OPEN COMMUNIE AIS TEKEN VAN EENHEID DEMONSTRATIEF CONCERT RESIDENTIE-ORKEST Twee rapporten „Duidelijkheid laten vele vragen open Zondag experiment in Breda MGR. BLUYSSEN: Bisschoppen dienen breuk te voorkomen CIDSE schat Biafrahulp op 10 miljoen KWESTIE CELIBAAT DUIDELIJK STELLEN Hal Stedelijk Museum bezet "O SATERDAG 17 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 (Van a e redacteur geestelijk leven) DRIEBERGEN ..De Intercommu nie is nog geen officieel feit, maar de open communie behoort tot de mo gelijkheden. Verschillende Kerken heb ben reeds officieel of officieus ver klaard, dat zij elkanders leden graag als gasten zullen ontvangen... is het niet mogelijk om in de bidweek om eenheid elkander uit te nodigen, echt gast te zijn in een andere kerk?" Dit schreef de algemeen secretaris van de St.-Willibrordvereniging en van het oecumenisch actiecentrum te Driebergen, pastoor C. Roeleveld, vo rig jaar bij gelegenheid van de inter nationale bidweek om eenheid (18 25 januari). Dit jaar heeft deze oproep zijn reper cussies. Het meest opvallend daarvan is het initiatief van Breda. Daar zul len alle Kerken morgen de deuren openstellen voor gasten uit andere Kerken om deel te nemen aan eucharistieviering, avondmaal of een eenvoudige protestantse woorddienst In de acht wijken, waarin de stad kerkelijk is ingedeeld, zal telkens éen katholieke kerk gasten ontvangen uit de protestantse hoek, én omgekeerd zullen de verschillende reformatori sche gemeenten graag ktaholieken welkom heten, ook aan het avond maal. Deze actie „open communie" is voorbereid in wijkberaden, vanaf de preekstoel en in de pers. De twee de stad, die zich enige tijd geleden met een soortgelijk experiment meld de, Den Bosch, heeft deze week moe ten vaststellen, aan een zo verregaan de gastvrijheid nog niet toe te zijn. Een van de belangrijkste bezwaren daar is, dat met name van katholie ke zijde de gelovigen niet voldoende voorbereid zijn om met „open com munie" geconfronteerd te worden. Pastoor Roeleveld, reeds zes jaar dag in dag uit bezig met de vraagstukken betreffende de toenadering van de Kerken tot elkaar: „Al meer dan tien jaar zijn wij, katholieken en protes tanten, met elkaar over eenheid aan het praten. We hebben kerkelijke ver kenningen gedaan op onschuldig ter rein: in gebedsdiensten, tijdens ad vent en internationale bidweken. We doen aan kanselruil: de dominee op de preekstoel van de pastoor en om gekeerd. Zelfs intercelebratie is ons niet vreemd: pastoor en dominee sa men aan het altaar. Maar nog nooit hebben we elkaar ontmoet, waar Ker ken Kerk-zijn, bij eucharistie en avondmaal, om elkaar juist daar van binnenuit te leren kennen. Intussen groeien de Kerken aan de top steeds meer naar elkaar toe. In Nederland erkennen we eikaars doop. Bij ge mengde huwelijken accepteren we el- kaars huwelijksinzegening. Nu moeten wij verder". Intussen hebben de grote Kerken in ons land mogelijkheden geschapen voor deelname aan eikaars eredienst. De synode var. de gereformeerde Kerken heeft de kerkeraden verlof ge geven het avondmaal open te stellen voor andere christenen. De Nederland se Hervormde Kerk heeft de zaak principieel geregeld in 1968-1969. En aan katholieke zijde zijn er de richt lijnen van februari 1968 voor gemeng de huwelijken, waarbij deelname aan de eucharistie door de protestantse partner en zijn familie en kennissen is toegestaan. Pastoor Roeleveld: „De ze richtlijnen moet je positief en breed uitleggen. Bij gemengde huwe lijken wordt verondersteld, dat de partners gelovig voor eikaars Kerken openstaan. Maar er zijn ook buiten deze categorie heel wat mensen, die oprecht oecumenisch zijn ingesteld. Waarom zouden dezen niet in de gele genheid mogen zijn om de andere Kerken van binnenuit te leren kennen? Paus Paulus heeft als zijn mening ge geven. dat in zo'n geval de gelovigen niet overvallen mogen worden. Ik meen, dat in ons land van overvallen nauwelijks sprake kan zijn. Het se cretariaat voor de eenheid, dal open communie nog verbiedt, gaat in zijn richtlijnen uit van de globale wereld situatie. Het moet mogelijk zijn, dat Nederland, in zijn unieke situatie van fifty-fifty verhouding tussen katholie ken en protestanten, een stap verder gaat. Wij zijn eraan toe, en wij zien geen andere weg meer". In oecumenische kringen spreekt men liever niet van „intercommunie" om dat dit duidt op een juridische een heid van de Kerken, en die is er niet. Het begrip „open communie" is rAeer evangelisch. Het wil zeggen, dat de Kerken elkaar uitnodigen als gast bij eucharistie en avondmaal. Pastoor Roeleveld: „Wij zijn als de Emmaüs gangers op weg, we eten met elkaar, en ontdekken dan wie we zijn. De oe cumenische adviseurs zijn uitgepraat Nu zullen de gelovigen moeten tonen of de eenheid Van de Kerken hun wer kelijk tér harte gaat. Dat kun je al leen maar als .je elkaar hebt meege maakt bij de diepste dingen die je bezighouden. Blijkt het de gelovigen niet te interesseren, dan is oecumene een farce. Dan zijn we uitgekaart. Ook al sluiten we nog zoveel onder linge dooperkenningen. Dan is alle energie en tijd verspild". Opvallend is dat op 't moment, waar op de Kerken hun eucharistie en avondmaal beginnen open te stellen, in bepaalde kringen de oude tegenargu menten weer de kop opsteken: de werkelijke (jawel: vleselijke) tegen woordigheid van Christus in brood en wijn, de plaats van de dominee en dergelijke. Pastoor Roeleveld: „Als ambt en avondmaal in de reformatie niet gefunctioneerd hadden, zal het tweede Vaticaans concilie dan het Kerk-zijn van de protestanten hebben mogen erkennen?" De kalenderliefde tussen de Kerken, met oecumenische adventsdiensten en gebedsstonden in de internationale bid week, is een achterhaalde zaak. Het wordt nu menens tussen de Kerken: zij zullen elkaar „pakketten van li turgische diensten" moeten aanbie den, waaruit de gelovigen naar eigen geweten kunnen kiezen: eucharistie, avondmaal, woorddienst. Durven ze dit aan? Breda is de eerste stad waar op grote schaal een poging wordt ge waagd. Protest tegen minister CRM I' (Van onze muziekredactie) In deze emotievolle tijden raken we net veel vertrouwd, doch nog nooit heb- l>en we meegemaakt, dat in het publiek «en gemeentelijke overheid tegen het rijksgezag, zulks in het bijzijn van twee duizend toehoorders, protesteerde. Dat gebeurde gisteravond in de Prins Alexanderzaal van het Nederlands Con gresgebouw te 's-Gravenhage tijdens het optreden van het Residentie-Orkest on der leiding van Willem van Otterloo. Op concert, het negentiende in successie, dat telkenj are dit ensemble aan de gemeente 's-Gravenhage aanbiedt. Doch ditmaal was de atmosfeer geladen. Dat bleek al uit een telegram door het Rotterdams Philharmonisch Orkest aan de Haagse collega's verzonden en door de directie-secretaris mr. P. W. Schiehaf voorgelezen. „Bestuur, directie en leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest be tuigen adhesie met uw protest tegen de ministeriële beschikking naar aanleiding i het rapport-Scholten. Wij spreken de hoop uit, dat de klanken van dit concert tot in Rijswijk mogen doordringen en in de voor onze beide orkesten onaanvaard bare situatie spoedig verbetering zal komen". Nog duidelijker werd het, toen na de briljant voorgedragen Wilhelm Teil ouverture van Rossini, burgemeester mr. V. G. M. Marijnen, het podium betrad AKEN (KNP) Onder voorzitterschap van kardinaal Alfrink is gisteren in Aken In spoedzitting bijeen geweest het da gelijks bestuur van de internationale werkgroep voor sociaal-economische ontwikkeling (CIDSE), het overkoepe lend orgaan van de bisschoppelijke vas tenacties van West-Europa, de Verenig de Staten, Canada en Australië. Ook een afgevaardigde van de wereldraad van Kerken woonde de vergadering bij. De spoedzitting was bijeengeroepen om de bijdrage vast te stellen van de CIDSE aan de hulp. die geboden moet worden aan de wederopbouw van de geteisterde gebieden in Nigeria. Geschat wordt dat voor op zeer korte termijn te ondernemen structureel her stel en sociale projecten een bedrag van tenminste 10 miljoen gulden nodig zal zijn. Hoeveel op langer termijn nood zakelijk moet worden geacht, kan pas geraamd worden nadat de lokale instan ties in Nigeria de definitieve plannen zullen hebben voorgelegd. Het bestuur van de bisschoppelijke vastenactie Nederland vergadert vrijdag om te bepalen welke bijdrage in 1970 ter beschikking zal worden gesteld. Het is te verwachten dat de hulp aan Nigeria zijn stempel zal drukken op de komen de campagne van de vastenactie Ne derland en een extra-beroep doen op de geefbereidheid. om na hare excellentie dr. M. A. M. Rlompé, minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de voorzitter van de commisie-Scholten en vertegen woordigers van de raad van de kunst hartelijk begroet te hebben, dit negen tiende gemeenteconcert nader ging karak teriseren. Protestcoucer t Was dit concert een „gewoon concert?" Hier en daar is het een „protestconcert" genoemd. Zo ver wil ik niet gaan. Maar als u het vanavond met mij een „demon stratief concert" wilt noemen, dan ga ik daar wel graag mee akkoord, al kom ik dan wel een beetje in een moeilijk parket, want ik moet dan als burgemeester toestemming geven voor een deraonstatie die ik zelf wil helpen houden. Bovendien, wat wij vanavond wilen demonstreren, behoeft in feite niet gedemonstreerd te worden. Hier voor u zit dat is alom bekend en erkend een orkest van internationale faam en allure. Een orkest, dat niet alleen toon aangevend is in het nationale muziek leven, maar dat jaar in, jaar uit -r- de Nederlandse naam op het gebied van dc muziekcultuur in de wereld uitdraagt op grote internationale concertreizen. Wat valt er dan te demonstreren?" aldus burgemeester Marijnen, die vervolgde: „Dit negentiende gemeenteconcert, waar op ik, geheel tegen de gewoonte in, als spreker-solist optreed, leek ons de ge legenheid om uitdrukking te geven aan de gegriefdheid en de teleurstelling die er leven zowel in het orkest als bij het gemeentebestuur omtrent een rapport over de subsidiëring van het Nederlands orkestwezen door de rijks overheid, dat door de minister van C.R.M. is aanvaard. Rapport Scholten In dat rapport werd, kort gezegd, vast gelegd dat er één orkest in Nederland zal zUn het Concertgebouworkest dat hogere subsidies zal krijgen lan alle andere. Die andere zullen alle op ge lijke wijze gesubsidieerd gaan worden volgens een lagere norm dan het Am sterdamse orkest. Daar zijn wij teleurgesteld over en dat willen wij ook openbaar duidelijk laten weten. Het stelt ons evenzeer te leur, dat men het nodig heeft gevonden dit rapport uit te brengen en te aan vaarden. terwij] men met de studie over deze zaak nog geenszins gereed is. Wij vragen ons a'. hoe en waarmee de commissie Scholteu kan motiveren, verklaren en aannemelijk maken, dat er in Nederland maar plaats is voor één orkest van internationaal topnivco-' ter wijl naast het Concertgebouworkest in Nederland minstens óók het Residentie orkest zich in de keiharde internationale muziekpraktijk als zodanig heeft be wezen, dus als zodanig bestaat. Wij vragen ons ook af. waarom een nu met name genoemd orkest ten nadele vooral van ons Residentie-orkest, door een subsidiemaatregel voorgoed in de situatie wordt geplaatst, waarin het in een superklasse ..hors concours" is ge steld. Wij vragen ons af of hier ook niet ten onrechte een verkeerde traditie in het spel is geweest, die leidt tot een bevoor- rechting van de culturele instellingen van de hoofdstad. Het is spijtig, dat er in deze tijd van revolutionaire ontwikkeling, óók op cultureel gebied in Den Haag van daag zulke vragen kunnen worden ge steld. Het is spijtig, omdat de na-oorlogse verstedelijking van ons land ons hier en daar al hardhandig denk maar aan de industrie en de werkgelegenheid heeft geleerd, dat wij in deze tijd anders moe ten denken". de hoop uit, dat ook voor het Residentie orkest onder leiding van sjjn eminente dirigent Willem van Otterloo „de natuur sterker zal blijken dan de leer". Op deze emotievolle voordracht volg de een niet minder emotievolle vertol king van Beethovens Zevende sym- En na de pauze kon men, dank zij de solist Jan Wijn, het voortreffelijk be speelde pianoconcert van Edward Grieg beluisteren, gevolgd door de tweede suite uit Daphnis et Chloe van Maurice Ravel, een werk, dat Willem van Otter loo als dirigent een internationale ver maardheid >wft bezorgd. Een muzikale manifestatie, die onge twijfeld op de officiële genodigden in druk moet hebben gemaakt. Reorganisatie Rott. Orkest verworpen ROTTERDAM (ANP) Het hoofdbe stuur van de Nederlandse Toonkunste- naarsbond een z.g. categorale bond is het volkomen oneens mer reorgani satievoorstellen voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest, die kortgeleden door een commissie van drie onafhanke lijke personen bij de Rotterdamso wet houder van kunstzaken zijn ingediend. Deze toonkunstenaarsbond die ver- verklaart dat circa eenderde van de Rot terdamse orkestleden bij haar is aange sloten wenst een bestuur gekozen door de orkestleden, organisatorische leiders benoemd door de gemeenteraad op voor stel van de orkestleden, op korte termijn een CAO en een artistieke commissie, bestaande uit drie musicv en twee diri genten, alle andere zaken kunnen in de CAO worden geregeld. De drie onafhankelijke personen zijn dr. J. Bartels, voorzitter Rotterdamse kunst stichting, A. de Boon, tweede voorzitter N.V.V. en E. Poslarsky, directeur van de muziekschool in Rotterdam. De Nederlandse Toonkunstenaarsbond spreekt over een paternalistisch beleid van de .achtereenvolgende besturen, dat steeds opnieuw tot spanningen heeft ge leid. De musici, die vijftig jaar geleden het orkest oprichtten, hebben in 1938 het zelfbestuur verloren. Het onderzoek van de commissie-Bartels is heel weinig se rieus geweest, aldus de NTB. BEIROET (AFP) Vijf Egyptische officieren, die verantwoordelijk zijn ge steld voor het gelukken van de Israë lische kaping van het radarstation van Ras Ghareb op 26 december vorig jaar. zijn ter door veroordeeld, aldus het Li banese blad „Al Hayat". Het blad had dit van diplomaten in Cairo vernomen. De beschuldigingen va rieerden van verwaarlozing tot verraad. Een van de ter dood veroordeelden is de commandant van de basis, een ko lonel. Al Hayat schrijft dat volgens de zegslieden de vonnissen niet zullen wor den uitgevoerd „om de gevoelens van de Egyptische officieren niet te kwet- (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Bisschop Bluyssen van Den Bosch heeft in het Bossche bis domblad verklaard dat de celibaatskwcs- tie tegenover de wereldkerk en Rome duidelijk en scherp gesteld moet worden. Het gaat volgens hem om een urgente zaak. Dit had ook bedoeld te zeggen, toen hij in een discussie op het pastoraal con cilie had verklaard bereid te zijn tot het spelen van hoog spel, zij het dat dit niet ten koste moeht gaan van de wereldkerk. „Op het stuk van de celibaatswet", aldus de bisschop, „is het zo dat er wel eens een breuk zou kunnen komen. De kwestie ligt zo gevoelig dat terecht de vraag kan opkomen of er geen risico is van geïsoleerd raken. Het is de opdracht van de bisschoppen dat te voorkomen." De bisschop herinnerde hierbij aan de Oud-Katholieke Kerk, die ook op secun daire punten van Rome afgescheiden Verder meende mgr. Bluyssen dat voor de bisschoppen de keuze tussen loya liteit met eigen Kerk of met Wereldkerk nooit komen mag. Hij pleitte tenslotte voor de lange weg van het overleg. „Ik zou het zeer betreuren als het beleid van de bisschoppen doorbroken zou worden met voldongen feiten en ik zou er ook geen genoegen mee nemen". Een enquête onder een paar duizend kerkgangers in vier Nijmeegse parochies heeft in grote lijnen de uitkomsten van het pastoraal concilie bevestigd. Een duidelijke meerderheid bleek de conclu sies inzake de afschaffing van de celi baatsverplichting te steunen. Een uitzon dering vormde echter de kwestie van de IN AMSTERDAM AMSTERDAM (ANP) Enkele tien tallen kunstenaars hebben gisteren de hal van het Stedelük Museum in Amsterdam bezet uit protest tegen de verwijdering van de BBK-actiestand uit de tentoon stelling van de Amsterdamse kunste- naarswerkgrocp in de nieuwe vleugel van het j vrouw in het ambt. Van de jongeren i toonden zich 40 procent en van de oude- ren 20 procent voorstander hiervan. Zij bleven in het gebouw achter na de opening van een tentoonstelling van de Amerikaan Oldenburg. BBK-svcretaris Ernst Vijlbrief zei, dat men niet zou ver trekken, voordat de BBKstand weer op de tentoonstelling terug zou zijn. Een van de bezetters vertelde in een telefoongesprek, dat er een „grote hoe veelheid" voedsel is. Toen de laatste be zoekers in de loop van de avond het mu seum verlieten, zou van de gelegenheid gebruik zijn gemaakt om brood, kaas en pakken melk naar binnen te smokkelen. Leger moet sport accommodaties voor particulieren openstellen (Van onze parlementaire redactie) l)EN HAAG Het Tweede-Kamerlid C. Kleisterlee (KVP) heeft er in schrifte lijke vragen bij minister Den Toom van Defensie op aangedrongen over te gaan tot het in ruimere mate en op gemakke lijker wijze beschikbaar stellen van mi litaire sportaccommodaties aan niet- militaire sportorganisaties. Het Kamerlid sluit hiermee aan op vragen van gelijke strekking, die het Haagse gemeenteraadslid W. du Chati- nier (KVP) enkele maanden geleden aan B..en W. van zijn gemeente stelde. Het Haagse gemeentebestuur richtte zich toen schriftelijk tot het ministerie van De fensie, maar kreeg tot heden geen af doend antwoord Door het beschikbaar krijgen van militaire sportaccommoda ties hoopte men in Den Haag de (sport )- terreinen en zalennood te kunnen ver minderen. Ontslag van De Saeger gaat niet door BRFSSEL Koning Boudewjjn heeft het ontslag van minister van Openbare Werken, De Saeger, geweigerd, en de politieke storm in Brussel is gaan liggen. Minister De Saeger nam gistermiddag deel aan kabinetsraad. Het feit, dat de minister aanblijft betekent dat zijn zes jarenplan zal worden uitgevoerd. De voornaamste punten van dit plan zijn de rechttrekking van het Nauw van Bath op de Schelde, radarbebakening over de hele lengte van de stroom, van de zee tot in Antwerpen, en de uit bouw van Zeebrugge tot een diepzee haven. In een eerste stadium zal de haven van Zeebrugge worden uitgerust met een vaargeul en 'n sluis voor schepen tot 125.000 ton, later mogelijk aangepast voor schepen tot 225.000 ton. Inlevering van wapens op Cyprus NICOSIA (Reuter) De beweners van Cyprus moeten binnen tien dagen even tuele wapens b(j de politie inleveren. Als zjj dit niet doen. wachten hun strenge straffen, zo heeft de minister van Binnen landse Zaken, Komodromos. bekendge- De dag tevoren had de regering zich akkoord verklaard met een wetsvoorstel, dat voorziet in voorlopige hechtenis van maximaal drie maanden voor personen die verdacht worden van het v oor be rei- /an ernstige misdrijven. Commissies hebben zich beslist onvoldoende uitgesproken over positie nieuw gekozen volksvertegen woordigers Groot-regeerakkoord: NIEUWE NAAM, DIE OUDE LADING DEKT? de „Groep van 18" en van de KVP) voor een niet onbelangrijk deel hetzelfde terrein bestrijken, zijn evidente verschillen aan te wijzen. Het rapport, dat de KVP-commissle het licht heeft doen zien, zegt zich uitsluitend te willen bezighouden inet die zaken, die zonder wijziging van de grondwet tot stand kunnen komen, maar ook hier is het le ven sterker dan de leer. Onder punt 5 wordt met name gezegd, dat „de huidige afbrokkeling en uitsplitsing van het partijstelsel een rechtstreek se bedreiging voor bet democratisch en krachtig functioneren van het staatsbestel" vormt. Onder punt 8 zegt ditzelfde rapport, dat „politieke ver nieuwingen hoge prioriteit verdienen". Weliswaar wordt hieraan toegevoegd „in het voor de komen de parlementaire periode op te stellen regerings program", maar dat betekent, dat beslissingen binnen het kader van de KVP, of van de drie sa menwerkende christen-democratische partijen ten principale in 1970 genomen jnoeten worden Ms dan bovendien aan deze stelling, die in hel i_ >'t (kennelijk op grond van het eerdere uitgangpunt: geen voorstellen tot grondwetswij ziging) niet nader wordt uitgewerkt, is toege voegd vernieuwingen dienen te worden ge dragen en onder leiding van een ka binet met een zo u-eed stelling", dan roept deze stelling vraagu.-Kcns <-*>. Immers: het KVP-rapport zou moeten gaan ovei „de duidelijkheid". Ondei een „kabinet met een zo breed mogelijke politieke samenstelling" ver staat men als het om zulke belangrijke en voor de toekomst wellicht beslissende zaken gaat toch een „nationaal kabinet". Het is immers niet -wel denkbaar, dat de commissie-Veldkamp zich inpliciet heeft willen uitspreken voor de gedachte, neergelegd in het boek van dr'. ir. A. Vondeling „Nasmaak en Voorproef" om voor de invoering van het districtenstelsel een verbond KVP-PvdA te stichten, welk verbond na deze zaak te heb ben afgedaan, direct nieuwe verkiezingen uit schrijft. Zou men wel met die gedachte hebben gespeeld, dan was het „duidelijker" geweest dit ook maar onomwonden neer te schrijven. Men kan dus slechts constateren, dat het nau welijks meer denkbaar lijkt, dat hetzij de KVP. hetzij de „Groep van 18" tot uitspraken komt, die in de periode vóór 1975 een einde zullen kun nen maken aan de „rechtstreeks* bedreiging van het democratisch functioneren van ons staatsbe stel". Hetgeen met niet minder dan 14 partijen en groepjes in het parlement van nu een diep betreurenswaardige zaak genoemd moet worden. Het gaat hierbij niet om duidelijkheid in de KVP, het gaat wel om het parlementaire stelsel als zo danig. Zoals dit stelsel thans werkt soms met 33 sprekers bij één begroting wordt de zelfmoord stap voor stap dichterbij gebracht Groot-regeerakkoord De strijdigheid in het rapport van de KVP op het onderdeel van de staatsrechtelijke vernieuwin gen terzijde latend, hebben beide rapporten zich uitgesproken voor het sluiten van een groot regeerakkoord, indien dit mogelijk is, én op ba sis van wederkerigheid. Dit laatste is uiteraard wel de minimum-eis, die men aan een dergelijke operatie mag stellen. Niet ten onrechte noemt echter de KVP-commissie een dergelijk akkoord een stembusakkoord. Deze laatste naam was na de partijraad van de KVP van december 1967 in Arnhem kennelijk een te belast begrip. Maar is er nu feitelijk niet slechts sprake van een nieuwe naam die een oude lading dekt? Het stembusakkoord is destijds door de KVP in overgrote meerderheid afgewezen. De argumen ten voor die afwijzing waren talrijk en het is daarom onbegrijpelijk, dat beide commissies op nieuw bereid zijn een dergelijk stembusakkoord aan de drie christen-democratische partijen aan te bevelen. Slechts enkele bezwaren ertegen die- nên hier te worden herhaald, juist omdat die be- ywnr.-->-. fundamenteel zijn mede gelet op d> opstelling van ARP. CHU en KVP - ,.,.riiv. politieke constellatie. Alle drie de partijen hebben gedurende de laatst» twaalf maanden steeds weer benadrukt, dat zij „hun eigen identiteit" niet willen prijsgeven. Wel nu: door het sluiten van een groot-regeerakkoord verdwijnt die eigen identiteit. Het is dan name lijk niet meer interessant of men KVP. ARP, CHU of partij A stemt, omdat de lotaliteil al dan niet de regeerbare meerderheid haalt Niet het pro gram, dat de drie christen-democratische partij en wensen te verwezenlijken is het centrale the ma in een verkiezingscampagne, maar „het ver kocht-zijn" aan de vierde partner zal doorslag gevend worden voor de keuze vón de kiezer. Niet de christen-democraten, maar de vóór de verkie zingen gekozen partner bepaalt hoe sterk de ARP, CHU en KVï* uit de stembusstrijd zullen komen. Dat is onwezenlijk en onwaarachtig. Men kiest christen-democratisch of men doet het niet; men is voor een consequent-vooruitstrevend program, gebaseerd op en gevoed door die drang tot ver nieuwing van de samenleving, voortvloeiend uit de christelijke inspiratie, of men is tegen het be drijven van politiek op deze grondslag. Het aan gaan van een groot-regeerakkoord is het eten van twee walletjes, het hinken op twee gedachten, het bevorderen van de onduidelijkheid in plaats van de duidelijkheid. Nog geheel afgezien van het feit dat een dergelijk akkoord leidt naar het twee-partijenstelsel, dat de KVP afwijst en dat in strijd iff met de eigen „identiteit" van het Ne derlandse volk, zoals zich dat in al zijn verschei denheid steeds weer openbaart. Vervroegd In dit kader past nog een opmerking, die men als „formeel" kan bestempelen, maar die daarmee toch niet kan worden afgedaan. Wan neer het kabinet-De Jong zijn plannen doorzet zullen de verkiezingen worden vervroegd, zodat deze waarschijnlijk in februari 1971 zullen plaats vinden. Gelet op de besluiten, die het AR-convent heeft genomen, zal in het naiaar van 1970 slechts luttele maanden vóór de verkiezingen dus het programma van de drie gereed zijn. De kandida ten op de lijsten van KVP, ARP en CHU zullen onder dót programma hun handtekening moeten plaatsen. Dan weten zij waarvoor zij zich in de nieuwe parlementaire periode zullen moeten in zetten. De verklaring, die de kandidaten dienen te ondertekenen, zal daartoe wel beperkt moeten worden. Het feit, dat het hier om een gemeen schappelijk program van „de drie" gaat. sluit reeds dc bereidheid van de kandidaat tot samen werking met ARP en CHU in. Het eventueel af te sluiten groot-regeerakkoord zal echter pas in een veel later stadium tot stand kunnen komen. Er rijzen dan talrijke vragen: wie sluit een der gelijk akkoord? hoe is men aan zo'n akkoord ge bonden? welke instantie is in staat, bijvoorbeeld tijdens een kabinetsformatie of als gevolg van de uitslag van de verkiezingen, het akkoord nie tig te verklaren? Men kan de vraagstelling ook omdraaien dooi zich te baseren op het ongeschreven staats recht. zoals dat thans geldt voor een kabinets formatie: de nieuw gekozen Kamerleden beraden zich in de fracties op de uitslag van de verkie zingen. de voorzitters van deze fracties peilen het gevoelen van de fractie en gaan op basis daar van hun advies voor de formatie aan de koningin uitbrengen. Dit leidt tot de aanwijzing van een formateur etc. etc. De inspraak van de nieuw gekozen Kamerfracties in de bestaande procedu re is echter overduidelijk aanwezig en wel vanaf het meest prille stadium. Tenslotte zal de nieu we Kamer zijn goedkeuring uitspreken op het re- .geringsprogram, dat het nieuwe kabinet heeft op gesteld. Bij het afsluiten van een groot-regeerakkoord moet men er van uit gaan, dat dit geschiedt door de drie partijen. De vraag of dat de dagelijkse besturen, partijbesturen of hoogste partij colleges als partijraad, partijconvent of algemene verga dering zijn, is minder relevant. Het is echter een vaststaand feit, dat de nieuwe fracties op het mo ment van afsluiting van een dergelijk akkoord «liet bestaan en derhalve ook geen inspraak kun nen hebben. Men kent zelfs hun samenstelling niet eens, omdat de stembus nog niet gesproken Hoe wil men nu een gekozen Kamerlid verplich ten tot steun aan een dergelijk groot-regeerak koord, zonder dat hij-zij ook maar de geringste invloed op dat akkoord heeft kunnen uitoefenen? Hoe wil men een dergelijk. Kamerlid verplichten zijn stem vóór een nieuw kabinet uit te brengen els dat nieuwe kabinet met het regeringsprogram voor de Kamer verschijnt als hij-zij zich wellicht in geweten en als gekozen volksvertegenwoordiger oiet met onderdelen van het program kan vereni gen, omdat hij in fractieverband geen enkele in vloed op het regeringsprogram, noch op de poli tieke samenstelling heeft kunnen uitoefenen? Kortom, het lijkt erop, dat men de crisis, die dc parlementaire democratie doormaakt, wil oplos sen door het parlement te bedoven van zijn zwaarste bevoegdheid: de lnvloegd op regerings program en regeringssamenstelling! Aanbeveling In dit verband kan ook nog verwezen worden naar de aanbeveling van beide commissies „duidelijkheid" om de nieuw gekozen Tweede Kamer bij stemming een aanbeveling te laten op stellen voor de formateur. Handelt bij deze stem ming het gekozen Kamerlid als lasthebber van de gene, die het groot-regeerakkoord heeft gesloten? Of kan hij hie - handelen op basis van de uitslag van de verkiezingen, derhalve rekening houdend met de uitspraak, die de kiezers hebben gedaan en waarover do nieuw gekozen fracties zich heb ben kunnen beraden? De idee zelf om de nieuw gekozen Kamer een aanbeveling voor de aanwij zing van een formateur-premier te doen opstel len is positief te waarderen. In het kader van de hiervoor geschetste problematiek hebben de com missies zich beslist onvoldoende uitgesproken over de positie waarin de nieuw gekozen volks vertegenwoordigers zullen terechtkomen. Samenvattend stelt het dus teleur, dat zij, die tot de aanbevelingen voor het groot-regeerakkoord zijn gekomen, kennelijk aan al deze aspecten geen aandacht hebben besteed, zelfs niet de tal rijke bezwaren van algemeen politieke aard tegen het grote stembusakkoord in hun overwegingen hebben betrokken. Een discussie wordt daardoor wel bijzonder moeilijk. Dit bevreemdt des te meer, omdat beide commissies tot een conclusie in deze komen (zij het wat afgezakt dooi „zo mogelijk") die strijdig is met de meerderheids opvattingen in de KVP.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5