S)eÊaicbe6oii4cmf Episcopaat kiest voor gehuwde priester Operatie potvis bijna afgelopen Schut wil naar 140.000 woningen BISSCHOPPEN STELLEN ZICH ACHTER PASTORAAL CONCILIE Al f rink voor overleg naar Rome Nieuwe faze in dialoog Bonn meent dat Ulbricht bereid is tot onderhandelen Dodelijke steekpartij in Hilversum Akoe Oeka is al dood Wodka cultuur Pakjes voor Vietkong PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20016 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 - Bank: Amro-Bank N.V., Lelden Dir.: Drs. J. R M. Brader J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred H. P. M. Heruer. ;ADV. (excl. BTW) 23 ct p, mm. Telefoontjes f2,10 'KLACHTEN bezorging tel 20935 (18.00—19.00 uur). BONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. f 1,16, ip. mnd. 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p. post 17.75. DINSDAG 20 JANUARI 1970 MEEST LICHTE VORST het KNMI geldig tot r Droog weer met veel bewolking. Matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, maar in het noorden in de nacht en ochtend matige vorst. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 17.956 i Van onze redacteur geestelijk leven UTRECHT De bisschoppen zijn van mening, dat de Nederlandse kerkprovincie ermee gebaat zou zijn, wanneer de Latijnse Kerk van Rome, naast het vrijwillig gekozen celibataire priesterschap, ook de gehuwde priester zou toelaten. De Neder landse bisschoppen willen in dezen echter geen beslissingen nemen, tenzij in overleg met de paus en met de wereldkerk. Dit blijkt uit een verklaring die de bisschoppen gisteravond, na overleg met de provinciale oversten van orden en congregaties, die priesters onder hun leden tellen, hebben uitgegeven. In hun beleidsnota zeggen de bisschoppen, dat zij zich achter de uitspraak van het pastoraal concilie wensen te stellen, dat zich op 7 januari j.l. uitsprak vóór de ontkoppeling van ambt en celibaat. Hun instemming be paalt zich tot twee punten: gehuwde mannen kunnen priester worden; priesters die in het huwelijk zijn getreden en daarom hun ambt hebben moeten neerleggen, kunnen in speciale gevallen en onder bepaalde voor waarden de ambtebediening opnieuw vervullen. Namens de Nederlandse bisschoppen zal kardinaal Alfrink op korte termijn persoonlijk Paus Paulus VI inlichten over de situatie in Nederland. In de overtui ging dat ook buiten ons land het celi- baatsvraagstuk tot vaak moeilijke om standigheden leidt, zal hij, zowel bij de paus als bij het wereldepiscopaat, aan dringen op spoedige behandeling van deze problematiek in de universele Kerk. De bisschoppen vragen de gelovigen begrip te hebben voor de complexe situatie, zo wel ten aanzien van de eigen kerkpro vincie als ten aanzien van de wereld kerk, waarnaast de vele voorstanders van ontkoppeling, ook grote groepen te genstanders hun stem laten horen. Zij ;n, dat het niet verantwoord is, de Nederlandse wensen zonder meer te pro clameren tot verlangens van de hele Kerk. Wel wijzen zij erop, dat in de Katholieke Kerk ook een andere visie op het celibaat mogelijk is, zoals in de orthodoxie, waar de gehuwde priester een aanvaarde figuur is. In een toelichting op de verklaring van de bisschoppen wordt erop gewezen, dat in vele delen van de wereldkerk over de olossing van het priestervraagstuk wordt nagedacht. De verklaring van de Nederlandse bisschoppen is de eerste pu blieke uitspraak van een bisschoppencon ferentie over de oplossing van het pries- ervraagstuk in de richting van een nieu we ambtsbediening, waarbij naast 't brij- willig gekozen celibataire priesterschap de mogelijheid wordt gewenst voor het priesterschap van gehuwden. Deze prin cipiële uitspraak van de bisschoppen, openlijk afgelegd na overleg met hun geloofsgemeenschap, is een duidelijke en BONN (RTR-DPA) De Westduitse regeringswoordvoerder Atalers heeft maandagmiddag meegedeeld dal de Westduitse regering uit de persconferen tie van Walter Ulbricht heeft opgemaakt dat Oost-Duitsland wil onderhandelen. De bondskanselier zal daarom in de ko mende paar dagen aan Oost-Duitsland voorstellen met deze onderhandelingen te beginnen, zei hij. De fractievoorzitter van de coalitie partner, de liberale FDP, Wolfgang Mischnik, sloot de mogelijkheden van onderhandelingen niet uit. De liberale po litici zien echter in een overeenkomst bij verdrag, die voor beide partijen gel dig is en geen discriminering inhoudt, nog geen volkenrechtelijke erkenning De beide Duitse staten zullen zich daar door niet wederzijds als buitenland be schouwen. De voorzitter van de CSU, Stauss, zei dat Ulbricht Bonn onder druk wil zetten. Moskou en zijn volgelingen trachten nu de regering in Bonn te bewegen tot de laatste stap naar volkenrechtelijke er kenning van Oost-Duitsland, zei hij. belangrijk stap; de publieke discussie van het celibaatsvraagstuk is aldus op beleidsniveau gebracht. Hiern.ee is een nieuwe faze in de dia loog begonnen die een nieuwe inhoud en een open kaï-akter heeft gekregen. Dit beleid van de bisschoppen zal alleen ge realiseerd kunnen worden, wanneer de gehele geloofsgemeenschap dit beleid (Lees verder op -pagina 2. eerste kolom. Voor commentaren zie pagina 2 en voor reacties pagina 5) Vaticaarr „hoegenaamd geen commentaar" V ATIC AAN STAD (A.F.P.). „Ik heb hoegenaamd geen commen taar", heeft mgr. Fausto Vallainc, de perschef van het Vaticaan, van daag gezegd, naar aanleiding van de uitspraak van de r.-k. bisschop pen van Nederland inzake de kwestie van de ontkoppeling van bet celibaat. De reusachtige schedel van de pot vis hangt in de takels. Een „kluif" van ruim duizend kilo. De laatste van de 22 ribben van ie potvis biedt hardnekkig weerstand. Vier sterke mannen moeten er aan te 3as komen om het verzet te breken. BRESKENS De operatie potvis in Breskens loopt ten einde. Het zware kadaver is in tien grote brokken ver deeld en het geraamte ligt '^23^ lonps de dijk om verder naar het Museum voor Natuur- steile, jyfcg Historie te Leiden ge transporteerd te worden- Morgen of overmorgen zul len de laatste stoffelijke resten van de potvis met zijn kwalijke geuren uit Bres kens verdwenen zijn. In de veertien dagen sinds het hier aan land werd ge bracht, hebben duizenden mensen zich aan het ruim 17 meter grote kadaver ver gaapt. De dertien prepara teurs van het Leidse museum hebben aan de ontleding van de potvis letterlijk en fi guurlijk een zware kluif ge had. „Het zwaarste karwei hebben u>e met de kop ge had", zegt preparateur J. J. Breskens kan weer fris ademhalen Staats. Die schede l alleen al weegt meer dan duizend kilogram. Van de potvis Is ongeveer vier ton spek afgehaald. Een bedrijf heeft het verwerkt ten behoeve van een honde broodfabriek. Naar schat ting was de Breskense be zienswaardigheid zeven tot acht jaar oud- Normaal kan een potvis 20 a 22 jaar oud worden. Het dier verkeerde in slechte conditie. Dat was te zien aan de inhoud van zijn maag en darmen", al dus de heer Staats. In het museum voor Natuur lijke Historie zal het skelet van de potvis verder be handeld worden. Het is de bedoeling dat het geraamte weer „natuurgetrouw" in elkaar wordt gezet Dat zal echter nog wel enige jaren duren. In het museum be vinden zich ook de beende ren -van de potvissen die in 1937 bij Terneuzen zijn aan gespoeld. De preparateurs, die niim twee weken op het Bres kense strand in touw zijn ge weest, zyn blij dat de „klus" er bijna opzit. V erscheidenen van hen hadden nog nooit tevoren een dergelijk groot dier ontleed. Tot dusver hadden ze zich beziggehou- dn met het prepareren van 'ibellen en wespen. HILVERSUM (ANP) In de Lieber- gerweg te Hilversum is gisteravond de 28-jarige glaszetter S. Wiesnekker, ge huwd en vader van vier kinderen, door messteken om het leven gebracht. De vermoedelijke dader, een 34-jarige fa brieksarbeider uit Baarn (ongehuwd) is door de politie aangehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De vechtpartij vond plaats bij de woning van het slacht offer. Inzet van de ruzie was diens vrouw. Deze heeft ruim acht maanden met de fabrieksarbeider samengewoond, maar gaf er onlangs weer de voorkeur aan, naar baar man en kinderen terug De ander kon daar blijkbaar geen vrede mee hebben. Gisteravond ging hij naar Hilversutn om de kwestie met Wiesnekker te bespreken. Hij trof de man aan in een inrit achter diens wo ning. Er is vrijwel direct een vechtpar tij ontstaan, waarbij de fabrieksarbei der een groot mes hanteerde en de an der daarmee een aantal steken toe bracht. Hevig bloedend en om hulp schreeuwend strompelde Wiesnekker de tuin van zijn buren in, waar hij op nieuw enkele messteken kreeg. De dader is daarna naar de woning van zijn slachtoffer gegaan en heeft daar mevrouw Wiesnekker verzocht de politie te bellen. Deze trof de dader even later 'gewond in de keuken van zijn Wiesnekker en de dader nen in een ambulance lar het dlakonessenhuis vaar bleek, dat Wies- s overleden. slachtoffer zijn daarna s overgebracht in Hilversum, nekker reeds v LAGOS (AP) De Akoe Oeka van Woekarl, die een lijfwacht had om te verhinderen dat de ouderlingen van z(Jn stam hem traditiegetrouw zouden laten onthoofden is toch al gestorven. Volgens het Nigeriaanse blad „Daily Times", stierf de 56-jarige Malam Adi Bwaye zondag in het ziekenhuis. Hij was in september ziek geworden en had zich in het ziekenhuis laten verplegen, wat ook dwars tegen alle voorschriften in- Bij zijn stam, de Joenkoens, met het stammenhoofd na zeven jaar worden ge dood. Bwaye was het niet met deze ge woonte eens, en veroorzaakte daardoor in het hele land een controverse. Volgens een opiniepeiling in Lagos, was de meer derheid ervoor dat hij zou mogen leven, hoewel een aantal mensen meenen dat de traditie moest worden voortgezet. Belofte onder voorwaarden (Van c parlementaire redactie) (ADVERTENTIE) DEN HAAG Opvoering van de wo ningbouwproductie boven het niveau van 125.000 woningen per jaar zal mogelijk zijn, indien de daarvoor benodigde bouw capaciteit, ouwrijpe grond en financie ringsmiddelen aanwezig zijn. Er wordt gedacht aan opvoering na 1970 van dat aantal met 3.000 a 5.000 woningen per jaar tot een niveau van 135.000 a 140.000 woningen. Dit zegt minister Schut (Volks huisvesting) in de memorie van ant woord op zijn begroting in de Eerste Kamer. Het centraal planbureau zal bin nenkort een rapport aan de regering uit brengen omtrent de resultaten van het onderzoek naar de gevolgen daarvan voor de totale economie. Na ontvangst van dit rapport zal de regering zich zo spoedig mogelijk beraden over de moge lijkheid de woningbouwproduktie op te De laatste jaren zijn in werkelijkheid voor een groter aantal nieuw te bouwen woningen subsidiebeschikkingen al'gege- van dan het streefcijfer, aldus de minis ter. Hij schrijft voorts: „Uiteraard mag niet worden verondersteld, dat het aan tal gesubsidieerde woningen, waarvan de bouw daadwerkelijk wordt aangevangen, per kalenderjaar nauwkeurig zal over eenstemmen met de aantallen woningen waarvoor machtigingen tot gunning res pect. premiebeschikkingen zijn ver strekt. In de eerste plaats zal er steeds enige, soms zelfs geruime tijd verlopen tussen het afgeven van de beschikking en het aanvangstijdstip van de bouw. In de tweede plaats heeft de woningsta tistiek van 't C.B.S. betrekking op fysie ke woningen en niet op woningcontin genten; volledige vergelijkbaarheid is dus niet aanwezig. MOSKOU (DPA) De verkoop van wodka aan de buffetten van thea ters, bioscopen, clubs en cultuur- paleizen in Moskou is verboden, na dat Moskouse artiesten erover hadden geklaagd, dat z(j de laatste tijd ver scheidene malen voor aangeschoten publiek moesten optreden. Het verbod volgde op een artikel in NIJMEGEN Prinses Irene zal vermoedelijk donderdag of vrijdag in bel Radbout ziekenhuis te Nijmegen arriveren in afwachting van de geboorte van haar eerste Tot haar opname in het ziekenhuis vertoeft prinses Irene met haar echtgenoot, prins Karei Hugo, in Beek bij Nijmegen ten huize van prof. Mastboom, hoofd van het medisch team. De RVD heeft inmiddels meegedeeld dat de regering ter gelegenheid van de geboorte van het kind van prinses Irene geen opdracht gegt-ven zal worden om van de rijksgebouwen de vlag uit be steken. de voordrachtskunstenaar Tsjistjakov in de Gorkiclub zijn lezing had af gebroken wegens totaal gebrek aan belangstelling van zijn toehoorders. Voorts was begin januari in de kan tine van een Moskouse fabriek van landbouwmachines een concert na drie kwartier argebroken, daar er nogal wat beschonkenen onder het De vraag, of de regering bij het uit voeren van het woningbouwprogramma haar beoogde doelstelling gehaald heeft, kan niet uitsluitend worden beantwoord aan de hand van het exacte getal van de in één kalenderjaar voltooide wonin- de van verdeling van woningcontingen ten over de provincies is in beraad. Er wordt overwogen om op basis van ge gevens over de woningbehoefte en de reële bouwmogelijkheden per gemeen te, agglomeratie of regio te komen bouwbeleid én de resultaten daarvan zal steeds gelet moeten worden zowel op het aantal uitgegeven woningen als op het aantal woningen dat voltooid is, alsook op de feitelijke fysieke productie. Indien men bij de beoordeling van een deze gegevens jarenplanning, waarin factoren als sprei ding van bevolking en werkgelegenheid tot gelding moeten komen. De minister acht het nog niet verant woord, dat thans een stelsel van uitslui tend individuele huursubsidies wordt in- NEW YORK (AP) Ross Perot, de rijke Amerikaan uit Texas die vergeefs luteren, ontstaaat noodzakelijkerwijs een vertekend beeld van de werkelijkheid", aldus minister Schut. Een herziening van de huidige metho verre bepaalde mengvormen van bo- jectleve en individuele subsidiëring aan beveling verdienen, is de raad voor de volkshuisvesting om advies verzocht se gevangenen in Noord-Vietnam te stu ren, heeft verklaard, dat hij de cadeaus sal schenken aan Vietkonggevangenen in Lum en Zuid-Vietnam. Tijdens een actie van Israëlische strijdkrachten op de berg Hebron z\jn gisteren enkele Arabische ter roristen gevangen genomen die zich schuil hielden in een grot. Tijdens een vuurgevecht hwarm een van hen om het leven. Meteoriet Een meteoriet met een gewicht van meer dan een ton is gisteren neergekomen bij het Venezolaanse dorpje Usea, gelegen op 500 km van de hoofd stad Caracas. De meteoriet heeft een gro te krater in de grond geslagen. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de afkomst en de karakteristieken vaa de

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1