Straataanleg in de „Loethe als onderdeel van plan Kern DEEL VAN OEGSTGEESTSE RAAD WIL WONINGMARKTONDERZOEK WERKZAAMHEDEN BEGINNEN BINNEN ENKELE WEKEN Koffie en kunst samen BURGERLIJKE STAND Leidse agenda Subsidie en voorlichting belangrijkste onderwerp op hearing in Rijns burg MARKTEN PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 JANUARI 1970 BELANGRIJKE VERBETERING SITUATIE OP WATERTJE (Van ZOBTERWOUDE Dezer dagen te liet bouwrijpmaken van een gedeelte van de „Loethe", het gebied tussen het Wa tertje en de Dokter Kortmannstraat, voor een bedrag van plm. f 122.000.- gegund aan de fa. Goedhart en Zonen te Dordrecht. In dit gebied, dat een on derdeel te roti het bestemmingsplan „Kern", zal op de plaats waar mi SJZ nog tracht roem te vergaren het bijzon der centraal gelegen dorpsplein komen te liggen. Realisatie hiervan is nu nog hiet aan de orde. Thans wordt het gebied ontsloten en komt achter „Veldzicht" de aansluiting met de Dokter Kortmannstraat Vanaf dit punt wordt een 6 meter brede weg aangelegd die tussen het voetbalterrein en „Ons Huis" zal komen te liggen, pal achter langs het Watertje voert en voor de Korte Miening terugbuigt tot aan de huidige kleedgelegenheid van SJZ. Hier is een eenvoudige voetbrug gedacht als verbinding met de Jan van Banning- Dit zal aan de orde komen als in het begin van 1971 de definitieve riolering in de straat zal worden aangelegd. Deze zal dan onder het water van de Korte Miening door eveneens in verbinding komen met de J. van Banningstraat. Voorlopig zal een noodriolering worden gemaakt op de plaats waar nu nog de sloot achter het Watertje ligt welke als open riool fungeert. Oiitmitering Ook in de „Loethe" zal voor de ontwa tering van- de veengrond zandpaalcon- structie komen zoals deze ook met suc ces wordt toegepast in het plan West einde .Voorlopig zullen er 300 worden aangebracht. Het werk omvat voorts o.m. de aanvoer van 4500 m3 zand en 1200 m3 grond en het maken van 1800 m2 straatwerk. Pikante bijzonderheid voor SJZ bij dit geheel is dat de Prov. Waterstaat be paald heeft, dat bij het ingebruiknemen van de uitrit op de Dr. Kortmannstraat de huidige toegang tot het sportveld nabij de Asschuurbrug dicht moet. Qyerigens zal ook na.-de_ verhuizing naar liet sportcomplex aan de Nieuweweg het terrein in de Loethe nog enige tijd gehandhaafd blijven voor het spelen van jeugdwedstrijden e.d. Volgens de heer G. van Leeuwen, directeur gemeente werken, is het niet verantwoord om op het nieuwe complex voorlopig per week end meer dan twee wedstrijden per veld te spelen. Parallel aan het Watertje is een rij van 2J, huizen geprojecteerd die met de voorzijde aan het plein komen te staan. De gemeenteraad besloot vorig jaar mei dr grond hiervoor te verkopen aan de Stichting Bouwbureau Overheidsperso neel te 's-Gravenhage. Deze wil zo gauw als de bouwplaats bereikbaar te met de bouw een aanvang maken. Parkeren achter Watertje Door dit geheel kan de verkeerssituatie op het Watertje belangrijk worden ver beterd. Immers, het zal nu mogeljjk worden voor de bewoners aan de west zijde om hun auto aan de achterzijde van het pand te krijgen door de nieuw aan te leggen straat. Hierdoor zal parkeerruimte op het Wa- terje vrijkomen. Bovendien zullen de tal rijke zaken die hier zijn gevestigd aan de achterzijde laden en lossen en bevoor raad worden wat eveneens een aanzien lijke verbetering voor de situatie op het Waterje zal betekenen. De nieuwe straat zal ook nog een ver binding met het Watertje krijgen. Waar deze zal komen staat nog niet vast. Bewoners Looierstraat schrijven b. en w. en raad „Mensonwaardige woonomstandigheden" LEIDEN Elf bewoners van de Tweede Looierstraat hebben zich in een schrijven tot het college van b. en w. en de ge richt. In het schrijven eisen zij, dat meenteraad gericht. In het schrijven eisen zij, dat het college en de raad on middellijk maatregelen nemen, die moe ten leiden tot betere huisvesting van de bewoners van de Looierstraat. De elf stellen, dat de woontoestanden in de Looierstraat en omgeving over het algemeen mensonwaardig zijn. Zij vin den tevens, dat de gemeente desnoods de Woonruimtewet 1947 moeten han teren om voor betere huizen te zorgen. „In afwachting van deze en betere maat regelen zullen de bewoners van de 2e Looierstraat zich gaan organiseren in samenwerking met het Leidse Comité door middel van konstante druk op de autoriteiten de maatregelen af te dwin gen". aldus het schrijven. J. Dijkstra heeft mooiste exoot van het gewest LEIDEN In de afgelopen jaren heb ben de leden van de vereniging „De Zangerhun zinvolle vrijetijdsbesteding steeds gepaard laten gaan met liet op voeren van hun bekwaamheid in het fokken van diverse soorten zang- en siervogels. Bij de gewestelijke wedstrijd in Den Haag werden o.m. de volgende Leidse successen behaald: J. Dijkstra (mooiste exoot v.h. gewest: twee eerste en een tweede prijs in diverse klassen van één vogel); B. Schouten (eerste prijs in de afd. 4 vogels); S. Collé (5e en 6e prijs in afd. 2 vogels). Bij de Nedrlandse kampioenschappen in Hengelo behaalde de heer Dijkstra met de mooiste tentoonstellings-exoot het kampioenschap en legde hij in twee klas sen (met 1 en 2 exoten e.k.bovendien nog beslag op de eerste en derde prijs. De heer Schouten behaalde in de afde ling 4 vogels (exoten) een fraaie twee de prijs. Enkele andere leden boekten eervolle resultaten. LEIDEN Byna geruisloos is gisteren na twee maanden hard werken galerie Walenkamp in de Nieuwsteeg heropend.. Boven de deur hangt het voormalige MSG- bord: Anno 1866. De galerie is omgebouwd tot koffiebar. Aan de overkant (in de voormalige Bank van Lening) is de expositieruimte gevestigd. Momenteel hangt er werk van de kunstenaar Droger uit Maastricht. Er zal voorname lijk grafiek en zeefdrukken wor den tentoongesteld. Galeriehouder Ben Walenkamp mikt met zijn nieuwe koffiebar voornamelijk op het wat oudere publiek. Geen hbs-jongens en zo, zegt hij, want die houden alleen maar van donkere toestanden en die zijn hier niet te vinden. Het is de bedoeling, dat er in de koffie bar ook grafiek komt te hangen. Het moet een ruimte worden, waar permanent kan worden gediscus sieerd over allerlei zaken. Eerste aanleiding daartoe is de Grieken land-week van SSR in Leiden. In de koffiebar wordt dan een ten toonstelling ingericht met foto's, pamfletten en kunstwerken, die betrekking hebben op de situatie in Griekenland. Louis-Paul Boon exposeert in Academiegebouw LEIDEN Tot en met woensdag 18 februari wordt in het Academiegebouw, Rapenburg 73 te Leiden, een door hét Leids Academisch Kunstcentrum inge richte tentoonstelling van schilderijen van Louis-Paul Boon gehouden. De schilderijen van de auteur van onder andere „De voorstad groeit". „Mijn j kleine oorlog" en ,,De kappellekensbaan" zijn maandags tot en met vrijdags te zien van half negen tot zes uur. Onrspanningsmiddag Zonnebloem-U VV LEIDEN Zaterdagmiddag 31 januari organiseert de Zonnebloem in samen werking met de UW, afdeling Voor schoten een ontspanningsmiddag voor zieken en bejaarden in het Cultureel Centrum, aanvang 14 uur. Het programma van deze middag wordt verzorgd door Frank Kooman. Voor de pauze: Het poppenspel „De Nachtegaal van de Keizer" en na de pauze een cabaretprogramma Aan het begin van de middag zal dokter S. van der Kooy namens de Stichting Algemeen Bejaardenwerk Voorschoten nadere mededelingen doen over „Het dienstverleningscentrum aan bejaarden". Aan deze middag zijn voor de bejaar den geen kosten verbonden en ook be jaarden boven de 70 jaar, die eventueel nog niet benaderd zouden zijn door de beide verenigingen zijn welkom en kun nen hun komst kenbaar maken aan het secretariaat vajv De Zonnebloem Voor schoten. Ch. de Bourbonlaan 13. tel. 01717-3698 voor 23 januari. Stockcarraces op Groenoordterreinen 24 mei, 21 juni, 19 juli, 23 augustus, I 20 september en 18 oktober door de Ned. Stock Car Racing Club stockcarraces ge organiseerd. Inlichtingen bij: H. Straver, Langenhorststraat 11, Voorschoten, tel. 01717 - 5827. LEIDEN. Geboren: Anna Maria Theo dora, d.v. P. W. G. Vlasveld en M. A. Bentvelzen; Ferenc, z.v. J. Tóth en C. A. van Dijk; Edward Robert Leonard, z.v. L. A. Heemskerk en J. Hoek; Catha- rina, d.v. C. van Duijn en L. van der Lagerweij en B. P. M. van der Werf; Petrus Theodorus, z.v. H. C. van Haas- tregt en J. M. T. Hensing; Aleida Jose- phina. d.v. G. H. Moespot en E. M. Kroezen; Miranda Maria. d.v. J. L. M. Kerkvliet en C. J. M. van Veldhuizen. Overleden: H. Tollenaar, J. Hijneman, A. M. Brieër en J. van Putten. Geboren: Erik Alfred zn v. A. M. Fas- seur en C. C. M. Nieuwenhuizen; Corne lia dr v. C. Keizer en C. Nijgh; Monique dr v. D. Monfils en C. Lugthart: Marga- rethe Katharina dr v. D. Knetsch en A. E. de Koning; Simon zn v. S. de Jong en W. Kouer; Siebe Michael James zn v. J. H^ Heidinga en P. A. Walton; Arendje dr v. C. van der Plas en J. J. van Schie; Jacoba Janna dr v. C. van der Plas en J. J. van Schie; Richard Petrus Maria zn v. P. J. van der Post en M. P. J. van Egmond; Petronella Margaretha Louise dr v. P. C. T. van Tol en T. M. M. Vermin; Gerard Leendert zn v. G. L. Parlevliet en G. M. van Rooyen; Mirjam dr v. J. van der Meij en G. E. C.| Rijn; Wilhelmina Geraldine Helena dr Schaaktweekamp Fischer-Botwinnik gaat niet door LEIDEN Naar wy vernemen zal de schaaktweekamp tussen Bobby Fisher cn Michael Botwinoib, die het Leidseh Schaak Genootschap op haar jubileum programma had geplaatst, geen door gang vinden. De Amerikaan Fisher heeft van deelneming afgezien. In plaats daarvan zal n.a.w. een vierkamp worden georganiseerd. LEIDEN Een 24-jarige Lissenaar reed gisteravond over de Rijnsburger- weg toen plotseling, waarschijnlijk door korstsluiting, brand ontstond onder de motorkap. De brandweer wist de brand C. W. Ram en W. C. Zirkzee; Bar bara dr v. B. W. de Roo en A. den Hol lander; Gwendolyn dr v. W. Caspers en M. Gordijn; Stefan Erik zn v. W. R. E. van den Broek en G. J. van Luin; Ca- tharina dr v. M. Ouwerkerk en B. J. M. van Vliet; Alexander zn v. L. F. de Vos en M. A. Grotenhuis; Carsten zn v. H. W. Diehl en A. M. de Jong; Monique dr v. K. F. Poirot en M. T. Witteman; Ste ven Erik zn v. W. Rozenboom en M. A. J. van Velsen; Martine dr v. H. P. Moor en P. M. Hurjsinga; Stefenus Johannes Gerardus zn v. J. L. Sinnige en M. W. Sprengers. Gehuwd; J. K. Boer en G. A. Heymans; J. C. M. van Schie en J. M. Meerpoel; i J. Rookmaaker en M. N. A. Veldhuijzen. i Overleden: E. de Korte, M. Brouwer, M. J. de Smit, M. P. van den Berg, J. I Wassenaar, S. de Vos, W. van Eijgen, J. F. Karstens. LEIDERDORP Geboren: Saskia A„ i d.v. J. Mokkestorm en A. Plaizier; Peter H. W., z.v. I van der Vlist en G. de Wolf; Ingrid J. E., d.v. H. Oechies en C. I E. A. de Groot; Charles E., z.v. C. Müller en J. E. Engelen; Vincent, z.v. J. E. van der Wal en G. J. van Es; Martijn C., z.v. W. de Jong en S Meijer. Ondertrouwd: W. Dijkshoorn (25) en H. M. Lansink (22). Getrouwd: T. van Kampen en H. Pauw; P. de Graaf en J. M. Fisser; M. Boehlee en A. Teunissen. Overleden: W. B. M. Ruhof (35). OEGSTGEEST Geboren: Moniek Ce del d.v. A. M. Siebers en T. H. M. Grubben; Karin d.v. A. J. Kranenburg en T. M. Vermeer; Cornelia Bettina d.v. A. E. K. P. Wenzel en H. D. Schultze; Marjan d.v. J. W. v. Dijk en M. H. van Waardenburg; Esther Suzanna Ada d.v. W. J. P. Jonk en P. C. S. Remmerswaal; Mascha d.v. P. v. Roijen en A. Swaak; Frank z.v. A. Tinkelenberg en L. M. Mantz; Marieke Astrid d.v. R. F. Wie- linga en F. E. M. Springer; Cornelis Pe ter z.v. H. J. v. Woudenberg en W. v. d. Bent. Getrouwd: S. P. M. Hiep en A. C. B. Klaassen; Jonkheer H. A. R. Roëll en B. L. C. M. Hendriks; P. H. v. Knip penberg en B. W. v. d. Berg. Overleden: C. E. Jedeloo; H. Vink; J. M. Glasbergen; A. A. Boogaard. Voorschotense werkgroep wil gesprekdiensten VOORSCHOTEN De Eucumenische Werkgroep Voorschoten is voornemens, in overleg met de Raad van Samenwer kende Kerken, eons In de maand ge- spreksdiensten te houden en wel op c eerste zondag van de maand in hi„ Ambachtshuis, Voorstraat, te beginner, zondag 1 februari, 11 uur v.m. De eerste dienst zal als thema hebben „Revolutie - Verlossing". De Werkgroep stelt zich voor dat de deelnemers zelf de vorm van de diensten in de toekomst mede zullen bepalen. L'dorpse bridgeclub LEIDERDORP Uitslagen en standen na de 3e ronde van de viertallencompe titie: Groep Rood: 1. dames Jans-v. Zonneveld met Bos-Jans 4-2 205. 2. echtpaar Dane met Dane jr. van Mourik 6-0 120: 3. fam. De Vrind 5-1 47; 4. da mes v. Gelder-De Jong met Karstens Rebel 6-0 +40; 5. echtpaar Den Hartog met v. cl. Oever-Pieters 0-6 25; 6. Blom-Schippers met Lenaers-Schutte 5-1 1; 7. echtpaar Wessels met Tijs- sen-De Winter 2-4 40; 8. echtpaar v Klaveren met De Jong-Van Kins 0- 57; 9. Hoogervorst-v. d. Vliet met S Karstens-A. Karstens jr. 1-5 146; 10. Middelburg 1-5 145. Groep Zwart: 1. echtpaar Thesingh met v. d. Boogaard-van Ham 6-0 146; 2.| echtpaar Hollander met Veldhuijzen- Vliel 66; 3. mevr. Bos-dhr. Jans v. d. Eijl-Sijpesteijn 5-1 +62; 4. echt- paar Verduin met echtpaar Zwanenburg 4-2 52; 5. Noorman met partner met echtpaar Pauw 2-4 19; 6. echtpaar Kruts met Blansjaar-Bul 6-0 62; 7. dames Bavelaar-v. d. Kommer met Kommer jr.-Leopardi 0-6 63; 8 Berge Henegouwen-Helversteijn met De Koning-van Zonneveld 3-3 87: 9. da mes van den Brink-Labour met i Paes-dhr. Hermans 1-5 132; 10. vrouw v. Schendel-dhr. Stokhüljzen met echtpaar Swart 0-6 125. De in het afgelopen weekend gespeelde wedstrijd om de Haa-Pee beker v 2e ronde tussen LBC en de Leidse Brid geclub Rijnland Is door de Leiderdorpen met 352-180 p. gewonnen waarrr zich voor de 3e ronde geplaatst hebben, Augustinus gaat zich met gemeentepolitiek bezighouden LELDEN Met het oog op de gemeen teraadsverkiezingen in juni organiseert de r.a. studentenvereniging Augustinus een aantal werkgroepen, die de diskussie over de gemeentepolitiek op gang willen brengen door het organiseren van avon den. het verzamelen van Informatie en het bewerken van gemeenteraadsleden. Voorlopig zijn twee werkgroepen ge pland, een over de verkrotting en het effekt op de sociaal kwetsbare groepen en een over de verhouding universiteit en gemeente. Augustinus vraagt zich af. wat de stu denten, „die nog steeds randburgers zijn", eigenlek weten van de gemeente lijke problemen. De vereniging wil aller eerst de studenten aktiveren, zodat deze weer de burgers kunnen gaan aktiveren. Noteboomwedstrijd van LSG op 19, 20 en 21 februari LEIDEN Het Leidseh Schaakgenoot schap organiseert zijn jaarlijkse Note boomwedstrijd op 19, 20 en 21 februari 1970 in hotel-restaurant ,JIet Witte Huis", Wühelminapark S3 te Oegstgeest. Er is een invitatiegroep. waarin beker houder. J. C. Kort zijn trofee zal ver dedigen tegen drie andere sterke spe lers. Daarnaast wordt, evenals het vo rige jaar, een vierkamp van sterke Jeugdspelers gehouden. De deelnemers zullen naar speelsterMe worden ingedeeld in groepen van vier De speeltijden zijn: donderdag 19 en vrij dag 20 van 19.15 en 23.15 uur en zater dag 21 van 14.00-18.00 uur. Het tenipd bedraagt 40 zetten in twee uur; afge broken partijen worden gearbriteerd. Er zijn twee prijzen per groep, die direct na afloop van de derde ronde worden uitgereikt. Wedstrijdleider is de heer W. D. Wiebes. WOENSDAG 21 JANUARI Groenoordhal: première ijsshow ,!Con- fetti", 20.00 uur. Schouwburg: Fiesta Gitana da Silva, 20.00 uur. Stadsgehoorzaal: beatconcert met The Soft Machine, 20.00 uur. Schelpenkade 6: ledenvergadering van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. 20.00 uur. Foyer Stadsgehoorzaal: Receptie Leids Politie -Muziek Gezelschap, 19.00-21.00 Antoniuskerk: DONDERDAG 22 JANUARI Petruszaaltje: lezing door H. P. M. God- dijn over „de kerk In Nederland". 20.00 Stadsgehoorzaal: Residentieorkest met soliste Anna Fischer, 20.00 uur. Groenoordhal: Weense IJsrevue, 20.00 u. El isabeth-ziekenhu Isgevorderden-cur sus EHBO. 20.00 uur. Zoals deze foto te zien geeft lie ten de jongeren bepaald niet ver stek gaan, gisteravond, bij de hearing in het Rijnsburgse raad huis. Rechts achter de tafel het college uan b. en w. Mevr. Wessel (D'66) gaat in debat met S. Menken (KVP) LEIDEN Op 13 maart a.s. zal in het Antonius Clubhuis een debat worden gehouden tussen mevrouw Wessel (lijst trekker van D'66 bij de statenverkie zingen) en de heer Menken (lijsttrekker de KVP). Tijdens dit door de KVP te organiseren debat dat om acht uur aanvangt zal gesproken worden over de provinciale en politiek alsmede over de streekbelangen. (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG Een groep belangstel- kende Rljnsburgers, onder wie ook heel wat jongeren en veel nieuwe inwoners, hebben gisteravond in het raadhuis op een soort hearing allerlei vragen over gemeentelyke zaken op burgemeester, wethouders en andefe gemeentelijke kop stukken afgevuurd, waaruit zich een vraag en antwoordspel ontspon. Politiek en bestuurlijke zaken kwamen echter niet OEGSTGEEST. De Oegstgeester ge meenteraad heeft zich gisteren in een marathonzitting welke tot ver na mid dernacht duurde met een nimmer afla tende ijver door de begroting gewerkt. Een nieuwtje was, dat men de algemene beschouwingen, welke in de regel tydens de middagzitting werden gehouden naar de avonduren had verschoven teneinde het publiek op de tribune het volle pond te geven. De belangstelling bleek echter zeer gering te zijn, óók van de zijde van de leden van de in de raad vertegen woordigde politieke groeperingen. De fractievoorzitter van de Prol Chr. formatie (CHU en AR) de heer N. van Weizen, nestor van de raad, die na de a.s. verkiezingen niet meer in de raad terugkeert, hield als eerste namens de P.C.-fractie de algemene beschouwing. Hij was erkentelijk voor de sluitende be groting. zag nog vele onvolbrachte ta ken voor de gemeente en betreurde het. dat de woningnood nog steeds niet door broken was. Ten aanzien van het bouw plan „Haaswijk" pleitte hij voor een ..wonlng-markt-onderzoek" en zag voorts gaarne een enquête onder de 55 A 60- Jsrigen om inzicht te verkrijgen in de behoefte aan een bejaardencentrum. De plannen ten aanzien van „Buitenlust" rond hij beneden de verwachtingen. „Waar blijven voorstellen met betrek king tot groenvoorziening' en dito op lossingen voor verkeers- en parkeerpro blemen in deze wijk?" De heer Van Weizen sprak namens zijn fraktie het verlangen uit naar een in- slructiebad en vroeg aandacht voor het onderkomen van de paxlvindsters. dat Ic wensen overlaat. Bij het onderwijs zag hij gaarne de invloed van de ouders op het basisondenvwijs gestimuleerd en hij stelde dat de bejaarden meer bij de be jaardenzorg betrokken dienden te wor den. Hij drong aan tot het maken van plannen om te komen tot vaste buaroutes bij het openbaar vervoer. Ook verzocht hij de mogelijkheid te onderzoeken of Oegstgeest niet een standplaats van een notaris zou kunnen bieden. Sprekende over een samenwerking van KVP. CHU en AR in één groepering met èèn lijst verklaarde de heer van Weizen dat men te Oegstgeest nog niet tot deze verre gaande samenwerking was gekomen. De PC'-fractie acht het echter wel moge- samenwerking te komen dan tot dus ver het geval was. De fractievoorzitter van de VVD. de heer Stapel, constateerde met genoegen dat veel plannen de laatste jaren gerea liseerd zijn. Een feit dat zeker niet in de laatste plaats te danken is aan de wethouder van openbare werken. Over de positie van de randgemeenten zei de liberale fraktievoorzitter dat van Leidse socialistische zijde de fossiele ge dachten over annexatie van de randge meenten weer eens zijn opgegraven. „Het is wel kenmerkend dat juist uit deze hoek bij voortduring de gedachten van dergelijke strekking naar voren blijven komen. Wij voelen er niets voor om op te gaan in een groter geheel met verlies van eigen karakter. Een betere oplos sing dan de annexatie is regionale sa menwerking zoals thans in het gewest fraktie betreurt het dat de nieuwe Alg. Politie Verordening zolang uitblijft. De aktie „Joker" georganiseerd door K. en O. achtte spreker een beperkt sukses. De fractievoorzitter van de KVP, de heer van der Voort (raadslid sinds 1954 en voor de nieuwe raad eveneens inet meer herkiesbaar) maakt* vergelijkin gen tussen de begroting van 1954 en thans en kwam tot de conclusie dat zich positief kan uitlaten over het gemeente lijk beleid. Kort. maar opvallend goed geconcreti seerd en geformuleerd noemde de heer aan de KVP het komende jaar andcht Van de Voort een aantal punten waar- wil schenken: modernisering van het ba sisonderwijs, bevordering van verlaging leerlingensrhaal. grotere plaats voor creatieve vakken op lesroosters van scholen, muziekonderwijs als vast vak. vergroting van 't aantal gymnastiek lokalen, bevordering schoolzwemmen, snelle totstandkoming van instructiebad, stimuleren van jeugdhuizen voor vrije tijdsbesteding. Tenslotte lanceerde de heer Van der Voort de suggestie een derde wethouder aan te stellen. Namens de Party van de Arbeid ging de heer Lagas zeer uitvoerig in op de wensen welke er binnen zijn fraktie en partij leven. Hij pleitte voor openbaar heid van commissievergaderingen, het houden van burgeravonden en hearings. Met betrekking tot de woningbouw was de heer Lagas het eens met de PC om een „woningmarkt-onderzoek" te laten plaatsvinden. Het grote knelpunt was ook inde beschouwing van de PvdA de woningbouw. ..Het is toch geen stijl," aldus de heer l^agas. „dat de kleine flatwoningen (drie a vier kamers )die door het Algemeen Mijnwerkers Pensioenfonds te Oegst geest zijn gebouwd, en die eigenlek niet voldoen aam enlgMln* redelijk* «leem, al minimaal 350 tot 400 gulden per maand kosten. Volgens de opgave van Oegst- ^eester woningzoekenden blijkt dat 2/3 van de 148 ingeschrevenen tot de econo misch zwakke groeperingen behoren met een jaarinkomen van minder dan 12000 gulden en redelijker wijze niet de huur kunnen opbrengen die de huidige woning wetwoningen thans doen (200 gulden per maand Incl. centrale verwarming). Ook besteedde de heer Lagas aandacht ian de Indische Buurt Buitenlust ..Waarom is in de Kamphuizerpolder neen bejaardencentrum gebouwd?" Spre ker vestigde voorts aandacht op de tra ditionele scholenbouw. Is deze bouw wel juist, waarom geep bouw van de zgii, P'inse scholen? „Als wij denken aan de verkeerd gesitueerde scholen aan de Lange Voort teen zeer drukke verkeers ader!» zult U met ons wel eens ver zucht hebber, dat het jammer is dat deze gebouwen zo oersollde gebouwd zijn." REPLIEKEN In antwoord op de algemene beschou wingen gingen b. en w. uitvoerig op de door fraktics naar voren gebrachte pun ten. Namens het college verklaarde bur gemeester jhr. T. A. J. van Eysinga dat men de gevoelens over de woningnood deelt. Maar men zet een vraagteken bij het voorstel „woningmarktonderzoek" Wel heeft men besloten een enquête onder de bejaarden te houden. De plan nen met betrekking tot •Buitenlust" worden binnenkort aangeboden. De onderwijsvernieuwing ligt het college na aan het hart en er valt een voorstel te verwachten omtrent handenarbeid. Instelling van een gemengde commissie voor de middenstand acht men een ge vaarlijke zaak i.v.m. konsekwenties voor andere groeperingen. De mogelijkheid tot vestiging van een notariaat in de ge meente wordt onderzocht. „Wij zijn bij voortduring bereid een open en con structief beleid te willen voeren geba seerd op de democratische grondslagen van ons democratisch bestel," aldus de voorzitter Aan de WD-fractie deelde de voorzitter mede dat men blijft zoeken naar de juiste wijze van contakt met de ingeze tenen. De richtlijnen tot het verkrijgen van een goede doorstroming zullen bin nenkort gepubliceerd worden. Het col lege van b. en w. Is absoluut geen voor stander van het openbaar maken van commissievergaderingener moet een mogelijkheid zijn vertrouwelijke zaken te kunnen bespreken. Er worden vaak zakelijke gegevens uitgewisseld in ge sprekken die niet voor publicatie vat baar zijn," zo stelde de voorzitter aan de PvdA. Zich tot de KVP-fractie wen dend verklaarde de voorzitter: DUPLIEKEN ..Van dit college z(jn voorstellen te ver wachten over het bevorderen van de aanstelling van een derde wethouder." Is tweede instantie gingen diverse raads leden nog wat nader in op het repliek van b. w. Over het algemeen was men van oordeel dat het voorstel om het college met een derde wethouder uit te breiden wel nuttig was. De heer Van der Voort (KVP) verklaarde dat hij dit zon der „politieke bedoelingen" naar voren ha dgebracht. De heer Van Weizen (PC), Brouwer (PC), drs. De Graaf (Pv.d.A) bleven elk sterk geïnteresseerd in een te houden „woningmarkt-onderzoek". Van PC-, Pv.d.A- en VVD-zijde werden j bezwaren geuit tegen de huidige wel standscommissie. Een concentratie van bejaarden in Bui tenlust vond de heer Stapel niet aan bevelenswaardig. De heer Van der Voort (KVP) sprak de wens uit dat men zo .snel mogelijk met een begroting op het bestemmingsplan Haaswijk zou komen. Op de opmerkingen gedaan over het be- jaardencent'rum stelde de heer Van dei- Voort dat reeds tien jaar geleden ver gunning aangevraagd was. De R.K. Stichting is overgegaan in een inter- kerkelijke. Men is voorzichtig met het j maken van de plannen, want de kosten j van uitvoering zijn enorm hoog. Men1 hoopt dit jaar met plannen in de raad te komen Drs. De Graaf (PvdA) liet zich waarderend uit over de algemene beschouwingen van de confessionele par tijen, maar ging met de VVD op de degen. In scherpe bewoordingen viel hij het beleid van deze fractje aan en noem de met name de inzichten over de wo ningbouw van deze zijde „weinig sociaal. Eindconclusie van b. en w.: „Woning marktonderzoek in een bescheiden ge meente als Oegstgeest lijkt ons niet noodzakelijk. Wij willen wel graag con tact met mensen die naai Haaswijk wil len. Het totaal aantal belangstellenden hiervoor kennen wij niet. Een drietal fracties, welke tegen het huidige wel standstoezicht waren, werd verzocht hierover zich nog eens te beraden. (Wordt vervolgd). Het betrof een proef van b. en w. om eens te kijken of aan dit soort voor lichting in Rijnsburg behoefte is. „Ja," reageerde de zaad hierop. Men stelde voor. dit soort bijeenkomsten voortaan tweemaal per jaar te houden. B. e hebben toegezegd zich hierop te zullen beraden en de verwachting wordt geuit dat dit inderdaad zal gebeuren indien de belangstelling voor dergelijke avon den niet minder wordt. Meer voor bibliotheek De groep doorsnee-Rijnsburgers bespréV met b. en w. o.a. de verkeersveiligheid, de subsidiëring van vereniging op cul tureel en sportgebied, woningbouw, krot opruiming (een actuele zaak in Riins- burg) en bij de plannen in de nieuwe wijk Frederiksoord kwam ook het daar gewenste zwembad ter sprake. Wat de subsidie van verenigingen be treft vond de zaal dat de gemeente hier nog te weinig aan doet. Vooral wat de bibliotheek betreft, zou er uit een ander vaatje getapt moeten worden. Daar naast kwamen o.a. ook judo en voetbal ter sprake. Geen bind Ook de gemeentelyke voorlichting gisteravond aan de orde geweest. Ge opperd werd een periodiek verschijnend voorlichtingsblad uit te geven. Het ge meentebestuur zei er niet zo veel in te zien maar het binnenkamers wel te wil len overwegen. Op de secretarie Is men van mening dat Rijnsburg te klein l« voor een speciale afdeling voorlichting en acht men de uitgave van een i blad geen haalbare zaak. LEIDEN, 21 jan. Groente Peren 54; Andijvie 130136; Kroten, gekookt 50: Boerenkool 26: Rode kool 34; Gele kool 3136; Prei 6895; Spruiten A 84— 93; idem B 8293; Champignons 290— 310; Uien, drielingen 24; idem middel fijn 38; idem middelgrof 6465; idem grof 72—73; Witlof 86—130, per 100 kg. Knolselderij 40—41; Sla I 32—37; idem II 2529 per 100 stuks. Selderij 61? per 100 bos. WOERDEN, 21 januari. KAAS. Geen

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4