gretig repliceerde de bewindsman: „Van zedenmisdrijven?" BUDEL Aan een stille zandweg tussen de bossen pal op de grens tussen Budel en het Belgische Hamont, is woensdagavond rond half elf de 16-jarige Louise van Deursen vermoord. Volgens de rijkspolitie wijst alles erop dat een 17-jarige tegelzetter uit het kerkdorp Budelschoot in Zuidoost Brabant het meisje vermoedelijk met een mes moet hebben doodgestoken. Gisteravond heeft de politie de jonge man, toen hij terugkwam van zijn werk in België, gearresteerd. Volgens verkla ringen van bekenden van het tweetal hadden de jongeman en het meisje geen vriendschappelijke verhouding of iets van dien aai-d. Het ondex-zoek in deze zaak woi-dt zeer bemoeilijkt door het feit dat zowel de Belgische als de Ned ei-land se politie direct bij het onderzoek betrokken zijn. Het lijk van het meisje is op Belgisch grondgebied gevonden, maar de moord moet in Nederland getuige de sporen zijn gepleegd. De politie-instanttes hebben een compromis gevonden. Kapl- tein K. de Maat. rechercheofficier van DURBAN (AP) De hartchirurg prof. de rijkspolitie in Noord-Brabantvertelde Christiaan Barnard (47) zal op 14 febr. in ons dat. er van de rijkspolitie een tiental het huwelijk treden met de 20 jaar oude mensen met de zaak bezig is en dat de Bai-bara Zoellner. gerechtelijke politie uit België evenveel mannen tegenover heeft gesteld het meisje zijn (Van onze correspondent) BEIROET Het bloed is nu werke lijk in Bagdad aan het stromen. Er zijn veertig mensen in vierentwintig uur tüds terechtgesteld. Drieëndertig werden er van beschuldigd de regering omver te willen werpen met de steun van Iran. Waarschijnlijk hebben ze het niet ge daan. Zeven van hen werden ter dood veroordeeld omdat ze voor de C.I.A. ge spioneerd hadden. Dit. is een zeer schokkend gebeui-en. Nog nooit voorgekomen in de moderne geschiedenis van Irak. De onschuld van de laatste zeven man is zeer waarschijn lijk, en van tenminste drie van hen staat vast, dat ze niets misdaan hadden. Zij behoorden tot een groep van die, die on langs bekentenissen aflegden voor de Iraakse televisie, bekentenissen, die van het begin tot het einde verzonnen waren. De man achter de schermen is Sidam Taikriti, de assistent secretaris-gene raal van de staatspartij. Hij weet, dat de geheime dienst het belangrijkse ap paraat van deze regering is. Hij prefe reert, net zoals zijn collega uit Syrië, Sa- lah Jadid, buiten de schijnwerpers te blijven. De publiciteit laat hij over aan de president, Bakr, waarvan gezegd wordt, dat het zijn oom is, die in feite niet meer dan een marionet in de han den van zijn neef is. ANKARA (A.P.). De voormalige Tsjecho-Slowaakse partijleider Alexan der Dubcek wordt zondag in Turkije verwacht, waar hij benoemd is tot am bassadeur van zijn land. Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Nog vóór a.s. dinsdag hoopt dr. Anne Vondeling zijn bemidde lingspogingen in het conflict van d« Leidse P.v.d.A.-afdeling te hebben af gerond. Gisteren had hij in het stadhuis weer een gesprek met de zeven P.v.d.A.- fractieleden, die de overeenkomst wel hebben ondertekend. Ook heeft hij contact gehad met de vier uitgetreden fractieleden, de H.H. Sannes. Versnel, Fakkel en Zunderman. Omdat wethouder Piena die de PAK-overeenkomst even min heeft ondertekend, nog steeds niet geheel hersteld is van een ziekte, wordt hij nog niet in het overleg betrokken Al voor de raadsvergadering van 12 januari, toen de uittredende P.v.d.A.-ers hun verklax-ing aflegden, was dr. Vonde ling naar Leiden gekomen om te trachten de partijen weer tot elkaar te brengen. Ook daarna bleef hij regelmatig contact met de Leidse fractieleden onderhouden en gisteren heeft hij weer langdurig ge confereerd in het stadhuis. Het belang rijkste punt van overleg is, hoe het tij dens de huidige rit van de Leidse raad, die tot september duurt, moet gaan. Voor dinsdag verwacht het bestuur van de af deling Leiden der P.v.d.A. een advies van dr. Vondeling over de vraag, wat er nu verder moet worden gedaan. Zoals be kend, zal het plaatselijk bestuur in over leg met het hoofdbestuur een royements procedure ten aanzien van de uitgetre den fractieleden in overweging nemen. Dinsdagavond wordt de enige weken ge leden geschorste afdelingsvergadering voortgezet. De verklaringen van het merendeel der 77 aspirant-kandidaten zijn dan binnen. De meerderheid van hen blijkt de PAK-overeenkomst inmiddels te hebben ondertekend. De onzekerheid hierover was de reden van het schorsen der vergadering HAMBURG (DPA) Grote delen van Zuid-Duitsland. Zwitserland en Oosten rijk zijn gistermiddag getroffen door een aardbeving met kracht van zeven tot acht op de schaal van Richter. Volgens de politie zijn er geen slachtoffers, maai werd vooral in hel gebied van Baden- Württemberg schade aangericht. Volgens het geofysisch instituut van de universiteit van Stuttgart lag het epicen- trum in 't gebied van Balingen en Hech- ingen, maar andere stations zeggen dal het in Oost-Zwitserland lag. In vele plaatsen renden de mensen de j straat op. In bedrijven viel het licht uit. Op de burcht in Hohenzollern stortte een toren in. Veel auto's werden door neer vallende stenen en glas beschadigd. De jongste aardbeving kwam in Zuid- Duitsland op 26 februari vorig jaar vooi en was toen in een straal van 200 kilo- (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Haagse popformatic Shocking Blue heelt met het num Venus de eerste plaats bereikt van de Amerikaanse Top Honderd, zo meldt het vooraanstaande muziekblad Cash Box. Venus staat eveneens nummer 1 in Record World; terwijl in het muziekweekblad Billboard Shocking Blue voor de derde week staat. De jongen dagavond op dansles in Budel geweest Verschillende andere donsleerlingen heb ben het tweetal om tien uur zien weg gaan. Het staat inmiddels vast, dat de jongen om kwart voor elf thuis is aan gekomen. In die drie kwartier moet het nachtelijk drama zich hebben afgespeeld. Enkele meters voor de grens op Neder lands gebied zijn sporen van een worste ling gevonden. Het meisje is donderdag- morgen even na zeven uur een meter over de grens in België door de Hamontse politie gevonden. Wie de politie heeft getipt, is niet bekend. Kapitein De Maat kon nog niets over een motief van de moord zeggen. De Jongen is al eerder met- de politie in aanraking gekomen. Het meisje was volgens de politieman, een keurig net kind". Na overleg met de procureur des fco- nings in Hasselt en de officier van Jus titie in Den Bosch is besloten dat rijks politie het technisch gedeelte en het spooronderzoek voor haar rekening zal nemen en de Belgische politie „wat ge noemd weid" het praktisch gedeelte. Een onderzoek met twee rijkspolitie- speurhonden heeft geen resultaat gehad. Dr. H. Janssen, van het gerechtelijk la boratorium, heeft een bloedspoor onder zocht. Gisteravond laat zou in België sectie worden verricht. Deze gebeurtenis is uniek in de Europese muziekwereld. Tot nu toe is het nog niemand van het Eui-opese vasteland gelukt om de eerste plaats van de Top-100 van Amerika te bereiken. Van Nederland hebben Jaren geleden Willy Albertv en The Blue Diaxnondfin deze top-100-lijst gestaan maar zij kwamen niet verder dan de tachtigste plaMs. De opvolger van Venus. Mighty Joe", staat deze week nummer 1 in Nederland en in de top-tien van Duitsland en België. Gisteren was Shocking Blue in België voor televisieopnamen terwijl ze vandaag doorreizen naar Duitsland. Maandagmiddag wordt de groep terugverwacht in Nederland LEIDEN Met algemene stemmen heeft de Raad van Beheer van de Leidse Sportstichting gisteravond besloten de heer P. F. S. Biegstraaten aan het college van B. en W. voor te dragen als de nieuwe voorzitter van de sportstichting. De heer Biegstraaten zou dan op 1 fe bruari de opvolger worden van drs. J. P. van der ReydenAls vice-voorzitter wordt kandidaat, gesteld de heer S. Dames, lei-aar lichamelijke oefening. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De redactie van het Leid» Universiteitsblad heeft ontslag genomen. De stichting, die het blad uitgeeft, ver bood opnamen van sex-contactadverten- ties, dat de redactie als een ingreep op zijn journalistieke beleid beschouwde. Toen de redactie de advertentie» toch wilde plaatsen, heeft de stichting ze uit de reeds gezette tekst laten verwijderen. Prof. dr. R. F. Beerlinf, de voorzitter van de stichting, was van mening, dat bepaalde personen misbruik van deze ad vertenties zouden kunnen maken. In een brief aan hoofdredacteur Hein Vink schrijft hij: „Daargelaten of het wel zo origineel is, sex nu ook in het L.U.B- tot vaste rubriek te verheffen en het o.i. de vrag is of er op dit moment geen belang rijker problemen aan de universiteit zijn (hetgeen begrijp ons goed, geheel een zaak van de redactioneel en dus van uw beleid is) deelt het bestuur u in elk ge val mee. dat het niet akkoord gaat met het opnemen van contactadvertentie»". Prof. Beerling meende vex-der nog, dat dit links gerichte studentenblad, dat voor tweederde dor zijn abonnees en voor een derde door de Leidse curatoren wordt betaald, niet voldeed aan de oorspronke lijke afspraak een opninieblad voor de gehele Leidse universiteit te zijn. Hij ver wees daarbij onder meer naar erotisch taalgebruik. De heer Vink bestreed deze verwijten ten sterkste. De briefwisseling tussen de heren Beerling en Vink is opgenomen in het eerstvolgende nummer van het L.U.B. Het laatste van deze redactie dat maandag verschijnt. De plotseling opgetreden glad- heid is er gisteren de oorzaak van geweest dat een deel van onze abonnee» de krant later dan ge woonlijk thuis bezorgd kreeg. W'ij hopen dat u begrip kunt opbren gen voor de moeilijke omstandig heden waaronder onze bezorgers hun werk moesten doen. Ook wij zijn ervan overtuigd dat u de krant niet kunt missen. De DIRECTIE John Lennon en zijn Yoko Ono hebben zich gekortwiekt prijsgegeven aan de fotografen. Zij hebben aangekondigd in retraite te zullen blijven op een boerden; in Jutland. Een man van de zogenaamde ..Werelduniversiteit", een experimen tele instelling op onorthodoxe basis, die Lennon. helpt rich intellectueel te ontwikkelen, heeft verklaard, dat John en Yoko op dit moment gehecht zpn aan absolute meditatie en de boerderij beslist niet zullen verlaten. Alleen de fotografen mochten heel even binnendringen in de mystieke sfeer van het gemillimeterde paar. Tita Rossi ontwierp voor de lentecollectie van het Italiaanse huis Bordogna-Rhodia deze maxi-tailieur van jacquard-stof. Het model zal velen, vooral de ouderen onder ons. bekend voorkomen- Weet je nog wel COTONOU (A.F.P.) Hot Inter nationale Rode Kruis heeft van de Nigeriaanse regering machtiging gekre gen tot het openen van een luchtbrug tussen Cotonou en Nigeria voor het ver voer van medikamenten en levensmid delen uit zijn voorraad in Dahomey. Twee vliegtuigen vaix het Rode Kruis zijn vanmorgen naar Lagos vertrokken met 18 ton medikamenten en 13 ton gerookte Noorse vis. tZie verder pag. 7) TEL AVIV (AP-Rcuter) Israëlische luchtlandingstroepen houden nog steeds het gistermiddag veroverde Egyptische eiland Sjadoean (13 km lang en 2 km breed) in de Golf van Suez bezet, on danks aanvallen van Egyptische ge vechtsvliegtuigen. Israëlische vliegtuigen deden onderwijl aanvallen op militaire doelen vlak bij Cairo: militaire kampe menten bij Helwan en Huckstep. De aanval op Sjadoean werd gisteren, ondersteund door jachtbommenwex-pers uitgevoerd. Doel van de operatie is het demonteren en meenemen van een Egyp tische radarinstallatie, die op het eiland staat opgesteld. De Israëlische troepen werden aangevoerd met helikopters. Is raëlische vliegtuigen vielen intussen twee Egyptische torpedoboten aan, die bij het eiland voor anker lagen. Ze werden in de grond geboord. Het Egyptische garni zoen op het eiland werd na een urenlange hevige strijd overmeesterd. Tenminste negentien Egyptenaren kwamen om het leven; 41 werden gevangen genomen. Hoeveel bemanningsleden van de torpe doboten zijn omgekomen is niet precies bekend, mogelijk veex-tig man. De Israë liërs verloren drie man. Te aanval had plaats op het noordelijke deel van het eiland. De troepen rukten op naar het zuidelijke deel, waar de Egyptische in stallaties liggen. Daar werd de Egypte naren gesommeerd zich over te geven. Toen dezen dit weigerden ontbrandden de gevechten. De gevangen genomen Egyptenax-cn werden onmiddellijk van het eiland gehaald. Het is niet de bedoeling van Israël het eiland bezet te houden. Volgens Cairo, dat pas uren later melding van de aanval maakte, zouden dertig Israëliërs zijn ge sneuveld, twee Israëlische vliegtuigen neergehaald en slechts een Egyptische torpedoboot vernietigd. Sjadoean beheerst de toegangswegen tot de Egyptische marinebases te Sa fa ga en Ras Daka

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1