GETROUWDE PRIESTER IS VOOR ONS AANVAARDBAAR Financiële consequenties willen velen wel dragen STICHTING RECREATIEBAD LEGT VERANTWOORDING AF Deel Oegstgeestse raad wil niet bijdrage aan begraafplaatsen KERKHOF BIJ GROENE KERK WORDT GROTER GEMAAKT bij Kon. Mij. van Tuinbouw aid. Leiden wordt groter PAROCHIANEN VAN ZUID-WEST: BIOSCOPEN MARKTEN Derde deel van de ton is er al Bouw- aktiviteit Bloemisten laan PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 JANUARI 1970 (Van één onzer redacteuren) LEIDEN In oktober jl. maakte de Leidse St. Antoniusparochie in Zuid-West furore door een Parochieraad te kiezen met nogal autonome bevoegdheden. Gisteravond werd in het Ontmoetingscentrum door zo'n ongeveer 80 zeer geïnteresseerde parochianen („uw aantal heeft ons blij verrast", zei voorzitter B. C. H. te Marvelde) een nieuwe stap gezet op het pad naar verdere democratisering in de geloofsgemeen schap. Een „hearing" leverde een hele reeks suggesties en gedachten rond een drietal vragen, die werden aangedragen door pater J. Renirie, „chef-priesterteam" van Zuid-West. Uiteraard was daarbij de naderbij komende gehuwde priester. Opmerkelijk was, dat bij deze eerste open bare peiling in Leiden en de gehele omgeving die zielzorger met levenspartner voor een overgrote meerderheid van de gelovigen aan vaardbaar werd geacht. De enkeling die zei: „Gehuwde priester? Best, maar dan moet ik niet nog eens voor het onderhoud van zijn gezin behoeven te zorgen", werd door de meesten als eèn kniesoor jeschouwd. Positiever leek de bijdrage van een jongere parochiaan: „Als Je je katholiek wil noemen, moet je ook de lasten van de gemeenschap dragen". Enkele uren lang totdat het tijdstip van de t.v.-samenvatting van Ajax— Napoli naderde, zodat zelfs de meest fervente inspraaklustigen een gehaast heenkomen zochten hebben de pa rochianen in groepen gediscussieerd over de wijze van misviering in de week einden, het waagstuk van de gehuwde priester en over verlangens die bestaan ten opzichte van de gekozen Parochie- Weinig tegenstanders Het totaal generaal van de op de be stuurstafel bijeengebrachte ideeën en voorstellen wees op een rijk gescha keerde gedachtengang onder de parochi- „Het moet wel een nette man zijn, want je weet niet wat er uit komt Commissie Financiën van de Parochie raad gesproken: een voorstel hierover De enige grootste gemene deler is ln voorbereiding, was de acceptabele figuur van de ge- trouwde priester. „Het moet wel een ./xllgSl nette man zijn, want je weet niet wat er uitkomt... Tegenstanders waren (jDoor deze gang van zaken wordt de te tellen op de vingers van één hand: priestef wel neergehaald" Kelder in lichterlaaie Jonge gebruikt aansteker bij lekkende brommer LEIDEN Een 14-jarige jongen dacht waarschijnlijk helemaal niet aan de waarschuwingen van „Brandpreventje", het parmantige manneke dat via de t.v. op de meest voorkomende branden wijst. In de 's-Gravezandsestraat was de Lei- denaar in een kelder aan het knoeien aan een bromfiets. Daarbij morste h|j benzine. Om de oorzaak van deze lek kage te kunnen vaststellen gebruikte hij zijn aansteker. Een explosie zette de kelder direct in lichterlaaie. De brom mer werd totaal vernield, de kelder werd geblakerd en de electrische be drading werd eveneens vernield. Parachutisten springen bij opening kantoor in Wassenaar WASSENAAR. Zaterdagmiddag opent burgemeester W. J. Geertsema liet nieuwe pand van het assurantiekantoor j NOORDWIJK. I Camera: Ma nuit chez maud (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. 27 jan.: Dinsdag-cyclus K&O: 2.30, 7.00 en 9.15: Le Samourai (18 j.) Nachtv. vr. -zat. 23.30: Losgeslagen in de branding (18 j.) Lido: „On her majesty's secret service' (14 jr). Dagelijks: 2.30, 700 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Ontsnapping uit Yuma (18 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: „The Graduate" (18 jr) Prolon gatie. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur.- Trianon: Easy Rider 18 j. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Oorlogshel Batangas (14j.) Dagelijks: 2.30, 7.15 eD 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Nachtv. vr.-zat.: De apenplaneet, 23.30 uur (18 jaari Van Noordwijk f25.000 naar Biafra Rewa aan de Lange Kerkdam in Was senaar, in de voormalige Wit-Gele Kruis polikliniek. Deze opening wordt opge luisterd door een stuntteam van drie parachutespringers o.l.v. Han Blaauvv die om 3.15 nur 's middags een demon stratie „vrye val" in Wassenaar komen geven, vanaf een hoogte van ca. 4000 De parachutisten zullen op het veld bij het Sportfondsenbad de sleutel van het pand aan mr. W. J. Geertsema overhan digen. In een stoet van antieke automo bielen zullen de burgemeester en de pa rachutisten daarna naar het gebouw aan de Lange Kerkdam gereden worden. In het Ontmoetingscentrum werd in tal van gespreksgroepen met veel animo en interesse gediscus sieerd over indringende godsdien stige saken c.a. Met algemene stem men heeft de gemeenteraad van Noord- wijk besloten de opbrengst van de blik semactie voor Biafra, 12.365,01, te verdubbelen. Er gaat dus een bedrag van b|jna 25.000 naar het Biafra-comi- té. In een vorige vergadering waren in de raad stemmen opgegaan om, evenals in Wlsch, een bedrag beschikbaar te stel len voor ontwikkelingshulp. Uit het ant woord van burgemeester Bonnike bleek, dat over de adoptie van een bepaald pro ject door de verschillende colleges van Ged. Staten verschillend wordt geoor deeld. Met andere woorden: de gemeente Noordwijk voelt hier niet zo veel voor. Van de Parochieraad werd verwacht, dat deze zich volledig voor z|jn taak zal inzetten. Men wenate „meer van deze avonden" en ook grotere open vergade- i GOUDA, 22 januari Kaas Aan- I voer 6 partijen. Prijzen 1ste kwal. 4.04- 4.12 per kg. Handel flauw. ren en ook hoopte men hier en daar op wat conservatieve geluiden in de Pa rochieraad. geen eigen bisschop x de Paus goedkeuring groepen werd de angst uitgesproken verlenen. voor losser worden van het ambt als BO d. tientallen vooralander. leverde f getrouwd la. An- de toekomntige echtgenote en de flnan- ^pleitten meer contant met de clële consequenties nogal wat proble- men op. De vrouw van de prleater r.ou voor iemand van een bepaald niveau moeten Over de wijze van misviering liepen de zijn en geschikt voor het overnemen van meningen uiteen: veel enthousiasme voor taken van haar man. Een ander vond de gezinsmissen meer latiinse missen Een blJzonder aardige en gewaardeeide (en dat oogstte applaus): „Laat ze zich meer voorlichting vanaf de kansel over f^npn'^n^Lmerk^hW^6we^^e" maar tot het goede huishouden beper- veranderingen in de Kerk, de priester JU ken en geen sloof worden De finan- gtaat niet meer achter zyn preek; er ciële kanten zag men over het algemeen wordt te yeel. overboord gegooid, men is als een (niet principiële) moeilijkheid, té progressief, geen lectoren en meer Niet weinigen gaven er blijk van, de gelegenheid, voor en stil, persoonlijk gebed Hy bood de Parochieraad een fraai geldelijke gevolgen die een getrouwde |n de kerk. Het communie-uitreiken door kruisbeeld in mozaiek uitgevoerd aan. zielzorger met zich brengt te willen leken werd door velen niet gelukkig zijn bedoeling was, dat hel een plaats dragen. Al kwam men er niet uit, of dit geacht. Ook wefd de voorkeur nitgp- zal krijgen in de sacristie, die als dag door middel van een belasting of het sproken voor een grotere betrokkenheid kerk in gebruik is ..Ik kom hier ge- systeem van een gezinsbijdrage zou moe- bij de vieringen, b.v. door dit groeps- regeld in de avondmissen en vind het er ben gebeuren. Over een gezinsbijdrage gewijs te doen ln flatgebouwen oi nogal kaal." Zijn geschenk was een Wordt In Zuid-West overigens al in de blokken. verrassing en werd dankbaar aanvaard. Gewaardeerde geste maakt door een oud-parochiaan, die thans tot de Oud-Katholieke Kerk be hoort (dus gewoon in de familie bleef). rstdaags Wethouder Thorn „DAT GAAT TONNEN KOSTEN" de uitbreiding van de Tijdens de voorgaande raadszitting zeg de Groene Kerk be- ,Dit gaat tonnen kosten. Wat zou het de gemeente niet kosten werkzaamheden tot verbetering als deze dit moest uitvoeren. Wij mogen niet tekort schieten in de verzorging van de laatste rustplaats B|j de VVD werden echter de bezwaren tegen de tegemoetkoming niet weggeno men. Zij stemde met de heer Brouwer 'PC) tegen het voorstel van b. en w. dat met zeven tegen vijf stemmen werd aangenomen. SPEELTUIN BUITENLUST De heer Lagas (PvdA) vond dat men de inrichting van een speeltuin in Bui- OORSCHOTEN De Stichting Recreatie Voorschoten stelt het op prys aan de Voorschotense bevolking „reke ning en verantwoording" af te leggen van het resultaat van de door haar in 1969 gevoerde akties voor het inza melen van gelden voor de bouw van het zwembad. In totaal is thans f 33.160,bijeen. Een aanzienlijk deel hiervan is verkregen door een huis-aan-huls inzameling: f 14.600,Diverse grote giften werden gedaan door nieuw gevestigde banken en bedrijven: totaal f6.500,Voorts heeft de Stichting enorm veel werk verzet by diverse akties te Voorschoten zoals beatavonden ln hel Cultureel Cen- A1 was het voor het Stichtingsbestuur van het recreatiebad verschrikkelijk moeilijk om de loten kwijt te raken aan de Voorschotense bevolking, toch wa ren er gelukkig nog enthousiastelingen, die wel iets wilden doen voor 'n nieuw zwembad. Zo heeft de jeugd uit de buurt van de Krimkade met een bazar f 350, voor het zwembad opgehaald. Het Co mité Paardensport f500,gaf f800, en met een autopuzzelrit f 330,Inclu sief de rente van belegde gelden komt men aan het bedrag van f 33.160,—. Er moet f 100.000,z|jn om met de bouw te beginnen. Daarom ligt het in de bedoeling de plaatselijke bedrijven en industrieën te interesseren voor het verstrekken van giften. Er zal ook een trum, een ballonnenwedstrijd bij de heropening van hel station, oudpapier ophalen, en een groot opgezette lotery, waarbij een auto de hoofdprijs was. Bovendien hebben leden van het Stichtingsbestuur zich letterlijk afgesloofd tijdens de hete paardemarkt dit jaar om de dorstige be zoekers van de markt te bedienen in de herberg „Het Swemmende Paert". Met al deze akties, die veel werk OEGSTGEEST Tijdens de middagzit- ting van de begrotingsbehandeling in de raadszaal te Oegstgeest, heeft het ge meentebestuur zich enkele uren bezig ^eniust njet afhankelijk moest laten z|jn gehouden met subsidieverzoeken, behan- van het al dan niet goedkeuren van deling en vaststelling van de heeroting een bestemmingsplan niet betrekking tot gemeentewerken, het grondbedryf, als- deze wijk Wethouder Van der Voet mede de algemene dienst. De gemeente- was het met hem eens en kondigde aan secretaris de heer J. de Visser was af- dat er een plannetje gemaakt zal worden wezig wegens ziekte, zijn plaats werd om te komen tot plaatsing van een aan- ingenomen door de heer Van Krieken. ta, speelwerktuigen op het huidige veld, zich meebrachten, is De najaarsbeurs va leverde f1500 op, 1 500,—. gewoond door de heren Kamsteeg (PC), het gras al ingezaaid i Loterij liep niet zo goed bijzondere hengelwedstrijd worden ge organiseerd en voor de jeugd komen er weer beatavonden. Het bestuur hoopt dat de plaatselijke verenigingen, die nog niet „aan bod" zijn geweest, in 1970 alsnog een aktie gaan ondernemen ten bate van het zwembad. Intussen wordt met het gemeentebe stuur overleg gepleegd over de meest gunstige bouwplaats van het bad en hoopt de stichting daarna de medewer king te verkrijgen van de gemeente om een ontwerpbouwplan te gaan ontwik- VOORSCHOTEN Leerlingen van twee Voorschotense MAVO-scholen en van de HAVO hebben met en onder el kaar in totaal f 1200,bijeengebracht voor Biafra. Vele leerlingen hebben hiervoor hun zakgeld afgestaan en anderen hebben geprobeerd voor dit doel geld bijeen te krijgen door een karweitje te doen en het zelf te verdienen. Het bedrag is inmiddels voor Biafra overgemaakt op giro 400. f 6.950,— verdiend. drs. De Graaf (PvdA) en de heer Al- EEN JEUGD- dershoff (PC). BRANDWEERKORPS? De gemeente Oegstgeest heeft de mo- GEWESTELIJK ORKEST gelijkheid om te komen tot de oprichting Aan de stichting Gewestelijk Orkest van een jeugdbrandweerkorps in studie, voor Zuid-Holland zal stubsidie worden Men gaat een nieuwe brandweer- verleend. Deze" stichting heeft ten doel wagen aanschaffen en de oude zal in de bevordering van het muziekleven op dit korps zeer goed te gebruiken zijn. het gebied van het orkestwezen in Zuid- De raad was er over het algemeen zeer Holland. Ir. Dorgelo (WD) vroeg naar kontent mee. de mogelijkheid van een orkestoptreden „Mogelijk kunnen wij op deze speelse te Oegstgeest. Burgemeester Van Eysin- wijze een goede reserve kweken voor ga merkte op dat dit gezien de ruimte- de Oegstgeester Vrijwillige Brandweer" lijke accommodatie mogelijk kan zijn. aldus de voorzitter. De heer Lagas vond „Wij zouden het op prijs stellen als K het aardiger om de oude brandweer- éi O dit eens zal brengen in de prachtige auto maar te verkopen en voor de op- aula van het nieuwe Rijnlands Lyceum, brengst speeltuig te kopen voor een zo- De proef lijkt ons de moeite waard." genaamde „witte speeltuin" waar de jeugd kan doen waar ze zin in heeft. BIJDRAGE BEGRAAFPLAATSEN Ook met deze belangen wordt door de De tegemoetkomingen welke de gemeen- raad rekening gehouden en men denkt te Oegstgeest verleent in de explotatie- hier aan het veld, gelegen aan de Iris- kosten van de begraafplaatsen Groene laan. Kerk en R.K. Willibrordkerk hebben in het verleden in de raad al LEIDEN Op een terrein tussen de Bloemistenlaan en de Zoeterwoudsesingel wordt momenteel een nogal specta culaire bouwactiviteit aan den dag gelegd. Het bouwbedrijf Bakels en Ouwerkerk bouwt hier momenteel namelijk in combinatie een uitbreiding voor wasserij De Zon en een nieuw onderdak voor Tegel- handel aan de Oude Vest. De totale oppervlakte bedraagt 3500 m2. Men is nu bezig met het aanbrengen van een vrije overspanning van 22 meter, waarvoor uiteraard grote kra nen nodig zijn. De overspan ning bestaat uit spanten voor gespannen beton. Zwembad Poelmeer wordt voorlopig niet overdekt nieuwe bad „Poelmeer" op 1 april i gereed zouden zijn. Dit blijkt nu verbazing van vragenstelster niet het geval te z|jn. De wethouder zag het echter zo somber nog niet. De o dekking van het wedstr|jdbad gaat niet door. Dit vergt een bedrag van 4>/s en gezien de kwaliteit van overkappin gen welke men her en der in de lande heeft gezien ls een dergelijke uitgave voor de gemeente niet verantwoord. Wethouder v. d. Voet hoopte zo snel mogelijk met een voorstel met betrek king tot het instructiebad te komen. Een kwalijke zaak bleek wel het ont breken van toezicht op de parkeerplaats en. fietsenstalling op het terrein Poelmeer. „Er zijn onvoorstelbare din gen gebeurd, zoals diefstal van fietsen, onklaar maken van brommers e.d." aldus de heer N. van Weizen (P.C.). Tijdens topdagen het vorig jaar was het inderdaad chaotisch. De raadsleden wisselden lange tijd van gedachten over dit knelpunt. Een be waakte fietsenstalling tegen betaling werd van de hand gewezen. LEIDEN - Het Leidse gemeente raadslid Herman Amptmeyer, de heren E. R. Frans en G. J. de Bruyn ei Voorschotenaar H. van Steenis staan op de kandidatenlijst van de PSP voo a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten. Zij zijn resp. als no. 5, 8, 9 e geplaatst. LEIDEN De afdeling Lelde» van de Kon. Ned. Ma«tschappy voor Tuinbouw en Plantkunde heeft gisteravond ln een der zalen van het Ryksherbarium haar algemene jaarvergadering gehouden. In zyn openingswoord wydde de voor zitter, de heer H. Sanderman, enige woorden aan de nagedachtenis van de heren J. vaa Egmond en H. Veendorp in wie de afdeling twee actieve leden verloor. In liet bijzonder de heer Veen- dorp (oujd-hortulanus by de Leidse Hor tus) maakte zich ln een reeks van jaren zeer verdienstelijk als Ud van diverse onderwijscommissies en afdellngsafge- vaardigde naar landeiyke Maatsehappy- bijeenkomsten. De vergadering nam staande enkele ogenblikken stilte in acht. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. Wetselaar, kwam duidelijk naar voren, dat de afdeling ook in 1969 weer zeer actief is geweest. Naast een negental goed bezochte lezingsavonden, werden eveneens een achttal geslaagde excursies naai diverse kweekkerijen ver zorgd en had de afdeling weer een groot aandeel in de verzorging van enkele cursussen op tuinbouwkundig gebied. Het ledental nam weer toe (met ruim 50) en bedroeg 342 eind december '69. Het verslag van de penningmeester, de heer C. H. Sormani, gaf, gezien het ruime batig saldo eveneens reden tot grote voldoening en goede verwachtin gen voor het komende boekjaar, het geen eveneens in de begroting voor 1970 tot uiting kwam. Onder grote bijval richtte de voorzitter hierna een harteiyk dankwoord tot ge noemde functionarissen voor het vele werk, dat zy ook in 1969 verlichtten. De bestuursverkiezing had, na een schrif telijke stemming, tot resultaat, dat de periodiek aftredende heren Sanderman en T. van Egmond (alg. adj.) met meer derheid van stemmen werden herkozen. De kaseommissie in 197o zal worden gevormd door mevr. I. E. Wieffering- Schuilinga, mej. M. C. C. Teune en de heer J. van Alphen. Na de pauze hield mej. M. C. C. Teune een interessante causerie met als onder werp „Een „wandeling" door de geschie denis van de Nederlandse tuinkunst". Mede aan de hand vam. een groot aantal dia's liet spreekster haar gehoor kennis maken met de specifieke Nederlandse tuinkunst, die vanaf het einde der mid deleeuwen tot ln de 17e eeuw zo'n opgang maakte en sindsdien om diverse redenen in het vergeetboek raakte. Thans kan men slechts van deze kunst genieten in enkele gerestaureerde „Hollandse tui nen", die ons land nog ryk is. aanleiding gegeven tot een langdurige gedachtenwisseling. Zo was het ook gis teren weer het'geval. Het ging om een tegemoetkoming van resp. 5000 en 2500 gulden per jaar, aangezien de gemeente niet beschikt over een eigen algemene begraafplaats. De heer Dorgelo (VVD) merkte op dat het verificatiebureau had verklaard dat de kerken met 'n geringe prijsverhoging zelfstandig zouden kunnen „draaien'. Door een kleine verhoging van de be grafeniskosten wordt het privébelang niet geschaad en bovendien kunnen be langhebbenden een beroep doen op gel den uit nalatenschap of van de bijstands wet. De heer Brouwer (PC) is een tegen stander van tegemoetkoming. Men moet de kerk van de staat scheiden. Wil een kerk een kerkhof exploiteren, dan moet zij ook voor de konsekwenties op draaien. De heer Lagas (PvdA) onder streepte nog eens het standpunt van zijn fraktie dat „als particulieren begraaf plaatsen onderhouden de gemeente ze ker een tegemoetkoming moet geven, omdat een gemeentelijke begraafplaats oneindig veel kostbaarder zou zijn." Wethouder v. d. Voet betreurde het dat genoemd onderwerp ieder jaar weer te rugkeert. Het verwonderde hem dat men niet om méér geld gevraagd had. Dit kan niet aflopende worden. Wethouder J. Thorn deelde niede dal

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4