S)e£oid^c(3oii^a/iit De films vanavond „Ik zing geen slechte sinterklaasliedjes' antenne ELPEE VAN SCHAEP MET VIJF POOTEN Het zullen je ouders maar wezen Ben Sies verlaat KRO Kleurling in Zuid-Afrika HELEN SHEPHERD: PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 JANUARI 1970 Een drietal voorwaarden MINISTER Schut,, die binnenkort de Tweede Kamer moet uitleggen hoe het komt dat hij de twee laatste jaren zijn woningbouwprogram van 125.000 huizen niet gehaald heeft, vindt een vrij dras tisch opvoeren van de woningbouwcapa citeit in de nabije toekomst niet onmo gelijk. Waneer berekeningen van het Centraal Planbureau kloppen, moet het een haal bare kaart zijn om binnen enkele jaren het totaal te bouwen woningen (gesubi- sidieerde en vrije bouw) op te voeren tot 135.000 140.000 stuks. Maar om dit te kunnen realiseren moet er wel aan een paar voorwaarden worden voldaan, al dus de bewindsman; de benodigde bouw capaciteit moet aanwezig zijn. er moet voldoende bouwrijpe grond zijn en de overheid moet de noodzakelijke financie ringsmiddelen vinden. Voldoende financieringsmiddelen moeten er vanzelfsprekend ook zijn voor de par ticuliere bouw; maar daar knelt het pro bleem ons inziens niet in de eerste plaats. Wanneer de woningbouw ergens vast zit, dan is 't op de huizen waarvan de huur- som voor een kleine loontrekker te dra gen is en in de tweede plaats op ruime re huizen voor grotere gezinnen. Het eerste geval is een probleem dat met meer geld voor de sociale woningbouw opgelost moet worden; het tweede pro bleem is vooral afhankelijk van een ge slaagd ddorstromingsbeleid. DE twee andere voorwaarden spelen evenwel ook mee. Het trieste is, dat jul6t ln de plaatsen waar de woningnood nog het grootst is bijvoorbeeld de grote steden in het westen des land bouwrijpe grond een artikel is. Het begint er op te lijken dat de krotopruiming ein delijk met meer energie aangepakt gaat worden; hier betreft het meestal ver vangende woningbouw. Bouwrijpe grond voor nieuwe woningen wordt evenwel een zeldzaam aanbod in de Randstad. Ook uit dien hoofde zou het geen ramp zijn. wanneer de bevolkingsgroei in het westen van het land zowel relatief als ab soluut bij de landelijke cijfers ten achter zou blijven. Geschikte bouwgrond is voor al in het noorden en oosten beschikbaar. Maar het jammere is,, dat de industriële decentralisatie daar nog altijd geen Waarschijnlijk moet de oplossing problemen, elke samenhangen met de bouwcapaciteit, in dezelfde richting ge zocht worden. Overspanning op de ar beidsmarkt in 't Westen met als gevolg sterke impulsen onder de lonen en prij zen kan de Nederlandse natie op 't ge bied van de woningbouw missen als kiespijn. WE vrezen dat op het kritieke moment "•de krachtiger bestrijding van de over gebleven woningnood toch vooral een zaak zal worden van voeldoende geld. Een prachtige gelegenheid voor politieke partijen om bekend te maken welke of fers ze elders willen brengen om de so ciale woningbouw uit de perikelen te hei- Te hopen valt, dat nu eindelijk ook iets metterdaad terecht kan komen van een beleid dat meer op individuele en min der op collectieve subsidies gebaseerd is. Wat dit betreft moet de overheid kno pen gaan doorhakken en de bezwaren niet overdreven worden. We herinneren ons 't geval van de huur belasting; het was geen volmaakt plan en hield ook na amendering zwakke plek ken. Doordat het plan in het parlement de eindstreep niet haalde, was het gevolg echter dat er niets gebeurde. Dat er ten- onrechte subsidie genoten werd, dat de doorstroming niet gestimuleerd is en dat er voor de overheid wat minder geld be schikbaar kwam om de sociale bouw te kunnen financieren. De schuld hiervan mag men minister Schut niet aanwrijven. Omstreden weerstandskas IN de vakbeweging zijn protesten op- gegaan tegen 't besluit van werkge vers om de garantieregeling voor de loonontwikkeling verder uit te werken. Die garantieregeling is bedoeld als 'n soort weerstandskas. waarmee econo misch kwetsbare werkgevers sterker gemaakt kunnen worden tegen onrede lijke looneisen. Van de ene kant heeft de vakbewe ging de laatste weken meer dan eens de wens uitgesproken, dat het loonbeleid in het bedrijfsleven niet doorkruist zal worden door welke acties en vlugge con cessies naar aanleiding hiervan bij de werkgevers. Aan de andere kant maken ze ernstig bezwaar tegen een weerstands kas van de werkgevers. Waarom? Omdat het geld hiervoor niet uit de privé-middelen van de werk gevers komt, maar ten laste komt van de bedrijfsmiddelen. Er zijn gevallen denkbaar waarin dit geld de marge verengt om de arbeidsvoorwaarden voor de werknemers te kunnen verbeteren. Het criterium om tot goedkeuring of afwijzing van weerstandskasgarantiere- geling te komen, lijkt ons de manier te zijn waarop de werkgevers hun rege ling in de praktijk gaan gebruiken. Be strijden we er excessen mee, dan ak koord; gaat het ten koste van legitie me aanspraken van de vakbeweging dan zijn bezwaren op zijn plaats. Per slot van rekening kunnen niet- georganiseerde werknemers wel bezwaar gaan maken tegen de bijzondere uit kering die vakbonden voor hun le den bij pensionering eisen. Ook die moe ten de werkgevers niet uit eigen porte monnee, maar uit de bedrijfsmiddelen betalen. Beslissend is, of dit geld een recht vaardig doel ten goede komt. Dan kan bij een werkgeversweerstandskas het ge val zijn, wanneer daarvoor het loonbe leid in goede banen gehouden kan wor- Het is best mogelijk, dat tienduizen den televisiekijkers, die in de komende weken de unieke gelegenheid krijgen een aantal zeldzame kluchten van de Marx-brothers op hun beeldbuis te te zien, teleurgesteld uitroepen „Is dat nou alles"? en de knop zullen omdraai en. Begrijpelijk, want de films stam men uit hun Paramount-periode tus sen 1929 en 1933. De humor is erg Ame rikaans op de „roaring twenties" ge ënt en vaak onvertaalbaar, de presen tatie weinig verschillend van wat zij op de planken plachten te doen. Irving Thalberg, hoofd van de MGM studio's in de jaren dertig, bracht hun later de eerste beginselen van film-hu mor bij en toen pas ontstonden mees terwerkjes als „A night at the opera" en „A day at the races". Toch zijn de vier films, die de VPRO met ingang van hedenavond brengt heus niet al leen voor de filmhistoricus en de Marx- brothers-bewonder aars ver teerbaa r maar een kleine inleiding is wel nodig om deze grandioze komieken op hun juiste waarde te schatten. Op 15-jarige leeftijd emigreerde de Duitse Minnie Schoenberg naar New York. waar zij drie jaar later met de Elzasser Sam Marx trouwde. Op 22 maart 1891 werd een zoon „Leonard" geboren de latere Chico op 23 no vember 1893 volgde Adolph later Harpo en op 2 oktober 1895 Julius, die later de bijnaam Groucho kreeg De vierde zoon Herbert (Zeppo) ver vulde nog een rol in de eerste Marx- brothers films al was het dan een hou terige, maar de jongste Milton (Gum- mo) maakte alleen op het toneel deel uit van het team. Moeder Marx kwam uit een artistenfa- milie haar vader was buikspreker en goochelaar, haar moeder harpiste en haar grootste idéaal was haar zoons op de planken te zien. Zingend en musicerend traden zij al jong voor het publiek op, maar omdat de „klein tjes" toen nog niet erg „in" waren, met matig succes. Als moeder niet keek haalden zij grapjes uit met het. publiek, die wel insloegen en zo groei de tussen 1914 en 1924 hun nummer met de dag. Het grote succes kwam op 29 mei van laatstgenoemd jaar, toen zij met hun Broadway-debuut in „I'll say she is" jubelende kritieken kregen. Hun volgen de musical „The cocoanuts" werd een debacle in de provincie, maar een door slaand succes in New York. Zo is het steeds geweest met de Marx-brothers Met hetzelfde materiaal kregen zij in de ene zaal een ovatie, een eindje ver derop weer geen hand op elkaar. Hun humor moet je liggen, want het is het lachen met de Marx-brothers, niet het lachen om de Marx-brothers. De gevierde komieken uit de jaren 20 Chaplin. Buster Keaton. Harold Lloyd en Harry Langdon waren steeds kleine minne mannetjes, die moesten opboksen tegen de harde maat schappij. De Marx-brothers gooien on verschillig de hele maatschappij onder steboven. schoppen tegen alle heilige NOS: 18.45 uur: Fabeltjesklant 18.55 uur: Journaal TROS: 19.04 uur: De wereld waarin wij leven 19.31 uur: De getrouwde vrijgezel 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Trostoto 20.40 uur: De dief van Washington 21.30 uur: AFC 75 jaar 22.10 uur: Op de 22.25 uurt Journaal (NOS) TELEAC: 22.30 uur: Bij leven en welzijn (2) NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala 19.30 uur: Van gewest tot gewest 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 uur: Japanse tekenfilm Ai 20.30 uur: Josef von Sternberg, filmportret 21.30 uur: Duck Soup, film 22.20 uur: Je moet er geweest zijn als kleurling 22.50 uur: Journaal TV morgen NEDERLAND I NOS-NOT: 10.45 uur: Mensen van deze tijd, verpleegster 11.35 uur: Beeldverhaal van de Kerk Uitzending van de Communistische Partij van Nederland. 18.30 Stereo: Licht orkest. 18.55 Voor de kleuters. 19.00 Amateurs musi- >.25 Gesproken Hargo en Chico, twee huisjes met uitzondering van de reli gie en gedragen zich als kwajongens zonder enig plichtsbesef. Dat deden zij ook in de studio, waar zij menige re gisseur met hun streken en dwaze in vallen tot wanhoop brachten. Chico speelt steevast de Italiaanse emi grant, die alles verkeerd verstaat, wat lange verwarrende dialogen met Grou cho oplevert. Groucho is de brutale wendelaar, die 't meestel op 't geld van Margaret Dumont heeft gemunt c-n Har- po is de zwijgende clown, die zich via mimiek bij Chico verstaanbaar weet te maken, zo niet via zijn autotoeter, die met een oude regenjas steevast tot zijn uitrusting behoren. Zeppo is weinig meer als figuratie. Omdat zij qua type zo verschillend zijn, duurt het in hun films meestal lang eer zij elkaar ont moeten en een team gaan vormen Slechts zelden zien wij de broers te gelijk in het beeld. Groucho gaat vaak buiten zijn boekje en richt zich recht streeks tot het publiek. Dit, in het kort zijn de kenmerken van de humor van de Marx-brothers. Chaos is hun konink rijk en hoe groter de chaos, hoe beter. Dat kunnen wij meteen vanavond con stateren in „Duck soup" (1932) geregis seerd door Leo McCarey, eens nauw samenwerkend met Laurel en Hardv. later naam makend met films als „The awful truth" en Bing Crosby's „Going my way" die hun beiden een Óscar voor de beste regie opleverden. In „Duck soup" ontketenen de Marx-brothers een revolutie, toneelmatig en fragmenta risch misschien, maar zo radicaal en met zoveel flitsende wise-cracks, dat we wel om deze afbraak van de; geor dende maatschappij moeten lachen. Het wordt trouwens 'n heel filmavond je, want om 20.20 uur begint de VPRO met een Japans tekenfilmpie van Yoji Kuro „Ai" waarin onder zwoele kreten een liefdesspel verandert in een poging 't leven te redden en er niet onder ver pletterd. te worden. Om 20.30 uur volgt een nieuw programma over de op 22 de cember 1969 overleden filmregisseur Jo sef von Sternberg, door velen beschouwd als de ontdekker van Mariene Dietrich* van wie we fragmenten zien uit haar „en zijn films" De Blonde Venus" Shanghai express" en „The scarlet em press". Om 21.30 uur volgt dan als hoofdschotel de Marx-brothersfilm. VPRO Ned. II. Jubilerend AFC De TROS brengt een portret v^n de oudste voetbalclub van Amsterdam, de good old A.F.C., die in' deze maand haar 75-jarig bestaan viert.Het beeld dat de kijker te zien zal krijgen van A.F.C. zal hem tegelijk ook iets meer vertellen over de problemen, waarvoor de voetbalamateurs zich gesteld zien. gesitueerd als zij zijn naast de voet- balbedrijven, die meer van een pro fessioneel standpunt uit geleid worden. Voor de documentatie van dit portret zorgde de A.F.C.-er, oud-journalist en p i' -man Joop Wijnand. De samenstel ling en de regie is van Gerard Trébert. Fred Romeijn doet het camerawerk. Ned. I, TROS. 21.30 uur. en klassieke muziek. 22.00 Jekemmcw cabaretprogramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Me dedelingen. 22.42 Radiojournaal. 22.55 Stereo: Metropole ^orkest. 13.20^ Stereo: Parels der HILVERSUM II 18.00 Stereo: Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: radio-competitie voor koren en korp- seriehoorspel. 20.22 Stereo. foonmuziek. 20.30 Radio Actief: gevar programma. (22.30-22.40 Nieuws). 23.55-24.01 BELGIE 324 m NEDERLANDS 18.00 Nieuws. 18.03 Popmuziek vooi soldaten. 18.28 Paardesportuitslagen. 18.30 Nieuws, berichten AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas- iek. 7,20 Lichte grammofoonmuzlek. (8.00 -lieuws; 8.11 Radiojournaal; 8.30 De groen- eman). N.O.S.: 9.00 Internationaal spectrum: noderne orkestmuziek en oude koorzang. 9.35-9.40 Waterstanden). AVRO: 10.00 Voor Ie kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair erzoekplatenprogramma. (11.00—11.02 tfieuws). 11.30 Stereo: Komt vrienden in het onde: programma rondom het volkslied. 1.55 Beursberichten. N.O.S.: 12.00 Blik op de de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededellngei '.ending voor de land bouw. 12.40 Stereo: Licht i Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. VARA: 13.11 Actualiteiten. 13.20 Voor de middenstand. 13.25 Stereo: klassieke symfo nische muziek (gr). N.O.S.: 14.30 Krachtlij- de kamermuziek; moderne kan.^ nek (opn.). 14.45 Toerismo: toeristische in- iormatle uit binnen- en buitenland. VPRO: 6.00 VPRO-Vrijdag. gevarieerd programma. 16.00 Nieuws; 17.55 Mededelingen). listen (opn.). TROS: 14.45 Stereo: Conct la carte: verzoekplatenprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 Dlsco-Drive-Inde showbusi ness op de korrel genomen. 17.15 Sportkom- VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De Ei^dy "elix Meurders Show. VPRO: 1 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek Boetiek. Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.02 Radio journaal. 17.05-18.00 Zingende Bougie: gevarieerd pla- BELGIE 324 m NEDERLANDS Proef op de som TITANNEER ln Amsterdam bij de ge- "meenteraadsverkiezingen de anti-re volutionairen gaan samenwerken met de P.PJt„ kan daar wellicht de proef op de som worden geleverd. Het vermoeden lijkt namelijk gewet tigd, dat de grote massa der anti-revo lutionaire kiezers het niet eens is met de actie van A.R.-radicalen om samen werking met de KVP en CHU te torpe deren en in plaats daarvan aan be stu ren op een heel of half progressief ak- Er zijn anit-revolutionaire radicalen die overwegen op plaatsen waar de ARP samenwerkt met de KVP en de OHU, de AR-kiezers op te wekken om op de Polieieke Partij Radikalen te gaan stemmen. Ook zonder opwekking zullen waarschijnlijk in Amsterdam, waar de ARP gaat samenwerken met de PPR, sommige AR-kiezers liever hun stem gaan uitbrengen op de CHU. Daarna zal het dan wel niet lang du ren, of de Anti-Revolutionairen die wei geren te geloven in de kansen op een Vooruitstrevende politiek vanuit een chris ten-democratische partijengroepering, zullen de consequentie trekken en naar de PPR overstappen. Dat komt dan de politieke duidelijkheid ten goede: meer ten goede dan het on doorzichtige spel zoals dit het laatste jaar meermalen door de A.R.-radicalen is gespeeld. (Van een speciale verslaggever AMSTERDAM De vaderlandse platenindustrie is weer een lp met ijzersterke zangnummers rijker, ge bouwd op volgens PhonogTam de vyf poten van een zeldzaam schaep. Gisteren werd die lp met liedjes uit de door Gammafilm N.V. voor de KRO gemaakte succesvolle televisieserie „'t Schaep met de vijf pooten" ten doop gehouden. Omdat Phonogram aannam, dat er in ons land wel geen café zou zijn, dat werkelijk de naam van het populaire etablissement uiit de serie draagt, werd voor deze gelegenheid het Amster damse café „De Eland" op de hoek van de Elandsgracht tijdelijk omgedoopt. Zo druk als op deze bijeenkomst was het in het echte „Schaep" nog nooit geweest, zodat het geen wonder was dat het drietal waar alles om draaide. Adèle Bloemendaal, Leen Jongewaard en Piet Bomer, aanvankelijk wat moei lijk te ontdekken was. Behalve tijdens de officiële doop. Toen waren ze in ieder geval zichtbaar voor de vele fotografen en voor Phonogramdirecteur J. HasMnghuis, die de eerste lp's over handigde. Niet alleen aan hen. maar ook aan tekstschrijver Eli Asser, com ponist Harry Bannink moest wegens ziekte verstek laten gaan, en aan regisseur Joes Odufré. Het zal je kind maar wezen is op de lp te vinden, alsmede We zijn op de wereld om mekaar te helpen, niewaar?, Vissen, Freddy, Waar vind je tegen woordig nog een goeie timmerman, Bijlmermeer, Eenzame bokser. Zeg maar dag met je handje, Lena is weer bezig, De medische wetenschap staat voor niets, je gaat te ver, Door, en Mensenlief, waar gaan we naar toe". Wie had dit succes verwacht? Leen Jongewaard wel („met Eli Asser als tekstschrijver zit het wel goed"), maar Adèle Bloemendaal niet. „Ik heb er met groot plezier aan gewerkt. Dat het zo aanslaat vind ik heerlijk. Het zullen je ouders maar wezen. dachten wij zo. (Van onze omroépcorrespondent) HILVERSUM De heer Ben Sies (37). sinds zes jaar de Londense correspon dent van de KRO-radio en -televisie, en ook medewerker aan ons blad, Is met ingang van 1 mei a.s. benoemd tot directeur van de kunststichting in Eind hoven, waar bij zal worden belast met de leiding en voorlichting van de cul turele zaken in de gehele agglomeratie. Het is niet te verwachten, dat de KRO deze post in Londen opnieuw laat be zetten. Dit in verband met de zeer hoge kosten. Ook Willibrord Nieuwenhuis zal binnen afzienbare tijd zijn vaste standplaats in de Ver. Staten verlaten. Hij krijgt even min een opvolger voor de KRO in New York. De KRO-programmaleiding speelt met de gedachte de heer Nieuwenhuis een functie in Europa aan te bieden. De KRO voelt meer voor free lance- medewerkers. Reeds geruime tijd is er in de omroepwereld een voorstel in studie om de buitenlandse correspon denten van de diverse zendgemachtig den in een gezamenlijke pool onder te brengen, zodat ze voor elke omroep be schikbaar zullen zijn. Men vreest dan echter kleurloosheid. klassieke muziek (gr). (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws). SOS-bericliten voor de schippers). 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weer bericht. dagklapper en beursberichten. 13.20 fiUjj 'laf' 14.03 Schoolradio. 30 Casinomuzlek. Voor de Huisvrouw. (9.00- (15.o1m5.03 Nieu Adèle, Piet en Leen: Het zullen je ouders IKOR-CVK zenden Hugh Burnett's derde reportage over Zuidafrika uit. De ze is een vervolg op de twee films, die het IKOR onder dezelfde titel („Je moet er geweest.... als blanke als neger) precies een jaar geleden uitzond. BBC- documentarist Burnett verbleef er op nieuw enkele maanden om de situatie van de middengroep te verkennen. Twee miljoen van Zuidafrika's 19 miljoen in woners staan geregistreerd als kleurling een klasse lager dan de blanken, een klasse hoger dan de negers. De proble men, die de apartheidspolitiek voor de kleurlingen meebrengt, zijn naar zelfs de premier van Zuid-Afrika verklaarde onoplosbaar. De groep van de kleur lingen past niet in de apartheidsfiloso fie, omdat ze het ideaal van de ras-zui verheid ondermijnt. Sommige blanken vrezen, dat als hun afkomst onderzocht wordt blijken zal, dat ze zwart bloed in de familie hebben. Onlangs werd zelfs een afstammeling van Paul Kruger door een dergelijk onderzoek bedreigd. Het is wettelijk verboden de kleurgrens door een huwelijk te overschrijden. Sommige kleurlingen slagen erin voor blank door te gaan. Met dit conflict o- pent de film. IKOR Ned. 2 22.20 uur DRIEHUIS Na Chris Lambe- rechts en Sandra Reemer heeft nu ook Helen Shepherd bedankt voor deelname aan het Eurovisie songfestival. Van de tien mede- dingers(sters) aan de voorron den zijn er dank zü twee reser ves nu nog negen over. Maar men heeft nog een onbekende reserve achter de hand om het tiental te completeren Helen Shepherd bedankte, om dat de hele gang van zaken haar tegenstond. Vier maanden ge leden werd zij door Hans Bos kamp van haar platenmaat schappij aangezocht mee te doen. Vier jaar geleden nam zij deel zonder al teveel geluk. Zij zong toen o-a. ..Wereld". Het was het succesjaar van „Fer nando" van Milly Scot.t. Zij had haar leergeld betaald. Daar moest nu echt wel wat ander® tegenoverstaan. Bovema beloofde ditmaal gou den bergen. „Ik hoefde voor niets te zorgen. Frans Molenaar zou de kleren voor mij verzor gen. Ik kon naar de kapper gaan en dit is het voornaamste punt zij zouden voor goede teksten en muziek zorgen", al dus Helen oftewel mevrouw De Jong, moeder van Edwin en Marco. „Nou vergeet het maar. Afgelopen zaterdag kreeg ik de teksten, terwijl de 22e de repe tities al beginnen. Afschuwelijk slechte sinlerklaasrijmpjes. Hoor maar: Waar ging jij naar toe, ik ben zo moe ik wacht zo lang bijzonders was binnengekomen. Helen laat de muziek horen via de bandrecorder. „Ach, de mu ziek is echt niet zo slecht. Een beetje op zijn Udo Jürgenstour Organisatie deugt niet op jou. dat zal ik altijd doen, want ik ben en blijf je trouw" De platenmensen verdedigden zich met te zeggen dat er nieri De muziek hebben wij, The Shepherds, gebruikt voor onze nieuwe Engelstalige l.p. Toen ik de teksten gelezen had. belde ik Bovema op en vertelde dat ik onder geen beding dit soort waardeloze prullen wilde bren gen. Het bleek dat een zeer vooraanstaand persoon daar voor de tekst had gezorgd. De naam zeg ik liever niet. Mijn heer is flink beledigd. Hij zei „Dan zing je ze maar niet. Iedereen vindt de teksten wel goed. En daar stond lk. De tijd is te kort om voor nieuwe te zorgen. De organisatie voor zo'i» festival is trouwens helemaal fout- De liedjes worden onder schuilnaam toegezonden. De zangers en zangeressen krijgen niets van het materiaal te zien En de platenmaatschappijstaf beslist over de liedjes. En reken maar dat ze zorgen dat zij alle' in eigen hand kunnen houden Als de muziek en de tekst ooi- van hun kant komen, levert hei 7.0'n maatschappij heel wat op Een man als Tonv Eyck bedankt dan ook voor de hele festival affaire. Vergeet niet, dat ik een naam heb te verliezen". Z(j vertelt dal Ben Cramer wal de liedjes betreft goed zit. „Ik weet het, alle platenmaatschap- !>Uen zijn moeilijk. Haar man dg vroegere manager van Thr' Shepberds. voegt er aan toe: ..Kn dan hebben ze het allemaal over inspraak. Maar by dit soort maatschappyen is dat vet te zoeken. De componist en tekstdichter moeten weten voor wie zy schrijven. Een jong meisje zingt heel andere liedjes dan een getrouwde vrouw en moeder. Het stemmateriaal moet bekeken worden." Een teleurstelling boekte Helen ook in Bussum. Door Dick van Bommel v/erd een kleurenshow toegezegd. „Nu vergeet dat maar. Hilversum is een onneem bare bastogne. Ze doen er pre- in het achtergrondkoortje bij vink of Ciska Peters. Ze hadden cies wat ze zelf willen. Ik werd Studio Anno te zingen. Moet je het net zo goed aan Liesbeth opgebeld door een andere denken, voor de achtergrond- List of Corry Brokken kunnen NCRV-man, die mij voorstelde stem zorgen bij een Rita Ho- vragen. Even belachelijk". Voor de voetballiefhebbers had de t.v. gisteravond een onverwacht prettige ontknoping in petto, toen men Ajax ln de verlenging alsnog kon „zien" zegevieren, na zich eerder met de radio te hebben moeten behelpen. Voor het overige bood «het sdheitn weinig nieuws of opwindends. „Ken merk" haakte slechts terzijde in op de celibaatskwestie door de priester- «d'tuatie in Amerika onder de loep te nemen. Daar treden jaarlijks 2500 priesters uit. deels uit persoonlijke redenen (huwelijk), deels ook omdat zij zich niet kunnen verenigen met de patriarchale structuur van het paro chiewerk. Zij wensen een klimaats verandering en vernieuwing in da parochiële activiteiten. De minister-president van Suriname, dr. J. Sedney, toonde zich een vaardig debater, die het vuur na aan de sche nen kreeg gelegd, maar hü heeft ons er niet van kunnen overtuigen, dat politiek gezien in Suriname nu de meest Ideale situatie is bereikt na de laatste verkiezingen. Nochtans levert „Per soonlek" meestal boeiende gesprekken op. zo ook nu. „Hier en Nu" hield zich in de Rotter damse wijk Hoek van Holland op de Maasvlakte nog zonder hoogovens en kwam evenmin met een pas klare oplossing voor het hete hangijzer van de inflatie. Aan Andres Segovia, de melodische gitarist, was een gaaf muzikaal portret gewyd. De nieuwe opzet van Twien meegroeien met de opgroeiende tieners en dus luistermuzick en zwaardero onderwerpen steunt op een for mule, waarvan we nu al kunnen zeg gen waar die eindigt: breng eens een zonnetje. AI. VPRO onderzoekt kwaliteit van zijn programma 's HILVERSUM (ANPi Ad Kooyman (26), oprichter van de omroep 2000. maar per 19 januari benoemd tot hoofd van de afdeling pers en propaganda van de VPRO, heeft verklaard, dat de VPRO met behulp van werkstudenten een on derzoek aal instelden na an- de kwalita tieve beoordeling van de televisiepro gramma's bij het publiek. Ad Kooymam is de eerste Hilversumse omroeppero- chef, die inspraak krijgt in het pro grammabeleid. Hij is daartoe opgenomen in het ..directorium" van de VPRO. Directeur Doorman deelde mee. dat de VPRO in de eerete weken van het nieuwe jaar een beduidende ledenwinst heeft geboekt.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2