WELZIJN BEVOLKING STAAT CENTRAAL MOYENNESLAG TUSSEN SCHOLTE EN YULTINK Provinciaal program KVP-ARP-CHU: Hoge eisen stellen aan te vestigen bedrijven OPENBAARHEID OM INSPRAAK KANS TE GEVEN Vergroting van EEG vooral gunstig voor glastuinbouw Hoogovenschaaktoern.ooi Kuypers moest hoofd buigen voor Taimanov Nederlands kampioenschap 47/2 Amateur- voetballers wachten af Waldegaard officieus winnaar rallyestrijd IRIJDAG 23 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 BETAALD VOETBAL kompetitie begint 23 augustus 'pEN HAAG De aanvang van de com- itie betaald voetbal voor het volgend zoen is vastgesteld op zondag 23 igustus. Dit besluit, genomen door de ctie Betaald Voetbal KNVB, is in over- ïstemming met het verzoek van het rencleel van de clubs die, zoals uit resultaat van een speeldata-enquète it, aan deze startdatum de voorkeur ben gegeven. BIJ EUROPA CUPDUEL loppenbrouwer ïn Van der Veer „vlaggen" (Van onze sportredactie) )EN HAAG Naar wij vernemen i dooor de KNVB voor het tweede el uit de kwartfinales van de Europa >r bekerhouders tussen Goeztepe i AS Roma als grensrechter aan- iteld de heren B. Hoppenbrouwer, eidschendam) en H. van der Veer l^hiedam). Reeds eerder was door de :FA voor deze in Turkije te spelen Ijdstrijd Lau van Ravens als scheids- u ihter aangewezen. Ronde Vietnam geëindigd ^Vinh Long (APDe zesdaagse wie- wedstrijd. die verreden is om te be- jzen dat de toestand op de wegen in lid-Vietnam normaal is, is vandaag ëindigd. De bewering, dat de toestand iaal is, is maar ten dele waar. en van de wierlrenners werd het chtoffer van de Vietkong. Maar een daat die de renners hielp beschermen, floor zijn leven in eenschermutseling t de guerrilla's. En tweemaal onder- jnde de Vietkong de wegen van het km lange parcours van Nha Trang r Vinh Long in de Mekongdelta. Vaakzame Amerikaanse en Zuidvietna- soldaten maakten de mijnen onscha- lijk voordat de renners de desbetref- ide weggedeelten passeerden. Onge- er 60 van de 155 starters voltooiden de nde. Winnaar werd de 27 jaar oude daat Bui Hoang. DEN HAAG De provincie zal aanvragen voor vestiging van nieuwe havenbedrijven en industrieën moet enbeoordelen aan de hand van bedrijfseconomische rapporten, waarin zo nauwkeurig mogelijk prognoses vermeld staan van alle met de vestiging samenhangende kosten en baten. Aan bedrijven, die een beperkte werkgelegenheid bieden zal de voorkeur gegeven moeten worden boven bedrijven waarin een ongelimiteerd aantal arbeidsplaatsen te vervullen zal zijn. Dit staat onder mer tn het hoofdstuk „Industrie en leefbaarheid van 't vandaag geopenbaarde gemeenschappelijke pro gram voor de komende verkiezingen van de Provinciale Staten in Zuid-Hol land van KVP, ARP en CHU. De drie partijen gaan ervan uit dat zowel de gemeenten als de provincie bij him ruimtelijk beleid rekening moeten hou den met voldoende leefbaarheid voor de burgerij. „Indien in gemeentelijke be stemmingsplannen industrieterreinen zo gesitueerd zijn, dat zij een gevaar kun nen opleveren voor de leefbaarheid van nabij gelegen woonwijken, dan zal de provincie aan dergelijke plannen haar goedkeuring dienen te onthouden". Welzijn Het „welzijn van de bevolking" staat centraal in het gemeenschappelijke pro gram. Voorname programmapunten zijn dan ook: bevordering van de zuiverheid van lucht, water en bodem, bestrijding van geluidshinder, geldelijke steun en technische bijstand voor inrichting en exploitatie van recreatieve voorzienin gen en sportaccommodaties, behoud van natuurgebieden en landschapsschoon, spreiding van kunstuitingen over de provincie en het stimuleren van actieve cultuurbeoefening door de bevolking zelf. Een juiste verdeling van de ruimte voor gebieden bestemd voor wonen, werken en recreatie is op de eerste plaats een taak voor de gemeenten, „maar", wordt er in het program gesteld, „de provin cie mag daarbij niet passief blijven" Door voorlichting en hulpverlening en niet in het minst door overleg met ge meentebesturen dienen streekplannen tot stand te komen. In het overleg moe ten ook maatschappelijke organisaties en geestelijk-culturele instellingen be trokken worden. Inspraak In het program wordt de toenemende behoefte van de burgerij om over aller lei zaken mee te praten gesignaleerd. „De overheid dient hier positief tegen over te staan en door een zo groot mo gelijke openbaarheid de inspraak een kans te geven. Bijzondere aandacht dient besteed te worden aan duidelijk heid, begrijpelijkheid en overzichtelijk heid. Rapporten en nota's over voor name plannen of maatregelen dienen in een vroeg stadium openbaar gemaakt te worden. Aanbevolen wordt het houden van hearings en opiniepeilingen. De provincie moet volgens het program de samenwerking tussen de gemeenten bevorderen. Zo nodig zal het provin ciaal bestuur initiatieven moeten nemen tot samenvoeging van gemeenten of tot gewestvorming. De gemeenten zullen echter niet te groot mogen zijn. Samen voeging van waterschappen en polders tot grotere eenheden dient te worden gestimuleerd. VOORLICHTING TUINBOUWRAAD: Van een onzer verslaggevers) 5CHEVENINGEN. De Neder- tuinbouw zal voordeel dervinden van een vergroting Ln de E.E.G. met Groot-Brittan- i, Ierland, Denemarken en Noor gen en met (als potentiële vol- nde kandidaten) Zweden, Zwit- ïrland en Oostenrijk. De heer Gijsberts van het Centraal ireau van de Tuinbouwveilingen, kende gisteren op de voorlich- ig van de Nederlandse linbouwraad in het Scheveningse urhaus voor, dat het grootste tig saldo is weggelegd voor de astuinbouw en voor een beperkt iital vollegondsprodukten. ioor de zachtfruitteelt zag hij weinig toresultaat door de overheersing van iere structurele veranderingen in de ropese teelt. Vrijmaking van de han- E.E.G. en E.V.A.-landen biedt «■namelijk indirect soelaas voor de dfruitteelt door meer exportkansen >r Zuideuropees hard fruit. Enkele ras- hebben direct baat van E.V.A.-toe- ding tot de E.E.G. Door toetreding i de E.V.A.-landen tot de E.E.G. ver- ijnt bovendien de kunstmatige schaar- Europa, waardoor een evenwich- structuur van de voedingstuinbouw Europa zal ontstaan. Hierdoor zal de atieve veroudering in gebieden met ïstmatige schaarste ten opzichte van l.G.-landen verdwijnen. )e concurrentie van de E.V.A.-tuin- i de E.E.G. valt, aldus de heer sberts, wat Nederland betreft, mee. grootste kansen voor E.V.A.-landen en in West-Duitsland. Bij kasgroen- is er vrijwel geen extra-concurren- uit E.V.A.-landen op de E.E.G.- rkt. hooguit in de toekomst tomaten Kanaaleilanden naar Frankrijk. mber )e secretaris van het produktschap siergewassen, mr. N. Luitse. be- ;k in een wat somber gestemd betoog perspectieven voor siergewassen bij vergroting van de E.E.G. met En- md en Denemarken. Wat boomkwe- •ijprodukten betreft zal de Nederland- exportmogelijkheid naar Engeland vooral voortkwekingsmateriaal toe- en. Voor bloemkwekerijplanten lig- er eveneens mogelijkheden. De ex- van snijbloemen zal bij toetreding Engeland en Denemarken geen di- spectaculaire stijging tot gevolg "ben. De welvaartsvermeerdering zal st op de lange duur tot een grotere he istelling voor bloemen en planten kun- leiden. De mogelijkheden voor export <r Denemarken dienen niet hoog te rden aangeslagen. n de bloembollensector liggen de mo eheden wat gecompliceerd. Bij toe- 'ing van Engeland zullen weliswaar invoerbeperkende maatregelen wor- opgeheven, maar mr. Luitse ver- chtte toch op korte termijn geen we- opleving van de handel. Het wegval- van het invoerrecht voor bolbloemen ongetwijfeld aanleiding geven tot 'n neming van de export van afgesne- - tulpebloemen naar Engeland. Wat nemarken betreft is van een wegval- van de belemmeringen geen snelle neming van de export te verwachten. De Nederlandse landbouwattaché ln Londen, drs. W. G. F. van Oosten zette het Britse tuinbouwstandpunt uiteen ten aanzien van een eventuele toetreding tot de E.E.G. De Britse tuinbouw is tegen toetreding gekant. Vooral na 1967 wordt belangrijke steun verleend voor de pro- duktie- en marketingsector. Ongetwij feld zal bij toetreding worden aangedron gen op een aanpassingsperiode van enke le jaren. Hij verwachtte, dat de Britse tuinbouw niet volledig tegen de dan open concurrentie opgewassen zal zijn; de concurrentie van met name Neder landse kasprodukten zal groot zijn. De landbouwattaché vroeg zich tenslotte af hoe in een vergrote E.E.G. het Britse subsidiebeleid voor de tuinbouw opge vangen zal moeten worden. Bang Aan het slot van de voorlichtingsdag werd het Scandinavische standpunt uit eengezet door professor Asger Kougart, hoogleraar in de tuinbouwplantenteelt aan de landbouwhogeschool te Kopenha gen. De Deense tuinbouworganisaties zijn in het algemeen bang voor een ope ning van de markt. De tuinbouw heeft er met een totale produktiewaarde van minder dan 400 miljoen gulden weinig te betekenen. De Deense glastuinbouw is op een moderne leest geschoeid en professor Kougart toonde zich daarom niet bevreesd voor de concurrentie in de E.E.G. Een wijziging van enkele cultu ren als consequentie hiervan achtte hij noodzakelijk. Ree op avontuur tegen Donner BEVERWIJK De helft van het Hoogovenschaaktoernooi is overschreden. In de gisteren gespeelde achtste ronde liet de Tsjech Filip van de arme Rus Platonov werkelijk geen stuk heel. De Praagse meester, die zich nogal lakoniek door dit toernooi „schuifelt", handhaafde zich aldus op vijftig procent. Maar of hij erg veel meer ambieert? Hij wekt niet de indruk. De kop is nog steeds in banden van Ivkov en Taimanov. De winst van de Joego-Slaaf op de Fin Westerinen kwam in razende tijd nood van laatstgenoemde tot stand. Die ging door de klok, toen hij nog vier zetten had moeten doen. Maar zijn posi tie was toen al sterk inferieur. Ook Taimonov haalde de Ivkovscore van 6 Vz uit 8. De Russische crack brak af tegen Frans Kuijpers, die een steenhard terugkaatsschaak demonstreerde, maar desondanks in zekere moeilijkheden was geraakt. Onoverkomelijke moeilijkheden, zoals in de voortzetting bleek. Achtervolger Hort deed Janosevic enorm kwaad. Het blijkt evenwel niet bepaald eenvoudig hogerop te komen, nu de top zo hard blijft trékken. Uit de grootmeestergroep valt nog op de overwinning van Donner op landskam pioen Hans Ree. Ree deed met enkele positionele offers wel erg avontuurlijk. Hij geraakte zelfs een volle toren ach ter, in ruil voor „vage kansen" en veel pionnen. Die compensatie was ontoerei- In de meestergreep blijft de Hongaar Honfi de toon aangeven. Zijn aanvals- zege op de Leidenaar Piket was alles zins duidelijk, terwijl ook de 18-jarige Zweed Andersson weer van zijn veer kracht getuigenis aflegde. Ditmaal moest de Canadees Day het gelag betalen. Spijtig voor het Nederlandse schaak was de nederlaag van Hartoch, die door de zeer sterk spelende Joego-Slaaf An- tunac werd verslagen. Hartoch moet thans 5 punten uit 7 partijen scoren, teneinde zijn (tweede) meesteresultaat te verwerven. Dat lijkt een uiterst zware opgave. In de Internationale damesgroep spe len de vier Nederlandse vertegenwoor digsters een redelijke rol, echter niet afgebroken partij 7e rondeBobotsov (Buig.) (Ned.) (FlnJ.)- d.)—Lange v.eg (Ned.) Kavalek (Tsj.-Sl.)Bobotsov (Buig.) (Ned.)—Ree (Ned.) 3—0, vkov (Joeg.) 0—fl, Tai- (Rusl.)—Kuijpers (Ned.) 1—0, Filip Cis j.-si.)—Platonov (Rusl.) i—0. Kuxajica Benkoe (VS) Hort (Tsj.-Sl.)—Janosevic (Joe^.) d«—O. Cortlevi De stand na 8 ronden is: Jen 2. Ivkov en Taimanov 8%3. Ho 5^4. Westerinen 5: 5. tot en met 8. Kuljpei Kavalek, Kurajlca en Donner allen 4%; 9. 1 10. Bobotsov en Filip 4; 11. Benkoe 3"-; J Ree 3; 113. "Flatanov 2Vj; 14. en 15. Cortlev en Langeweg 2; Q6. Janosevic a%. Onprettige (voor organisatoren) verrassing uit keu Sundquest VALKENBURG. „Ik biljart veel te weinig. De laatste maanden na het wereldkampioenschap libre in Linz heb ik misschien vijf keer een half uurtje aan de tafel gestaan en dat gaat zich wreken. Je wordt dan te onzeker", oor deelde Henk Scholte na zijn vrij matige prestatie in de openingsronde van het nationaal kampioenschap anker kader 4-7/2, dat in het nu uitgestorven Lim burgse toeristenoord Valkenburg onder dak heeft gevonden. Scholte, in het nog niet zo verre verleden vrijwel onaantast baar in dit subtiele kaderspelletje, had in zijn eerste partij in de moyenneslag tegen topconcurrcnt Hans Vultink een duidelijke nederlaag geleden. Want ter wijl Scholte vrü moeizaam pas in de zevende beurt de ontmoeting tegen Janus Jacobs besliste, had Vultink de party tegen de 41-jarige Jan Ilaans in vier beurten uitgemaakt. Vultink en Scholte zijn de grote favo rieten voor deze titel, die in het bezit is van de afwezige Tini Wijnen. Beiden heb ben redenen te over om deze begeerde titel, waaraan in het voorjaar een reis je vastzit naar de Spaanse badplaats San Sebastian voor het Europese Kam- pieonschap, te willen veroveren. Voor Scholte, die in Linz in zijn favoriete spelsoort zo teleurstelde, gaat het erom niet geheel uit de publiciteit te verdwij nen nu de Eindhovenaar heeft besloten zijn wedstrijdkalender sterk in te per ken. En Vultink moet in Valkenburg het veertien dagen geleden in Leeuwarden geschonden blazoen daar verspeel de hij door een rekenfout de bandstoot- titel aan Henk de Kleine weer op poetsen. Daarom was het resultaat van deze twee partijen in de eerste ronde al zo belangrijk. Want dat Vultink of Scholte op weg naar de finale zullen struikelen lijkt nauwelijks aannemelijk in dit vrij zwakke veld. Straks gaat dus hoogst waarschijnlijk het moyenne een grote rol spelen. Hoe groot de afstand tussen Scholte en Vultink enerzijds en de rest van het veld anderzijds kan worden werd overigens ook in de openingsronde al duidelijk. Want na dit tweetal was Joop Rooden- burg tegen Hans Sundquest in veertien beurten de beste winnaar, terwijl de plaatselijke favoriet Jean Bessems zelfs 18 beurten over deed om de falende ^ambert van Leur mat te zetten: 400 214. Dubbel moeilijk Roodenburg is overigens- één vai weinigen die voor een verrassing kunnen zorgen. In zijn avondpartij tegen Jacobs was hij na vier beurten al lig 287103. Maar Roodenburg Direct na aankomst in Innsbruck stond de Nederlandse herenschaats ploeg alweer op het ijs. Van 'links naar rechts: Verheyen, Pfrommer, Schenk. Van Dijk. Nottet, Bazen en Bols. fouten te maken en was daardoor pas de negende beurt uit: 400218. Een onprettige verrassing voor de ganisatoren kwam uit de keu van Hans Sundquest, die Jean Bessems in even negen beurten versloeg: 400 En dat terwijl Bessems tot ver over de helft elke demarrage van Sundquest had beantwoord en voortdurend 100 punten bleef. Maar met een zeer goed ge speelde reeks van 187 brak Sundquest in de achtste beurt door de morele bar rière en nu kon Bessems, die het voor het veel van hem verwachtende eigen publiek dubbel moeilijk heeft, de zaak niet meer redden. Snel naar huis Een grote verrassing was tenslotte dat Hans Vultink zijn voorsprong moyenne op Scholte geheel prijs moest geven. Vultink speelde in het begin vai partij tegen de figurerende Van Leur Kuypers (r.) gaf de Rus Taimanov aanvankelijk goed partij, maar moest toch het hoofd buigen voor de leider in de grootmeestergroep. mmm Grootmeester B Ivkov, die na acht ronden de leiding heeft in het Hoogovenschaaktoernooi- afgebroken partij 7 (Van onze sportredactie) DEN HAAG De vooruitzichten voor het Amateurvoetbal zijn somber en het is ook ditmaal nog een groot vraagte ken of het wedstrijdprogramma kan wor den afgewerkt. Indien de bal wèl aan het rollen kan worden gebracht, speelt RVO om 14 uur in het Prinses Irene Sportpark tegen het Leidse Roodenburg. De Rijswijkers bezetten in de eerste klas- de eerste plaats met een punt voor sprong op Papendrecht en UVS. Roodenburg staat vijf punten op RVC achter. Bij de Leidenaars speelt de UEFA-international Rijsbergen op het middenveld, evenals de ex-semiprof. J. Weerlee, die voor UVS, Telstar en RCH heeft gespeeld. In de tweede klasse huizen ODB, Naaldwijk, DHC en Alphen in de degra datiezone. maar de overige elftallen ont lopen elkaar niet veel en blijven een gooi doen naar de eerste plaats, die momenteel wordt bezet door Alblasser- Lugdunum. Blauw-Zwart en VUC zijn resp. twee en drie punten achterop ge raakt en Laakkwartier vier punten. Blauw-Zwart speelt de uitwedstrijd te gen Leonidas en ODB gaat op visite bij LFC. Om 14.00 uur prijken op het programma: de derby HBSVUC en Laakkwartier-Lugdunum. Laatstgenoem de heeft een punt meer dan de thuis- olub AlphenNaaldwijk en Alblasser- damDHC zijn de overige wedstrijden de tweede klasse. Schaatskalender AMSTERDAM De schaatskalender in de KNSB ziet er voor de komende dagen als volgt uit: zaterdag 24 januari: Zuthpen: nationale afvalwedstrijd lan- gebaan heren Soest: rondenwedstrijd 50 km; dinsdag 27 januari: Emmeloord: nationaal kampioenschap kortebaan voor heren. Peter Post eindigde in Berlijn als tweede BERLIJN De Westduitsers Renz en Schulzc hebben gisteravond de Zesdaag se van Beriyn gewonnen. Op één ronde eindigde de Frans- Nederlandse combinatie Van Lancker- Post. Piet de Wit en zijn Zwitserse kop- pelgenoot Spahn legden beslag op de vierde plaats. i Lancker (Ned.- n: 3. Puschel-Frltz (W.-Dld.) De Wit-Spa: m (Ned.-Zwtt.) 5. Seeuws-Daler (Belg.- 6. Peffgen-Streng (W.-Dtd.) 1. Olden burg-De Bosscher Tdfl—d4 Ta8b8 52. d5—d6 Tb8b4 33. c2—e4 t geeft het op. MONACO. De Zweedse Porsche- ryder Bo Waldegaard, die ook vorig jaar triomfeerde, is volgens officieuze be rekeningen winnaar geworden van de 39e Rallye Monte Carlo. Het is de derde achtereenvolgende zege van het Duitse merk in de wintersterrit. Ook de tweede plaats in de eindrangschikking is voor Porsche. Daarvoor zorgde de Fransman Gérard Larroussc, die juist twee minuten meer tyd nodig had in dc klassements proeven dan de Zweed. Jean Pierre Nico las (Fr.) is met een fabrieks Renault- Alpine derde. Tot de uitvallers in de slotproef be hoorde de bekende Fins-Engelse combi natie Simo Lampinen/John Davenport. In het derde speciale traject van de nachtelijke rit sloeg hun Lancia op een glad gedeelte van de weg over de kop. De rijders bleven ongedeerd. (Cadler en Keer van Leur (Oss) xtenbuig (Voorhoi ndQuest (Schiedan icobs (Amsterdam :holte (Eindhoven iltlnk (Groenlo) ns (Valkenburg) i 135 c 190 3 dat een snelle zege onafwendbaar leek. Maar na zijn vierde beurt begon Vul tink te knoeien en was uiteindelijk pas in de negende beurt aan de vierhonderd. Intussen had Scholte in vier beurten Hans de hoop op een redelijk resultaat ontnomen: 40028. Scholte, die graag snel naar huis wilde, biljarte minder ze ker dan men van hem gewend is, maar was zeer sterk in de drie series, waarin hij de partij volbracht: 202, 116 en 82. begint er weer in te komen' 1 speelde nog niet constant genoeg, begon i grijnsde hij tevreden. Van Leur De stand na t 1. Scholte J. Vultink 3. Roodenburg 4. Sundquest De drie achtereenvolgende overwin ningen van Porsche zijn in de lange geschiedenis van de Rallye van Monie Carlo ongeëvenaard. Doordat in de Alpen geen sneeuw lag kwamen de Porsches, die racebanden hadden gemonteerd, in een buitengewoon gunstige positie. De Porsches konden hun grotere kracht op de gemakkelijke wegen volledig uil buiten De Porscherijders Anderson en Thorselius (Zweden) eindigden als vierde. Roger Clark was de best geplaatste En gelsman. Hij finishte als vijfde met zijn Ford Escort. De Fin Timo Makinen en de Fransman Jean Frangols Piot werden respectievelijk zevende en achtste. De Italiaan Amilcar Ballestrier werd zesde met een Lancia. De Lancia van de Ita liaan Sergio Barbasio passeerde als negende en de Citroën van Jean-Luc Saloman completeerde het eerste tien tal. De Fransman Piot werd later van de officiële rangschikking verwijderd, waardoor de Italiaan Barbasio een plaats opschoof. Pechvogel Stellig ae grootste pechvogel van dc raliye werd de Fransman Jean-Luc Sa loman, die na het passeren van de laat ste controlepost met zijn Citroen ver ongelukte en een pols brak. Saloman stond tiende in het officieuze algemeen klassement toen hij op nog geen vijf minuten van de finish tegen een muur reed. Van de zestig equipes, die donder dag mochten starten, reden er vieren veertig het parcours uit. De damesprijs is onofficieel toegeval len aan de Frangaise Marie-Claude Beaumont en Marline de la Grandribe, die een Opel Commodore reden. Het officieuze eindklassement luldit: 1. Waldegaard-Helmer (Zweden) met Porsche; 2. Larrousse-Gelin (Fr.) met Porsche op 1 min. 59 sec.; 3. Nicolas- Roure (Fr.) met Renault-Alpine op 2 min. 50 sec.; 4. Anderson-Thorselius (Zweden) met Porsche op 7 min. 8 sec.; 5. Clark- Porter (Gr.-Br.) met Ford Escort Twin Cam op 9 min. 7 sec. De officiële eind rangschikking zal vrijdagmiddag worden vrijgegeven.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11