HAARLEMSE RECHTER IN HOGER BEROEP VOOR GERECHTSHOF 3B moet bevolking onderwijs geven in sabotage en verzet FRANS VOORSTEL ONTMOET VERZET Rumoer rond bezoek George Brown aan Israël Bomaanslag op ziekenhuis in Beiroet Drie dagen voor zaak uitgetrokken Strak prijsbeleid kan niet worden gemist Elevator zinkt na botsing Syrië boos op Nederland I WOENSDAG 21 JANUARI 1970 DE LEJDSE COURANT PAGINA T Luns verdedigt ambassadeur in Washington in onze parlementaire redactie) DEN HAAG De huidige ambassa- jr van Nederland in Washington is ieder opzicht voor zijn functie ge hikt en bekwaam. In deze overtuiging minister Luns (Buitenlandse Zaken) esterkt door het optreden van deze am- issadeur, mr. R. B. Baron van Lynden, 'durende de maanden die hij thans op jn post heeft doorgebracht. Dit blijkt uit het antwoord dat minis- Luns gegeven heeft op vragen die 't veede-Kamerlid Dan kiert (PvdA) hem d gestel n.a.v. een hoofdredaktioneel tikel in een dagblad. In dit artikel werd geschiktheid van de ambassadeur in 'ij fel getrokken, omdat hij pas de ze- nde man zou zijn geweest aan wie bij bezetting van de post in Washington dacht was. Minister Luns zegt hier- dat die schrijver van onjuiste of on- •lledige gegevens voorzien was en dat aruit de getrokken interpretaties ge el voor rekening van de schrijver moe- a worden gelaten. Minister Luns ont- ■nt dat de ambassadeur de 7de man was. ij betreurt het dat door de beweringen le positie van de ambassadeur tijdelijk ordt gesohaad". De minister bestrijdt ik dat het ambassadeurschap van Ne erland in Athene, dat voordien door mr. van Lynden werd vervuld „een inder belangrijke post" zou zijn. DEN HAAG (ANP) Het gerechtshof In Den Haag is vanmorgen begonnen met de zaak tegen de 61-jarige Haarlemse rechter mr. H. G- R. die in hoger beroep terecht moet staan terzake van het ver oorzaken van een dodelijk verkeersonge val op 21 februari 1968 in Haarlem. Het slachtoffer, de 17-jarige bromfietser Henk Lammers uit Hillegom, zou op de Zuider- houtlaan in Haarlem door de auto van mr. R. zijn geschept, toen dc rechter met zijn wagen in een slip was geraakt. De rechtbank in Den Haag veroordeel de mr R. op 14 december jl. wegens over treding van art. 25 van de wegenverkeers wet het in gevaar brengen van het BEIROET Op het Islamitische Ma- kasedziekenhuis in Beiroet is gisteren 'n bomaanslag gepleegd. De ontploffing deed de ramen sneuvelen. Er zijn geen slachtoffers gemeld. Enige dagen ge leden is een aanslag gepleegd op een Joodse school in Beiroet. verkeer tot de maximale boete van 1.000 of 30 dagen hechtenis en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar- De rechtbank verweet mr. R-: „Gebrek aan zorg ten aanzien van de toestand van de banden van zijn auto". Mr. R. had naar het oordeel van de recht bank niet te snel gereden. Ook werd hij vrijgesproken van het hem ten laste ge legde gebruik van de rijvaardigheid ver minderende stoffen (alcohol en luminal). De officier van justitie bij de rechtbank, mr. A. W. Rosingh, was van het vonnis in hoger beroep gegaan. Hij had tegen mr. R. een gevangenisstraf van drie maanden geëist en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van twee jaar- In tegenstelling tot de rechtbank had de officier bewezen geacht dat mr. R. grove schuld had gehad aan het ongeval, dat Henk Lammers het leven kostte. Volgens mr. Rosingh had mr. R. het ongeval ver oorzaakt, terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde en reed in een auto, waarvan de banden in slechte staat verkeerden en van geheel onvoldoende profilering waren voorzien. Het gerechtshof, onder presidium van mr. A. Slotemaker, heeft evenals de recht, bank in oktober jl. deed, drie dagen uit getrokken voor de behandeling van de zaak tegen mr. R. Er zijn 25 getuigen op geroepen. De procureur-generaal, mr. F- G. G. baron van Voorst tot Voorst, heeft overtreding van art. 25 van de wegen verkeerswet ten laste gelegd: het in ge vaar brengen van het verkeer. Postzegelserie van Biafra (Van onze correspondent) LONDEN Twee dagen voor haar totale ineenstorting, heeft de Biafraan- se regering haar serie postzegels van 't tweede onafhankelijkheidsjaar opnieuw uitgegeven. Er stond nog steeds op te lezen: „redt Biafra, 9 januari 1970". Door een ironische speling van het lot zijn de postzegels voorzien van een zwar- Biafra is erin geslaagd om grote som men geld voor de postzegels te krijgen. Maar de zware toeslag die er op deze heruitgave geheven wordt, toont aan, hoe onthutsend dichtbij het einde voor het land al was. Op de 2 sh. 6 pence postzegels wordt een toeslag van 10 sh. geheven. Vakcentrales: UTRECHT (ANP) Een strak prijs- eleid kan ln de eerstkomende periode iet worden gemist. In de eerste plaats loet voor alles worden voorkomen dat e prijzen evenals in 1969 uit dc hand •pen. Er is sprake van zich verder ver- herpende inflatoire ontwikkelingen nds het veertiende halfjaarlijkse eco- omische rapport van de Sociaal-Econo- •ische Raad. Onder deze omstandighe- en achten wij het onmogelijk dit jaar inflatiespiraal te doorbreken zonder en strak prijsbeleid. Dit hebben de vertegenwoordigers m het NW, NKV en CNV in de prijs- overlegcommissie geschreven aan linister Nelissen van Economische Za- :en. Volgens-de vakcentrales moet een stringent prijsbeleid op de tweede plaats voorkomen dat de werkgevers allerlei „loonversieringen" buiten collectieve contracten om in de prijzen gaan door berekenen. De werkgevers zijn momen teel geneigd in de heersende krappe ar beidsmarkt deze „versieringen" aan te brengen. Naarmate het prijsbeleid meer ruimte voor doorberekening toelaat, zal deze neiging toenemen. Ten derde blijft een strak prijsbeleid noodzakelijk, omdat anders een groot aantal werkgevers te gemakkelijk prijs verhoging kan doorvoeren, waarvoor geen aanvaardbaar motief bestaat en die dadelijk in strijd is met de afgesproken regels voor het prijsgedrag. De prak tijk heeft dit helaas aangetoond, aldus de -vakverbonden. Nota Amsterdams Provoraadslid: Guerrilla enige wapen tegen modern leger AMSTERDAM (ANP) Na nogal wat •redetwist heeft burgemeester Samkal- thans een verkorte uitgave van n nota van het Amsterdamse provo- adslid Roel van Duyn „inzake het pu- iek onderwijs van sabotage en andere iet-militaire verzetsvormen, oftewel de- ocratie als afschrikwapen" aan de ladsleden toegezonden. Burgemeester Bmkalden beroept zich op het reglement •n orde dat hem het recht geeft bepaal- passages in de nota te schrappen. Aan- inkelijk was dr. Samkalden helemaal et bereid de nota ter discussie te stel- wat de Provo de opmerking „censuur" itlokte. De wat gekuiste nota zal nu dus toch de raad aan de orde komen. In de no- wordt onder meer gezegd: „De dienst escherming Bevolking is niet in st^at, veiligheid in tijd van oorlog te ga- nderen. Tegen calamiteiten, zoals het Indonesiërs in Suriname ontevreden SCHIPHOL (ANP) Op zijn eerste lenstreis naar Suriname als Indone- sch ambassadeur in het koninkrijk Ne tland heeft genraal-majoor Taswin atadiningrat gepoogd de ontevreden- •id onder een kleine groep van zijn ndgenoten in Suriname weg te praten. Ik kon hen niet overtuigen", zo zei hij steravond bij zijn terugkeer op Schip- ■L wonen in Suriname circa 50.000 idonesiërj, afstammelingen van de ansmigranten uit Java, die in de pe- van 1890 tot 1925 hun eiland ver- om in Suriname een nieuw be te gaan zoeken. Na de inwerking- eding van 't statuut moesten de voor- alige koloniale onderdanen zich mel en voor het verkrijgen der Surinaamse ationaliteit. Circa 10.000 Indonesiërs eten dat na. ..Zij aarzelen", aldus de nbassadeur. Een deel heeft zelfs voor et Indonesische* staatsburgerschap ge- ozen, maar het gevolg is, dat ze min er rechten hebben en daarover zijn ze ntevreden". ROEL VAN DUYN gebruik van atoomwapens, waterstofbom en, chemische of bacteriologische wapens is geen dienst ter wereld opgewassen. De catastrofale verliezen aan mensenlevens, goederen, diensten en organisatorische apparaten zullen en chaos doen ont staan, die, mede door de totale geeste lijke ontreddering, hoogstwaarschijnlijk het einde van onze cultuur zal beteke- Uit het simpele bestaan van de BB blijkt dat men zelfs van de kant van de autoriteiten erkent dat ook het leger niet in staat geacht kan worden voor leven en veiligheid van de burgerbevolking borg te staan. Zoals in elke oorlog zal het leger integendeel juist oorzaak zijn van de desastreuze situatie, waarin de bevolking zich bevindt. Immers, terwijl het de „vijandelijke" bevolking recht streeks naar het leven staat is het goed deels de bestaansreden van het vijande lijke leger. Bovendien vormt het een doel wit voor vijandelijke militaire operaties. Er moet dus een alternatief voor deze combinatie gevonden worden. Guerrilla Zoals uit de recente geschiedenis landen als Algerije en Vietnam blijkt, wordt een dergelijk alternatief geboden door de guerilla-oorlogvoering. Moderne legers bleken daar niet of nauwelijks in staat het verzet van de bevolking te on derdrukken. De BB, afd. Amsterdam, dient zo snel mogelijk omgeschoold te worden door psychologen, polemologen en guerillades- kundigen. Tot op zekere hoogte kan ze eigen natioaale ervaring van het onder grondse verzet tegen de Duitse bezetting als lesmateriaal dienen. Een eventuele bezetter zal zich in Amsterdam onmoge lijk staande kunnen houden, wan deze stad bewoond wordt door 830.000 saboteurs, spionnen, pseudocollaborateurs en andere illegale werkers. Raadslid Roel van Duyn vraagt ten slotte B en W over deze nota een pi vies uit te brengen. Duikers vinden geestrijke schat. LONDEN (AFP) Zes Britse duikers die ter hoogte van Folkestone aan het Kanaal de zeebodem onderzoeken heb ben een „schat", gevonden. Dit is aan 't licht gekomen toen zij dronken van hun werk kwamen. De schat bestaat namelijk uit 60.000 flessen champagne aan boord van een vijftien jaar geleden gezonken Frans schip dat op een diepte van veertig me ter ligt De kwaliteit van het geestrijk, vocht is niet door de zee aangetast. De duikers, die de plaats van hun schat ge heim houden, rekenen op een voordelig zaakje als zij de flessen geborgen heb ben, maar de Britse douane heeft al la ten weten dat 't lange verblijf op de zee bodem van de drank geen ontheffing van de invoerrechten met zich brengt H£rre don. Uoiymgs yocll zich.^oq steeds verantwoordelijk voor de vijfhonderd Biafraansr kinderen in Gabon. Er tvorden op het ogenblik stappen ondernomen omm van de - Nigeriaanse autoriteiten gedaan te krijgen, dat ,iet kinderhospitaal annex polikliniek en voedsel distributiecentrum in Oost-Nigeria (voormalig Biafra) heropend of herbouwd wordt De foto's zijn bij het hospitaal genomen en tonen de Nederlandse verpleegster Ma rijke Heuff en enkele Biafraanse kinderen. EEN VERMISTE (Van i verslaggevers) ROTTERDAM Op de Nieuwe Water weg ter hoogte van de Quarantainekade is vanmorgen een drijvende graaneleva tor na een botsing met het Britse motor schip „Hardwicke Grange" gezonken. Eén van de zeven opvarenden van de elevator, een 35-jarige Rotterdammer, wordt ver mist. De andere opvarenden raakten allen te water, maar konden worden opgepikt. Twee van hen raakten gewond. De aanvaring gebeurde tijdens vrij dichte mist en sindsdien was het scheep vaartverkeer gestemd. Het Britse schip kon zonder veel averij doorvaren. Tegen elf uur was de positie van de gezonken elevator nauwkeurig vastgesteld en werd de stremming van het scheepvaartver keer opgeheven. Overeenkomst Griekenland, Onassis en Niarchos ATHENE (Reuter) Het Griekse n Iitaire bewind heeft de besprekingen met de scheepsmagnaten Aristoteles Onassis en Stavros Niarchos over twee overeen komsten, waarmee een bedrag van vele miljoenen dollars is gemoeid, vrijwel af gerond. In ruil voor industriële investeringen ten bedrage van 800 miljoen dollar zullen Onassis en Niarchos, die in het verleden felle concurrenten waren, concessies krij gen voor olieraffinaderijen. Constantijn Dracopoulos, directeur-generaal van Ni archos Hellenic Shipyards, heeft mede gedeeld dat de overeenkomsten begin vol gende maand zullen worden ondertekend. Het Poolse schip Nereida liep de haven van Gdynia binnen met een ongewilde lading van honderd ton ijs. Het ijs ontstond toen hoge golven het «chip omspoelden en doo' de lage temperatuur onmiddellijk bevroren. Europees parlement BRUSSEL (ANP) In een flat te Luik zijn de stoffelijke resten aangetroffen van jpriac ta»WL.eif.e^|c69-iarige man. die er sedert Kerstmis moeten hebben ge legen. Het paar as op kerstdag vermoede- Ulk door kolendampvergiftiging om het wwen gekomen. jQp taf<4- stonden nog kerststukjes en een Bes wijn Qmiwoenden hadden zioh aanvankelijk niet bezogrd ge maakt over het fedt. dat men niets meer van de buren bemerkte, omdat do vrouw kort voor Kerstmis had gezegd dat ze met vakantie zouden gaan. Dezer dagen kreeg een der buren toch argwaan en werd de politie gewaarschuwd. Nederland houdt zich aan EEG-akkoord BRUSSEL (ANP) De Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, De Koster, heeft gisteren in de Europese ministerraad in Brussel zijn Franse collega Schumann, gewaar schuwd. dat dc Nederlandse regering vasthoudt aan het pakket beslissingen van de EEG-marathen van december over de eigen inkomsten van de ,Euro- pese gemeenschap en een daarmee ver bonden versterking van de Europese parlementaire bevoegdheden. „Dit is een geheel, waaraan wij vast houden", zo verklaarde de staatssecre taris in reactie op nieuwe Franse voor stellen voor de Europese parlementaire zeggenschap over de EEG-begrotingen, die minder ver gaan dan de beginsel besluiten van december. Ook de Duitse, Italiaanse en Luxemburgse ministers 'an Buitenlandse Zaken en de Europe- :e commissie hebben zich in eerste in tentie verzet tegen de nieuwe Franse voorstellen. Deze voorstellen, eind vorige week op tafel gelegd in een voorbereidende ver gadering van de permanente vertegen woordigers in Brussel, voorzien minder sterk dan in december was afgespro ken de mogelijkheid dat het Europese parlement echt het laatste woord spreekt bij het vaststellen van Europese begro tingen. als die na 1974 gevoed, zullen worden door eigen middelen, dat wil zeggen heffingen en douanerechten op ingevoerde landbouw- en industrlepro- dukten en een deel van de BTW-op brengst in de zes landen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schumann, verklaarde dinsdag, toen de discussie hierover in de Euro pese ministerraad begon, dat ook Frank rijk voorstander is van begrotingsbe voegdheden voor het Europese parle ment. De Europese ministerraad zal neer nauwgezet moeten kunnen waken, ■ooral tegen kostenverhogingen als ge volg van parlementaire amendementen op begrotingsontwerpen van de Europe se ministers, zo zei hij. Schumann stel de dat dit niet een politiek probleem is, maar een technisch probleem. Hij verwees op soortgelijke beperking van de parlementaire begrotingsbevoegdhe den in landen als Frankrijk, Italië en ook Groot-Brittannië. Ook daar kan het parlement niet zonder goedkeuring van de regeringen het totaal van de be grotingsuitgaven verhogen. GEORGE BROWN TEL AVIV (AP-Reuter) —Het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft berichten ontkend als zou George Brown, plaatsvervangend leider vau de Britse LabourpartU. zondag avond woedend het huis van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban hebben verlaten, nadat hjj ruzie had gekregen met een Israëli sch® generaal na het diner. „De heer Eban heeft de heer Brown een uur voor het diner ontvangen voor een ernstig en constructief gesprek", aldus zegt een communiqué van het ministerie. „Tijdens het diner heeft een pittig en fors ge sprek plaatsgehad in een goed geluimde stemming. Toen het diner was beëindigd heeft de heer Brown zijn gastheer ge vraagd zich terug te mogen trekken, omdat hij vermoeid was. Mevrouw Brown, de Britse ambassadeur John Bar nes en mevrouw Barnes zijn nog een uur gebleven", aldus het communiqué. Volgens de Israëlische pers was de voormalige Britse Labourminister van Buiten landse Zaken dronken op de ontvangst verschenen. Hij wei gerde plaats te nemen naast Eban: „Ik zit liever makkelijker plaats, Tel Aviv ontkent misdraging waar ik kan praten met men sen die me interesseren." Hij ging zitten naast generaal Hajim Herzog, wie hij aldra „zijn idiote lach en zijn idiote antwoorden" verweet. Herzog zei daarop, dat hij op idiote sche pers. vragen, idiote antwoorden gaf. Voorts viel Brown minister Eban in de rede en beval hem zijn mond te houden. Tegen de Israëlische premier mevi Golda' Meir, zou hij hebben gezegd: „U bent niet meer dai een Russische jodin, die vii -Amerika hier is gekomen.' Ook had hij heftige woorden wisselingen met zowel de mi nisters Menaliem Begin er Ezer Weizmann als met Ara bische notabelen, wie hij bele digingen naar het hoofd slin gerde. Nadat hij de Britse am bassadeur als een kwajongen had bejegend, vertrok Brown tenslotte, zijn vrouw in tranen achterlatend, aldus de Israëli- STAATSSECRETARIS KUNSTNIEREN STONDEN NIET WERKELOOS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is niet waar, dat in een aantal ziekenhuizen één of meer kunstnieren, die daar deel uitmaken van een dialysccentrum, wegens perso neelsgebrek buiten gebruik staan of heb ben gestaan. Dat is ook in het Sint-Geer- truidengasthuis in Deventer en het ge meenteziekenhuis te Arnhem niet het geval geweest. Dit zegt staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid Van den Doel (PvdA). De staatssecretaris zegt in zijn ant woordt voorts o.m.: de totale capaciteit van het dialysecentrum van het Sint- Geertruidengasthuis te Denventer is blij kens 'n door het staatstoezicht op de volksgezondheid ingesteld onderzoek steeds geheel door patiënten bezet ge- DAMASCUS (Reuter) Van officië le zijde wordt In Damascus vernomen dat dc Syrische minister van Economi sche Zaken en Buitenlandse handel, Ab- del-Halim Chaddam, „een belangrijke nota", zal indienen bij de Arabische Eco nomische raad, die volgende maand in Cairo vergadert, over het feit dat in Ne derland geld wordt ingezameld voor Is raël. Syrië heeft de Arabische landen ln over weging gegeven hun economische betrek kingen met Nederland te herzien „naar aanleiding van een campagne die door de burgemeester van Amsterdam zou zijn gelanceerd en die tot doel heeft een half miljard dollar voor Israël bijeen te bren gen". Het betreft hier een aanbevelii* voor de verkoop van obligaties van een ontwikkelingslening van Israël. Burge meester Samkalden heeft, als voornaam ste burger van Amsterdam zitting in het Comité van aanbeveling.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7