Mr. R.: „Ik verkeerde in een shocktoestand" GEEN COMPROMIS CELIBAAT VERWACHT Zware eisen stellen aan leiding Verolmebedrijf PROCES TEGEN HAARLEMSE RECHTER: „Verdeeldheid schadelijk voor oecumene Onlusten in Milaan Uit auto half miljoen aan sieraden gestolen Portierraampje op klaarlichte dag geforceerd Yerolme Pleidooi voor meer industriële aanpak scheepsbouw Nota-Van Son is vaag en mager stuk Reddingsboot omgeslagen: vijf doden Bisschoppen zijn Oost-Indisch doof Svetlana - op verzoek - geen Russin meer DONDERDAG 22 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van t onzer verslaggevers DEN HAAG „U hoeft zich niets meer te herinneren twee jaar sabotage", merkte gistermiddag de procu reur-generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, op tegen een hoofdagent de Haarlemse politie, toen deze als getuige gehoord werd in het proces tegen de Haarlemse rechter mr. R. (61) en zich iets niet kon herinneren wat op de avond van het ongeluk was voorgevallen. De president van het hof, mr. A. Slotemaker, maakte echter bezwaar tegen deze opmerking. Hq wees erop dat mr. R. gebruik had gemaakt van wettelijke middelen die iedereen ten dienste staan. Procureur: U' hoeft zich niets te herinneren na 2 jaar sabotage Het Gerechtshof hoorde in de middag- zitting, die tot zes uur duurde, drie politiemannen, twee hoofdagenten en een hoofdinspecteur, een verkeersdeskun- dige van de ANWB en een slipdeskundiee m de rijkspolitie. 's Morgens had mr. R. öp vragen van de president verklaard op de middag van de 21e februari 1968 een uurtje bij een kennis op bezoek te zijn geweest. Op de terugweg naar huis was hij met zijn auto op het door sneeuw gladde wegdek de Zuiderhoutenlaan in Haarlem in slip geraakt. Tijdens het slippen had hij gemerkt dat er „misschien een PAUS PAULUS: VATICAANSTAD (Reuter). Paus Paulus heeft op zjjn algemene audiëntie verklaard dat de verdeeldheid en de twisten binnen de Kerk zelf de weg naar de eenheid met de andere christe- ■n moeilijker maken. Zoals bekend wordt er deze week in ille christelijke kerken gebeden voer deze eenheid. De paus zei dat de eenheid met de andere christenen niot- bereikt >kan worden door een gemeenschappe lijke eucharistieviering zolang men niet wtzelfde geloof belijdt en dezelfde op- wMnng heeft over het priesterschap. Toch noest men niet wanhopen aan de tot- tandkoming van de eenheid hoewel de weg daartoe moeilijk is. V rouwen mogen in kerkelijke functies VATICAANSTAD (KNJ) De Romein- curie is geneigd om aan vrouwen oe te staan werkzaamheden te verrich ten, die tot dusver aan priesters waren voorbehouden. Voorwaarde Is echter, lat de bisschop er in Rome om vraagt i dat er gebrek aan priesters ls. De Romeinse curie beperkt deze vrou welijke activiteit in de Kerk tot vrouwe- ijke religieuzen. Als werkzaamheden loemt de curie het uitreiken van de com aunie, het leiden van woorddiensten, be- rafenis en doop. rMaar", aldus de curie, ,,het 16 niet de ■edoeling om een instituut van de vrou welijke diaken in het leven te roepen. >e wijding blijft voorbehouden aan man- ien. Het gaat alleen om hulpverlening in ïoodfiituatlee. seconde lang een enorm geweld op de auto werd uitgeoefend". Hij had gedacht dat hij in botsing was geweest met een auto of een boom, maar aan een brom fiets had hij niet gedacht. Vijf tot tien minuten na het ongeluk was de politie ter plaatse en mr. R. was niet gaan kijken, toen er door enkele mensen iets uit de sloot naast de weg was gehaald. Dat bleek een bromfietser te zijn. Rechter R. gaf als verklaring voor dit gedrag dat hij in een shock toestand had verkeerd, dat allerlei mensen hem steeds weer aanspraken en dat hij geen verband had gelegd tussen de botsing en de activiteiten van een groep mensen bij de sloot. Gedronken De beide hoofdagenten, die gehoord werden zeiden na het ongeval direct de indruk gehad te hebben dat mr. R. gedronken had. Op verzoek van één van hen was een bloedproef afgenomen, die uitwees dat het promillage 1.05 was. (ADVERTENTIE) Een van de hoofdagenten verklaarde dat er één band van de auto slecht was. Mr. R. had daar destijds op gereageerd met te zeggen dat de banden aan ver nieuwing toe waren en dat hij hiertoe al een afspraak met zijn garage gemaakt had. De slipdeskundigo was van mening dat de» banden bijzonder slecht waren. De beschadigingen aan de auto van mr. R. konden naar zijn mening heel goed door een botsing met een bromfiets zijn ont- (De zitting wordt voortgezet). MILAAN (A.F.P.). Duizenden stu- denten hebben woensdagavond in Milaan een verbitterd gevecht met de politie geleverd. Zij werpen auto's onderste boven om barricades tegen charges van de politie te bouwen. Het verkeer in het centrum kwam volkomen stil te liggen en de winkeliers lieten haastig de rol luiken voor hun etalages zakken. De incidenten begonnen toen studen ten in een door een linkse studenten vereniging georganiseerde betoging tegen „gerechtelijke onderdrukking" naai- het paleis van justitie wilden marcheren. Nog voordat zij konden vertrekken greep de politie in en trachtte de betogers met traangas uiteen te jagen. Deze begonnen daarop met stenen te gooien. Een groot aantal studenten vluchtte een universi teitsgebouw binnen waarvan zij de toe gangen barricadeerden. Tegen tien uur 's avonds keerde de rust in het centrum terug. De brandweer ruimde de barricades op. Dertig betogers en acht politiemannen lagen toen met verwondingen in verscheidene zieken huizen. verslaggevers) koel- Een demonstrant ROTTERDAM Op bloedige manier is een aantal rovers erin geslaagd op klaarlichte dag in een druk ke winkelstraat in het centrum van Rot terdam vier koffers met sieraden uit een beveiligde auto te halen. De totale verkoopwaarde van de sieraden wordt geschat op 4 a 5 ton. De koffers lagen in aen auto van een vertegenwoordiger van een groothandel in goud- en zilverwerk en horloges uit midden-Brabant. De vertegenwoordiger was omstreeks twee uur een juweliers zaak in de Hoogstraat binnengegaan. Om vier uur kreeg de politie een tip van een voorbijganger, dat er een auto was opengebroken. De Rotterdamse politie spreekt van „een goed beveiligde auto". De juweelrovers zouden een portier raampje van die auto hebben geforceerd en de koffers in een gereedstaande Opel Kadett hebben gedaan. „Als je zo nor maal mogelijk koffers uit een auto haalt, hoeft geen enkele passant vreemd op te kijken. Het is in zijn soort niettemin een fraaie kraak", aldus een woordvoerder van de Rotterdamse politie. In de koffers waren colliers, broches, hangers, ringen, armbanden, en horloge banden opgeborgen. De vertegenwoordi ger van het Brabantse bedrijf woont in de omgeving van Rotterdam. De politie wil op verzoek van het gedupeerde be drijf geen namen noemen. (Vervolg van de voorpagina Voorts zou gedurende deze periode zo nodig en „uiteraard onder de nodige voorwaarden" volgens minister Nelissen garantie kunnen worden verleend voor een additioneel krediet voor het opvan gen van mogelijk optredende liquiditeits spanningen. Daarna zal dan moeten wor den beslist of, en zo ja, voor welke ter mijn en tot welk bedrag de in oktober jl. op een rekening-courant krediet van 25 miljoen gulden verleende garantie moet worden gehandhaafd, alsmede de eventuele garantie op een additioneel krediet. Inmiddels zou dan een regeling kunnen gelden dat de minister van Eco nomische Zaken gekend moet worden in en zo nodig bezwaar kan maken te gen het doen van bindende offertes en hel aanvaarden van opdrachten voor schepen. Over dit alles heeft minister Nelissen reeds meerdere oriënterende besprekin gen gevoerd mei de voorzitter van het college voor de scheepsbouw, mr. B. Biesheuvel, de leiding van het Verol- me-concern, de leiding van het (concur rerende) Rijn-Scheldeconcern. verte genwoordigers van de vakbonden en ver schillende andere direct of indirect be trokkenen. Minister Nelissen zal dit over leg nog voortzetten en eveneens nog een gesprek hebben met de vaste commis sie voor Economische Zaken uit de Twee de Kamer. Zodra de hele zaak dan is afgerond en minister Nelissen zijn stand punt nader zal hebben bepaald wordt de Kamer verder op de hoogte gesteld. Minister Nelissen heeft de Tweede Ka mer voorts officieel in kennis gesteld van het reeds bekend geworden besluit van het kabinet om het maximum ren te-overbruggingspercentage op scheeps- bouworders van 2 procent op 3,5 pro cent te brengen. Dit voorlopig voor de periode van 20 januari 1970 tot en met 31 juli 1970. Asta Nielsen (88) getrouwd KOPENHAGEN (AP) De thans 88- j jarige Deense filmster. Asta Christiaan Nielsen is gisteren getrouwd met de 70-1 jarige kunsthandelaar, Christiaan Thee- de. nit Kopenhagen. De plechtigheid vond i duurde slechts Het is het derde huwelijk van de ter van de stomme film. Van haar laatste huwelijk verklaarde zij echter: „Het is echt niet overhaast". NADELIG SALDO 1969:11,5 MILJOEN (Van e r verslaggevers) Na een onderbreking van twee jaar is het periodieke overleg tussen Amerika Warschau hervat Beide gesprekspartners tn de Chinese ambassadeRechts VS-i Pekings zaakgelastigde Lei Jang. DEN HAAG In hun rapport aan minister Nelissen over positie en toe komst van het Verolme-concern hebben de rapporteurs mr. B. W. Biesheuvel (voorzitter van het college voor de scheepsbouw) en prof. mr. H. Langman (directeur stichting Nederlandse scheeps- bouwindustrie) dc volgende financiële saneringsmaatregelen voorgesteld 1. Verstrekking van een overbrug gingskrediet van 25 miljoen gulden voor financiering van af te storen niet-be- drijfsbonden activia. Aflossing uiterlijk eind 1972. 2. Verstrekking van een lening groot 40 miljoen gulden. Hierop zouden tot het moment waarop de nu uitstaande lang lopende leningen afgelost zijn, slechts geringe aflossingen moeten plaats vin- 3. Verstrekking van een lening van 25 miljoen aan de N.V. die de eigendom van het dok krijgen zal. 4. Het participeren in het aandelenka pitaal voor een bedrag van circa 40 mil joen gulden. De heren Biesheuvel en langman stellen dat ook na deze sanering de fi nanciële positie van het concern „be paald niet ruim" zal zijn: de marge voor tegenvallers en beleidsfouten is smal, zo wordt opgemerkt. Aan de lei ding van de onderneming zullen dan ook zware eisen gesteld worden. Financiële steun op kleinere schaal heeft volgens de rapporteurs weinig zin, „omdat wij de overlevingskansen van een geampu teerd concern laag aanslaan". Wel zou men het afstoten van een van beide klei nere werven kunnen overwegen. In 't rapport, zoals het gisteren open baar is gemaakt zijn enige passages en bedrijfsgegevens weggelaten, die vol gens de rapporteurs bij publikatie de be langen van het concern en de Nederland se scheepsbouw zouden kunnen scha den. Het rapport heeft voorts nog geen aandacht kunnen wijden aan de toekom stige personeelssituatie bij het Verolme- concern en de invloed daarvan op de rentabiliteit op langere termijn. Daar over verschijnt eind januari nog een af zonderlijk rapport. SOMBER Het rapport Biesheuvel-Langman stelt zonder meer dat als het niet lukt het Verolme-concern overeind te krij gen „wij de toekomst van de Nederland se scheepsbouw somber in zien". Zij vinden de door hen beiden voorgestelde steun verantwoord „mits buiten het con cern een opvolger voor de» heer Verolme Raad Midden- en Kleinbedrijf: DEN HAAG De nota van staatsse- retaris Van Son (Economische Zaken) ver het midden- en kleinbedrif is een te- urstellend, vaag en mager stuk. Dat eeft de Raad voor het midden- en leinbedrijf gisteren te kennen gegeven ijdens een uiterst korte discussie die leclaal aan deze nota was gewijd. Of raad een tegennota zal produceren, niet duidelijk geworden. Wel zal de iad zich laten horen tijdens de hoorzit- Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost orden verzonden. De data, waarop de orrespondentie uiterlijk ter post moet ijn bezorgd, staan, tussen haakjes, chter de naam van het schip vermeld, rgentinië: ms Hugo Kollataj (27-1); ustralië: ms Corfu Island (26-1); Bra ns Hugo Kollataj (27-1); Chili: is Cd dc Tunja (27-1); Indonesië: ms raunschweig (26-1); K^nya. Oeganda, 'anzanië: ms A. Zaefkow (29-1); Ned. ntillen: ms Ammon (27-1); Suriname: is Ceres (28-1); Verenigde Staten: ms is Ceres (28-1); Verenigde Staten van merika: ms Atlantis Star (29-1); Zuid- Jrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms iiessenkerk (28-1). Inlichtingen betreffende de verzen- ingsdata van postpakketten geven de astkantoren. ting die de Tweede-Kamercommissie voor Economische Zaken aan de nota zal wijden. Daarna zal de nota in de Tweede Kamer worden behandeld. De heren De Kruif en Van der Kaa ver tolkten de kritiek op het beleid van staatssecretaris Van Son, zoals dat on der meer in een nota van november ge stalte gekregen heeft. De beleidsinstru menten ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf komen onvoldoende uit de verf. Onduidelijk is door welke grenzen het midden- en kleinbedrijf wordt ge markeerd. De nota is vaag, een duide lijk beeld op de bedrijfstak ontbreekt. Gemist wordt een integratie van het specifieke beleid voor de bedrijfstak in de totale economische politiek, aldus de heer De Kruif. Kritiek was er ook op het feit dat de minister van Economische Zaken een Commissie Bedrijfsvoorlichting heeft ge- installeerd. waarin naast enkele hoog leraren alleen vertegenwoordigers van ministeries zitting hebben. Het is uiterst bedenkelijk dat de minister zo overdui delijk het publiekrechtelijke orgaan ne geert, zei de heer De Kruif. (3I1N31R3AOV) Behoud vq n Uwtanden DRS. L- J. M. VAN SON FRASERBURG (Reuter) De Brit se reddingboot The Duchess of Kent is gistei «.n bij het verlenen van hulp aan een Deens schip gekapseisd en gezon ken. Vijf bemanningsleden zijn verdran- De enige overlevende en de stoffelijke resten van de vijf slachtoffers zijn opge pikt door een Russische trawlér die in de buurt was. Het ongeluk deed zich voor op de Noordzee, even ten noordoosten van Schotland. Zwitserse kardinaal: VATICAANSTAD DPA-ReuterMen verwacht, dat paus Paulus thans zeker geen enkel compromis zal sluiten over de kwestie van het verplichte celibaat voor de priesters ondanks 't verzoek om afschaffing hiervan van de Nederlandse bisschoppen en priesters. Dif is gisteren van Vaticaanse zijde i meegedeeld Men wees erop, dat de paus als hij zijn standpunt i zou wijxgen, de kans loopt zijn gezag te verliezen en dat niet alleen in Nederland, maar in de hele Kerk. Paus Paulus heeft het celibaat „de onvergelijkelijke schat van de Latijnse Kerk" genoemd. De paus, zo zei men, zal naar alle waarschijnlijkheid pogen een openlijk conflict over deze kwestie te voorkomen om de toestand nog niet erger te maken. Men wees er verder op, dat er steeds valser en gemakkelijker dispensaties aan priesters worden verleend om in het huwelijk te treden. Maar deze dispensaties tasten de celibaatswet als zodanig niet aan De wet zou alleen gewijzigd kunnen worden na een openhartige bespreking van de zaak, wellicht op de volgende bisschoppensynode, en een grondige bestudering van de gedane voorstellen. Naar aanleiding van de verklaring van de Nederlandse bisschoppen heeft de Zwitserse theoloog en kardinaal Journeit gezegd „ten diepste bedroefd te zijn door de Ooetindisch dove en hardnekkige oppositie van de Nederlandse bisschoppen en hun adviseurs". „Sedert vier jaar hébben zij", aldus Journet, „zich vereet tegen de leerstellige en disciplinaire aanwijzingen van hem, die voor de katholieken van de hele wereld de plaatsbekleder van Christus is en de herder van alle schapen en van ieder afzonderlijk schaap van Christus" Kardinaal Journet, die deel uitmaakte van de kardinalencommissie die de paus advies uitbracht over de Nederlandse katechismus, zegt tenslotte vurig te smeken, dat het ergste niet gebeurt en dat overal in Nederland de Heilige Kerk van God mag triomferen. De rooms-kathölieke bisschop van Berlijn, Alfred kardinaal Bengsch, heeft gisteren scherpe kritiek geuit op de steun van de Nederlandse bisschoppen aan de wens tot het opheffen van het verplichte celibaat voor de priester. Voor de pers verklaarde hij, dat de verantwoording van de gehele Kerk, die door de collegialiteit van de bisschoppen met de paus. wordt gedragen, niet wordt gewaarborgd wanneer „de paus wordt ingelicht over wensen die in een plaatselijke Kerk bestaan, wanneer deze wensen reeds openbaar gemaakt zijn als besluiten van een pastoraal concilie". Naar aanleiding van de verklaring van de Nederlandse bisschoppen verklaarde een zegsman van de Amerikaanse bisschoppen desgevraagd: „De Amerikaanse bisschoppen hebben bij verschillende gelegenheden hun steun betuigd voor de pauselijke encycliek over het celibaat. Zij zullen zich nu verder van commentaar onthouden". De Süddeutsche Zeitung is van mening, dat de episcopaten van de andere landen minder moedig zijn dan de Nederlandse bisschoppen. Maar zouden de Nederlandse bisschoppen succes hebben, dan zal snel duidèlijk worden met hoeveel ijver ook andere bisschoppen de dan risicoloze scheiding van priesterschap en celibaat zullen ondersteunen, addus dit blad. Dit blad is ook van mening, dat de celibaatskweetie overal in de Kerk speelt en dat daarom nauwelijks gevreesd behoeft te worden voor een harde reactie van Rome. „Ik geloof dat de Nederlandse bisschoppen gehandeld hebben in de lijn van dc collegialiteit. Als men samen verantwoordelijk is voor de Kerk en een heel land zijn mening geeft, geloof ik dat het normaal Ls, dat de bisschoppen deze mening overnemen en zelfs verdedigen als zij menen, dat het voor het welzijn van de Kerk is", heeft Aurele Plourde, aartsbisschop van Ottawa en voorzitter van de Canadese Katholieke Conferentie, verklaard naar aanleiding van het besluit van het Nedertandse episcopaat in de oelibaatskwestie. wordt gevonden, die ten volle capabel is om in de bestaande moeilijkheden de koers naar de toekomst uit te stippelen en het roer van de onderneming vast in handen te houden". Deze opvolger zou daarin bijgestaan moeten worden door ,.het team van capabele directieleden, die de heer Verolme om zich heen ver zameld heeft". De rapporteurs zeggen erop te ver trouwen dat het huidige college van com missarissen bereid zal zijn om zijn ze tels ter beschikking te stellen. Zij vinden het daarbij van veel belang dat de heer Verolme zelf dan als president van een nieuw college zal optreden. Het rapport stelt dat de totale negatie ve resultaten op indirecte kosten voor 't hele concern in 1969 circa 11,5 miljoen zullen bedragen. Voor 1970 worden be langrijk betere dekkingsresultaten ver wacht. Op 15 september vorig jaar werd een verlies becijferd van onderhanden werk in Amsterdam van 42 miljoen gul den en op Rozenburg van 25 miljoen gul den. Het rapport zegt dat overwogen zou kunnen worden een van de beide werven van 't concern af te stoten. Indien daar toe wordt besloten zou dat de werf in Alblasserdam moeten zijn. Voorts zou 't in aanbouw zijnde dok moeten worden overgedragen aan een nieuw op te rich ten N.V., waarin Verolme en de Rijn- Scheldegroep in een nader vast te stellen verhouding participeren. ACHTERSTAND Het rapport bevat tenslotte een plei dooi voor een meer industriële aanpak van de scheepsbouw. Tot nu toe is daar van niet veel terechtgekomen. In tegen stelling tot het buitenland. Nederland heeft echter op dit gebied nog geen on overbrugbare achterstand ingelopen, al dus de rapporteurs. Er zouden studies verricht moeten worden naar deze an dere aanpak die door de overheid wor den gefinancierd. MOSKOU (A.P.) Svetlana Allilujcva, dc dochter van Josef Stalin, heeft ver klaard, dat zU zelf in juli vorig jaar de Russische regering heeft verzocht haar Russisch staatsburgerschap in te trekken. Gisteren is In de Sovjet-Unie bekend gemaakt, dat dit in december is gebeurd. Svetlana verklaarde erover het vol gende: „Ik ben erg blij, dat zij deze stap hebben genomen en dat ik nu niet langei tot de Russische staat en de Russische maatschappij behoor. Vorig jaar hebben mijn advocaten namens mij een verzoek ingediend bij het consulaat in Wash ington, waarin om intrekking van het staatsburgerschap werd gevraagd".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5