TOEREN OVER DE MAAN MAANVAARDERS KRIJGEN AUTO TER BESCHIKKING Golf van ontspanning in Hongarije U HEBT HET NOG NOOIT ZO GOED GEHAD ZATERDAG 17 JANUARI 19' Vierhonderd specialisten in twee grote Amerikaanse fabrieken werken momenteel aan het*meest revolutionaire voertuig op wielen dat ooit gemaakt is, doch dat zich nimmer op onze planeet 7a! voortbewegen. Het is de „Manned Lunar Roving Ve hicle" (MLRV), of vrij ver taald: de maanauto, waar van er naar hel exclusieve voorbeeld van de Rolls Royce- produkteu slechts vier ver vaardigd zullen worden. Reeds sedert men in het begin der zestiger jaren begon aan de opbouw van het Apolloprogramma waren de constructeurs en maan- deskundigen er zich Can bewust, dat dit project slechts dan een maximum aan wetenschappelijk rendement zou opleveren, indien de actieradius ten opzichte van de landingsplaats zo groot mogelijk zou zijn. Ook wist men dat dit niet bereikt kon worden door de maanastronauten hun onderzoekin gen uitsluitend te voet te laten afleggen. Er was een vervoermid del vereist Maar wijlen president Kennedy liet in het NASA-budget slechts ruimte voor drie, hooguit vier bemande maanlandingen. Voor een maanauto of een maan- vliegtuigje was geen plaats meer. Pas toen vorig jaar. mede dank zij de geslaagde eerste landings- expeditie van de Apollo-11, door de regering-Nixon toestemming werd gegeven voor een totaal van tien landingen, kreeg de NASA- begroting weer wat lucht en kon men aan de voortgezette ontwikke ling van een maanauto gaan wer- open voertuig, die twee astronau ten, hun gereedschap, meetinstru menten en onderweg opgepikte bodemmonsters moet vervoeren. De besturing zal bijna net zo ge schieden als bij een gewone per sonenauto, met dat verschil dst het stuurwiel vervangen zal wor den door een eenvoudige, op een pistool gelijkende handgreep. De constructie wordt zo eenvoudig mogelijk gehouden Het voertuig wordt 3,20 meter lang. 2 meter breed en krijgt een wielbasis van 2,45 meter. Elk wiel heeft voor de aandrijving een eigen elektro motor, die onafhankelijk van de anderen kan werken. De vier elek tromotoren krijgen hun elektrische voeding van twee accu's.' Nadat de auto eenmaal gestart is zullen deze accu's circa 54 uur bruikbaar blijven, zelfs indien de elektro motoren na oponthoud worden af- Inclusief twee zitbakjes en een laadsysteem moet de MLRV 180 kilogram gaan wegen en in staat zijn een totale lading van ^40 kilogram te dragen. Deze lading valt onder te verdelen in twee maal 180 kilogram voor de ruimte vaarders, hun pakken en de rug pakketten, 45 kilogram voor het wetenschapelijke instrumentarium en 35 kilogram aan grondmonsters Overigens zijn dit aardse gewich ten. Op de maan weegt alles slechts eenzesde van deze waar- Op vlak terrein zal de auto een topsnelheid van zestien kilometer per uur kunnen halen en de accu's zullen voldoende elektrische voe ding leveren om een totale afstand van 120 kilometer te kunnen af leggen. Met een draaicirkel van slechts zeven meter zal de maan auto uiterst wendbaar zijn, ter wijl het voertuig dertig centimeter hoge obstakels en zeventig centi meter brede bodemscheuren nor maal moet kunnen „nemen". Ook niet al te steile hellingen mogen De op deze tekening afgebeelde maanauto wordt op dit moment onder supervisie van de Boeingfabrieken gebouwd. Hij moet twee astronauten kunnen vervoeren, een topsnelheid van 16 kilometer per uur halen en een afstand van 120 kilometer afleggen. geen probleem vormen. mee te kunnen nemen. Tot de De maanauto zal tijdens de vlucht den en eveneens door eén man in Vanaf de lancering van de Apollo- zwaardere lading hoort ook een naar de maan, met de wielen te- elkaar gezet en rijklaar worden 16 zal een zwaarder maanlandings- verbeterd leefsysteem in de woon- gen het chassis gevouwen, in het gemaakt vaartuig worden gebruikt. De cabine, zodat de astronauten en onderste gedeelte van het maan- In verband met het uitgebreider tanks van de raket zullen meer hun landingsvaartuig 54 uur, in landingsvaartuig opgeborgen zijn wetenschappelijk onderzoek zullen brandstof kunnen bevatten om plaats van de 35 uur thans, op de Via een hefkabel kan hij door te beginnen bij de Apollo-16. ook extra-gewicht, om de maanauto. maan kunnen verblijven. een man naar buiten gehaald wor- verbeterende ruimtepakken in ge bruik worden genomen. Niet al- [i leen zullen deze de astronauten jj een grotere bewegingsvrijheid ge- ven, maar tevens zal de capaciteit van het koel- en zuurstofsysteem in de rugpakketten worden ver hoogd, zodat de mannen uitstapjes op de maan zullen kunnen maker. I Toch moet voortdurend rekening worden gehouden met een moge- lijk defect in het voor ademhaling benodigde zuurstofsysteem. In dal geval is de betreffende astronaut aangewezen op een noodsysteem. - waarvan hij voor de ademhaling een half uur tot 45 Maximum aan wetenschappelijk rendement bruik kan maken In die periode moet hij dus ook zorgen dat zijn pak aansluit op het zuurstofsys teem in de cabine van het lan dingsvaartuig, wil hij niet door verstikking om het leven komen. Rekening houdend met deze nood situatie kunnen de NASA-autori- teiten dan ook niet toestaan dat de astronauten zich in hun maan auto meer dan vijf tot zes kilo meter van hun landingsplaats ver wijderen. Zelfs op zes kilometer afstand van de cabine zou bij een topsnelheid van 16 kilometer per uur altijd nog tenminste 22 mi nuten verloren gaan aan de terug rit. De marge van minimaal tien minuten is dan nog net toereikend voor de in luchtnood verkerende astronaut, om heelhuids zijn pak op het cabineluchtsysteem aan te sluiten. Het voorstel van enkele geleerden om de astronauten, ge zien de actieradius van 120 kilo meter, opdrachten te geven zich tot maximaal zestig kilometer van de landingsplaats te verwijderen, is door de veiligheidsofficieren van de NASA van tafel geveegd. De 'erste maanauto moet in april 1971 aan de NASA worden af geleverd De aanvankelijke bedoe ling was en dat is ook reeds uit dit artikel gebleken dat dit voertuig zou worden meegenomen door de ApoLlo 17. die voor het najaar van 1971 od het program- Inmiddels hebben recente finan ciële verwikkelingen ertoe geleid dat het Apolloprogramma met één maanlanding is ingekrompen, ter wijl het onderlinge tijdsverschil der vluchten groter zal worden. De laatste Apollo-maanlanding zal daardoor niet in 1972, doch eerst in 1974 worden uitgevoerd. Dat wordt dan de Apollo 19, inplaaU van de ApoLlo 20. Zoals de zaken er nu voor staan, Zullen dit jaar de Apollo 13 en 14 worden gelanceerd, nr. 15 vermoe delijk volgend jaar. In die plan nen zijn geen wijzigingen gekomen, L althans nog niet. Daarna zou de H tijd rijp zijn het programma eens L drastisch te herzien, ten behoeve r van een uitgebreide Apolilo-16- P expeditie, waarbij voor het eerst t gebruik gemaakt zou kunnen i den van een maanauto. Vervolgens wordt het Apolloprogramma onder broken voor een drietal ruiimte- vluchten in banen om de aarde, waarbij de drie astronauten- ploegen gaan wonen in een ver bouwde brandstoftank. En in 1973 en 1974 tenslotte zal het Apollo- project \yorden voltooid met de Apollo's 17. 18 en 19. die dan ook alle drie uitgerust worden met c maanauto Voor de astronauten die het dus nog niet bezitten, blijft er tijd te over om een rijbewijs te halen. Gerard J. Plukkel Loop over een van de nieuwe bruggen van de Donau in Boedapest en zie hoe de brede rivier majestueus langs het kasteel en het par lementsgebouw stroomt. Het is onmogelijk om niet te voe len, dat dit een internationale stad moet zijn. In de dagen voor de eerste wereldoorlog vonden de bewoners zieh het meer mondaine gedeelte van het Oostenrijks-Hon gaarse rijk. En zij zeggen nog steeds van hun Slavische buren: ,,De Tsjechen en Polen drinken bier, wij drin ken wijn". Voor deze verslaggever, komend van Wenen naar Boedapest, be staat er geen twijfel welke van de twee steden levendiger is. De levensstandaard van Wenen is hoger. Haar winkels zijn beter voorzien. Maar het is Boedapest, dat meer jeugd heeft, dat meer terrasjes heeft en waar meer ver tier heerst tot later in de nacht Dit ls niet altijd zo geweest. Maar de laatste paar jaren is er een golf van ontspanning over. Hongarije gekomen. ..Hij, die niet tegen ons is, is voor ons", zei Janos Kadar, de eerste secretaris van de partij, m de vroege zestiger jaren en hij heeft zijn woord gestand gedaan. Hier ontsieren politieke spreuken de muren niet. In de openbare gebouwen hangen geen portretten van partijleiders (dat is bij de wet verboden). Men behoeft geen partijlid te zijn om promotie te maken, hetzij in intellectuele bp- roepen hetzij in bedrijven, zelfs in de ambtenarij. Dit betekent natuurlijk niet, dat de partij de teugels niet in handen zou hebben. Maar de partij ver trouwt op de oude wijsheid, dat als je de mensen vertelt, dat ze het nog nooit zo goed hebben gehad. en als je de economische voordelen produceert om dit waar te maken, dat dan de populariteit automatisch De Hangaren weten beter dam de meeste mensen, hoe de machts verhoudingen in Europa liggen. Zij zijn er 'dankbaar voor, dat zij binnen de begrenzingen, die van buiten af opgelegd zijn, een ge ordend leven met langzaam stij gende levensstandaard kunnen lei den. De grote meerderheid van hen heeft het economisch en sociaal nog nooit zo goed gehad. Vrije markt Alle ogen zijn gericht op economi sche hervorming, die in januari eerverleden jaar in werking werd gesteld en die tot doel heeft om de industrie te decentraliseren en grotendeels te onderwerpen aan de krachten van de vrije markt. Dit staat bekend als het nieuwe economische mechanisme en is waarschijnlijk het meest radicale in Oost-Europa, met uitzondering van Joego-Slavië. Nu stellen bedrijfsleiders hun eigen plannen voor de omzet op en moeten trachten een winst te maken. Zij kunnen krediet van banken krijgen, zelfs beslissen, hoe ze zullen investeren en binnen bepaalde grenzen hun verkoop prijzen veranderen De centrale planning beperkt zicb slechts tot grote investeringen iu de infrastructuur en tot het han teren van een aantal belastingen cn financiële ondersteuning om fabrieken ertoe aan te zetten om meer prijs- en winstbewust te zijn Een aantal grote ondernemingen kan nu zelfs onafhankelijk van de centrale instellingen voor de handel met het buitenland onderhandelen over prijzen en opdrachten met bun Westerse klanten. Hoewel de hervorming zeer vei - rijkend is, heeft men haar vee> diplomatieker dan de Tsjechisch» hervormingen geïntroduceerd. Et bestaan grote verschillen tussen de beide experimenten. De Hon gaarse hervorming werd gedurende lange tijd en zeer uitgebreid dooi de partijleiding besproken, zowel binnen haar eigen gelederen als met de andere leden van het Warschaupact; deze besprekingen begonnen reeds twee jaar geleden, voordat de hervorming werd ge ïntroduceerd. In Tsjecho-Slowakije kwam de belangrijkste impuls van een groep Intellectuelen rondom dr. Ota Sik die geen lid was van het partij - presidium. ,,De vader van de her vorming" in Hongarije, dr. Res zo Nyers, is een van de oudste en meest vooraanstaande politici van het land Politieke front Op hel .politieke front hebben zich geen opvallende veranderingen voorgedaan. Arbeidersraden, de doorslaggevende factor in de Joego-Slavische economie, zijn in Hongarije absoluut uitgesloten. Hier bestaan goede technische redenen voor. Want bedrijfs leiders, die men jaren lang van boven af verteld heeft wat ze moesten doen, die moei men nu niet van onderaf onder druk gaan zetten. Dit is tenminste de rede nering. Zij moeten vrij zijn om hun eigen beslissingen te nemen. Toch Is er in de bedrijfsvoering een klein beetje meer democratie gekomen, aangezien de vakbonden, tenminste in theorie, het veto recht hebben over directiebeslls- singen. Als dit van enige beteke nis wil zijn. dan moet het na tuurlijk het recht van staking in houden; en inderdaad zijn er zo nu en dan stakingen geweest, die men zo snel mogelijk in de doofpot Arbeiders kunnen nu ook gemak kelijker van baan veranderen, dus moeten de bedrijfsleiders ervoor zorgen, dat ze zich verzekeren van hun medewerking. Andere onderdelen van de her vorming waren moeilijker te in troduceren met name het feit, dat de directies een veel groter aan deel in de winst krijgen dan de arbeiders. Een oudere partijwoord- voerder gaf toe. dat dit zeer slechte propaganda was. Oudere ideologen vroegen zich af. waar het naar toe ging met het socialis me. Vele arbeiders protesteerden, in het gehele land werd er met verhitte gemoederen over ge sproken en de partij zal nu de per centages ten gunste van de ar beiders veranderen. Over het algemeen is de hervor ming echter een succes geweest Hoewel de prijzen in 1968 met twee perdent stegen en waar schijnlijk vorig jaar ongeveer een pet omhoog zijn gegaan, stegen de 'amilieinkomens met ongeveer 5 pet. »n 1968 en vorig jaar met 4 pet. Een schok in het eerste jaar van de hervorming was het feit, dat de voorraden zich op bleven sta pelen, voornamelijk omdat men te voorzichtig met de hervorming begonnen was. Inefficiënte bedrij ven werden nog steeds gesteund door subsidies en het duurde lang voordat de bedrijfsleiders meer aantrekkelijke produkten aan boden. Klachten Hoewel de economie dus goec draait, zijn er nog genoeg dingen, waar de Hongaren over klagen. Het AANSPORING TOT PRIJS- EN WINSTBEWUST PRODUCEREN Flats zijn nog duur in Hongarije, hoewel hele blokken uit de grond verrijzen. is vreselijk moeilijk om in Boeda pest een flat te bemachtigen. Auto's zijn erg duur en er zijn lange wachtlijsten. Alle reparaties, van loodgieterswerk tot het repa reren van een horloge, duren weken. De kranten zijn leven diger geworden, maar nog niet zeer aantrekkelijk. Specialistische tijdschriften vormen een uitzon dering Het toneel is vaak saai en nooit gewaagd. Alleen in de film is er nieuw leven gekomen Veel van de atmosfeer Mn Hon garije kan men proeven in de meningen over de invasie van 1968 ln Tsjecho-Slowakije. Iemand, die zeker een groot aanhanger van het regime was, vertelde mij, dat een heleboel Hon garen het zeker niet erg vonden. In de eerste plaats brachten de Tsjechen door hun gewaagde her vormingen ook dc Hongaren in gevaar. En wat erger was, het leek cr een moment op. alsof de brutale Tsjechen nog in hun opzet zouden dagen ook. Natuurlijk was de totale reactie op een gebeurtenis, die zo'n ge weldige beroering veroorzaakte meer gecompliceerd dan hel bovenstaande zou doen vermoeden Maar het lijkt waarschijnlijk ge noeg, dat er in de Hongaarse reactie een zeker element van afgunst te bespeuren was. In de trant van: wat mij niet lukt, mag jou ook niet lukken. En dan is er het feit, dat de Hongaren nooit erg met de Tsjecho-Slowaken be vriend zijn geweest. En bovendien: Als de Hongaren geen moeilijkheden willen, dan kan niemand hen dat kwalijk nemen; mensen branden niet graag tweemaal hun vingers. JONATHAN STEELX (Copyright The Guardian! Hongaars landschap: de wijngaarden

Leidse Courant | 1970 | | pagina 10