Vergeldingsactie van Israël bij Dode Zee Biafra: beeld van chaos en ellende Ambtenaren CRM raken overwerkt Wraakneming voor beschieting van potasfabriek bij Sodom Zoeken naar mevr. McKay gestaakt BASES VAN GUERRILLA'S UITGEKAMD EERSTE REPORTAGES VERSCHENEN VROUWEN NIET VEILIG Nationale manifestatie in Leiden gaat niet door Pater wordt geen prins carnaval Gematigde reacties in Rome op verklaring bisschoppen Strafvervolging gevraagd tegen Luns Nog deze week nota werkende gehuwde vrouw Bar-dancing en Weens café in Zomerzorg PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 - Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Bra der J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer. ADV. (excl. BTW) 23 ct p. mm. Telefoontjes f 2,10 KLACHTEN bezorging teL 20935 (18.00—19.00 uür). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. f 1,16, p. mnd. 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p. post f 17.75. WOENSDAG 21 JANUARI 1970 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l ZONNIG WINTERWEER Weersverwachting van het KNMI geldig tot mor ele jaargang, no. 17.957 AMMAN-TE AVIV (Reuter-AP) Ten zuiden van de Dode Zee is sedert gisteravond een omvangrijke slag te land en in de lucht aan de gang tussen Jordaanse, Palestijnse en Arabi sche eenheden en een Israëlische strijdmacht, die, volgens Jordaanse berichten, gesteund door tanks, vliegtuigen en artillerie de grens is overgestoken. Het gaat hier om een Israëlische vergeldingsactie voor het beschieten van de potasfabrieken bij Sodom afgelopen maandag en gisteren door Arabische guerrilla's. Vroeg in de middag waren de gevechten nog in volle gang. LONDEN (AP) Na 22 dagen heeft Scotland Yard bet zoeken naar mrs. Mn- riel McKay, de 55 jaar oude echtgenote vice-president van „News of the World" opgegeven en toegegeven, dat zij niets nader gekomen is tot een op lossing van de geheimzinnige verdwij- Mrs. McKay is op 29 december uit haar woning in Wimbledon verdwenen. Sedertdien heeft de politie vijvers afge- dregd, vervallen gebouwen doorzocht en duizenden mensen gehoord in de grootste klopjacht die ooit in de hoofdstad werd gehouden. De politie heeft slechts een paar degelijke aanwijzingen ontvangen. Een was een brief, dat Mrs. McKay ge-- vangen gehouden werd en hulp nodig had. Volgens familieleden was de brief-lnder- tlaad in haar handschrift! De verdedigers van luitenant WUltam Calley. die beschuldigd wordt betrokken te zijn geweest bij de slachting in Song My, waarbij 109 Zuidvietnamese burgers om het leven kwamen, hebben verzocht de aanklacht in te trekken. Zij zijn bovendien van mening, dat zij, die de aanklacht hebben voorbereid, „van bovenaf zijn beïnvloed". Op de foto Calley (rechts) bij het betreden nan het gerechtsgebouw. Links zijn burgeradvocaat, George Latimer, rechts zijn militaire verdediger, majoor Kenneth Raby. Het Israëlisdie leger heeft bevestigd dat een militaire eenheid gisteravond over de grens met Jordanië is getrokken. Deze eenheid heeft bases ten zuiden van de Dode Zee uitgekamd, vijf guerrilla's od en een aantal voertuigen bescha digd. Het penetratdegebied ligt tussen de dorpen Fifa en Safi. Safi is een gebied vaar Israëlische nederzettingen vaak beschoten worden Hetzelfde gebied werd nei vorig jaar eveneens door een Israëlische eenheid uitgekamd. Van Israëlische zijde is tot dusverre geen melding gemaakt van verliezen. In Damascus is bekend gemaakt dat twee Israëlische tanks zouden zijn vernietigd. OWERRI (AP) De eerste verslaggevers die bezoek hebben mogen brengen aan Biafra hebben daar chaotische toestanden aan getroffen: vluchtelingen, die verhongerden, plun derende Nigeriaanse soldaten en door de overwinnaars verkrachte vrouwen. „Mijn zuster Bibi werd door de soldaten meegenomen en verkracht", zo vertelde student Chagwa aan de verslaggevers. Twee verpleegsters, die slechts huil voornamen wilden noemen Theresa en Caroline verklaarden enige malen aangerand te zijn geweest toen zij bij hun terugkeer uit het oerwoud wegversperringen moesten passeren. De verpleegsters hadden zich gevoegd bij een gezelschap van ongeveer 80 verslag gevers en cameramensen, die in een open vrachtauto voor veevervoer door het verwoeste land reisden. Bij een militaire post werden zij echter van de auto gehaald. „De jonge meisjes durven het woud niet uit: zij zijn doodsbang voor wat hun te wachten staat", zo zei de schrijver Cyprian Ekwensi, die voorlichtingsofficier voor het opstandige Biafra is geweest. „Onder hen luidt het gezegde: blijf irn je schuilplaats, anders moet je het leger in." Een jonge Britse arts, die pas twee weken in Nigeria werkte, zei: „Ze hebben pistolen tegen mijn beide oren gehouden; soldaten, die mijn vrachtauto's en ambulances wilden stelen hebben mijn leven ik weet niet hoe vaak bedreigd". H ijwas juist teruggekeerd van een bezoek aan een open terrein, waar ongeveer 100 Biafraanse soldaten „in eigen vuil en uitwerp selen op hulp lagen te wachten die noodt kwam. Ze hadden eigenlijk dood moeten zijn. Nu moet ik pro beren hen er bovenop te helpen." Hij zei ook dat de soldaten in de omgeving van het kinderziekenhuis te Okpore „zulke monsters" waren dat hij de verpleegsters nooit zonder geleide liet rondlopen. Hoe verder de groe ppersmensen het overwonnen Biafra introk, hoe erger de toestand van honger, dakloosheid en verwarring werd. Overal waren vluch telingen onderweg, met hun hel ehebben en houden op het hoofd. Vrouwen zochten hun mannen, gezinnen hun kinderen en iedereen trachtte wanhopig zijn Biafraanse geld te wisselen voor Nigeriaanse ponden om dat kleine beetje eten te kopen dat te krijgen was in de geïmproviseerde stalletjes langs de weg. Op bevrijdingsdag (Van t t onzer verslaggevers) LEIDEN De nationale manifestatie, die 5 mei aanstaande ter herdenking van 25 jaar bevrijding in de Leidse Groenoord- hal gehouden zou worden, zal geen door gang vinden. Het nationale comité „25 jaar bevrijding", ziet van de organisatie af, omdat men vreest, dat de manifestatie geen succes zal worden. MOOK (ANP) De 33-jarige pater Arie van Dam van de paters passionisten, die afgelopen zaterdag tot prins Carnaval het Noordlimburgse plaatsje Mook werd gekozen, heeft besloten zijn prinselijke mantel ter beschikking te stellen. De pater, die ook als kapelaan assisteert in de parochie van Moók, is tot zijn besluit gekomen door de vele reacties, die zijn verkiezing teweeg heeft gebracht. Een aantal mensen vond het „passend", dat een pater als prins Carnaval optrad. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ROME Van Vaticaanse en Italiaanse zijde is gisteren opvallend gematigd gereageerd op de verklaring van de Nederlandse bisschoppen inzake de ontkoppeling van het celibaat voor pries ters- Radio Vaticana las de letterlijke tekst voor in het Frans en Italiaans van de bisschoppelijke verklaring. Als com mentaar werd gegeven: „Laten wij met een verlichte geest en een vredig en ver- trouwvol hart wachten op wat de heilig* Vader tegen zijn zoons nlt Nederland en zijn kinderen in de wereld te vertellen heeft". De Italiaanse kranten brachten het nieuws over de verklaring of zonder of met voorzichtig commentaar- In het al gemeen is de reactie een afwachtende houding: wachten op de beslissing van paus Paulus. In het algemeen leeft de verwachting, dat het Vaticaan alsvorens officieel te reageren zal wachten op het gesprek tussen de paus en kardinaal AJ- (Meer nieuws hierover elders in deze verslaggevers) DEN HAAG Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk raakt overstroomd met plannen, die de verbetering beogen van de positie van de kunstenaars, alsmede veraangenaming van het leefmilieu door inschakeling van de kunstenaar. De ambtenaren kunnen de hoeveel heid stukken niet meer aan en dreigen zo niet overwerkt dan toch over voerd te raken. Na Biggies: Matt Marriott Ne lange tijd Biggies in zijn avon turen te hebben gevolgd, hebben wü hem in het Verre Oosten moeten achterlaten. Hij rust daar uit en Iaat zich aan dc „krantcmensen" niet Omdat we met Biggies vrijwel alle landen van het Oosten hebben door gereisd, richten we ons wat meer op het land van Lucky Luke. In Texas komt onze nieuwe held „Matt Mar riott" met zUn ex-soldatenvriend Powder in netelige situaties. Het is nog niet de atoomtijd van nu, maar de avontuurlijke tijd van al heel wat jaren terug, toen gokkers en vee dieven de prairie onveilig maakten. Tekenaar Tony Weare laat onze lezers- kijkers spannende momenten door- Geoloog valt beleid Biafra van minister aan AMSTERDAM (ANP) Dr. Th. de Booy uit Baarn, wetenschappelijk hoofd medewerker aan liet geologisch instituut van de universiteit van Amsterdam, heeft de procureur-generaal bü de Hoge Raad der Nederlanden in Den Haag verzocht i tot een strafvervolging van minister I Luns over te gaan, hetzij een vooronder zoek te gelasten naar diens handelen bij de uitoefening van zijn beleid in de Biafraanse zaak. In zijn brief attendeert dr. De Booy de i procureur-generaal op misdrijven tegen de openbare orde en ambtsmisdrijven die naar zijn mening door minister Luns in genoemd beleid zijn gepleegd. Rekening houdende met het artikel der Grondwet inzake de parlementaire onschendbaar heid, meent dr. De Booy dat de daden van de minister vervolgd dienen te wor den nu de bewindsman de overtedingen van de artikelen 135 en 136 Wetboek van Strafrecht (verzwijging voorgenomen misdrijf) en 355 en 356 (ambtsmisdrijven van een minister en culpoos nalaten) ten laste moeten worden gelegd. Op deze gronden doet dr. De Booy zijn verzoek aan de procureur-generaal bij de Hoge Raad, die belast is met de vervolging van ministers. De brief is op het parket van de procureur-generaal ontvangen. Minister dr. Marga Klompé, over voerd met kunstplannen, schijnt de kunstenaars de les te lezen, al weten de kunstenaars, die bij haar in Rijs wijk te gast waren, veel beter. Van links naar rechts: Else Mulder, Josem Walstra, Jules Chapon, Jan Sierhuis en Wessel Couzrjrt. Werkgevers blazen onderlinge garantieregeling nieuw leven in nze parlementaire redactie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Onvoorziene omstan digheden voorbehouden" zal staatsse cretaris Grapperhuis (Financiën) in de loop van deze week nog aan de Tweede Kamer een nota sturen over 'de fiscale positie van de werkende gehuwde vrbuw. Dit blijkt uit het antwoord van de staatssecretaris op vragen van het Twee de-Kamerlid Berg. (ADVERTENTIE) Dansen? Fijn Zaterdag: Lisse 8 uur Zaterdag: Leiden 8.15 uur Zondag: Leiden 8 uur Dansen leren? Aanv. 15 febr. Bij Evert Castelein DEN' IIAAG De twee centrale werk geversbonden hebben een reeds jaren lange onderlinge garantieregeling bü loonconflicten nieuw leven ingeblazen en aangevuld. De bedoeling van deze rege ling is om elkaar financieel bü te staan als een of meer ondernemers niet bereid zpn in te gaan op in hun ogen te sterke looneisen van de vakbeweging en als ge volg daarvan door een staking worden getroffen. Men kan deze garantieregeling zien als een tegenhanger van de stakingskassen van de vakbeweging met dien verstande, dat de werkgevers geen fonds vormen maar pas met geld over de brug komen als een ondernemer als gevolg van sta kingen in financiële perikelen geraakt. De verbonden hebben de bestaande af spraken in dit opzicht bevestigd en aan gevuld, omdat zij van mening zijn dat bij de huidige vrije loonpolitiek de invloed van de overheid van de centrale organi saties van werkgevers en werknemers sterk is verminderd. Anderzijds heeft men terwille van een verantwoorde loonont wikkeling behoefte aan een goede onder linge coördinatie. Stapels kunstplannen Dit deelde minister dr. Marga Klom pé gisteren mee tijdens de bespreking, die zij voerde met vertegenwoordigers de Bond van Beeldende Kunste- s '69, die enige maanden geleden gebroken heeft met de opstandige BBK. De BBK '69 telt thans 300 aanhangers. De minister aegde toe alle ter sprake gekomen punten in overweging te zul len nemen en zonodig te zullen verwer ken in haar binnenkort aan te bieden kunstnota. Ook wordt er door het de partement een boek samengesteld over de activiteiten van de kunstenaars. Aan het gesprek namen deel de kun stenaars Jules Chapon, Wessel Couzijn, Jan Sierhuis, Else Mulder en Josem Walstra. De BBK '69 wenst medebe slissing in alle commissies in zaken de kunst betreffende, alsmede vertegen woordigers uit hun kring in de raad voor de kunst,mits deze grondig zal worden geherstructureerd. Men wenst hierin een duidelijke inspraak van de kunstenaars. Dan kan een kunstbeleid worden verwe zenlijkt, waarvoor BBK'69 mede ver antwoordelijkheid wil dragen. De minis ter was niet direct in staat tot concrete toezeggingen, maar toonde alleszins be grip voor de wensen en de argumenten. Ten aanzien van de percentage-rege ling van anderhalf procent legde BBK '69 een concreet plan aan de minister voor. Dit houdt onder meer in dat ook bij verbouwing deze regeling altijd moet gelden, zomede voor andere werken, bijvoorbeeld aanleg van recreatieter reinen, wegen en bruggen; er dient een Eén miljoen voor medisch team in Nigeria DEN HAAG (ANP) De regering heeft ruim één miljoen gulden uitge trokken voor uitbreiding van het veer tien man tellende Nederlandse medi sche team in Nigeria tot dertig a veer tig man, aldus heeft de minister voor Ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink, gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken meegedeeld. Indien de Nigeriaanse regering akkoord gaat met de uitbreiding kan de eerste groep ongeveer drie weken na het ont vangen van de akkoordverklaring ver trekken. fonds te worden gevormd; de regeling moet betrekking hebben op de gehele bouwsom en niet op een deel daarvan; er mag geen gebruik worden gemaakt van werken uit de contra-prestatierege ling, zolang de anderhalf procentmoge lijkheid niet ten volle is uitgebuit. Voorts de BBK 69 wars van bevoogding door de overheid als overeenstemming be staat tussen architect en kunstenaar. De rijksconsulent voor deze zaak zal niet alleen controlerend, maar vooral stimu lerend werkzaam moeten zijn. Op korte termijn zal een gesprek met minister Roolvink van Sociale Za- Zaken plaats hebben over de sociale aankoopregeling. Men wenst alternatie ven naast de contra-prestatieregeling, zodat een nit meer zo grote groep kun stenaars op deze ene regeling is aange wezen. De minister deelde in dit ver band mee, dat in 1970 op de begroting een groter bedrag een stipendia zal wor den opgenomen en dat ook andere bedra gen aanzienlijk hoger zullen zijn, moge lijk zelfs tot twintig procent. Aangaande de pensioenregeling werd als algemene uitspraak door de BBK '69 gesteld, dat er een einde moet ko men aan de ernstige ongelijkheid van rechtsbedeling tussen vrije kunstenaars en die kunstenaars, die werkzaam zijn voor gesubsidiëerde gezelschappen. De minister toonde zich gevoelig voor de ze argumenten en zegde toe ook .met de overige betrokken ministers deze za ken te zullen doorpraten. Het plan om in Amsterdam een ser- vice-burer.u voor kunstenaars met over heidssubsidie op te richten zal binnen kort onieuw in een gesprek met minis ter Klompé aan de orde komen. LEIDEN Het perceel Stationswég 35a, waarin tot voor enige maanden het bekende restaurant Zomerzorg gevM- tigd was, biyft niet leeg staan. Op het ogenblik Is men reeds bezig aan de ver bouwing van het pand. Het Ugt In óe bedoeling dat er op de begane grond een discotheek-bar-danclng gevestigd wordt en op de eerste verdieping een Ween* De exploitant van dit toekomstige ho- reca-bedrijf wordt de heer Van Hese, die reeds te Noordwtjk het Casino en een disco-bar ln de Hoofdstraat exploi teert. „Komen de vergunningen tijdig af", zo verzekerde de heer Van Hese ons, „dan gaat waarschijnlijk reeds in april mei de bar-dancing open, waarna we misschien twee maanden later met het Weense café kunnen starten." „Central"gaat per 1 februari dicht LEIDEN Het bljjft rommelen ln de Leidse horeca-sector. Na de sluitingen van de restaurants Van der Heiden (per 1 dec. van het vorig jaar) en Zomer zorg, gaat ook restaurant „Central" per 1 februari a.s. de deuren sluiten. De heer W. Boer, de exploitant van het hotel-restaurant, heeft tot september 'n contract met Oranjeboom en de gesus- ters De Mlnjer, de eigenaars van het pand. Tot zolang zal hij wel het hotel blijven exploiteren. Naar verluidt zal er daarna waarschijnlijk een discotheek in geopend worden. De heer Boer heeft reeds een lange staat van dienst in d* Leidse horeca-sector achter de rug. Sinds 1938 was hij achtereenvolgens exploitant van „Schuttershof", „Het Gulden Vlies" en sinds 1955 van „Cen tral". „Galaxy" is dat het instrument Galaxy ge naamd Engeland tot de leidende natie im de optische sterrenkunde zal revolutie in maken. In de twaalf uur voor de Gelaxy werd getoond had men reeds astronomie EDINBURGH (A.P.) Engelse as het sterrenbeeld Perseus gedaan: de registratie van meer dan duizend nieuwe sterren. Dr. Vincent Reddish, hoofd weten tronomen hebben een telescoop in gebruik genomen die gekoppeld is aan een computer zodat sterren in kaart kunnen worden gebracht met een snelheid en een nauwkeurigheid die voorheen niet mogelijk werd ge- schappelijk hoofdadviseur bij de ster renwacht in Edinburgh, verklaarde op een persconferentie: „Wij zullen nu het antwoord kunnen vinden op vragen die wij voor de Galaxy be stond niet eens hoefden te stellen. instrument de sterrenkunde op revo lutionaire wijze zal ontwikkelen. Enthousiaste astronomen verklaarden einde van dit jaar zullen wij meer sterrenbeelden in kaart hebben ge bracht dan alle astronomen ter wereld in heel deze eeuw hebben gedaan",

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1